«نظام‌الدین زاهدی» پیش از ظهر امروز- چهارشنبه- در نشست خبری که به مناسبت اجلاس سیکا برگزار شد اظهار داشت: این اجلاس دو روز دیگر در دوشنبه پایتخت تاجیکستان و با حضور ۱۵ کشور عضو برگزار می‌شود و حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران هم در آن شرکت می کند.
وی هدف این همایش را تحکیم همکاری در جهت صلح و امنیت در آسیا عنوان کرد و گفت: پیشنهاد تأسیس این همایش، از سوی نورسلطان نظربایف رئیس‌جمهور سابق قزاقستان در سال ۱۹۹۲ ارائه شد.

در آن زمان در قاره آسیا چنین ابزار و ساختاری که به مکالمه سازنده و مثبت که به همکاری مساعد کند، وجود نداشت لذا این پیشنهاد مورد استقبال برخی از کشورها قرار گرفت و در سال ۱۹۹۹ در آلماتی نخستین اجلاس سیکا با حضور ۱۵ کشور عضو و هفت کشور ناظر و نظارت نمایندگان سازمان ملل و مجامع بین‌المللی دیگر برگزار شد.
سفیر تاجیکستان در تهران با بیان اینکه نهاد عالی تصمیم‌گیرنده سیکا، اجلاس سران آن هستند که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود، افزود: تاکنون چهار اجلاس سران در آلماتی، استانبول و شانگهای برگزار شده است. در جریان برگزاری نشست وزرای امور خارجه در اجلاس عمومی سازمان متحد در نیویورک، ریاست اجلاس به تاجیکستان واگذار شد که تا سال ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد.
زاهدی با بیان اینکه مدیر کنونی سیکا، نماینده تاجیکستان است، تصریح کرد: ۲۷ کشور عضو سیکا هستند و هشت کشور هم عضو ناظر آن هستند. علاوه بر این پنج سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد و سازمان امنیت اروپا عضو ناظر آن هستند.
این دیپلمات تاجیکستانی خاطرنشان کرد: امروز ۹۰ درصد اعضای سیکا در قاره آسیا هستند. برای عضویت در آن باید بخشی از کشور درخواست‌کننده در آسیا باشد.
وی با بیان اینکه تاکنون سه کشور قزاقستان، ترکیه و چین ریاست سازمان سیکا را برعهده داشته‌اند، خاطرنشان کرد: جمهوری تاجیکستان در حالی سال گذشته ریاست سیکا را برعهده گرفت که چالش‌هایی مانند تروریسم و افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته قاره آسیا را مورد تهدید قرار می‌دهد.
این دیپلمات تاجیک با بیان اینکه تاجیکستان در نظر دارد چندین همایش را با هدف تعمیق اهداف پنج گانه سیکا برگزار کند ابراز داشت: تاجیکستان تلاش می‌کند زمینه مساعد برای همکاری اطلاعاتی بین کشورها برای مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، جرایم و حمله سایبری و… را فراهم کند. تأمین امنیت برای همکاری انرژی، توسعه همکاری از طریق زیرساخت حمل و نقل امن، همکاری‌های فرهنگی و… از جمله برنامه‌های ماست.
زاهدی مهمترین اقدام تاجیکستان در مورد سازمان سیکا را برگزاری پنجمین اجلاس سران در شهر دوشنبه عنوان کرد و افزود: تاکنون حضور ۱۲ کشور مانند ایران، قطر، روسیه، قزاقستان، چین و… در سطح سران کشورها قطعی شده است. نشست سران در کاخ نوروز با سخنرانی رهبران هیأت‌ها شروع و با پذیرش اعلامیه دوشنبه به پایان می‌رسد و بعد از آن سند نهایی همایش با بیش از ۶۰ بند منتشر خواهد شد.
وی در به پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره تأثیر سفر حسن روحانی به دوشنبه در توسعه روابط دوجانبه تهران و دوشنبه یادآور شد: اعتماد کامل داریم که سفر آقای روحانی به تاجیکستان می‌تواند صفحه‌ای نو در روابط دو کشور باز کند. گرمی‌ها بعد از سردی‌ها می‌آیند. این سردی‌ها بود ولی دو طرف تصمیم گرفته‌اند عوامل سردی‌ها رفع شوند و در مناسبات دوجانبه، مرحله و فاز جدیدی آغاز شود.
سفیر تاجیکستان افزود: در اول ماه ژوئن، سفر وزیر امور خارجه تاجیکستان به تهران صورت گرفت و در این سفر مسائل مبرم دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. دو طرف علاقه‌مندی و رغبت خود را برای توسعه روابط اعلام کردند و امیدوارم، این روند مثبت در جریان سفر آقای روحانی مجدداً مورد تأیید و تاکید قرار گیرد.
زاهدی در پاسخ به این سوال که آیا عربستان پیشنهادی برای عضویت در اجلاس سیکا داده است؟ عنوان کرد: درب سیکا برای همه کشورها باز است و هر کشور عضو قاره آسیا، می‌تواند با حقوق کامل وارد آن شوند ولی تا آنجا که می‌دانم عربستان برای عضویت در آن، درخواستی نداده است.
وی که به تازگی فعالیت هود را در تهران آغاز کرده است، اولویت خود در تهران را توسعه بیشتر همکاریهای دو کشور عنوان کرد و گفت: همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور هم‌اکنون نیز ادامه دارد و بسیاری از شرکت‌های ایرانی در احداث نیروگاه‌های انرژی در تاجیکستان حضور دارند. علاوه بر این در نظر داریم روابط فرهنگی میان دو کشور که تاریخی است در سطح شأن دو کشور ارتقا یابد.
این دیپلمات تاجیک با اشاره به همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری اظهار داشت: سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ با اعلام رئیس‌جمهور تاجیکستان، سال‌های گردشگری اعلام شده‌اند و در این چارچوب می‌توان با شرکت‌های گردشگری ایرانی روابط خوبی داشته باشیم. روابط بشردوستانه نیازمند تحکیم بیشتری دارد. مردم دو کشور نیازمند ترجمه و فراگیری زبان دیگر ندارند. عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند موجب رشد و توسعه مناسبات‌ها و روابط دو کشور باشد.
زاهدی درباره اختلافات دو کشور در حوزه انرژی تصریح کرد: در زمینه انرژی دو کشور باید در خصوص همکاری‌های سودمند بیشتر گفت و گو کنند تا مشکلات حل شود زیرا مشکلات بیشتر از همکاری‌های سودمند است. این مشکلات درباره بازپرداخت بدهی‌های ما است ولی خوشبختانه توافقاتی صورت گرفته و جدول پرداخت‌ها به صورت ماهانه مورد توافق گرفته است.
وی اضافه کرد: تاجیکستان کشور ثروتمندی در آسیای مرکزی است که اگر از آن استفاده شود، می‌تواند نیاز کل منطقه را به صورت ارزان تأمین کند ولی مشکل ما، خط انتقال برق است. درصدد انتقال برق از کاسا ۱۰۰۰ تاجیکستان به هزاره افغانستان هستیم که وظیفه‌اش انتقال برق به افغانستان و پاکستان است.
سفیر تاجیکستان در پاسخ به سوالی درخصوص فعالیت های نهضت اسلامی تاجیکستان گفت: گسترش تروریسم از مشکلات عمده جهان امروز است. هیچ کشوری به تنهایی هم امکان ندارد بر آن پیروز شود بلکه به صورت دسته‌جمعی بر این پدیده نامطلوب عصر غالب شوند. تاجیکستان با همه کشورها از جمله ایران در مورد مبارزه با تروریسم همکاری می‌کند. ماهیت اصلی سند میان دو کشور امکان‌یابی دو کشور برای مبارزه با تروریسم است. ما پایبند متن توافق امضاشده دو کشور هستیم و باور داریم هر دو کشور با پیگیری اهداف آن سند، موفق خواهند شد.
زاهدی ادامه داد: حزب نهضت اسلامی براساس قانون تاجیکستان حزب تروریستی اعلام شده است.
وی درباره نظر تاجیکستان درباره تحریم‌ها علیه ایران هم ابراز داشت: از دید ما تحریم‌ها از اصول نامشروع در مناسبات بین‌المللی است که برای ضرر زدن به کشورهای رقیب اعمال می‌شوند ولی واقع امر این است که ضرر تحریم‌ها اساساً به مردم زده می‌شود.

سیام * م. ا. ت *۲۰۲۱**

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۰۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

واکنش همتی به شایعه دلار ۲۰ هزارتومانی: آرزو بر جوانان عیب نیست| تورم سال ۹۸ به زیر ۲۰ درصد می‌رسد

نشست FATF در پاریس؛ ایران در چند قدمی لیست سیاه؟ تبعات آن چیست؟

FATF حل نشد، عراق ۵ میلیارد دلار ایران را بلوکه کرد

نامه علی مطهری به آیت‌الله جنتی: ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم| ادامه این رویه منجر به جامعه‌ای دچار اختناق می‌شود| به مردم درباره دلیل ردصلاحیتم چه بگویم؟

ویژگی‌هایی که لپ‌تاپ Huawei MateBook 13 را به گزینه‌ای ایده‌آل تبدیل می‌کند

خبر بعدی:

سفر قریب‌الوقوع امیر قطر به اردن

منابع قطری از سفر قریب الوقوع شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به اردن خبر دادند. ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین  المل خبرگزاری تسنیم به نقل از عربی 21، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر یکشنبه آینده به اردن سفر می‌کند.

این خبر را جابرالحرمی فعال رسانه‌ای قطر اعلام کرد که در چارچوب نزدیک شدن قطر و اردن به یکدیگر در پی بروز بحران در روابط دوحه به کشورهای محاصره کننده خود به سرکردگی عربستان صورت می‌گیرد، عربستان به همراه بحرین،  امارات و مصر روابط خود را با قطر از سال 2017 قطع کره و این کشور را تحت محاصره و تحریم خود قرار دادند. در آن زمان کشور اردن به صورت محدود با عربستان همراه شد،‌اما طولی نکشید که از همراهی با محاصره کنندگان عقب نشینی کرد و سفرای اردن و قطر رسما در سال 2019 میلادی به پایتخت‌های یکدیگر بازگشتند.

پرونده فلسطین و مسائل مرتبط از جمله طرح معامله قرن آمریکا در کنار پرونده‌های منطقه‌ای همچون یمن و سوریه و نیز موضوع تقویت همکاری اقتصادی میان دو کشور از جمله مسائلی خواهد بود که در دیدار امیر قطر با شاه اردن مطرح خواهد شد.

انتهای پیام/

R36355/P/S8,90/CT12

دیگر خبرها

 • مراکز و شخصیت‌های فرهنگی جهان اسلام در ایسسکو به ثبت می رسند
 • روسیه از برگزاری نشست سه جانبه تهران درباره سوریه خبر داد
 • احتمال برگزاری نشست سه جانبه در تهران درباره سوریه
 • اجلاس سه جانبه سوریه با حضور روسیه و ترکیه در تهران برگزار می‌شود
 • روسیه از احتمال برگزاری نشست سه جانبه تهران درباره سوریه خبر داد
 • احتمال برگزاری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه در تهران
 • اظهارات حاشیه‌ساز و ادامه اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان
 • از توصیه‌های مهم انتخاباتی ظریف تا توضیحات درباره حضور در اجلاس مونیخ و دیدار با سناتور آمریکایی
 • مقام تاجیک: قرقیزستان از اجرای برخی توافقات مرزی امتناع می‌کند
 • روحانی: مشکلات کشور با وحدت، همدلی، انسجام و همکاری حل می شود
 • انتخابات محور رایزنی مقامات تاجیکستان و سازمان امنیت و همکاری اروپا
 • اتفاق نظر شرکت کنندگان در اجلاس والدای درباره نقش مخرب آمریکا در غرب آسیا + فیلم
 • وزیر خارجه هلند در روز انتخابات با ظریف و روحانی دیدار می‌کند
 • دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می‌نشیند؟
 • همکاری‌ مشترک مراکز علمی ایران و ترکیه
 • ایران میزبان اجلاس مددکاری اجتماعی آسیا و اقیانوسیه 2023
 • آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته
 • ازبکستان و تاجیکستان در امور نظامی یادداشت تفاهم همکاری امضا می‌کنند
 • مقام تاجیک: مناسبات تهران-دوشنبه در مسیر مثبتی قرار گرفته است
?>