طبق آیات و روایات اسلامی از فریضه حج باید به عنوان یک فرصت طلایی برای طرح و حل مسائل دنیای اسلام بهره برد و تحلیل قضایای مربوط به دنیای اسلام مانند تجاوز به یمن و میانمار را در آثار و برکات حج به منزله یک عمل عبادی سیاسی باید جست.

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف: نشست علمی «حج، جهان اسلام و معامله قرن» برگزار شد.

 

حجت الاسلام «مصطفی فقیه اسفندیاری»، روز گذشته (دوشنبه، ۲۰ خرداد) در این نشست که در محل دانشگاه علوم اسلامی رضوی شهر مشهد و با مشارکت بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد، گفت: می‌توان چالش هایی همانند مسأله فلسطین و طرح معامله قرن را با قصد ایجاد درگیری در جهان اسلام در این فرصت واکاوی کرد.

 

مدیر گروه فلسفه و کلام دانشگاه علوم اسلامی رضوی ادامه داد: طبق آیات و روایات اسلامی از فریضه حج باید به عنوان یک فرصت طلایی برای طرح و حل مسائل دنیای اسلام بهره برد و تحلیل قضایای مربوط به دنیای اسلام مانند تجاوز به یمن و میانمار را در آثار و برکات حج به منزله یک عمل عبادی سیاسی باید جست.

 

وی تصریح کرد: جریان کلام اشعری امروز در دنیای اسلام حاکم شده است که در مراجعه به قرآن، قائل به گونه‌ای ظاهرگرایی اند و آیات قرآن را به ظواهر آن تعبیر و تفسیر می‌کنند که منطبق بر آیات و روایات ائمه(ع) نیست.

 

فقیه اسفندیاری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به نگاه ویژه خود معتقد است حج یک عمل عبادی سیاسی است و دین از سیاست جدا نیست و مهم‌ترین بخش از رسالت پیامبران نیز مبحث حاکمیت است.

 

وی افزود: بر اساس آیات قرآن، دل‌های مردم باید به سوی اولیای الهی توجه داشته باشد و بر طبق روایات در هیچ دوره‌ای برگزاری حج، خالی از حضور ولی خدا نخواهد بود.

 

حج فضای مناسبی برای معرفی انقلاب اسلامی است

 

حجت‌الاسلام‌ «سیدحسن وحدتی‌شبیری» دیگر سخنران این نشست، در ادامه گفت: دشمنان اسلام با معامله قرن به دنبال تفرقه بین مسلمانان هستند اما خوشبختانه مسلمانان بیدار شده و یک حرکت مستدام و مستمر را آغاز کرده‌اند.

 

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در حاشیه نشست علمی «حج، جهان اسلام و معامله قرن» افزود: این دانشگاه فعالیت‌های بین‌المللی دارد و در بین مسلمانان و جهان اسلام یک دانشگاه شناخته شده ای است.

 

وی ادامه داد: در زمره فعالیت‌های این دانشگاه، معرفی حج به عنوان یک فضای مناسب برای معرفی انقلاب اسلامی و رساندن پیام انقلاب اسلامی ایران به اکثر نقاط عالم و مسلمانان در جهان اسلام است.

 

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با تأکید به موضوع این نشست، تصریح کرد: جهان اسلام در هر زمانی نیاز به اتحاد، هم‌افزایی و تعامل دارد. مسلمانان باید با یکدیگر هم‌صدا سخن بگویند و در مقابل دشمنان صف واحد را تشکیل دهند.

 

وحدتی‌شبیری افزود: خوشبختانه این نشست به اهداف خوبی دست یافته و میهمانانی از داخل و خارج کشور در این نشست شرکت کرده‌اند. آن‌ها به دو زبان انگلیسی و عربی از شخصیت‌های تشیع و اهل‌تسنن سخن گفتند و همه متفق بودند وقت آن رسیده که مسلمانان در مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به یکدیگر نزدیک شده و هم‌صدا شوند.

 

وی در ادامه بیان کرد: چه اشکالی دارد ما مسلمانان بازار مشترک اسلامی داشته باشیم یا مرکز داوری بازرگانی مشترک برای جهان اسلام ایجاد کنیم. چرا باید مسلمانان در نزاع‌های خودشان به دادگاه‌های اجنبی و بیگانه مراجعه کنند؟

 

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی ادامه داد: دشمنان با عنوان معامله قرن که هیچ محتوایی از آن ارائه نمی‌دهند به دنبال آن هستند که مسلمانان را سرگرم شعارهای فاسد و پوچ خودشان کنند.

 

وحدتی‌شبیری بیان کرد: هدف آنها منحرف کردن جهان اسلام از واقعیات جامعه اسلامی است تا مسلمان‌ها برای فتح بیت‌المقدس به جان هم بیافتند. معامله قرن چیزی جز  ایجاد تفرقه بین مسلمانان نیست. اما خوشبختانه مسلمانان بیدار شدند و خیزش اسلامی در بین آنها ایجاد شده و یک حرکت مستدام و مستمر را آغاز کرده‌اند.

 

وی حج را یک فرصت خوب برای وحدت مسلمانان عنوان کرد و افزود: مسلمانان در جریان حج باید پیام الهی را درک کنند و فقط به فکر اتحاد باشند و به مقام بندگی پروردگار برسند، عصاره حج چیزی جزء تسلیم در مقابل فرمان خدا نیست.

 

 رژیم صهیونیستی با مقاومت مردم فلسطین نابود خواهد شد

 

در ادامه این نشست «ناصر ابوشریف» در سخنانی گفت: قرارداد قرن هیچ فرصتی برای تحقق ندارد؛ چرا که مردم فلسطین این قرارداد را نپذیرفته و رد کردند.

 

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران افزود: قرارداد قرن، حذف مسأله قدس، فلسطین و برگشت آوارگان فلسطینی به وطن‌شان را شامل می‌شود. همچنین دادن خودمختاری محدود و یکسری امتیازات مالی به مردم فلسطین است که در واقع در کنفرانس بحرین درج شده است.

 

وی بیان کرد: به رقم تمام حمایت‌هایی که آمریکا و متأسفانه برخی کشورهای منطقه از طرح معامله قرن می‌کنند، اما خطوط دفاعی مردم فلسطین و امت اسلامی اجازه نخواهند داد که این طرح تحقق پیدا کند.

 

ابوشریف با ابراز خرسندی از حمایت مردم ایران از فلسطین و حضور گسترده آنان در روز قدس تصریح کرد: همان‌طور که مردم ایران در روز قدس گفتند، امید داریم قرارداد مقاومت اسلامی جایگزین معامله قرن شود.

 

وی به مقاومت 100 ساله مردم فلسطین اشاره و بیان کرد: سالیان سال است که مردم فلسطین در برابر فتنه دشمنان اسلام ایستاده‌اند؛ توطئه‌ای که اول انگلستان آن را آغاز کرد، سپس فرانسه و آمریکا ادامه دهنده این دشمنی بودند و اکنون یهودیان با تمام امکانات‌شان پای کار آمدند، ولی پایداری مردم فلسطین نیز ادامه دارد و جمعیت فلسطینی‌ها در داخل فلسطین بیشتر از یهودیان است.

 

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در پایان از تحقق وعده الهی سخن گفت و خاطرنشان کرد: مقاومت مردم فلسطین به هیچ عنوان شکسته نخواهد شد. امپراطوری‌های زیادی به منطقه آمدند اما یک مدت ماندند، اشغال کردند و همه رفتند؛ رژیم صهیونیستی نیز از این قاعده مستثنی نیست، او هم رو به زوال خواهد بود و فلسطین به امت اسلامی و مردمش باز خواهد گشت.

 

 

پایان پیام/248

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اسلام زمینه ساز پیشرفت علوم در جهان است

وی عصر سه شنبه در دیدار منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: زمانی که در کل اروپا و آمریکا کتابخانه و دانشمندان به نامی وجود نداشت، در حوزه‌های علمیه اسلامی و در جهان اسلام، علمای به نام و کتابخانه های بزرگی فعال بودند و به نشر علوم می‌پرداختند.

این مرجع تقلید بیان کرد: بسیاری از اصطلاحات علمی به زبان عربی که زبان اسلام است میان دانشمندان مطرح است و این مساله نشان می‌دهد بنیان گذاران علوم در جهان مسلمانان بودند؛ ما احادیث فراوانی داریم که پیامبر اکرم (ص) در آن پیرامون جایگاه علم و ایمان در میان مسلمانان و مردم سرزمین فارس خبر داده اند.

وی ادامه داد: امروز نیز به برکت انقلاب اسلامی مردم ایران در زمینه‌های مختلف علمی به پیشرفت‌های فراوانی رسیده اند.

آیت الله نوری همدانی گفت: غربی‌ها که علوم مختلف را از مسلمان فراگرفتند آن را سکولار و غیر توحیدی کردند، در حالی که مسلمان در همه حوزه‌های علوم نگاه توحیدی داشتند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به وزیر علوم تاکید کرد، تربیت نیروی انسانی مورد نیاز کشور کار بسیار مهمی است که توسط این وزارتخانه انجام می‌شود و در این زمینه مسئولیت حساسی متوجه مسئولان وزارت علوم است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت استفاده از آموزه‌های اسلامی در مباحث دانشگاهی تاکید کرد: باید زمینه تدریس دروس مرتبط با قرآن و نهج البلاغه در دانشگاه‌های کشور بیش از پیش فراهم شود و با این کار به دنیا بفهمانیم پیشرفت‌های علمی ایران در سایه معارف توحیدی اسلام به دست آمده است.

این مرجع تقلید گفت: اهمیت تربیت بیش از تعلیم است و به همین علت پیامبران الهی ابتدا مردم را هدایت می‌کردند و سپس علوم مختلف را به آنان آموزش می‌دادند.

وی بیان کرد: استفاده از مدیران کارآمد و اساتید نخبه که در محیط‌های دانشگاهی اخلاق و رفتار مناسبی دارند، برای پیشرفت کشور در عرصه‌های تربیتی و علمی بسیار مهم است.

وی ادامه داد: باید نخبگان و افراد انقلابی را برای تدریس در دانشگاه‌ها انتخاب کرد و نسبت به علوم انسانی و اسلامی بسیار حساس بود.

آیت الله نوری همدانی گفت: باید علوم انسانی بر اساس آموزه‌های اسلامی تدوین شود و در این زمینه کارهای تحقیقاتی لازم صورت گیرد.

وی بیان کرد: حضور در دانشگاه نباید تنها به خاطر کسب مدرک باشد، بلکه لازم است تا در محیط‌های دانشگاهی افرادی لایق برای مدیریت کشور تربیت شوند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه، گفت: در زمان صدر اسلام دین و دانش ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشتند اما بعدها استعمارگران این ۲ نهاد را از یکدیگر جدا کردند.

این مرجع تقلید گفت: هر چه ارتباط طلبه‌ها با دانشجویان بیشتر باشد به نفع اسلام و مسلمین است و در این زمینه تقویت دانشگاه‌های تخصصی در حوزه مذاهب اسلامی و مبارزه با فرق انحرافی همچون وهابیت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی همچنین با بیان اهمیت شناخت زمان برای دانشجویان افزود: دانشجویان باید زمان را بشناسند و بدانند انقلاب اسلامی در چه شرایطی با تلاش مشترک حوزه و دانشگاه به وجود آمد و امروز هم همکاری نخبگان این ۲ نهاد انقلاب را حفظ خواهد کرد.

وی ادامه داد: یکی از نتایج انقلاب اسلامی در حوزه گسترش علوم، حضور پر رنگ بانوان در محیط‌های دانشگاهی است در حالی که در دوران طاغوت این حضور بسیار کمرنگ بود.

آیت الله نوری همدانی گفت: مردم ایران انسان‌هایی هوشمند هستند که به برکت انقلاب اسلامی زمینه عزت مندی بیشتر آنان فراهم شده است.

وی افزود: در همین رابطه مردم ایران از برخورد حکیمانه رهبر معظم انقلاب در دیدار هفته گذشته با نخست وزیر ژاپن بسیار خوشحال شدند چرا که مردم خواهان عزت مندی هستند.

وی ادامه داد: این مردم که برای پشتیبانی از انقلاب اسلامی جان و مال خود را تقدیم کردند، نباید گرفتار مشکل‌های اقتصادی باشند، این مردم که همواره در برابر دشمنان مقاومت کردند می‌خواهند از نظر معیشت هم در سختی نباشند و مسئولان وظیفه دارند به مطالبات مردم در بخش‌های مختلف رسیدگی کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این دیدار تاکید کرد: در حوزه آموزش عالی کشور دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بسیاری را داریم که اکثر آنها بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفته اند و این افتخاری برای نظام اسلامی است.

منصور غلامی افزود: اکنون نیروی انسانی مورد نیاز بخش‌های علمی کشور در رشته‌های مختلف در داخل ایران تربیت می‌شوند و توجه به عرصه‌های تحقیقاتی و پژوهشی بسیار افزایش یافته است.

وی بیان کرد: اکنون موقعیت علمی خوبی میان کشورهای دنیا داریم که این نکته مورد توجه رهبر معظم انقلاب نیز هست و ایشان تاکید دارند که این جایگاه علمی حفظ شود.

وی ادامه داد: به طور کلی در جایگاه ۱۶ علمی جهان هستیم و در برخی از رشته‌های جدید و راهبردی رتبه پنجم و ششم دنیا را در اختیار داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش کردیم تا دانشجویان در انجام تحقیقات علمی خود به مسائل داخلی توجه کنند و در این زمینه مشوق‌های خوبی در نظر گرفتیم.

وی افزود: اکنون ۴۳ پارک علم و فناوری و ۱۹۰ مرکز رشد در دانشگاه‌های کشور فعالیت می‌کنند و در این رابطه بیش از ۴۲ هزار شغل پایدار در عرصه‌های تخصصی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های کشور به دنبال گسترش ارتباطات خود با حوزه‌های صنعتی و فناوری کشور هستند و در این رابطه قراردادهای همکاری با نهادهای مختلف همچون وزارت نفت منعقد شده است.

غلامی گفت: همچنین تلاش داریم تا تمرکز دانشگاهیان در موضوع های اجتماعی کشور نیز بیشتر شود و در این زمینه که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز است، فعالیت‌های گسترده‌ای در دانشگاه‌ها آغاز شده است.

وی بیان کرد: در حوزه مباحث مرتبط با علوم انسانی نیز شورای تحول در علوم انسانی تشکیل شده است و اساتید تلاش دارند تا با ایجاد تغییرات محتوایی، دروس این رشته‌های علمی را به روز کنند.

وی ادامه داد: اکنون دقت بیشتری در جذب اعضای هیأت علمی توسط دانشگاه‌های کشور صورت می‌گیرد و نیروهای جوان و نخبه به منظور حمایت و جلوگیری از مهاجرت جذب فضاهای علمی کشور می‌شوند.

وی افزود: در حوزه دانشجویان خارجی نیز کارهای خوبی صورت گرفته است و اکنون بیش از ۳۵ هزار دانشجوی خارجی که اغلب از کشورهای اسلامی هستند در دانشگاه‌های کشور به تحصیل علوم مختلف می‌پردازند و نسبت به جمهوری اسلامی علاقه خاصی پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان خوبی داریم تاکید کرد: در طول سال‌های گذشته محیط‌های دانشگاهی آرام است و دانشجویان پخته‌تر عمل می‌کنند.

غلامی گفت: در این سال‌ها به لحاظ تعداد آماری، تشکیل جلسات آزاد دانشجویی در بخش‌های مختلف زیاد شده اما تنش‌ها کاهش یافته است.

وی بیان کرد: در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که بیش از ۹۴ درصد دانشجویان به توحید، رسالت پیامبر (ص) و امامت ائمه معصومین (ع) اعتقاد دارند و نباید برخی انتقادات را به جنبه‌های دینی دانشجویان نسبت داد.

وی ادامه داد: مجموعه آموزش عالی کشور گسترده است و به همین علت طرح ساماندهی آموزش عالی به منظور جلوگیری از افزایش غیر ضروری، تخصص شدن فعالیت واحدهای کوچک و انجام کارهای علمی تأثیرگذار در حال انجام است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در جریان سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع عظام تقلید و علما دیدار و گفت و گو کرد.

۷۴۰۵/ ۱۱۷۵

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: خبرگزاری شبستان مجلس نماز عید فطر استان بوشهر عید فطر صنایع دستی استان همدان دهه کرامت مسکن مراجع معامله قرن حج کشورهای اسلامی نشست

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۰۸۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شریعتی؛ چپِ اسلام‌گرا یا چپ‌گرای مسلمان؟/ استقبال از شریعتی درمصر
 • آیت الله همدانی:اسلام زمینه ساز پیشرفت علوم در جهان است
 • معامله‌ای که طرف اصلی آن (فلسطینی ها )حضور ندارد از اساس باطل است/ معامله قرن انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد
 • رئیس ستاد انتفاضه و قدس: معامله قرن انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد
 • رمضان شریف: «معامله قرن» انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد
 • معامله قرن انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد
 • معامله‌ای که فلسطینی‌ها در آن حضور ندارند از اساس باطل است/ معامله قرن انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد
 • معامله قرن مایه رسوایی مدعیان دروغین آزادی و دموکراسی است
 • معامله قرن نا مشروع است
 • پرداختن به موضوع اعتیاد ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است
 • پرداختن به مسائل جنسیتی در حوزه بانوان برخلالف سیاست های دولت تدبیر و امید است
 • رسانه های عربی: نشست منامه و طرح معامله قرن با شکست روبرو خواهد شد
 • هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران دفاع از مظلومین جهان است/ قدرت اسلام در وحدت بین مسلمانان نهفته است  
 • شرکت اردن در معامله قرن با فشار ترامپ و کوشنر
 • معامله قرن و جرقه انتفاضه سوم/ موشک‌هایی که پاتریوت را خوار کردند
 • دبیرکل اتحادیه عرب: در پرداختن به روابط جهان عرب با ایران و ترکیه بسیار دیر اقدام کردیم
 • معامله قرن و جرقه انتفاضه سوم/ موشکهایی که پاتریوت را خوار کردند
 • تدارک گسترده لبنانی‌ها و فلسطینیان برای مقابله با نشست معامله قرن در بحرین
 • سینما ابزاری مؤثر برای پرداختن به جریان‌های معاصر