معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور، گفت: به دور از بهانه‌جویی و مانع‌تراشی هم بانک‌ها و هم مدیران دستگاه‌های اجرایی موظف هستند تا از واحدهای تولیدی حمایت کنند.

به گزارش ایسنا، بابک دین‌پرست در جلسه ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی در استانداری اردبیل، اظهار کرد: هر چند در نیمی از استان‌های کشور آمار بیکاری کاهش یافته، اما همچنان نرخ بیکاری در کشور 12 درصد است که ضرورت دارد نسبت به تعدیل و کاستن از این آمار تلاشی جدی و فراگیر را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه وزارت کشور اخیرا اولویت‌ها و برنامه‌های راهبردی را در تحقق شعار سال به استان‌ها اعلام کرده است، خاطرنشان کرد: یکی از اصلی‌ترین این برنامه‌ها که جزو 7 ماموریت فرمانداران و استانداران محسوب می‌شود حمایت و کمک به واحدهای راکد، نیمه فعال و تازه کار است تا با حمایت همه جانبه این واحدها در مسیر رونق تولید قرار گیرند.

معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور ضرورت ممانعت از تملک واحدهای تولیدی را توسط بانک‌های عامل یادآور شد و گفت: در کنار همراهی بانک‌ها باید این واحدها در مناطق مختلف استان ظرف چند ماه تعیین تکلیف شوند تا به نوعی مراقبت از واحدهای تولیدی بحرانی به انجام رسیده و تا حد امکان زمینه بازگشت این واحدها به چرخه فعالیت مجدد مهیا شود.

دین‌پرست بیان کرد: به دور از بهانه‌جویی و مانع‌تراشی هم بانک‌ها و هم مدیران دستگاه‌های اجرایی موظف هستند تا از واحدهای تولیدی حمایت کنند و در این زمینه در سال جاری تکمیل و بهره‌برداری از واحدهای صنعتی و تولیدی با پیشرفت 60 درصد در اولویت قرار گرفته است.

وی به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در توان افزایی تولید قطعات و مجموعه‌های تاثیرگذار در فرآیند تولید اشاره کرد و گفت: نرخ مشارکت اقصادی در کشور به سمت مطلوبیت به پیش می‌رود، به طوری که میانگین مشارکت اقتصادی در کشور هم اکنون به بیش از 40 درصد رسیده است.

معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور به بازدیدهای خود از طرح‌های متعدد تولیدی و اقتصادی در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: در شمال استان اردبیل طرح‌های خوبی اعم از راه‌اندازی شهرک‌های گلخانه‌ای، اجرای پایاب سد خدافرین، توسعه اراضی آبی و همچنین توجه به صادرات غیرنفتی مورد دقت و اهتمام جدی بوده و به نظر می‌رسد با تکمیل این پروژه‌ها به ویژه منطقه آزاد، اقتصادی و راه آهن تحول و پویایی در استان اردبیل نمودی عینی پیدا کند.

دین‌پرست با قدردانی از استاندار اردبیل در پیگیری جدی پروژه‌های متعدد این استان برای تکمیل و رونق اشتغال تصریح کرد: بالاتر از مقام عالی استان فرمانداران اهتمام جدی به شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی و رفع موانع آنها داشته باشند که در هفت سیاست راهبردی وزارت کشور اصلی‌ترین مسئولیت و ماموریت نیز بر عهده فرمانداران گذاشته شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تولید قم در مسیر رونق و شکوفایی

وجود موانع و مشکلات متعدد در پیش روی تولید و کسب و کار، یکی از مهم ترین دغدغه های کارفرمایان، کارآفرینان و فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی و تولیدی محسوب می شود. افزایش قیمت تمام شده محصولات تولیدی، کاهش صادرات و عدم حضور مؤثر در بازارهای جهانی، نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی، ناهماهنگی ها و مشکلات ناشی از ابلاغیه ها و قوانین ثانویه، مالیات بر ارزش افزوده، مشکل تأمین مواد اولیه و تهیه ماشین الات و قطعات، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، سود بالای تسهیلات بانکی و فرسودگی تجهیزات و ده ها مورد دیگر از این دست از جمله مشکلات و موانعی هستند که بخش تولید و صنعت کشور با آن دست و پنجه نرم می کند. مشکلاتی که بخش قابل توجهی از آن ها متأثر از اعمال تحریم های ظالمانه سال های اخیر دشمنان می باشد و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز با نامگذاری سال ۹۸ به نام رونق تولید، ضمن تأکید بر اهمیت نگاه ویژه به موضوع تولید و اشتغال، بخش ها و ارکان مختلف نظام و دستگاه های اجرایی را به تلاش و       برنامه ریزی و تکاپوی مسؤلانه در جهت توسعه تولید ملی و برطرف کردن موانع و مشکلات این بخش فراخواندند. همسو با شعار سال، در استان قم نیز «به عنوان یکی از استان های مهم و پیشتاز در عرصه تولید و صنعت» سلسله تدابیر و اقدامات عملی مناسبی برای محقق ساختن سیاست های رونق تولید طراحی و در دستور کار قرار گرفت.

فرماندهی و هدایت برنامه های رونق تولید استان قم با محوریت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها تشکیلات قانونی است که با هدف بهره مندی حداکثری از ظرفیت اختیارات استانداران و دستگاه های استانی و به منظور بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی به ویژه در موارد مربوط به تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام، تأمین منابع مالی، تعیین تکلیف بدهی های معوق و همچنین رفع مشکلات مرتبط با محیط زیست، منابع طبیعی و موانع صادراتی فعالیت می کند. جلسات این کارگروه در استان قم به ریاست استاندار و به صورت منظم و مؤثر برگزار می شود. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قم از ابتدای سال ۹۸ تا هفته اول خرداد ماه، تعداد ۸ جلسه کاری داشته است و دستاورد  این جلسات ۱۶۹ مصوبه برای رونق تولید می باشد. پیگیری برای انجام کامل تعهدات سال گذشته استان در زمینه جذب تسهیلات رونق تولید تا سقف ۹۰۰ میلیارد تومان، تعیین میزان و سهم پرداختی بانک ها در تسهیلات رونق تولید، پیگیری مشکلات و امکانات زیرساختی نواحی و  شهرک های صنعتی استان به ویژه در حوزه انرژی، برنامه ریزی برای انتقال واحدهای تولیدی فعال در خارج از شهرک های صنعتی استان، اعمال مساعدت و همکاری بانک ها در زمینه تسویه بدهی های معوق واحدهای تولیدی و نیز تقسیط و بخشودگی جرائم تأمین اجتماعی، دعوت از مقامات ملی مرتبط با مشکلات تولید و اشتغال، انعکاس مشکلات واحدهای نیازمند اتخاذ تصمیم در مرکز، پیگیری افزایش اختیارات استانی کارگروه تسهیل، بحث تسهیل ضمانت نامه بانکی مورد نیاز واردات قطعات و مواد اولیه، حمایت ویژه از طرح های اشتغال و تولید کمیته امداد، تصمیم گیری برای تکمیل طرح های صنعتی نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، تصویب طرح توسعه ناحیه صنعتی خورآباد بخش کهک ، تعیین مهلت یک هفته ای برای ارائه پاسخ دستگاه ها به استعلامات بانکی در زمینه پرداخت تسهیلات رونق تولید و پیگیری مشکلات مربوط به اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به خطوط راه آهن ...، از مهم ترین مصوبات و موضوعات مورد بحث کارگروه تسهیل و رونق تولید استان قم در بازه زمانی یاد شده می باشد.

تدوین ۷ راهبرد و ۲۷ برنامه برای رونق تولید قم

در راستای رویکرد برنامه محوری مدیریت عالی استان، پیش نویس مربوط به راهبردها و برنامه های عملیاتی استان جهت رونق تولید در چهار بخش شامل: راهبردها- برنامه ها- اقدامات و الزامات اجرای برنامه و دستگاه های مسؤل و همکار و توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، فررودین ماه امسال تهیه و  در  دستور کار سومین جلسه کارگروه ستاد تسهیل قرار گرفت و پس از بررسی و تصویب نهایی، جهت اجراء به دستگاه ها ابلاغ گردید. برای برنامه رونق تولید استان هفت راهبرد دیده شده است. اولین راهبرد، حفظ تولید و اشتغال در واحدهای تولیدی موجود است که پایش و تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی، تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش، احیای واحدهای تولیدی راکد و تعطیل، توانمندسازی بنگاه های تولیدی، کاهش هزینه های تولید و شناسایی قوانین و مقررات مانع تولید و پیشنهاد رفع آن ها برنامه های اصلی این راهبرد  را تشکیل می دهند.  دومین راهبرد، توسعه واحدهای موجود و تکمیل طرح های اقتصادی نیمه تمام با سه برنامه شامل: توسعه واحدهای موجود از طریق افزایش ظرفیت اسمی و تنوع در تولید، شناسایی و تکمیل طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی است. توسعه بازار فروش در دو بخش داخلی و صادراتی به عنوان راهبردهای سوم و چهارم هستند که از شش برنامه شامل: فرهنگ سازی مصرف کالای داخلی، مصرف حداکثری کالاهای تولید ملی و ترجیحاً داخل استان در بخش های دولتی، کیفی سازی محصولات استان، تقویت شرکت های فعال در زمینه صادرات، تنوع بخشی به بازارهای صادراتی استان و استفاده از ظرفیت نهادها و مراکز حوزوی برای توسعه صادرات و سرمایه گذاری برخوردار می باشند. همچنین توسعه پایدار معادن و فراوری مواد معدنی استان، حمایت و جذب سرمایه گذاری جدید و توسعه و تقویت تشکل های اقتصادی استان راهبردهای پنجم تا هفتم هستند که برای هریک از این راهبردها نیز برنامه های جداگانه ای طراحی و در نظر گرفته شده است.

بازدیدهای میدانی و تشکیل جلسات در محل واحدهای تولیدی، ابتکاری در راستای درک بهتر از مشکلات و اتخاذ تصمیمات راهگشا برای حوزه تولید

حضور استاندار قم در شهرک صنعتی شکوهیه همزمان با نخستین روزهای سال ۹۸ و بازدید چند ساعته ایشان از چند واحد تولیدی در این شهرک، نوید بخش رونق تولید و نشان از عزم جدی مسؤلان استان برای کاهش مشکلات این بخش را داشت. همچنین بنا به دستور استاندار، مقرر گردید که جلسات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال جاری به صورت هفتگی در استانداری و یک هفته در میان در محل واحدهای تولیدی و نواحی صنعتی استان برگزار شود. پیرو این تصمیم ارزشمند، استاندار قم در تاریخ ۲۷ فروردین ۹۸ از سه واحد صنعتی واقع در جاده قدیم اصفهان بازدید میدانی داشته و متعاقب آن در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در محل شرکت تولیدی امید فنر و با حضور مدیران واحدهای تولیدی مورد بازدید، مسائل و مشکلات این سه واحد را مورد بررسی قرار دادند.  بازدید از ۶  واحد تولیدی واقع در شهرک شکوهیه در قالب دو برنامه مجزا و در حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، بازدید از ۷ طرح اشتغال و تولید کمیته امداد امام خمینی(ره) در ناحیه صنعتی خورآباد بخش کهک و تشکیل جلسه کارگروه تسهیل و رونق تولید در این محل همچنین بازدید از سه واحد صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و تشکیل جلسه کارگروه تسهیل در این منطقه از جمله برنامه هایی بودند که در فاصله زمانی ۱۰ الی ۸ خرداد ماه جاری برنامه ریزی و اجرایی گردید.

 استاندار قم در این بازدیدها و جلسات، حل مشکلات تولیدکنندگان را مسئله ی مهم و اولویت دار استان برشمرد و گفت: مدیران در پیشبرد برنامه های رونق تولید باید در کنار تولیدکنندگان باشند. وی با بیان این که مشکلات واحدهای تولیدی را بصورت میدانی پیگیری می کنیم تصریح کرد: جلساتی هم که در استانداری قم برگزار می شوند با تعیین موضوعات اختصاصی و دعوت از مدیران ذیربط مسائل تولیدکنندگان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نماینده عالی دولت در استان با اشاره به عزم جدی استان در حمایت از تولید، اظهار کرد: تحقق شعار سال و رونق تولید، با راهبردهای عملیاتی وبکار گیری محرک های رونق اقتصادی در استان میسر خواهد شد.

انتخاب استان قم به عنوان یکی از استان های برتر کشور در زمینه امنیت سرمایه گذاری/ همایش فرصت های سرمایه گذاری قم نیمه دوم سال ۹۸ برگزار می شود

استاندار قم در جلسه کارگروه تسهیل و رونق تولید استان با اشاره به وجود زمینه های مناسب سرمایه گذاری در قم ، از انتخاب استان قم به عنوان یکی از استانهای برتر کشور از نظر امنیت سرمایه گذاری خبر داد.

 وی همچنین با تأکید بر لزوم تلاش برای معرفی قابلیت ها و توانمندی های سرمایه گذاری استان گفت:  در این راستا همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان با مشارکت دستگاه های اقتصادی و شهرک ها و مناطق صنعتی استان نیمه دوم امسال برگزار می شود.

* خبرنگار اقتصادی در قم

46

کد خبر 1270175

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: حمایت از واحدهای تولیدی

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۱۷۷۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تلاش برای بازگشت تمامی واحدهای تولیدی غیرفعال در هرمزگان
 • ملزومات واحدهای تولیدی اعلام شود
 • از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
 • عزم دولت در فعال سازی واحدهای تولیدی استان اردبیل
 • رفع مشکلات حقوقی و قضائی 17 بنگاه تولیدی در کرمان
 • خروج واحدهای تولیدی از تملک بانک‌ها و احیای آن‌ها اولویت نخست استان گیلان است
 • دربی مانع پیوستن لمپارد به چلسی نمی‌شود
 • مشکلات بانکی و مالیات چالش بیش از 2 هزار تعاونی سیستان و بلوچستان
 • بازگشت واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال گلخانه‌ای به چرخه تولید
 • دولت با پرداخت تسهیلات 60 ماهه از واحدهای تولیدی مشکل دار حمایت می‌کند
 • گزارش سفر دو روزه رئیس کل بانک مرکزی به استان آذربایجان شرقی
 • هنر مدیران، برگرداندن واحدهای تولیدی به عرصه تولید است
 • «یکصد»؛ شماره واحدهای راکد همدان/ شمارش معکوس رفع مشکل آغاز شده؟!
 • ۲۳ درصد واحدهای تولیدی ‌نواحی و شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی غیر‌فعال است
 • مانع‌تراشی بر سر راه انتقال آب دریای خزر دلسوزی نیست
 • بانک‌ها حق ندارند واحدهای تولیدی را به دلیل بدهی تعطیل کنند
 • کارآفرینی و تربیت نیروی کار ماهر پیش درآمدی بر رونق تولید
 • نگاه بانک ها به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط باید تغییر کند
 • سرمایه گذاری محور اصلی گردش چرخ تولید است/هدایت هدفمند سرمایه گذاری ها پیش شرط لازم برای رونق تولید