به گزاش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار محمد قنبری اظهار داشت: در راستای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی پلیس آگاهی با همکاری دیگر رده‌های عملیاتی سطح استان سیستان و بلوچستان در بررسی پرونده‌های سرقت‌های مسلحانه ۱۱ نفر از عاملان سرقت‌های مسلحانه شناسایی و تحت مراقبت قرار گرفتند.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان افزود: در این راستا ماموران انتظامی شهرستان‌های زاهدان، ایرانشهر و سراوان با هماهنگی‌های قضائی در هفته گذشته این سارقان مسلح را دستگیر و در بازرسی از آنها ۲ قبضه تپانچه به همراه مهمات، یک قبضه کلت پلاستیکی، ۲ عدد شوکر، ۳ قبضه چاقو و قمه کشف کردند.

وی با بیان اینکه این سارقان تاکنون به ۱۹ فقره انواع سرقت اعتراف کرده‌اند، ابراز داشت: در این رابطه ۵ دستگاه خودرو، ۲ دستگاه موتورسیکلت، ۱۱ دستگاه تلفن همراه و مقادیری وجه نقد و سایر اموال سرقت شده کشف و به مالباختگان تحویل شد.

قنبری با اشاره به ادامه تحقیقات از متهمان برای کشف دیگر جرایم احتمالی تصریح کرد: پلیس سیستان و بلوچستان بر تداوم اجرای طرح های ارتقاء امنیت اجتماعی بویژه در برخورد با جرایم خشن و سرقت های مسلحانه برای افزایش رفاه اجتماعی شهروندان با حداکثر توان خود ادامه خواهد داد و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان کاهش جرایم خشن و سرقت های مسلحانه را اولویت مهم پلیس استان دانست و اظهار داشت: متهمان پس از تشکیل پرونده به مقامات قضائی معرفی شدند.

کد خبر 4639046

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

احتمال حمله موج دوم ‌ملخ ها صحرایی‌ ‌به سیستان و بلوچستان/شرایط جهاد کشاورزی برای مبارزه ایده‌آل‌ نیست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر فرآیند مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان در حال انجام است و همچنان خطر هجوم موج بعدی ملخ صحرایی از شبه قاره به استان نیز وجود دارد. ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳ استانها سیستان و بلوچستان نظرات - اخبار استانها -

غلام حیدر زورقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان همیشه در معرض هجوم ملخ صحرایی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد قرار داشته ‌و آخرین مرحله از هجوم معناداری ملخ صحرایی به استان که سبب شد خسارات زیادی به بخش کشاورزی آن وارد شود مربوط به 50 سال گذشته بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: براساس گزارش ها و  به گفته افراد محلی در 50 سال گذشته که آخرین هجوم معنادار ملخ به سیستان و بلوچستان صورت گرفته از یک نخل خرما تنها تنه آن باقی مانده منتها در آن زمان مبارزه با هجوم ملخ ها صورت نمی‌گرفت و همین امر سبب شد خسارات زیادی به بخش کشاورزی وارد شود.

وی گفت: تقریبا از 15 اسفندماه سازمان جهانی خواروبار کشاورزی (فائو) اعلام کرد که هجوم ملخ صحرایی از شمال شرق آفریقا به سمت شبه جزیره عربستان و نهایتاً به ایران صورت خواهد گرفت که به دنبال آن اعلام آمادگی برای مبارزه با این نوع ملخ انجام شد، اولین مرحله هجوم ملخ صحرایی به سیستان و بلوچستان در شهرستان کنارک اتفاق افتاد که به دنبال آن اولین مبارزه نیز از این شهرستان شروع شد.

آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان تشریح شدمبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان از مرز 100 هزار هکتار گذشت88 هزار هکتار اراضی سیستان و بلوچستان علیه آفت ملخ صحرایی سم‌پاشی شد

 خطر هجوم موج بعدی ملخ صحرایی از شبه قاره به سیستان و بلوچستان وجود دارد

زورقی خاطرنشان کرد: با گذشت زمان دامنه هجوم ملخ صحرایی به استان افزایش پیدا کرد و با توجه به اینکه جهت بادها در بازه زمانی اسفندماه، فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه جنوب غرب- شمال شرق بود یعنی از مسیر شبه قاره به ایران  مشخصاً سیستان و بلوچستان که در مسیر قرار داشت مورد هجوم قرار گرفت، در واقع می‌توان گفت باد به هدایت ملخ‌ها به سمت کشور و در نهایت استان سیستان و بلوچستان کمک کرده است.

وی با بیان اینکه ملخ بالغ تنها قدرت زادآوری دارد، عنوان کرد: این مبلغ از محصول کم استفاده می‌کند اما با توجه به اینکه ملخ‌های صحرایی بالغ روزانه بین 200 تا 400کیلومتر پرواز می‌کند می‌تواند صدمات زیادی به بخش کشاورزی وارد سازد در واقع از ابتدای شروع مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان بیشترین مبارزه در رابطه با ملخ بالغ صورت گرفته اما متأسفانه در برخی از مناطق این ملخ موفق به جفت‌گیری و تخم‌گذاری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تخم‌ریزی ملخ صحرایی در عمق 8 تا 10 سانتی متری سطح زمین صورت می‌گیرد که همین امر سبب شده امکان مبارزه و شناسایی آن امکان‌پذیر نباشد و با توجه به اینکه  امسال شرایط آب و هوایی خوب بوده بارندگی های متعدد سبب شد تا این ملخ ها بارور شود.

زورقی عنوان کرد: اگر امکانات مبارزه وجود داشته باشد مبارزه با پوره ملخ راحت‌تر است کار مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان‌های کنارک، چابهار، فنوج، نیکشهر، قصرقند، ایرانشهر و اخیراً در شهرستان‌های خاش و میرجاوه مبارزه انجام شده در حال حاضر نیز فرآیند مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان در حال انجام است و همچنان نیز خطر هجوم موج بعدی ملخ صحرایی از شبه قاره به استان نیز وجود دارد.

سطح مبارزه با ملخ صحرایی از مرز 170 هزار هکتار گذر کرد

وی گفت: خوشبختانه تاکنون خسارت معنا داری از هجوم ملخ صحرایی به استان و بخش کشاورزی وارد نشده است اما با توجه به این که هوا گرم است و این ملخ علاقه به سایه دارد تا بتواند در آنجا غذای مناسبی نیز پیدا کند این ملخ ها به سمت مزارع و یونجه زار ها رفته اند و در برخی جاها خسارت‌هایی وارد کرده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: در حال حاضر سم در اختیار کشاورزان قرار گرفته که آن‌ها با استفاده از سم پاش‌هایی که دارند کار مبارزه با ملخ صحرایی را در زمین های خود انجام می دهند چون اگر نتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم قطعا روند بلوغ این ملخ ها را که در پنج نسل مختلف اتفاق می‌افتد شاهد خواهیم بود.

وی افزود: تاکنون حدود 170هزار هکتار از مراتع کشاورزی جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سم پاشی شده اند اما برآورد ما این بود که مبارزه در مرحله اول بیش از 20 هزار هکتار نباشد که به مرور این رقم به 100 هزار هکتارپس از آن به 150 هزار هکتار و بیشتر از این رقم افزایش پیدا کرد و ممکن است در آینده نزدیک  به 200هزار هکتار نیز برسد در واقع این رقم قابل برنامه ریزی نیست.

جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان به شرکت‌های تولید سم بدهکار است

زورقی ادامه داد: اعتبار استانی در بحث مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان صفر ریال است و در واقع اعتباری با عنوان مبارزه با ملخ صحرایی به استان نداده‌اند از اعتبارات ملی هم که سازمان حفظ نباتات کشور گرفته یک و نیم میلیارد تومان در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته که یک میلیارد تومان آن برای خرید سم است، اما تاکنون چیزی بیش از 3.5 تا 4 میلیارد تومان سم خریداری شده است.

وی گفت: تاکنون برای مبارزه با ملخ صحرایی مهاجر در سیستان وبلوچستان بیش از 60 میلیارد ریال هزینه شده ‌واز بابت خرید سم به شرکت‌های تولید‌کننده سم بدهکار شده‌ایم در واقع فوری‌ترین نیاز بخش کشاورزی برای مبارزه با ملخ صحرایی با توجه به روند افزایشی سطح آلودگی تهیه سم وسمپاش است.

هواپیما سم‌پاش برای مبارزه با ملخ صحرایی در بلوچستان مستقر است

رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: در حال حاضر شرایط ایده‌آلی برای سازمان جهاد کشاورزی نیست، مبارزه با ملخ صحرایی وجود ندارد اما تمام سعی مان را می‌کنیم که کار مبارزه با ملخ به بهترین شکل انجام شود چرا که تبعات آن در آینده گریبان خودمان را خواهد گرفت.

وی در رابطه با استقرار هواپیما در بحث مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر هواپیما سمپاش در منطقه بلوچستان مستقر شده اما تاکنون مبارزه هوایی نداشته‌ایم و علی‌رغم اینکه بسیاری از افراد توصیه کرده‌اند این مبارزه به صورت هوایی صورت گیرد تا کنون اجازه پرواز آن داده نشده چون هواپیما از سم خالص استفاده می‌کند بنابراین ممکن است تبعات دیگری در پی داشته باشد.

زورقی تصریح کرد: در حال حاضر تمام فشارها تحمل شده تا مبارزه به صورت دستی و ماشینی انجام شود اما اگر مجبور به مبارزه با هواپیما شویم قطعا در شورای مدیریت بحران این موضوع مطرح خواهد شد اما هم اکنون، اقدامات پیشگیرانه و سم پاشی‌ عرصه‌های درگیر این آفت با قدرت در مناطق جنوبی استان حال انجام است.

انتهای پیام/ش

R7843/P/S6,65/CT2

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

ساناز کریمی درگذشت

کلیدواژه: پلیس سیستان و بلوچستان محمد قنبری زاهدان سرقت مسلحانه

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۹۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیستان و بلوچستان؛ استان‌ قَنات‌خیز
 • بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان سیستان و بلوچستان تا آخر هفته ادامه دارد
 • مشکلات بانکی و مالیات چالش بیش از 2 هزار تعاونی سیستان و بلوچستان
 • صدور 3 پروانه اکتشاف مس و طلا در سيستان و بلوچستان
 • ۷۰هزار واحد خون در سیستان و بلوچستان به بیماران تالاسمی اختصاص می‌یابد
 • سهم چشمگیر قاچاقیان در تصادفات رانندگی در استان سیستان و بلوچستان
 • ۵۰ درصد تلفات جاده‌ای سیستان و بلوچستان مربوط به قاچاقچیان است
 • سارقان دوچرخه با ۱۴ فقره سرقت در کاشمر دستگیر شدند
 • ۵۰ درصد تلفات جاده‌ای سیستان و بلوچستان مربوط به قاچاقچیان کالا و سوخت است
 • دستگیری دو سارق با چهار فقره سرقت در آستارا
 • تنها یک متهم برای استان سیستان و بلوچستان است/ حکم جلب سایر متهمان از دادسرای زاهدان صادر شد
 • جزییات عملیات اخلالگران اقتصادی در سیستان و بلوچستان/ متهمان به یورو، یونجه می‌گفتند
 • عامل انسانی مهمترین بخش در حوزه تصادفات سیستان و بلوچستان است
 • مشکل اصلی خشکسالی سیستان و بلوچستان وزارت نیرو است/افغانستان به معاهدات دوجانبه پایبند نیست
 • ‌مهارت و تخصص ‌نیروی انسانی دستگاه‌های اجرایی سیستان و بلوچستان متناسب با نیاز نیست‌
 • ۸۵ طرح آب و خاک بخش کشاورزی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد
 • قرائت کیفرخواست ۱۴ اخلالگر اقتصادی سیستان و بلوچستان/ خروج ۷۰ میلیون یورو ارز دولتی از کشور
 • ۲۰۰ میلیارد تومان برای فعالیت‌های اکتشافی در سیستان و بلوچستان هزینه شد
 • ۲۰۰ میلیارد برای فعالیت‌های اکتشافی در سیستان و بلوچستان هزینه شد