به گزارش ایلنا، امیر حسین کاوه عنوان کرد: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، وجود تحریم های ظالمانه، کاهش فروش نفت و کم شدن درآمدهای ارزی کشور؛ افزایش صادرات غیر نفتی علاوه بر سایر دلایل علمی و توجیه اقتصادی؛ در شرایط  آرایش جنگی دشمنان به‌عنوان یک وظیفه ملی و میهنی بر عهده شرکتهای تولیدی و خدماتی بوده و در نهایت به‌عنوان یکی از مهمترین ارکان توسعه کشور، محرک رونق تولید بوده و سبب توسعه صنایع و کسب و کارهای کشور خواهد شد. اهمیت این موضع تا جایی است که معاون اول ریاست جمهوری به کرات صادرات و توسعه آن را از اصلی ترین و حیاتی‌ترین اولویت‌های کشور دانسته و وظیفه خطیری را بر عهده وزارت صمت به‌عنوان فرمانده صادراتی کشور، گذاشته است.

وی ادامه داد: در این میان گروه صنعتی سدید به‌عنوان یک هولدینگ صنعتی که بیش از 50 سال سابقه حضور در عرصه صنعت کشور را دارد همواره به صادرات و حضور در بازار های بین المللی توجه ویژه ای را داشته است. بگونه ای که در آخرین حضور خود در بازار های بین المللی، موفق به انعقاد قرارداد با شرکت ملی گاز ترکمنستان در خصوص تولید و ارسال بیش از 200 کیلومتر لوله 56 اینچ گاز، گردید و بر همین اساس نیز بعنوان صادر کننده نمونه ملی لوح تقدیر را از وزیر اسبق صنعت و معدن و تجارت دریافت کرد.

 

مدیر عامل گروه صنعتی سدید ادامه داد: موضوع مهم در این میان، مشکلات متعدد و ویژه‌ای است که در خصوص صادرات وجود دارد؛ بگونه‌ای که این چالش‌ها و نیز تسهیلات مورد نیاز درخواستی تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدمات فنی و‌مهندسی؛ جهت حضور در بازار های بین المللی، همواره از دغدغه‌های مرتبط با فرآیند صادرات، خصوصا در شرایط جنگ اقتصادی بوده است. بررسی این موارد، در این روزهایی که مسولان صنعتی کشور تاکید موکدی بر صادرات غیر نفتی دارند، می‌تواند به‌عنوان آسیب شناسی در بخش صادراتی، مد نظر قرار گیرد.

کاوه از جمله مهمترین چالش ها و تسهیلات درخواستی مرتبط را، برطرف کردن مشکلات نقل وانتقال پول، ضمانت نامه ها، وام ها و … در راستای کاهش هزینه‌های مرتبط ونهایتا کاهش هزینه‌های فروش محصولات و خدمات در جهت افزایش رقابت‌پذیری با سایر شرکت‌ها و توجیه‌پذیری اقتصادی حضور در بازارهای هدف، بررسی دقیق بازارهای هدف از طریق وزارت خارجه و ارائه به شرکت‌های داخلی همچون چاپ بولتن و سایر گزارشات مورد نیاز، تسهیل در اخذ بیمه نامه‌های معتبر دولتی مرتبط با کاهش ریسک صادرات در بازارهای هدف بین المللی، تسهیل شرایط صادرات محصول و خدمات از منظر استانداردهای موجود در بازارهای هدف، تسهیل در تامین مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید و صادرات با شرایطی مناسب، تهاتر کالا و خدمات با بازارهای هدف، تسهیل در بازاریابی و امکان پرزنت توانمندی‌های داخلی به طرف های خارجی از طریق رایزن های تجاری و سفارتخانه‌ها، بررسی امکان تسهیل قوانین تجاری کشورهای هدف از طریق عقد قراردادهای ترجیهی مورد نیاز با مشورت بخش خصوصی، تسهیل قوانین مرتبط با بخش های گمرک، حمل و نقل، صدور ویزا و …و شناسایی و رفع قوانین مخل صادراتی و تسهیل در اخذ مجوزهای مرتبط در بازارهای هدف عنوان کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با تکیه بر توانمندی‌های داخلی، بهره گیری از کلیه پتانسیل های صنایع و اعتماد به متخصصین این مرز و بوم، داخلی سازی تجهیزات و ملزومات صنایع کشور به‌عنوان یک اصل اساسی همواره مد نظر تصمیم گیران حوزه صنعت قرار گرفته و با خودکفایی در حوزه های مختلف و با بهره مندی از مزایای صادراتی، خانواده صنعت کشور هر روز گام های محکم تری را بردارد.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تبدیل ایران به شاهراه تبادل کالا، بی‌نیازی از پول نفت

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی، گفت: اگر ایران به شاهراه تبادل کالاهای کشورهای همسایه بدل شود، هیچ نیازی به ارز حاصل از فروش نفت نخواهد بود

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران،  محمدرضا مودودی با اشاره به موقعیت مهم و راهبردی ایران در منطقه و جهان به عنوان دومین کشور دارای بیشترین تعداد همسایه گفت: اگر ایران شاهراه تبادل کالاهای کشورهای همسایه بدل شود، هیچ نیازی به ارز حاصل از فروش نفت نخواهد بود.

وی افزود: کشورهای همسایه ایران سالانه 1 میلیارد و 118 میلیون دلار انواع کالا و خدمات وارد می‌کنند اگر تنها ۱۰ درصد این کالاها و خدمات فنی مهندسی از ایران تامین می‌شد  می‌توانستیم سالانه بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه داشته ‌باشیم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، افزایش سهم صادرات غیرنفتی در ۴۰ سال گذشته را از حدود ۴ درصد به بیش از ۵۰ درصد اعلام کرد که بر این اساس ایران  در جایگاه نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد.

مودودی در تشریح آمار تجارت خارجی در دوماهه نخست سال جاری اظهار داشت: صادرات غیر نفتی ایران در دو ماه نخست امسال، ​ ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود که در فرودین به دلیل مسائل ناشی از سیل و تعطیلات طولانی مدت نوروزی، با کاهش روبرو شد اما صادرات در مقایسه با رقم ۷/۷ میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸ درصد رشد را تجربه کرده است.

وی در خصوص سهم ایران در بازار عراق و افغانستان گفت: سهم عراق و افغانستان از بازار صادرات غیر نفتی ایران ۱۲ میلیارد دلار است و در حال حاضر سهم صادرات فولادی از کل صادرات غیر نفتی ایران ۳/۷ میلیارد دلار، میعانات گازی ۵ میلیارد دلار و صادرات دانش بنیان و محصولات‌های تکنولوژی ۲ میلیارد دلار است.

مودودی افزود: این در حالیست که سهم صنایع کوچک نیز به ۲ میلیارد دلار در سال بالغ می‌شود، اما با این وجود، اگر سهم عراق و افغانستان و محصولات پتروشیمی و فولاد از سبد صادراتی کشور را در نظر نگیریم، سهم صادرات غیر نفتی چندان بزرگی باقی نمی‌ماند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: سهم ۱۵ کشور همسایه از صادرات غیر نفتی ایران ۲۴ میلیارد دلار است که ۵۶ درصد کل صادرات ما را شکل می‌دهد.

وی با اشاره به وجود بیش از ۳ هزار و ۸۹۵ قلم کالای دارای کد ۸ رقمی صادرات در جهان گفت: در کشور ما تنها ۳۴۵ قلم کالای با ارزش۱۰ میلیون دلار صادرات وجود دارد و فقط ۱۳ قلم کالای صادراتی با ارزش نیم تا یک میلیارد دلار داریم و اقلام صادراتی با ارزش بالای یک میلیارد دلار فقط ۷ قلم کالاست و برای رشد صادرات غیر نفتی، باید با استفاده از فناوری‌های روز دنیا و افزایش کیفیت تولید و ارتقای مولفه‌های رقابت پذیری محصولات ایرانی، اقلام دارای امکان صادرات را تنوع بیشتری بخشیم.

اعضای شورای راهبردی توسعۀ صادرات غیر نفتی، نبود سازوکار مناسب و روشن و شفاف برای صادرکنندگان، تعدد دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های مربوط به صادرات و واردات و تولید، تعدد دستگاه‌های نظارتی، جزیره‌ای عمل کردن بخش‌های مختلف دولتی، بی توجهی سیاستگذاران به نظرات تولیدکنندگان و صادرکنندگان، بی توجهی به صنایع منبع محور و دانش بنیان، فناوری قدیمی و کم توجهی به مگا پروژه‌های اقتصادی از جمله مشکلاتی بود که فعالان اقتصادی به عنوان موانع توسعه صادرات غیر نفتی برشمردند.

گفتنی است، در این نشست ضمن پیگیری مصوبات جلسات قبلی، بر پیگیری زمینه‌های توسعه صادرات و حل مسایل پولی و بانکی از جمله نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات در رایزنی با مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی تاکید شد.

انتهای پیام/

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: سدید

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۰۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزارت صنعت برای رونق تولید رونمایی چه برنامه ای دارد؟
 • گیلان| پروژه ای تیر الکترونیکی باعث تسهیل ترانزیت ایران و جمهوری آذربایجان می‌شود + فیلم
 • برنامه وزارت صنعت برای رونق تولید رونمایی شد
 • امور مرتبط با استارتاپ‌ها تسهیل شود
 • شناخت تکنیک‌های مدیریتی زیربنای توسعه مشارکت شهروندی
 • صادرات 7 قلم کالا با ارزش بالای یک میلیارد دلار
 • آموزش مهمترین محرک برای کاهش ردپای اکولوژیکی است
 • فقط ۷ کالا با ارزش بالای یک میلیارد دلار صادرات داریم
 • احتمال سقوط بازارهاي سهام بين‌المللي در تابستان در پي جنگ تجاري چين و آمريکا
 • ارزش صادرات سنگ های تزئینی و نما به حدود ۳۵۰ میلیون دلار رسید
 • رونق تولید ملی در سایه ثبات اقتصادی و کاهش نوسانات تحقق می‌یابد
 • حقایقی جالب درباره انسان که مدیریت را متحول می‌کند
 • با شفافیت راه رانت بسته می شود
 • سه دفتر تسهیل‌گری و توسعۀ محلی در یزد افتتاح می شود
 • اردکانیان: بخش خصوصی موتور محرک توسعه روابط اقتصادی با روسیه است
 • محرک ساخت و ساز، تسهیلات است
 • موانع تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در ایران
 • تسهیلات جدید برای معامله نفت در بورس
 • صادرات کالاهای تولیدی هرمزگان ۲ برابر افزایش یافته است