رئیس‌جمهور گفت: در برجام نه تنها ما تعهد را نشکستیم و هیچ کس امروز نمی تواند نسبت به راه ملت، دولت و نظام ایران ایراد بگیرد.

به گزارش فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت اظهار کرد: به شما مردم ایران می گویم که ظرفیت فشار به پایان رسیده است، یعنی هرچه آمریکا می خواست بر مردم ما فشار بیاورد، به اوجش رسید و از امروز به بعد این تهدید و فشار ظرفیتش را از دست خواهد داد و تخلیه خواهد شد.

وی افزود:‌امروز مردم ما از شش ماه و یک سال پیش آرامش بهتری دارند و نسبت به آینده کشور امیدوارترند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئولان کشور امروز نظر متحد و واحدی دارند، یعنی اگر مقام خارجی و بلندپایه وارد کشور شود، اگر با وزیر خارجه، رئیس جمهور و حتی فرصتی پیش بیاید با مقام معظم رهبری دیدار داشته باشند،کلام، و راه یکی بوده و نظرات عین هم است. امروز علاوه بر مسئولان رده بالا بنظرم همه مردم و فرهیختگان جامعه یک نظر واحدی دارند و همه می دانند مقصر اصلی آمریکاست و هیچ کس در ایران نسبت به این موضوع تردیدی ندارد.

وی بیان کرد:‌ممکن بود ما در مسأله برجام اقداماتی را آغاز کنیم و کسی تردید می کرد که شما شروع کردید و تهعد را شکستید ولی نه تنها ما تعهد را نشکستیم، بلکه یکسال صبر کامل( صبر 100 درصدی) داشتیم و این صبر نشان داد که ما با تدبیر عمل می کنیم و هیچ کس امروز نمی تواند نسبت به راه ملت ایران و دولت ایران و نظام ایران ایراد بگیرد.

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گزارش تسنیم|بازسازی روابط با تاجیکستان، مهم‌ترین دستاورد سفر دوم روحانی در آسیای مرکزی

دومین سفر آسیای مرکزی رئیس‌جمهور به تاجیکستان با شرکت در نشست سیکا، دیدار با امیر قطر و رئیس‌جمهور ترکیه ادامه یافت و پس از دیدار با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان خاتمه یافت. ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رئیس‌جمهوری کشورمان طی روزهای اخیر یک سفر 3 روزه به دو کشور آسیای مرکزی داشت. سفر اول رئیس‌جمهور به بیشکک، پایتخت قرقیزستان بود.

در این دیدار آقای روحانی ضمن شرکت در نوزدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، دیدارهای دوجانبه‌ای را در حاشیه این نشست با روسای جمهور چین، روسیه و افغانستان صورت دادند.

دیدار روحانی با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند نیز بنا بر آنچه ذیق وقت و مسائل برنامه‌ریزی عنوان شد، لغو شد.

با این حال با پایان برنامه‌های بیشکک، رئیس‌جمهوری کشورمان عصر جمعه مستقیما عازم دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شد تا به همراه تیم دیپلماتیک، دیگر دیدارها و رایزنی‌های سیاسی خود در این سفر را انجام دهد.

تاکید پوتین و روحانی بر روی برجام

برجام مجدداً یکی از محورهای کلیدی تیم دیپلماتیک ایرانی در نشست تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) بود. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان در سخنرانی خود در نشست مذکور مجددا با انتقاد از سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه ایالات متحده آمریکا، به ویژه در منطقه جنوب غرب آسیا، مجددا بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرد.

روحانی با انتقاد از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ضدایرانی، اظهار داشت عمل دیگر طرفین این تعهد می‌تواند به افزایش ثبات منطقه و جهان کمک کند.

رئیس‌جمهوری کشورمان همچنین در انتها افزود: ایران نمی‌تواند به صورت یک طرفه به توافق هسته‌ای متعهد باقی بماند، بلکه لازم است که سایر کشورها نیز سهم خود را برای حفظ این توافق ایفا کنند. پس از آقای روحانی اما این ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بود که مجددا به موضوع برجام اشاره کرد.

وی نیز با انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق بین‌المللی، اظهار داشت که این امر بر رویکردهای پیشگیرانه از توسعه سلاح‌های هسته‌ای تاثیر می‌گذارد و تنها راه عاقلانه این است، که امضا کنندگان این توافقنامه به تعهدات خود عمل کنند.

در پایان این نشست، اجلاس وزرای سیکا در سال 2020 و نشست بعدی سران کشورهای عضو این کنفرانس برای سال 2022 مقرر شد.

دیدار با رجب طیب اردوغان

دیدار با رئیس‌جمهور ترکیه اولین ملاقات دیپلماتیک دوجانبه روحانی در دوشنبه بود. تاکید بر توسعه مناسبات تجاری تا رقم 30 میلیارد دلار به رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا اصلی‌ترین محور سخنان رئیس‌جمهور در دیدار با اردوغان بود.

علاوه بر این، تاکید بر تداوم همکاری‌های سازنده تهران و آنکارا در منطقه با اشاره به تجربیات موفق همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در سوریه همچون روند آستانه، یک گام مهم‌ مشترک در مقابله با تروریسم و ناامنی عنوان شد. رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این دیدار بر ضرورت توسعه تعاملات تجاری میان دو کشور، به رغم تحریم‌ها تاکید کرد.

دومین دیدار دیپلماتیک با امیر قطر

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر میهمان دومین دیدار دیپلماتیک رئیس‌جمهوری کشورمان در دوشنبه بود.

روحانی در این دیدار با تاکید بر همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در راستای برقراری صلح و ثبات در منطقه، اظهار داشت ثبات و امنیت کشورهای منطقه به یکدیگر پیوند خورده است و ما خواستار حاکمیت روحیه اعتدال، برادری و حکمت و دوراندیشی در روابط میان کشورها هستیم.

امیر قطر نیز در این دیدار با تاکید بر این که حل تمام اختلافات در منطقه تنها از طریق گفت و گو، همکاری جمعی و مسیرهای سیاسی امکان‌پذیر است، از عزم دوحه برای توسعه مناسبات با تهران سخن گفت.

دیدار با رئیس‌جمهور تاجیکستان مهم‌ترین محور سفر روحانی به دوشنبه

آخرین دیدار و در حقیقت حسن ختام سفر رئیس‌جمهور به دوشنبه، دیدار با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری تاجیکستان بود. طی سال‌های اخیر و با سردی نسبی روابط دو کشور هم‌زبان، مناسبات سیاسی تهران و دوشنبه به سطوح پایینی رسیده بود.

در این راستا از اوایل سال جاری میلادی، نخستین قدم‌ها برای بازسازی روابط دو کشور برداشته شد. انتصاب سفرای جدید که هر دو معاونین وزرای خارجه بودند، سفر وزیر خارجه تاجیکستان به تهران و برقراری مجدد پروازهای مستقیم از جمله این اقدامات بود.

سفر روحانی به دوشنبه و دیدار با امامعلی رحمان را در حقیقت می‌توان نقطه پایان و تکمیل‌کننده این پازل پیچیده دیپلماتیک در روابط تهران-دوشنبه در نظر گرفت.

امامعلی رحمان در آغاز این دیدار دوجانبه، ضمن استقبال گرم از روحانی، تاجیکستان را  خانه دوم وی خواند و از او برای حضور در نشست سیکا قدردانی کرد. حسن روحانی نیز در پاسخ به اظهارات رحمان اظهار داشت در تاجیکستان احساس حضور در وطن می‌کند و این نشانی از اشتراکات فرهنگی و سنتی مردم دو کشور است.

تاکید بر توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی، بازسازی روابط پیشین و تقویت همکاری‌های تهران و دوشنبه، اصلی‌ترین محورهای سخنان روحانی در دیدار با رحمان بود. در مقابل رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز بر توسعه مناسبات با ایران، به ویژه در حوزه اقتصاد و با مشارکت بخش خصوصی ایران استقبال کرد.

در این دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور، محمدتقی صابری، سفیر کشورمان در تاجیکستان از جمله همراهان روحانی در این دیدار بودند. سراج‌الدین مهرالدین، وزیر امور خارجه تاجیکستان، و سیدمومن یتیم‌اف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی این کشور نیز از جمله همراهان رئیس‌جمهور تاجیکستان در این نشست بودند.

البته باید اشاره داشت این دیدار رئیس‌جمهور نیز همچون دیگر دیدارهای اخیر با حواشی همراه بود. نخستین حاشیه مربوط به اصلاح بخشی از گزارش وزارت امور خارجه تاجیکستان در خصوص سفر سراج‌الدین مهرالدین به تهران بود.

در این گزارش وزارت خارجه تاجیکستان ادعا کرده بود که ایران بر ممنوعیت فعالیت طرفداران حزب نهضت اسلامی در قلمرو خود تاکید کرده است، که چند روز پیش از سفر روحانی به دوشنبه، این بخش از گزارش مذکور اصلاح شد.

حاشیه دیگری که در این سفر مطرح شد، مربوط به شام دوستی امامعلی رحمان بود که رئیس‌جمهوری کشورمان در آن حضور نداشت. در این شام دوستی که تصاویر آن منتشر شد، توکایف، میرضیایف، پوتین و عبدالله عبدالله حضور داشتند. به نظر می‌رسید تاخیر در عزیمت رئیس‌جمهور از بیشکک به دوشنبه علت این امر باشد.  

پس از این دیدار رئیس‌جمهوری کشورمان در سفری غیرمنتظره وارد مشهد شد و به زیارت حضرت امام رضا (ع) رفت و پس از آن مشهد را به مقصد تهران ترک کرد.

گزارش تسنیم| نگاهی به دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به بیشککروحانی وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد

انتهای پیام/

R7650/P/S8,1414/CT4 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "تاجیکستان"

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: برجام آمریکا تحریم

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۰۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اظهارات رئیس‌‎جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفرای جدید فرانسه، چین و تاجیکستان
 • روحانی: از بین رفتن برجام به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست| فرصت اروپا برای جبران کوتاه است
 • تذکر برجامی روحانی به سفیر جدید فرانسه
 • روحانی: بی تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران نیست
 • مجلس، ایراد لایحه تابعیت فرزندان را رفع کرد
 • شورای نگهبان ایراد گرفت/میراث‌فرهنگی پیشنهاد داد
 • اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی»
 • مرگ هژمونی آمریکا/ تحقیر آمریکا، مقاومت ملت!/ چهره کریه بازماندگان ناپلئون!
 • مرادی: لاریجانی ظرفیت های سیاسی خود را برای پیشبرد اهداف روحانی سوزاند/ رئیس مجلس بزرگترین مانع شفافیت و پاسخگویی در کشور است!
 • آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «
 • زباله‌های عفونی در کهگیلویه و بویراحمد متولی ندارد/ایراد استاندارد به کوره‌های امحا
 • رفع ایراد شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان در کمیسیون حقوقی
 • تیم جنگ طلب «بی» تنش آفرینان خلیج فارس
 • اهمیت دیدارهای دیپلماتیک روحانی در آسیای مرکزی
 • تکلیف یک میلیون کودک بی‌شناسنامه در دست قانون‌گذاران
 • محورهای اصلی دیپلماسی روحانی در «بیشکک» و «دوشنبه» چه بود؟
 • محور‌های دیپلماسی روحانی در «بیشکک» و «دوشنبه»
 • ایراد بزرگ بودجه وابستگی ۵۰ ساله اقتصاد به نفت است/۳۵درصد طلاق‌ها صوری است
 • تکلیف یک میلیون کودک بی‌شناسنامه در دست قانونگذاران؛ لایحه به مجمع می‌رود؟