رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «بنا بر اعلام بانک مرکزی، در سال گذشته صنعت گردشگری ۱۱/۸میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور نقش داشته و ۶۰۰میلیون دلار هم صادرات صنایع‌دستی کشورمان بوده است.»

به‌گزارش ایمنا، علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشستی با فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران جنوب استان سیستان و بلوچستان و فعالان گردشگری اظهار کرد: گردشگری در حال حاضر اقتصاد سوم دنیاست و در ایجاد امر  اشتغال تأثیر بسزایی دارد، سرعت ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری ۲/۵ برابر سایر حوزه‌هاست و در کشور ما با رقم‌های پایین، امکان ایجاد اشتغال در بخش گردشگری وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین پایداری اشتغال در حوزه گردشگری از دیگر مزایای این صنعت است، سال گذشته یکی از دستگاه‌هایی که در حوزه اشتغال کشور نقش جدی داشت سازمان میراث‌فرهنگی بود، ما موفق شدیم سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار شغل پایدار در کشور ایجاد کنیم.

گردشگری از راه‌های میانبر توسعه است

مونسان افزود: گردشگری یکی از راه‌های میانبر توسعه است و همه کشورهایی که در حال توسعه هستند و یا از روند توسعه عقب مانده‌اند، از صنعت گردشگری برای جبران عقب‌ماندگی خود استفاده می‌کنند، این در حالی است که اهمیت گردشگری در کشور ما هنوز به‌درستی تبیین نشده و حمایت از بخش گردشگری به‌تناسب سایر بخش‌ها نیست.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: اعتبارات سازمان میراث‌فرهنگی نسبت به سایر دستگاه‌های اجرایی بسیار کم است اما خوشبختانه حمایت‌های خوبی شده است، بنا بر اعلام بانک مرکزی در سال گذشته، صنعت گردشگری ۱۱/۸میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور نقش داشته است و ۶۰۰میلیون دلار هم صادرات صنایع‌دستی کشورمان بوده است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: گردشگری علاوه بر کارکرد اقتصادی، کارکردهای اجتماعی و فرهنگی دارد، این صنعت می‌تواند در ایجاد نشاط اجتماعی نقش مؤثری داشته باشد.  در شرایط حال حاضر کشور، موزه‌های ما توانسته‌اند با موزه‌های بزرگ دنیا تعامل داشته باشند و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک از جمله نتایج مثبت این تعاملات است.

وی افزود: خوشبختانه بخش خصوصی به اهمیت صنعت گردشگری واقف است و به همین دلیل امروز شاهد هستیم که ۱۸۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه از سوی بخش غیردولتی انجام شده است، این نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به بخش گردشگری و بازگشت سرمایه خود امیدوار هستند.

مونسان افزود: خوشبختانه در حوزه گردشگری ورودی رشد داشته‌ایم و از عدد ۵میلیون گردشگر به ۷/۸میلیون گردشگر رسیدیم، در ۲ ماه نخست امسال هم رشد خوبی در حوزه گردشگران ورودی داشته‌ایم.

منبع: ایمنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جزئیات عملکرد ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی/ 19 میلیارد دلار به غیردولتی‌ها رسید

جزئیات عملکرد تسهیلات ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی تا سال 97 نشان می‌دهد تسهیلات 19 میلیارد دلاری به غیر دولتی‌هارسیده است.به گزارش بلاغ،صندوق توسعه ملی به عنوان زیرساختی برای جدا کردن درآمدهای نفتی از بودجه و استفاده از این درآمدها برای توانمندسازی اقتصاد در بخش خصوصی و ایجاد منابع بین‌نسلی طراحی و ایجاد شد. در گزارش پیش رو، عملکرد تسهیلات پرداختی از محل منابع صندوق توسعه ملی ارائه شده است.

در این گزارش به ارائه عملکرد تجمیعی صندوق از ابتدای تأسیس تا تاریخ 1397/12/29 پرداخته شده است. تسهیلات صندوق توسعه ملی به دو بخش تسهیلات ارزی و تسهیلات ریالی تقسیم می‌شود.

مطابق اساسنامه صندوق، استفاده کنندگان از تسهیلات صندوق توسعه ملی فعالان اقتصادی بخش خصوصی (اشخاص حقیقی و حقوقی)، بخش تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی هستند.

* تسهیلات ارزی تخصیص یافته

بخش عمده تسهیلات ارزی پرداخت شده از منابع صندوق توسعه ملی بر اساس مفاد بند «خ» اساسنامه و با عاملیت بانک‌های طرف قرارداد پرداخت شده است. مبلغ کل تسهیلات ارزی پذیرش شده توسط صندوق اعلام وصول شده، تا تاریخ 1397/12/29، معادل 41183  میلیون دلار بوده است؛ از این مقدار معادل 39736 میلیون دلار، به مرحله تخصیص ارز (صدور نامه مسدودی به بانک مرکزی) رسیده و از مجموع تسهیلات ارزی مسدود شده مبلغی معادل 23704 میلیون دلار به طرح‌های بخش خصوصی، معادل 96 میلیون دلار به طرح‌های بخش تعاونی، معادل 15368 میلیون دلار به طرح‌های بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی و معادل 569 میلیون دلار به سایر موارد، اختصاص یافته است.

41 درصد تسهیلات ارزی پذیرش شده به مرحله پرداخت رسید

از کل مبلغ مسدود شده برای پرداخت تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی، مبلغ 19219 میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی به مرحله پرداخت قطعی به متقاضیان رسیده است.

وضعیت اجرای طرح‌های آب و خاک و کشاورزی

علاوه بر تسهیلات مذکور، معادل 11 میلیارد و 350  میلیون دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های ملی مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی بر اساس قوانین مربوطه اختصاص یافته است. تا تاریخ 1397/12/29 مبالغ مسدودی مربوط به این طرح‌ها به شرح ذیل است:

الف) معادل 8000 میلیون دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های مرزی کشور، طبق مجوز مقام معظم رهبری و تصویب نامه شماره 49602/ت 50890 هـ مورخ 1393/05/05  هیأت محترم وزیران؛

ب) معادل مبلغ 1500 میلیون دلار برای طرح‌های احیاء و توسعه اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، طبق مجوز مقام معظم رهبری و تصویب نامه شماره 186886/ت 50278 هـ مورخ 1392/12/19  هیأت محترم وزیران؛

ج) معادل مبلغ 500 میلیون دلار برای طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان، طبق مجوز مقام معظم رهبری و تصویب نامه شماره 45919 ت 50843 هـ مورخ 1393/04/25  هیأت محترم وزیران؛

د) معادل مبلغ 500 میلیون دلار برای طرح‌های آبرسانی به روستاها، بابت اجرای بند (ح) تبصره (5) قانون بودجه سال 1394؛

هـ) معادل مبلغ 500 میلیون دلار برای طرح‌های آبیاری تحت فشار، بابت اجرای بند (د) تبصره (4) قانون بودجه سال 1395؛

و) معادل مبلغ 350 میلیون دلار برای تکمیل طرح انتقال آب به اراضی سیستان، بابت اجرای بند (هـ) تبصره (4) قانون بودجه سال 1397؛

همچنین در اجرای سایر موارد قانونی محول در قانون بودجه سال 1397 به صندوق توسعه ملی، مبالغ زیر مسدود شده است:

ز) معادل مبلغ 3393  میلیون دلار بابت اجرای بند (د) تبصره (4) قانون بودجه سال 1397؛

ح) معادل مبلغ 15.8 میلیون بایت اجرای بند (و) تبصره (4) قانون بودجه سال 1397؛

از طرفی تا پایان سال 1397، بر اساس سایر تکالیف محوله به صندوق توسط مراجع قانونی، در مجموع مبلغی معادل 13383 میلیون دلار نزد بانک مرکزی جهت پرداخت به طرح‌های مربوطه، مسدود شده است که از این میزان مبلغ 13 میلیارد و 71 میلیون دلار به پروژه‌ها و طرح‌های مربوطه، پرداخت شده است.

7 میلیارد دلار سپرده گذاری ارزی

بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به سپرده گذاری ارزی در بانک‌ها اختصاص یافته است تا بانک‌های سپرده پذیر از طریق اعطای تسهیلات در چارچوب این قراردادهای این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مرتبط از جمله بخش نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت و معدن و تخصیص دهند.

تا تاریخ 1397/12/29، مبلغ سپرده گذاری‌های ارزی انجام شده در بانک‌های عامل معادل با 7239  میلیون دلار بوده است و میزان سپرده‌های فعال از مجموع سپرده گذاری‌های ارزی انجام شده، در پایان سال 1397، مبلغ 6 میلیارد دلار است.

تسهیلات ریالی

از ابتدای تأسیس صندوق، بخشی از منابع صندوق بر اساس تکالیف قانونی به تسهیلات ریالی اختصاص یافته است. این تسهیلات بر اساس قوانین بودجه سنواتی، تا انتهای سال 1393 از طریق انعقاد قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شده و از ابتدای سال 1394 و در اجرای حکم ماده (52) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، صندوق نسبت به سپرده گذاری ریالی در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی موضوع این حکم، اقدام شده است.

به بیانی دیگر صندوق صرفاً به توزیع سپرده‌های ریالی اقدام می‌کند و نقشی در تخصیص موردی تسهیلات به طرح‌ها و فعالیت‌ها ندارد و مسئولیت این کار در چارچوب قانون، شرایط و ضوابط تعیین شده در قراردادها به عهده بانک‌های سپرده پذیر و دستگاه‌های اجرایی متولی هر بخش است.

در سال‌های 1390 لغایت 1393، از محل قراردادهای عاملیت ریالی که بر اساس نظام نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ریالی به متقاضیان از محل منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شده است، مبلغ 118839 میلیارد ریال به طرح‌ها و پروژه‌های معرفی شده از طرف بانک‌های عامل، اختصاص و به حساب بانک‌های عامل واریز شده است که تا پایان سال 1397 مبلغ 78564  میلیارد ریال بابت اصل تسهیلات دریافتی به صندوق بازپرداخت شده و مبلغ 31275 میلیارد ریال نزد بانک‌ها به عنوان اصل تسهیلات جاری باقیمانده است که با سود مترتب در سال‌های آتی دریافت خواهد شد.

همچنین از ابتدای سال 1394، صندوق در اجرای حکم ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، نسبت به سپرده گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی، اقدام کرده است.

میزان اعتبارات مصوب شده بابت سپرده گذاری در راستای اجرای قانون مذکور، در بانک‌های دولتی و خصوصی در سال 1397، جمعأ برابر 112 هزار میلیارد ریال بوده است. به این ترتیب صندوق توسعه ملی از ابتدای سال 1394 تا تاریخ 1397/12/29 در راستای اجرای ماده (52) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، اعتباری به میزان 334773 میلیارد ریال جهت سپرده گذاری در 25 بانک دولتی و خصوصی مصوب نموده است که از این میزان مجموعة مبلغ 314443 میلیارد ریال به حساب بانک‌ها واریز شده است.

واریز وجه باقی اعتبارات مصوب جهت سپرده گذاری مجموعاً به مبلغ 20330 میلیارد ریال، در سال 1398 انجام پذیرفته است.

در بند (الف) تبصره (18) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد در خصوص نحوه تخصیص منابع ماده (52) قانون الحاق (2) تکالیفی برای صندوق تعیین شده است.

براین اساس از سرجمع سپرده گذاری‌های منعقده ماده (52) قانون الحاق (2) مجموعاً به مبلغ 112.350  میلیارد ریال، 30 فقره قرارداد به مبلغ 36650 میلیارد ریال علاوه بر ماده مذکور، با رعایت مفاد بند (الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1397 منعقد شده و بانک‌ها در تخصیص تسهیلات به متقاضیان از محل این قراردادها، علاوه بر رعایت مفاد ماده (52) قانون الحاق (2) و نظام نامه ریالی صندوق، ملزم به رعایت آیین نامه اجرایی بند (الف) تبصره 18 قانون بودجه سال 1397 و دستورالعمل‌های مربوطه، هستند.

در تاریخ 1397/12/29، از مجموع مبلغ 314.4 هزار میلیارد ریال سپرده گذاری شده نزد بانک‌ها، مبلغ 196 هزار میلیارد ریال از اصل منابع نزد بانک‌ها بوده در قالب تسهیلات اختصاص یافته به متقاضیان که تا تاریخ فوق به مرحله بازپرداخت نرسیده و مانده قابل تخصیص از محل قراردادهای جاری و باقی منابع به صندوق باز گردانی شده است.

در قالب بازپرداخت اصل سپرده‌ها و مانده مصرف نشده قراردادهای اختتام یافته که تمام این منابع بازگشتی و سودهای مربوطه، مجدداً طی قراردادهای سپرده گذاری جدید جهت اختصاص به متقاضیان واجد شرایط، در اختیار بانک‌ها قرار گرفته است.

بخشی از 192 هزار میلیارد ریال تسهیلات به صندوق بازگشت

از طرفی، بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه مدیریت فرآیند تسهیلات صندوق توسط بانک‌ها، در سال 1397 از محل قراردادهای فعال تمام قراردادهای منعقد شده در سال 1397 و قراردادهای منعقده پیش از سال 1397 که در طی سال 1397 فعال بوده‌اند، مبلغی بالغ بر 81 هزار میلیارد ریال به متقاضیان اختصاص یافته است که با احتساب مبالغ اختصاص یافته پیشین، سرجمع منابع تخصیص یافته به متقاضیان از ابتدای سال 1394 تا پایان سال 1397، مجموعاً به میزان 192.7 هزار میلیارد ریال بوده که قسمتی از اصل این تسهیلات به صورت کامل به صندوق بازپرداخت شده و قسمتی دیگر به عنوان تسهیلات جاری در اختیار متقاضیان است.

همچنین در راستای اجرای «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی (مصوب سال 1396)»، که بر اساس آن و به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده تا با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانک کشاورزی، پست بانک، بانک توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و عشایری شود.

صندوق توسعه ملی در سال 1397 و در مراحل دوم، سوم و چهارم (با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور)، نسبت به سپرده گذاری مبلغ 51900 میلیارد ریال در بانک‌ها با صندوق‌های منتخب در قانون، اقدام کرده که با احتساب مبالغ سپرده گذاری شده در سال 1396، سرجمع مبالغ سپرده گذاری شده در اجرای قانون مذکور از ابتدای تصویب تاکنون، 66.9 هزار میلیارد ریال بوده که معادل 1.255 میلیون دلار است.

بدین ترتیب میزان کل سپرده گذاری‌های ریالی انجام شده توسط صندوق در بانک‌های دولتی و خصوصی از ابتدای سال 1394 تا انتهای سال 1397، در اجرای قوانین مربوطه (ماده (52) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، پند (الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1397 و قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری معادل مبلغ 401/7  هزار میلیارد ریال می‌باشد که در تاریخ 1397/12/29، مانده اصل این سپرده‌ها نزد بانک‌ها شامل قراردادهای جاری و تسهیلات اختصاص داده شده به متقاضیان که تا تاریخ مذکور تسویه نشده‌اند مبلغی معادل 263 هزار میلیارد ریال یعنی 65.5 درصد از کل مبالغ سپرده گذاری شده است.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: تولید ناخالص داخلی علی اصغر مونسان گردشگران گردشگری

منبع این خبر، وبسایت www.imna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۵۴۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استفاده بهینه از ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی کیش در رونق گردشگری
 • در روستا هم می‌توان توسعه‌یافته بود
 • سهم 23 درصدی اقتصاد سایه از تولید ناخالص داخلی قرقیزستان
 • یزد؛ ‌۲ سال پس از ثبت جهانی
 • سهم گردشگری در اقتصاد کشور بیش از ۸میلیارد دلار است
 • سهم گردشگری در اقتصاد کشور بیش از 8 میلیارد دلار است
 • تلاش دولت برای تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری افزایش سهم گردشگری در اقتصاد کشور
 • تسریع در خودکفایی صنعت گاز با استفاده از فرصت تحریم
 • سرمایه‌گذاری ۷۴۰ میلیارد تومانی در حوزه گردشگری قزوین
 • علت محقق نشدن سهم تعاون از اقتصاد ملی؛کیک اقتصاد بزرگ نشد؟
 • قزوین| توسعه گردشگری کشور به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد
 • تلاش دولت برای کاهش فرآیند سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری افزایش سهم گردشگری در اقتصاد کشور
 • ضعیف‌ترین اقتصاد‌های جهان کدامند؟
 • تخصیص ١۸۵ میلیارد تومان تسهیلات به بخش تولید و صنعت کردستان
 • کوچک‌ترین اقتصادهای جهان را بشناسید
 • چرا هیچ جزئیاتی از اصلاح بودجه منتشر نشده است؟/ آمارهای روحانی با واقعیت تطابق ندارد/ ۲۲ درصد واحدهای صنعتی راکد هستند
 • اعلام کوچک‌ترین اقتصادهای جهان
 • کوچک‌ترین اقتصادهای جهان کدام‌اند؟
 • نگاه به اسباب‌بازی لاکچری است/ بخش خصوصی پرچمدار فرهنگ نیست