به گزارش مهر، سعید نمکی، در نشست روز سه شنبه فراکسیون امید مجلس، اظهار داشت: از همان روزهای اول مسئولیتم در وزارت بهداشت، ابلاغ کردم که هیچ دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه آن در کشور تولید می شود، اجازه واردات ندارد و به شدت بر روی این موضع، ایستادم و اعلام کردیم که هر شرکت داروسازی اقدام به تولید داروهای وارداتی کند، از آن حمایت می کنیم.

وی تصریح کرد: اخیراً احساس کردم که در سازمان غذا و دارو، ساز و کار مناسبی برای مقابله با هجمه های اقتصادی و شرایط جدید، مهیا نیست و این سازمان را تبدیل به قرارگاه کردم و خود نیز مسئولیت آن را پذیرفتم و دیروز نیز نشست چند ساعته ای در این سازمان با اعضای هیئت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو داشتم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: به رغم تمام محدودیت ها از جمله نقل و انتقال پول، امروز کمبودهای داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی مهم در کشور، کمتر از روزهای مشابه سال قبل است. البته ممکن است فردی عنوان کند که یک دارو در کشور وجود ندارد که آن هم داروی خارجی است که تا دیروز با هر شیوه ای به کشور وارد می شد. برخی از همکاران ما نیز متاسفانه به شدت بیماران را به سوی داروهای خارجی هدایت می کنند اما واردات داروهای خارجی که مشابه داخلی دارند، به شدت کاهش یافته تا تولید دارو، تقویت شود.

نمکی با اشاره به ارتقای استانداردهای داروهای ایرانی، گفت: جفا و ظلم است که بگوییم داروی ایرانی فاقد کیفیت است چون استانداردها ارتقا یافته است. به عنوان نمونه صافی دیالیز خارجی را با ۳۰ درصد قیمت ایرانی می توانیم وارد کنیم، اما این کار را نکرده ایم تا تولید تقویت شود و از تولیدکنندگان نیز خواسته ایم که قیمت محصولات خود را با کاهش هزینه های سربار و پیدا کردن بازارهای صادراتی و رقابتی، کاهش دهند.

وی یادآور شد: در ماه های اول پس از رای اعتماد نمایندگان، در وزارت بهداشت با پدیده سیل های گسترده در کشور روبرو شدیم و در آن شرایط، مطالبات زیادی هم از سازمان تامین اجتماعی و هم از خزانه داشتیم. در ابتدای سال ۹۷ حدود ۱,۶۵۰ میلیارد تومان بابت سال ۹۶ به دکتر هاشمی بدهکار بودیم که ۵ فروردین آن منابع را پرداخت کردیم، اما امسال حدود ۵ هزار میلیارد تومان از اعتبارات وزارت بهداشت بابت سال گذشته پرداخت نشده بود و بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از سازمان تامین اجتماعی مطالبه داشتیم و با کسری حدود ۱۳ هزار میلیارد تومانی، وارد سال جدید شدیم.

وزیر بهداشت به ۹ سفر خود در ایام نوروز به مناطق سیل زده کشور اشاره کرد و افزود: با وجود کسری بودجه ۱۳ هزار میلیارد تومانی، در ایام تعطیلات عید نوروز با سیل گسترده در کشور و حوادث جاده ای روبرو بودیم، اما با تلاش همکاران مان توانستیم عملکرد بسیار درخشانی در سیل های ابتدای سال داشته باشیم و حتی یک مورد اپیدمی نیز در کشور وجود نداشت و همین مساله موجب حیرت دکتر تدروس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت شد. البته سیل را با بی پولی مدیریت کردیم.

نمکی در خصوص طرح تحول نظام سلامت، گفت: این طرح، اثرات بسیار موفقی به همراه داشت، اما چند پیش فرض اصلی آن شامل پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده که از تکالیف برنامه های پنجم و ششم توسعه نیز بود، بر زمین مانده بود. البته طرح تحول نظام سلامت از نظر اقتصادی برای کشور، پر هزینه شد و کاری که ما کردیم این بود که ترمز بخش های هزینه ای این طرح را کشیدیم و سه بسته اصلی آن یعنی کاهش پرداخت از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری پزشکان و تیم پزشکی در مناطق محروم را با قدرت و شدت ادامه می دهیم.

وی از پرونده الکترونیک سلامت به عنوان اولین اولویت وزارت بهداشت و ریلی برای رسیدن به نظام ارجاع و پزشکی خانواده یاد کرد و افزود: متاسفانه کار مهمی تا پیش از این برای راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت انجام نشده بود و از ۳ ماه قبل برای راه اندازی آن اقداماتی انجام دادیم و خوشبختانه امروز این پروژه به نتیجه رسیده و حتماً از نمایندگان برای رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت دعوت خواهیم کرد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بعد از پرونده الکترونیک سلامت، راه اندازی سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را در دستور کار داریم، البته بر روی راهنماهای بالینی هم توجه و تمرکز داریم که این راهنماها باید از مسیر پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع به کار گرفته شوند.

نمکی با اشاره به تغییر الگوی بیماری ها از واگیر به غیر واگیر، گفت: امروز، وزارت بهداشت در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر مانند سرطان ها، بیماری ها و سکته های قلبی و عروقی، دیابت و فشار خون و همچنین حوادث جاده ای، کمترین نقش و تاثیر را دارد و نیازمند یک مشارکت بین بخشی قوی هستیم.

وی تاکید کرد: در سیل های ابتدای سال حدود ۷۰ نفر جان خود را از دست دادند که البته مرگ یک نفر هم برای ما زیاد و سخت است، اما در سال ۹۶ که حدود ۳۸۰ هزار مورد مرگ در کشور رخ داد، ۳۱۳ هزار مورد یعنی معادل ۸۲ درصد، مربوط به بیماری های غیر واگیر بود که از این تعداد ۹۷ هزار مورد مستقیماً به دلیل فشار خون بالا و ۱۱ هزار مورد نیز به دلیل فشار خون بالا و بیماری های ناشی از آن مانند سکته های قلبی و مغزی، بیماری های قلبی و عروقی و نارسایی های کلیوی بوده است.

به گفته وزیر بهداشت، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با توجه به مرگ سالیانه حدود ۱۰۰ هزار نفر به دلیل فشار خون بالا و عدم آگاهی حداقل ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به این بیماری از ابتلا به فشار خون، در کشور اجرایی شد و تا ۱۵ تیرماه نیز ادامه دارد.

نمکی افزود: هدف ما از اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون این بود که تعداد موارد مرگ و عوارض ناشی از فشار خون بالا که هزینه های زیادی را به مردم و نظام سلامت وارد می کند، کاهش یابد. البته در این طرح هدف گذاری کرده ایم که حداقل ۲ میلیون بیمار جدید پرفشار خون را در کشور شناسایی کنیم و در این صورت، بیماران در مراحل پیشرفته این بیماری که قاتل خاموش نیز نام دارد، به بخش های ویژه مراجعه نمی کنند و نیاز زیادی هم به توسعه این بخش ها در کشور وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه سلامت دهان و دندان در کشور تا حدی فراموش شده بود، یادآور شد: برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز پایه ششم، طرح عاری از پوسیدگی دندان را آغاز کردیم و اجرای آزمایشی آن در اردبیل انجام شد. همچنین ۳۲۰۰ یونیت دندانپزشکی و ۳۶۰۰ دندانپزشک شاغل در بخش دولتی در دو نوبت صبح و بعدازظهر، در خدمت مردم با اولویت اقشار هدف یعنی مادران باردار و مادرانی که با شیر خود کودک شان را تغذیه می کنند و دانش آموزان قرار دارند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سلامت سالمندان، خاطرنشان کرد: برنامه های جدی در وزارت بهداشت برای سلامت سالمندان داریم چون جمعیت سالمندان در کشور ما و جهان رو به افزایش است و تفاوت سالمندان کشور با دیگر کشورها این است که آنها اغلب افسرده هستند و جوانی نکرده پیر شده اند و این سالمندان، پر هزینه و افسرده هستند و علاوه بر اینکه داروهای خودشان را به طور منظم مصرف نمی کنند، تحرک کافی ندارند، بنابراین توجه به سلامت سالمندان بسیار مهم است.

نمکی به مشکلات آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات دانشگاه های علوم پزشکی این است که برای تربیت دانشجویان، دوره های طولانی مدت آموزشی داریم و فارغ التحصیلانی که تربیت می کنیم تناسبی با نظام ارائه خدمت ندارند و طرح تحول آموزش پزشکی در دست اجرا است و باید بدانیم چه فردی را توسط چه کسی، با چه هزینه ای، در چه مدتی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت، تربیت می کنیم که البته هنوز پاسخی برای این سوال نداریم.

وی با بیان اینکه کادر پزشکی، جامعه محور تربیت نمی شوند، بیان داشت: دانشجویان ما دانشمندان خارجی را به خوبی می شناسند اما شناخت کاملی از ابن سینا یا طب ایرانی ندارند و برنامه هایی برای ادغام طب سنتی در نظام آموزشی داریم.

وزیر بهداشت درخصوص وضعیت پرستاری در کشور، تصریح کرد: برای گروه پرستاری باید دو کار انجام دهیم؛ یکی اینکه جایگاه جدیدی در نظام ارائه خدمت برای پرستاران تعریف کرده و دیگر اینکه نظام پرداخت را اصلاح کنیم. نظام پرداخت از فی فور سرویس به سمت DRG باید هدایت شود و هیچ کجای دنیا با روش سنتی فی فور سرویس، کار نمی کنند و در نظام پرداخت DRG گروه پزشکی از درآمدهای بیمارستان ها بهره مند می شوند و قطعاً تفاوت بین پرستاران و پزشکان در پرداختی، کاهش قابل توجهی می یابد.

نمکی از مشکلات مالی به عنوان یکی از مهمترین چالش های وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: سهم بخش سلامت از GDP از ۶ به بیشتر از ۹ درصد افزایش یافته است و دلیلی ندارد که بیشتر از این از سهم منابع عمومی دولت، منابعی بخواهیم البته در وزارت بهداشت، منابع را مدیریت و خدمات را کیفی می کنیم یعنی به سمت کنترل بیماری های غیر واگیر و توسعه درمان سرپایی حرکت می کنیم.

وی از بدهی حدود ۹۵۰۰ میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت خبر داد و افزود: این بدهی زیاد، شرایط کار را در دانشگاه های علوم پزشکی دشوار می کند. البته تلاش می کنیم تا این مطالبات پرداخت شوند و مشکلات کاهش یابند. در عین حال، چرخه مالی سازمان بیمه سلامت نیز دچار اشکال است و بودجه این سازمان در سال ۹۱ حدود ۲,۳۰۰ میلیارد تومان بوده و امسال که بودجه آن ۱۸ هزار میلیارد تومان است، پاسخگو نیست.

وزیر بهداشت افزود: سهم نه بیست و هفتم سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۲، حدود ۱,۷۰۰ میلیارد تومان مثبت بوده که امسال ۴۳۰۰ میلیارد تومان منفی است، بنابراین باید منابع را در نظام سلامت مدیریت کرده و توسعه خدمات را منطقی کنیم.

نمکی خاطرنشان کرد: عدالت در توزیع نیروی انسانی وجود ندارد و می بینیم که در یک منطقه، از نظر تخت بیمارستانی و تعداد پزشک، با مشکلات زیادی روبرو هستیم و در نقطه ای دیگر، ضریب اشغال تخت بیمارستانی ۳۰ درصد است که عادلانه نیست و خوشبختانه برای تربیت نیروی انسانی در مناطق محروم، ۳۰ درصد ظرفیت بومی در نظر گرفته ایم که در آینده ای نزدیک، مشکلات نیروی انسانی برطرف شود و از این به بعد، نیروی انسانی و امکانات، به صورت نشان دار و کاملاً مشخص برای مناطق محروم، توزیع می شوند.

وی در پایان از تحویل ۱۰۰۰ دستگاه دیالیز تولید داخلی در آینده ای نزدیک به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این دستگاه ها کیفیت بسیار بالایی دارند و در مناطقی که نیازمند هستند، آنها را توزیع می کنیم.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

استقرار پرونده نظام سلامت آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور است

به گزارش ایلنا، رئیس جمهور هنگام صدور فرمان آغاز استقرار پرونده نظام سلامت با تقدیر از تلاش‌های همه دست‌اندرکاران این کار بزرگ، گفت: این اقدام یکی از وعده‌های دولت در زمینه حقوق شهروندی و دولت الکترونیک به مردم بود و امروز خوشحالیم که این آرزوی دیرینه به انجام رسیده است.

روحانی استقرار پرونده نظام سلامت را آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور دانست و گفت: این کار رضایت زیادی را در شهروندان ایجاد کرده و موجب رفاه آنان را فراهم می‌کند.همچنین با استفاده از پرونده نظام سلامت هزینه درمان کاهش یافته و اقدامی ارزشمند هم برای پزشکان و هم برای انجام تحقیقات در آینده  و پیشگیری از مواردی خواهد بود که موجب بروز بحران در حوزه سلامت می‌شود.

پرونده الکترونیک سلامت؛ مجموعه ای از داده ها و اطلاعات مربوط به رخدادهای سلامت مردم از پیش از تولد تا هنگام مرگ است که در بستر الکترونیکی امن ذخیره می شود. دسترسی به بخشی از این اطلاعات در هر مکان و زمان منحصراً در اختیار و مالکیت صاحب پرونده و تنها در صورت اجازه فرد و با رعایت قواعد محرمانه و حریم خصوصی در اختیار نظام سلامت به صورت تجمیعی و اشخاص مجاز قرار خواهد گرفت.

 در حال حاضر ۴۴ دانشگاه کشور (با پوشش جمعیتی ۸۵ درصد جمعیت کشور) نظام ارجاع الکترونیک مرحله آزمایشی عبور کرده است. بدین معنا که زنجیره خدمات استعلام هویت استحقاق سنجی و شناسایی همپوشانی بیمه‌ای ارجاع الکترونیک از سطح یک به سطوح دو و سه ،نوبت گیری الکترونیک، نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک کامل شده و همه اطلاعات سلامت شهروندان در نظام پرونده الکترونیک سلامت شهروندان ذخیره می گردد.

 سامانه های پایه پرونده الکترونیک سلامت در همه مراکز بهداشتی کشور پیاده و نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش این خدمات می باشند.

برقراری امکان نوبت دهی الکترونیک و صرفه جویی قابل توجه در در وقت و هزینه،شناسایی همپوشانی های بیمه‌ای پیش از دریافت خدمت در سطح کل کشور،جلوگیری از هدر رفت منابع، کاهش خطا در نسخه نویسی، کاهش خطا در تفسیر نتایج آزمایش ها و تصاویر تشخیصی، کاهش نسخه ها و آزمایش های تکراری، جمع آوری داده های سلامت، یکپارچه سازی و تجمیع اطلاعات امکان رصد شاخص‌های کلان سلامت و ارزیابی عملکرد هر یک از حوزه های متنوع اجرایی در قالب داشبوردهای مدیریتی و بهبود نظارت بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از جمله نتایج و دستاوردهای این طرح است.

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۵۸۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کنترل میزان داروی آزاد شده توسط ایمپلنت دارورسان با کمک بلوتوث
 • کشف بیش از 4 میلیون قلم داروی قاچاق در 3 ماه گذشته
 • کشفیات داروی قاچاق در کردستان ۲۶۷ درصد افزایش یافت
 • روحانی: از صدها بار تحریم و کار غلط نتیجه نگرفتید؛ یکبار هم راه درست را امتحان کنید/ رهبر ما حساب خارجی ندارد
 • رییس جمهور: نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد | تحمل انسان حدی دارد
 • دلیل مقاومت مقابل اجرای دولت الکترونیک نگرانی از شفاف‌سازی است/ حذف دفترچه بیمه هدف نهایی نسخه الکترونیک
 • وزیر بهداشت: "پرونده الکترونیک"، انقلابی در نظام سلامت / رونمایی از پزشکی خانواده در نیمه دوم سال
 • تحریم بالاترین مقام معنوی و رسمی کشور نشانه زوال عقل و اقدامی وقیحانه است
 • پرونده الکترونیک، انقلابی در نظام سلامت / رونمایی از پزشکی خانواده در نیمه دوم سال
 • روحانی: تحریم بالاترین مقام کشور نشانه زوال عقل است / اگر برجام بد بود، چرا از کاهش تعهدات ایران ناراحتید؟
 • تحریم رهبری و وزیر امور خارجه نشانه معلولیت ذهنی کاخ سفید است/ روایت رئیس‌جمهور از نحوه سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی/ دست همه دست‌اندرکاران توان موشکی کشور را می‌بوسم/ تحریم‌های جدید آمریکا دروغ بودن ادعای مذاکره را ثابت کرد
 • ریل‌گذاری درستی در پروژه سلامت الکترونیک شده است
 • رکورد جهانی پوشش بیمه‌ای ۹۳ درصدی مردم ایران در طرح تحول سلامت
 • رئیس‌جمهور: امروز خوشحالیم که آرزوی دیرینه به انجام رسیده است| استقرار پرونده نظام سلامت، آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور است
 • رئیس‌جمهور: استقرار پرونده نظام سلامت، آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور است
 • برخی نگران شفافیتند
 • استقرار پرونده نظام سلامت آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور است/ تقدیر از تلاش‌های همه دست‌اندرکاران این کار بزرگ در عرصه بهداشت و درمان
 • مقام وزارت بهداشت: کنترل فشار خون بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد
 • دسترسی حوزه‌های بخش خصوصی به پرونده الکترونیک/ مراکز بهداشت و درمان را به مراکز خدمات جامع سلامت تبدیل کردیم