به گزارش خبرنگار مهر، رضا رحمانی در حاشیه بازدید از هفتمین نمایشگاه صنایع و حمل و نقل ریلی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه توانمندی‌های بخش ریلی نشان می‌دهد که در این صنعت، به خصوص حوزه دانش بنیان صنایع ریلی و بخش تولید داخل پیشرفت محسوسی داشته ایم، گفت: وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن، به خوبی کارها را در بخش ریلی به پیش می‌برند.

وی درباره تولیدکنندگان داخلی صنایع ریلی گفت: همه واحدهای تولیدکننده کشور در حوزه واگن سازی، ظرف ۱۰ سال آینده بازار خوبی خواهند داشت و ما در این بازه ۱۰ ساله، به ۴۰ هزار دستگاه انواع واگن و لکوموتیو نیاز داریم که بر این اساس، تولیدکنندگان ما بازار خوبی در داخل خواهند داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، عمده ترین مشکل تولیدکنندگان داخلی واگن را در بخش سفارش ساخت و نیز تامین مالی آنها عنوان و اظهار داشت: در این زمینه، پیگیری هایی در دولت داشته ایم و قرار شد تامین مالی ساخت واگن انجام شود.

رحمانی افزود: ۷۵ درصد واگن های مسافری، ۸۵ درصد واگن های باری و ۳۳ درصد واگن های مترو، در داخل تولید می شوند و اگر سفارش‌گذاری ها به خوبی انجام شود، در تولید داخل پیشرفت بیشتری خواهیم داشت. این میزان درصد از ساخت هر واگن در داخل نشان می دهد که در حوزه واگن سازی، تقریباً خودکفا هستیم.

وی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت، از صنایع ریلی و تولید واگن و ریل حمایت می کند، افزود: هر قطعه ای که در داخل امکان تولید داشته باشد، به تولیدکنندگان اطمینان می دهیم که یا از واردات آن جلوگیری می کنیم و یا موانع جدی بر سر واردات خواهیم گذاشت تا تولیدکنندگان بتوانند با فراغ بال، به تولید بپردازند؛ مهم این است که رسانه ها از تولید داخل حمایت کنند و امسال بحث رونق تولید فعال شود.

به گفته رحمانی، به همه واحدهای استانی ابلاغ شده تا از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند.

وی یادآور شد: برای تحقق شعار رونق تولید، وزارت صنعت، معدن تجارت، سامانه «نیاز» و سامانه «محصولات دانش بنیان» را ایجاد کرده تا از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند.

وی تاکید کرد: خودروهای تولید شده از سوی خودروسازان داخلی، به دلیل کمبود قطعات دانش بنیان و الکترونیک خودرو عمدتاً در پارکینگ ها باقی مانده اند.

رحمانی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر استعفای خود گفت: آقای ربیعی سخنگوی دولت استعفای مرا تکذیب کرد. اینها شایعاتی بیش نیست و نباید به آنها توجه کرد؛ ما آمده ایم که کار کنیم.

کد خبر 4639023 برهان محمودی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انجماد ۳۵ درصد دارایی بانک ها/کاهش انباشت مطالبات نظام بانکی

وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی اعلام کرد: مجموع انباشت مطالبات غیرجاری بانک‌ها و بدهی شرکت‌های دولتی به بانک‌ها ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است که قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها را کاهش داده است.

گروه بورس، بانک و بیمه بازار نیوز: یکی از مشکلات کنونی اقتصاد ایران به نظام بانکی بر می‌گردد. بدهی دولت به بانک‌ها و به تبع آن بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی منجر به قفل شدن منابع نظام بانکی شده و علاوه بر آن تسهیلات تکلیفی نیز بر این مشکلات افزوده است.

مسائل و مشکلاتی نظیر منجمد شدن منابع بانکی در قالب اموال مازاد بانک‌ها و امور غیر بانکی شرایطی را فراهم کرده که منجر به ناکارآمدی نظام بانکی باشد.

در سال رونق تولید قطعا یکی از ستون‌های حمایت از واحد‌های تولیدی و بنگاه‌های مولد تزریق منابع به منظور حفظ و پایداری سطح تولید و اشتغال است که به دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها واحد‌ها را با کمبود نقدینگی شدید روبرو کرده است. در این بین بانک‌ها به عنوان واسطه میان منابع خرد جامعه و تولید باید در نقش ایفا کند تا با رفع این مشکل بتوان به اشتغال و تولید پاسخ مثبت داد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی تحت عنوان بسته رونق تولید به مشکلات بانکی پرداخته و معتقد است: چالش نظام بانکی از مهم‌ترین مشکلات نظام اقتصادی کشور در افق زمانی کوتاه مدت و میان مدت می‌باشد و عدم مداخله مؤثر و به موقع، احتمال بروز زیان‌های جبران ناپذیری بر اقتصاد کشور در پی خواهد داشت؛ بنابراین انجام مداخلات سریع، هماهنگ و همه جانبه در زمینه اصلاح نظام بانکی جهت رفع نابسامانی‌های نظام پولی و بانکی و ثبات پولی کشور ضروری بنظر می‌رسد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته؛ نظام بانکی کشور دچار عدم تعادل‌های شدید در ترازنامه (بدهی بزرگ‌تر از دارایی)، درآمد و هزینه پرداختی بابت سود سپرده بزرگ‌تر از درآمد حاصل از تسهیلات) و جریان نقدی شده است (جریان نقد خروجی بزرگ‌تر در مقایسه با جریان نقد ورودی بانک‌ها). مجموع این عدم تعادل‌ها سبب شده بانک‌های کشور از کارکرد اصلی خود که شامل ایفای تعهدات تسهیلات دهی و تخصیص بهینه منابع است، بازمانده و همچنین سودآوری آن‌ها با مشکل مواجه شود.

طبق برآورد‌های اولیه از صورت‌های مالی نظام بانکی موارد ذیل قابل مشاهده است:

- انجماد ۳۵ درصد از دارایی‌های نظام بانکی در املاک و مستغلات راکد و مطالبات بانک‌ها از دولت و عدم ایجاد جریان نقدی توسط آن‌ها.

- وجود دارایی‌های موهومی به میزان ۴۰ درصد دارایی‌های نظام بانکی به دلیل محاسبه تسهیلات سوخت شده، سود‌های موهومی اضافه شده به املاک و مستغلات و با سایر سرمایه گذاری‌ها.

- ۱۵۰۶.۵ هزار میلیارد ریال مانده بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در شهریور ۱۳۹۷ (رشد ۳۷.۳ درصدی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در شهریور سال ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل).

- ۱۵۰۴ هزار میلیارد ریال انباشت مطالبات غیرجاری (آشکار) در پرتفوی بانک‌ها (حدود ۶۰ در صد آن مشکوک الوصول بوده و در ضمن مطالبات غیر جاری در واقعیت بیش از ۲ برابر این مبلغ است).

- ۲۲۹۷.۷ هزار میلیارد ریال انباشت مطالبات بانک‌ها از بخش دولتی در شهریور ۱۳۹۷ (۵۲.۲ هزار میلیارد ریال آن بابت بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی است).

- نرخ بازده دارایی‌ها (ROA) حدود ۰.۱- درصد (۲۸ بانک از ۳۲ بانک نرخ بازده دارایی کوچک‌تر و با حداکثر مساوی با ۱ درصد برخوردارند).

- میزان ۴.۸ درصدی کفایت سرمایه شبکه بانکی (کسری حساب سرمایه حدود ۵۷۰ هزار میلیارد ریال تا رسیدن به سطح ۸ درصد).

الف) علل اصلی و زمینه ساز اولیه وضعیت و بستری است که امکان تأثیر پذیری منفی سیستم بانکی از تکانه‌های اقتصادی را زمینه سازی کرده‌اند، شامل:

- تعدد بانک‌ها و رقابت ناسالم آن‌ها در بازار سپرده

- عدم استقرار حاکمیت شرکتی، شامل پاسخگویی، شفافیت، مسئولیت پذیری و انصاف

- خصوصی سازی قبل از تنظیم‌گری مناسب و به تبع آن ضعف در نظارت توسط مقام ناظر

- نبود نظام ارزشگذاری حرفه‌ای

- نقص نظام حسابرسی و گزارشگری مالی کارآمد

ب) علل و عوامل تشدید کننده تکانه‌ها و عوامل تشدید کننده‌ای هستند که در بستر آسیب پذیری نظام بانکی، نابسامانی در بانک‌ها را ایجاد نموده‌اند، شامل:

- بروز رکود اقتصادی به دلیل تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت در دهه گذشته

- رفتار ناسازگار نظام تصمیم گیری با ثبات بانکی از جمله وجود سلطه مالی به صورت تاریخی

- بالا بودن نرخ حقیقی جذب سپرده

در خصوص رفتار ناسازگار نظام تصمیم گیری می‌توان به موارد سلطه مالی دولت (اجرای طرح‌هایی نظیر مسکن مهر، آیین‌نامه اجرایی گسترش بنگاه‌های کوچک اقتصادی زودبازده و کارآفرین، عدم تأمین منابع لازم بانک‌ها از سوی دولت جهت باز خرید اوراق مشارکت، تجربه تبصره‌های الحاقی ۳۵ و ۳۶ به قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور و به تصویب قوانین ناسازگار با ثبات بانکی از سوی مجلس، رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارتباط با تسهیلات بانکی، رفتار فضایی ناسازگار با ثبات بانکی (احکام مربوط به ورشکستگی بدهکاران بانکی، احکام دیوان عدالت اداری به نفع بانک‌های مختلف و ...)، ایجاد مؤسسات مالی غیرمجاز (مجوز‌های صادره از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیروی انتظامی در سنوات گذشته و در زمینه ساختار‌های نادرست می‌توان به ضعف نظام وثیقه‌گیری، فرآیند طولانی رسیدگی به جرائم بانکی در قوه قضائیه و ساختار قانونی ضعیف ماده (۳۴) ثبت اشاره کرد. لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000EG4 برچسب ها: وزارت اقتصاد ، وزیر اقتصاد ، بانک

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: رضا رحمانی وزارت صنعت معدن و تجارت واردات خودرو

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۸۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رشد قیمت در بازارِ بلاتکلیف خودروهای داخلی+جدول
 • جدول/ رشد قیمت در بازارِ بلاتکلیف خودروهای داخلی
 • معمای خودروهای ناقص
 • زدوبند خودروسازان با قطعه‌سازان
 • طرح ترافیک بدون پارکینگ به چه مانَد!؟
 • طراحی پلت‌فرم راه نجات خودروسازان از مونتاژکاری
 • واکنش نعمت‌بخش به تصاویر انبار خودروهای ایران خودرو
 • ارائه برنامه «رحمانی» برای رونق تولید/ گزارش خودروسازان به مجلس
 • قیمت‌گذاری حج ۹۸ با دلار ۷ هزار تومانی/ احمد توکلی: دلار ۴۲۰۰ تومانی عددی من‌دَرآوردی بود/ دعوتنامه تحویل خودرو با نرخی بالاتر از قیمت اعلامی روزانه خودروسازان/ خوش‌بینی بازار به افزایش قیمت طلا
 • ۲ هزار واگن باری برای صادرات کالا از سرخس به آسیای مرکزی تامین شد
 • علت برگشت دادن داروهای ایرانی از کشورهای همسایه دستور آمریکا بود/ اگر داروهای داخلی کیفیت ندارند پس چرا قاچاق می شوند/ تاثیر منفی ممانعت تبلیغ دارو در رشد داروسازی کشور/در فرهنگسازی دارویی کم کار هستیم
 • ۳۵ درصد دارایی بانک‌ها منجمد است / ۳۸۰ هزار میلیارد تومان انباشت مطالبات نظام بانکی
 • (عکس) تصاویر هوایی از پارکینگ ایران خودرو و حجم انبوهی از خودرو!
 • احتکار خودروسازان حقیقت دارد؟
 • ◄ شرکت‌های داخلی با تمام توان در نمایشگاه ریلی مشارکت کردند
 • پارک‌های جیبی جایگزین پارکینگ‌ها
 • تصمیم‌گیرنده برای صنعت قطعه‌سازی کیست؟
 • پشت پرده حمایت از داروی تولید داخل
 • رانندگی آزمایشی ۴۸ ساعته با e-Golf، طرح ویژه فولکس‌واگن برای مشتریان انگلیسی