آنان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشتند: این روزها ورود برخی افراد غیر متخصص در حوزه ظب سنتی، چالشی جدی بر سر راه سلامت شهروندان ایجاد کرده که گاهی می تواند به قیمت جان انسان‌ها تمام می‌شود.

آنان اظهار داشتند: مشکل افراد غیر متخصص در سال‌های اخیر علاوه بر معضل عطاری‌هایی که دخالت‌های خودسرانه در امر درمان می‌کنند افزوده شده و جریان دیگری با ادعای طب اسلامی وارد این عرصه شده و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی ادعاهای دروغین خود را به خورد مردم می‌دهند.

دست اندرکاران پزشکی قزوین می‌گویند: درمان‌های عجیب و غریب این جریان دروغین به طور کامل با اصول و احکام اسلام متضاد است اما متأسفانه با همین نام توانسته ادعاهای غیر علمی خود را در بین بسیار از مردم ترویج کند.

آنان افزودند: یکی از چهره‌های مشهور در زمینه طب سنتی فردی به نام حسین روازاده مشهور به دکتر روازاده است که در سال‌های اخیر خبرهای زیادی از ادعاهای وی منتشر شده و وزارت بهداشت بارها نسبت به آن هشدار داده است.

نسخه های افراد غیر متخصص عوارض زیادی برای مردم دارد

یک فوق تخصص بیماری‌های ریه گفت: بسیاری از بیمارانی که به مطب ما مراجعه می‌کنند ابتدا برای درمان درد خود به چنین مراکزی مراجعه کرده و پس از مصرف داروهای آنها دچار عوارض شدید شده و ناچار به مطب پزشک آمده‌اند.

دکتر محمدعلی زحل افزود: در مواردی بیمار با عوارضی روی پوست بدن به ما مراجعه کرده که نشان می‌دهد کورتون مصرف کرده اما خودش نمی‌داند که داروی مصرفی اش چه چیزی بوده و تنها پس از بررسی و تجزیه قرص روشن می شود که در واقع ترکیب قرص کورتون است.

وی اضافه کرد: بسیاری از داروهایی که این پزشک نماها به نام طب سنتی به بیمار می‌دهند خود داروی مخدر است اما چون ظاهر مخدر را ندارد، بیمار بدون آگاهی آن را مصرف می‌کند.

زحل ادامه داد: بهترین راه جلوگیری از این عارضه آن است که افراد وارد شده به طب سنتی را ملزم کنیم داروهای گیاهی با نام و عنوان مشخص به فروش برسانند نه اینکه دارو را به صورت ترکیبی درآورده و پودر کنند بدون آنکه مشخص باشد چیست.

دردسرهای داروهای دست ساز برای بیماران

یک متخصص روماتولوژی نیز گفت: بسیاری از بیماران مراجعه کننده به مطب پزشکان روماتولوژی از داروهای دست ساز افزایش یا کاهش وزن استفاده کرده‌اند اما پس از مدتی با سیاه شدگی استخوان و آسیب دیدگی مفاصل به ما مراجعه می‌کنند.

دکتر مهناز عباسی افزود: یک بیمار روماتیسمی داشتیم که از داروهای مختلفی با دز بالای کورتون استفاده کرده و پزشکان به اصطلاح علفی با قطع داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص، داروهای خود را به او خورانده بود و پس از مدتی با خونریزی به بیمارستان آمده و عملیات احیای قلبی برای او انجام شد.

این پزشک متخصص از مردم خواست در صورت مشکل در سلامت خود به هر فرد یا مرکزی اعتماد نکنند و سلامت خود را با این اشتباه به خطر نیندازند.

وزارت بهداشت مخالفتی با طب سنتی ندارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی از چندین سال پیش به‌طور تخصصی تدریس می‌شود و در دانشگاه‌ها دارای دانشکده مخصوص به خود است و دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره پزشکی عمومی می‌توانند به تحصیل در این دانشکده‌ها بپردازند، اما افراد مدعی طب اسلامی معلوم نیست در کجا و چه چیزی آموزش دیده‌اند و با کدام علم به درمان بیماران می‌پردازند.

دکتر منوچهر مهرام افزود: در حال حاضر ابهامات و سوال‌های زیادی در باره این طب بین مردم وجود دارد و متأسفانه ورود برخی روش‌های فریب کارانه به این حوزه از طب و آسیب‌های ناشی از آن، مردم را در تشخیص طب سنتی، تأثیر آن و حد و مرز بین طب قدیم و جدید دچار مشکل کرده است.

وی اضافه کرد: با صراحت اعلام می‌کنیم طبی به نام طب اسلامی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و آنچه با سوء استفاده از نام دین اسلام با این عنوان معرفی می‌شود تنها یک سودجویی از شرع مقدس اسلام و تقلب در امر درمان است.
مهرام گفت: هفته‌ای نیست که بیماری در بیمارستان‌های ما به علت مراجعه به چنین افرادی که مداخله غیر علمی در امر درمان دارند دچار مشکل نشده و به بیمارستان‌های ما مراجعه نکند.

وی گفت: کورتون یک دارو برای فرونشاندن التهابات عصبی با عوارض بسیار بالا است که به عنوان یک شمشیر دولبه در نظام درمان استفاده می‌شود و پزشکان متخصص با احتیاط آن را تجویز می‌کنند اما اینگونه افراد پزشک نما در عطاری‌ها به راحتی و بدون هیچ نگرانی این دارو را به مردم می‌دهند.

مهرام اظهار داشت: متأسفانه مداخلات این افراد و همچنین برخی عطاری‌ها در درمان بیماران به مرحله‌ای رسیده که در کنار توزیع دارو، جراحی‌هایی هم بر روی آنها انجام می‌دهند.

عطاری‌ها مجاز به تجویز داروی گیاهی و ترکیبی نیستند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: بر اساس قانون فروش فراورده‌های دارویی در عطاری‌ها ممنوع است و عطاری‌ها مجاز به تجویز داروی گیاهی ترکیبی نیستند و تنها حق فروش مفردات گیاه دارویی را آن هم بدون ذکر درمانی دارد.

دکتر پیمان قجر بیگی افزود: حتی ترکیب کردن چندین گیاه دارویی با یکدیگر نیز فرایند اشتباهی است بنابراین در عطاری‌ها نباید هیچ‌گونه ترکیب گیاهان دارویی و فرمولاسیون کردن چندین گیاه دارویی با یکدیگر ایجاد شود.

وی اضافه کرد: فروش دارو تنها در اختیار داروخانه‌ها است که این داروها می‌تواند داروهای شیمیایی و یا داروهای گیاهی باشد.

وی گفت: در حال حاضر ۲۲۰ عطاری در استان قزوین وجود دارد که ۱۴۲ مورد مجوز دارند و ۷۷ مورد هم مجوز ندارند.

قجربیگی با اشاره به برخی اقدامات این عطاری‌های غیر مجاز و همچنین افرادی که به نام طب سنتی در منازل خود اقدام به درمان خودسرانه می‌کنند، ادامه داد: بادکش در عطاری‌ها، انجام ام آر آی مختلف برای بیماران، فروش انواع داروهای ترک اعتیاد که اغلب در آزمایشات ما مشاهده شده که خودشان حاوی ماده مخدر هستند، لوازم آرایشی، عرضه قرص مخدر ترامادول، ماساژ درمانی با قیمت‌های ۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان، داروهای دست ساز برای انواع بیماری‌ها و تجویز جوشاندن آهن در آب برای رفع فقر آهن، عرضه داروی سقط جنین، استفاده از دستگاه برای درمان مشکلات عروقی و اعصاب محیطی از جمله موارد مشاهده شده در این مراکز بوده است.

وی گفت: در سال‌های اخیر ۲ نفر در کشور به نام‌های روازاده و شیخ عباس تبریزیان در این زمینه ورود کرده‌اند که هیچکدام برای داروها و تجویزهای خود مجوزی از وزارت بهداشت ندارند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: یکی از داروهایی که به طور فراوان از سوی عطاری‌ها عرضه می‌شود قرصی به نام فرشته است که هم برای کاهش وزن و هم افزایش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد و گزارشات زیادی از عوارض آن و بستری شدن بیمار به همین علت در بیمارستان‌های قزوین وجود دارد.

وی اظهار داشت: در بررسی چند مورد از عرقیات گیاهی مشاهده شد محدوده میکروبی آنها ۳۲ هزار است در حالی که محدوده قابل قبول محدوده قابل قبول برای میکروب موجود به میزان ۱۰۰ است.

عطاری‌ها متولی مشخصی ندارند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: عطاری‌ها متولی مشخصی ندارند و دانشگاه علوم پزشکی نیز تنها به خاطر تأثیر فعالیت آنها بر سلامت مردم در این زمینه نظارت می‌کند.

قجربیگی افزود: پیشنهاد می‌شود به منظور کنترل فعالیت این مراکز، آنها حداقل مکلف شوند مجوزهای خود را از دانشگاه بگیرند تا به اطلاعات مشخص‌تری از آنها برسیم و آموزش‌های لازم هم به آنها ارائه شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر یک کارشناس طب سنتی در معاونت غذا و دارو فعالیت دارد که سال گذشته ۴۳۰ بار از این عطاری‌ها بازدید کرده و کافی نیست اما اگر مجوز این کار به دانشگاه سپرده شود حتماً هم در آموزش این افراد و هم نظارت دقیق‌تر بر روی آنها مؤثر خواهد بود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: استان قزوین در حال حاضر هم دارای متخصصان طب سنتی و هم متخص داروساز طب سنتی است اما در شرایط نبود نظارت‌های جدی و آگاهی نداشتن مردم، شاهد استفاده خودسرانه داروهای عطاری‌ها و عوارض شدید آن در مراکز درمانی هستیم.

فعالیت‌های غیر مجاز عطاری‌ها برابر قانون مورد برخورد قضائی قرار می‌گیرد

رئیس اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: بر اساس اصلاح ماده ۳ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارو و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب سال ۱۳۳۴ هر کس بدون داشتن پروانه رسمی به امور پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، فیزیوتراپی و مامائی اشتغال ورزد یا بدون پروانه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به تأسیس یکی از مؤسسات پزشکی نماید یا پروانه خود را به دیگری واگذار یا پروانه دیگری را مورد استفاده قرار دهد بلافاصله محل کار آن‌ها توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعطیل و به حبس تعزیری از شش ماه‌تا سه سال و پرداخت جریمه نقدی از پنج میلیون تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد و در صورت تکرار به حبس از دو تا ده سال و پرداخت جریمه از پنج میلیون تا صد میلیون ریال یا دو برابر قیمت داروهای مکشوفه (هر کدام که بیشتر
باشد) محکوم خواهد شد.

دکتر محمد رضا مدبر افزود: در همین راستا معاونت درمان دانشگاه طی بازرسی‌ها و یا در صورت گزارش‌های مردمی، هرگونه فعالیت غیرمجاز را تعطیل و به مراجع قضائی معرفی می‌کند.

وی اضافه کرد: در یکی از موارد اخیر که اردیبهشت ماه امسال اتفاق افتاد یک واحد غیر مجاز عطاری که در آن اقدامات غیرمجاز پزشکی از قبیل تزریقات، گچ و آتل بندی، تشخیص فشارخون و دیابت، مراقبت‌های پزشکی و تجویز و فروش داروهای غیرمجاز و بدون شناسه انجام می‌شد، مهر و روم و به دادسرا معرفی شد.

مدبر ادامه داد: بسیاری از درمان‌های طب سنتی در کنار درمان نوین کمک کننده است اما اینگونه عطاری‌های غیر مجاز درمان پزشک متخصص بیمار را قطع کرده و درمان مورد نظر خود را جایگزین آن می‌کنند.

وی اظهار داشت: گرچه ما عطاری‌های اصیلی هم در استان داریم اما برخی از عطاری‌های غیرمجاز به اسم عطاری تجهیزات و دستگاههایی مانند ماساژور طبی، دندانسازی و یا حتی در مکان‌های غیر بهداشتی و غیر مجاز با توصیه‌های تغذیه‌ای نامناسب و داروهای غیر بهداشتی خود آسیب زیادی به بیماران وارد می‌کنند.

مدبر افزود: درمان‌های غیر واقعی و غیر علمی این افراد باعث تأخیر در شروع درمان بیماری‌های مهمی حتی سرطان می‌شوند و بیمار هم که مایل به درمان ساده‌تر و کم هزینه تر است به سمت چنین درمان‌هایی سوق می‌یابد و عوارض بیماری خود را تشدید می‌کند.

۶۰۱۲*۷۳۸۸

منبع: ایرنا

کلیدواژه: بهداشت و درمان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۲۵۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

واکنش همتی به شایعه دلار ۲۰ هزارتومانی: آرزو بر جوانان عیب نیست| تورم سال ۹۸ به زیر ۲۰ درصد می‌رسد

نشست FATF در پاریس؛ ایران در چند قدمی لیست سیاه؟ تبعات آن چیست؟

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

شرمن: برای سلیمانی سوگواری نمی‌کنم اما ترامپ ما را تا مرز جنگ پیش برد

خبر بعدی:

صرفه‌جویی در هزینه‌های پزشکی با زوپ

شرایط این روزهای ما به دلایل مختلفی باعث شده تا در هزینه‌هایمان بیشتر دقت کنیم.

به گزارش ایسنا بنابر اعلام زوپ، زمان دخل و خرج حساسیت بیشتری به خرج می‌دهیم اما زمان‌هایی هست که پای سلامتی‌مان در میان است. چه کسی حاضر است برای سلامتی خود خرج نکند؟

زمانی که نیاز داریم به پزشک مراجعه کنیم هزینه‌های مختلفی چون حمل و نقل و ویزیت و دارو و حتی هزینه زمانی را متحمل می‌شویم چرا که سلامتی مان مهم است. همیشه تجربه فرایند درمان و چندین بار مراجعه به پزشک و سختی‌های آن را نیز تحمل کرده‌ایم و گاهی در آرمان شهر ذهن خود به این که بشود از راه دور هم با پزشک ارتباط داشت. به لطف اینترنت و خدمات آنلاین برای امور روزمره ما این آرمان شهر در حال تشکیل است؛ اما هنوز هم راهکاری برای اینکه چطور از پزشک مشاوره بگیریم را نمی‌دانیم.

سؤال این است: آیا همیشه برای هرسوالی نیاز به حضور در مطب پزشک داریم؟ آیا برای هر مراجعه باید هزینه بالایی بپردازیم؟

زوپ، مشاوره آنلاین با بهترین پزشکان ایران

راه حل ما زوپ است.زوپ یک وب‌سایت و اپلیکیشن مشاوره آنلاین با پزشک است. همان پزشکانی که در دنیای واقعی به شما مشاوره می‌دهند حالا می‌توانند مشاوره آنلاین هم داشته باشند.

اگر به وب‌سایت زوپ سر زده باشید یا زوپ را در گوگل سرچ کنید می‌توانید با شروع مشاوره خود با پزشک مورد علاقه تان تجربه خوبی را رقم بزنید.

زوپ چگونه به هزینه‌های من کمک می‌کند؟

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که سؤالی درباره سلامتی خود یا اطرافیان خود داشته باشید اما حاضر نیستید برای این سؤال حتماً از پزشک وقت بگیرید، منتظر آن روز بمانید، به مطب بروید و باز هم انتظار!

در بسیاری از مواقع می‌توانید بدون مراجعه حضوری سؤال تخصصی خود را در زوپ مطرح کنید. در زوپ فقط پزشکان متخصص و فوق تخصص فعالیت دارند و این یعنی اطمینان به پاسخ سؤال.

حالا می‌توانید با هزینه کمتری سایت یا اپلیکیشن زوپ را باز کنید سؤال خود را بپرسید.

محدودیت زمانی برای مشاوره؟

در زوپ می‌توانید به صورت متنی یا ویدئویی با پزشک خود مشاوره داشته باشید. هیچ محدودیت زمانی برای سؤال پرسیدن وجود ندارد و فقط کافی است در بازه زمانی مشخص شده منتظر پاسخ خود باشید.برای مثال اگر جراح زیبایی شما در سفر باشد نیز می‌توانید با او ویزیت ویدئویی داشته باشد.

در زوپ ما لیستی کامل از پزشکان در تخصص‌های مختلف داریم که شما با ورود به لیست پزشکان می‌توانید پزشک مورد نظر خود را پیدا کنید و یا اگر شناختی ندارید و می‌خواهید بهترین را انتخاب کنید، می‌توانید با ورود به صفحه پزشک و مطالعه‌ی صفحه معرفی او اطلاعات لازم را درباره او به دست آورید. همچنین رتبه پزشک نیز می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند.

صلاحیت علمی تمامی پزشکان در زوپ تائید شده می‌باشد و ما برای حفظ کیفیت فعالیت پزشکان را به صورت روزانه با استانداردهای زوپ تطبیق می‌دهیم.

عموم پزشکان زوپ، همان پزشکانی می‌باشند که شما ممکن است برای گرفتن وقت ملاقات هفته ها یا شاید ماه‌ها انتظار بکشید ولی از طریق زوپ می‌توانید بدون انتظار کشیدن و با هزینه‌ی خیلی کم در هر کجا که باشید و یا حتی زمانی که پزشکتان در سفر است، با او ارتباط داشته باشید.

شما می‌توانید تا زمانی که پاسخ سؤال خود را بگیرید و کاملاً متقاعد شوید مکالمه را با پزشک خود ادامه دهید.

به وسیله ی زوپ جلوی بسیاری از مراجعه‌های ثانویه و غیرضروری و یا حتی اشتباه گرفته می‌شود. حتی گاها پیش می‌آید که یک بیمار به دلیل اینکه منشأ بیماری خود را نمی داند به پزشک غیر مرتبط مراجعه می‌کند و خودتان قضاوت کنید که این گونه اشتباهات که کم هم نیستند چقدر می‌توانند وقت گیر و هزینه بر باشند!

انتهای رپرتاژ آگهی

دیگر خبرها

 • آخرین وضعیت مصدومیت سید‌جلال، شیری و اوساگونا از زبان پزشک پرسپولیس
 • توضیح پزشک پرسپولیس درباره وضعیت سید جلال و اوساگونا
 • آغاز ثبت نام پزشک پژوهشگر از فردا/اعلام جزئیات ثبت‌نام
 • کدام مواد غذایی سرفه و سرماخوردگی را تشدید می‌کنند؟
 • عکس ؛ پاسخ پزشک استقلال به سوال مهم هواداران
 • 8درمان طبیعی برای افسردگی
 • سلطان‌الحکماء؛ طبیب همه فن حریف
 • هدایت پایان‌نامه‌ دانشجویان تحصیلات تکمیلی به سمت تولید داروهای گیاهی/ کِرِم ضدسوختگی تولید شد
 • آنچه درباره عوارض بوتاکس نمی‌دانید!
 • آغاز آزمایش داروهای ضد ایدز برای درمان کورونا در ژاپن | نگرانی از رکود اقتصادی و لغو المپیک
 • ۸درمان طبیعی برای افسردگی
 • واکنش پزشک استقلال به ماجرای دوپینگ
 • مرکز غربالگری بیماری‌های بدخیم در بیمارستان آیت‌الله خوانساری اراک راه‌اندازی شد
 • استفاده از لیدوکائین برای درمان زود انزالی مفید است؟
 • کاوه ستوده، پزشک استقلال: از روند درمانی دیاباته اطلاعی نداریم؛ ما موافق خروج او از کشور نبودیم
 • پزشک استقلال: ما درمانگر هستیم نه مصدوم‌کننده بازیکنان/در مورد اظهارات امیرآبادی از دکتر حقیقت سوال کنید
 • جلیلی: دانشگاه نباید جزء منفعلی از جامعه باشد
 • راه‌اندازی پایگاه بیمه درمان کشور
 • دانشگاه نباید منفعل باشد/ هر دانشگاه یک دولت سایه است
?>