چهارشنبه هفته جاری شاهد حضور سه روزه شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در تهران برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران با محوریت کاهش تنش در روابط واشنگتن - تهران هستیم. اگر چه سفر نخست وزیر به تهران یک نقطه عطف در مناسبات ایران و ژاپن محسوب می‌شود، چرا که نخستین سفر یک مقام عالی رتبه ژاپن در چهار دهه گذشته بعد از پیروز انقلاب اسلامی است، اما برخی بر این باورند که علیرغم این تکاپوهای سیاسی و دیپلماتیک، حتی از طرف توکیو، به دلیل شدت و میزان تنش و تخاصم میان ایران و آمریکا این میانجیگری‌ها در قالب سفر آبه هم خروجی و دستاورد پررنگی را به دنبال نخواهد داشت.

دیپلماسی ایرانی بررسی این موضوع را در گفت وگویی با اسماعیل بشری، کارشناس و پژوهشگر مسائل آسیای جنوب شرقی و شبه جزیره پی گرفته است که در ادامه می‌خوانید:

از نگاه شما اساساً سفر شینزو آبه به ایران که برای اولین بار در طول تاریخ جمهوری اسلامی شاهد حضور نخست وزیر ژاپن هستیم، می‌تواند با دستاوردی همراه باشد؟

در پاسخ به این سوال شما که در چنین شرایطی می‌توان برای سفر شینزو آبه دستاوردی را در نظر گرفت، بستگی به این دارد که شرایط و اقتضائات تا چه اندازه اجازه جولان دیپلماتیک را به نخست وزیر ژاپن بدهد. خوب در این راستا بعد از این سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به ژاپن و اندکی بعد از حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در توکیو و دیدارها و گفت و گوهایی که این دو با شینزو آبه داشتند و از آن سو نیز اعمال حداکثری تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، ژاپن را بر آن داشت که بتواند در این راستا تلاش‌های میانجی گرایانه خود را شروع کند.

پیرو این نکات شرایط تنش بسیار پیچده است و به تبع آن میانجیگری را هم با دشواری‌های جدی روبه رو می‌کند، چرا که از یک‌سو پیش شرط جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه گفت‌وگو و مذاکره، بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام است، اما در آن سو کاخ سفید هم به دنبال آن است که با افزایش تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، تهران را پای میز مذاکره بکشاند. در این راستا اگرچه دونالد ترامپ برخی مواضع مثبت را در خصوص آمادگی برای مذاکره با تهران مطرح می‌کند، اما به موازات برخی از اظهارنظرها از سوی جان بولتون و مایک پمپئو شرایط را بسیار سخت و پیچیده می‌کند. لذا وضعیت تنش در یک ابهام و پیچیدگی خاصی قرار دارد که نمی‌توان به طور قطع گفت که سفر شینزو آبه به ایران می‌تواند با دستاورد روشن و ملموسی همراه باشد، اگرچه من نسبت به این سفر و نتایج و خروجی آن بسیار خوشبین هستم.

با این تفاسیر و شرایط چرا ژاپن خود در کارزار تنش ایران و ایالات متحده درگیر کرده است؟

کشور ژاپن دوستی سنتی، هم با جمهوری اسلامی ایران و هم با ایالات متحده آمریکا دارد. از یک طرف بعد از پایان جنگ جهانی دوم تا به امروز ژاپن به شکل بسیار جدی از لحاظ امنیتی و نظامی وابسته به آمریکاست، اما به موازات آن در عرصه اقتصادی هم ژاپن تولیدات خود را در بازار بزرگ ایالات متحده آمریکا که یکی از مهم‌ترین بازارهای جهانی برای صنعت کشور ژاپن است، به فروش می‌رساند و عرضه می‌کند. از این رو یکی از دلایل شکوفایی اقتصادی ژاپن این است که بازارهای جهانی، به خصوص بازار ایالات متحده آمریکا چراغ سبز خود را به تولیدات این کشور نشان داده است.

در کنار آن رابطه سنتی و بسیارمناسب تهران – توکیو، چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب سبب شده است تا ایران نیست یکی از بازارهای هدف برای خرید کالاهای تولیدی ژاپن باشد. اگرچه در طول سالیان اخیر به واسطه برخی تحریم‌ها این فرصت و بازار تا حدی از دست ژاپن خارج شد و به چینی‌ها رسید، اما به هر حال مجموعه شرایط تجاری و اقتصادی، ژاپن را بر آن داشته است که بخواهد با کاهش تنش، دوباره جایگاه خود را در ایران پیدا کند.

به موازات آن مسئله تأمین انرژی اساساً یکی از نکات بسیار جدی برای توکیو به شمار می‌رود. چرا که ژاپن یکی از خریداران سنتی نفت و انرژی از ایران بوده که با تحریم‌های نفتی ایالات متحده آمریکا این کشور مجبور به قطع خرید خود از ایران شده است و این مسئله می‌تواند مشکلاتی را برای این کشور ایجاد کند. لذا ژاپن برای رفع این نگرانی هم که شده سعی دارد سطح تنش میان ایران و ایالات متحده آمریکا را تا جای ممکن کاهش دهد که به تبع آن نگرانی‌های خود را برطرف کند. مجموعه این نکات، انگیزه‌های لازم برای درگیر شدن در کارزار تنش تهران – واشنگتن را به توکیو می‌دهد.

در کنار مسائل و نکاتی که در حوزه اقتصادی و تجاری میان توکیو با تهران و واشنگتن آن اشاره داشتید، برخی معتقدند که انگیزه‌های ژاپن در حوزه امنیتی و نظامی هم بر تلاش این کشور برای میانجیگری در تنش ایران و آمریکا به شدت مؤثر است، چرا که بعد از شکست نشست هانوی از یک سو کاخ سفید کانون و محور تلاش خود را به پرونده ایران و خاورمیانه معطوف کرده و در آن سو به همان میزان کره شمالی هم دوباره به سمت انجام آزمایشات موشکی و هسته‌ای دست زده که به تبع آن منطقه جنوب شرق آسیا از لحاظ امنیتی تحت الشعاع این آزمایش‌ها قرار گرفته است، لذا توکیو از این مسئله به شدت نگران است و برای رفع نگرانی خود سعی دارد با حل و فصل پرونده ایران، آمریکا را به پرونده کره شمالی و آسیای جنوب شرقی بازگرداند؛ ارزیابی شما در این خصوص چیست؟

بله این مسئله هم تا حد زیادی باعث تکاپوی سیاسی میانجیگرایانه توکیو برای کاهش تنش تهران و واشنگتن شده است. چون اکنون با مطرح شدن پرونده ایران، پرونده کره شمالی به حاشیه رفته و همین مسئله سبب شده است تا پیونگ یانگ دوباره به سمت انجام آزمایشات موشکی و هسته‌ای برود. اما علیرغم شکست مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن، کره شمالی در سایه برخی تنش‌زدایی ها به دنبال انجام فعالیت‌های گسترده، کلان و جدی موشکی و هسته‌ای تهدیدآمیز در منطقه جنوب شرق آسیا نیست، چرا که هنوز به ادامه مذاکرات با آمریکا امیدوار است.

به عبارت دیگر در سایه مذاکراتی که میان مقامات پیونگ‌یانگ با سئول و کاخ سفید صورت گرفته است و به موازاتش دیدارهایی که میان کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در دو مرحله صورت گرفت؛ دیدارهایی که اگرچه از لحاظ دیپلماتیک کم خاصیت به شمار می‌رفتند، اما شدت و میزان تخاصم دو طرف از شدت سابق خارج کرد. لذا به همان میزان که این کاهش تنش می‌تواند امنیت منطقه جنوب شرق آسیا یعنی ژاپن، تایلند، کره جنوبی و نظایر آن را شکل دهد به همان میزان می‌تواند برای خود کره‌شمالی هم مفید و مؤثر باشد. چون این عدم تنش آفرینی در سطح کلان و جدی در منطقه باعث می‌شود که آمریکایی‌ها پرونده مذاکرات با کره‌ای ها را به طور کامل نبندند و هنوز امیدوار به انجام مذاکرات با پیونگ یانگ باشند و این همان چیزی است که کره شمالی به دنبال آن است.

به هر حال باید بپذیریم که یک بن بست جدی در مناسبات کره شمالی شکل گرفته بود که پیونگ یانگ را پای میز مذاکره با ایالات متحده آمریکا نشاند. پس پیونگ یانگ برای عبور از این بن بست هم که شده باز هم به مذاکرات امیدوار است. اما در آن طرف مجموعه این شرایط سبب نمی‌شود که تهدید به صورت کامل از منطقه جنوب شرق آسیا هم برداشته شود و کره شمالی سعی دارد از حربه انجام دوباره آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای و به تبع آن تهدید بازیگران همسو با ایالات متحده در منطقه مانند ژاپن و کره‌جنوبی، کاخ سفید را مجدداً به مذاکره وادارد.

اگرچه در این میان سئول از یک سو نگران تهدیدات پیونگ یانگ است، اما از آن سو به واسطه مناسبات شبه جزیره کره نگاه خوشبینانه ای به کره شمالی دارد، در صورتی که اساساً ژاپن، نه تنها از کره شمالی که حتی اتحاد دو کره به شدت بیم دارد و آن را یک تهدید جدی برای منافع سیاسی و اقتصادی خود در آسیای جنوب شرقی می‌داند. لذا اگر کانون تحولات و توجهات آمریکا به خاورمیانه و پرونده ایران برود، بستر برای افزایش نگرانی‌های توکیو در آسیای جنوب شرق از کره شمالی شکل خواهد گرفت. از این رو شینزو آبه سعی دارد با حل و فصل پرونده ایران و کاهش تنش در منطقه خاورمیانه توجه آمریکا را به منطقه آسیا پاسیفیک بازگرداند.

با توجه به نکات قبلی شما در دوره باراک اوباما شاهد اعمال تحریم‌های حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران بودیم، اما در آن زمان هیچ گونه سفر و تحرکات دیپلماتیک میانجیگرایانه ای از جانب ژاپن صورت نگرفت. به نظر شما در این برهه چرا توکیو این تکاپوی سیاسی را برای میانجیگری در تنش تهران واشنگتن انجام داده که حتی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن حاضر به سفر به ایران شده است؟ آیا مسئله تنها انگیزه‌های اقتصادی ژاپن و بازارهای ایران است که توکیو را به میانجیگری واداشته است؟

اساساً اقتضائات تحریمی دوره باراک اوباما با دونالد ترامپ متفاوت است. چرا که در دوره اوباما تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران با یک اجماع جهانی ایالات متحده، اتحادیه اروپا و نیز قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت همراه بود و تمام کشورهای جهان ناچار به تبعیت از آن بودند. در این راستا ژاپن که همواره خود را مقید و متعهد به قراردادها و پیمان‌های بین المللی و سازمان ملل به خصوص قطعنامه‌ها می‌داند، به ناچار مناسبات تجاری خود را با جمهوری اسلامی ایران در آن سال‌ها قطع کرد. اتفاقاً در طول همان سال‌های تحریم‌های ایران بود که چین بازار تولیدی ژاپن در ایران را از چنگ توکیو درآورد.

اما در دوره دونالد ترامپ ما تنها شاهد اعمال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا هستیم و هیچ‌گونه اجماع و ائتلاف جهانی از سوی اروپا، روسیه، چین، سازمان ملل و شورای امنیت صورت نگرفته است. چون برجام این فضا را از کاخ سفید گرفت. لذا ژاپن امیدوار است که با این تلاش‌ها تجدید نظری در نگاه کاخ سفید به ایران وجود داشته باشد تا شرایط را برای بازگشت مناسبات تجاری سنتی تهران - توکیو محقق کند. در مجموع اگر کل پارامترهای اقتصادی، تجاری، امنیتی، نظامی، سیاسی و دیپلماتیک را در کنار هم بگذاریم، من معتقدم که ژاپن توجه بیشتری به حوزه مناسبات تجاری و اقتصادی دارد و با تمرکز بر همین مسئله سعی در کاهش تنش میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران دارد تا بتواند بازار مصرفی ایران را برای کالاها و تولیدات خود مجدداً احیا کند و از آن سو به راحتی بتواند در ازایش نفت خود را از تهران خریداری کند. این مسائل انگیزه بسیار جدی به توکیو می‌دهد.

ولی در سایه نکاتی که شما به آن اشاره داشتید اساساً وزن و جایگاه سیاسی و دیپلماتیک ژاپن با شدت تخاصم و تنش ایران و ایالات متحده آمریکا همخوانی دارد؟ یعنی در یک بستر واقع‌بینانه توکیو با مناسبات سنتی خود با تهران و واشنگتن می‌تواند در بستر عمل کاری صورت دهد. چرا که برخی معتقدند اکنون تنش در روابط ایران و ایالات متحده به نقطه‌ای رسیده است که آن را میانجی ناپذیر می‌کند؟

به نظر من هنوز تنش بین دو نقطه بحرانی و میانجی ناپذیر نرسیده است. چراکه شرایط مواضع سران و مقامات دو طرف، به خصوص آمریکایی‌ها نشان از این دارد که در دیپلماسی و سیاست هنوز به طور کامل بسته نشده است. البته در عین حال و در یک شرایط واقع بینانه جمهوری اسلامی ایران این انتظار را دارد که آمریکا با احترام متقابل و نه یک نگاه از بالا و دستوری پای میز مذاکره بنشیند.

لذا در این میان معتقدم که آمریکا اگر چه مسئله مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده است، اما در ادامه سعی دارد با انجام مذاکرات این پیش شرط‌ها را در طول گفت وگوها به ایران دیکته کند. در کنار آن مسائل تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی یک ساله اخیر هم بدبینی‌های جدی را در میان مقامات ایران شکل داده که پروسه میانجی گری بسیار سخت و پیچیده کرده است، اما نکته بسیار مهم اینجاست که عقلانیت ساختار سیاسی ژاپن به گونه‌ای است که می‌تواند در این خصوص اقدامات مثبتی را انجام دهد. ابته ما باید نگاه نسبی و متناسب با شرایط فعلی را به تحرکات و تلاش‌های دیپلماتیک ژاپن داشته باشیم.

یعنی نباید منتظر یک اتفاق شگرف در تنش ایران و ایالات متحده آمریکا بود. بلکه باید متناسب با سطح تنش به خروجی و دستاوردهای سفر شینزو آبه نگاه کرد. اما در هر حال من به میانجیگری ژاپن بسیار امیدوارم، چراکه نگاه مثبت ایران و ایالات متحده آمریکا به این کشور سبب شده است که تا حد بسیار زیادی جایگاه و نفوذ ژاپن در میان دو طرف افزایش پیدا کند. در صورتی که این امتیاز برای روسیه و یا برای کشورهای اروپایی وجود ندارد. چرا که اگر روسیه در پروسه میانجی‌گری شرکت کند با یک سو نیت از طرف آمریکایی‌ها مواجه خواهد شد و اگر هم اروپایی‌ها هم پروسه میانجیگری را در پیش بگیرند با خوش بینی و نگاه مثبت ایران روبه رو نخواهد شد. این در حالی است که هم تهران و هم واشنگتن به توکیو اعتماد دارند و تا حدی این خلاء نفوذ پر شده است.

اما طبق اخبار اخیراً بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی با شینزو آبه پیرامون سفر وی به ایران گفت وگوهایی را انجام داده است. به نظر شما توکیو تا چه اندازه تحت تأثیر این نگاه تل آویو نسبت به کاهش تنش تهران و واشنگتن قرار خواهد گرفت؟

یقیناً اسرائیل از هر راه ممکن بر هم زدن تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش ایالات متحده آمریکا با جمهوری اسلامی ایران استفاده خواهد کرد. اما ساختار و شخصیت سیاسی توکیو، شخصیتی نیست که تحت تأثیر نگاه بازیگرانی مانند اسرائیل، عربستان سعودی و نظایر آن قرار گیرد. در این رابطه به نظر می‌رسد که در یک برنامه‌ریزی دقیق، ژاپن مسیر میانجیگری و دستاوردهای آن را برای خود تعریف کرده است و اعمال نظر هیچ کشوری را نخواهد پذیرفت. همان گونه که اشاره کردم باید تفاوت جدی میانه شخصیت سیاسی ژاپن با دیگر کشورها مانند روسیه و یا اروپایی‌ها قائل باشیم.

اگر شما دقت کرده باشید در مسئله سوریه هرگاه که اسرائیل از جانب ایران احساس نگرانی کرده با یک سفر به روسیه و یا اروپا باعث شده که قاره سبز و به خصوص کرملین که متحد ایران در سوریه است، همسو با نگاه تل آویو دست به کاهش سطح همکاری با تهران بزند، در صورتی که به نظر نمی‌رسد ژاپن چنین نگاه و عملکردی را داشته باشد. به عبارت دیگر اگرچه مناسبت اسرائیل و ژاپن مثبت و بدون تنش ارزیابی می‌شود، اما میزان و شدت نفوذ تل آویو در ساختار سیاسی توکیو به گونه‌ای نیست که این کشور را تحت تأثیر نگاه خود قرار دهد.

گفت و گو از: عبدالرحمن فتح الهی

منبع: تارنمای دیپلماسی ایرانی، ۲۰ خرداد ۱۳۹۸

ایرنا مقاله **۱۸۸۵

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مشاورفروش چه تاثیری در فروش دارد؟

مشاور فروش با یک روش سیستماتیک و عملی می تواند راه های رسیدن به موفقیت را در زمینه کاری شما گسترش دهد. شاید برخی از شرکت ها زمینه مالی و فعالیت های بسیار گسترده ای داشته باشند اما نمی توانیم با حذف و نادیده گرفتن مشاوره فروش فرایند بازاریابی و سود آوری آن ها را منطقی بدانیم؛ زیرا یکی از ستون های اصلی که در فرایند سیستمی فروش مورد استفاده قرار می گیرد بهره گیری از مشاوره فروش است که با بازاریابی ارتباط تنگاتنگی دارد. امری که در بازارهای سنتی امروز در ایران مشاهده می شود نادیده گرفتن این رابطه عمیق و اثر گذار در روند کاریی است. به ندرت و شاید هم تعداد محدودی از افراد باشند که در حرفه کاری خود از مشاور فروش بهره می گیرند و نتیجه عالی آن را نیز درک کرده اند. رابطه بین این دو پارامتر شاید بسیار به یک دیگر نزدیک باشند اما اهداف کاری آن ها از یک دیگر جدا است. مشاوره فروش در قالب بازاریابی می تواند تاثیرات مستقیم بر روی روند فروش هر واحد داشته باشد و اطلاعاتی که از بازاریابی به دست می آید تأثیر مستقیم بر روند مشاوره فروش برای برنامه ریزی های آتی دارد. مشاوره فروش گاه به صورت پروژه ای فعالیت خود را به جهت رسیدن به یک هدف خاص برای یک شرکت به انجام می رساند و پس از اینکه قرار داد به پایان رسیدن دوره فعالیت او نیز به اتمام می رسد. گاها نیز مشاهده می شود که یک مشاوره فروش به صورت دائمی با عقد قرار داد مشخص در شرکت استخدام می شود. این رابطه بلند مدت به منظور مدیریت بخش بازرگانی و مشتری مداری بیشتر صورت می گیرد. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون مشاوره فروش مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم اگر این عنوان برای شما در هاله ای از ابهام قرار دارد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره فروش کیست؟

مشاوره مدیریت فروش یا همان مدیریت فروش یکی از پیچیده ترین و دشوارترین پرسه های کاری یک ارکان تجاری به شمار می آید. زمانی که مشاوره فروش فعالیتی را آغاز می کند باید آموزش های حرفه ای در این راستا دیده باشد زیرا تعهد و مسئولیت پذیری در این حیطه کاری بسیار بالا است. درک درست موقعیت های حساس بازار و بر آورده کردن نیازهای بازار دو پارامتر اصلی و اساسی است که در حوزه کاری مشاوره فروش قرار داده شده است. از همین رو فرد متخصص باید با یک ذهنیت استراتژیک و برنامه ریزی راهبردی و کاربردی در حوزه کاری خود گام بردارد. بالا بردن راندمان فروش و خلق راه کارهای سود آور جدید و برقراری یک رابطه بلند مدت با مشتری به منظور درک صحیح از رابطه مشتری مداری از اهداف بلند مدت مدیریت فروش به شمار می آید. شاید در کسب و کارهای کوچک نیاز به این امر خیلی پر رنگ و مهم جلوه نکند اما بدون شک با بولد کردن این پارامتر فعالیت های بازاریابی شکل دیگری به خود می گیرد و تحلیل و اداره برنامه های فروش و کسب و کار با اهداف جدید تر و جدی تری همراه می شود.

 مدیریت فروش یا مشاوره فروش

مشاوره فروش عموماً فرایند هماهنگ کردن فرایند های فروش را در یک ارکان تجاری بزرگ یا کوچک به عهده می گیرد. راز موفقیت و پیشرفت هر کسب و کار تجاری بسته به مدیریت فروش و مشاوره های که مدیریت برای بهتر شدن روند کاری ارائه می دهد مرتبط می شود. مدیریت فروش یا همان مشاوره شخصی است که این مهم را برای شما و شرکت تجاری شما فراهم می آورد که در بازار رقابت باقی بمانید یا اینکه با رشد متأثر از شناخت بازار روبرو شوید. گاهی شاید نیاز به تغییر حرفه و روند کاری باشد یا اینکه جهت گیری بازاریابی باید با یک تغییر مسیر جدی روبرو شود تا فعالیت های تجاری نقش جدیدتری برای سود آوری بیشتر به خود بگیرد از همین رو نیاز است مدیریت این بخش را به درستی کنترل کند. این امر را می توان به صورت مقطعی به مشاوره فروش واگذار کرد و پس از طی شدن روند تجاری که مد نظر شما بود اقدام به استخدام مدیریت فروش صورت بگیرد. در کل باید به این مهم اشاره داشته باشیم که مدیریت فروش به شخصی گفته می شود که رابط بین بازاریابی فروش و نحوه بازخورد مشتریان را به عهده دارد و با وصل کردن این دو به یک دیگر نقش بازاریابی را شکل جدی تری می بخشد.

فعالیت های مرتبط با حوزه کاری مشاوره فروش

مشاوره فروش نیاز است در طی فرایند کاری خود فعالیت های متفاوتی را اعمال کند تا نتیجه دهی به ضرر تیم و موسسه تجاری تمام نشود. پنج هدف اساسی و مهم در این راستا وجود دارد که عبارتند از

برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت سازمان دهی و مدیریت سازمانی هدایت و رهبری عوامل زیر مجموعه نظارت و کنترل بین بازار و خریدار ایجاد هماهنگی و حفظ تعادل

به این موارد می توانیم پرورش و تربیت نیروی انسانی متخصص را با ایجاد انگیزه قوی نیز اضافه کنیم. بدون شک مدیریت فروش با مشاوره های درست و اصولی می تواند کادر و زیر مجموعه خود را به جهت یک هدف ایده ال پرورش و رشد دهد. برای ماندگاری یک مدیریت فروش موفق باید چهار رکن اساسی نیز مورد توجه قرار گرفته شود.

اشتیاق به مار به جهت جذب مشتری های جدید و حفظ مشتریان قدیمی در پرسه کاری علاقه مندی به مزایای محصولات و ایجاد حس علاقه مندی از سوی مشتری به محصولات ارائه شده و ماندگاری عمل باید به گونه ای باشد که مشتری ترغیب به خرید شود و شما را به رقیبتان ترجیح ندهد رضایت مندی پس از متقاعد کردن مشتری صورت می گیرد و به بازگشت او به سمت شما مربوط می شود. آگاهی و توجه پیرامون این امر که آیا باید در حوزه کنونی فعالیت مستمر صورت بگیرید یا اینکه تولید باید با سبک و سیاق متفاوت تری دنبال شود.

نقش مشاوره فروش بر سود آوری چیست؟

مشاوره فروش این مهم را فراهم می آورد که شما سود زیادی را تجربه کنید یا اینکه با شکست روبرو شوید. این را به یاد داشته باشید که همیشه بین مشتری و بازار کار شما یک رابطه مستقیم وجود دارد و اگر نیازهای مشتری شما توسط مدیریت فروش شناسایی نشود به جز ضرر چیزی عاید شما نمی شود. فروشنده است که راه رسیدن به موفقیت را با حفظ مشتری های دائمی و جذب مشتریان جدید به انجام می رساند. البته فروشنده در شرکت های تجاری همان نقش مدیریت فروش را به عهده دارد. مشاوره فروش مسئول جذب مشتری های جدی است و باید سبب بالا رفتن رشد سهام موسسه تجاری شما شود. این را به یاد داشته باشید که مشتری مداری به روند کاری فروشنده تجاری شما بستگی دارد. در دنیای مدرن امروز برای حل مشکلات تجاری عموماً از مشاوره های متخصص و کار بلد کمک می گیرند تا مسئولیت های مشکلات آتی را بپذیرد و به حل آن ها بپردازد. صداقت در فرایند کاری و دقت نظر در عمل و فرایند کاری از مهم ترین خصیصه های یک مدیریت فروش به شمار می آید. مدیریت فروش می تواند با انتخاب کردن یک تیم فروش تعین کند که در بازارهای تجاری هر زیر مجموعه کاری او چه تخصصی باید داشته باشد. مشاوره فروش یک کار انفرادی نیست بلکه باید به صورت گروهی و با کسب اطلاعات درست و اصولی روند کاری تسریع شود.

خدمات ارائه شده تیم مشاوره فروش چیست؟

 مشاوره فروش باید خدمات ویژه ای را در راستای رسیدن به موفقیت تیم کاری خود و موسسه تجاری که روند کاری خود را به او سپرده است به انجام برساند. در ابتدا نیاز است آموزش های لازم به کادر و زیر مجموعه مدیریت فروش داده شود. سپس باید محصولات به صورت تک تک مورد بررسی قرار بگیرد و تکنیک های که تا کنون در بازار فروش مورد استفاده قرار گرفته شده است شناسایی و ثبت شود. پس از آن باید رویکرد جدید فرآیند بازاریابی و تأثیر مشاوره فروش با شکلی متفاوت تر دنبال می شود. تیم مشاوره بازاریابی و فروش به صورت پیوسته با یک دیگر ارتباطات لازم را برقرار می کنند و یک فرایند کاری جدید را شکل می دهند. این را به یاد داشته باشید که روند کاری مدیریت فروش را می توانید بر اساس فرایند کاری خود به صورت ماهانه یا سه ماه یک بار مورد بررسی قرار دهید. در نهایت این مهم مورد بررسی قرار می گیرد که بهره گیری از مدیریت فروش و مشاوره فروش در روند کاری تأثیر گذار بوده است یا خیر؟ اگر روند کاری رو به بهبودی و پیشرفت باشد شما می توانید کار را از حالت پروژه ای خارج کنید و با عقد قرار داد دائمی از مدیریت فروش در پروژه های گسترده تری کمک بگیرید. خلق ایده های جدید، بهره گیری از روش های مدرن جدید در فرایند بازاریابی و استفاده از استدلال های هوشمندانه تنها بخشی از فعالیت های است که مدیریت فروش به عهده می گیرد. امید است با شناخت بهتر مشاوره فروش روند کاری و توسعه عملکرد تجاری شما شکل جدی تر و به روز تری را به خود بگیرید. برای این مهم شما می توانید از یک مشاوره فروش به صورت مقطعی نیز کمک بگیرید.

 

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۴۰۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ادامه لاف زنی‌های نتانیاهو
 • بی تاثیری افزایش تعرفه‌ها بر مصرف برق/ مصرف برق در برخی شهرها به مرز هشدار رسید
 • نتانیاهو: با دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه درباره ایران رایزنی می‌کنم
 • نشست خبری نتانیاهو و مقام روس؛ اختلاف‌نظر مشهود درباره ایران
 • بی‌تاثیری افزایش تعرفه‌ها برمصرف برق
 • (تصاویر) نتانیاهو، بولتون را به دره اردن برد
 • نتانیاهو: با روسیه درباره ایران رایزنی می‌کنم
 • فیلم/ کارشکنی آمریکا در مبارزه با مواد مخدر
 • نتانیاهو: کنترل دره اردن باید در اختیار ما باشد
 • واکنش سخنگوی انصارالله یمن به حرفهای نتانیاهو
 • انصارالله به حمایت نتانیاهو از جنگ یمن واکنش نشان داد
 • واکنش انصارالله به حمایت نتانیاهو از جنگ یمن
 • سخنگوی انصارالله یمن، جواب نتانیاهو را داد
 • لفاظی نتانیاهو و بولتون علیه ایران
 • یمن: ترس نتانیاهو از پاسخ ما به تجاوزات همچون مدال افتخاری است که به آن می‌بالیم
 • تحریم صنعت هوایی چه تاثیری بر سفر‌های خارجی ایرانی‌ها می‌گذارد؟
 • نشست خبری مشترک بولتون و نتانیاهو
 • نشست خبری مشترک بولتون و نتانیاهو؛ لفاظی‌های تکراری علیه ایران
 • هدف‌گذاری ما در پارالمپیک توکیو روی سکو رفتن است/ توقعات از تیم بسکتبال با ویلچر بالا رفته است