به گزارش گروه نشریات خبری؛ با نگاهی به اقدامات و اظهارات چند ماه اخیر دولتمردان آمریکا درقبال ایران به راحتی می‌توان به تناقض‌ها و ابهاماتی را در سیاست خارجی این کشور پی برد. این در حالی است که برخی از صاحبنظران و تحلیلگران دلیل این تضادها را بی تأثیر بودن فشار حداکثری بر ایران دانسته‌اند و برخی نوعی بازی و فریب افکار عمومی برای "جنگ طلب" نشان دادن ایران ارزیابی می‌کنند.

رویکرد "یکی به میخ و یکی به نعل" آمریکا در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور واکنش‌هایی را برانگیخته است به طوری که سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرده دولت ترامپ در موقعیتی نیست که بخواهد همزمان وقتی که فشار حداکثری و تحریم‌های به قول خودشان شکننده را علیه جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران سامان می‌دهد، دم از مذاکره بزند. رویکرد "یکی به میخ و یکی به نعل" آمریکا در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور واکنش‌هایی را برانگیخته است

در میان رسانه‌ها نیز رسانه‌های اصلاح طلب ضمن تأیید تلاش‌های فریبکارانه آمریکا بر لزوم "هوشیاری کامل تهران" تاکید کردند. این رسانه‌ها همچنین به تحریم صنایع پتروشیمی کشورمان و برخی واکنش‌های داخلی نسبت به آن پرداخته‌اند. اخبار مربوط به "احتمال تحریم اینستکس از سوی آمریکا" و "همکاری آمریکا و گروهک منافقین علیه ایران" از دیگر محورهای مورد توجه از سوی این رسانه‌ها بوده است. رسانه‌های اصولگرا نیز اگرچه با رنگ و بوی جناحی و با نیم نگاه انتقادی به دولت، بر محورهای مشابهی تاکید داشته‌اند.

رسانه‌های اصلاح طلب

"ترامپ باید به نحو آبرومندی خود را از این بحران بیرون بکشد"، "او به خوبی می‌داند، چه کارهایی را انجام بدهد و از چه کارهایی دوری کند"، "تعدیل مواضع مقامات کاخ سفید"، "زنجیره اقدامات دیپلماتیک برای نشان‌دادن ایران به‌عنوان کشوری جنگ‌طلب" از جمله عبارت‌های به کاررفته از سوی این رسانه‌ها است.

سیاست‌های متناقض آمریکا علیه ایران

اعتماد در یادداشتی ضمن معرفی گروهی موسوم به بیلدبرگ، نوشت: بسیاری از ناظران را عقیده بر این است که قدرت واقعی اما پنهان جهان در دستان گروه بیلدبرگ است. برای اینکه بتوانید از قدرت بیلدبرگ در روزهای اخیر ارزیابی دم‌دستی داشته باشید، کافی است سهم این گروه را در سیاست غرب مورد بازبینی قرار دهید. اوایل هفته پیش دولت امریکا با رویکرد ناگهانی اعلام کرد هیچ پیش‌شرطی برای گفت‌وگو با ایران قائل نیست. ترامپ و همکارانش از ضرورت دیپلماسی برای حل تنش بین دو کشور سخن گفتند و به یک باره جو رسانه‌ای فشار نظامی بر ایران به شکل گسترده‌ای کاهش یافت. خیلی‌ها علت این تغییر رویکرد امریکا را تصمیم گروه بیلدبرگ می‌دانند که بر ضرورت گفت‌وگو با ایران تاکید می‌کند.

نگارنده در معرفی این گروه افزود: گروه بیلدبرگ در سال ۱۹۵۴ به ابتکار امریکا و اروپا و در واقع با حضور سازمان سیا و سرویس امنیتی ام‌آی‌سیکس انگلستان ایجاد شد. هدف تشکیل بیلدبرگ، حمایت از ناتو در مقابل اتحاد جماهیر شوروی بود.

ترامپ گزینه حمله نظامی را بعد از نشست بیلدبرگ به کنار گذاشته است. ترامپ باید به نحو آبرومندی خود را از این بحران بیرون بکشد… او باید از تصمیمات سخت خود در برابر ایران عدول کند ولی عدول از این تصمیمات از جمله بازگشت به برجام به معنای ضعف او تلقی می‌شود و دموکرات‌ها به این بهانه عرصه را بر او تنگ‌تر خواهند کرد. آیا راه دیگری برای ترامپ وجود دارد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به روزنامه اعتماد گفت: دولت آقای ترامپ با خروج غیرقانونی خودش از برجام در موقعیتی نیست که بخواهد برای جمهوری اسلامی ایران تعیین شرط کند یا همزمان وقتی که فشار حداکثری و تحریم‌های به قول خودشان شکننده را علیه جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران سامان می‌دهد، دم از مذاکره بزند. آنچه اکنون برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، فارغ از حضور امریکا در هر جا یا هر کاری که این کشور بکند، مبنای برجام است که ما معتقدیم جدای از امریکا، اروپایی‌ها و دیگر کشورهای باقی‌مانده در برجام باید به تعهدات خودشان عمل کنند.

مهدی مطهرنیا، تحلیلگر مسائل بین الملل به روزنامه همدلی می‌گوید: ترامپ همچنین با سیاستی فریب‌کارانه از گفت‌وگو و مذاکره سخن می‌گوید و از طرف دیگر اجماع بین‌المللی را علیه ایران هدایت می‌کند. بنایراین باید گفت، او به خوبی می‌داند، چکارهایی را انجام بدهد و از چه کارهایی دوری کند. در واقع دونالدترامپ در یک انسجام رفتاری، اما متناقض‌نما رفتار می‌کند که این شیوه، قدرت تحلیل و تصمیم‌گیری را برای رقبایش دشوار می‌کند. از این جهت باید گفت، ترامپ نه تنها در پی گفت‌وگو و مذاکره نیست، بلکه همهِ هم‌وغم‌اش را به کار گرفته است تا در جنگ هیبت و حیثیت، ایران را مجاب مذاکره کند یا کاری کند، جمهوری‌اسلامی موضع‌گیری صریحی نسبت به ایالات‌متحده داشته باشد تا از این طریق بتواند فشارهای بیشتری را وارد کند.

سیدمحمد حسین ملائک سفیر اسبق ایران در چین به آرمان گفت: کمپین آمریکا علیه ایران وارد مرحله تازه‌ای می‌شود. مرحله اول اعمال تحریم‌های سخت و اعزام ناوهای آمریکایی به منطقه، تهدید و همچنین اعلام تغییر حکومت در ایران بود. پس از آن منطقه با تحولاتی از جمله مساله حوادث فجیره و افزایش ناامنی در محیط پیرامونی و اعلام مواضعی تازه درخصوص برجام و تحولات یمن روبه‌رو شد. مجموع این تحولات باعث شد که آمریکایی‌ها اصطلاحاً فتیله افزایش تنش را پایین کشیده و چند قدمی به عقب رفته و مواضع خود را تا حدودی متعادل کنند. به گونه‌ای که ترامپ مطرح کرد که خواستار گفت‌وگو با تهران بوده و تنها مساله اساسی و خط قرمز واشنگتن عدم برخورداری تهران از سلاح هسته‌ای است.

وی افزود: در مرحله دوم تعدیل مواضع مقامات کاخ سفید این گونه کلید خورد که وزارت خارجه ژاپن رسماً اعلام کرد که نخست وزیر ژاپن با پیام طرف آمریکایی وارد ایران خواهد شد و به دنبال آن است تا شرایط کاهش تنش و گفت‌وگو میان تهران-واشنگتن را تسهیل نماید. این روند ادامه داشت تا آنکه آمریکایی‌ها از روز پنجشنبه هفته گذشته وارد فاز تازه‌ای شدند به گونه‌ای که دونالد ترامپ ضمن تکرار مواضع ضد ایرانی و توهین‌آمیزش، ملت ایران را ملتی تروریست خواند. مایک پمپئو نیز یک بار دیگر مواضع منفی ضد ایرانی ارائه داد. یکی دیگر از اقدامات خصمانه آمریکایی‌ها اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا مبنی بر تحریم پتروشیمی ایران و تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها بر ضد مردم ایران بود.

شرق نیز در یادداشتی متذکر شد: ایران و آمریکا باوجود اختلافات اساسی دیرینه، در چند هفته اخیر و در اوج بگوومگوها نشان داده‌اند که از بلوغ کافی برای مدیریت بحران روابط فی‌مابین برخوردارند. البته امید آنکه توسل ترامپ به شینزو آبه برای ایفای نقش میانجیگری به نیت استفاده ابزاری نبوده باشد؛ به‌گونه‌ای که این هم تاکتیکی در راستای تکمیل زنجیره اقدامات دیپلماتیک برای نشان‌دادن ایران به‌عنوان کشوری جنگ‌طلب باشد. نباید فراموش کرد در چنین مواردی احتمال جنگ بعد از تلاش‌های دیپلماتیک و البته صوری، بیشتر می‌شود. قطعاً هوشیاری کامل تهران شرط است.

هوگو گوردون سردبیر واشنگتن اگزمینر، در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: مذاکره در شرایط فعلی بی‌فایده است. ترامپ از مذاکره صحبت می‌کند اما هدف خوبی از مذاکره با ایران ندارد. ترامپ نمی‌خواهد به منافع ایران احترام بگذارد و می‌خواهد ایران را کشوری کند که تسلیم خواسته‌هایش است. در واقع اگر ترامپ می‌خواهد حسن نیت خود را نشان دهد، برای مذاکره با ایران ابتدا لازم است که تحریم‌ها را بردارد تا از این طریق هم حسن نیت خود را نشان دهد، هم اینکه اعتماد سران ایران را به خود جلب کند.

وی همچنین در مورد پیش‌بینی خود از ادامه سیاست‌های ترامپ در مورد ایران گفت: ترامپ نمی‌تواند شکست را بپذیرد از سویی دیگر به جنگ اقتصادی عقیده دارد و به دنبال جنگ نظامی با ایران نیست. بنابراین هر لحظه بر فشار بر ایران اضافه می‌کند. من حاضرم قسم بخورم که ترامپ نمی‌خواهد یک جنگ دیگر را در خاورمیانه آغاز کند. ترامپ می‌داند این جنگ چه عواقبی دارد و نمی‌خواهد وارد درگیری با ایران شود.

به گزارش تارنمای انتخاب محجوب الزویری استاد مطالعات خاورمیانه دانشگاه قطر در مقاله‌ای که الجزیره آن را منتشر کرده، به بررسی گنجی مهمی می‌پردازد که بازیکنان مختلفی در بحبوحه بحران میان آمریکا و ایران در پوشش دولت ترامپ خواهان دستیابی به آن هستند.

در بخشی از این مقاله آمده: برای ایالات متحده، گنج ممکن است ورود دولت دونالد ترامپ به پروسه مذاکره در سایه دولت فعلی باشد تا بتواند دوره دوم ریاست جمهوری را تضمین کند. این برای دموکرات‌ها یک چالش خواهد بود. اگر آنها برنده شوند، توافق قبلی مکفی و بازگشت به آن، بر صحت استراتژی آنان تاکید خواهد کرد.و اگر شکست بخورند ترامپ را وارد فرایند مذاکرات جدید کرده است.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران

"بازی باخت - باخت تحریم پتروشیمی" تیتر یک روزنامه ابتکار است که در ذیل آن آمده در واکنش به استقبال پورمختار، نماینده اصولگرای مجلس دهم از تحریم پتروشیمی کشورمان توسط آمریکا، محمدرضا نجفی، نماینده مردم تهران در مجلس به این روزنامه گفت: قطع روابط اقتصادی با دنیا برای هیچ کسی خوب نیست و برای ما هم مضر است. ما از محرومیت، ممنوعیت، تحریم و هر مانعی که روابط سازنده رو‏به‏رشد اقتصادی تجاری و فرهنگی ملت ما را محدود کند، دل‏نگرانیم و این اقدام را به نفع جامعه جهانی و منافع ملی نمی‌دانیم.

وی افزود: تحریم، محرومیت و ممنوعیت به طور اصولی در دراز‏مدت به نفع هیچ کسی نیست و کسانی که این راه را پیش پای مردم ما قرار داده‌اند، از این موضوع سود نمی‌برند و این یک بازی باخت- باخت است و برنده‌ای ندارد. ممکن است در کوتاه‏مدت یک مزیت‌هایی بتوان برای آن تعریف و شناسایی کرد، ولی با اصل به هم زدن قواعد بین‌المللی موافق نیستم و آن را به‌قاعده و مفید‏به‏فایده نمی‌دانم. نیازهای داخلی داریم که اگر نتوانیم جایگزینی برای آنها پیدا کنیم، حتماً مردم با محدودیت بیشتری مواجه می‌شوند. اینگونه اتفاقاتی که باعث کوتاه شدن دست بخش صنعت و تولید ما از بازارهای جهانی و منطقه‌ای شود به صلاح نیست، به همین دلیل نباید از تحریم و محدودیت استقبال کنیم و از این بابت خوشحال شویم. با وجودی که نباید از تحریم‌ها استقبال کرد، ولی اگر به ما تحمیل شود از باب اضطرار که دلمان نمی‌خواهد در آن قرار بگیریم، ما هم دست‏بسته نخواهیم بود و برای استفاده از حداکثر ظرفیت در این شرایط تلاش می‌کنیم. ولی می‌دانیم ادامه آن شرایط محدودیت‏زا نه به صلاح ما است، نه به نفع جامعه جهانی.

آرمان در یادداشتی از مشاور وزیر نفت درخصوص تحریم‌های آمریکا علیه صنایع پتروشیمی نوشت: آثار این تحریم‌های جدید تا حدودی قبلاً اتفاق افتاده و درواقع پیش‌خور شده است و الان می‌توان گفت آثار جدیدی در راه نیست. وقتی گفته می‌شود شرکتی نمی‌تواند با ایران مراوده مالی داشته باشد یا وقتی تجارت دیگر کشورها با ایران تحریم می‌شود، اینکه اسم شرکتی آورده شود یا خیر، چندان فرقی ندارد. چراکه هر شرکتی می‌تواند شرکت‌های پوششی زیادی را ایجاد کند. فقط این تصمیم باعث می‌شود یک مقدار کمی در حدود یک الی دو درصد هزینه بیشتری به شرکت‌های ایرانی تحمیل شود. اما اینکه تصور کنند این تحریم‌های جدید می‌تواند باعث خروج محصولات از ایران شود، اصلاً درست نیست. الان برای بسیاری از محصولات فلزی مشتری وجود دارد و بازارهای خوبی حتی در اروپا یا چین دارند. یعنی اینها محصولاتی هستند که تحریم‌اند اما تولیدکنندگان آنها به کار خودشان ادامه می‌دهند.

کمال دهقانی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا با اشاره به تحریم پتروشیمی توسط آمریکا اظهار کرد: اقدامات آمریکا در جهت منافعش و ادامه یکجانبه‌گرایی در عرصه بین‌المللی انجام می‌شود. آمریکا علاوه بر نقض حقوق بشر تعهدات بین‌المللی را انجام نداده است. با تحریم‌های اخیر هم جنگ یا حتی تروریسم اقتصادی را علیه کشورمان راه انداخته است.

وی افزود: در جنگ تنها نیروهای نظامی درگیر می‌شوند اما در تروریسم اقتصادی آحاد مردم تحت فشار قرار می‌گیرند. آمریکا با تحریم‌های اقتصادی مردم ما را نشانه گرفته است و اینکه نقض عهد کرده است و از پیمان بین‌المللی بر جام خارج شد یک نقطه منفی در کارنامه سیاست خارجی آمریکاست که باعث بی‌اعتباری‌اش می‌شود.

هوگو گوردون سردبیر واشنگتن اگزمینر به ایلنا گفت: من چیز جدیدی در تنش‌های میان ایران و آمریکا مشاهده نمی‌کنم، چهل سال است که اختلاف میان ایران و آمریکا وجود دارد. در واقع ترامپ با روی کار آمدنش شروع به افزایش تهدید و فشار بر ایران کرد و با خروج از برجام، تحریم‌ها را بر ایران تحمیل کرد. چیزی که مشخص است، آسیبی است که این تحریم‌ها به اقتصاد یک کشور وارد می‌کند. دولت آمریکا نه تنها خود بر اقتصاد ایران فشار وارد می‌کند بلکه از تمام جهان می‌خواهد با این سیاست همراه شوند…تحریم‌های اقتصادی تا این لحظه نتوانسته‌است باعث شود ایران تسلیم شود. ایران در گذشته هم توان کنار آمدن و دور زدن تحریم‌ها را داشته است.

احتمال تحریم اینستکس از سوی آمریکا

به گزارش ایلنا بلومبرگ خبر داد: دولت ترامپ برای تحریم نهاد مالی موسوم به «ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا» تلاش‌هایی را آغاز کرده است.

به گزارش نامه نیوز، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس در واکنش به این خبر با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: امید که حالا همه متوجه شوند که بزرگ‌ترین تهدید علیه برجام و امنیت منطقه سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران است.

همکاری آمریکا و گروهک منافقین علیه ایران

مردمسالاری در گزارشی به نقل از نشریه «آمریکن کانسروتیو» درباره گروهگ منافقین نوشت: گروهک بی اعتبار مخالف حکومت ایران که خارج از ایران بسر می‌برد، طی دهه گذشته پول‌های کلانی به غربی‌هایی که مواضع تندی نسبت به ایران دارند از جمله «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید پرداخته است.

آفتاب یزد هم در این باره یادداشت تلگرامی حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن را منتشر کرد و به نقل از آن نوشت: سازمان منافقین امروزه عملیات نظامی خود را در مسیر جنگ رسانه‌ای تعریف کرده است و هزاران نیروی این سازمان با قوی‌ترین امکانات رسانه‌ای که توسط آمریکا و اسرائیل در اختیار این سازمان در آلبانی قرار داده شده است روزانه به نشر هزاران توئیت و دیگر مطالب در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند که هدف آنان و در هیمن چارچوب پروژه ناامید ساختن جامعه ایران است.

رسانه‌های اصولگرا

پاره‌ای از عبارت‌های کانونی این رسانه‌ها عبارتند از: "ایرانیان کاری کرده‌اند که واشنگتن برای گفت‌وگو با تهران گدایی کند"، "استراتژی ترامپ علیه ایران، افزایش فشارها بر ایران و گرفتن امتیازات بیشتر است" و "ممکن است برای یک دیدگاه کاملاً انقلابی با بدترین دشمنان خود نیز مذاکره کنیم"

روابط ایران و آمریکا

کیهان در بخشی از یادداشت روز خود نوشت: پیش از این مقامات دولت اوباما (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) بارها به صراحت اعلام کرده بودند که بدون شلیک حتی یک گلوله، توان هسته‌ای ایران را از کار انداختیم و حال نوبت دولت بعدی (دولت ترامپ) است که همین روش را برای از کارانداختن توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران به کار گیرد. با کنار هم قرار دادن سه مقطع «امضای برجام»، «خروج آمریکا از برجام (آغاز برجام اروپایی)» و «فرستادن واسطه‌ها به ایران» به این نتیجه می‌رسیم که هدف اصلی طرف مقابل- به سرکردگی آمریکا و نوچه‌هایش (آلمان و ژاپن و…) - دائمی کردن محدودیت‌های برجامی ایران و تعمیم خسارت محض توافق هسته‌ای به حوزه‌های راهبردی از جمله موشکی و منطقه‌ای است.

کیهان امروز در ستون ویژه‌های خود به نقل از رای‌الیوم نوشت: ایرانیان مردانی واقعی هستند که نه تنها در برابر شرط‌های آمریکا تسلیم نشده و نمی‌شوند بلکه کاری کرده‌اند که واشنگتن برای گفت‌وگو با تهران گدایی کند.

وطن‌امروز درگزارشی نوشت: ایران بارها اعلام کرده است اگر قرار باشد با آمریکای ترامپ پای میز مذاکره بنشیند؛ آمریکا قبل از آن باید اعتماد ایران را جلب کند که در صورت انجام مذاکرات جدید و توافق احتمالی، آمریکا به تعهدات خود پایبند خواهد ماند نه اینکه مجدداً همانند کاری که با برجام کرد، آن توافق را نیز به صورت یکجانبه لغو کند. بر همین اساس ایران اعلام کرده است اگر آمریکا خواهان مذاکره مجدد با ایران است باید به برجام بازگشته و تعهدات برجامی خود را انجام دهد؛ موضوعی که کاملاً مشخص است دولت ترامپ آن را انجام نخواهد داد، چراکه استراتژی ترامپ علیه ایران، افزایش فشارها بر ایران و گرفتن امتیازات بیشتر است. بنابراین موضوع مذاکره با آمریکای ترامپ یا همان آمریکای آدم‌های ناحسابی منتفی است.

به گزارش تارنمای رجانیوز محمدجواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در برنامه تلویزیونی «میدان انقلاب» در پاسخ به سوالی مبنی بر مذاکره با امریکا و مواضع جمهوری اسلامی گفت: در این مساله، صحبت ما بر سر یک دیدگاه است. حتی ممکن است که برای یک دیدگاه کاملاً انقلابی با بدترین دشمنان خود نیز مذاکره کنیم. آن مذاکره بر سر یک موضوع خاص است و بر سر توانمندی‌های ما نیست. ما نباید سر اینکه تشکیلات هسته‌ای ما چه قدر پیشرفت کند یا اینکه برد موشک‌های ما چه قدر است، مذاکره کنیم. هم‌چنین بر سر حمایت از مردم قهرمان یمن مذاکره نداریم اما بر سر اینکه تحریم‌ها از یمن برداشته شده و تجاوز به آن متوقف شود، مذاکره می‌کنیم. راه قدرتمند شدن ما ایستادن روی پای خودمان و تکیه بر نیروهای خودمان است. البته این راه سختی‌هایی نیز دارد و آن به دلیل این است که مسئولین ما گاهی در این زمینه کوتاه می‌آیند. در حقیقت، ما بازوان فعالی برای ولی امر خود نیستیم… ایران اهل مذاکره و تعامل است اما مهم است که بر سر چه موضوعی و چگونه باشد. آن‌هایی که می‌گفتند مذاکره با کدخدا مشکلات ما را حل می‌کند اشتباه می‌کردند.

سیاست روز: برخی مدام بر طبل برطرف شدن مشکلات با تکیه به بیگانگان کوبیده و به قدری به غرب و امریکا اعتماد دارند که توانایی داخل و نگاه به خود را فراموش کرده و خود را بدون توجه غرب هیچ می‌بینند، نگاهشان اینچنین است که حتی آبگوشت بزباش را هم نمی‌توانیم بدون کمک غرب درست کنیم. اما واقعیت این است که این خوش‌خیالی‌ها با رفتارهای نادرست غرب مواجه شده و اعتماد و اعتبارمان را می‌گیرد. برخی عادت دارند به نادیده گرفتن توانایی خودی و گدایی از بیگانه!

برخی امیدوار هستند که بتوان آمریکای قلدر و عهدشکن را با هر ترفندی به اصل برجام برگردانند و تعهداتش را نیز اجرا کند! این امر وقتی بیشتر قابل تأمل می‌شود که برخی مسئولان به امریکایی‌ها در صورت برگشت به برجام و انجام تعهدات سه سال قبل قول مذاکره مجدد هم می‌دهند!

رسالت در پاسخ به این پرسش که آمریکا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند با ایران رویارویی نظامی داشته باشد؟ می‌نویسد: در شرایط کنونی که بسیاری از پایگاه‌ها، شناورها و سایر منافع آمریکا در منطقه، در تیررس آتش نیروهای مسلح قدرتمند جمهوری اسلامی قرار دارد و می‌دانند که واکنش ایران و گروه‌های همپیمان آن به هرگونه تجاوز به حریم انقلاب اسلامی، غیرقابل پیش‌بینی و بسیار سهمگین و جدی خواهد بود، تن دادن به چنین ریسک بزرگی برای آنها امکان‌پذیر نیست، چرا که چنین اقدامی می‌تواند به تسریع در نابودی کامل اندک اعتبار باقی‌مانده آمریکا در کمترین زمان ممکن منجر گردد.

در واقع آمریکایی‌ها و غربی‌ها به خوبی می‌دانند، که به‌واسطه شرایط ملتهب و شکننده حاکم بر منطقه، در صورت وارد شدن به جنگ مستقیم با ایران، امکان گسترش این جنگ احتمالی به کل منطقه و بلکه جهان (جنگ جهانی سوم) دور از انتظار نیست و در این صورت دیگر گاوی برای دوشیدن و شیری برای دوشیده شدن وجود نخواهد داشت و این نکتهِ قابل تأمل دیگری است که خوشایند هیچ‌کس نیست.

بی تأثیر بودن فشارهای آمریکا

جوان در مطلبی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت‌آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای نوشت: نزدیک یک ماه فضای تبلیغاتی امریکا و تهدید به حمله نظامی و اقدامات جنجالی ملازم با آن، مانند ادعای اعزام ناوگروه آبراهام لینکلن به خلیج فارس، فضای بسیار سنگینی را ایجاد کرد، به نحوی که در داخل ایران بعضی‌ها باورشان شد که واقعاً در آستانه جنگ قرار داریم و به زودی شاهد رفتاری تهاجمی- نظامی از سوی امریکا، همان‌گونه که در افغانستان، عراق و لیبی اتفاق افتاد، خواهیم بودیم. همچنین کسانی هم که تهدیدات امریکا را واقعاً جدی نگرفتند، کوشیدند آن را برجسته کنند و از فضای موجود به سود اهداف سیاسی خود بهره ببرند و بدین‌سان عملاً به تبلیغات جنگی امریکا علیه ایران یاری رسانیدند. این در حالی است که بعضی از مطلعین خبره در این حوزه، از جمله در خود امریکا، تبلیغات جنگی دولت ترامپ را غیرواقع‌بینانه و غیرقابل تحقق و صرفاً جنگ روانی می‌دانند.

مشرق نیوز به نقل از خبرگزاری فارس نوشت: قراردادن شرکت‌های پتروشیمی در لیست تحریم و حتی صدور دستور اجرایی در مورد تحریم بخش فلزات هیچیک از نظر ساختاری تحریم جدیدی محسوب نمی‌شوند و فشار اقتصادی جدیدی بر ایران وارد نمی کنند… درنتیجه، تا وقتی سازوکار تحریمی آمریکا علیه ایران سازوکار فعلی است، فشار جدید اقتصادی به ایران بی معنا است، مگر اینکه آمریکا ساختار تحریمی جدید را بر ایران اعمال کند.

تحریم اینستکس از سوی آمریکا

تسنیم خبر داد: شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی مدعی شد دولت ترامپ برای تصمیم‌گیری در مورد تحریم نهاد مالی موسوم به «ساز و کار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا» یا «STFI»، بررسی‌های لازم را آغاز کرده است.

در همین رابطه خبرگزاری فارس واکنش حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن را منعکس کرد: امید که حالا همه متوجه شوند که بزرگترین تهدید علیه برجام و امنیت منطقه سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران است.

گروه نشریات خبری

پژوهشم **۹۰۲۶**۱۷۳۲

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران و آمریکا نیاز به میانجی ندارند

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: بنده معتقدم رابطه ایران و آمریکا میانجی‌ناپذیر است و دو کشور نیاز به میانجی ندارند. آن چیزی که در این زمینه دارای اهمیت است این است که در زمینه عملی آمریکا باید پل‌هایی را که پشت سر خود خراب کرده ترمیم کند. ناطقان: روزنامه آرمان امروز نوشت: از خاورمیانه این روزها بیش از همیشه خبر مخابره می‌شود. دونالد ترامپ مدعی است ۱۰ دقیقه قبل از حمله به ایران دستور توقف حمله را صادر کرده و از سوی دیگر ایران پهپاد غول‌پیکر و گران‌قیمت آمریکا را بدون هیچ تعارفی مورد اصابت موشک‌های خود قرار داده است.

ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر شهیر مالزی در اظهاراتی هشداردهنده عنوان کرده در صورتی که آمریکا به ایران حمله کند جنگ جهانی سوم آغاز خواهد شد؛ هشداری که بسیاری از رهبران سیاسی جهان با آن هم‌عقیده هستند.

به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی جنگ احتمالی ایران و آمریکا «آرمان» با دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و تحلیلگر روابط بین‌الملل گفت‌وگو کرده است. فلاحت‌پیشه معتقد است: «تنش بین ایران و آمریکا از نقطه اوج عبور کرده و در شرایط کنونی ما در نقطه اوج به سر نمی‌بریم. پس از سقوط پهپاد این نقطه اوج خیلی زود فروکش کرد. این اتفاق در درون کاخ سفید نیز وجود داشت و مشاهده کردیم فضای کاخ سفید از حالت جنگی خارج شده و بیشتر به سمت دیپلماسی حرکت می‌کند. نکته بااهمیت در این زمینه این است که مقدماتی که در تنش بین ایران و آمریکا شکل گرفت اگر در مقابل هر کشور دیگری در جهان شکل می‌گرفت نتیجه‌ای به‌جز جنگ نداشت.»

در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

ترامپ مدعی است ده‌دقیقه قبل از حمله آمریکا به ایران حمله را متوقف کرده است. آیا این یک بلوف سیاسی است یا واقعیت دارد؟

این ادعا آخرین برگی است که ترامپ در جنگ روانی علیه ایران از آن استفاده می‌کند. تصمیم‌گیری درباره جنگ در آمریکا یک تصمیم تصادفی و خلق‌الساعه نیست و معمولاً همه جوانب جنگ را می‌سنجند و سپس تصمیم‌گیری می‌کنند. در نتیجه این ادعا که ترامپ ده دقیقه قبل از حمله آن را متوقف کرده قابل قبول نیست. چند ماه قبل جلسه‌ای در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با حضور سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه برگزار شد. پس از این جلسه و با شنیدن سخنان سردار حاجی‌زاده بنده در جمع خبرنگاران عنوان کردم که به آمریکا توصیه می‌کنم با ایران وارد جنگ نشود. بدون‌شک هیچ پرنده آمریکایی در آسمان ایران مصون نخواهد بود و توانایی پدافند موشکی ایران به اندازه‌ای است که هیچ متجاوزی جان سالم به‌در نخواهد برد. در نتیجه آمریکا نمی‌تواند جنگ با ایران را مدیریت کند.

بر اساس راهبرد امنیت ملی جمهوری اسلامی از هر نقطه‌ای که ایران مورد حمله قرار بگیرد به همان نقطه حمله خواهد کرد و در این زمینه با کسی تعارف ندارد. این راهبرد نیز مربوط به امروز نیست و بلکه ۲۸ سال است که این راهبرد علیه آمریکا شکل گرفته است. در طول سال‌های گذشته آموزش نیروهای نظامی، تولیدات نظامی داخلی، خرید تجهیزات نظامی و همچنین مهندسی معکوس همگی در چارچوب این راهبرد تعریف شده‌اند. امروز توانایی پدافندی و آفندی نظامی ایران به جایی رسیده که روس‌ها عنوان می‌کنند این توانایی برای ما افسانه‌ای به نظر می‌رسد. ترامپ پس از این ادعا موضع خود را تغییر داد و تلاش کرد اظهاراتی مبتنی بر واقعیات بیان کند. به همین دلیل نیز موضوع مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده است. ترامپ به‌خوبی به این نکته آگاهی دارد که کاهش تنش با ایران علاوه بر اینکه به سود آمریکا خواهد بود، به سود همه کشورهای جهان است. گواهی سخنان بنده اظهارات ماهاتیر محمد نخست‌وزیر مالزی است که عنوان کرده جنگ آمریکا با ایران، جنگ جهانی سوم را به راه خواهد انداخت. ایران کشوری نیست که بتوان آن را به‌عنوان یک هدف در یک گوشه محصور کرد. بنده به آقای ترامپ توصیه می‌کنم به‌جای اتاق جنگ، اتاق دیپلماسی تشکیل دهند. ترامپ شرایطی را به وجود آورده که ایران دیگر حاضر نیست به‌راحتی پای میز مذاکره بنشیند. این مسأله درباره برجام نیز وجود دارد و در شرایط کنونی ایران دیگر حاضر نیست پای میز مذاکره درباره برجامی بنشیند که برای کشوری مانند آمریکا قابلیت عدول از آن وجود داشته باشد. شرایط موجود نتیجه بدعهدی ترامپ درباره برجام بود و ترامپ در مسیر اشتباهی گام برمی‌دارد که از ابتدا ترسیم کرده است.

مواضع ترامپ نشان می‌دهد که وی به‌دنبال بهانه برای اقناع افکار عمومی جهان برای حمله به ایران است. به نظر شما پس از ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران گام بعدی ترامپ در مقابل ایران چه خواهد بود؟

تنش بین ایران و آمریکا از نقطه اوج عبور کرده و در شرایط کنونی ما در نقطه اوج به سر نمی‌بریم. پس از سقوط پهپاد این نقطه اوج خیلی زود فروکش کرد. این اتفاق در درون کاخ سفید نیز وجود داشت و ما مشاهده کردیم فضای کاخ سفید از حالت جنگی خارج شده و بیشتر به سمت دیپلماسی حرکت می‌کند. نکته بااهمیت در این زمینه این است که مقدماتی که در تنش بین ایران و آمریکا شکل گرفت اگر در مقابل هر کشور دیگری در جهان شکل می‌گرفت نتیجه‌ای به‌جز جنگ نداشت. ایران به دلیل تفاوت‌هایی که با دیگر کشورها دارد و مزیت‌هایی که برای خود در عرصه بین‌المللی ایجاد کرده باعث شده که چنین تنش‌هایی به جنگ منجر نشود. به همین دلیل نیز بنده هنوز معتقدم که تنش بین ایران و آمریکا در نهایت به جنگ منجر نخواهد شد.

تاکنون گمانه‌زنی‌های زیادی درباره ماهیت جلسه اتاق وضعیت کاخ سفید و مواضع اعضای کاخ سفید درباره جنگ با ایران مطرح شده است. به نظر شما آیا ترامپ در نهایت با تحریک جنگ‌طلبانی مانند جان بولتون اقدام به جنگ نظامی علیه ایران خواهد کرد؟

گزارش دقیقی از اتفاقات رخ‌داده در اتاق وضعیت کاخ سفید درباره ایران ارائه نشد. واقعیت این است که همه اعضای اتاق وضعیت کاخ سفید مخالف جنگ با ایران بودند. مزیت آمریکا در جنگ توانایی هوایی این کشور است. این در حالی است که ایران با سرنگونی پهپاد آمریکا به‌صورت رسمی توانایی هوایی آمریکا را به چالش کشیده است. پس از سقوط پهپاد همه اعضای اتاق وضعیت مخالف جنگ با ایران بوده‌اند. با این وجود پس از این جلسه تصمیم به تقسیم کار گرفته شده و صحبت‌ها به شکلی مطرح شده که گویا در بین اعضا اختلاف نظر وجود داشته است. حتی افرادی مانند جان بولتون که همواره بر تنور جنگ با ایران دمیده نیز با این واقعیت مواجه است که در شرایط کنونی آمریکا نمی‌تواند با ایران وارد جنگ شود.

دلیل این مسأله نیز این است که از یک طرف مزیت نظامی آمریکا یعنی توانایی هوایی به چالش کشیده شده و از طرف دیگر اقدامات آمریکا هیچ مشروعیت بین‌المللی ندارد. به نظر می‌رسد همه جهان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر جنگی بین آمریکا و ایران آغاز شود ایران توانایی گسترش این جنگ را به اندازه‌ای دارد که مدیریت آن از دست آمریکا خارج شود. حداقل نتیجه این اتفاق نیز شکست ترامپ است. ترامپ به‌خوبی به این نکته آگاهی دارد که چنین جنگی هیچ دستاوردی برای وی و دولتش نخواهد داشت. این مباحث به احتمال زیاد از جمله مباحثی بوده که در اتاق وضعیت کاخ سفید مطرح شده و همگان به بی‌نتیجه‌بودن جنگ با ایران اذعان کرده‌اند. آن چیزی که در رسانه‌ها در این زمینه مطرح‌شده نوعی استراتژی و تقسیم کار بین اعضای اتاق وضعیت بوده است. به همین دلیل بنده معتقدم باید کمتر موضوع جنگ بین ایران و آمریکا مطرح شود. ترامپ باید قدر ایرانی‌ها را بداند که هواپیمای دیگر آمریکایی با ۳۵ سرنشین را سرنگون نکردند. بدون شک اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد یک شکست و رسوایی بزرگ‌تر برای آمریکا به‌شمار می‌رفت. با این وجود ایران از چنین کاری خودداری کرد. جمهوری اسلامی معتقد است هنوز اختلاف بین ایران و آمریکا به حدی نرسیده که منجر به جنگ شود. ایران این اقدام خود را نشان‌دهنده اقتدار نظامی و حقانیت دفاع از سرزمین خود عنوان کرد که موضع قابل قبولی به‌شمار می‌رود. پس از این ماجرا ترامپ موضوع مذاکره بدون شرط را با ایران مطرح کرده که به نظر بنده متفاوت از گذشته است. به نظر می‌رسد ترامپ در واقع به‌دنبال راه‌حلی برای برون‌رفت از بحرانی است که خود ایجاد کرده است. با این وجود ترامپ باید این نکته را در نظر داشته باشد که در شرایط کنونی توپ در زمین وی و آمریکا است و تا زمانی که به مرحله قبل از تحریم‌ها بازنگردد شرایط برای برون‌رفت از بحران برای وی فراهم نخواهد شد.

فرماندهان نظامی ایران عنوان می‌کنند که اگر آمریکا جنگی را علیه ایران آغاز کند بدون شک پایان‌دهنده آن نخواهد بود. این سخن به چه معناست و استراتژی ایران برای مقابله با تهدید نظامی آمریکا چه خواهد بود؟ در چنین شرایطی ایران به چه اهدافی حمله خواهد کرد؟

جنگ احتمالی ایران و آمریکا جنگ دو کشور نیست، بلکه جنگ پایگاه‌های نظامی آمریکا با ایران است. کشور آمریکا کیلومترها دورتر از خاک ایران قرار دارد و به همین دلیل در صورت جنگ احتمالی با اتکا به پایگاه‌های نظامی خود در منطقه با ایران وارد جنگ خواهد شد. بر اساس راهبرد نظامی جمهوری اسلامی از هر نقطه‌ای که کشور مورد هدف قرار بگیرد همان نقطه باید مورد هدف قرار بگیرد. این راهبرد دارای بنیان فقهی و دینی است. در نتیجه نیروهای نظامی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام و نیروهایی که به آنها از نظر لجستیکی و عملیاتی کمک می‌کنند در تیررس نیروهای نظامی ایران قرار دارد و ایران آنها را مورد هدف قرار خواهد داد. مسأله تنها به همین جا خلاصه نخواهد شد. ایران از نظر تجهیزات نظامی و همچنین جنگ‌های نامتقارن به همه جوانب چنین جنگی اندیشیده و همه وضعیت‌ها را برای خود شبیه‌سازی کرده است. در نتیجه اگر جنگی رخ بدهد کنترل جنگ از دست آمریکا خارج خواهد شد. ایران از سه کشور آمریکا، امارات و عربستان برای ورود پهپاد به خاک ایران شکایت کرده و اسناد و مدارک خود را نیز ارائه کرده است. پهپاد جاسوسی آمریکا از پایگاهی در امارات پرواز کرد و پس از آن در حدود ۸ مایل وارد خاک ایران شد و سپس ایران آن را منهدم کرد. این اسناد به‌خوبی نشان می‌دهد که آغازکننده جنگ آمریکا خواهد بود. جنگ را آمریکا در عمل آغاز کرده اما خیلی زود آن را متوقف کرده است. مزیت ارتش آمریکا توانایی هوایی آن است و با منهدم‌کردن پهپاد جاسوسی این کشور توسط ایران، دیگر توانایی هوایی برای آمریکا مزیت نیست. در شرایط کنونی ایران از نظر حقوقی دست برتر را نسبت به آمریکا دارد. از نظر سیاسی نیز وضعیت به همین شکل است. بسیاری از رهبران کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای شرق آسیا در اظهارات خود عنوان کرده‌اند که آمریکا به دنبال تنش با ایران است و با اعزام نیرو و تحریم تلاش می‌کند منطقه خلیج فارس را متشنج کند. این وضعیت تا حدودی در خود آمریکا نیز وجود دارد و ما مشاهده کردیم خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که در اتاق وضعیت قرار داشت از صحبت‌های دولتمردان کاخ سفید برای آغاز جنگ قانع نشده بود. به همین دلیل نیز خانم پلوسی عنوان کردند که دولت برای جنگ با ایران حتماً باید مجوز کنگره را اخذ کند و بدون اجازه کنگره نمی‌تواند جنگ با ایران را آغاز کند. به نظر می‌رسد چنین مجوزی نیز به‌راحتی به آقای ترامپ داده نمی‌شود و وی نمی‌تواند بدون اجازه نمایندگان آمریکا آغازگر جنگ با ایران باشد.

آیا این احتمال وجود خواهد داشت که اگر آمریکا علیه ایران جنگی را آغاز کند این جنگ به شهرهای آمریکا نیز کشیده شود؟

به اعتقاد بنده چنین جنگی شکل نخواهد گرفت و به همین دلیل معتقدم نباید درباره امر ناممکن صحبت کنیم. برخی از تحلیلگران سقوط پهپاد آمریکا توسط ایران را به‌عنوان یکی از مولفه‌های مهم جنگ ایران و آمریکا قلمداد کردند. بنده بر خلاف تحلیلگرانی که می‌گویند سقوط پهپاد موجب افزایش تنش‌ها می‌شود، آن را یک عامل بازدارنده در مقابله ایران و آمریکا می‌دانم. پس از این ماجرا آمریکا با احتیاط و دوراندیشی بیشتری فکر می‌کند.

برخی رهبران کشورهای اروپایی به ایران برای خروج احتمالی از برجام هشدار داده‌اند. آیا خروج از برجام در دستور کار جمهوری اسلامی قرار گرفته است؟

کشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده‌اند که نقش مفید و سازنده‌ای در حفظ برجام بازی نکردند و به همین دلیل ایران دیگر به‌راحتی وارد فضای برجام نخواهد شد و برجام را جزئی از مناسبات کلی خود خواهد دید. کشورهای اروپایی باید تلاش بیشتری برای اقناع آمریکا برای بازگشت به برجام انجام می‌دادند و برای خروج آمریکا از برجام هزینه‌های بیشتری در نظر می‌گرفتند. به همین دلیل نیز اگر دوباره فضای گفت‌وگو درباره برجام فراهم شود ایران حاضر نیست پای میز مذاکره‌ای درباره برجام بنشیند که به‌راحتی توسط طرف مقابل قابلیت عدول داشته باشد. ایران تنها در صورتی وارد فضای برجام خواهد شد که فضای امن‌تری برای این گفت‌وگوها و ضمانت‌های بیشتری در این زمینه فراهم شود.

برخی رسانه‌ها از انتقال پیام ترامپ به ایران از طریق عمان خبر داده‌اند. این مسأله صحت دارد؟

اطلاع دقیقی از چنین پیامی ندارم و از طریق رسانه‌ها در جریان این قضیه قرار گرفته‌ام. بنده معتقدم رابطه ایران و آمریکا میانجی‌ناپذیر است و دو کشور نیاز به میانجی ندارند. آن چیزی که در این زمینه دارای اهمیت است این است که در زمینه عملی آمریکا باید پل‌هایی را که پشت سر خود خراب کرده ترمیم کند و حسن نیت خود را به جمهوری اسلامی ایران نشان دهد. منبع: ایسنا برچسب ها: فلاحت پیشه ، ایران و آمریکا ، میانجی

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

کلیدواژه: تنش ایران و آمریکا دولت ترامپ ایران و آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۲۸۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف بسته مشکوک در نزدیکی کاخ‌سفید
 • بسته‌ای مشکوک در نزدیکی کاخ سفید کشف شد
 • اعلام وضعیت امنیتی در کاخ سفید
 • کشف بسته مشکوک در نزدیکی کاخ‌سفید/ اعلام وضعیت امنیتی
 • اعلام وضعیت اضطراری در کاخ سفید
 • کشف بسته‌ای مشکوک در نزدیکی کاخ سفید
 • وضعیت امنیتی در کاخ سفید در پی کشف یک بسته مشکوک
 • آمار خسارت به زیرساخت‌ها در جریان سیل متناقض است
 • عقب نشینی آمریکا در مقابل اقتدار نظامی ایران
 • موارد ثبت شده در اورژانس اجتماعی بافق افکار خودکشی است/خودکشی موفق نداشتیم
 • رشوه آمریکایی برای چشم پوشی فلسطینیان از حقوق اساسی
 • جواد امام: قوه قضاییه خیلی شفاف به افکار عمومی پاسخگو باشد
 • طرح اعتباری یاس بانک سینا برای بانوان رونمایی شد
 • محرمانه ترین اخبار از یک جلسه تاریخی مقامات ارشد سیاسی و نظامی آمریکا/ در آخرین دقایق تصمیم درباره پاسخ نظامی به ایران در کاخ سفید چه گذشت؟!
 • کاخ سفید مفهوم «گفتمان اقتدار» را فهمید
 • تسهيلات بانک سينا براي بانوان شاغل در قالب کارت اعتباري
 • پاسخ عزتمندانه با اقدام قدرتمندانه‌!/ پس و پیش سقوط پهپاد جاسوسی آمریکا
 • پاسخ عزتمندانه با اقدام قدرتمندانه‌!/ فریاد اجاره نشین ها را کسی می‌شنود؟!/ پس و پیش سقوط پهپاد جاسوسی آمریکا
 • ترامپ براي انتخابات به ايران نياز دارد