پژوهشگر تاریخ اسلام گفت:‌ گاهی دشمنان بر تخریب قبور ائمه(ع) از جمله بقیع اقدام کردند در حالی که آیات قرآن و روایات بر ساخت بقعه برای بزرگان و اولیاء الهی تایید دارند. ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵ فرهنگی دین ، قرآن و اندیشه نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام محمد جواد یاوری پژوهشگر تاریخ اسلام امروز با حضور در برنامه «سلام صبح بخیر» درباره تخریب قبرستان بقیع به عنوان سند مظلومیت شیعه در پاسخ به این سؤال که بقعه‌سازی در تاریخ چقدر سابقه دارد و آیا این مخصوص اسلام و ائمه معصومین(ع) بوده است، گفت:‌ پیش از تخریب قبور بقیع چنین اقدامی در کربلا سابقه داشته است. همچنین نخستین کسانی که در بقیع دفن شدند، بزرگان و صحابه بودند و هیچ گونه منعی از جانب پیامبر(ص) صورت نگرفت.

وی افزود: از دیرباز مسئله گنبد و بقعه‌سازی برای انبیاء، بزرگان و اوصیای الهی وجود داشته است و صرفاً مخصوص تاریخ اسلام نیست. وقتی خلیفه دوم اهل سنت بیت‌المقدس را فتح کرد، اقدامی برای تخریب بقاع آن صورت نگرفت، در فرهنگ ایرانی و مصر هم بزرگان خود را در مکان‌هایی خاص دفن می‌کردند، در اسلام بزرگان دین به دلیل‌شان و جایگاهی که دارند مورد تکریم و احترام مردم هستند.

پژوهشگر تاریخ اسلام گفت:‌ گاهی دشمنان بر تخریب قبور ائمه(ع) از جمله بقیع اقدام کردند در حالی که آیات قرآن و روایات بر ساخت بقعه برای بزرگان و اولیاء الهی تایید دارند؛‌در آیه قرآن است وقتی که اصحاب کهف از دنیا رفتند خداوند بیان فرمودند که بالای مقبره آنها مسجدی را بنا می‌کنیم که مردم کنار آنها حضور پیدا ‌کنند.

 حجت الاسلام یاوری درباره امام حسن(ع)‌ و ائمه دیگر که در قبرستان بقیع مدفون هستند، ابراز کرد: در گذشته برخی خلفانی بنی‌عباس برای قبور اهل‌بیت(ع) بنا می‌سازند، حتی در دوره سلجوقیان مجدالملک سلجوقی بنا و بقعه‌ای را بنا می‌کند که نشان می‌دهد این مختص شیعه نیست، در بین اهل سنت حتی در دوره‌های متاخر نظیر عثمانی‌ها، محمدعلی پاشای مصری و سلطان محمودعثمانی نیز توجه به بزرگان دین وجود داشته است.

شیعه و سنی به قبور اهل‌بیت(ع) توجه دارند

این پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: نه تنها در بقیع حتی در کربلا و نجف، شیعه و اهل سنت‌ هر دو به بقاع متبرکه توجه داشتند و قبور اهل بیت(ع) را نماد و محور قرار می‌دادند که جایگاه و شأن آنها نشان داده شود.

وی درباره جریان وهابیت و شبهاتی که برای زیارت قبول ائمه(ع)‌ مطرح می‌کنند، گفت: وهابیت با اندیشه غلط و التقاطی خود چنین شبهاتی را تحت تاثیر غرب، اسرائیل غاصب، انگلیس و ایادی آنها مطرح می‌کند که انشقاق و تفرقه بین مسلمانان ایجاد کرده و اتحاد آنان را از بین ببرد.

حجت الاسلام یاوری درباره شبهاتی که برخی مبلغان وهابی در سفر حج برای جلوگیری از زیارت قبور بقیع مطرح می‌کنند تحت این عنوان که چنین اقدامی شرک است و تنها باید با خداوند صحبت کرد، اظهار کرد: در آیه صریح قرآن خداوند انبیاء و اولیای الهی را شفیع خود قرار داده است، بر اساس روایات منابع فرقین و اهل سنت، جماعت و سنت پیامبر(ص) دو کلیدواژه اساسی است که شیعه سنی به آن توجه دارد و سبب شده مردم به گرد بقاع ائمه معصومین(ع) به عنوان مکان‌های مقدس جمع شوند.

پیامبر(ص) در قبرستان بقیع بالای قبور می‌رفتند 

این پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: از دیرباز در بین مسلمانان باوری شکل گرفته که اساس روایی و سنتی دارد، همان گونه که پیامبر(ص) در قبرستان بقیع بالای قبور می‌رفتند پس از زیارت برای اهل قبور درخواست غفران می‌کردند؛ در سیره اهل‌بیت(ع)  و صحابه هم چنین چیزی وجود داشته است. از نظر علمای اهل سنت زیارت قبر شرک نیست، ساختمانی که برای قبور ائمه(ع)‌ ساخته می‌شود نمادی برای تکریم و نگهداری و برقراری ارتباط با آنها است.

درخواست صدر از حکومت سعودی برای بازسازی قبرستان بقیعمستند تلاش‌های جلال آل احمد و برادرش برای بازسازی حرم بقیع

حجت الاسلام یاوری درباره جریان وهابیت با اشاره به دو نگاه، تصریح کرد:‌ تفکر وهابیت ریشه دیرینه دارد و اخیراً درست نشده است، در گذشته برخی از خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس بنا داشتند که با اهل‌بیت(ع) و نمادهای مذهبی آن بجنگند، نمونه آن معاویه برای تخریب چهره امیرمؤمنان(ع) تمام تلاش خود را کرده به همه مناطق دستور داد که حضرت را لعن کنند، جالب است بدانید که مردم سیستان حاضر نشدند چنین کاری را انجام دهند حتی پس از قیام امام حسین(ع) به خونخواهی برخواستند، در بین بنی‌عباس هم برخی خلفا قبر امام حسین(ع)‌را تخریب کردند، این مسئله سابقه دیرینه دارد.

وی ادامه داد:‌ در دوره متأخر پس از جریان ابن‌تیمیه محمدبن عبدالوهاب تفکر وهابیت را توسعه داد. دشمن نیز همیشه از افرادی که دارای جمود فکری هستند استفاده می‌کند، اسلام تمدنی را ایجاد کرده که به سوی غرب در حال حرکت است، ثقل تمدن اسلامی خاورمیانه است، دشمنان با این هدف که تمدن اسلامی به غرب نرود باید جریانی با جمود فکری درست کنند که آن را از بین ببرد؛ این با شکل‌گیری جریان وهابیت در منطقه ممکن است که گاهی بروز و ظهور آن با عربستان سعودی و گاهی با داعش یا جریان‌های التقاطی دیگر است.

این پژوهشگر تاریخ افزود: بر اساس دستور اسلام شراب خوردن حرام است؛ وقتی یک حاکم سعودی به راحتی شراب می‌خورد، نشان از این دارد که آنها با بدعت‌گذاری می‌خواهند اسلامی انحرافی را به مردم معرفی کنند، جریان وهابیت هیچ وابستگی به اهل سنت ندارد به همین دلیل علمای اهل سنت در مقابل امثال ابن‌تیمیه، عبدالوهاب سعودی و دیگران ایستادند و اجازه نمی‌دهند که ارزش‌های آنها را از بین ببرند.

بی‌حرمتی وهابیت نسبت به ائمه بقیع، غیرقابل اغماض استتخریب قبور ائمه بقیع ریشه در تفکر بنی‌امیه دارد

حجت الاسلام یاوری در پایان خاطرنشان کرد: در دوره‌هایی داریم که اهل سنت در حاشیه کتاب‌های خود صلوات بر 12 امام را می‌نوشتند که نشان می‌دهد آنها به ائمه معصومین(ع) توجه محبت‌آمیز دارند.

انتهای‌پیام/

R1392/P/S4,37/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

«بهشت بقیع» به ایستگاه مترو آمد/ نمایش ۶۰ عکس تاریخی و دیده نشده+عکس

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، نمایشگاه بهشت بقیع به همت گروه مردمی بهشت بقیع و با مشارکت معاونت فرهنگی متروی تهران در ایستگاه مترو امام خمینی(ره) در حال برگزاری است و تا روز شهادت امام جعفر صادق (ع) نیز ادامه خواهد داشت.

براساس این گزارش، نمایشگاه بهشت بقیع شامل ۶۰ تصویر تاریخی و دیده نشده شامل تصاویر بقیع شریف، مدینه منوره و دیگر آثار اسلامی از عکاسان مختلف از حدود ۱۴۰ سال پیش است.

بقیع، میراث مشترک اسلامی لحاظ معماری و معنوی است

احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران صبح امروز چهارشنبه ۵ تیرماه با حضور در ایستگاه مترو امام خمینی(ره) از این نمایشگاه بازدید داشت گفت: در مناسبت‌هایی همچون شهادت امام صادق(ع) و یا شهادت حضرت زهرا(س) بستری فراهم است که در آن‌ها می‌توان با برپایی چنین نمایشگاه‌هایی، بقیع به عنوان میراث مشترک اسلامی چه به لحاظ معماری و چه معنوی را مورد توجه قرار داد و به مخاطبان معرفی کرد.

وی اضافه کرد: آثار این نمایشگاه برگرفته از تصاویری در حدود ۱۴۰ سال پیش است که بسیار ارزشمند بوده زیرا در آن زمان، تازه عکاسی وارد کشور شده بود.

مسجد جامعی با بیان اینکه در این آثار می‌توان ریشه‌های هنر ایرانی را مشاهده کرد، افزود: در این نمایشگاه، تلاش بسیاری شده است تا از آثاری که هیچ چیزی از آن‌ها باقی نمانده است، باتوجه به اسناد و مدارک، نکات روشنی را استخراج کنند.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: مسئولان برگزاری این نمایشگاه، توانستند هنرمندانی را که آثاری درباره بقیع داشته‌اند، شناسایی کنند که امیدواریم در دوره‌های بعدی مکان‌های بهتری برای نمایش به آنان اختصاص دهند.

آشناسازی جهان اسلام با ابعاد جنایت‌کارانه تخریب بقیع هدف نمایشگاه

همچنین کمال‌الدین شاهرخ، از قدیمی‌ترین عکاسان حج که تعدادی از آثارش در این نمایشگاه عرضه شده است گفت: برای چهارمین سال است که در واقعه یوم الحد، تخریب قبور بقیع که در روز هشتم شوال واقع شده است، نمایشگاه عکس و اسناد بهشت بقیع به همت گروه مردمی با همین عنوان برگزار می‌کنیم تا یادآوری برای این اتفاق باشد و در پی آن عزم جدی برای بازسازی حرم ائمه بقیع صورت گیرد.

وی با بیان اینکه عکس از لحاظ سندی بسیار معتبر است، تصریح کرد: در این نمایشگاه تلاش کرده‌ایم با ارائه تصاویری از ۱۴۰ سال گذشته و یا اسناد موجود از آن دوران، گزارشی از جنایت وهابیت را ارائه کنیم.

شاهرخ با اشاره به اینکه متاسفانه جهان اسلام در آن دوران، واکنش لازم را به دلیل عدم ارتباطات لازم ارائه نکرد، افزود: امروزه جهان اسلام نسبت به این اتفاق، کاملاً مشرف است لذا این اطلاع را می توان فرصتی برای بازسازی حرم بقیع دانست تا ان شاء الله از این غربت خارج شود.

این عضو گروه مردمی بهشت بقیع ادامه داد: هدف این گروه آشناسازی بیش از پیش جهان اسلام با ابعاد جنایت‌کارانه این اقدام است، به همین جهت تلاش کردیم در فضای مجازی و سایر راه‌های ارتباطی در این زمینه تلاش کنیم تا صرفاً هشتم شوال و یا ایام منتهی به آن، بستر پرداخت به این موضوع نباشد و با ارائه مستندهایی، اطلاع رسانی لازم را در دیگر ایام سال نیز داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که نمایشگاه بهشت بقیع در چه مکان‌هایی برگزار شده است؟ گفت: امسال پیش از این، نمایشگاه بهشت بقیع همزمان با ایام هشتم شوال به عنوان سالروز تخریب قبور بقیع،‌ در ایوان انتظار میدان ولی‌عصر(عج) برگزار شده بود و نمایشگاه فعلی در ایستگاه میدان امام خمینی(ره) نیز تا شهادت امام صادق(ع) برپا خواهد بود.

شاهرخ گفت: پس از این مکان، بناست نمایشگاه بهشت بقیع در فرهنگسرای فرهنگ استان قم برپا شود و پس از آن نیز مراکزی همچون مرکز اسناد انقلاب اسلامی اعلام آمادگی و درخواست برای برپایی این نمایشگاه داشته‌اند.

این عضو گروه مردمی بهشت بقیع افزود: هدف ما برپایی نمایشگاه در انظار عمومی است لذا بنا داریم در محل‌های پر رفت و آمد، آثار را به نمایش دربیاوریم.

وی ادامه داد: این نمایشگاه به همت گروه مردمی بهشت بقیع برپا شده است که البته همکاری‌هایی نیز از سوی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و معاونت فرهنگی متروی تهران صورت گرفته است.

شاهرخ تصریح کرد: یکی از برنامه‌های این گروه مردمی، ایجاد یک مجموعه تصویری به صورت کتاب از عکس‌ها و اسناد باقی‌مانده از این اتفاق است که البته هنوز به دلیل مشکلات مالی هنوز این مهم محقق نشده است.

این عضو گروه مردمی بهشت بقیع در پایان گفت: این نمایشگاه در مجموع شامل ۶۰ عکس است که تعداد ۲۰ عکس آن مربوط به عکس‌برداری های سال‌های اخیر بنده از مدینه منوره و قبرستان بقیع است و بخشی از آثار نیز مربوط به مرحوم یگانه‌دوست است که در دهه چهل توفیق حضور در حج را داشت و موفق به ثبت این تصاویر شده بود که واقعاً جزو گنجینه‌های بسیار ارزشمند از مدینه منوره و قبرستان بقیع محسوب می‌شود که متأسفانه طی ماه‌های گذشته وی از دنیا رفت.

فارس

انتهای پیام/

20 / 20 بهشت بقیع نمایشگاه بهشت بقیع «بهشت بقیع» به ایستگاه مترو آمد معاونت فرهنگی متروی تهران کمال‌الدین شاهرخ ازقدیمی‌ترین عکاسان حج عضو گروه مردمی بهشت بقیع سالروز تخریب قبور بقیع ایوان انتظار میدان ولی‌عص

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

پیشنهاد ۲ میلیون یورویی باشگاه پرسپولیس به مربی پیشین یوونتوس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۰۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امام صادق(ع) چگونه چهار هزار شاگرد را آموزش دادند؟
 • شرایط شیعه‌گری دربیان امام صادق(ع)
 • برگزاری طرح نشاط معنوی در ۲۸ بقعه رشت
 • تحلیل سعدالله زارعی از نقش رهبر انقلاب در مدیریت جریان مقاومت
 • «خورشید بقیع» روی موج سلامت
 • تودهنی بزرگ اهل سنت لبنان به آل سعود
 • ماموستا خالدی: دشمن قصد تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی را دارد؛ مسلمانان با اتحاد و برادی مجال هیچ اختلافی را نمی‌دهند
 • ویژه‌برنامه «ستاره بقیع» روی آنتن رادیو معارف می‌رود
 • سیره اهل بیت در برخورد با مسلمانان غیر شیعه
 • جبهه مقاومت راز پیروزی مسلمانان بر دنیای کفر و استکبار است
 • تودهنی بزرگ اهل سنت لبنان به آل سعود/ تاکید احزاب اردنی بر شکست معامله قرن
 • وظیفه نویسنده شیعه قلم زدن در مسیر ولایت اهل بیت (ع) است
 • حضور ویژه اهل سنت در برنامه‌های دهه کرامت
 • قصه؛ الگوی روایت تاریخی از منظر قرآن کریم
 • وظیفه نویسنده شیعه قلم زدن در مسیر ولایت اهل بیت (ع) است/ «فرشته ای در برهوت»؛ منبری مکتوب برای تبیین امامت
 • بزرگ‌ترین وقف مشارکتی سال در بقعه امامزادگان یاسر و ناصر(ع) طرقبه
 • اتهامات واهی آل‌سعود به یک عالم اهل سنت/ اندیشه‌های فرحان‌المالکی
 • پیکر امام جمعه اهل سنت شهر اَهِل تشییع شد
 • اعدام روحانی عربستانی به خاطر انتقاد از وهابیت