نماینده استرالیا در «شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» سه شنبه حمایت کشورش را از برجام اعلام کرد.

نماینده استرالیا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که کشورش حمایت از برجام را ادامه می‌دهد، زیرا این توافق موجب عدم توسعه سلاح‌های هسته‌ای شده و ساز و کار بین‌المللی مبتنی بر قانون را تقویت می‌کند.

این در حالی است که وزیر خارجه استرالیا نیز چندی قبل در اظهاراتی درباره تصمیم ایران برای توقف اجرای دو تعهد برجامی و دادن مهلت ۶۰ روزه به دیگر طرف‌های این توافق، ابراز نگرانی کرده بود.

«ماریس پِین» وزیر خارجه استرالیا گفته بود که کشورش تا زمان تعهد ایران به برجام، از این توافق حمایت می‌کند. (جزئیات بیشتر)

نماینده استرالیا روز سه‌شنبه در شورای حکام گفت که ایران باید به برجام پایبند باشد.

جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، به کشور‌های باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند.

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روز‌های اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد و با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه هشتم مه ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور اعمال مجدد تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران را صادر کرد.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تلاش استرالیا برای زنده نگه داشتن کابوس مهاجران

به گزارش شبکه ۹ نیوز استرالیا پیتر دوتون وزیرکشور استرالیا به خبرنگاران این کشور گفت که بازداشتگاه کریسمس با هزینه ۱۸۵ میلیون دلاری این مرکز را برای اعزام و نگهداری مهاجرانی که به صورت غیرقانونی وارد مرزهای این کشور می شوند دوباره گشوده است.

کشور کوچک و جزیره ای کریسمس (Christmas Island) درجنوب شرق آسیا، در ۳۲۰ کیلومتری جنوب جزیرهٔ جاوه در اقیانوس هند است. استرالیا با ایجاد یک اردوگاه مهاجران غیرقانونی این کشور را در شرایط بسیار غیرانسانی در این منطقه دورافتاده نگه می دارد.

بازداشتگاه کریسمس سال ۲۰۰۳ به طور رسمی برای انتقال گروهی از پناهجویان که به صورت غیرقانونی قصد ورود به استرالیا را داشتند و پناهجویی آنان در حال بررسی است راه اندازی شد و درسال ۲۰۱۸ به دلیل انتقادها و فشارهای گسترده بین المللی و داخلی از شرایط غیرانسانی نگهداری پناهجویان بسته شد.

این اردوگاه که مانند دو اردوگاه دیگر به کابوسی برای مهاجران غیرقانونی تبدیل شده، درسابقه ای از بروز درگیری های مختلف غوطه ور است.

ساکنان بازداشتگاه "کریسمس" در سال ۹۴ در پی مرگ یک مهاجر ایرانی به نام «فاضل چگینی» شاهد بروز ناآرامی خشونت بار بودند. چگینی حدود ۳۰ سال داشت که از سال ۲۰۱۰ به این اردوگاه فرستاده شده بود.

کریسمس در سال ۲۰۰۹ شاهد درگیری بین اتباع افغانستان و سریلانکا بود که در این درگیری بیش از ۴۰ پناهجو و چهار پلیس مجروح شدند. فعالان دفاع از پناهجویان علت درگیری را نگهداری بیش از ظرفیت پناهجو در بازداشتگاه کریسمس اعلام کردند.

سال ۲۰۱۰ نیز ۱۰ مهاجر غیرقانونی در حرکت اعتراضی نسبت به سیاست های استرالیا لب های خود را دوختند. این حرکت به اعتراضی بزرگتر تبدیل شد.

علاوه براین در سال ۲۰۱۱ این بازداشتگاه بازهم شاهد چند درگیری و آشوب بود. در یکی از این درگیری ها بیش از ۲۵۰ تن از بازداشت شدگان چند روز در اردوگاه کریسمس دست به شورش زدند و در حالی که سنگ به طرف نیروهای امنیتی پرتاب می کردند با پوشاندن سر و صورت خود به منظور جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گاز اشک آور، با پلیس درگیر شدند.

حدود ۷۰ تن از بازداشت شدگان در این بازداشتگاه نیز سال ۹۳ پس از کشته شدن 'رضا براتی' مهاجر ایرانی در جزیره مانوس، در حرکتی اعتراضی لب های خود را دوختند.

دولت استرالیا درقریب به یک دهه اخیر همواره به دلیل اعمال روش های غیرانسانی در نگهداری پناهجویان و مهاجران غیرقانونی در محیط های نامناسب با فشار نهادهای حقوق بشریسازمان ملل، دیگر سازمان ها و انجمن های مدافع حقوق بشر و حتی برخی سازمان ها و گروه های مخالف داخلی و پارلمان این کشور مواجه است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد سال گذشته در چندین نوبت از دولت استرالیا خواست تا بازداشتگاههای این کشور از جمله مانوس و نائورو را به دلیل بروز"بحران سلامت" در میان یک هزار و ۴۰۰ نفر از مهاجران غیرقانونی ساکن آن به فوریت بسته و این افراد را از این مراکز تخلیه کند. درخواستی که کانبرا تاکنون به آن پاسخی نداده است.

طبق گزارش سپتامبر سال گذشته این کمیسیاریا، تعداد مهاجران غیرقانونی بیمار که از نائورو به مراکز درمانی انتقال یافته اند نسبت به دوسال ماقبل بسیار بیشتر بوده که این موضوع بیانگر بدتر شدن شرایط بهداشتی این مرکز و وخیم تر شدن سلامت روانی و جسمانی مهاجران بوده است.

طبق گزارش رسانه های استرالیا از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۱۲ نفر از مهاجران غیرقانونی در دو مرکز نائورو و مانوس جان خود را ازدست داده اند که این امر به دلیل عدم توجه مسئولان این مراکز به شرایط بهداشتی و سلامت روحی و جسمی بازداشت شدگان و دسترسی محدود بیماران این بازداشتگاهها به مراکز و امکانات درمانی بوده است.

استرالیا در حالی اقدام به بازگشایی بازداشتگاه کریسمس و اعلام موفقیت سیاست مقابله و اعزام پناهجویان به نقاط دورافتاده اقیانوسی کرده که خود را یکی از حامیان حقوق بشر در جهان معرفی کرده و همواره در مورد وضعیت حقوق بشر در کشورهای دیگر اعمال موضع داشته است.

اگرچه وزیر کشوراسترالیا گفته است که بازداشتگاه کریسمس برای ارسال مهاجران غیرقانونی احتمالی جدید بازگشایی شده است اما این اظهارات با توجه به سابقه عملکرد کانبرا در در مراکز بازداشتگاهی پناهجویان نگرانی ها را از تشدید سیاست های ضد مهاجرتی افزایش داده است.

پلیس مرزی استرالیا اواخر سال گذشته گزارش داد در ۵ سال منتهی به ۲۰۱۸ بیش از دو هزار و ۵۰۰ مهاجر غیرقانونی را که تلاش داشتند از طریق مرزهای آبی با قایق های کوچک قاچاقچیان وارد این کشور شوند، دستگیر و به مراکز بازداشتگاهی در جزایر دور افتاده اقیانوسی فرستاده شدند.

اسکات موریسون نخست وزیر جدید استرالیا پس از پیروزی در انتخابات سراسری این کشور، بر تداوم سیاست های سختگیرانه علیه مهاجران غیرقانونی تاکید کرده است.

وی پیشترگفته بود که سیاست های ضد مهاجرتی ثمربخش بوده و موجب شده تا ورود مهاجران غیرقانونی به این کشور قاره اقیانوسیه کاهش یابد.

این درحالی است که گروهی از منابع رسانه ای استرالیا تاکنون از واکنش مرگبار پناهجویان به انتخاب دوباره دولت موریسون خبر داده اند. براساس این گزارش ها دستکم ۱۰ نفر از پناهندگان در اردوگاههای بازداشتگاهی و ساحلی پس از اعلام نتایج انتخابات استرالیا و تداوم نخست وزیر اسکات موریسون، به روش های مختلف اقدام به خودکشی کرده اند.

گزارش: مریم شفیعی

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: ایران برجام استرالیا پایبندی به برجام

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۷۵۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لیگ‌ ملت‌های والیبال ـ اردبیل|‌تمرینات آماده‌سازی تیم والیبال کشور استرالیا به روایت تصویر
 • تحلیل مقام روس از چرایی تصمیمات هسته‌ای تازه ایران/مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد
 • اعتراف کمیسیون حقوق بشر استرالیا به شرایط غیرانسانی بازداشتگاه‌های مهاجران
 • گمانه زنی نسبت به اهداف ایران از تصمیم های جدید در برجام
 • تیم ملی والیبال استرالیا وارد اردبیل شد
 • واکنش ها به شوک برجامي ايران؛ کاهش تعهدات توافق هسته اي کليد خورد
 • ‌استرالیا به عنوان نخستین تیم وارد اردبیل شد
 • تیم ملی والیبال استرالیا وارد سرعین شد+عکس
 • تیم ملی والیبال استرالیا وارد شهر سرعین شد
 • یا همه به برجام متعهد می مانیم یا توافق به صورت نیم بند اجرا می شود/ آمریکا چگونه انتظار دارد ایران به بدترین توافق تاریخ پایبند باشد
 • آمریکا چگونه انتظار دارد ایران به بدترین توافق تاریخ پایبند باشد
 • ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده است
 • ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده است/ تمرکز ما بر حفظ اجرای کامل برجام و انتفاع اقتصادی مردم ایران از این توافق است
 • موگرینی: ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده است
 • موگرینی: ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده
 • مسکو: ایران فعلا به تعهداتش پایبند است
 • معرفی به روزترین روش‌های سرمایه گذاری در استرالیا
 • کرملین: ایران فعلا به تعهداتش پایبند است
 • همایش معرفی به‌روزترین روش‌های سرمایه‌گذاری در استرالیا و دریافت اقامت آن