به گزارش ایلنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه ۲۲ خرداد) با ژارکو ابرادوویچ رئیس کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان دیدار و گفت وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این نشست با بیان اینکه روحیه استقلال‌طلبی صربستان برای ایران جذاب است، گفت: کشورهایی که تحت سیطره آمریکا قرار گرفته اند، سرنوشت خوبی نداشته و در درازمدت هزینه زیادی پرداخت می کنند.

روابط سیاسی ایران و صربستان در سطح بالایی قرار دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران تحت فشارهای آمریکا قرار گرفته است، افزود: آمریکایی ها حتی برجام را که با توافق آنها امضا شده بود، زیرپا گذاشتند و با اعمال تحریم های مضاعف به دنبال تحت فشار قرار دادن ایران هستند، اما ایرانی ها در برابر این فشارها مقاومت می کنند.

وی با بیان اینکه روابط سیاسی ایران و صربستان در سطح بالایی قرار دارد، ادامه داد: متاسفانه روابط اقتصادی بین دو کشور گسترده نیست و در سطح نازلی قرار دارد، در حالی که می توانیم از توان یکدیگر در حوزه اقتصادی استفاده کنیم.

روحیه محافظه کاران صربستان در توسعه روابط اقتصادی به نفع آمریکایی‌ها است

لاریجانی با تاکید بر اینکه روحیه محافظه کاران صربستان در توسعه روابط اقتصادی به نفع آمریکایی ها است، تاکید کرد: اگر پیوندهای عمیقی بین کشورهای دوست برقرار شود، آمریکایی ها دیگر نمی توانند این کشورها را تحت فشار قرار دهند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ایران و صربستان می توانند در حوزه صنعت، کشاورزی و نفت و گاز با یکدیگر همکاری کنند، افزود: ما می توانیم درحوزه کشت فراسرزمینی با صربستان همکاری داشته باشیم تا روابط اقتصادی دو کشور توسعه یابد.

ژارکو ابرادوویچ: بمباران صربستان توسط آمریکایی ها حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت وارد کرد

ژارکو ابرادوویچ نیز در این دیدار با اشاره به توسعه روابط پارلمانی بین دو کشور ایران و صربستان گفت: همکاری های پارلمانی و سیاسی دو کشور در سطح بالایی قرار دارد، اما در حوزه اقتصادی سطح همکاری ها بالا نیست که باید توسعه یابد.

رئیس کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان با بیان اینکه آمریکایی ها در سال ۱۹۹۹ حدود ۸۰ روز صربستان را به صورت شبانه روزی بمباران کردند، افزود: افراد زیادی در این بمباران جان خود را از دست دادند و این اقدام آمریکایی ها حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار به ما خسارت وارد کردند.

وی ادامه داد: در این بمباران ۲۵۰ هزار صرب آواره شدند و اکنون که حدود ۲۰ سال از آن حادثه می گذرد، کمتر از ۲ درصد سکنه این مناطق باز گشته اند.

 ژارکو ابرادوویچ با اشاره به برخی اختلافات بین صربستان و کوزوو تاکید کرد: بیش از ۶ سال است که دو کشور تحت نظر اتحادیه اروپا گفت وگو می کنند و  در این راستا تفاهم نامه ای امضا شده است که ما تقریبا تمام مفاد آن را اجرایی کرده ایم.

صربستان نمی خواهد عضو ناتو شود

وی با بیان اینکه صربستان نمی خواهد عضو ناتو شود، افزود: تمام کشورهای اطراف صربستان عضو ناتو هستند، اما ۹۰ درصد مردم کشور ما در یک همه پرسی اعلام کردند که نمی خواهند عضو ناتو شوند.

رئیس کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان با تاکید بر اینکه صربستان به دنبال این است که همکاری اقتصادی خود را ایران را افزایش دهد، بیان کرد: می توان با تاسیس شرکت های مختلف در شرکت های ثالث روابط اقتصادی را در تمامی حوزه ها گسترش داد.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مهمانپرست: دلیل و انگیزه درخواست آبه برای تهرانگردی چه بود؟/ دستاورد نخست وزیر ژاپن از مشاهده روحیه مقاوم ملت ایران

سفیر پیشین ایران در لهستان و لیتوانی گفت: حتی اگر آقای آبه، یا سایر مقامات کشور‌ها بدون قصد قبلی به مرکز پایتخت بیایند، دستآورد‌های بزرگی از روحیه بالای مردم ما را با خود به سوغات خواهند برد. رامین مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر پیشین ایران در لهستان و لیتوانی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص ابعاد مختلف سفر نخست وزیر ژاپن به ایران و پاسخ قاطعانه مقام معظم رهبری به پیامی که از طرف ترامپ آورده بود، گفت: نخست وزیر ژاپن بعد از تقریبا۴۰ سال اولین نخست وزیر این کشور بود که به ایران سفر کرد و این سفر در نوع خود بسیار با اهمیت است.
وی دلیل این اهمیت را روابط تاریخی و دوستانه‌ بین جمهوری اسلامی و ژاپن دانست و یادآور شد: دو کشور ظرفیت‌های خوبی دارند که در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی می‌توانند همکاری‌های خوبی نیز با یکدیگر داشته باشند.   * بهترین شکل بیان  مسائل سیاست خارجی به صورت صریح و شفاف در ملاقات بین آبه و رهبری انجام شد مهمانپرست با بیان اینکه اصلی‌ترین دلیل سفر آبه در این مقطع فشار آمریکایی و درخواست آن‌ها برای این بود که ژاپن نقش واسطه را بازی کند و تبادل پیام را بین ایران و ژاپن برقرار کند گفت: براساس این روند بهترین شکلی که امکان داشت مسائل سیاست خارجی در مقطع کلان به صورت شفاف و صریح بیان شود در ملاقات بین آبه و رهبری انجام شد که البته این دیدار و بیانات مقام معظم رهبری انعکاس بسیار مهمی در جهان داشت.
وی ادامه داد: در این ملاقات کاملا مشخص بود که طرف ژاپنی تمایل دارد که پیام ترامپ را منتقل کند و پاسخ رهبری در خصوص بی اعتمادی به دولت آمریکا و نقض تعهدات بین المللی و تعهداتی که در خصوص برجام توسط آمریکا انجام شده و علت بی اعتمادی که طرف ایرانی به آمریکایی‌ها دارد موضوعی بود که کاملا عیان و شفاف برای طرف ژاپنی و همین طور سایر کسانی که در افکار عمومی این مسئله را دنبال می‌کنند،بیان شد.   دلایل و انگیزه درخواست آبه برای تهرانگردی چه بود؟ /دستاورد نخست وزیر ژاپن از روحیه مقاوم ملت ایران
مهمانپرست در خصوص درخواست نخست وزیر ژاپن مبنی بر «بازدید از موزه مردم شناسی در مرکز شهر تهران» و با توجه به کوتاهی طول سفر وی، گفت: تردد مقامات کشور‌های مختلف به ویژه کسانی که کمتر به ایران تردد داشتند و ایران هراسی کشور‌های غربی روی آن‌ها تاثیرات زیادی داشته بسیار ارزشمند است.
سفیرسابق ایران در لهستان و لیتوانی ادامه داد: در این بازدیدها از ایران  افراد واقعیت‌های کشور را از نزدیکی می‌بینند، درست است  که مردم ما تحت فشار اقتصادی هستند و مشکلاتی برایشان به وجود آمده که البته به اعتقاد من  مشکلات پیش آمده با تدابیر مناسب و میدان دادن به جوانان قابل حل خواهد بود و فشار‌های اقتصادی بیرونی کاهش خواهد یافت   وی با تاکید براینکه تحریم‌ها در جهت مقابله با منافع ملی ما توسط آمریکا و دوستان او دنبال می‌شود گفت: اما من فکر می‌کنم حتی در بدترین شرایط که آمریکایی‌ها بیشترین فشار را بیاورند و ما با تدبیر نامناسب نتوانیم از آن خارج شویم، دیدن واقعیت‌های کشور می‌تواند تصویر غلطی که در ذهن سایرین وجود دارد را بهم بریزد.
مهمانپرست با اشاره به اینکه مردم ایران مردمی هستند که همیشه مشکلات و فراز و نشیب‌ها را تحمل کرده و پای نظام و انقلاب ایستاده اند خاطر نشان کرد: در شرایط سخت فعلی نیز که آمریکا فکر می‌کند تلاش حداکثری او شاید مردم را به زانو در بیاورد و یا مسئولین ما را تسلیم کند، رفت و آمد مقامات سایر کشور‌ها به داخل ایران و مشاهده شرایط شهر‌ها از نزدیک توسط آن‌ها آمریکا و دوستان آن را کاملا مایوس خواهد کرد.   سخنگوی اسبق وزارت خارجه در پایان یادآور شد: حتی اگر آقای آبه، یا سایر مقامات کشور‌ها بدون قصد قبلی به مرکز پایتخت بیایند دستآورد‌های بزرگی از روحیه بالای مردم ما را با خود به سوغات خواهند برد.

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: لاریجانی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۴۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • میزگرد-۲ | صدرالحسینی: مقاومت با عبور از سخت‌ترین تهدیدها به نقطه بازدارندگی رسیده است
 • ناکام ماندن سیاست خارجه جنگ‌طلبانه عربستان در برابر مقاومت / صلح‌طلبی به شیوه بن سلمان!
 • صلح‌طلبی به شیوه بن سلمان/شکست سیاست جنگ افروزی در منطقه
 • حجاریان: تسخیر سفارت آمریکا نتیجه تاثیرپذیری چپ اسلامی از چپ روسی بود/ چپ‌ها سرآمدان این ماجرا بودند
 • رییس جمهور صربستان از ترامپ خواست کوزوو را به مذاکرات برگرداند
 • عبور صربستان از پرتغال در سِت پنجم
 • چرا کارگزارانی‌ها اصلاح‌طلبی را انحصارطلبی خواندند؟!
 • این ویژگی ها شما را برای جنس مخالف جذاب می کند!!
 • پاشنه آشیل سیاست های حوزه آب؛ توسعه طلبی و برداشت های غیرمجاز
 • روحیه شهادت طلبی عامل بازدارندگی اهداف شوم دشمنان است
 • ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند
 • صلاح فراکسیون امید توجه بیشتر به سیاست تعامل بود
 • صلاح فراکسیون امید توجه بیشتر به«سیاست تعامل» بود/ برخی شورای عالی سیاستگذاری را برای چانه زنی و فشار می‌خواهند
 • مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند؛ برخی از مسئولان اصلاً توجهی به مشکلات ‌ندارند
 • لیگ ملت‌های والیبال؛ صربستان 3-2 برزیل؛ اولین شکست برزیل در رقابت‌های امسال به دست صرب‌ها رقم خورد
 • خلاصه والیبال برزیل و صربستان در ۲۴ خرداد ۹۸ + فیلم
 • صربستان ۳ - برزیل ۲ / با شکست سلسائو ایران صدرنشین ماند
 • برزیل 2- 3 صربستان؛ سرسختی صربستان جواب داد
 • کولاکوویچ: تشویق‌های بی امان هواداران به بازیکنان روحیه داد