کارشناس مسائل سیاسی گفت: منطق مقاومت با تمام عناصر سیاسی عجین شده است. در مذاکره باید مقاومت داشت و مذاکره نیز باید در راستای مقاومت باشد تا به احقاق حق برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا سید مجتبی حیدری، خبرنگار و کارشناس مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا در مصاحبه با شبکه خبری تهران نیوز با اشاره بر منطق مقاومت و تجربه مذاکره با دشمن اظهار داشت: منطق مقاومت با تمام عناصر سیاسی عجین شده است. شما در مذاکره نیز باید مقاومت داشته باشید و مذاکره نیز باید در راستای مقاومت باشد تا به احقاق حق برسید اما این موضوع مولفه‌هایی دارد. اگر ایران و یک کشور ضعیف‌تر الان پای میز مذاکره بشیند با اینکه ایران اصلاً اهل ظلم نیست و حق کسی را هم نخورده اما از هر انسان عاقلی بپرسید که نتیجه مذاکره چه خواهد شد مطمئناً به سود ایران رأی خواهد داد. حالا با این مثال ساده اصل مذاکره مشخص شد پس چه طور می‌شود که مسئولان انقدر اصرار به مذاکره دارند؟ بعضی از افراد فکر می‌کنند مذاکره چیز جدیدی است اما از ابتدای انقلاب عده‌ای به دنبال آن بودند که شروع ان با آقای هاشمی رفسنجانی بوده است.

وی ادامه داد: مذاکره زمانی معنا دارد که شما اندازه مذاکره باشید. شما به بحث جنگ تحمیلی نگاه کنید که ما با دست پر به پای میز مذاکره رفته بودیم و برای باز پس گیری وجب به وجب خاکمان جنگیده بودیم اما مذاکره به ضررمان تمام شد. این مذاکره تازه در شرایطی بود که ما و عراق با قواره یکسان به پای میز مذاکره رفته بودیم.

حیدری گفت: آقایان یک مثال بیاورند و بگویند ما در مذاکره فلان چیز را بردیم. اینکه اخلاق را بردیم و این صحبت ها که ملاک نیست، ایران کشوری بوده و هست که به اصول بین الملل پایبند بوده و نیازی به اثبات آن ندارد. اصل مذاکرات زمانی قابل قبول است که شما امتیازی داشته باشید که در قواره قدرت دشمن باشد.

این کارشناس محور مقاومت در ادامه با اشاره به منطق مذاکره‌ی آمریکایی‌ها افزود: دولت فعلی آمریکا تاکنون چند دور مذاکره و گفت و گو با کشورهای مختلف از جمله کره شمالی، چین و اروپا داشته اما نتیجه چه شد؟ چرا دوستان این را نمی‌بینند؟ توافق با دولت قبلی آمریکا که به قول دوستان بهتر از این دولت بود به اینجا رسید وای به حال این دولت و رییس آن، پس مذاکره زمانی قابل قبول است که ما یک قدرتی داشته باشیم که با دشمن برابری کند.

حیدری با اشاره به وضعیت کشور کویت وقبل و بعد از حضور مستقیم آمریکا در آن گفت: در اینکه کلید حل مشکلات را به مذاکره گره بزنیم خیانت است. نباید به مردم دروغ بگوییم. در کشورهای منطقه آنهایی که با آمریکا رابط داشتند چه وضعی دارند؟ کویت یک نمونه بارز از این موضوع است. اکثر مردم ایران کویت را به پول و زندگی راحت می‌شناسند اما واقعیت چیز دیگر است.

کارشناس مسائل خاورمیانه بیان داشت: کویت قبل از ۱۹۹۱ نیروی نظامی و کارمند کویتی نداشت و فقط رییس ادارات کویتی هستند و بقیه اتباع بودند اما از آن سال به بعد ما فقیر کویتی داریم که گدایی می‌کند. از این تاریخ به بعد دیگر اقتصاد در دست دولت کویت نیست و اصلاً استقلالی وجود ندارد. نفت کویت از نفت ما گران‌تر است و صادراتش هم از ما بیشتر و این در حالی است که نسبت جمعیتی آنها به ایران ۱به۲۰ است پس مردم آنها باید به همان میزان نیز از ما درآمد بیش‌تری داشته باشند اما آیا این چنین است؟ آیا کویت ۲۰ برابر ما پیشرفته‌تر است؟ از زمانی که آمریکایی‌ها ورود کردند ما فقیر کویتی داریم و این یعنی چی؟ کویت کاملاً در دامن آمریکا قرار دارد پس چرا عقب گرد داشته است؟

این خبرنگار و کارشناس سیاسی با تشریح منطق مقاومت در سوریه و عراق افزود: با توجه به تجربه شخصی که در سوریه دارم همیشه گفتم که ما از لحاظ تجهیزات قطعاً و یقیناً ضعیف‌تر از طرف مقابل بودیم چون آنها هم تجهیزات ارتش را سرقت کرده بودند و هم از کمک ترکیه، عربستان، قطر و سایر قدرت ها استفاد می‌کردند اما چطور برنده شدیم؟ مقاومت با کم هزینه کردن جنگ به پیروزی رسید یعنی جنگ ارزان به وجود آوردیم.

حیدری عنوان کرد: مقاومت در مرز سوریه و اراضی اشغالی پهباد ساده‌ای را به پرواز در آورد تا آنها را تحریک کند. بعد از چند دقیقه یک بالگرد و دو فروند جنگنده برای تعقیب این پهباد به پرواز در آمد و پهباد را زد اما قافل از این که این طعمه است  و مقاومت هر سه پرنده را سرنگون کرد. با یک هزینه چند ده میلیون تومان خسارتی چند میلیون دلاری به رژیم صهیونیستی وارد شد. شما به اخبار مراجعه کنید و ببینید که این رژیم از آن تاریخ به بعد فقط با موشک به سوریه حمله کرده و دیگر جرأت فرستادن پرنده به آسمان سوریه را نداشته است. طرف مقابل بحث سود و هزینه را در نظر می‌گیرد و بعد عمل می‌کند. شما در همه‌جا این را می‌بینید.

 

مذاکره‌ همراه با مقاومت را راه حل غلبه بر امپریالیست آمریکا

کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: در مذاکره نیز شما می‌توانید با ابزارهایی ولو کوچک مقابل قدرت دشمن بایستید اما به شرطی که ابزارت مقاومت باشد. مذاکره اگر از سر این باشد که کمی فشار را کم کنید نتیجه نمی‌دهد. نگاه خوش بینانه در طول تاریخی جز اینکه سایه جنگ را بیش‌تر کرده حاصلی نداشته است. الان مردم با برجام نگران جنگ هستند اما در گذشته که توافقی در کار نبود وضعیت این طور نبوده است.

حیدری در پایان مذاکره‌ همراه با مقاومت را راه حل غلبه بر امپریالیست آمریکا دانست و در مورد این منطق در عراق گفت: در حدود سال ۲۰۱۱ بود که در عراق قرار بود تا توافق‌نامه‌ای بین دولت عراق و آمریکا موسوم به توافق نامه امنیتی امضا شود و آقای نوری مالکی تحت فشار زیادی قرار داشت اما ایران با این تفاهم نامه مخالف بود. به یاد دارم که در آن برهه رفت و آمد زیادی بین عراق وایران بود و رهبری نیز مخالفت رسمی خود را با طرح پیشنهادی دولت عراق و آمریکایی‌ها اعلام کرده بودند و عراقی‌ها مانده بودند که چه کنند. ایران با تشریح عواقب این توافق نامه برای طرف عراق آنها را متقاعد کرد که از نو با آمریکایی‌ها به توافق برسند. بعد از بازنگری در توافق نامه آن قرار داد به توافق نامه خروج آمریکا از عراق تبدیل شد و آمریکا عراق را از دست داد. هر جا که دولت با تفنگ جلو رفته هم از لحاظ اقتصادی و هم سیاسی برد کسب کردیم اما دیپلمات‌ها موفقیت چندانی نداشتند. ما در عراق بارها با آمریکا مذاکره داشتیم اما آنجا دست دولت با تفنگ بود و نتیجه آن شد که این کشور را در محور ایران قرار داد و آمریکا را از عراق بیرون کرد. کاش ما از تجربیات درس بگیریم.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ماجرای سانسور سریال گاندو و نقش دولت

  پنجشنبه شب بازپخش قسمت دوازدهم سریال «گاندو» با سانسور بعضی سکانس‌ها و قسمت‌ها، شائبه وجود فشار و ‏سانسور به این سریال به‌ویژه در قسمت سیزدهم را دامن رد، موضوعی که جواد افشار، کارگردان این سریال نه آن را تأیید و نه تکذیب ‏می‌کند.   حالا جواد افشار کارگردان سریال تلویزیونی «گاندو» درباره ماجرای سانسور‌های قسمت سیزدهم و حذف برخی واژه به تسنیم گفت: من از مدیران ارشد سازمان صداوسیما و دولتی‌ها دعوت می‌کنم سعه‌صدر داشته باشند که هم به نفع نظام و هم افراد و اشخاص است.   مجموعه «گاندو» یک مطالبه مردمی به حق است که اتفاقاً شفاف‌سازی می‌کند نه به دلیل اینکه به کسی برچسب بزند و کسی را زیر سوال ببرد. ما می‌گوییم هر فرد و هر شخصی باید پاسخگوی عملکرد خودش باشد.   بنا نیست هیچ مقام ارشدی تاوان عملکرد فلان اقوام و فامیل خود را بدهد. یعنی اینکه قرار نیست خدایی ناکرده برادر و فرزند من یک جرم و فسادی کرده باشند و من تاوان آن را بدهم. اتفاقاً اگر شفاف‌سازی انجام شود اگر فردی از خانواده من چنین خلافی انجام دهد نه تنها این کار تأیید نمی‌شود بلکه آن را محکوم هم کرده‌ایم. به خصوص وقتی پایِ جاسوسی و خیانت به وطن، به میان می‌آید.   قصد برخورد با دولت و رئیس‌جمهور محترم را نداشتیم
وی با اشاره به اینکه هیچ‌گاه این سریال قصد برخورد با دولتی‌ها را ندارد، خاطرنشان کرد: باید برای نمایش آنچه واقعیت داشته است، اجازه داده شود. مطمئناً این اقدام در جهت منافع ملی خواهد بود. هیچ‌گاه سریال تلویزیونی «گاندو» لکه ننگ و سیاهی به کسی تحمیل نخواهد کرد و فقط شفاف‌سازی موجب این می‌شود که اتفاقاً کسانی که ممکن است ناجوانمردانه مورد اتهام قرار گیرند تبرئه شوند.   هنوز به طور جدی حذف و سانسوری اتفاق نیفتاده و برخی از واژگان و دیالوگ‌ها را خواستند حذف شود؛ اتفاقاً از ما خواستند اسم دولت به طورکل حذف شود. ما در ادامه داستان پاسخ‌های خوبی داریم برای این پلی که زده شده و در حمایت از دولتی‌ها صحنه‌های بسیار خوبی خلق کردیم.   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی سکانس حساسیت‌برانگیزی که از سریال گاندو سانسور شد   هیچ‌گاه این سریال قصد برخورد با دولتی‌ها را ندارد، ولی در جهت حمایت از جایگاه این دوستان و عزیزان اتفاقاً بین آنان و سواستفاده کنندگان از آنان - که مرتکب خیانت نیز شده‌اند- فاصله گذاری کرده‌ایم؛ و این دوستان و عزیزان اطلاعی هم نداشتند. اما به محضِ آگاهی و بدست آوردن اطلاع، خیلی عاقلانه و با موازین صحیح و اصولی خودشان هم کمک کردند تا چنین توطئه‌هایی خنثی شوند.   سوء استفاده برخی از وابستگان منتسب به دولت را نمایش دادیم
افشار با اشاره به سوء استفاده برخی از وابستگان دولتی‌‎ها، افزود: اصلاً ما قصد تضعیف نداریم و حتی قصد اتهام به شخصیت‌های دولتی را هم نداریم. اما اشاره کرده‌ایم که وابستگانی در پیرامون این عزیزان وجود دارند و از جایگاه‌شان - براساس رانتی که وجود دارد- سوء استفاده کرده و می‌کنند و این سوء استفاده آگاهانه و بعضاً ناآگاهانه موجب ضرباتی به مجموعه سیستم دولتی شده است. چون اطلاع دقیقی ندارند چنین واکنشی نشان دادند.   اما جالب است بدانند در ادامه داستان و مقاطعی، در برخی موارد از مواجهه دولت با این پدیده، حمایت بسیار زیادی هم داشتیم. در عین‌حال همگان باید بدانند هرکسی که واقعاً به این مردم خیانت کرده و جاسوسی می‌کند به مردم و کشورش خیانت کرده و باید تاوان آن را پَس بدهد.

دولتی‌ها اجازه بدهند «گاندو» مسیر طبیعی‌اش را طی کند
وی تصریح کرد: جالب است که وحید رهبانی (شخصیت محمد) یک سکانس جالبی داشت که به عبدی (داریوش فرهنگ) می‌گوید خط قرمز ما کجاست. می‌گوید: قانون! امنیت ملی که وزیر و وکیل هم نمی‌شناسد تا هرکجا لازم باشد طبق قانون باید پیش برویم؛ این استراتژی مهم سریال «گاندو» است.   امنیت ملی با هیچ‌کس تعارف ندارد هرکس در هر سطح و جایگاه آگاهانه یا ناآگاهانه فرقی نمی‌کند. اگر در جهت خلاف موازین مردم و نظام حرکت کند باید با آن برخورد شود. دولتی‌ها و مسئولین امر اجازه بدهند سریال «گاندو» مسیر طبیعی‌اش را طی کند؛ چرا که ما قصد تخریب و تضعیف هیچ شخصیتی در نظام را نداریم بلکه در جهت حمایت از آن عزیزان فقط هدف‌مان نمایش کسانی است که با سوء استفاده از جایگاه مرتبط با شخصیت‌ها، خیانت کردند.   واکنش توییتری آشنا به ادعای سانسور «گاندو»
حسام‌الدین آشنا در واکنش به اظهارنظر سیدمحمد حسینی درباره فشار دولت برای سانسور بخشی از سریال «گاندو»، از صداوسیما درخواست کرد اگر این مسئله صحت دارد، آن را اعلام و اگر نه آن را رسما تکذیب کند.

سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم، در توییتی، ادعا کرده سریال «گاندو» در شبکه سه با دخالت مستقیم دولت سانسور شده است.  
حسام‌الدین آشنا، نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما در واکنش به این اظهارنظر، در توییتی نوشته است: «اگر چنین چیزی صحت دارد، صداوسیما آن را اعلام کند و اگر صحت ندارد رسما آن را تکذیب کند.»   پاسخ مشاور مدیر شبکه سه به فشار‌های دولت برای سانسور سریال گاندو در پایان قسمت یازدهم این سریال، در بخش آنچه در آینده خواهید دید، بخش‌هایی از نفوذ یکی از مهره‌های جاسوسی به کشور را نشان داد، اما شب گذشته به جای قسمت اصلی دوازدهم بخشی دیگر از این مجموعه به روی آنتن رفت و حواشی بسیاری را در پی داشت.

به همین دلیل کوروش کمره‌ای مشاور مدیر شبکه سه سیما در صفحه شخصی خود از پخش قسمت اصلی دوازدهم خبر داد و نوشت:     "موضوع اصلی در قسمت ۱۳ گاندو دستگیری خواهرزاده یکی از مسئولین است، نه کلمه دولت! با تدبیری که اندیشیده شد و علی‌رغم فشارها، امشب در گاندو به این موضوع پرداخته شده است.

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۱۶۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درخواست پارلمان کویت از دولت این کشور برای تحریم نشست منامه
 • نمایندگان پارلمان کویت: هدف کنفرانس منامه تحمیل هزینه‌ها به کشورهای حاشیه خلیج فارس است
 • واکنش نمایندگان پارلمان کویت به کنفرانس منامه
 • پارلمان کویت: دولت موضع قاطعی در تحریم نشست بحرین اتخاذ کند
 • فرستاده آمریکا: کویت نقش اساسی در کاهش تنش در منطقه دارد
 • ناکارآمدی‌ها به دلیل ضعف در دانش اداره جامعه است-۲
 • امیرعبداللهیان: آل‌خلیفه تاوان خیانت به فلسطین را خواهد داد
 • جریان اصیل تبلیغ گره گشای بسیاری از مشکلات و آسیب ها/مبلّغ قبل از هر چیز باید خودساخته باشد
 • اردکانیان: ناسازگاری با کم‌آبی با تار و پود زندگی اقتصادی ایرانیان گره خورده است
 • انتخاب یا انتصاب بر اساس منافع فردی و گروهی ظلم و خیانت است
 • گره جدایی بازرگانی از صنعت و معدن باز شد؟
 • گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان
 • زندگی سنگ پران مست چگونه به قتل گره خورد؟ +عکس
 • هیچ مربی نمی‌تواند در بدو ورود قول قهرمانی بدهد/ اگر مشکلات را نگویم، به فوتبال خیانت کرده‌ام
 • دانلود آهنگ جديد ايسمما بنام گره
 • کویت تغییر مسیر هواپیماهای خود را تکذیب کرد
 • بسیج در بسیاری از کارها می‌تواند گره‌گشا و راه‌گشا باشد
 • خواهش کارگردان «گاندو» از دولت: اجازه دهید سریال مسیر طبیعی‌اش را طی کند/ ماجرای سانسور و حذف واژه «دولت»
 • بازیگوشی با مرگ گره خورد