رئیس جامعه هتلداران استان یزد ضمن گلایه از فعالیت سامانه‌های غیرمجاز اقامتی، گفت: این سامانه‌ها که عمدتاً به پشتوانه خانه‌های غیرمجاز مسافر شکل گرفته‌اند، منجر به جابجایی عدد بزرگ اقتصادی در صنعت پول‌ساز اقامت کشور شده‌اند.

سید امیر ناصر طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با گلایه از فعالیت غیرمجاز برخی از سامانه‌های اقامتی در کشور از جمله شهر جهانی یزد، اظهار کرد: متأسفانه فعالیت غیرمجاز این سامانه‌های اقامتی مانند غده‌های سرطانی در این صنعت هر روز بزرگ‌تر شده و تمام منفعت این صنعت پولساز را در می‌نوردند.

وی با اعتراض به عدم مقابله دولت با این سامانه‌ها، تصریح کرد: متأسفانه تبلیغات گسترده و گران قیمتی که این سامانه‌ها برای جذب گردشگران به کار گرفته‌اند، گویای جابجایی غیرقانونی عدد اقتصادی بزرگی در این صنعت است ولی تاکنون هیچ اقدامی برای مقابله با این فعالیت غیرمجاز انجام نشده و گویا دولت نیز توان مقابله با این قشر که تحت حمایت گروه‌های مافیایی محلی اداره می‌شوند را ندارد چرا که هیچ همتی برای مقابله با فعالیت این گروه‌ها وجود ندارد.

رئیس جامعه هتل‌داران یزد با بیان اینکه این سامانه‌های ثبت نشده، تحت نظارت هیچ ارگان دولتی به ویژه اداره کل میراث فرهنگی و اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی نیستند، گفت: خلأ ایجاد شده در فعالیت خانه‌های مسافر غیرمجاز که با واگذاری این بخش به یک شرکت خصوصی ایجاد شد، فعالیت این سامانه‌ها را قوت بخشیده چرا که این شرکت خصوصی نتوانست این حوزه را ساماندهی کند بنابراین فعالیت سامانه‌های مذکور نیز به پشتوانه این خانه‌های غیرمجاز شکل گرفت.

وی از نبود قانونی برای برخورد با خانه‌های غیرمجاز مسافر گلایه کرد و افزود: برخلاف تصور این خانه‌ها که تبلیغات زیادی نیز در رابطه با قیمت‌ها و مزیت‌های فعالیتشان می‌شود، برخلاف تصور ارزان‌تر از حتی هتل‌های ستاره‌دار هم نیستند.

طباطبایی فعالیت‌های غیرمجاز در خانه‌های مسافر معرفی شده در این سامانه‌ها به ویژه پذیرش بدون دریافت شناسنامه، برخورداری از سیستم‌های دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای، نبود نظارت بر ورود و خروج مهمانان و سایر نکات را از دلایل جذاب بودن آنها دانست.

طباطبایی با تاکید بر اینکه اداره کل میراث فرهنگی نیز از نظر زیرساختی دارای خانه‌های مسافر با شرایط مطلوبی است، گفت: البته این خانه‌های مسافر به لحاظ تعداد قابل قیاس با خانه‌های مسافر غیرمجاز نیست.

به گفته‌ی وی، خانه‌های مسافر غیرمجاز به هیچ وجه خواستار ثبت و ورود به حریم قانونی نیستند و به نوعی از سیستم قانونی گریزان هستند چرا که غیرقانونی اقدام کردن، شرایط سهل و آسان‌تری را دارد.

این مسئول در این باره افزود: خانه‌های مسافر غیرمجاز نسبت به پرداخت مالیات، عوارض، حق کارگر و همچنین تبعیت از اصالت و قوانین اسلامی و اخلاقی کشورمان به نوعی فارغ هستند و منافع زیادی را از صنعت پولساز اقامت کسب می‌کنند و لازم است که دستگاه قضائی برای مقابله با این شرایط ورود پیدا کند.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بهره‌برداری از فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور


رویداد۲۴ شهرام آدم‌نژاد معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مطالعات طرح جامع حمل و نقل کشور در دو فاز و با زمانبندی دو ساله برنامه‌ریزی شده و فاز اول آن در ۹ ماه با مشارکت هفت دانشگاه معتبر کشور به انجام شده است، اظهار داشت: فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل به ساخت مدل­‌های پیش‌بینی تقاضای سفر در شیوه‌های مختلف حمل‌و‌نقل اختصاص داشت که مطالعات آن از تابستان ۹۷ آغاز و طبق برنامه زمانبندی در انتهای سال ۹۷ به اتمام رسید.

مدل جامع برنامه‌ریزی حمل‌ونقل، دستاورد فاز اول مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در فاز اول مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل مدل‌های پیش‌بینی تقاضای سفر برای تمامی شقوق و شیوه‌های حمل‌و‌نقل و در بر دارنده همه تبادلات بار و مسافر از هر نقطه کشور به سایر نقاط طراحی شده و هم اکنون برای اولین بار در کشور یک مدل جامع برنامه‌ریزی حمل‌و‌نقل شامل مدل‌های تولید، جذب، توزیع، تفکیک سفر برای تحلیل سفر‌های مسافری و تبادلات باری بین ۴۱۸ شهرستان کشور ایجاد شده است، افزود: با استفاده از این مدل می‌توان هر بخش از شبکه حمل‌و‌نقل را به دقت تحلیل و پیش بینی کرد؛ زیرساخت‌های موجود در سال‌های آتی با چه میزان تقاضا مواجه خواهند شد و ظرفیت‌های موجود تا چه افقی پاسخگوی نیاز‌ها خواهند بود و برای جلوگیری از کاهش سطح سرویس برنامه‌های توسعه آن‌ها از چه مقطع زمانی باید آغاز شود.

اولویت‌بندی تخصیص منابع بر مبنای اثربخشی طرح‌ها

وی همچنین امکان ارزیابی توجیه‌پذیری احداث و میزان جذب بار و مسافر طرح‌های جدید زیرساختی را یکی دیگر از دستاورد‌های فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور دانست و گفت: تا کنون به دلیل نبود امکان تحلیل اثرات احداث هر طرح جدید بر بخش‌های مختلف شبکه حمل‌ونقل، مطالعات توجیه فنی و اقتصادی بر هر طرح زیرساختی به صورت جزیره‌ای و با تمرکز بر همان طرح خاص انجام می‌شد که فاقد دقت و کارایی مورد نیاز بود. در صورتی که اکنون می‌توان با استفاده از مدل جامع برنامه ریزی حمل‌و‌نقل که دستاورد فاز اول طرح جامع حمل ونقل است، اثرات احداث یک طرح جدید یا توسعه هر بخش موجود از شبکه حمل‌و‌نقل را بر سایر بخش‌ها و همچنین سایر شقوق و شیوه‌های حمل‌و‌نقلی رقیب، مدل‌سازی انجام داد و نیز بر مبنای تاثیرات هر طرح بر بهبود شاخص‌های کل شبکه در مورد توجیه‌پذیری و اولویت طرح‌ها اظهار نظر کرد.

آدم نژاد در ادامه بیان داشت: در نظر داریم با همکاری سازمان برنامه‌و‌بودجه برای اولین بار در کشور طرح‌های بودجه سال آتی را بر مبنای این مدل، ارزیابی و جهت تخصیص اعتبارات اولویت‌بندی کنیم تا طرح‌هایی که اثربخشی بیش‌تری بر بهبود شبکه حمل‌ونقل و امکان جذب بار و مسافر بالاتری را دارند در اولویت تخصیص اعتبارات و اتمام هرچه سریع‌تر برای آغاز بهره‌برداری قرار گیرند.

ویژگی‌های مدل جامع تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل

وی در تشریح ویژگی‌های مدل جامع تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل موجود در فاز اول مطالعات طرح جامع اظهار داشت: این مدل جامع دارای قابلیت انعطاف‌پذیری در پیش‌بینی‌ها با توجه به شرایط مختلف در سنوات آتی است.

به گفته آدم نژاد، این مدل پویای پیش‌بینی و تحلیل تقاضا، شامل ۱۱۱ زیرمدل اختصاصی است که به تفکیک هفت هدف سفر و ۱۰ گروه کالا پیش‌بینی تقاضا برای ۱۴ شیوه مختلف حمل‌ونقل در سراسر کشور را مهیا می‌کند. البته برای ساخت این مدل‌ها از ۱۱۸ متغیر اقتصادی، اجتماعی و فنی بخش حمل و نقل استفاده شده است تا پیش‌بینی‌ها با توجه به شرایط هر منطقه از کشور و تغییرات احتمالی در سنوات آتی دارای انعطاف و پویایی لازم باشد.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی همچنین دقت پیش‌­بینی و تحلیل تقاضای حمل‌و‌نقل بار و مسافر در مدل جامع طراحی شده را در سطح شهرستان­‌های کشور برشمرد و گفت: بر اساس این مدل پیش‌بینی بار و مسافر از هر یک از ۴۱۸ شهرستان کشور به سایر شهرستان‌­ها با هر یک از ۱۴ شیوه حمل‌و‌نقل در نظر گرفته شده در این مدل امکان‌پذیر خواهد شد.

بهره‌برداری از سامانه ملی تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی جامع حمل‌و‌نقل (سامت)

وی همچنین بیان کرد: تمامی مدل‌های پیش‌بینی تقاضای ساخته شده در فاز اول مطالعات طرح جامع در یک سامانه نرم‌افزاری تجمیع شده و کلیه اطلاعات شبکه موجود حمل‌و‌نقل شامل شبکه راه‌ها، شبکه و ایستگاه‌های راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور نیز در این سامانه نرم‌افزاری وارد شده است و با استفاده از قابلیت‌های پیش‌بینی شده در زیرساخت این سامانه نرم‌افزاری هم‌اکنون یک سامانه ملی برای تحلیل و برنامه‌ریزی جامع حمل‌و‌نقل در کشور در اختیار و آماده بهره‌برداری است.

آدم‌نژاد افزود: از این‌پس کلیه برنامه‌های توسعه زیرساختی در بخش حمل‌و‌نقل باید پس از ارزیابی و تحلیل برای سپری کردن مراحل بعدی شامل تخصیص بودجه، مطالعات تفصیلی و طراحی و ... در این سامانه ملی معرفی شوند که در این زمینه مذاکرات و برنامه‌ریزی‌های خوبی با سازمان برنامه و بودجه کشور داشته‌ایم.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی افزود: باتوجه به اتمام مراحل ساخت مدل‌ها و تجمیع آن‌ها در سامانه «سامت» بزودی و در یک مراسم رسمی از مدل جامع تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی جامع حمل‌و‌نقل و سامانه سامت رونمایی شده و بهره‌برداری رسمی از آن‌ها آغاز خواهد شد.

انتشار رسمی گزارش دستاورد‌های فاز اول طرح جامع و ارسال برای دولت و سایر مراجع ذیربط

وی با بیان این‌که «قصد داریم گزارش نتایج و دستاورد‌های مطالعات فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل را در قالب یک سند رسمی منتشر کرده و علاوه بر قراردادن در وب سایت وزارت راه و شهرسازی برای تصویب و ابلاغ به همه مراجع ذیربط به دولت ارسال نمائیم، اظهار داشت: در این سند علاوه بر نتایج مطالعات و خروجی نهایی مدل‌ها، آئین‌نامه حاوی فرآیند و رویه جدید پیشنهادی برای تحلیل و ارزیابی طرح‌های زیرساختی بخش حمل‌و‌نقل مبتنی بر استفاده از مدل جامع حمل‌و‌نقل و سامانه «سامت» پیش‌بینی شده است که به زودی برای تصویب و ابلاغ به همه دستگاه‌های ذیربط به دولت ارسال خواهد شد.

آدم نژاد اضافه کرد: همچنین اولویت‌بندی طرح‌های موجود در قانون بودجه با استفاده از نتایج مدل جامع حمل‌ونقل و سامانه «سامت» یکی دیگر از بخش‌های این سند خواهد بود که هم‌اکنون در حال تدوین و انجام مراحل نهایی آماده‌سازی می‌باشد.

طرح جامع حمل و نقل نمونه­ای موفق از اعتماد به جوانان متخصص

آدم ن‍‍ژاد با بیان اینکه مجموع مطالعات طرح جامع حمل و نقل کشور در مدت زمان دو سال برنامه‌ریزی شده و هم اکنون طبق برنامه زمانبندی پیش می‌رود، انجام مطالعات طرح جامع حمل و نقل در چنین مدت زمان محدودی را بی نظیر و ثبت یک رکورد در کشور دانست و افزود: در تجارب مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل در کشور که تاکنون در مقیاس شهری انجام شده است به ندرت تجربه‌ای زمان کوتاه‌تر از سه سال برای انجام این مطالعات مشاهده می‌شود حال آنکه مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل در مقیاس ملی نیازمند جمع‌آوری اطلاعات بیش‌تر و در بردارنده مُدها و شیوه‌های حمل‌و‌نقل متنوع‌تری است که خود بر پیچیدگی این مطالعات می‌افزاید.

وی یادآور شد: در مطالعات قبلی طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور که از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و با مشارکت شرکت مشاور خارجی «EGIS» انجام شد نیز مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل در مدت شش سال و تا سال ۱۳۸۸ ادامه داشت که متاسفانه در انتها نیز به دلیل اختلافات به‌وجود آمده بین کارفرما و مشاور طرح مطالعات نیمه کاره رها شد.

انجام مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل فعلی با یک سوم زمان و یک بیستم هزینه طرح قبلی

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مطالعات طرح جامع حمل و نقل فعلی از نظر زمان در یک سوم زمان طرح جامع قبلی و از نظر هزینه با کمتر از یک بیستم مطالعات قبلی برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درآمده است، وی عامل این موفقیت را در اعتماد به نیرو‌های جوان و مستعد داخلی بر شمرد و تصریح کرد: هر زمان و در هر زمینه‌ای به نیرو‌های جوان و مستعد خود اعتماد کرده و کار را به آن‌ها سپرده‌ایم از این اعتماد ضرر نکرده ایم که انجام مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل نیز یکی دیگر از نمونه‌های این موفقیت است.

آدم نژاد ادامه داد: ما علاوه بر ایجاد یک گروه جوان و با انگیزه برای هدایت طرح جامع حمل‌ونقل در بدنه وزارت راه و شهرسازی، در دانشگاه‌های کشور نیز اساتید جوان و متخصص را شناسایی کرده و با تقسیم کار و ایجاد یک تیم هماهنگ متشکل از اساتید برجسته و جوان هفت دانشگاه کشور، کار را بین این دانشگاه‌ها تقسیم و با مدیریت خوب توانسته‌ایم مطالعات را در مدت زمان ۹ ماه با مشارکت این ۷ دانشگاه کشور به اتمام برسانیم.

آغاز مطالعات فاز دوم طرح جامع حمل‌ونقل از ابتدای تابستان سال جاری

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه فاز دوم طرح جامع حمل‌و‌نقل به طراحی شبکه بهینه حمل‌و‌نقل کشور و زیرساخت‌های مورد نیاز آن در هر شیوه و مود حمل‌و‌نقل تا افق ۱۴۰۴ اختصاص دارد، از آغاز این مطالعات از ابتدای تابستان ۹۸ خبرداد و ابراز امیدواری کرد این مطالعات تا انتهای سال ۹۸ به اتمام برسد. برچسب ها: رویداد24 ، شهرام آدم نژاد ، حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ، وزارت راه و شهرسازی ، معاون وزارت راه و شهرسازی سرگرمی

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: خانه مسافرهای غیرمجاز

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۹۳۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیدار شدن زنی در هواپیمایی تاریک و خالی از مسافر!
 • جابجایی بیش از یک میلیون و 221 هزار نفر مسافر در سیستان وبلوچستان
 • افزون بر یک میلیون مسافر در سیستان و بلوچستان جابجا شدند
 • 1611، نخستین سامانه درخواست خودروی آفلاین در ایران
 • زنی که در هواپیمایی تاریک و خالی از مسافر بیدار شد!
 • جابجایی بیش از ۱ میلیون و ۲۲۱ هزار نفر مسافر در سیستان وبلوچستان
 • نجات ۳۰ مسافر در پی آتش‌سوزی یک مجتمع اقامتی
 • پخش مستندی که برای صدا و سیما دردسر ساز شد
 • خریداران خودروهای چینی به دردسر افتادند
 • نجات ۳۰ مسافر در پی آتش‌سوزی یک مجتمع اقامتی در شهر مشهد
 • ۱۵۰۰فقره انشعاب غیرمجاز در زنجان شناسایی شده است
 • دردسر تازه برای خرید جدید استقلال
 • هر ایرانی بابت بدهی "موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز" چقدر پرداخت کرد؟
 • ۶۵۰ هزار مسافر از خدمات راه‌آهن شمال شرق (۱) بهره‌مند شدند
 • بهره مندی بیش از ۶۵۰ هزار مسافر از خدمات ایستگاهی و مساجد راه آهن شمالشرق (۱)
 • چرا مالکان و مستاجرها در تابستان ۹۸ باید با هم کنار بیایند؟
 • بدهی مالیاتی باشگاه، دردسر بزرگ ۱۱ مدیر فعلی و سابق استقلال
 • آتش در کمین ۳۴ بیمارستان مشهد
 • اشتباهی که تیم ملی والیبال را به دردسر انداخت