معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: پروژه‌ای که قرار بود در پارک طرق شروع به کار کند از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مجوزی نداشته اما ظاهراً طی هماهنگی‌هایی با شهرداری مشهد این کار در حال انجام بوده است.

احمد دیناری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص پلمپ پروژه گردشگری پارک طرق، اظهار کرد: طرف سرمایه‌گذار پروژه پارک طرق، شهرداری مشهد است، زمین این پروژه طی توافقاتی از شهرداری تحویل گرفته شده است و طبق مکاتباتی که شهرداری با ما انجام داده است قصد داشتند در دو حوزه تجارتی و اقامتی پروژه‌ای داشته باشند که در حال حاضر با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان متولی امر در سرمایه‌گذاری هیچ‌گونه هماهنگی صورت نگرفته است.

وی افزود: طی مکاتبات اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری با شهرداری بر اساس مکاتبه مراجع قضائی، دو معاونت شهرداری اعم از معاونت اقتصادی و شهرسازی اعلام کردند که برای بخش تجاری این پروژه مجوز صادر شده است و برای بخش اقامتی منوط به اخذ مجوزهای لازم از این سازمان شده‌اند به این شکل که اول باید مجوزهای لازم از اداره میراث گرفته و پس از آن پروانه ساختمان تحت عنوان اقامتی صادر شود.

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: البته پس از بررسی‌هایی که انجام شد وکیل سرمایه‌گذار اعلام کرد که مجوزهای لازم بخش اقامتی از شهرداری گرفته شده است و با توجه به پیگیری‌هایی که توسط مرجع قضائی انجام شد از سرمایه‌گذار و نماینده ایشان خواسته شد امور را پی‌گیری کنند اما هیچ اقدامی از سمت سرمایه‌گذار انجام نشد و ما هم برای پلمپ این پروژه اقدام کردیم.

دیناری خاطرنشان کرد: پس از این قضیه وکیل سرمایه‌گذار به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کرد و راهنمایی‌های لازم و فرایندهای سرمایه‌گذاری برایشان توضیح داده شد و قرار بر آن شد که بر اساس همین راهنمایی‌ها فرایندهای لازم را طی کنند اما متأسفانه تا الان خبری از وکیل و نماینده سرمایه‌گذار نشده است و پی‌گیر قضیه هم نبوده‌اند.

وی گفت: به هر حال برای سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری، تمام سرمایه‌گذارن باید قبل از مراجعه به شهرداری‌های مناطق مشهد در ابتدا حتماً باید به معاونت سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی و گردگشری مراجعه کنند و کار را از صفر آغاز کنند و بر اساس فرایندهای جدیدی که ابلاغ شده پس از دریافت موافق اصولی کلی به شهرداری منطقه استعلام کتبی صادر می‌شود و بر اساس آن استعلام کتبی سرمایه‌گذار به شهرداری مراجعه می‌کند و فرایند به همین شکل ادامه پیدا می‌کند تا کار به انجام برسد.

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح کرد: در هر فرایند سرمایه‌گذاری که سرمایه‌گذار در ابتدا به شهرداری و یا هر سازمان دیگری مراجعه کند و در آنجا توافقاتی انجام شود و منجر به حق و حقوقاتی برای سرمایه‌گذار شود و سپس به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کنند این اداره عملاً مسئول پاسخگویی به ضرر و زیان سرمایه‌گذار نخواهد بود، در نتیجه بهتر است که سرمایه‌گذاران قبل از انجام هر گونه اقدام و ایجاد تعهد مالی برای خود و دیگر دستگاه‌ها ابتدا به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کنند تا از طریق این اداره به سمت دستگاه‌های مربوطه هدایت شوند.

شهرداران مناطق با میراث فرهنگی هماهنگ باشند

دیناری تصریح کرد: من از شهرداران مناطق مختلف مشهد خواهش می‌کنم زمانی که سرمایه‌گذار مراجعه می‌کند به شهرداری برای سرمایه‌گذاری روی پروژه‌ای در آن منطقه قبل از صدور هرگونه مجوز و تاییدیه ابتدا سرمایه‌گذار را به سمت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری هدایت کنند و فرایند کار را به طور کامل به اطلاع سرمایه‌گذار برسانند چرا که این کار بهترین و قانونی‌ترین روش برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و هتلداری است.

وی عنوان کرد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری در محدوده قانونی شهرها نیز الزاماً از شهرداری‌ها استعلام می‌گیرد و شهرداری‌ها به هدفی که دارند با استعلامی که می‌کنیم، می رسند و نه مشکلی برای ما، نه برای شهرداری و نه برای سرمایه‌گذار به وجود می‌آید و کا در هر سه حوزه به درستی انجام می‌شود.

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی خراسان رضوی افزود: پلمپ این مکان بر اساس مکاتبات اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است، هم‌چنین مکاتباتی که توسط مرجع‌قضایی با این اداره صورت گرفته نیز به طور کامل در اختیار شهرداری قرار گرفته است.

شهرداری مرجع صدور مجوز ساخت مجموعه گردشگری نیست

دیناری ادامه داد: شهرداری مشهد مرجع صدور مجوز ساخت یک مجموعه گردشگری نیست بلکه این سازمان مرجع صدور پروانه ساختمان است، پروانه‌‎ ساختمان‌های مجموعه‌های گردشگری هم زمانی صادر می‌شود که اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری موضوع را به شهرداری منطقه اعلام کند و شهرداری بر اساس نقشه‌هایی که این اداره ارسال می‌کند به صدور پروانه ساختمان اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذار باید در سامانه الکترونیکی صدور موافقت اصولی تأسیسات گردشگری درخواست خود را ثبت کند و مدارک مورد نیاز و فرایندهایی که باید طی شود را در سامانه الکترونیکی بارگذاری کند و مرحله به مرحله پیش رود تا زمانی که موافقت اصولی توسط اداره کل صادر شود.

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی خراسان رضوی تشریح کرد: زمانی که موافقت اصولی صادر شد بلافاصله از شهرداری منطقه استعلام می‌کنیم و بر اساس توافقاتی که طرفین با یک‌دیگر داشتند پاسخ استعلام ما را دریافت می‌کنند به این شکل که شهرداری موافقت خود بر ایجاد تأسیسات در آن مکان خاص را به ما اعلام می‌کند.

دیناری اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی در خارج از محدوده قانونی شهرها از ۱۳ دستگاه و در داخل محدوده قانونی شهر صرفاً از شهرداری استعلام می‌کند. صفر تا صد سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری به عهده اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری است و دستگاه‌هایی مانند شهرداری، دستگاه‌های استعلام شونده هستند که اداره کل به عنوان متولی، بخش‌هایی که مرتبط با آن‌ها است را استعلام می‌کند و تا زمانی که پاسخ مثبتی از سمت آن‌ها دریافت نشود کار انجام نخواهد شد.

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذار نیز باید از روند انجام فرایندها اطلاع لازم و کافی داشته باشد چرا که در حوزه‌های مختلف در حال انجام کار است و به خوبی می‌داند که اگر در این حوزه قصد سرمایه‌‎گذاری داشته باشد باید حتماً به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کند و فرایند کار را از طریق این اداره دنبال کند؛ اینکه در حال حاضر این پی‌گیری از سمت سرمایه‌گذار انجام نشده است خود بحثی است که باید سرمایه‌گذار به آن پاسخ دهد.

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: ما در اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری نه فقط در رابطه با این پروژه بلکه در خصوص هر پروژه و سرمایه‌گذاری که قصد دارد در این گونه پروژه‌های سرمایه‌گذاری، فعالیتی انجام دهد بر اساس وظایف قانونی‌مان موظف هستیم پروژه را بررسی کرده و بر اساس همین ضوابط مخالفت یا موافقتمان را با قضیه اعلام کنیم.

دیناری بیان کرد: تقریباً یک ماه پیش به وکیل سرمایه‌گذار اطلاع رسانی شده است و می‌توانستند پس از اطلاع از این قضیه به اداره کل مراجعه کنند تا در این مدت اقدام مؤثری صورت گیرد، با توجه به این‌که سرمایه‌گذار به امور کار واقف است باید فعالیت را از این اداره، که متولی این گونه امور است آغاز می‌کرد.

وی یادآور شد: زمانی که سرمایه‌گذار به اداره کل مراجعه کرده تا فرایند را قانونی طی کند، شاید در آن مرحله اقداماتی انجام شود مانند طولانی شدن فرایند کارها و افزایش بروکراسی اداری که باعث دلسردی سرمایه‌گذار می‌شود، اما زمانی که کار از پایه غیررسمی و بدون مراجعه به متولی امر انجام شود و طی فرایندی پروژه دچار مشکل شده و متوقف می‌شود سرمایه‌گذار نمی‌تواند انگیزه‌اش را از دست بدهد و باید کار را به صورت قانونی پیش برد و وظیفه ما به عنوان دستگاه اجرایی این است که سرمایه‌گذاران را راهنمایی کنیم که از مسیر درست وارد کار شوند تا برای سرمایه‌گذار و برای دستگاه اجرایی مشکلی ایجاد نشود.

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی خراسان رضوی مدعی شد: به اعتقاد من اگر کاری بر اساس قوانین و رویه‌های موجود هرچند با نقص انجام شود قطعاً مشکلاتش کم‌تر از آن خواهد بود که به دستگاه مربوطه مراجعه نشود و به گونه دیگری عمل شود.

دیناری در خصوص حل این مشکل ادامه داد: زمان ثبت درخواست این سرمایه‌گذار هم به عملکرد دستگاه متولی و هم به عملکرد سرمایه‌گذار بستگی دارد، در عین حال این اداره سعی می‌کند که سرمایه‌گذاران را به طور کامل راهنمایی کند تا در مسیر درست این فرایند قرار گیرند و کار به درستی انجام شود.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۱۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افشای راز‌های بدن مایکل جکسون

مردم منتظر واریز حدود ۵ میلیون تومان باشند!

امروز به ناموسم توهین شد

مخاطرات یک قرارداد؛ آیا شگرد چین برای تصاحب بنادر دنیا در قرارداد ۲۵ ساله ایران تکرار می‌شود؟

ضرب‌الاجل 15 روزه به استقلال برای پرداخت بدهی‌ها

خبر بعدی:

ثبت جهانی روستای تاریخی ابیانه چشم‌انتظار نگاه مسئولان/ لزوم تحقق درخواست‌های شورای روستا

گروه استان‌ها - روستای ابیانه از توابع شهرستان نطنز نامزد ثبت جهانی شده و در این راستا لازم است مسئولان برای رفع موانع این ثبت تمام تلاش خود را به کار بگیرند. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نطنز، روستای ابیانه از توابع شهرستان نطنز یکی از پتانسیل‌های گردشگری این منطقه به حساب می‌آید که سالانه گردشگران داخلی و خارجی متعددی را به دلیل شاخص بودن بافت این روستا به سمت خود می‌کشاند و یکی از پتانسیل‌های منطقه نطنز به حساب می آید.

ثبت جهانی این روستا چند وقتی است که بر سر زبان‌ها افتاده و مسئولان مربوطه در سطوح مختلف پیگیر هستند تا این روستای فاخر را به ثبت جهانی برسانند تا بیش از پیش این روستای ارزشمند با مردمانی مهربان و صبور به گردشگران و مردم در سراسر جهان شناسانده شود.

ثبت جهانی روستای ابیانه از توابع شهرستان نطنز نیازمند تامین زیرساخت‌ها و رفع مواردی است که از سوی سازمان‌های جهانی موانعی بر ثبت جهانی این روستا به شمار رفته است و از این رو همت و تلاش بی‌وقفه مسئولان را در این زمینه می‌طلبد.

فریدون الهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با ابراز خرسندی از 35 سفر به شهرستان نطنز طی پنج سال گذشته اظهار داشت: شهرستان نطنز در تمامی مقاطع و به ویژه رسیدگی به امور میراث‌فرهنگی، گردشگری و از لحاظ صنایع دستی مطرح بوده و مهمترین اتفاقی که در این مدت چشمگیر بوده است می‌توان به افزایش امکانات و زیرساخت‌های گردشگری به ویژه در خصوص اقامتگاه از 430 تخت به یک هزار و 200 تخت اشاره کرد.

الهیاری گفت: با توجه به قرارگیری این شهرستان در ابتدای دو راهی و کریدور گردشگری استان اصفهان و موقعیت جغرافیایی ویژه و دارا بودن کوهستان و کویر که از پتانسیل فوق‌العاده‌ای برخوردار است نه تنها در سطح این استان بلکه در سطح ملی و بین‌المللی مورد توجه بوده است.

ثبت جهانی اورامانات به‌عنوان یک مطالبه استانی پیگیری می‌شوددرخواست استاندار گلستان از وزیر میراث فرهنگی؛ فرآیند ثبت جهانی دیوار بزرگ گرگان تسریع شودمیراث ارزشمند استان سمنان در انتظار ثبت جهانی؛ موانع جهانی‌شدن مجموعه تاریخی بسطام کدام است؟

وی ضمن اشاره به ویژگی های منحصر به فرد شهرستان نطنز از لحاظ پتانسیل گردشگری به واسطه جاذبه‌های گردشگری گوناگون افزود: نطنز به دلیل وجود آثار تاریخی و اماکن فرهنگی و مذهبی و تنوع جاذبه‌های گردشگری در حوزه طبیعی جزء شهرستان‌های برتر استان است.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان اسفهان ضمن تقدیر از تلاش‌های شورای اسلامی روستا و مردم ابیانه به جهت حفظ میراث ملموس و ناملموس این روستای تاریخی گفت: به جهت پیگیری و رفع موانع ثبت جهانی روستا و حل و فصل مشکلات تأسیساتی در سطح مدیران کل و با حضور استاندار یا معاونت عمرانی استانداری، کارگروهی در این خصوص تشکیل و مسائل  بررسی و در راستای رفع موانع مذکور پیگیری می‌شود.

حسین یزدانهمر نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در طول سه سال اخیر اعتباری بالغ بر چهارمیلیارد و 905 میلیون تومان ‌در سطح شهرستان اردستان شامل شهرهای نطنز، بادرود، خالدآباد، طرق رود و روستای تاریخی ابیانه و روستاهای تابعه شهرستان اختصاص یافته است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابیانه افزود: این اعتبارات در راستای حفظ، احیا و مرمت اماکن تاریخی فرهنگی و مذهبی، ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و آموزش و ترویج صنایع دستی اختصاص یافته است که از نظر میزان اختصاص درسطح استان رتبه سوم را دارد.

یزدانمهر ابراز داشت: پایگاه میراث فرهنگی ابیانه با تمام توان و علیرغم کمبود نیرو و امکانات توانسته در طول چند سال گذشته اعتبارات قابل توجهی از محل ملی و استانی را جذب و نسبت به حفظ، احیاء و مرمت اماکن تاریخی بویژه خانه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و همچنین پروژه‌های مرمتی مشارکتی به طور برجسته خانه‌های تاریخی گام‌های موثری را بردارد.

وی در خصوص مشکلات میراثی روستا گفت: با توجه به ورود سالانه حداقل 50 هزار گردشگر خارجی و 1.5 میلیون گردشگر داخلی که از این روستای زیبا و بکر با جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی همراه با حفظ آداب و سنن کهن دیدن می‌کنند و با توجه به گردشگرپذیر بودن این روستا که نه تنها در سطح ملی بلکه بین‌المللی مطرح است جهت پیشگیری از مخدوش شدن چهره و بافت روستا و به جهت زیباسازی می‌طلبد که درخواست‌های شورای اسلامی روستا عملی شود.

وی گفت: با توجه به پیگیری‌های چند ساله پایگاه میراث فرهنگی ابیانه و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان و وزارت خانه امید است انتظارات مردمی و مسئولین نسبت به قرارگرفتن روستای ابیانه در فهرست میراث جهانی هرچه زودتر گام‌های عملی برداشته شود.

علی پیراینده، شهردار نطنز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، ضمن ارائه پیشنهادی مبنی بر ایجاد سایت موزه و حفاظت سنگ نگاره‌هایی با قدمت 14هزار سال و ثبت این سنگ نگاره‌ها در فهرست اثارملی کشور اظهار داشت: مرمت آتشکده ساسانی و ساماندهی محوطه پیرامون آن از مسجد جامع تا خیابان مزرعه خطیر ، پیگیری چگونگی اجرای روند شهر زیرزمینی نطنز و برپایی جشنواره گلابی (تحفه نطنز) با رویکرد گردشگری نیز از دیگر طرح‌های قابل اجرا است.

گزارش از رحمت‌الله کاملی

انتهای پیام/801/ ز

R7760/P/S6,1369/CT7 بیشتر بخوانید... گردوی تویسرکان در سازمان مالکیت فکری جهانی ثبت جهانی شد نشان جغرافیائی سوهان قم ثبت جهانی شد مسجد جامع اردستان در انتظار ثبت جهانی است

دیگر خبرها

 • وضعیت فعلی میدان ملل زیبنده جایگاه فرهنگ و تمدن فارس نیست
 • انصراف از اکران محض رضای خدا؟!
 • ۷ میلیارد ریال برای مرمت بازار تاریخی سمنان هزینه شد
 • کارت میراثبان برای دهیاران اردبیل صادر شد
 • معاون سرمایه‌گذاری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری چه می‌کند؟
 • راه‌اندازی ۵ موزه جدید در استان گیلان؛ توسعه گردشگری نیازمند اعتبارات ملی است
 • برخورد با ۳۵ تور گردشگری غیرمجاز در آذربایجان‌ شرقی
 • کرونا افتتاح موزه فرش خراسان شمالی را به تاخیر انداخت
 • برخورد با ۳۵ تور گردشگری غیرمجاز در آذبایجان‌شرقی
 • افتتاح ۵ موزه جدید تا پایان تابستان
 • لغو قرارداد با سرمایه‌گذار سقزچی
 • پیش‌بینی اعتبار 68 هزار میلیاردی برای نهضت گلخانه‌ای/ فراخوان جذب سرمایه‌گذار آغاز شد
 • انتظاری که به پایان نمی رسد / حرکت لاک پشتی ساخت بزرگترین کشتارگاه شرق کشور
 • افتتاح تونل کندوان
 • پلمب چهار واحد گردشگری در قزوین
 • تکمیل مطالعات ایجاد ۲۰ پردیس روستایی در قزوین، به زودی 
 • بنيادي ها نجات دهنده بورس / تاثير سهام عدالت بر بازار؛ مقطعي است
 • ۹ تالار برگزارکننده مجالس عروسی در شهرستان طرقبه‌شاندیز پلمب شد
 • عرضه سهام عدالت در بورس، خللی ایجاد نمی کند