رویداد۲۴ یکی از نگرانی‌های به جا در توسعه بخش کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است، مسئله‌ای که برای یک کشاورزی پایدار از اهمیت غیرقابل چشم پوشی برخوردار است. از طرفی تولید بیشتر محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده در آن‌ها یکی از مسائلی است که می‌تواند اقتصاد کشور ما که مبتنی بر کشاورزی است را تبدیل به اقتصادی پیشرو کند.

مهرداد حاجی محمدی، دانش آموخته کشاورزی است و خود کشاورز نیز هست. او درباره توسعه بهره وری در کشاورزی گفت: بخش عمده‌ای از بار کشاورزی کشور ما را بخش خصوصی یعنی خود کشاورزان بر دوش می‌کشند و وزارت جهاد کشاورزی تنها یک ناظر است که هیچ کاری برای کشاورز نمی‌کند و تنها کارویژه آن این است که در تولید ایجاد دست انداز می‌کند.

وی افزود: مسئله اقتصاد کشاورزی در دو وجه قابل بحث است نخست افزایش تولید در واحد سطح است و دوم ایجاد ارزش افزوده.

این کارشناس حوزه کشاورزی همچنین بیان کرد: مسئله افزایش تولید در واحد سطح به طور مستقیم به وزارت جهاد کشاورزی برمی‌گردد.

حاجی محمدی همچنین اظهار کرد: ممکن است کشاورز بتواند یک تن یا ۱۰ تن در هکتار برداشت کند و اگر میزان کمی محصول داشته باشد دولت با هر قیمتی هم که محصول او را بخرد مقرون به صرفه نیست؛ بنابراین کشاورزان به سمت برداشت بیشتر می‌روند که حتی اگر دولت محصولی را با قیمت نخرید، برداشت بیشتر هزینه‌ها را جبران کند.
وزارت جهاد کشاورزی عملکرد قابل قبولی ندارد

وی در پاسخ به اینکه برداشت بیشتر در عین اینکه صحت منابع پایه را تضمین کند چطور ممکن است گفت: افزایش درست بهره وری در کشت از کار‌های ترویجی و تحقیقاتی که وزارت جهاد کشاورزی باید انجام بدهد میسر می‌شود، اما وزارت جهاد کشاورزی در این باره عملکرد قابل قبولی ندارد.

این کارشناس حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه در ایران محدودیت‌های زیادی در آب و خاک و اقلیم وجود دارد تصریح کرد: آزمایشگاهی که بر روی آب و خاک تحقیقات کارشناسی انجام دهد و نتیجه را به کشاورزان دهد در بدنه وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد و چنین کار‌هایی را بخش خصوصی انجام می‌دهد که هزینه تحقیقات این بخش بسیار بالا است. در مراکز دولتی و وزارت جهاد کشاورزی آزمایشگاه‌های تخصصی نیست که نتایج تحقیقات را با قیمت مناسب‌تر ارائه دهد؛ برای مثال اگر کسی زمینی داشته باشد و بخواهد یک دوره آزمایش آب و خاک و تجزیه برگ بگیرد باید چندین میلیون تومان هزینه کند.

حاجی محمدی همچنین گفت: نهاده‌های کشاورزی که امروز دولت برای آن‌ها یارانه می‌دهد، نهاده‌هایی هستند که فناوری تهیه آن‌ها دست‌کم برای ۵۰ سال پیش است و امروز اگر کشاورزی در کشور ما بخواهد بهره‌وری داشته باشد، نمی‌تواند با کودی که ۵۰ سال پیش درست شده است به این هدف برسد.

وی افزود: در حال حاضر بخشی از کشاورزی ما به سمت استفاده از کود‌ها و سموم جدید می‌رود که نتایج مثبتی هم داشته‌اند، اما قیمت نهاده‌های کشاورزی تا بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است و مشکل بزرگ‌تری هم که در اینباره وجود دارد محصولات تقلبی موجود در بازار است که سازمان حفظ نباتات می‌بیند و، اما قدرت برخورد ندارد یا به هر علت دیگری برخورد نمی‌کند.

این کارشناس کشاورزی راهکار دیگر افزایش بهره وری در واحد سطح را آموزش و ترویج دانست و ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی باید کارشناسانی به پهنه کشاورزی کشور بفرستد تا به کشاورزان آموزش دهند تا کشاورزان نیز زمان مناسب کشت و شناسایی آفت‌ها زمان دقیق آفت کشی و … را بدانند. البته در اینباره بعضی از شرکت‌های خصوصی تا حدی کار‌هایی می‌کنند، اما نمی‌توانند بخش اعظم کشاورزی را پوشش دهند، چون متولی اصلی این کار نیستند بلکه متولی اصلی وزارت جهاد کشاورزی است که از اساس ورودی به این مسئله پیدا نمی‌کند.

حاجی محمدی با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه کشاورزی گفت: برای اصلاح ارقام محصولاتی مثل گندم کار‌های زیادی شده است، اما بر باغ‌های ایران تحقیقی انجام نشده است و امکانات کار کردن هم وجود ندارد، یعنی اگر بخواهیم روی کشت بافت یا بیوتکنولوژی در ایران کار کنیم جایی که بخواهد امکانات تحقیقاتی داشته باشد اصلا وجود ندارد یا اگر باشد هم در دانشگاه‌ها و به صورت کارکردی و عملیاتی بلکه تنها یک تحقیق صرف است.

وی تاکید کرد: تحقیقات بر توسعه کشاورزی سرمایه گذاری بالایی می‌خواهد و بخش خصوصی هم رغبتی برای ورود ندارد و وزارت جهاد کشاورزی باید به عنوان متولی به این بخش ورود کند.
صنایع فرآوری در حوزه کشاورزی

این کارشناس بخش کشاورزی در ادامه صحبت‌های خود به مسئله صنایع فرآوری در حوزه کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: به چند طریق می‌توان در محصولات کشاورزی ارزش افزوده ایجاد کرد، اما به چند شرط که مهم‌ترین آن‌ها تشکیل صنایع فرآوری به روز و پیشرفته، بازاریابی و صادرات است.

حاجی محمدی افزود: برای فعالیت در حوزه صنایع فرآوری باید چندین و چند ماه به دنبال تهیه مجوز باشیم و کارشناسانی هم که از طرف سازمان‌های مختلف می‌آیند تا صلاحیت تولید واحد‌های فرآوری را بررسی کنند اصلا نمی‌دانند برای چه آمده‌اند و فقط کلیاتی را می‌دانند و همچنین می‌دانند که باید این کلیات را اجرا کنند در صورتی که فرآوری هر محصول ویژگی خاص خود را دارد. برای مثال اگر فرآوری پسته در فضای بسته که رطوبت و دمای بالا دارد انجام شود زمینه تکثیر قارچ افزایش می‌یابد و محصول کیفیت خود را از دست می‌دهد و به همین جهت پسته‌های صادراتی بازگشت می‌خورند با این‌حال کارشناسی که برای بازدید می‌آید حتی در این سطح هم دانشی ندارد و تنها می‌گوید شما در فضای باز نمی‌توانید پسته خشک کنید.
هزینه‌بر بودن تحقیقات در حوزه کشاورزی

وی با اشاره به هزینه‌بر بودن تحقیقات در حوزه کشاورزی گفت: کشاورز نمی‌تواند خطر سرمایه گذاری بر تحقیقات را به طور کامل بپذیرد چرا که در علوم کشاورزی نمی‌توانیم با قطعیت نتیجه‌ای را تضمین کنیم و از اساس در کشاورزی هیچ قابلیتی برای ضمانت ۱۰۰درصدی تحقیقات وجود ندارد.

این کارشناس کشاورزی همچنین گفت: صنایع کشاورزی دو جنبه دارد یک دیدگاه سرمایه گذار بخش‌های دیگر که به منفعت جیب خود می‌نگرد و دیگر دیدگاه کشاورز که منفعت زراعتش برای او اهمیت دارد.

وی افزود: باید دید که صنایع فرآوری چه تغییری در سفره کشاورز ایجاد کرده است؟ کشاورز از صنایع فرآوری سود نمی‌برد و برای مثال قیمت لبنیات بالا است، اما آیا دامدار هم به نسبت قیمت لبنیات شیر خود را می‌فروشد؟

حاجی محمدی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران بخش صنایع فرآوری از خارج از قشر کشاورزان ورود می‌کنند و از چرخه تولید محصولات کشاورزی جدا هستند و از اساس اقتصاد مستقلی از بخش کشاورزی دارند. منبع: اقتصاد24 برچسب ها: رویداد24 ، محصولات کشاورزی ، وزارت جهاد کشاورزی ، یارانه بخش کشاورزی ، بیوتکنولوژی سرگرمی

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

‌چشم انداز هفتمین دور مذاکرات صلح افغانستان

واکنش طالبان به مانند همیشه این بود «تعیین جدول زمان‌بندی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، پیش‌شرط گفت‌وگو میان افغانها است.»

دور ششم مذاکرات میان خلیلزاد و طالبان، روی دو مسئله «خروج نیروهای خارجی از افغانستان و عدم استفاده از خاک این کشور علیه کشور های دیگر» استوار بود، اما ادامه دار شدن مباحث پیرامون جزییات این دو محور، منتج به تصمیم گیری نشد.

بعد از این نشست بود که خلیلزاد به این نتیجه رسید که ممکن است مذاکرات صلح بیش از زمان تعیین شده ادامه یابد. به همین دلیل بود که بعد از نشست ششم وقتی به افغانستان آمد، از ضرورت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت.

انتخاباتی که به امید نتیجه دادن مذاکرات صلح، دو بار به تعویق افتاده بود.

با پایان ششمین دور گفت و گوهای صلح در دوحه قطر، رسانه ها از سرد شدن روابط میان طالبان و خلیلزاد گفتند. تاکید نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در پایان این دور از مذاکرات بر اهمیت توافق های منطقه ای و بین المللی در راستای صلح افغانستان و همچنین زمانبر بودن پروسه صلح و برگزاری انتخابات، بر این گمانه زنی های رسانه ای مهر تایید زد.

آمریکایی ها برای شکستن بن بست در مذاکرات دوحه، دست به دامن حامد کرزی شدند.

بعد از مذاکرات دور ششم، دو نشست میان شماری از افغان ها و مسئولان طالبان در مسکو برگزار شد. در نشست دوم آمریکایی ها با فرستادن کرزی به مسکو تلاش کردند زمینه برقراری ارتباط میان او و عبدالغنی ملا برادر را فراهم سازند.

اما رابطه قومی و دوستی گذشته میان کرزی و ملابرادر نیز نتوانست طالبان را به معامله وادارد و این پروژه با شکست مواجه شد.

همزمان با مذاکرات سیاسی میان طرفین، نبرد نظامی نیز در جریان بود، اما شماری از فرماندهان طالبان، نسبت به آمریکا بی اعتماد هستند و معتقدند مذاکرات صلح هم نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

مذاکره کنندگان طالب که به خوبی نسبت به این موضوع آگاه هستند، تلاش کردند با گرفتن امتیازاتی از طرف آمریکایی، به این گروه از فرماندهان خود بگویند که مذاکرات هم می تواند نتیجه بخش باشد. آزادی ۹۰۰ زندانی طالب در همین راستا بود.

اگرچه رییس جمهوری افغانستان گفت که به درخواست لویه جرگه مشورتی صلح اقدام به آزادی زندانیان طالب کرده است، اما صاحب نظران، آزادی این تعداد از زندانیان طالبان را طرح آمریکا برای سرعت بخشی به مذاکرات صلح ارزیابی می کنند. چنانچه بعد از آزادی این زندانیان، سخنگوی طالبان و خلیلزاد ابراز امیدواری کردند که مذاکرات دور هفتم با پیشرفت همراه باشد.

در آستانه برگزاری دور هفتم مذاکرات صلح، شاهد یک اجماع داخلی، منطقه ای و بین المللی هستیم. مردم افغانستان که از چهار دهه جنگ به ستوه آمده اند، یک صدا صلح را فریاد می زنند. موضوع داعش نیز موجب شد کشورهای همسایه افغانستان به موضوع صلح این کشور، اهتمام بیشتری داشته باشند.

ورود قدرت هایی چون روسیه، چین و آلمان به پروسه صلح افغانستان، چشم انداز آینده مذاکرات با طالبان را روشن تر کرده است اما مهمترین موضوع، برگزاری مذاکرات بین الافغانی است، موضوعی که به تصمیم آمریکا در اعلام زمانبدی خروج نیروهایش از افغانستان گره خورده است.

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: رویداد24 محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی یارانه بخش کشاورزی بیوتکنولوژی

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۸۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اولویت بندی واگذاری اموال زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی
 • دانشجویان رشته کشاورزی از امکانات وزارت جهاد کشاورزی برای کارورزی بهره‌مند می‌شوند
 • ضرورت احصاء و تعریف کارویژه کارگروه‌های تخصصی این انجمن
 • از فشار برای تغییر کاربری بخش کشاورزی تا اشتعال‌آفرینی 4 هزار نفر با گل و گیاه
 • وزارت جهاد کشاورزی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در سال رونق تولید با جدیت تلاش می‌کند
 • چشم انداز خزان اقتصاد کشور در سال رونق تولید
 • سیاست جهاد کشاورزی، افزایش تولید در واحد سطح/ استان اصفهان در تولید سیب زمینی رتبه سوم کشور را دارد
 • ۵۰۰۰ شغل در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی ایجاد شده است
 • وزیر جهاد: وابستگی در بسیاری از بخش های کشاورزی برطرف شده است
 • امنیت غذایی یا مزیت اقتصادی؟ /قانون تمرکز؛ ابزار رونق تولید کشاورزی
 • معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:کاهش شوری خاک نتیجه زهکشی مناسب در دشت الله آباد است
 • جهاد کشاورزی، این بار با حفاظت از نعمت خاک
 • از تشکیل جهاد سازندگی تا وزارت خانه‌ای به نام جهاد کشاورزی
 • تشکل های کشاورزی بازوی پرتوان جهاد کشاورزی کردستان هستند
 • بازدید معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از طرح زهکشی آبیک
 • موفقیت در کشاورزی مستلزم روحیه جهادی مدیران/ عنصر جهادی می‌تواند گره‌گشای مشکلات کشور باشد
 • صندوق حمایت از کشاورزی در مراغه ایجاد می شود
 • جهاد کشاورزی بالاخره آمار داد + جدول
 • بیش از ۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در البرز تولید شد