رویداد۲۴ یکی از نگرانی‌های به جا در توسعه بخش کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است، مسئله‌ای که برای یک کشاورزی پایدار از اهمیت غیرقابل چشم پوشی برخوردار است. از طرفی تولید بیشتر محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده در آن‌ها یکی از مسائلی است که می‌تواند اقتصاد کشور ما که مبتنی بر کشاورزی است را تبدیل به اقتصادی پیشرو کند.


مهرداد حاجی محمدی، دانش آموخته کشاورزی است و خود کشاورز نیز هست. او درباره توسعه بهره وری در کشاورزی گفت: بخش عمده‌ای از بار کشاورزی کشور ما را بخش خصوصی یعنی خود کشاورزان بر دوش می‌کشند و وزارت جهاد کشاورزی تنها یک ناظر است که هیچ کاری برای کشاورز نمی‌کند و تنها کارویژه آن این است که در تولید ایجاد دست انداز می‌کند.

وی افزود: مسئله اقتصاد کشاورزی در دو وجه قابل بحث است نخست افزایش تولید در واحد سطح است و دوم ایجاد ارزش افزوده.

این کارشناس حوزه کشاورزی همچنین بیان کرد: مسئله افزایش تولید در واحد سطح به طور مستقیم به وزارت جهاد کشاورزی برمی‌گردد.

حاجی محمدی همچنین اظهار کرد: ممکن است کشاورز بتواند یک تن یا ۱۰ تن در هکتار برداشت کند و اگر میزان کمی محصول داشته باشد دولت با هر قیمتی هم که محصول او را بخرد مقرون به صرفه نیست؛ بنابراین کشاورزان به سمت برداشت بیشتر می‌روند که حتی اگر دولت محصولی را با قیمت نخرید، برداشت بیشتر هزینه‌ها را جبران کند.
وزارت جهاد کشاورزی عملکرد قابل قبولی ندارد

وی در پاسخ به اینکه برداشت بیشتر در عین اینکه صحت منابع پایه را تضمین کند چطور ممکن است گفت: افزایش درست بهره وری در کشت از کار‌های ترویجی و تحقیقاتی که وزارت جهاد کشاورزی باید انجام بدهد میسر می‌شود، اما وزارت جهاد کشاورزی در این باره عملکرد قابل قبولی ندارد.

این کارشناس حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه در ایران محدودیت‌های زیادی در آب و خاک و اقلیم وجود دارد تصریح کرد: آزمایشگاهی که بر روی آب و خاک تحقیقات کارشناسی انجام دهد و نتیجه را به کشاورزان دهد در بدنه وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد و چنین کار‌هایی را بخش خصوصی انجام می‌دهد که هزینه تحقیقات این بخش بسیار بالا است. در مراکز دولتی و وزارت جهاد کشاورزی آزمایشگاه‌های تخصصی نیست که نتایج تحقیقات را با قیمت مناسب‌تر ارائه دهد؛ برای مثال اگر کسی زمینی داشته باشد و بخواهد یک دوره آزمایش آب و خاک و تجزیه برگ بگیرد باید چندین میلیون تومان هزینه کند.

حاجی محمدی همچنین گفت: نهاده‌های کشاورزی که امروز دولت برای آن‌ها یارانه می‌دهد، نهاده‌هایی هستند که فناوری تهیه آن‌ها دست‌کم برای ۵۰ سال پیش است و امروز اگر کشاورزی در کشور ما بخواهد بهره‌وری داشته باشد، نمی‌تواند با کودی که ۵۰ سال پیش درست شده است به این هدف برسد.

وی افزود: در حال حاضر بخشی از کشاورزی ما به سمت استفاده از کود‌ها و سموم جدید می‌رود که نتایج مثبتی هم داشته‌اند، اما قیمت نهاده‌های کشاورزی تا بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است و مشکل بزرگ‌تری هم که در اینباره وجود دارد محصولات تقلبی موجود در بازار است که سازمان حفظ نباتات می‌بیند و، اما قدرت برخورد ندارد یا به هر علت دیگری برخورد نمی‌کند.

این کارشناس کشاورزی راهکار دیگر افزایش بهره وری در واحد سطح را آموزش و ترویج دانست و ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی باید کارشناسانی به پهنه کشاورزی کشور بفرستد تا به کشاورزان آموزش دهند تا کشاورزان نیز زمان مناسب کشت و شناسایی آفت‌ها زمان دقیق آفت کشی و … را بدانند. البته در اینباره بعضی از شرکت‌های خصوصی تا حدی کار‌هایی می‌کنند، اما نمی‌توانند بخش اعظم کشاورزی را پوشش دهند، چون متولی اصلی این کار نیستند بلکه متولی اصلی وزارت جهاد کشاورزی است که از اساس ورودی به این مسئله پیدا نمی‌کند.

حاجی محمدی با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه کشاورزی گفت: برای اصلاح ارقام محصولاتی مثل گندم کار‌های زیادی شده است، اما بر باغ‌های ایران تحقیقی انجام نشده است و امکانات کار کردن هم وجود ندارد، یعنی اگر بخواهیم روی کشت بافت یا بیوتکنولوژی در ایران کار کنیم جایی که بخواهد امکانات تحقیقاتی داشته باشد اصلا وجود ندارد یا اگر باشد هم در دانشگاه‌ها و به صورت کارکردی و عملیاتی بلکه تنها یک تحقیق صرف است.

وی تاکید کرد: تحقیقات بر توسعه کشاورزی سرمایه گذاری بالایی می‌خواهد و بخش خصوصی هم رغبتی برای ورود ندارد و وزارت جهاد کشاورزی باید به عنوان متولی به این بخش ورود کند.
صنایع فرآوری در حوزه کشاورزی

این کارشناس بخش کشاورزی در ادامه صحبت‌های خود به مسئله صنایع فرآوری در حوزه کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: به چند طریق می‌توان در محصولات کشاورزی ارزش افزوده ایجاد کرد، اما به چند شرط که مهم‌ترین آن‌ها تشکیل صنایع فرآوری به روز و پیشرفته، بازاریابی و صادرات است.

حاجی محمدی افزود: برای فعالیت در حوزه صنایع فرآوری باید چندین و چند ماه به دنبال تهیه مجوز باشیم و کارشناسانی هم که از طرف سازمان‌های مختلف می‌آیند تا صلاحیت تولید واحد‌های فرآوری را بررسی کنند اصلا نمی‌دانند برای چه آمده‌اند و فقط کلیاتی را می‌دانند و همچنین می‌دانند که باید این کلیات را اجرا کنند در صورتی که فرآوری هر محصول ویژگی خاص خود را دارد. برای مثال اگر فرآوری پسته در فضای بسته که رطوبت و دمای بالا دارد انجام شود زمینه تکثیر قارچ افزایش می‌یابد و محصول کیفیت خود را از دست می‌دهد و به همین جهت پسته‌های صادراتی بازگشت می‌خورند با این‌حال کارشناسی که برای بازدید می‌آید حتی در این سطح هم دانشی ندارد و تنها می‌گوید شما در فضای باز نمی‌توانید پسته خشک کنید.
هزینه‌بر بودن تحقیقات در حوزه کشاورزی

وی با اشاره به هزینه‌بر بودن تحقیقات در حوزه کشاورزی گفت: کشاورز نمی‌تواند خطر سرمایه گذاری بر تحقیقات را به طور کامل بپذیرد چرا که در علوم کشاورزی نمی‌توانیم با قطعیت نتیجه‌ای را تضمین کنیم و از اساس در کشاورزی هیچ قابلیتی برای ضمانت ۱۰۰درصدی تحقیقات وجود ندارد.

این کارشناس کشاورزی همچنین گفت: صنایع کشاورزی دو جنبه دارد یک دیدگاه سرمایه گذار بخش‌های دیگر که به منفعت جیب خود می‌نگرد و دیگر دیدگاه کشاورز که منفعت زراعتش برای او اهمیت دارد.

وی افزود: باید دید که صنایع فرآوری چه تغییری در سفره کشاورز ایجاد کرده است؟ کشاورز از صنایع فرآوری سود نمی‌برد و برای مثال قیمت لبنیات بالا است، اما آیا دامدار هم به نسبت قیمت لبنیات شیر خود را می‌فروشد؟

حاجی محمدی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران بخش صنایع فرآوری از خارج از قشر کشاورزان ورود می‌کنند و از چرخه تولید محصولات کشاورزی جدا هستند و از اساس اقتصاد مستقلی از بخش کشاورزی دارند. منبع: اقتصاد24 برچسب ها: رویداد24 ، محصولات کشاورزی ، وزارت جهاد کشاورزی ، یارانه بخش کشاورزی ، بیوتکنولوژی سرگرمی

منبع: رویداد24

کلیدواژه: رویداد24 محصولات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی یارانه بخش کشاورزی بیوتکنولوژی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۸۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

روحانی به مجلس احضار می‌شود

تصویری ماندگار از سیروس گرجستانی در نقش شهریار

عکس| "ابی" ریش خود را پس از ۵۰ سال تراشید

تصاویر| این زن ۴۱ ساله، ۴۴ فرزند دارد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حادثه سایت هسته‌ای نطنز بیانیه صادر کرد

خبر بعدی:

۴.۲۶ میلیون تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شد

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۴ میلیون و ۲۶۸ هزار تن خرید تضمینی از گندمکاران کشور انجام شده است. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، اسمعیل اسفندیاری پور در حاشیه بازدید از مزارع نمونه گندم شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: آخرین میزان خرید گندم تا یازدهم تیرماه سال جاری 4 میلیون و 268 هزار تن به ارزش 10 هزار و 772 میلیارد تومان است که از این میزان مبلغ نه هزار و 992 میلیارد تومان معادل 93 درصد وجوه خرید از آغاز خرید تضمینی تا 11 تیرماه به کشاورزان پرداخت شده است.  

وی با اشاره به میزان خرید تضمینی گندم در تیرماه سال 99 گفت: در مقایسه با سال گذشته در زمان مشابه بیش از 8 درصد خرید تضمینی گندم رشد صعودی داشته است. 

اسفندیاری پور ابراز امیدواری کرد: در فصل زراعی به پیش بینی تولید 14 میلیون تن گندم و خرید تضمینی بالغ بر 10 میلیون تن از این محصول، دست یابیم.

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این نکته که از سایر استان‌های دیم خیز نیز بازدیدهای مستمر به عمل آمده است، اظهار کرد: بحمدالله وضعیت تولید گندم در کشور خوب است و روند پرداخت وجوه نیز به نحو مطلوب ادامه دارد و می توان گفت روند پرداخت وجوه گندم خریداری شده به کشاورزان به مراتب بهتر و بیشتر از سال 98 است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: دستگاه‌های تامین کننده مالی بایستی شرکت بازرگانی دولتی را مساعدت نمایند تا این شرکت بتواند همچون دو سه ماه گذشته وجوه کشاورزان را پرداخت کرده و رضایت کشاورزان را جلب نماید.

«کشاورزی، ناجی اقتصاد»|طرح ملی تولید خوراک دام با صرفه‌جویی 4 هزار میلیارد تومانی /اجرای طرح از شهریور

اسفندیاری پور با اشاره به این موضوع که تحقق این مهم موجبات دلگرمی و تشویق کشاورزان را نسبت به انجام به موقع کشت های بعدی را موجب خواهد شد، گفت: از اواخر شهریور ماه کشت پائیزه سال زراعی جاری انجام خواهد شد، در حوزه گندم برنامه تامین بذر اصلاح شده از ارقام دیم و آبی را در دستور کار داریم و تا الان نیز به مقدار 200 هزار تن بذر گندم از ارقام جدید خریداری و تهیه شده است و تا تامین کامل بذر مورد نیاز مزارع گندم کشور، این روند ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

R1342/P/S7,83/CT12 واژه های کاربردی مرتبط وزارت جهاد کشاورزی کالاهای اساسی بیشتر بخوانید... برداشت گندم در استان بوشهر ۱۱ درصد کاهش یافت/ پرداخت ۲۹۸ میلیارد تومان به کشاورزان بوشهری کهگیلویه و بویراحمد| خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافت وزیر جهاد کشاورزی: مطالبات کشاورزان از بابت خرید گندم و کلزا ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده پرداخت می‌شود

دیگر خبرها

 • تولید سالانه بیش از ۴۰۰ تن آلبالو در رزن و درگزین
 • استعدادهای کشاورزی لرستان معرفی شود
 • کشتارگاه صنعتی طیور زاهدان راه‌اندازی شد
 • رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان منصوب شد
 • ظرفیت بالای اصفهان برای صادرات محصولات شیلات
 • کار برداشت انگور یاقوتی در سیروان آغاز شد
 • پیش‌بینی برداشت 8000 تن گوجه فرنگی از مزارع فیروزآباد
 • رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان منصوب شد
 • انتصاب رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی لرستان
 • گام علمی جهاد کشاورزی برای پرکردن جیب کشاورزان
 • کلنگ زنی و افتتاح دو طرح در تاکستان 
 • رتبه نخست جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در ارتباطات مردمی
 • عملیات گاز رسانی به شهرک گلخانه‌ای نودهک در تاکستان آغاز شد
 • گیلان کمبودی در زمینه تولید مرغ ندارد/ بخش زیادی از مرغ مورد نیاز بازار بزرگ تهران را تامین می کنیم
 • کشاورزی صنعتی مظلوم و مغفول در کاشان؛ وقتی قوانین دست و پا گیر انگیزه‌ای باقی نمی‌گذارند
 • زنبورداران گیلانی برداشت عسل را از کندوهای خود آغاز کردند
 • امهال بدون سقف تسهیلات خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی
 • حمایت ویژه از صنعت زنبورداری گیلان؛ تولید عسل در استان ۱۰ درصد افزایش می‌یابد
 • تولید مرغ مازاد در گیلان | کمبود نداریم