سخنگوی سازمان تعزیرات با بیان اینکه تقلبی‌بودن برنج‌ها در پرونده فروشگاه شهروند محرز است، گفت: حکم این پرونده هفته آینده صادر می‌شود.

به گزارش مشرق، ۳۱ اردیبهشت امسال، گشت تعزیرات حکومتی استان تهران پس از وصول گزارشی، به چند شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند مراجعه کردند و پس از بررسی متوجه شدند، برخی از برنج‌های عرضه‌شده در این فروشگاه تقلبی است و در حالی که روی آن‌ها برچسب ایرانی خورده است اما داخل کیسه‌ها برنج‌های پاکستانی است.

حسین ایزدی، رئیس این گشت تعزیرات تهران اظهار کرد: برنج هاشمی عرضه شده با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را به آزمایشگاه دادیم تا روی آنها آزمایشات لازم انجام شود و بر اساس نتایج بدست آمده از سوی اتحادیه مشخص شد که ۷۰ درصد از این برنج پاکستانی و ۳۰ درصد ایرانی است! در این فروشگاه، برنج اشاره شده را به عنوان برنج ایرانی درجه یک فروخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: نتیجه آزمایش برنج‌های تقلبی شهروند

همچنین عبدالله حقیقت؛ نائب رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز در این باره توضیح داد: باب شده که روی اینگونه برنج مشخصات برنج هاشمی زده می‌شود که ۸۰ درصد از این برنج‌ها پاکستانی و ۲۰ درصد ایرانی است، این فروشگاه بزرگ باید کارشناس تشخیص برنج داشته باشند.

به گزارش تسنیم بنا بر اظهارات حسین ایزدی؛ رئیس این گشت تعزیزات، تخلف در فروشگاه اشاره شده به عنوان عرضه کالا تقلبی محرز بوده که در نهایت نظر کارشناسان تعزیرات و اتحادیه مقرر شد قمیت اصلاح و موجودی انبار میان مردم توزیع شود.

به گفته سخنگوی سازمان تعزیرات کارشناسان صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان، اتاق اصناف و اتحادیه بنکداران وقوع این تخلف را احراز کردند و بلافاصله تیم گشت تعزیرات مازندران به محل کارخانه تولید برنج های مذکور در این استان مراجعه و ضمن دستور توقیف توزیع و فروش ۳۰ تن برنج موجود در کارخانه، نمونه برداری برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین گفت: با موافقت و رضایت کامل مدیرعامل و دست اندرکاران فروشگاه مرکزی شهروند، موجودی انبار به میزان ۶۰ تن به طور کامل در محل فروشگاه عرضه و به قیمت یک میلیون ریال معادل هر کیسه ۱۰ کیلویی صد هزار تومان عرضه و به مردم به فروش رسید که موضوع مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

پس از این اظهارات، مدیرعامل فروشگاه شهروند برای پاسخگویی درباره وقوع این تخلف به تعزیرات احضار شد و یک روز بعد، در نشستی خبری، ضمن قبول بی‌کیفیت بودن برنج‌های عرضه‌شده، به بیان توضیحات درباره علت فروش این برنج‌ها و تأخیر در جمع‌آوری آنها توضیح داد.

روز ۶ خرداد نیز، سخنگوی تعزیرات اعلام کرد که تأمین کننده برنج‌های فروشگاه شهروند نیز در شعبه تعزیرات حضور یافته و به تقلبی بودن برنج‌ها اعتراف کرده و اعتراف وی نیز مکتوب شده است. با توجه به اقرار تأمین کننده به تقلبی بودن برنج‌ها، در حال حاضر مشغول بررسی این موضوع هستیم که فروشگاه شهروند در تقلبی بودن برنج‌ها نقش داشته است یا خیر؟

اما زهرا نژادبهرام عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران روز یکشنبه ۱۹ خرداد در اظهارنظری عجیب اعلام کرد که برنج‌های مدنظر پرونده تعزیرات پاکستانی نیست و کاملاً ایرانی هستند بلکه فقط مخلوطی از برنج با کیفیت متفاوت هستند.

وی ادامه داد: این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود که ۷۰ درصد برنج‌های عرضه شده در فروشگاه شهروند پاکستانی و ۳۰ درصد ایرانی هستند که این موضوع با نتیجه آزمایشگاه همخوانی نداشته و در واقع نتیجه آزمایش نشان می‌دهد که ۷۰ درصد برنج‌ها برنج هاشمی بوده است که ما نیز قبل از این اعلام کرده بودیم که بهتر بود که پیش از اعلام نتیجه آزمایشگاه این موارد اطلاع‌رسانی نشود.

سیدیاسر رایگانی در نشست خبری امروز خود درباره سرانجام رسیدگی به پرونده فروش برنج تقلبی در فروشگاه شهروند اظهار کرد: نمی‌خواهیم وارد فضایی شویم که دچار جنجال لفظی شویم، تا روزی که مدیرعامل شهروند نشست خبری نگذاشت، اسم فروشگاه را اعلام نکردیم، پرونده در حال رسیدگی است و تا یک هفته آینده حکم اعلام می‌شود، تامین‌کننده برنج در شعبه ما به تقلبی بودن جنس اعتراف کتبی کرد و شرکت شهروند از این تقلب اطلاع نداشت.

وی افزود: درباره تمام پرونده‌ها روند کارشناسی داریم، مرجع درخواست کارشناسی شعبه رسیدگی‌کننده نه شاکی است، ضمن اینکه با زیرمجموعه سازمان ملی استاندارد مکاتبه داشتیم و اصلاً این نوع تشخیصی که دوستان در شورای شهر اعلام کردند، امکان تفکیک آن وجود ندارد و برای ما تقلبی بودن برنج محرز است.

رایگانی درباره اظهارات یکی از اعضای شواری شهر مبنی بر بررسی برنجهای شرکت شهروند در آزمایشگاه، گفت: مرجع درخواست رسیدگی شعبه رسیدگی‌کننده است و طبق اعلام مکتوب سازمان حمایت به سازمان تعزیرات حکومتی، اصلاً امکان چنین کارشناسی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در موردی دیگر یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای برنجی شامل ۷۰ درصد برنج پاکستانی و ۳۰ درصد ایرانی، به نام فروش برنج دانه بلند هاشمی به فروش می‌رساند که با شکایت دادستانی در حال پیگیری پرونده هستیم.

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دو درصد از پرونده‌های قاچاق تعزیرات مربوط به دخانیات است

به گزارش ایلنا، جمال انصاری در کارگاه آموزشی مبارزه با قاچاق کالاهای دخانی در مشهد مقدس گفت: در موضوع قاچاق به صورت کلی خلاهای قانونی وجود دارد اما باید ضمن استفاده از قوانین موجود برای جلوگیری از قاچاق به دنبال اصلاح قوانین و خلاهای موجود باشیم.

وی افزود: وظیفه ما در حوزه تبلیغی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به پایان نرسیده است و اختیارات و الزامات قانونی که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایجاد شده؛ باید محقق شود.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت: هنر تنظیم گری ما این است که بتوانیم مسائل را به صورت پیوسته مدیریت کنیم یعنی ضمن مدیریت و برنامه ریزی اقتضایی و برخورد با قاچاق، به مسائل و سیاست های موجود حاکمیتی نیز توجه کنیم و یقین داشته باشید که بدون توجه به سیاست های موجود نمی توانیم به اهدافمان دست یابیم و در این دامنه شکست می خوریم.

انصاری تصریح کرد: با توجه به قانونگذاری های انجام شده، رویکرد ها در مواجهه با تخلفات به سیاست های تقنینی افتراقی تبدیل شده و نشانگر این است که قانونگذار به این نتیجه رسیده که ما با برخوردهای کلی نمی توانیم پدیده شوم قاچاق کالا و ارز را در کشور مدیریت کنیم.

وی افزود: قانون از سال ۷۳ به بعد رویکردش این است که برخورد با تخلفات اقتصادی تبدیل به اولویت نخست و محوری سازمان شود.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه سیاست های افتراقی قانونگذار دو پیام دارد، اظهار داشت: پیام نخست این است که قانونگذار فصل پیشگیری را به عنوان یکی از فصول اولیه قانون آورده یعنی قانونگذار معتقد است اگر ظرفیت های فعلی را به صورت مضاعف برای برخورد با قاچاق کالا و ارز بگذاریم؛ نمی توانیم ادعا کنیم که چیزی به عنوان قاچاق وجود ندارد.

وی در خصوص دومین پیام قانونگذار در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: پیام دیگر تاکید قانونگذار بر اهمیت برخورد با قاچاق در حوزه کالاهای سلامت محور به دلیل حساسیت و اثرگذاری آن بر سلامت هموطنان است که امروز در این کارگاه نیز مورد تاکید بوده است.

معاون وزیر دادگستری تاکید کرد: آرمان ما این است که قاچاق کالا و ارز نداشته باشیم اما این آرمان فعلا محقق نشده است اما اکنون در سازمان تعزیرات به عنوان یک سازمان مقابله ای مهم این است که دستگاه ها به سمتی برود که ما بدانیم کنترل رفتاری و انحرافی قاچاق کالا را دقیق تر انجام بدهیم.

انصاری بر ضرورت استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های انجمن ها و بخش های خصوصی تاکید کرد و گفت: مجموعا ۱۰ درصد تمام پرونده های سازمان تعزیرات حکومتی مربوط به قاچاق کالا است و پرونده های مربوط به قاچاق کالای دخانی نیز حدود ۲ درصد است که با بهره گیری از توانمندی های بخش های دیگر می توانیم این آمار را به صورت کمی و کیفی افزایش دهیم و برخورد را به سمت برخورد با قاچاق در سطح کلان ببریم.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در پایان گفت: سازمان تعزیرات حکومتی حضور پررنگش در کنار دستگاه های نظارتی بر همین مبنا است و آمادگی داریم برای سیاستگذاری، کنترل، پیشگیری و برخورد و تمام اقداماتی که می تواند آسیب های این حوزه را کاهش دهد؛ همکاری کند و اگر همکاری و همراهی موجود توقعات ما را برآورده نکرده بنابراین باید به دنبال تقویت تعامل ها و بازبینی نقاط ضعف و اصلاح آنها باشیم تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

گفتنی است، این کارگاه آموزشی با حضور هندیجانی معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مدیران کل ستادی و اجرایی سازمان تعزیرات حکومتی و جمعی از مدیران و کارشناسان دستگاه های نظارتی در امر قاچاق در مشهد مقدس برگزار شد.

 

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: وعده های روحانی بازار سکه و ارز قتل همسر نجفی سازمان تعزیرات حکومتی شورای شهر تهران شهرداری تهران

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۸۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • معرفی پنج فروشگاه اینترنتی برتر کیف و کفش
 • بانه؛ فروشگاه بزرگ لوازم خانگی تقلبی
 • ۲ درصد پرونده‌های قاچاق تعزیرات مربوط به دخانیات است
 • بیش از ۸۷۰ کارتن پودر شوینده تقلبى در شیراز کشف و ضبط شد
 • اصل یا تقلبی ؟! +فیلم
 • اغلب کسانی که مجوز فروشگاه‌ زنجیره‌ای گرفته‌اند اهلیت ندارند
 • صنایع دستی اصلی را از تقلبی بشناسیم
 • کشف 1.5 تن برنج تقلبی در جنوب تهران
 • یک و نیم تن برنج تقلبی در جنوب تهران کشف و ضبط شد
 • انتقاد از توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای کوچک
 • انتقاد نماینده نوشهراز توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای کوچک
 • انتقاد نماینده چالوس از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای کوچک
 • دعوت دو بازیکن شهروند ساری به تیم ملی فوتسال دانش آموزی
 • آمریکا شهروند ایرانی را به اتهام نقض تحریم ها محکوم کرد
 • محاکمه شهروند آمریکایی به اتهام حمایت از ایران
 • محاکمه شهروند آمریکایی به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه ایران
 • محاکمه شهروند آمریکایی به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران
 • محاکمه یک شهروند آمریکایی به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران
 • پرونده متخلفان کاغذ روی میز تعزیرات حکومتی