آفتاب‌‌نیوز :

«راننده اسنپ دختری را به دلیل بدحجابی از ماشین خود پیاده کرد.» این موضوع چند روزی هست که به سوژه داغ فضای مجازی تبدیل شده است. شنیده‌ها حاکی از این است که عصر پنجشنبه راننده اسنپ، مسافر خود را به دلیل حجاب او از ماشین پیاده کرده است. «راننده اسنپ تو باد و توفان وسط اتوبان به خاطر بدحجابی پیاده‌م کرد» این جمله توئیت مسافر در راه مانده بود، او همچنین تصویر و مشخصات راننده اسنپ را نیز در حساب کاربری توئیتری‌اش منتشر کرد و از کاربران خواست در صورت مشاهده این حساب از این راننده برای سفرهای خود استفاده نکنند و از سوی دیگر نیز با ارائه گزارشی به واحد شکایت اسنپ، خواستار برخورد با این راننده شد. گویا او حتی در توئیت دیگری از برخورد شرکت اسنپ با راننده خبر داد و نوشته است که: «از اسنپ تماس گرفتند و با عذرخواهی از برخورد با راننده‌شون خبر دادند.»

بعد از انتشار این خبر کاربرانی که اقدام راننده را برحق می‌دانستند و انتشار مشخصات وی را عمل مجرمانه قلمداد می‌کردند، با #اسنپ_تحریم از راننده اسنپ دفاع کردند.

اما بعد از حضور راننده اسنپ در شبکه 3 صدا و سیما مشخص شد که با او برخوردی صورت نگرفته است، او در این برنامه اعلام کرد که با پشتیبانی صحبت کرده و اسنپ حق را به او داده و گفته است که کاملا قانون را رعایت کردید و امتیاز آن کاربر را لغو خواهیم کرد. به گفته راننده، اسنپ امتیاز او را لغو نکرده است.

راننده اسنپ مدعی شده است که مسافر از درب منزل روسری سرش نبوده، او گفته است که بعد از 200 متر از او خواستم که روسری‌ش را درست کنند دلیل را هم پلیس عنوان کردم جدا از اینکه برای خود من امر به معروف و نهی از منکر مطرح بود. من آتش به اختیار عمل کردم و از کاربر خواستم او را برسانم درب منزل که قبول نکرد و پیاده شد.

پس از مصاحبه تلویزیونی، اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه شریف نیز روز دوشنبه با راننده اسنپ دیدار و از او تقدیر کردند.

همچنین در اطلاعیه‌ای که اسنپ در واکنش به این اتفاقات منتشر شده آمده است که: «طبق قوانین اسنپ، کاربران متعهد به رعایت قوانین اسلامی، اخلاقی و اجتماعی هستند. همچنین حفظ حریم خصوصی کاربران و عدم انتشار اطلاعات شخصی هر یک از طرفین از دغدغه‌های مهم اسنپ محسوب می‌شود. در صورت بروز اختلاف بین هر یک از کاربران مسافر و راننده، اسنپ با تمام امکانات خود (از جمله مرکز تماس ۲۴ ساعته، واحد رسیدگی به شکایات و فرآیند میانجی‌گری) نهایت تلاشش را در جهت حفظ رضایت هر دو طرف و رفع اختلافات ایجاد شده به کار می‌گیرد. بر همین اساس، در این مورد نیز صحبت‌های لازم با هر یک از طرفین انجام شده است. از کاربر راننده بابت انتشار اطلاعات شخصی‌شان دلجویی به عمل آورده‌ایم و ایشان با رضایت شخصی‌شان در ناوگان اسنپ به فعالیت خود ادامه می‌دهند. علاوه بر آن، رعایت اصل مشتری‌مداری اقتضا می‌کرد که پس از ذکر شرایط و قوانین اسنپ، از مسافر نیز به دلیل ناتمام ماندن سفرشان دلجویی شود.»

حالا با انتشار این بیانیه و تقدیر از این راننده، نوبت به اعتراض مخالفان اقدام راننده اسنپ رسیده بود. آنها نیز با #تحریم_اسنپ عنوان کردند که اپلیکیشن این تاکسی اینترنتی را از گوشی هوشمند خود حذف خواهند کرد چون بعد از این اتفاق اعتماد خود به اسنپ را از دست داده‌اند.

ماجرایی اتفاق افتاده است که در آن هر دو طرف ماجرا خود را محق می‌دانند. از یک سو راننده خود را موظف به رعایت قانون می‌داند و از طرف دیگر مسافر معتقد است که در حق او اجحاف شده و در کنار اتوبان رها شده است. اما در این میان برخلاف فرصت و تریبونی که در اختیار راننده قرار گرفت، کسی سراغی از مسافر اسنپ نگرفته و شاید همین امر بیشتر اعتماد عمومی نسبت به این تاکسی اینترنتی را خدشه دار کرد. حالا بسیاری بر این باور هستند که در صورت بروز مشکل برای مسافران اسنپ کسی از آنها جانبداری نخواهد کرد و بی‌احترامی به مسافر اپیدمی شود. کاربران اسنپ این روزها بیش از قبل گلایه دارند که قوانین این تاکسی اینترنتی کاملا یک‌طرفه و به سود این شرکت تنظیم شده است.

حالا که توئیت‌های اعتراضی مسافر اسنپ از صفحه او پاک شده و جای آن را توئیتی حاوی عذر خواهی از اسنپ و کاربر راننده گرفته است بیش از پیش باید منتظر واکنش کاربران به این اپلیکیشن تاکسی اینترنتی بود. شاید وقت آن رسیده که کاربران اسنپ بیش از قبل به قوانین این تاکسی اینترنتی دقت کنند که کاملا یک‌طرفه و به سود این شرکت تنظیم شده است...

منبع: روزنامه مردم سالاری

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چشم ما به آسمان است

«چشم‌شان به آسمان است؛ عادت راننده‌های فرودگاه. حساب پروازها را دارند. این هواپیما که دارد می‌نشیند از دوبی می‌آید، آن یکی از نجف، بعدی استانبول است. بیشترین پروازها همین‌ها هستند.»

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران در ادامه نوشت: «این را راننده‌ها می‌گویند. پروازهای ورودی یعنی مسافر. یک کورس به هر جای تهران که می‌شود ۱۰۰ هزار تومان. روزی ۱۰۰ هزار تومان اگر مسافر باشد، باز بد نیست اما هم مسافر کم شده و هم درخواست برای تاکسی.

مرد با دستمال یزدی پشت گردنش را پاک می‌کند. همزمان یک ملخ چاق و چله را که بی‌هوا از جایی فرود می‌آید روی شانه‌اش، می‌تکاند: «پس راست است که ملخ‌ها به تهران حمله کرده‌اند. می‌گفتند ظهر ساوه بودند، الان رسیدند فرودگاه امام، لابد فردا می‌رسند وسط آریاشهر.»

هوا گرم و سمج است. بیرون شهر باید بهتر باشد قاعدتاً اما اینجا هم گرما بیداد می‌کند، حتی این ساعت دم غروب.

راننده‌ها با هم گپ می‌زنند. این روزها کارشان کساد است: «کلی دارم قسط ماشین را می‌دهم اما کو مسافر؟ دیگر همه یاد گرفته‌اند سفر چند روزه که می‌روند، ماشین خودشان را بیاورند و بگذارند پارکینگ. می‌گویند هزینه پارکینگ صرفه‌اش بیشتر است. آنهایی هم که بعد از مدت‌ها برمی‌گردند از خارج، کس و کارشان می‌آیند دنبال‌شان. شما خودت مگر نیامده‌ای دنبال مسافر؟»

می‌گویم خب فرق می‌کند، آدم عزیزش را بعد از مدت‌ها می‌خواهد ببیند، بالطبع می‌رود فرودگاه استقبالش. بعد فکر می‌کنم این وسط کسی اصلاً فکرش سراغ راننده فرودگاه نمی‌رود که فکر قسط ماشینش است و کرایه خانه و مخارج دیگر.

«چند وقتی تاکسی‌های اینترنتی کارمان را کساد کردند، حالا جلوی ورود آنها را گرفته‌اند اما مسافر نیست. شما خودت فکرش را بکن با این اوضاع دیگر کسی خیلی مسافرت خارجی نمی‌رود. الان فصل سفر شروع شده اما خبری نیست. چند روز پیش مسافری سوار کردم که از استانبول آمده بود. گفت قیمت تور نفری ۱۰ میلیون تومان بوده. استانبول مگر این قیمت‌ها بود؟! همین خانم می‌گفت ۲ سال پیش با ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رفتیم تور کامل جزایر ترکیه. خب معلوم است کسی دیگر نمی‌رود سفر با این قیمت‌ها، اگر هم بروند تعدادشان کم شده. ما می‌بینیم که مسافرها دیگر خرید چندانی هم نمی‌کنند اگر سفر هم می‌روند. دست‌شان خالی است، فقط همان چمدانی را که برده‌اند، برمی‌گردانند. قبلاً دست مسافرها پر بود. آن قدر نایلون خرید و ساک می‌دیدی دست‌شان که خیلی وقت‌ها توی یک صندوق جا نمی‌شد، باید دوتا ماشین می‌گرفتند. الان می‌بینی دو تا خانواده با هم ماشین می‌گیرند که کرایه‌شان نصف شود. سفرهای زیارتی را هنوز مردم می‌روند. از کشورهای عربی بخصوص عراق هم مسافر می‌آید. حالا که قیمت‌ها برایشان مفت درمی‌آید. یکی‌شان می‌گفت الان هر جا می‌رویم خرید، انگار حراج ۵۰ درصد است برایمان. همه چیز نصف قیمت تمام می‌شود.»

یکی از پروازهای ورودی تعدادی مسافر روانه بیرون می‌کند. بیشتر مسافرها عرب هستند، این را می‌شود از پوشش و زبان‌شان فهمید. خانواده‌های پرجمعیتی هستند که به گفته راننده‌ها برای زیارت می‌آیند. اول می‌روند قم و بعد مشهد. بعضی‌هایشان چند روز تهران می‌مانند و گشت و گذار می‌کنند و بعضی مستقیم می‌روند فرودگاه مهرآباد برای پرواز مشهد. خانواده‌ها معمولاً ون کرایه می‌کنند چون همان طور که گفتیم پرجمعیت هستند. یک ون را با ۱۱۰ هزار تومان می‌شود کرایه کرد تا آنها را به هتل مورد نظرشان برساند؛ چیزی کمتر از ۱۰ دلار.

«به هر که خارج از کشور بگویی این مسیر را با کرایه ۱۰ دلار می‌روی، خنده‌اش می‌گیرد. همین‌جا مردم خودمان شکایت دارند از کرایه‌ها. حالا کاری ندارم به آن وقتی که برف آمده بود و تاکسی نبود و می‌گفتند تاکسی اینترنتی تا یک میلیون تومان کرایه تهران تا فرودگاه امام (ره) زده اما در حالت کلی این کرایه به نسبت بالا رفتن قیمت همه چیز، آن‌قدرها نیست. قبلاً من ۷۰ هزار تومان می‌گرفتم و با آن یک کیلو و نیم گوشت می‌توانستم بخرم اما الان ۱۰۰ هزار تومان به جایی نمی‌رسد.»

این را یکی از راننده‌ها می‌گوید که مثل خیلی‌های دیگر در انتظار مسافر است و به گفته خودش از صبح تا حالا دشت نکرده. او ادامه می‌دهد: «رفیقی دارم که سال‌هاست مهاجرت کرده به یکی از کشورهای اروپایی و همین شغل را هم دارد اما همه چیزش مرتب و به قاعده است. وقت تعطیل و استراحتش مشخص است و با درآمدش هم می‌تواند یک زندگی معمولی داشته باشد. به قول خودش تعطیلات آخر هفته‌اش را خارج شهر می‌رود و خستگی درمی‌کند برای یک هفته کار پیش‌رو. اینجا اما راننده‌ها نه تعطیلی دارند و نه وقت فراغت. یعنی اگر بخواهی تعطیل کنی، می‌دانی باید از مسافر بمانی. آدم دائم دارد در ذهنش حساب‌کتاب می‌کند. کار راننده جماعت تعطیلی‌بردار نیست. یک مسافر داشتم که کانادا زندگی می‌کند، می‌گفت آنجا این طوری است که هر قشر از مردم بالاخره می‌تواند مایحتاجش را بخرد. مثلاً کالای خوراکی که روز اول گران است، اگر یک روز بگذرد قیمتش پایین می‌آید و هر چه بیشتر در مغازه بماند، قیمت کمتر هم می‌شود. آن طوری کسی که نمی‌تواند مثلاً گوشت فلان قیمتی را بخرد هم توانش می‌رسد بعد از یکی دو روز آن را بخرد یا آن قدر حراجی‌ها زیاد است که بالاخره هر جنسی را می‌توانید به قیمت مناسب پیدا کنید. می‌گفت من هر بار که می‌آیم برای فامیلم کلی سوغاتی از همین حراجی‌ها می‌خرم که قیمتش خیلی خوب است. البته الان ترجیح می‌دهم اگر وقت داشته باشم از همین‌جا خرید کنم چون دیگر واقعاً مفت درمی‌آید. دیگر این شده وضعیت‌مان. ما راننده‌ها به خاطر کارمان زیاد با مردم حرف می‌زنیم. همه هم که خب به هر حال از خارج برمی‌گردند، حالا یا برای سفر رفته‌اند یا دارند می‌آیند به خانواده‌شان سر بزنند. آنها که تعریف می‌کنند، انگار خودمان رفته‌ایم. یک بار داشتم برای یکی از مسافرها از شرایط زندگی در آلمان می‌گفتم، گفت شما آنجا زندگی کرده‌ای؟ خندیدم و گفتم نه، ولی زیاد درباره‌اش شنیده‌ام. یعنی یک جوری اطلاعات توی ذهن آدم می‌ماند که به قول معروف، ملکه ذهن می‌شود. این روزها البته بیشتر حرف دلار و ارز و تبدیل به ریال و مقایسه قیمت‌هاست. با آنهایی هم که از آمریکا می‌آیند، حرف از ترامپ است که می‌خواهد چه کار کند و آیا مردم خودش از او رضایت دارند یا نه؟ از همین حرف‌ها فهمیده‌ام که مردم آمریکا انگار خودشان از ترامپ راضی هستند. یکی از مسافرها می‌گفت حالا خیال نکنید مردم آمریکا همه‌شان روشنفکر و تحصیلکرده‌اند، خیلی‌ها می‌گویند ترامپ پولدار است و برای ما هم می‌تواند کاری بکند.»

صحبت با راننده‌های فرودگاه امام به بحث سیاسی و ترامپ و اینها که می‌رسد، با خودم فکر می‌کنم شاید راست است که توی ماشین مسافرکش‌ها می‌شود دو واحد جامعه‌شناسی پاس کرد، این را از یکی شنیده‌ام که خاطرم نیست چه کسی بود اما حرفش گوشه ذهنم مانده.

ساعتی گذشته و ملخ‌ها تعدادشان بیشتر شده؛ حالا هر از گاهی یکی‌شان با شدت خودش را به آدم می‌کوباند و شانس بیاوری که یکراست روی سر یا صورتت فرود نیامده باشد. یک هواپیما دارد می‌نشیند. چشم مردها به آسمان خیره می‌شود؛ این عادت راننده‌های فرودگاه است.»

انتهای پیام

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۲۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سرویس امنیتی DDoS Protection اَبر دِراک در اختیار کاربران قرار گرفت
 • «مسافر ری» از شبکه الکوثر پخش می‌شود
 • جدال تاکسی‌ها و مسافرکش های شخصی بین شهری در پایانه‌های اهواز
 • هند و چین بیشترین آمار کاربران اینترنت را دارند
 • بررسی ۲۶ پرونده تخلف بخش حمل و نقل جاده ای گلستان در ۳ ماهه اول۹۸
 • برترین کشور‌ها از نظر تعداد کاربران اینترنت
 • نظرات کاربران درباره فراخوان رئیسی
 • رسیدگی به ۲۶ پرونده تخلف بخش حمل و نقل جاده‌ای گلستان
 • چین و هند بیشترین آمار کاربران اینترنت را دارند
 • پرتعدادترین کاربران اینترنت در کدام کشورهاست؟
 • نقض حریم خصوصی کاربران توسط گوگل‌پلی، معضلی که هنوز برای فکری نشده است
 • تاخیر چند ساعته پروازها در فرودگاه مهرآباد/ سرگردانی و اعتراض ۳۰۰ مسافر و عدم پاسخگویی مسئولین+ عکس
 • جابجايي 3 ميليون و 700 هزار مسافر هوايي
 • ماجرای اسنپ را تمام کنید!
 • ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر هوایی جابجا شدند
 • ◄ جابه‌جایی بیش از سه میلیون و 700 هزار مسافر در اردیبهشت 98
 • خواب راننده، سه مسافر را به کام مرگ برد
 • اسنپ و بقیه برند‌های ایرانی یاد بگیرند؛ درس‌هایی آموزنده درباره حاشیه‌های تجارت
 • هفته‌ خبرساز اسنپ، ختم به خیر شد