در حالی که عده ای مذاکره را با رعایت اصولی بهترین راه خروج کشور از بن‌بست می دانند اما در مقابل گروهی هر گونه مذاکره ای را خیانت و تهدید امنیت ملی می دانند.

با واژه "مذاکره" سر سازگاری ندارند و تا نامی از "مذاکره" به میان می‌آید موافقان را متهم به وابستگی و خیانت کرده و بوی نفوذ به مشام‌شان می‌رسد. این گروه را شاید بتوان مهم ترین آسیب زنندگان به امنیت ملی و آرامش کشور قلمداد کرد، "مذاکره‌هراسانی" که حاضرند منافع ملی را قربانی منافع جناحی کنند.

اگرچه مذاکره شرایط و اقتضائاتی دارد که باید مسئولان نظام درباره آن به یک مفاهمه جمعی برسند اما زیر سوال بردن همه نوع گفت و گو و در هر سطحی بازی دلواپسانه‌ای است که در خوشبینانه‌ترین حالت شاید بتوان علت آن را نبود درک سازوکار حاکم بر نظام و روابط بین الملل و البته ناآشنایی با فن مذاکره و بده و بستان‌های حاکم بر آن دانست.

مذاکره اگرچه به معنای پایان اختلافات نبوده و نیست اما به عقیده موافقان نوعی «فرصت‌سازی» است که باید از آن به بهترین شکل در فضای بین الملل به نفع خود بهره گرفت، فرصتی که مخالفان آن را «فرصت سوزی» قلمداد کرده و تنها به دلیل محاسبات جناحی بر آن می تازند.

علی صوفی درباره علت نگرانی عده‌ای و مخالفت با هر نوع مذاکره به خبرآنلاین می گوید: ببینید در شرایطی که کشور با بحران عظیمی روبرو است باید به فکر راه خروج از بحران بود که یکی از راه‌های خروج از بحران ترک مخاصمه بین طرفین است. در شرایطی که امروز کشور درگیر جنگ واقعی اقتصادی است به طور طبیعی شرط نخست برای خروج از این موقعیت آتش بس است تا بعد بتوان درباره حضور در پای میز مذاکره تصمیم گرفت.

وی با تاکید بر اینکه نخستین گام آمریکا باید حذف تهدیدات و رفع تحریم ها علیه ایران باشد، ادامه داد: بعد از این شرایط و شکل گیری آتش بس می توان درباره مذاکره تصمیم گرفت و پای میز مذاکره نشست. اگر در مذاکرات به نتیجه رسیدیم که موفقیت حاصل شده اما اگر نرسیدیم باز هم راه مشخص است و ما به مسیر خود ادامه می دهیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره علت نگرانی عده ای در داخل از شکل‌گیری هر نوعی از مذاکرات، تاکید کرد: آنهایی که در داخل همیشه نگران مذاکره هستند رفتارشان منطقی نیست، ببینید برای مدیریت شرایط کنونی دو راه بیشتر وجود ندارد، یا جنگ یا مذاکره؛ مقام معظم رهبری هم در فرمایشات اخیرشان تاکید کردند که "جنگ نمی شود، مذاکره هم نمی کنیم زیرا آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند."خب در این شرایط اگر باب مذاکره باز شد و کشوری مانند ژاپن در این زمینه ورود کرد باید از فرصت به بهترین شکل به نفع خودمان بهره ببریم.

وی با بیان اینکه در مذاکرات برجام هم رهبر معظم انقلاب تدبیر کردند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در آن مقطع زمانی با بکاربردن تعبیر "نرمش قهرمانانه" اجازه ورود به مذاکره را صادر کردند البته یکسری اقدامات و میانجی گری‌هایی قبل از مذاکرات برجام صورت گرفته بود، در شرایط کنونی هم بحث میانجی گری دولت ژاپن است که در پی سفر به ایران است و همین قضیه هم باعث شده که لحن صحبت آقای ترامپ در ژاپن در رابطه با ایران 180 درجه تغییر کند.

مخالفان مذاکره با نتیجه برد- برد یا جنگ طلبند یا فرصت طلب

صوفی ادامه داد: اگر تغییر لحن ترامپ از روی حسن نیت و نشانه ای از خواست آنها برای مذاکره با رعایت اصول احترام و حقوق متقابل و با نتیجه برد- برد باشد این بهترین راه حل برای خروج از بحران است، در چنین شرایطی اگر فردی یا گروهی با این راه حل مخالفت کند مشخص است که یا یکسری منافع در استمرار شرایط بحرانی کشور دارد یا اینکه اساسا جنگ طلب است یعنی به دنبال آن است که مذاکره انجام نشده و شق دیگر یعنی جنگ در دستور کار قرار گیرد که با توجه به خسارات ناشی از جنگ و اگرچه ما کشوری جنگ ازموده هستیم اما به هیچ وجه قابل قبول نیست.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه به دلیل اقتدار ایران در سطح منطقه و حتی بین الملل ترس از مذاکره معنا ندارد، تصریح کرد: کشور ایران امروز دست بالا را دارد به طوریکه در منطقه نسبت به اوایل انقلاب نه تنها نفوذ بسیار بالا بلکه از قدرت دفاعی بسیار پیشرفته تری برخوردار است و دقیقا به همین دلیل است که آمریکا با وجود تهدیدها هیچ گاه بحث جنگ را به صورت جدی دنبال نکرده و همواره تاکید دارد که قصد جنگ ندارد، بنابراین از این جهت اگر باب مذاکره به صورت اصولی و با رعایت موارد مورد قبول سازمان ملل و در جهت تامین منافع ملی ما و البته حاصل آن نتیجه برد - برد باشد باید از آن استفاده کرد.

سبحانی نیا: به دلیل اقتدار ایران نگرانی از مذاکره وجود ندارد

حسین سبحانی‌نیا عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در اداوار مختلف نیز درباره دلایل نگرانی‌ها از هر نوع مذاکره به خبرآنلاین گفت: در اینکه مذاکره در روابط بین‌الملل اصلی پذیرفته شده برای حل وفصل مسائل بین کشورها تردیدی وجود ندارد و اتفاقا بر همین اساس بود که جمهوری اسلامی در موضوع هسته ای پای میز مذاکره ای که چندین سال طول کشید نشست و در نهایت برجام حاصل شد، بر این اساس هیچ نگرانی از اصل مذاکره وجود ندارد تنها محل نگرانی نابرابری در مذاکره است.

وی ادامه داد: واقعیت نشان داده که آمریکا در عمل ثابت کرده عزمی بر حل مسائل ندارد و به دلیل همین تجربه است که راجع به شکل گیری مذاکرات مجدد نگرانی هایی وجود دارد والا در اصل مذاکره مناقشه نیست.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عدم پایبندی آمریکا برجام را دچار آسیب کرد، ادامه داد: در حالی که حدود 7 کشور در مذاکراتی طولانی مدت شرکت کرده و شورای امنیت سازمان ملل هم به آن ورود داشت اما دیدیم که در نهایت پایبندی به مذاکره از سوی آمریکا وجود نداشت. حال هم که بحث سفر نخست وزیر ژاپن و موضوع مذاکره و واسطه گری بین ایران و آمریکا مطرح شده نگرانی هایی نسبت به عملکرد آمریکا وجود دارد.

سبحانی نیا تصریح کرد: همان طور که عرض کردم گفت وگو و مذاکره اصلی قابل قبول در روابط بین الملل و اصلی از اصول دیپلماسی است به طوریکه مسائل دو جانبه کشورها قاعدتا از طریق همین گفت و گوها قابل حل و رفع است، با این تفاسیر اصل گفت و گو و مذاکره پذیرفته شده است اما اینکه گفت وگو و مذاکره با چه شرایطی و با چه کسانی باشد محل نگرانی است.

وی با بیان اینکه ما با مردم آمریکا مشکل نداریم بلکه مشکل مان با هیات حاکمه آمریکا است، تاکید کرد: مشکل ما با افراد تندروی بی تعهد در هیات حاکمه آمریکا است وگرنه اصل مذاکره و اینکه مذاکره بین کشورها متداول است را پذیرفتیم.

این نماینده ادوار مجلس با تاکید بر وضعیت مطلوب ایران در مراودات بین‌المللی افزود: به دلیل همین جایگاه و توانمندی، نگرانی از مذاکره وجود ندارد، باز هم تکرار می‌کنم ما معتقدیم که مذاکره اصل متعارف و متداول بین المللی است به طوریکه بر همین اساس شاهدیم وزیر خارجه ما به بسیاری کشورها از جمله چین و هند و روسیه سفر کرده و با مقامات آنها مذاکره می کند تا مسائل فی مابین را تسهیل کنند. بنابراین ما از مذاکره با شرایط موجود نگرانی نداریم و قایل به انجام آن هستیم اما باید ببینیم طرف ما چه کسی است.

خبرانلاین/زهره ترسایی

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تشکیل وزارت بازرگانی؛ آری یا خیر؟/ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

رویداد۲۴ وزارت صمت (صنعت معدن و تجارت) در گذشته متشکل از ۴ وزاتخانه بود، وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد.

پس از گذشت مدتی مجلس بار دیگر به این نتیجه رسید که ادغام چند وزارتخانه در یک وزارتخانه، نه تنها مشکلی را حل نکرده، که بر مشکلات نیز افزوده است؛ مخالفان استدلال کرده بودند که با تشکیل وزارت بازرگانی وضع معیشتی مردم بهبود خواهد یافت زیرا وظایف مربوط به تنظیم بازار و واردات محصولات به صورت تخصصی به یک وزارتخانه محول خواهد شد.

مخالفان نیز گفته‌اند قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه از کوچک سازی اندازه دولت سخن گفته اما تفکیک دوباره وزارتخانه نقض آن قانون است، ضمن اینکه این اقدام به موازی‌کاری وزارتخانه‌ها می‌انجامد. با همین استدلال سال گذشته کمیسیون مشترک ویژه‌ای متشکل از اعضای کمیسیون‌های مختلف مجلس تشکیل شد که پس از بررسی، رای منفی به تشکیل وزارت بازرگانی داده شد. اصرار دولت برای بار دیگر موجب شد این طرح مجددا در دستور کار قرار گیرد. محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره آخرین رایزنی‌ها برای تشکیل وزارت بازرگانی خبر داده است.

منصوری به خبرنگار رویداد۲۴ می‌گوید: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و برخی نمایندگان حتی معتقدند وزارت اقتصاد که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد، در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌های صنعت و بازرگانی هم دوباره تفکیک شوند. مشکل در مدیریت این وزارتخانه است و باید به فکر راه حل باشیم زیرا وقتی اقتصاد در بخش توزیع و صادرات مشکل دارد، نباید به دنبال مشکل دیگر باشیم پس باید به جای جداسازی به فکر ساماندهی سیستم باشیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفته تجربه فعالیت بنده ۳۱ ساله من در بخش صنعت می‌گوید از هیچ جنبه‌ای تفکیک وزارتخانه‌های صنعت و بازرگانی به صلاح کشور نیست. این بار موافقان این طرح با قدرت بیشتری به صحن آمدند و از کمیسیون‌ صنایع نیز افرادی رای مثبت به این طرح دادند، اما با توجه به تبعات منفی و مضرات تفکیک دو وزارتخانه احتمالا این طرح رای نیاورد.

منصوری می گوید: مهترین موضوعی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که تفکیک مجدد وزارتخانه صمت خلاف اصل کوچک سازی دولت و برنامه ششم است ضمن آنکه بیش از هزار واحد باید برای وزارتخانه جدید بازرگانی اجاره کرد و همچنین خرید خودروی‌های جدید نیز باید صورت گیرد که همه این موارد حدود یکسال طول خواهد کشید؛ ضمن آنکه بودجه زیادی را هم می‌طلبد وبا توجه به اینکه دولت کسری بودجه دارد و حقوق کارمندان خود را هم نمی‌تواند پرداخت کند، تفکیک منطقی نیست.

او ادامه می‌دهد: اینکه مشکلات در این وزارتخانه‌ها زیاد است و هر کدام آن را به دیگری پاس می‌دهند و گلوگاه اصلی هم هنوز از سوی رییس جمهور پیدا نشده مهم است، اما با تفکیک این دو وزارتخانه هم مشکلات حل نمی‌شود و پس از یکسال مجددا به جای اول بازخواهیم گشت.

به گزارش رویداد۲۴ این روزها مخالفت‌ها با تشکیل وزارت بازرگانی بالا گرفته و طبق آخرین برآوردها، ۱۲۰ نماینده مجلس با لایحه دولت برای احیای این وزارتخانه مخالف هستند. برخی نمایندگان معتقدند احیای این وزارتخانه به معنای تشکیل وزارت واردات و ضربه زننده به تولید داخل و در تعارض با قوانین بالادستی کشور است.

دولت معتقد است با وضعیت فعلی، برای کنترل بازار، تفکیک وزارتخانه‌ها ضروری است. علی لاریجانی در تشریح دیدگاه دولت گفته رئیس جمهور تاکید دارد که در شرایط کنونی صنعت و معدن وارد بازرگانی شده و کنترل حوزه بازرگانی و بازار را سخت کرده است.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس گفته «در صورتی که قائم مقام ویژه بازرگانی تحت نظر وزیر صنعت ایجاد شود، تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت ضرورتی ندارد و نیازی به تشکیل وزارتخانه جدید نیست.» دولت هنوز این ایده را نپذیرفته بر تشکیل وزارت بازگانی اصرار دارد.

خبر های مرتبط

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۲۵۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدیربرنامه‌های بشار رسن: در صورت عدم پرداخت طلب رسن از سوی پرسپولیس، مذاکرات‌مان با تیم ترکیه‌ای را شروع می‌کنیم
 • نمایشگاه بین المللی گردشگری بهترین فرصت برای رونق اقتصادی
 • مخالفان ترامپ با برپائی تظاهرات خواستار استیضاح وی شدند
 • تیم جنگ طلب «بی» تنش آفرینان خلیج فارس
 • حمله به نفتکش ها؛ اهداف و ادعاها
 • ادعای شاهزاده جنگ‌طلب سعودی: خواهان تنش در منطقه نیستیم
 • مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»؛ یادداشتی پیرامون دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب
 • ناشخوف: از فرصت ها استفاده نکردیم , شکست خوردیم/ ژاپن ما را خسته کرد
 • مقاومت یعنی اجازه ندادن به لیبرال‌های داخلی فرصت‌طلب
 • جوانان همچنان در انتظار فرصت برای ورود به عرصه مدیریت کلان
 • جوسازی آمریکا علیه ایران در اوج روابط دیپلماسی
 • درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»
 • شرط مهم برانکو برای بازگشت/ طلب دستیارانم را بدهید!
 • افشای ساخت مدارهای جنگنده اف-۳۵ توسط یک شرکت متعلق به چین نگرانی‌ غربی‌ها را برانگیخت
 • مشهد| ۹۹۸ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می‌شود
 • معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»
 • برانکو از الاهلی فرصت خواست؛ طلبم را از پرسپولیس بگیرم، می‌آیم!
 • مخالفان استرداد بنیانگذار ویکیلیکس در لندن دست به اعتراض زدند
 • نگرانی درمورد جعلی بودن اخبار اینترنتی در کدام کشورها بیشتر است؟