سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز سه شنبه در نشستی خبری از ایران بابت آزادی «نزار زکا»، جاسوس لبنانی-آمریکایی قدردانی کرد.

به گزارش شریان نیوز،سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز سه شنبه در نشستی خبری از ایران بابت آزادی «نزار زکا»، جاسوس لبنانی-آمریکایی قدردانی کرد.

 


واشنگتن در حالی از ایران بابت آزادی این فرد قدردانی می‌کند که مقامات کشورمان اعلام کرده‌اند هیچ کشور ثالثی در آزادی زکا نقش نداشته و این اقدام صرفا بنا به درخواست «میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان و با وساطت «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله انجام گرفته است.

سندرز همچنین در ادامه مدعی شد واشنگتن خواهان آن است که آمریکایی‌های دیگری که در ایران بازداشت هستند، نیز آزاد شوند.

سخنگوی کاخ سفید به پرسش‌ها درباره اینکه آیا آمریکا در روند آزادی این تبعه آمریکایی-لبنانی نقشی داشته یا خیر، پاسخ نداد.

خبرگزاری رویترز امروز پیش تر، به نقل از یک مقام لبنانی گزارش داده بود: «نزار زکا» که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بود، [در پی وساطت سیدحسن نصرالله] آزاد شد و به‌همراه عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت عمومی لبنان، تهران را به مقصد بیروت ترک کرد.

 

زاکا از سال ۲۰۱۵ در ایران بازداشت بود و در سال ۲۰۱۶ به ۱۰ سال زندان و پرداخت غرامت ۴.۲ میلیون دلاری محکوم شد.

برچسب هاکاخ سفید

منبع: شریان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پیام های طرح شکست خورده میانجی‌گری ژاپن/ کاخ سفید و دسته و پنجه نرم کردن با بحران بی‌اعتمادی

حضور نخست وزیر ژاپن در ایران خود گواهی بر این موضوع است که امریکا توانایی مقابله نظامی با کشورمان را ندارد؛ چراکه اگر این توان نظامی وجود داشت دیگر بحث میانجی گری مطرح نبود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سفر «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به ایران با ماموریتی که آمریکایی‌ها به او دادند دارای نکات بسیار مهمی است. نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه دوست ندارد در خاورمیانه جنگی اتفاق بیفتد به ایران آمد. موضوعی که پیشتر آمریکایی‌ها با تاکتیک جنگ روانی اعزام ناو آبراهام لینکلن به خلیج فارس علیه کشورمان کلید زدند اما خیلی زود از آن عقب نشینی کردند و کارشناسان نظامی آمریکایی مطرح کردند که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا که فردی جنگ طلب است چنین جنگ روانی را به راه انداخته است و ماموریت این ناو از یک ماه پیش شروع شده بود و نیروهای نظامی آمریکایی برنامه ای برای رویارویی با ایرانیان ندارند.

نخست وزیر ژاپن در سفر به کشورمان همواره بر روی یک موضوع تاکید کرد که « من به ایران آمده‌ام تا جلوی جنگ در خاورمیانه را بگیرم.»

وی مطرح کرد: « شاید حرف‌هایی که امروز می زنم گوش‌نواز نباشد، اما چون اینجانب آرزو دارم کمک و پشتوانه شما شوم این حرف‌ها را می‌زنم؛ در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش است و متخصصان هم به وقوع درگیری تصادفی اشاره می‌کنند، اما لازم است به هر قیمتی که شده جلوی وقوع درگیری گرفته شود و با تمرکز بر این مسئله سفر من به ایران انجام شده است؛  ضروری است ایران نقش سازنده خود را ایفا کند.»

اما چند سئوال اساسی درباره سخنان شینزو آبه در ایران و اهداف این سفر وجود دارد.

آیا امریکا توان نظامی رویارویی با کشورمان را دارد؟ تنش زدایی آمریکایی تا چه حدی واقعیت دارد؟ امریکایی ها قابل اعتماد هستند؟ تکرار مذاکرات چه سودی به حال کشورمان دارد؟

رویارویی نظامی ایران و آمریکا: کاخ سفید همواره مطرح کرده است که همه گزینه‌ها در قبال ایران روی میز است. «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا همواره در قبال ایران این مساله را مطرح می کرد. ترامپ در حال حاضر خود مطرح کرده است که راهی جز جنگ اقتصادی با ایران ندارد چون به خوبی توان نظامی کشورش را ارزیابی کرده و از آن مهمتر به خوبی از توان نظامی ایران آگاه است. آمریکایی‌ها همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند قصد تغییر حکومت ایران را ندارد. رهبر انقلاب در این باره می فرمایند: « مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آنها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند، همانطور که رؤسای جمهور قبلی آمریکا، در چهل سال گذشته، برای نابودی جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند اما نتوانستند.» حضور آبه در ایران نیز خود گواهی بر این موضوع است که امریکا توانایی مقابله نظامی با کشورمان را ندارد؛ چراکه اگر این توان نظامی وجود داشت دیگر بحث میانجی گری مطرح نبود.

ادعای تنش زدایی: جالب اینجاست کشوری که خود بر آتش جنگ اقتصادی و تنش بین المللی می دمد ادعای گام نهادن در جهت تنش زدایی را دارد. امریکا دچار بحران اعتماد نه در برابر ایران بلکه در کل جهان شده است. از زمان حضور ترامپ در کاخ سفید آمریکایی‌ها با سیاست تنش آفرینی و آنارشیسم سعی کرده اند معادلات جهان را به سمت منافع خود بهم بریزند. تنش هایی که آمریکا با چین، ونزوئلا، ایران، کره شمالی، مکزیک و ... بوجود آورده است نشان دهنده همین سیاست غیر قابل اعتماد امریکایی است.    غیرقابل اعتماد بودن آمریکا: رهبر معظم انقلاب درباره اعتماد و مذاکره مجدد با آمریکایی‌ها فرمودند: « آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد. کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق ها زده، مذاکره کند؟» ایشان همچنین تاکید کردند: « مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود. صداقت در میان مقامات آمریکایی بسیار کمیاب است» بسیاری از کارشناسان بین المللی از جمله امریکایی مطرح می کنند که پیش شرط مذاکره با ترامپ بازگشت و اجرای برجام است. آمریکایی ها با خروج از برجام درواقع سد محکمی در مقابل هر نوع مذاکره دیگر ایجاد کردند. از سوی دیگر آمریکا در قبال معاهدات بین المللی دیگر جهان نیز همین رویه را پیش گرفته‌ که به طور مضاعف آنان را غیرقابل اعتماد کرده است. جالب اینجاست که این معاهدات سالها و سالها در اقصی نقاط جهان در حال اجرا بود اما آمریکا یکجانبه این معاهدات را ترک کرد که یک اجماع جهانی درباره غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی ها بوجود آورد و این مختص تنها ایران نیست.   تکرار مذاکرات معقول است؟: ایران بعد از 12 سال مذاکره پیچیده و چند وجهی با غرب و کشورهای قدرتمند جهانی به برجام رسید. برجامی که آمریکایی‌ها در زمان اوباما که به امضاء رسید هم به آن پایبند نبودند. اما به یکباره ترامپ با نادیده گرفتن این مذاکرات برجام را کنار گذاشت و آمریکا بدون هیچ توجیهی از آن خارج شد. اینکه آمریکا طلب مذاکره مجدد با ایران البته با امتیازدهی بالاتری از سوی کشورمان دارد، اولا با توجه به سابقه این کشور در بدعهدی توجیه پذیر نیست و از سوی دیگر کشورمان را در یک دور تسلسل باطل مذاکره برای مذاکره می اندازد که نتیجه ای جز بدعهدی دوباره ندارد. عایدی ایران از برجام در زمان باراک اوباما تقریبا هیچ بود که در زمان ترامپ به قطعا هیچ رسید. مذاکرات ایران با اروپا که ادعای حمایت از برجام داشتند نیز بی نتیجه بود و تنها کشورمان دوباره در زمان نزدیک به یکسال معطل مذاکرات بی نتیجه شد. آمریکایی ها خود ثابت کرده اند که مذاکره با این کشور و کلا غرب بی نتیجه است و با کمال تعجب به دنبال کلید زدن مذاکرات دیگری هستند. رهبر معظم انقلاب با پاسخ درخور توجهی که به میانجی آمریکا دادند درواقع این بی اعتمادی به کاخ سفید را در سطح جهانی پررنگ کردند.   امیر حمزه نژاد    انتهای پیام/  

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: کاخ سفید

منبع این خبر، وبسایت shariyan.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۱۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سخنگوی جدید کاخ سفید مشخص شد
 • سخنگوی همسر ترامپ سخنگوی کاخ سفید می شود
 • با ۴۳ چهره‌ای شاخصی که کاخ سفید را ترک کردند، آشنا شوید ‏
 • چرا حضور جان بولتون در کاخ سفید به نفع ایران است؟!
 • مردی که قصد ورود غیرقانونی به حیاط کاخ سفید را داشت ناکام ماند
 • ارکان دیپلماسی اقتدار/ آخرین فریب/صلح و مصلحت
 • کاخ سفید در حال بررسی ازسرگیری نشست‌های روزانه سخنگوی کاخ با خبرنگاران است
 • تشکر اینستاگرامی رونالدو از هواداران +عکس
 • کاخ سفیدِ بی اعتبار و ترامپِ دروغگو
 • شمارش معکوس حضور بولتون درکاخ سفید آغاز شده است
 • عضو سابق سیا از روزهای پایانی بولتون در کاخ سفید خبر داد
 • تصویری که کاخ سفید از ترامپ منتشر کرد جنجال به راه انداخت
 • تلاش کودکانه آمریکا برای اتهام افکنی بر ایران/ سیاست دوگانه ترامپ در برخورد با قاتلان جمال خاشقچی و ماجرای نفت کش ها
 • تصویری که کاخ سفید از دونالد ترامپ منتشر کرد جنجال به راه انداخت
 • جزئیات بیشتری از روند آزادی نزار زاکا
 • جزییات بیشتری از روند آزادی نزار زاکا
 • تشریح جزییات بیشتری از روند آزادی نزار زکا و نقش حزب الله
 • تشکر اینستاگرامی ویژه رونالدو از هواداران +عکس
 • پیامدهای جنگ با ایران برای ترامپ، آمریکا، خاورمیانه و دنیا چیست؟ +عکس و فیلم