از نظر میانجیگری بین ایران و آمریکا نیز اقدام آبه شینزو بی‌شک مهم‌ترین در نوع خود است. صرف‌نظر از اینکه دیگر میانجی‌های بالقوه بسیار مردد و محدود و در سطحی پایین اقدام کرده‌اند و ژاپن در بالاترین سطح به این مهم دست یازیده، مهم این است که ژاپن در مقایسه در بهترین موقعیت برای میانجیگری قرار دارد.
ژاپن و آبه به لحاظ راهبردی و سیاسی دوست آمریکا و ترامپ محسوب می‌شوند؛ ضمن اینکه وابستگی ژاپن به آمریکا در بحران کره شمالی یکی از بسترهای اصلی روابط استراتژیک بین امریکا و ژاپن است، آبه از ابتدا حتی قبل از شروع ریاست‌جمهوری ترامپ کوشید روابط دوستانه و شخصی با او برقرار کند.
همچنین ژاپن اگرچه مانند رهبران اروپایی معتقد به حقوق بین‌الملل و نظم لیبرال مبتنی بر آن است اما مانند آنها مغضوب ترامپ نیست؛ لذا او از هر نظر مورد اعتماد ترامپ است و او اعتماد خود به میانجیگری ژاپن را علناً در جریان سفر اخیرش به توکیو ابراز کرد. از سوی دیگر، وجود دوستی و اعتماد متقابل در رابطه بین تهران و توکیو عامل مهم دیگری است که آبه را در شرایط مناسبی برای میانجیگری قرار می‌دهد.
منافع ژاپن در کمک به حل مشکل در روابط ایران و آمریکا نیز محرز است. ژاپن حدود ۸۰ درصد از انرژی فسیلی مورد نیاز خود را از منطقه خلیج فارس تامین می‌کند و بیش از همه از هر بحرانی در این منطقه آسیب خواهد دید. اعتقاد ژاپن به لزوم پایبندی به حقوق بین‌الملل نیز امتیازی نزد تهران است.
به علاوه، ژاپن درگیر مسائل قومی، مذهبی و قبیله‌ای در خاورمیانه نیست و فاصله‌اش با ترامپ را در مورد مساله فلسطین نیز حفظ کرده است؛ لذا مساعی آبه تردید کمتری را ممکن است در برخی طیف‌ها در داخل برنینگیزد به عبارت دیگر، اگر قرار باشد کاری از طریق میانجیگری صورت گیرد، ما میانجیگر بهتر و بی‌طرف‌تری از آبه نمی‌توانیم بیابیم.
به‌رغم همه امتیازات ژاپن، تردید بسیار وجود دارد که آبه بتواند توفیقی در کمک به حل مناقشه به دست آورد. به‌طورکلی، میانجیگری بین دو طرف زمانی می‌تواند موضوعیت داشته باشد که طرفین علی‌الاصول آماده حل مشکل باشند و تنها مساله این باشد که آبروی طرفین چگونه حفظ شود، کدام طرف پا پیش بگذارد، مذاکره چگونه انجام شود، چه امتیازاتی مبادله شود و … در چنین شرایطی میانجیگر می‌تواند بسیار کمک کند.
در شرایطی که مقامات در تهران به درجات مختلف بر عدم مذاکره تاکید دارند و بازگشت ترامپ به برجام نیز با توجه به سیاست داخلی آمریکا محتمل نیست و ترامپ تاکنون تنها در حوزه تعدیل لحن حاضر به امتیاز دادن بوده، افق چندان روشنی در برابر ما قرار ندارد.
با این حال، ممکن است ژاپن با توجه به عوامل فوق، بلندپروازی چندانی نداشته باشد. هدف آبه ممکن است عمدتاً تمرکز بر تشویق طرفین به مذاکره و تسهیل آن در صورت توافق طرفین باشد. ممکن است سناریویی مشابه سناریوی آمریکا – کره شمالی مدنظر آبه باشد. یعنی طرفین مذاکراتی عمدتاً تشریفاتی با هم داشته و امتیازاتی محدود به هم بدهند و بپذیرند که وضعیت در شکل کنونی منجمد شود اما چنین راه‌حلی نمی‌تواند برای ما قابل پذیرش باشد چراکه این یعنی ادامه تحریم‌ها اصلی آمریکا و تداوم اثرات زیانبار آن برای اقتصاد ایران.
این راه‌حل تنها در صورتی می‌تواند قابل مذاکره باشد که آبه بتواند بدواً یا در ادامه امتیازات قابل توجهی در زمینه تحریم از ترامپ بگیرد. این نیز اگر چه تا جمعه گذشته می‌توانست قابل تصور باشد اما بعد از تحریم پتروشیمی، این امکان نیز تا حدی، اگر نه تماماً، رنگ باخته است.
اگر این ایده انجماد هم قابل تحقق نباشد، میانجیگری آبه همچنان می‌تواند مغتنم باشد. او همچنان می‌تواند جریان اطلاعات بین دو طرف با هدف کمک به شناخت آنها از هم و جلوگیری از اشتباه محاسبه و سوءتفاهم را تسهیل کند و در هر مقطع ایده‌هایی برای کنترل اوضاع ارایه کند.
او می‌تواند با استفاده از اهرم روابط شخصی با طرفین برای تشویق طرفین به تعدیل مواضع و یافتن راه‌حل برای مشکلات امنیتی مقطعی و رفع نگرانی‌های طرفین کمک کند. پیشنهاد راه‌هایی برای تخفیف بحران به دو طرف و تشویق آنها به دادن امتیازات تاکتیکی و اتخاذ تدابیری به طور همزمان که در غیر این صورت مشکل می‌تواند عملی باشد، کمک دیگری است که میانجیگر معتبری مانند آبه می‌تواند انجام دهد. در مجموع، حفظ آبه و اجتناب از ناامید کردن او ضروری است.
‌منبع: اعتماد

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کاربران خبرآنلاین سفر آبه را پیشبینی کرده بودند: ترامپ قابل اعتماد نیست

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سفر تاریخی آبه شینزو نخست وزیر ژاپن که در هفته گذشته به تهران صورت گرفت با حواشی و بازتاب گسترده رسانه های خبری جهان همراه بود. گویی یک لحظه تاریخی برای کل دنیا محسوب می شد. چشم های رسانه ها و رهبران جهان به ایران دوخته شده بود تا با رصد کردن این مذاکرات نتیجه را خوراک خبری تیتر اول خبرگزاری های خود کنند. این سفر شاید در آینده یکی از رخداد های تاریخی و مهم دنیا به حساب بیاید چرا که تکلیف یک تنش دیرینه را یکسره کرد.

این سفر که با هیاهوی شدید همراه بود با چاشنی صلح و مذاکره رنگ گرفت، رسانه های خبری دنیا در تحلیل های متعدد خود جو تبلیغاتی سفر آبه را طوری بازتاب دادند که گویی قرار است شق المقمری شود و باب مذاکره فراهم شود.

اما این طور که رسانه های خبری سعی در القای مثبت جلوه دادن این سفر در افکار عمومی داشتند، اینگونه پیش نرفت، چراکه نخست وزیر ژاپن تنها حامل پیامی برای مذاکره ای غیر منصفانه بود!

سال گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پی وعده های انتخاباتی خود با خروج از برجام تحریم های ثانویه را علیه ایران اعمال کرد. و در سالگرد آن نیز با تحریم نفتی ایران با زورگویی هرچه تمامتر خواهان مذاکره با جمهوری اسلامی شد!

خبرآنلاین قبل از سفرآبه شینزو یعنی روز سه شنبه طی یک نظرخواهی از مخاطبان خبرآنلاین خواست که نظر خود را درباره این تصویر بگویند؛ جو رسانه ای غرب تا حدی پیش رفته بود که حتی کاربران و مخاطبان و کاربران شبکه های مجازی و در قالب انتشار اخبار جعلی معقتد بودند که ممکن است آبه پیام آور صلح باشد.

کاربری بی نام در این نظرسنجی نوشته است: نماد تسلیم و وابستگی است.ژاپن هیچ ندارد.وابسته وابسته است

کاربر بی نام دیگر نوشته است: ژاپن ملعبه دست دشمن امریکایی صهیونیستی است که ما را گول بزند تا با اربابانش سازش کنیم و البته نمی‌دانست و تازه الان که دارد میرود میداند که امت حزب‌الله برای جهاد و جانفشانی آماده تر از همیشه، می‌رزمد می میرد سازش نمی پذیرد.

مخاطبی دیگر نوشت: مشکل از خودشه! به توافق باید برگرده؛ این نمایش ها ینی گول زدن ایرانی ها!

کاربری دیگر نوشت: دوست دارم خوش‌بین باشم و بگویم ایشان نقش مهمی را در خصوص میانجیگری ایفا خواهند کرد ولی واقعیت‌های موجود خلاف این مطلب را نشان می‌دهد: -آیا حاضریم دوباره سر برجام به مذاکره بنشینیم؟ خیر به همین شکل موجود که اصلا منطقی نیست اما مثلا گنجاندن یکی دو بند صوری که ترامپ هم بگوید من توافقنامه جدید را به دست آوردم بتواند کارگشا باشد اما آیا این کار عملی می‌شود؟ -آیا حاضریم سر قدرت موشکی خود به مذاکره بنشینیم؟ خیر منطقی نیست -آیا حاضریم از منافع خود در منطقه چشم پوشی کنیم؟ شاید؛ شاید بتوانیم مثلا سر یمن کمی کوتاه بیاییم اما مهم برای آنها سوریه است

مخاطبی دیگر نوشت: باید تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد . امدن ایشان بدلیل اینکه کشورش از نظر اقتصادی بسیار قدرتمند است و مورد اعتماد شایسته است از این فرصت خوب برای حل مسائل استفاده کرد که در عین حفظ اقتدار و عزت ایران بتوانیم تعامل سازنده با دنیا داشته باشیم و فرصت زندگی کردن ( که یکبار برای همیشه خداوند مهربان به ما عطا می کند )به همه مردم خوب ایران عزیز داده شود . واقعا تحریم های خارجی و داخلی ( بیشتر ) قامت مردم ما را خمیده کرده و در صورت ادامه فرایند حیثیت و اقتدار خانواده ها ی ایرانی که مدت هاست دست به گریبان اوضاع نابسامان اقتصادی هستند دچار بحران های شدید می شوند و انچه نبایستی رخ دهد متاسفانه برای اغلب خانوده ها رخ میدهد ..

انتشار این خبر تا حدی بود که اخبار حقیقی را تحت پوشش خود در آورد و مشخص نکرد که سفر آبه شینزو در این مورد خاص دستاوردی نداشت، او فقط یک پیام از سوی ترامپ آورد برای مذاکره که این نیز با پاسخ قاطع رهبری مواجه شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با آبه شینزو ، این کشور را دوست خود خطاب کرد و فرمودند: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و مذاکره نخواهیم کرد

ایشان با اشاره به صحبت‌های نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ به او گفته «آمریکا قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد»، تأکید کردند: مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آنها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همانطور که رؤسای جمهور قبلی آمریکا، در چهل سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند اما نتوانستند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اینکه ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می‌توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد اما نمی‌تواند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به صحبت‌های نخست وزیر ژاپن مبنی بر درخواست آمریکا برای مذاکره درباره موضوع هسته‌ای، گفتند: جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱+۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق ها زده، مذاکره کند؟

ایشان با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه آمریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است، خطاب به آقای آبه گفتند: ما این حرف را اصلاً باور نمی کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: صداقت در میان مقامات آمریکایی بسیار کمیاب است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به نخست وزیر ژاپن افزودند: رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش با جنابعالی دیدار و گفتگو و درباره ایران هم صحبت کرد، اما بعد از بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد، آیا این پیام صداقت است؟ آیا این نشان می‌دهد که او قصد مذاکره صادقانه دارد؟

ایشان تأکید کردند: ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به روند مذاکره با آمریکایی‌ها در چارچوب برجام گفتند: بعد از توافق هسته ای، اولین کسی که برجام را بلافاصله نقض کرد، شخص اوباما بود، همان کسی که درخواست مذاکره با ایران کرده و واسطه هم فرستاده بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این تجربه ما است و جناب آقای آبه بدانید که ما این تجربه را تکرار نمی‌کنیم.

ایشان با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ گفته «مذاکره با آمریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد»، تأکید کردند: ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید.

310 50

کد خبر 1271029

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۱۵۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لوکاکو امیدوار است اینتر بتواند ایکاردی را بفروشد تا به این تیم بپیوندد
 • ترامپ با ایرانی ها آشنا نیست
 • معاهدات بین‌المللی و شرایط و احکام آن
 • هر آنچه که در مورد فسخ قرارداد باید بدانید
 • طرفین برجام به تعهدات خود پایبند بمانند
 • به استقلال چندان امیدوار نیستم/ باید از استراماچونی حمایت کرد
 • جابه‌جایی اساتید و دانشجویان دانشگاه شریف و دانشگاه‌های آفریقای جنوبی
 • مقام اطلاعاتی روس: مسکو امیدوار است اوضاع در خلیج عمان به سطح اقدام نظامی نرسد
 • دبیرکل سازمان ملل از طرفین برجام خواست به تعهدات خود پایبند بمانند
 • تاکید وزرای پاکستان و انگلیس بر مبارزه با پولشویی
 • محصص: تیم مجیدی را امیدوار کننده دیدم
 • هر امیدواری جز امید به خدای تعالی ناخالص است،
 • حدیث روز/ امیدوار به خدایانی که از بندگان خدا می‌ترسند
 • دعوای خیابانی استقلال با وثیقه حل شد
 • افزایش تعامل پارک فناوری دانشگاه تهران و شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
 • افزایش تعامل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
 • دانشگاه تهران و رومانی برای همکاری‌های مشترک توافق کردند
 • کارشناسان سیاسی: موضع رهبری، نمایشی از پیروزی منطق مقاومت بود/ دیدار با نخست وزیر ژاپن، غرور ملی ایرانیان را برانگیخت
 • تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه گیلان و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران