مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ۲۰ روز ابتدای خردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۷۰۲ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۱ درصد کاهش یافته است. این مقدار افت نقطه به نقطه‌ی معاملات، بیشترین مقدار کاهش سالیانه از دی‌ماه سال گذشته تاکنون را نشان می‌دهد.

وی افزود: با وجودی که قراردادهای خرید و فروش، کاهش چشمگیری داشته، افت اجاره‌نامه‌ها در تهران کمتر بوده است. این نمایه می‌تواند حاکی از آن باشد که متقاضیان بالقوه خرید مسکن پس از رشد قیمت‌ها به سمت بازار اجاره سوق یافته‌اند.

به گفته خسروی طی ۲۰ روز ابتدای خردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۸۰۲ قرارداد اجاره در تهران به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که اوضاع معاملات در کل کشور نسبت به تهران مقداری بهتر است، گفت: ۳۱ هزار و ۱۰۸ قرارداد خرید و فروش مسکن طی ۲۰ روز ابتدای خردادماه ۱۳۹۸ منعقد شده است. این تعداد نسبت به ۲۰ روز ابتدای خردادماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۲ درصد کاهش یافته و نشان از اوضاع مناسب‌تر معاملات در کل کشور نسبت به شهر تهران دارد.

خسروی هم‌چنین قراردادهای اجاره در کل کشور را طی زمان ذکر شده ۳۱ هزار و ۲۷۵ مورد اعلام و تاکید کرد: این رقم نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش ۱۷ درصدی نشان می‌دهد.

رشد قیمت مسکن پایین‌تر از تورم قرار می‌گیرد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در تحلیل شرایط کنونی بازار مسکن گفت: نوسانات نرخ ارز و اثرات اقتصاد کلان تأثیر خود را ابتدا با رشد قیمت و سپس با افت معاملات در بازار مسکن نشان داد. افزایش قیمت، طبیعتاً رابطه معکوسی با نرخ معاملات دارد و هرچه به سمت بالا حرکت کند، معاملات پایین می‌آید.

وی درباره پیش‌بینی از وضعیت بازار در سال جاری اظهار کرد: انتظار داریم با روند کاهشی که قیمت ارز در هفته‌های اخیر داشته شاهد ثبات نسبی بازار مسکن باشیم. اگر نوسانات چندانی در حوزه ارز، طلا، بورس و حامل‌های انرژی نداشته باشیم پیش‌بینی ما این است که نرخ رشد قیمت مسکن در سال جاری پایین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد.

انتهای پیام

کد خبر 1269195

منبع: خبرآنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سایه دلالان بر بازار مسکن مهر کوی وحدت شیروان

دولت نهم و دهم با ساخت و ساز مسکن مهر به دنبال مقابله با افزایش قیمت در بخش مسکن بود اما جانمایی های نادرست، تامین نشدن زیرساخت ها و نابسامانی بازار خرید و فروش و سنددار نبودن مسکن مهر، موجب شد که بازار دلالی در این زمینه شکل بگیرد.

خبرگزاری شبستان _ شیروان؛ پروژه مسکن مهر توانست طی سال‌های گذشته به خانه دار شدن برخی از خانوارها کمک کند اما در عین حال بسیاری از افراد نیز به دلایل متعددی همچون سردرگمی و دریافت مبلغ اضافه از سوی تعاونی ها، آرزوی خانه دار شدن را فراموش کردند و این امر باعث شد تا قيمت تمام شده اين مسكن بيشتر از ميزان برآورده اوليه باشد. دولت گذشته به دلیل فراهم نکردن زیرساخت های لازم به محض افزايش قيمت مصالح ساختماني و دستمزد كارگری، اعلام کرد با مبالغ قبلي نمي‌توان واحدها را تمام کرد. حال افراد بسیاری بر این باورند که ادامه این پروژه، توسط دولت نیازمند اصلاحات زیرساختی و پایه ای است و باید تکلیف خریداران در این خصوص مشخص شود.

 

یک کارشناس زمین و مسکن در این رابطه می گوید: یکی از اصلی ترین دلایل دریافت هزینه بیشتر از خریداران به نبود تخصص در ساخت ‌و ساز و تعهدات تعاونی ها باز می گردد، هر چند که این تعهدات در مسیر اجرا با موانعی نیز روبرو شد.

 

مجتبی صائب گفت: عمده مشكلات مسكن مهر مربوط به مسائل زيرساختي است و اين مسئله باعث شد تا وقت زيادي از تعاوني‌ها صرف آماده ساختن زيرساخت‌هاي احداث مسكن مهر شود.

 

وي‌ با بیان اینکه تعاوني‌ها در تامين بودجه مورد نياز دچار مشكل هستند، می گوید: بانك‌ها نیز براي پرداخت وام احداث مسكن اعلام کرده اند كه بعد از پيشرفت پروژه تا حد مشخصي وام را مي‌پردازند که این امر باعث كُند شدن روند احداث و در نتيجه ناتواني تعاوني‌ها در دريافت وام شده و این امر نشان می دهد که زیرساخت ها در این پروژه نیازمند اصلاح است.

 

یک کارشناس عمران و شهرسازی هم با اشاره اینکه اجرای این پروژه در دولت یازدهم نیازمند تغییر ساختاری است، اظهارداشت: پروژه مسکن مهر در دولت گذشته بدون کار کارشناسی انجام شد و طرحی شتاب زده بود که در فرآیند اجرا، دست دلالان و واسطه ها را باز گذاشت.

 

صادق روشن فراز می گوید: مسکن مهر برای اقشار کم درآمد و فاقد مسکن اجرایی شد اما پس از مدتی این بازار در دست دلالان قرار گرفت و از ماهیت واقعی خود خارج شد طوری که مسئولان تنها به ساخت مسکن های کم دوام اقدام کردند و در مناطق اجرای این پروژه هیچگونه مراکز آموزشی و بهداشتی ایجاد نشد.

 

وی تصریح کرد: در این طرح در خصوص افزایش قیمت‌ مصالح ساختمانی نیز پیش بینی های لازم صورت نگرفت و در این رابطه دولت آینده باید با انجام تغییرات کلی و زیربنایی این پروژه را با هدف خانه دار کردن اقشار ضعیف ادامه دهد.

 

کارشناس عمران و شهرسازی می گوید: هنگامی که دولت قصد ساخت مسکن برای اقشار ضعیف جامعه را داشت باید تمام زیرساخت های مورد نیاز را تأمین می کرد اما دولت  بالعکس عمل کرد.

 

روشن فراز بیان می کند: دولت تنها شروع به ساخت مسکن کرد و سایر امکاناتی که در کنار واحدهای مسکونی باید ایجاد شود را به فراموشی سپرد.

 

وی یادآور شد: اجرای این پروژه در شهرها توفیق چندانی نداشت و اقدامات رفاهی و خدماتی مسکن مهر در بسیاری از شهرها بسیار ابتدایی و ضعیف بود.

 

کارشناس عمران و شهرسازی می گوید: پروژه مسکن مهر طرحی خوب و مناسب به منظور خانه دار کردن مردم تلقی می‌شود که باید با ایجاد تغییراتی در اجراء با واگذاری ساخت و سازها به مردم ادامه پیدا کند.

 

رييس اداره راه و شهرسازي شيروان با اشاره به گلايه برخي از متقاضيان درباره تحويل ندادن واحدها گفت: سايت كوي مسكن وحدت شيروان شامل دوهزار واحد مي باشد كه تاكنون ساخت 700 واحد به اتمام رسيده و به متقاضيان تحويل داده شده است. 


محمود رضا زاده در گفت و گو با خبرنگار  خبرگزاری شبستان در شیروان با بيان اينكه سعي بر اين است ساخت مابقي واحدها تا پايان سال 98 به اتمام برسد، اظهارداشت: عمليات ساخت سايت مزبور از سال 90 شروع شده كه هم اكنون طرح هاي در دست اجرا بيش از 60 درصد پيشرفت فيزيكي دارد. 


وي هزينه تمام شده هر واحد را 600 ميليون ريال عنوان كرد و گفت: از اين ميزان 200 ميليون ريال آورده متقاضي و مابقي وام 12 ساله است. 

 

رضا زاده افزود: علت تاخير در ساخت و ساز مسكن مهر كوي وحدت جانمايي اشتباه پروژه، مشكلات شركت هاي تعاوني تشكيل شده، تغيير ساخت از شركت‌هاي تعاوني به تفاهم‌نامه سه جانبه انبوه ساز و بانك و راه و شهرسازي، مشكل تامين آورده مالي اعضا و تورم هاي ايجاد شده در سال هاي اخير است. 


رییس اداره راه و شهرسازی شیروان گفت: اكثريت اعضا كه هزينه خود را كامل واريز كردند واحدهاي آنان واگذار شده يا در مرحله تحويل هستند به جز دو شركت كه ساخت واحدها توسط تعاوني مسكن صورت مي گيرد. 


رضا زاده با بيان اينكه همه زيرساخت ها از جمله آب، برق، گاز و خدمات روبنايي مسجد، مدرسه، مغازه و نانوايي تكميل شده است، افزود: تاخير در ساخت به علت مشكلات مالي خود اعضا شركت است در صورتي‌كه بانك تمامي تعهدات خودش را پرداخت كرده اما، بخش مالي كه از طرف اعضاي تعاوني بايد تكميل شود متاسفانه مشاركت اعضا بسيار كم است.

 

 

پایان پیام/641

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: مسکن قیمت مسکن بازار مسکن تهران

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۸۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازار مسکن نفس‌های آخر رشد قیمت را می‌کشد
 • گشایش سپرده ویژه معاملات آنلاین سهام در بانک‌پاسارگاد
 • ۶ عامل جهش قیمت مسکن در اردیبهشت ماه
 • دلایل افزایش قیمت مسکن/قیمت مسکن ۲.۸ برابر شد
 • افزایش 189 درصدی قیمت مسکن
 • مهار رشد قارچ گونه اجاره بها در بازار مسکن با راه اندازی سامانه ملی املاک
 • سیاست های دوقلو برای سامان آشفته بازار مسکن
 • دلایل افزایش قیمت مسکن؟
 • بورس تهران در پی جایگزینی برای هسته معاملات/ دفتر آمار چین: ایجاد ۶ میلیون شغل در پنج ماه/ زنگنه: بازار نفت، شکننده و ناپایدار است/ نماینده مجلس: مردم حاضرند، خودروی ناقص تحویل بگیرند
 • مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت
 • جریان‌شناسی نقدینگی بورسی‌ها
 • روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازار مسکن
 • کاهش ۱۵۰ تومانی قیمت دلار در بازار تهران/ کاهش بهای ۱۶ واحد پولی در بانک مرکزی
 • کوتاهی وزارت راه و شهرسازی در ساماندهی بازار مسکن
 • وزارت راه به وظایفش برای ساماندهی بازار مسکن عمل نمی‌کند
 • کاهش 70 درصدی ارزش پول رهن مستأجران/ با حق مسکن فعلی می‌توان کمتر از یک میلی متر خانه در تهران خرید!/ قیمت خانه‌ای به اندازه یک قوطی کبریت حدود 2 میلیون تومان است
 • وزیر صنعت: هیچ مماشاتی با خودروسازان نداریم؛ عمل به تعهدات ولو با ضرر/ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷ با نفت و بدون نفت منفی اعلام شد/ تخفیف ۷۵ میلیونی بانک مرکزی به صرافی‌ها
 • آخرین آمار از معاملات امروز بورس تهران
 • آخرین آمار از معاملات امروز بورس تهران/ رشد ۴۰۰۰ واحدی شاخص کل