ناصر ایمانی می‌گوید، اصولگرا یا اصلاح‌طلب بودن مجلس یازدهم مهم نیست و مجلس اصلاح‌طلب یا اصولگرا بر مجلس پوپولیست و عوامگرا ارجح است.

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین نوشت: نشانه‌ها حاکی از آن است که دود سفید از اردوگاه اصولگرایان برای مجلس یازدهم بیرون نخواهد آمد. شورای وحدت جلسات خود را برگزار می‌کند بدون آنکه مشخص باشد با چه سازوکاری قرار است وارد انتخابات شود، جمنا هم گویا تأثیرگذاری انتخابات گذشته را ندارد. جبهه پایداری مثل همیشه ساز مخالف کوک کرده و قالیباف هم همچنان بر طبل نواصولگرایی می‌کوبد، طیف سنتی‌های اصولگرا چون موتلفه و جبهه پیروان هم مسیر متفاوتی را انتخاب کرده‌اند.

اصولگرایان در گذشته هم این تشتت را تجربه کرده و شاهد شکست در انتخابات بوده‌اند. در میان اما ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا اختلاف نظر در جبهه اصولگرایان و چند لیستی بودن در انتخابات مجلس را طبیعی می‌داند و می‌گوید لیست‌های اصولگرا طبیعتاً اشتراکاتی خواهند داشت و اگر مردم بخواهند به اصولگرایان رأی بدهند افراد مشترک لیست‌ها حتماً به مجلس راه پیدا می‌کنند.

اما نگرانی اصلی ایمانی جای دیگری است. او درباره ترکیب مجلس آینده می‌گوید: «آرزو می‌کنم یا طیف‌های اصلاح‌طلب وارد مجلس شوند یا اصولگرایان اما افرادی که به مجلس نیایند که هیچ سبقه سیاسی روشن و شاخصی نداشته باشند که مجلس را دچار آشفتگی کنند. یک مجلس اصلاح‌طلب بر مجلسی که نمایندگانش هویتی سیاسی ندارند ارجح است. اگر بخواهم صریح‌تر بگویم نگرانم که ما در مجلس آینده گرفتار پوپولیسم بشویم.»

مشروح گفتگوی خبرآنلاین با ناصر ایمانی را می‌خوانید:

آقای ایمانی! به نظر می‌آید اتفاقات گذشته در آستانه انتخابات مجلس یازدهم نیز در جناح اصولگرا در حال تکرار است. تحرکات جداگانه شورای وحدت، جمنا، جبهه پیشرفت و عدالت و پایداری و البته تاکید قالیباف بر نواصولگرایی و جدایی از اصولگرایان سنتی و… نشانه‌هایی از عدم وحدت در میان اصولگرایان است. به نظر شما ممکن است که باز این اتفاق رخ دهد که اصولگرایان به وحدت نرسند و چند لیست در انتخابات مجلس شاهد باشیم؟

بله، احتمال این اتفاق وجود دارد، به طور طبیعی اصولگراها تلاش می‌کنند که به وحدت برسند. این وضعیت اصلاح‌طلبان هم هست، همانطور که در انتخابات یک شورای مرکزی ایجاد کردند و بر اساس آن تصمیم گرفتند. اصولگرایان هم می‌خواهند به وحدت برسند اما این وحدت، وحدت حداکثری و نه وحدت صد درصدی است، یعنی اینکه بخواهند تمام طیف‌های اصولگرا به وحدت برسند و یک لیست داشته باشند، کار غیر ممکن و نشدنی است. بنابراین به طور طبیعی سعی می‌کنند اکثریتی از طیف‌های مختلف اصولگرا دور هم جمع شوند تا لیست مشترک بدهند. در این میان سوال این است که اصولگراها تا چه حد می‌توانند این لیست را حداکثری کنند، سوال این نیست که آیا صد درصدشان می‌توانند در لیست قرار بگیرند یا خیر.

شما این لیست حداکثری را شامل چه گروه‌هایی می‌دانید؟ به نظرتان کدام گروه‌های اصولگرا وارد این وحدت حداکثری خواهند شد؟

این بستگی به شرایط دارد. باید ببینیم که شرایط برای انتخابات چگونه رقم خواهد خورد. ما انتخابات مجلس یازدهم را پیش رو داریم. ائتلاف و وحدت هم متوقف در تهران یا شهرهای بزرگ نیست. ممکن است که در بسیاری از شهرهای کوچک تمامی طیف‌های اصولگرا به یک کاندیدای واحد برسند اما هر چقدر به سمت شهرهای بزرگ‌تر می‌آییم ممکن است تعداد لیست‌ها بیشتر شود. به طور مثال شما هیچ وقت نباید تهران را با اسفراین یکی کنید. چون ممکن است در اسفراین تمام طیف‌های اصولگرا بر یک کاندیدای خاصی در مجلس هم نظر شوند، بنابراین احتمال رأی آوردن کاندیدایشان در مجلس بیشتر می‌شود.

مگر ملاک اصولگرایی در شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک چه فرقی دارد؟

در شهرهای کوچک‌تر تعداد افرادی که قابلیت کاندیدا شدن دارند کم‌تر است، بنابراین به طور طبیعی طیف‌های مختلف اصولگرا که ممکن است در تهران توافق نکنند، در شهرهای کوچک امکان توافقشان بیشتر می‌شود اما در شهرهای بزرگ‌تر این اختلاف نظرها بیشتر می‌شود و اوجش در تهران است. اینکه در تهران شاهد هستیم اصولگراها چند لیست بدهند این به معنای این نیست که اصولگراها از هم جدا شده‌اند. در شهرهای دیگر ممکن است کاندیداهایشان مشترک باشد.

ائتلاف حداکثری مهم است نه ائتلاف مطلق

پس شما این اختلاف نظر را نکته منفی نمی‌بینید که دوباره این چند پارگی ایجاد شود حتی اگر بر انتخابات اثر بگذارد؟ جریان اصولگرا در سال ۹۶ با جمنا تجربه موفقی داشت که با یک کاندیدا رأی قابل توجهی را نسبت به گذشته کسب کرد، فکر نمی‌کنید که باید تلاش شود تا این تجربه تکرار شود و آن حداکثر مورد نظر شما به ۱۰۰ درصد بیشتر نزدیک شود و در شهرهای بزرگ هم شاهد یک لیست باشیم؟

انتخابات ریاست‌جمهوری با مجلس و شورای شهر متفاوت است. در انتخابات ریاست‌جمهوری باید به یک فرد رأی داد و به همین دلیل همه طیف‌ها باید بر یک فرد متمرکز شوند. اما در انتخابات مجلس و شورای شهر چون یک نفر نمی‌خواهد انتخاب شوند معادله فرق دارد.

از سوی دیگر، ما باید تنوع در طیف‌های مختلف جناح‌های سیاسی را بپذیریم، این یک واقعیت است و نمی‌توان از آن فرار کرد، شاید هم این یک واقعیت تلخ نباشد بلکه شیرین باشد. هر چقدر بخواهید طیف‌های مختلف سیاسی را زیر یک چتر جمع کنید مجبور هستید که هزینه بیشتری بدهید و هر چقدر هزینه بدهید، قطعاً یکپارچگی اصولگرایی را از دست می‌دهید پس مجبور هستید طیف‌ها و دیدگاه‌های مختلف را بپذیرید.

اینکه پایداری‌ها لیست جداگانه بدهند آسیب جریان اصولگرایی نیست

نگاه کنید که میان اصلاح‌طلبان چه اختلاف‌نظرهایی میان طیف‌های مختلف‌شان وجود دارد. اگر این‌ها بخواهند همه‌شان دور هم جمع شوند و روی یک سری کاندیدا - نه یک کاندیدا مثل ریاست‌جمهوری - نظر بدهند، خب این کار عملاً امکان‌پذیر نیست هم آن جناح سیاسی هم باید هزینه زیادی بدهد. بنابراین بهتر این است که این اتفاق نیفتد و ما بگذاریم این آزادی وجود داشته باشد و طیف‌های مختلف اگر نتوانستند روی یک سری کاندیدای خاص نظر بدهند، کاندیدای خودشان را معرفی کنند.

یعنی شما این را آسیب جدی نمی‌بینید که در تهران یا شهرهای بزرگ مثلاً جبهه پایداری یا طیف نواصولگرایان لیست جدا بدهد و طیف دیگر اصولگرا لیست دیگری ارائه کند؟

نه من این را آسیب نمی‌بینم. اینکه این یک واقعیت است، ما چه خوشمان بیاید چه بدمان بیاید این یک واقعیت است.

حتی اگر این واقعیت منجر به شکست اصولگراها بشود، باز هم آن را آسیب نمی‌بینید؟

شکست یعنی چه؟ فرض کنید در تهران - وقتی می‌گویم تهران منظورم شهرستان‌های کوچک نیست - چند طیف اصولگرا چند لیست ۳۰ نفره بدهند و که از این لیست‌ها ۱۵ نفر مشترک باشند. اگر مردم بخواهند به طیف اصولگرا رأی بدهند، احتمال رأی‌آوری این ۱۵ نفر مشترک خیلی زیاد است. بنابراین ما ۱۵ نفر قطعی در مجلس داریم. فرض کنید از مابقی اصولگرا هم ۵ نفر از طیف‌های دیگر رأی بیاورند. بنابراین ۲۰ نفر اصولگرا از طیف‌های مختلف پایداری، جمنا، نزدیکان آقای لاریجانی و … رأی آورده‌اند. به هر حال همه این افراد از طیف اصولگرا به مجلس رفته‌اند. برای اصولگراها و اصلاح‌طلب‌ها مهم این است که فردی به مجلس می‌رود از آنها باشد و طیف‌بندی‌شان چندان تفاوت ندارد. بنابراین ما باید این واقعیت را بپذیریم که ما خواهان ائتلاف حداکثری هستیم نه ائتلاف مطلق.

پایداری مگر در تهران ۳۰ کاندیدای اختصاصی رأی‌آور دارد؟

این حرفی که شما می‌زنید را برخی طیف‌های اصولگرا قبول ندارند، مثلاً جبهه پایداری خیلی بقیه طیف‌های اصولگرا را قبول ندارد و آنها را اصولگرا نمی‌داند کند. آقای قالیباف هم از سوی دیگر نواصولگرایی را مطرح می‌کند و به نحوی اصولگرایی را مورد نقد جدی قرار می‌دهد و می‌گوید اصولگراها باید به نواصولگرایی تن بدهند.

تا حدی صحبت‌های شما را قبول دارم، اما نکاتی که گفتم مانع صحبت‌های که من کردم نیست. جبهه پایداری هم اگر بخواهد در تهران لیست بدهد ۳۰ نفر کاندیدای اختصاصی و رای‌آور ندارد. این‌هایی که روی تکلیف سیاسی تاکید می‌کنند، آن قدر درک و فهم سیاسی دارند که بدانند یکی از پارامترهای مهم در انتخابات این است آن فرد چقدر امکان رای‌آوری دارد. بنابراین اگر نواصولگراها با جبهه پایداری بخواهند در تهران لیست بدهند که این لیست هم شامل افراد واجد شرایط باشند هم امکان رای‌آوردن داشته باشند، قاعدتاً ۱۵ نفرشان مشترک است و نمی‌توانند ۳۰ کاندیدای جداگانه معرفی کنند که هیچ اشتراکی با بقیه لیست‌ها داشته باشد، پس بنابراین اتفاقی که من گفتم عملاً رخ خواهد داد.

نه اصولگراها به لیست واحد خواهند رسید نه اصلاح‌طلبان

شما اول صحبت‌تان اشاره کردید که این احتمال وجود دارد که شاهد لیست‌های متفاوت باشیم، شما پیش‌بینی‌تان چیست؟

من پیش‌بینی‌ام این است که همین اتفاق می‌افتد و ما در شهرهای بزرگ لیست واحد نداشته باشیم، حتی من این احتمال را می‌دهم که اصلاح‌طلبان هم در این دوره به لیست واحد نرسند و چند لیست داشته باشند و آنها برای لیست واحد به مشکل خواهند خورد. شاید اصلاح‌طلبان تعداد لیست‌هایشان از اصولگرایان کمتر باشد اما احتمال اینکه آنها هم به لیست واحد برسند خیلی کم است.

آرزو می‌کنم مجلس آینده بی‌هویت و پوپولیست نباشد

با این اوصاف پیش‌بینی شما از ترکیب مجلس یازدهم چیست؟

من به جای پیش‌بینی آرزویم را در این زمینه بیان می‌کنم و آن هم این است که آرزو می‌کنم یا طیف‌های اصلاح‌طلب وارد مجلس شوند یا اصولگرایان اما افرادی که به مجلس نیایند که هیچ سبقه سیاسی روشن و شاخصی نداشته باشند که مجلس را دچار آشفتگی کنند. یک مجلس اصلاح‌طلب بر مجلسی که نمایندگانش هویتی سیاسی ندارند ارجح است. اگر بخواهم صریح‌تر بگویم نگرانم که ما در مجلس آینده گرفتار پوپولیسم بشویم.

احیاناً منظورتان از پوپولیسم جریان آقای احمدی‌نژاد که نیست؟

من اسم خاصی نمی‌برم. من تنها نگران این هستم که مردم از جریان‌های سیاسی موجود دلزده شوند و به خصوص در شهرهای کوچک به افرادی رأی بدهند که هیچ‌گونه سابقه سیاسی و اعتقادی نداشته باشند و مردم به خاطر اینکه نه به اصولگراها نه به اصلاح‌طلبان رأی بدهند، به سمت این افراد بروند. این را خیلی مهم‌تر این می‌دانم که مجلس آینده اصولگرا باشد یا اصلاح‌طلب.

کاش اصولگرایان به این نتیجه برسند که مجلس اصلاح‌طلب بهتر از مجلس بی‌هویت است

ممکن است دیگران هم این نگرانی شما را داشته باشند و گروه‌های سیاسی مختلف، برای آنکه از این نگرانی عبور کنند به ائتلاف اصولگراها و اصلاح‌طلبان تن بدهند؟

متأسفانه باید بپذیریم که این اتفاق نمی‌افتد اما اگر می‌شد - تأکید می‌کنم که ما باز در مورد آرزو صحبت می‌کنیم - هر دو جناح با مقداری اغماض یک تعداد مشترکی را قبول کنند و پس از آن باقی افراد لیست از جناح اصلاح‌طلب یا اصولگرا باشند، تحول مهمی در صحنه سیاسی کشور رخ می‌داد اما خب این موارد هم باید در دسته آرزوها قرار دهیم.

این دو آرزویی که شما مطرح کردید، نشان‌دهنده نگرانی شما برای وقوع این اتفاقات است؟

بله، حتماً نگرانی دارم.

چقدر فکر می‌کنید ممکن است این اتفاق در مجلس آینده بیفتد؟ منظورم همین ائتلاف دو جریان روی تعداد مشترک کاندیدا؟

من احتمالش را عقلانی می‌دانم و به همین دلیل مطرح می‌کنم.

راهکاری هم دارید که این ایده عملیاتی شود؟

راهکار اتحاد و انسجام سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا است. نمی‌گویم که با هم اتحاد کنند. من واقع‌بینانه حرف می‌زنم. می‌گویم حداقل در درون هر جناح تمرکزشان بر این باشد که وحدت و آرامش روانی جامعه را حفظ کنند و از اتهام‌زنی‌ها بپذیرند، چون در حال حاضر افکار مردم با چهل سال گذشته متفاوت است. اگر اصلاح‌طلبان به این نقطه برسند که یک مجلس اصولگرا بهتر از یک مجلس پوپولیست است و اصولگراها هم به این معتقد شوند که یک مجلس اصلاح‌طلب بهتر از یک مجلس عوامگرا و پوپولیست است، از اتهام‌زنی‌ها و کارهایی که مردم را از رأی دادن منزجر می‌کند، دور می‌شوند و این باعث می‌شود که مردم حداقل از این بین دو جریان سیاسی نمایندگانشان را انتخاب کنند و این گونه بهتر از این است که مردم دست به انتخاب افرادی بزنند که نه اصولگراست و نه اصلاح‌طلب.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رئیسی: لیست اموالم را علاوه بر رهبری به مردم نیز اعلام می‌کنم

خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه از دقایقی پیش با حضور در استودیوی شبکه یک سیما، به گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه ملی به مناسبت هفته قوه‌قضاییه پرداخت.

وی در این گفتگوی زنده ضمن تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های دوره جدید قوه‌قضاییه، گزارشی نیز از عملکرد یک سال گذشته قوه قضاییه را به مردم ارائه می‌کند.

رییس قوه‌قضاییه در ابتدای این گفت‌وگو درباره حادثه تلخ هفتم تیر اظهار کرد: مرور جریان هفتم تیر و شناخت وقایع روزهای آغازین انقلاب اسلامی، هم برای نسل آن زمان و هم جوانان فعلی نیاز است. امام بزرگوار پرچمدار این نهضت و انقلاب بودند. یاران انقلاب و مسئولان عالی که به دنبال شکل‌گیری نظام اسلامی و تدوین قانون اساسی و ساختارسازی برای نظام مبتنی بر ولایت فقیه و دین بودند. مرحوم شهید بهشتی نقشی محوری داشتند در تنظیم و تدوین و تصویب قانون اساسی؛ یاران امام در دولت، مجلس و قوه‌قضاییه برای شکل‌گیری نظام تلاش می‌کردند. تلاش دشمن هم این بود که این نظام پا نگیرد و یکی از تلاش‌های آنها جنگ تحمیلی و حرکت منافقین بود. حرکت منافقین، همین حرکت داعشی‌هایی بود که در منطقه مرتکب جنایت شدند.

وی ادامه داد: آن روز دست نشانده‌های استکبار، 17 هزار نفر از مردم ما از جمله مسئولان عالی کشور را به شهادت رساندند. در همین محل سرچشمه که بسیاری از مسئولان کشور از جمله مسئولان قوه به دفعات حضور میافتند، مسئولان ما را به شهادت رساندند. در روز هفتم تیر هم 72 یار انقلاب را به شهادت رساندند. آن شبی که این خبر اعلام شد بر همه سخت گذشت. همه برای شهدا ناراحت بودند اما بیشتر برای شهید بهشتی که در عمده مسئولیت‌های اجرایی کشور نقش داشتند ناراحت بودند. شهید بهشتی واقعا مظلوم بود. اتهامات و شایعات زیادی مطرح شده بود. بنی‌صدر خیلی تلاش کرد چهره شهید بهشتی را به بدی جلوه دهد اما خصوصیت شهید بهشتی چیز دیگری بود. جوانان از ایشان خواستند که دفاع کند اما گفت امام فرمودند، سکوت، سکوت، سکوت. این ولایی‌بودن شهید بهشتی را نشان می‌دهد.

اروپایی‌ها باید درباره پناه دادن به منافقین تروریست، پاسخگو باشند

رئیسی گفت: البته تلاش این بود که شهید بهشتی را از مردم بگیرد و کسی نباشد که این علم را بلند کند اما آینده نشان داد که رویش‌های انقلاب، این علم را روی زمین نخواهد گذاشت. اما آنچه که باید در ذهن مردم و جوانان بماند این است که چرا امروز غربی‌ها اجازه دادند که کشورشان پناهگاه تروریست‌ها شود؟ این سوال باید پاسخ داده شود. مگر نمی‌گویند با تروریست مبارزه می‌کنند پس پناه دادن به تروریست‌های منافقین که الان هم برنامه ترور را در سازمان خود پیگیری می‌کنند، باید در پناه آنها باشند؟ این اثبات می‌کند که اینها فقط بحث حقوق انسان و مبارزه با تروریست را فقط در حد حفظ منافع خود پیگیری می‌کنند.

پایه و اساس حکم مقام معظم رهبری،‌ ایجاد تحول در قوه‌قضاییه است

وی درباره تحول در قوه‌قضاییه و ایجاد امید در مردم گفت: پس از انقلاب خیلی تلاش شد که قوانین در دادگستری اصلاح شود و نیروهای کارآمد از حوزه و دانشگاه جذب شوند. خود شهید بهشتی، آیت‌الله اردبیلی، آیت‌الله یزدی و مرحوم شاهرودی و آیت‌الله آملی لاریجانی به همراه بدنه شریف قوه‌قضاییه از جمله قضات خیلی تلاش کردند که دادگستری مبتنی بر فقه اسلامی ایجاد شود اما جایی که الان هستیم، با نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم. باید برخی از مشکلات دستگاه قضایی که هم مردم و هم قضات را رنج می‌دهد را برطرف کنیم و گره‌ها را بگشاییم. آنچه که از آن به عنوان تحول نام می‌بریم این است که برخی مشکلات فعلی زیبنده عدلیه نیست و امکان رفع این مشکلات قطعا وجود دارد. حکمی که مقام معظم رهبری به من دادند و آن را منشور حرکتی قوه‌قضاییه نام گذاشته‌ام، اساس آن این است که باید تحولی در قوه قضاییه صورت گیرد. گام اول شناخت وضع موجود است. یکی از مشکلات، ورودی پرونده فزاینده به دستگاه قضایی است که باید آن را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: این کار به کارشناسی‌ای نیاز دارد که مدت‌هاست انجام شده و ما، هم از این کارشناسی قبلی استفاده کرده‌ایم و هم تیم جدیدی مشغول شده‌اند. برخی پرونده‌ها می‌توانند وارد دستگاه قضایی نشوند و راه‌هایی دیگر برای حل خصومت پیدا کرد. برخی دعاوی خانوادگی را به سمت دادگستری سوق دادیم اما راه‌حل مشکلات خانوادگی دادگستری است؟ مودت آسیب‌دیده درخانواده در دادگاه جبران می‌شود؟ خیلی دیدیم که حکم به ادامه زندگی یا طلاق داده می‌شود اما هیچ‌کدام عملی نمی‌شود. چرا به سهولت باید راضی به طلاق و جدایی راضی شویم؟

عملکرد شوراهای حل اختلاف در فیصله‌دادن به پرونده‌ها موفق بوده است

رئیسی درباره اینک بسترسازی و برنامه مدون برای این کار چگونه اجرایی می‌شود گفت: باید اول قوانین را اصلاح و جرم‌زدایی و قضازدایی کنیم. همه مسائل به قوه قضاییه ربط ندارد. همه کژی‌ها و تخلفات نباید جرم‌انگاری شود. حل خیلی از مسائل به قوه‌قضاییه ربطی ندارد. اختلاف بین دو سازمان غیر از قوه‌قضاییه هم امکان حل شدن دارد. شورای حل اختلاف الان با سازش، 30 درصد پرونده‌ها را بدون ارجاع به قوه قضاییه فیصله می‌دهد. شورای حل اختلاف در صلح و سازش خیلی موفق بوده است. درباره منابع طبیعی، محیط‌زیست و دعاوی طلبکار و بدهکار را اگر در کمیسیون‌هایی بتوان حل کرد خیلی پیشرفت خواهیم داشت. پیشنهادهایی به مجلس شورای اسلامی دادیم که در حال بررسی است تا بتوانیم دادگستری را محدود به مواردی کنیم که واقعا باید به آنها رسیدگی شود. فرهنگ‌سازی و اصلاح قوانین واقعا لازم است. این به این معنا نیست که خودمان برای رفع مشکلات آماده نباشیم.

وی ادامه داد: نوسانات اقتصادی، چک بلامحل را ایجاد می‌کند. خیلی از مسائل در حوزه آموزش و پرورش و رسانه و فرهنگ باید حل شود؛ فقر و بیکاری زمینه وقوع جرم هستند. هرچه فقر کمتر شود شاهد کاهش پرونده هستیم. بیکاری کمتر شود، وقوع جرم هم قطعا کمتر می‌شود. اصلاح خیلی از بسترهای اینچنینی نیز می‌تواند باعث کاهش ورودی پرونده‌ها شود. همه دستگاه‌ها می‌توانند و باید کمک کنند تا کاهش ورودی پرونده‌ها باشیم. این امر قطعا قابل تحقق است. البته باید باز هم تأکید کنیم که رقم‌هایی که درباره 17 میلیون پرونده درست نیست زیرا هر پرونده وارده به قوه‌قضاییه در مراحل و مقاطع مختلف، ثبت‌های مختلف می‌شود. اصل پرونده‌های ورودی حدود 6 میلیون است.

کم‌کاری مسئولی درباره حادثه فشافویه ثابت شود، قطعا برکنار می‌شود/دفاع از آزادی مشروع را به ادعا محدود نکنیم
رئیس قوه‌قضاییه گفت: اگر کم‌‌کاری مسئولی در وقوع حادثه زندان فشافویه اثبات شود، به توبیخ اکتفا نمی‌کنیم و قطعا مسئول خاطی برکنار می‌شود.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود به مناسبت هفته قوه‌قضاییه اظهار کرد: آن دسته از مسائلی که برای گره‌گشایی از زندگی مردم نیاز دارد، در جلسات سران قوا مطرح می‌شود. یک مواردی هم است که نیاز به کسب مجوز از رهبر انقلاب دارد که خوشبختانه اختیار کامل داده است و با اتمام حجت، هر اختیاری که نیاز بوده به مسئولان داده‌اند و فرموده‌اند که اگر نیازی به اخذ مجوز از ایشان باشد، راه را باز گذاشته‌اند.

وی ادامه داد: پیشرفت کار در گروی تعامل با سایر قواست؛ با رییس‌جمهور، رئیس مجلس و سایر مسئولان ارتباط داریم. با نشست‌های مشترک سعی می‌کنیم مشکلات و مسائل را حل و فصل کنیم. جلسه بسیار خوبی با مجلسی‌ها داشتیم و راهکارهایی مطرح شد. به زودی نشست مشترک کاری با رئیس‌جمهور و دولتمردان خواهیم داشت تا مسائل مطرح بین دولت و قوه قضاییه مطرح شود. امروز رهبری و مردم از تمام قوا می‌خواهند که مشکلاتی که برخی دشمن‌ساخته و برخی مربوط به بی‌تدبیری‌هاست را رفع کنند. ما باید در برابر همه مشکلات بایستیم و کشور را به خوبی اداره کنیم.

وی درباره اینکه چقدر از مشکلات معیشتی مردم باخبر هستید گفت: سعی کرده‌ام همیشه با مردم داشته باشم و در طول سال‌ها این ارتباط را حفظ کرده‌ام. حتی در دورانی که مسئولیت بازرسی، معاونت اول را داشتم، هفته‌‌ای چند بار، به مسجد می‌رفتم و با مردم گفت‌وگو می‌کردم و این ارتباط را هنوز هم حفظ کرده‌ام. دورانی که در آستان قدس بودم هم این ارتباط بیشتر و مستقیم شد و اشراف من نسبت به زندگی مردم بیشتر شد.

رئیس قوه‌قضاییه در پاسخ به این سخن مجری که در زمان جنگ تحمیلی، فرماندهان نظامی جلوتر از مردم بودند و الان مردم باید احساس کنند که در جنگ اقتصادی نیز اینگونه باشد، گفت: این توقع کاملا به‌حق است. من برای خودم به شخصه و به عنوان یک طلبه، همیشه در زندگی مورد تأکید داشته‌ام که با مردم، در مردم و از مردم باشیم و مردم هم این ادعا را حس کنند. این را نه در شعار و ادعا بلکه در عمل اثبات کنیم، که زندگی ما مثل مردم است و از کف بازار و مشکلات مردم باخبر هستیم. تلاش ما این خواهد بود که مثل مردم و همراه آنها باشیم.

وی درباره قتل یک زندانی در زندان فشافویه و ورود سریع به این پرونده و موضوع حقوق شهروندی اظهار کرد: حقوق شهروندی در مجلس تصویب شده و مسئول آن طبق قانون با قوه‌قضاییه است. بازدید از زندان‌ها، بازداشتگاه‌ها و تحت‌نظرگاه‌ها برعهده قوه‌قضاییه است. سعی کردیم شورای حقوق شهروندی را فعال کنیم. بازرسان را اعزام و فعال‌تر کرده‌ایم. بنا داریم موضوع حقوق شهروندی را در ادعا محدود نکنیم و واقعا به آن عمل کنیم. اگر حقی ضایع شود، هم حق را حفظ کنیم هم با ناقضان حقوق شهروندی قاطعانه برخورد کنیم. سال‌ها بود که این شورا فعالیت نمی‌کرد. البته یکسری ابهامات دارد که معاونت حقوقی قوه‌قضاییه با همکاری دولت آن را پیگیری خواهند کرد. یکی از آنها بحث آزادی‌های مشروع است که در دستور کار بنده هم هست. قانون در این زمینه ابهاماتی دارد که باید سریع پیگیری کنیم. دفاع از آزادی مشروع از افتخارات انقلاب است و صیانت از آزادی وظیفه همه است و قوه‌قضاییه تضمین‌کننده این آزادی است.

اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

رئیسی گفت: درباره حادثه تلخ زندان فشافویه به سرعت هیئت سازمان زندان‌ها اعزام شد؛ دادستانی تهران هم تیم مربوط به خود را فرستاد و بنده هم از طریق دادستانی کل افرادی را اعزام کردم. دو نکته اساسی وجود دارد. اول جنایتی که رخ داده و به سرعت کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال شد. هیئتی را هم به حضور خانواده مقتول فرستادم تا قول دهند که فورا به پرونده رسیدگی خواهد شد.مسئله مهم‌تر کوتاهی و غفلت احتمالی مأموران در زندان است که باید فورا رسیدگی شود. حتما مسئولی که کم‌کاری کرده است برکنار خواهد شد و به توبیخ اکتفا نمی‌کنیم. باید با حوادث هم سریع، هم دقیق و هم حق‌خواهانه برخورد کنیم. برخورد سریع و عبرت‌آموز و توام با پیشگیری بسیار مهم است.

حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم
رئیس قوه‌قضائیه از کاهش ۶۳ حساب دستگاه قضایی به ۵ حساب خبر داد و گفت: ۶۳ حساب عدد درستی نبود که اعلام شد و این حساب‌ها یک امکانی است تا در جایی که بودجه مصوب مشکلات را حل نمی‌کند بتوانیم به مردم خدمت بدهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در شبکه یک سیما به مناسب هفته قوه‌قضائیه در پاسخ به این سوال که شما خاک خورده دستگاه قضا هستید و از دادیاری شروع کردید و به ریاست قوه‌قضائیه رسیدید و انتظار از شما متفاوت است، مردم چه زمانی احساس می‌کنند در قوه‌قضائیه تحول ایجاد می‌شود؟ اظهار کرد: انتظار مردم را کاملا به حق می‌دانیم. اگر انتظار دارند پرونده‌شان سیر سالم در دستگاه قضایی داشته باشد و هیچ گونه ناسلامتی را برنمی‌تابند، کاملاً به حق است. قضات خوب در دستگاه قضایی بسیار زیاد هستند و فکر می‌کنند با همین همکاران و کمک و مساعدت سایر بخش‌ها بتوانیم در مدتی کوتاه خواسته‌های مردم عزیز را اجابت کنیم.

وی افزود: در همین 110 روز گذشته به سراغ مسائلی رفتم که دغدغه مردم است از جمله موضوع پرونده‌های معوق و ابتدار هم کار را از خودمان یعنی پرونده‌های ماده 477 که رئیس قوه‌قضائیه باید تصمیم می‌گرفت شروع کردیم و خوشبختانه بخش زیادی از این پرونده‌ها تعیین تکلیف شده است.

رئیس قوه‌قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درباره سرنوشت 63 حساب بانکی و اینکه آیا این حساب‌ها تعیین تکلیف شده است یا خیر گفت: 63 حساب عدد درستی نبود که اعلام شد. این حساب‌ها یک امکانی بود تا در جایی که بودجه مصوب مشکلات را حل نمی‌کند برای ارائه خدمات استفاده شود. به دلیل همین ذهنیت‌ها، این حساب‌ها به 5 حساب تقلیل دادیم و در گام بعدی قصد داریم در پایان هر سال درآمد و هزینه‌های این حساب‌ها را به صورت شفاف به اطلاع عموم مردم برسانیم تا شفافیت ایجاد شود. تاکنون هم این حساب در اختیار روسای قوه‌قضائیه بوده است. البته در گذشته چک‌ها با یک امضا صادر می‌شود اما از روزی که به قوه‌قضائیه آمدم، قرار شده چک‌ها با سه امضا وصول شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه این مضوع یک مقدار جنبه سیاسی پیدا کرد. البته قطعاً آمادگی دارم درباره عملکرد این حساب‌ها در دوره‌های گذشته نیز گزارش بدهم زیرا تمام مبالغ صرف قوه‌قضائیه و ارائه خدمت به مردم شده است اما در عین حال در دوره خودم، گزارش سالانه این حساب‌ها را به صورت شفاف می‌دهم.

رئیسی درباره برنامه قوه‌قضائیه برای جلوگیری از رانت و فساد در دستگاه قضا گفت: فساد به هیچ عنوان زیبنده نظام اسلامی ایران نیست چه در درون دستگاه قضا و چه در سایر بخش‌ها. در دستگاه قضا مصمم هستیم با فساد مبارزه کنیم. همه کسانی که با قوه‌قضائیه همکاری دارند و در پرونده نقش دارند اعم از قاضی، کارمند، کارشناس، وکیل و ضابط و سایر افراد مرتبط با پرونده‌ها، باید به گونه‌ای رفتار کنند که جریان پرونده کاملاً سالم بگذرد و هیچ گونه ناسلامتی قابل تحمل نیست. مصمم هستیم در این روند، اگر ناسلامتی بود به صورت جدی برخورد کنیم و به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم در این روند وکیل، کارشناس، قاضی، ضابط و کارمند ناسالم حضور داشته باشد.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: در همین ارتباط سیستم‌های نظارتی داخل قوه‌قضائیه نیز فعالیت خود را مضاعف کردند و از خود مجموعه‌های کانون وکلا و مرز وکلای قوه‌قضائیه و سایر مجموعه‌های صنفی در این راستا کمک می‌گیریم زیرا قطعاً اولین مدعی وکیل یا قاضی ناسالم، خود وکلا و قضات سالم و پرشمار هستند. در قضیه ناسلامتی در مجموعه قضایی کشور برخورد ما متفاوت از گذشته خواهد بود و در همین راستا کمیسیون تعیین صلاحیت را فعال کردیم و دادگاه عالی صلاحیت را نیز خودم تشکیل می‌دهم. البته ناگفته نماند که بدنه دستگاه قضایی سالم است و خودشان مدعی مبارزه با فساد هستند و در مورد وکلا هم همین طور است. ان‌اشالله مردم در میدان عمل، مبارزه با فساد را خواهند دید.

رئیسی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل مجتمع مبارزه با فساد اقتصادی توضیح داد: بر اساس مطالعاتی که انجام شده و تاکید رهبر معظم انقلاب بر مبارزه قاطع‌تر با فساد در بیانیه گام دوم انقلاب، به نظر می‌آید باید یک تمرکزی در مبارزه با فساد ایجاد شود. لذا اولین اقدام ما تشمکیل مجتمع مبارزه با فساد اقتصادی خواهد بود تا تمام فرایند قضایی در آن دیده شود و دادگاه‌های اقتصادی فعال در تهران نیز در همین مجتمع متمرکز خواهند شد. در وهله دوم ارتباط با دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی باید تقویت شود و در قدم بعدی باید یک مجموعه به هم پیوسته منسجمی وجود داشته باشد تا بتوانند همه بخش‌ها را به صورت قانومند به هم متربط کند که این نیاز به قانون دارد و از طریق مجلس پیگیر آن هستیم. در مجموع فکر می‌کنم مجتمع مبارزه با فساد اقتصادی، همین روزها، راه‌اندازی شود.

تعزیرات و وزارت صنعت مسئول برخورد با گرانفروشی و نظارت بر بازار هستند/به دولت کمک می‌کنیم
رئیس قوه‌قضاییه گفت: نسبت به گرانفروشی، وظیفه اصلی برعهده سازمان تعزیرات، و وظیفه نظارت بر بازار، وظیفه وزارت صمت است.حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود به مناسبت هفته قوه قضاییه درباره پیشگیری از وقوع جرم اظهار کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم را فعال‌تر از قبل خواهیم کرد و امیدواریم همه مسئولان بیش از پیش ورود کنند. یکی از کارهای قوه در این زمینه این است که مجازات را به سرعت اعمال کند و نگذارد مجازات به تأخیر بیفتد. کارهایی را هم دولت باید انجام دهد. در شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم که برای اولین بار در روزهای گذشته برگزار شد، گفتم که همکاری همه دستگاه‌ها را می‌طلبیم و هیچ دستگاهی نیست که در این زمینه مسئولیتی نداشته باشد.

وی ادامه داد: شورای عالی پیشگیری با حضور دولت و مجلس و سپاه و پلیس و بسیج تشکیل شد و امیدواریم بتواند همه دستگاه‌ها را در این زمینه فعال کند.

وی درباره اینکه برخی قوانین و دستورالعمل‌ها ذاتا فسادزا هستند مانند امضای خاص در پرداخت تسهیلات و آیین‌نامه‌های تجاری و ارز دولتی، گفت: بسیاری از پرونده‌های فعلی ناشی از نوسانات ارزی و تفاوت نرخ‌هاست. تصمیم‌گیری‌ها اگر بدون توجه به زمینه فساد و رانت باشد، اینگونه می‌شود که پرونده‌هایی را شاهدیم که ارز و تسهیلات به جای تولید و حل مشکلات مردم، صرف دلالی شده است. این حجم از نقدینگی اگر به سمت تولید نرود، رکود و تورم پیدا می‌شود. من با مدیران بانک‌ها به طور شفاف مسائل را مطرح کردم و گزارش جزئیات پرونده‌های قضایی مرتبط را گفتم. گفتم که به شعبه بانک اجازه ندهید که بیش از سقف اختصاصی تسهیلات دهند. تصمیم ما این است که از همه ظرفیتی که در شوراهای تصمیم‌گیر داریم در جهت پیشگیری از وقوع جرم استفاده کنیم.

رئیس قوه‌قضاییه گفت: متن روایت است که ما نباید از یک سوراخ دو بار گزیده شویم. 20 سال قبل ما پرونده‌های اقتصادی داشتیم و در سال‌های بعد هم با همان جنس و محتوا، پرونده‌های فساد اقتصادی داشته‌ایم با حجم بیشتر؛ اینکه می‌گوییم ساختارها اصلاح شود منظور همین است که جلوی تکرار فساد را بگیریم.

رئیسی درباره اینکه برخوردها با گرانفروشی، متناسب با جرم و تخلف نیست، درباره برنامه قوه‌قضاییه برای اصلاح قوانین ناکارآمد گفت: برای برخورد با گرانفروشی، مسئولیت با سازمان تعزیرات حکومتی است که زیرنظر دولت است ولی ما گفته‌ایم چون موضوع فشارهای نابه‌حق دشمن است حتما باید به دولت کمک کنیم. به همه مراجع قضایی سراسر کشور گفته‌ایم ضمن حفظ استقلال قضایی، به کمک نهادهای دولتی بیایند. اما اگر به موضوعی برخورد کنیم که عامل سوءجریان، قانون است، پیش‌بینی شده که به مجلس پیشنهاد اصلاح قانون را بدهیم که یکی از وظایف سازمان بازرسی است. نسبت به گرانفروشی، وظیفه اصلی برعهده سازمان تعزیرات، و وظیفه نظارت بر بازار، وظیفه وزارت صمت است.

وی در پایان این گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: هرجا مشارکت مردم باشد، ما در آنجا موفق بوده‌ایم. یقین دارم، تدابیر رهبری برای کشور گره‌گشا است؛ این اقتداری که در کشور داریم و زبانزد در دنیاست به دلیل سیاست‌های رهبری است. امیدواریم با خدمت‌گزاری به مردم با آهنگ‌واحد، حتما موفق خواهیم بود که در گام دوم انقلاب به خوبی بدرخشیم.

لیست اموالم را علاوه بر رهبری به مردم هم اعلام می‌کنم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در شبکه اول سیما به مناسبت هفته قوه‌قضائیه درباره رسیدگی به اموال مسئولان اظهار کرد: در قانونی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب نهایی شد، پیش‌بینی شده است همه مسئولان لیست اموال خود را در اختیار قوه قضائیه بگذارند و برای این کار نیز سامانه‌ای پیش‌بینی شده است. البته تدوین آئین‌نامه اجرایی قدری طولانی شد زیرا همکاران قبلی معتقدند بودند ابهاماتی در قانون وجود دارد اما وقتی به قوه‌قضائیه آمدم گفتم باید قانون اجرا بشود و لذا آیین‌نامه را تدوین، تصویب و ابلاغ کردیم.

رئیس قوه‌قضائیه تصریح کرد: در این قانون پیش‌بینی شده که همه مسئولان اموال خود را به رئیس قوه‌قضائیه و رئیس دستگاه‌قضا به جایگاهی که رهبری تعیین می‌کنند، لیست اموال خود را اعلام کنند. قطعاً بنده اولین کسی خواهم بود که علاوه بر اعلام به رهبری، لیست اموال خود را به مردم هم اعلام می‌کنم تا در جریان باشند.

رئیسی تاکید کرد: همه مسئولان مشمول این قانون هستند. در مجلس تمام نمایندگان، در قوه‌قضائیه تمام قضات و در دولت تمام مدیران باید لیست اموال خود را اعلام کنند.

رئیس دستگاه قضا درباره استفاده از فضای مجازی نیز گفت: مسئله فضای مجازی یک امکان و فرصت و مانند سایر دست‌ساخته‌های بشر است با این تفاوت که بسیار سریع تمام لایه‌های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده و امروز حتی نظام مالی، پولی و بانکی در همین فضا تنظیم می‌شود.

وی ادامه داد: حتماً باید از این فضا استفاده کرد اما این فضا برای اینکه به صورت امن در بیاید، باید نسبت به وجود هر ناامنی در آن نگران بود. امنیت زندگی خصوصی مردم و امنیت اقتصادی، روانی، اخلاقی و اجتماعی باید حفظ شود و نباید فضای مجازی بستری برای حضور مجرمان و متخلفان و افراد فاسد باشد. امنیت این فضا ایجاب می‌کند با هرگونه ناامنی برخورد شود و باید نسبت به ناامنی‌ها حساسیت داشت. اگر حساسیت نداشته باشیم فضا برای استفاده‌کنندگان سالم تنگ می‌ شود. امروز مسئولان وظیفه دارند به نحوی مدیریت کنند که بتوان از این فضا استفاده درست کرد و افراد مجرم و فاسد این فضا را حیات خلوت تخلفات خود نکنند.

رئیسی افزود: ما هم در قوه‌قضائیه در ارتباط با پرونده‌ها و ارتباطات سازمانی و تسهیل در نظام دادرسی حتما از این فضا استفاده می‌کنیم امروز برای ابلاغ اوراق قضایی بهترین سامانه راه‌اندازی شده و راه‌اندازیب سامانه‌های دیگر در دستور کار است.

رئیس قوه‌قضائیه اضافه کرد: ارتباط با بنده هم از طریق فضای مجازی ممکن است. البته به دلیل کثرت کارها به طور مستقیم در این فضا نیستم اما دوستانی را گذاشته‌ام که کنترل می‌کنند و گزارش می‌دهند تا لحظه به لحظه در جریان دیدگاه‌ها و نظرات باشم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعیین تکلیف 6 هزار نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی اداری قوه‌قضائیه در سال 96 گفت: موضوع تعیین تکلیف نسبت به کسانی که در آزمون استخدامی شرکت کردند و پذیرفته شدند، دغدغه من است. تمام متقاضیان بدانند که از این نکته غافل نیستم و از روز اول تلاش کردم این مشکل را حل کنم. این مشکل در نظام استخدامی و سازمان برنامه و بودجه باید حل شود و با این سازمان‌ها جلساتی را برگزار کردیم.

رئیسی گفت: نویدی که به متقاضیان می‌دهم این است که قرار شده نه هر 6 هزار نفر از اما به میزانی که امکان دارد و به نسبت کسانی که از دستگاه قضا بازنشسته می‌شوند، افرادی را طی روزهای آینده جذب کنیم تا ان‌شاالله زمینه جذب همه این افراد فراهم شود.

وی به حمایت قوه‌قضائیه از کار و تولید اشاره کرد و افزود: وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی است که در راستای رونق تولید و کسب و کار تلاش کنند و وظیفه دستگاه‌های نظارتی نیز نظارت است و سازمان بازرسی کل کشور وظیفه دارد و به آنها هم ابلاغ کردیم تا بخشی را برای حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان فعال کنند.در این قضیه خود را از مجلس، دولت و سرمایه‌گذار جدا نمی‌بینیم زیرا این سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال و تولید است.

رئیس قوه‌قضائیه درباره نشست اخیر خود با حقوقدانان و فعالان حقوق زنان اظهار کرد: امروز مدافع حقوق زن، نظام جمهوری اسلامی است و از ابتدای انقلاب تا امروز بزرگترین مدافع حقوق زنان بوده است و اجازه نداده زنان به یک ابزار تبدیل شوند. امروز زن در جایگاه نقش آفرینی در مسایل سیاسی، اجتماعی، تربیتی و آموزشی است. امروز بیشترین حضور در حوزه‌های آموزشی و علمی را زنان دارند. زنان در دستگاه قضایی نیز حضور فعالی دارند.

وی به لایحه تامین امنیت زنان و منفع خشونت اشاره کرد و افزود: این لایحه در دولت تهیه شده و به لحاظ داشتن سبقه قضایی به قوه‌قضائیه ارسال شد. وقتی آمدم از دولت پیگیری کردن که دو سال است لایحه مانده است. قول دادم ظرف چند ماه تعیین تکلیف کنم و جلسه دیروز نیز با حضور صاحبنظران و جلسه نهایی در ارتباط با این لایحه بود و ان‌شاالله ظرف چند روز آینده لایحه آماده ارسال به دولت می‌شود.

اخبار داغ فیلم | دزدی از ماکسیما در روز روشن و مقابل دوربین فیلم | پرواز شیئی عجیب و نورانی در آسمان سنندج فیلم | کلاهبرداری ۱۰ میلیاردی یک دهه هفتادی فیلم | زنی که تنها ساکن یک شهر در آمریکاست! زندگی تلخ دختری که در11سالگی عروس شد و حالا شوهرش پس از سالها حتی به دیدن فرزند خود نیامده عباس عبدی: احتمال جنگ بین ایران و آمریکا وجود دارد/مخالف مذاکره‌ام

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

کلیدواژه: اصلاح طلبان اصولگرايان انتخابات مجلس انتخابات مجلس یازدهم ناصر ایمانی

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۲۱۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لیست امید با فراکسیون امید مجلس جدا از هم هستند/ سال ۹۴ لیست امیدی داشتیم که «علی لاریجانی» هم جزو نامزدهای آن بود
 • تلاش گروه «ب» برای گرفتار کردن ترامپ در جنگ
 • روایتی از حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۸۴ و برنامه صندلی داغ
 • روایت مهاجری از حضور احمدی‌نژاد در برنامه صندلی داغ
 • فعال اصلاح طلب: حساب «لیست امید» از «فراکسیون امید» جداست
 • روایت مهاجری از حضور احمدی‌نژاد در برنامه صندلی داغ: واقعا آدم عصبانی بود/آرتیست بود و از همه کولی گرفت
 • شدت گرفتن فعالیت های انتخاباتی
 • تحلیلی بر مذاکره سیاسی تا رقابت های سخت انتخاباتی
 • پیش‌بینی یک اصلاح‌طلب درباره احتمال قهر جوانان اصولگرا با صندوق رأی /آتش بیاید خشک و تر را با هم می‌سوزاند
 • مستقلین به نفع پایداری
 • طیف مهر؛ نمایش توانمندی های نوجوان مبتلا به اوتیسم است
 • روزنامه اصلاح‌طلب: از لطف ترامپ فرصت بسازیم!
 • شیوه فراخوان قالیباف معقول نیست/ باید مشخص شود فراخوان قالیباف انفرادی است یا جریانی/ فعلا جریانات اصولگرا و اصلاح‌طلب حرف آخر را می‌زنند نه جریان سوم
 • بی وفایان به لیست امید با مردم هم عهدشکنی می کنند
 • تکاپوی انتخاباتی طیف های سیاسی کشور
 • روایت ناکامی ائتلاف‌های اصولگرایانه
 • روایت ائتلاف‌های اصولگرایانه
 • طیف رادیکالی روش‌های غیراخلاقی را برای حذف دیگران از صحنه سیاسی به کار می‌برد/ پر رنگ کردن انتقادات برای کسب رای در انتخابات برای مردم رنگی ندارد
 • مثل احمدی‌نژاد دورکاری می‌کنم/ با لاریجانی درباره انتخابات صحبت نکردم/ نمی خواهم رئیس جمهور شوم/ بعید می‌دانم جریان سومی در کشور شکل بگیرد/ برخی را فقط ملک الموت می‌تواند از میز ریاست جدا کند