اگرچه هنوز هیچ منبع رسمی و غیررسمی خبری از دیدار احتمالی روحانی و میرضیایف در بیشکک یا دوشنبه نداده‌اند، اما انتظار آن می‌رود با این دیدار مقامات عالی‌رتبه، روند توسعه روابط با سرعت بیشتری ادامه یابد. ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸ بین الملل ترکیه و اوراسیا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، این هفته را شاید بتوان یک هفته تماما اوراسیایی در شمار تحولات جهانی در نظر گرفت. دو نشست مهم منطقه‌ای در هفته جاری قرار است در آسیای مرکزی، با فاصله‌ای 2 روزه انجام شود. نشست اول، اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای است که به میزبانی بیشکک برگزار خواهد شد. نشست دوم نیز مربوط به پنجمین اجلاس کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که 15 ژوئن در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود. علاوه بر کشورهای اوراسیایی، قدرت‌های برتر منطقه‌ای و بین‌المللی غیرغربی، نظیر چین، روسیه، هند و همچنین جمهوری اسلامی ایران در این نشست‌ها شرکت خواهند کرد.

در کنار اهمیت فوق‌العاده حیاتی نشست‌های مذکور برای جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها، دیدارهای سران کشورها در حاشیه این دو نشست از موضوعاتی است که بر جذابیت این دو اجلاس مهم منطقه‌ای افزوده است. در این زمینه دیدارهایی نظیر مودی، نخست‌وزیر هند با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین مطرح شده است. در مورد جمهوری اسلامی ایران نیز گفته شده است دکتر روحانی با ولادیمیر پوتین و امامعلی رحمان دیدار خواهد کرد. دیدارهایی که نخست در زمینه عضویت کامل ایران در شانگهای با پوتین، و سپس در زمینه بازسازی روابط با امامعلی رحمان، در تاجیکستان بسیار حائز اهمیت است.

با این حال دیدار دیگری که می‌تواند یک نقطه عطف برای روابط کشورمان باشد، دیدار دکتر روحانی با شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهوری ازبکستان است. هنوز منابع رسمی و غیررسمی هیچ خبری از احتمال برگزاری این دیدار مهم نداده‌اند.

روابط ایران و ازبکستان از بدو فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به دلیل شماری از مسائل تاریخی و ساختاری، اختلاف نظرهای سیاسی و دیدگاه‌ها و رویکردهای خاص اسلام کریم‌اف همواره در سطح محدودی نگه داشته شدند. اگرچه روابط دیپلماتیک دو کشور به زودی برقرار شد و مناسبات اقتصادی نیز در نخستین سال‌های استقلال این جمهوری آسیای مرکزی برقرار شد، لکن، ارتقاء سطح روابط و توسعه بیش از پیش آن منوط به دیدارها و تعاملات رهبران دو کشور در سطوح کلان بود که به رغم تمایل جمهوری اسلامی ایران تا زمان حضور اسلام کریم‌اف، محقق نشد.

با این حال از سال 2017 و پس از روی کار آمدن شوکت میرضیایف در ازبکستان که برنامه‌ها و رویکردهای اصلاحی و نوینی برای ازبکستان ارائه داد، امیدها به برقراری روابط دوستانه و سطح بالا میان دو کشور بیشتر شد. در این راستا، به محض روی کار آمدن میرضیایف و سیاست‌های خروج از انزوای وی برای ازبکستان، جمهوری اسلامی ایران نیز در کنار دیگر کشورها به بازسازی روابط خود با ازبکستان بر آمد. روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی یک بار با یکدیگر دیدار کردند. در این راستا همچنین می‌توان به سفر عبدالعزیز کامل‌اف، وزیر امور خارجه ازبکستان به تهران و دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در تهران در مهرماه سال 96 اشاره کرد. در این دیدار مسائل روابط دوجانبه و چندجانبه، به ویژه مسائل منطقه‌ای با محوریت افغانستان مورد بحث و تبادل نظر دو کشور قرار گرفت. در پاسخ به این دیدار کامل‌اف، دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز یک ماه بعد، در سفری به سمرقند به منظور شرکت در کنفرانس بین المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی با وزیر امور خارجه این کشور دیدار می‌کند. دو طرف در جریان میانجی‌گری تاشکند و ابتکارهای میرضیایف برای حل مساله افغانستان نیز دیدارهای متعدد دیگری داشتند. در تیرماه 97 نیز ویکتور محموداف، دبیر شورای امنیت ریاست جمهوری ازبکستان دیدار دیگری با محمدجواد ظریف داشت. در کنار این دیدارها، سفر کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان به ازبکستان و برگزاری دیدارها و گفت‌و‌گوهایی با مقامات ازبک نیز می‌توان اشاره کرد.

با این حال دومین دیدار روسای جمهور دو کشور موضوعی است که می‌توان از آن به عنوان یک موضوع مهم در روابط دو کشور اشاره کرد. در سال گذشته گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر سفر دکتر روحانی به تاشکند و دیدار با میرضیایف وجود داشت. در این خبرها که از رسانه‌های ایرانی و خارجی نظیر خبرگزاری ترند منتشر شده بود، گفته شد که دکتر روحانی در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی به ازبکستان سفر خواهد کرد. با این حال اندکی پس از انتشار این خبر، وزارت امور خارجه ازبکستان با انتشار اطلاعیه‌ای رسمی همچنین اعلام کرد که در واقع تاریخ دقیق و چهارچوب دیدارهای سران ازبکستان و ایران تعیین نشده و تاریخ و دستور کار سفر فعلاً در دست بررسی قرار دارد. در این بیانیه همچنین وزارت امور خارجه ازبکستان اعلام کرد، دیپلمات‌های ایرانی بنابر اینکه بدون هماهنگی با همتایان ازبک خود به طور عجولانه اعلام کردند که مذاکرات سران دو کشور در ماه اوت برگزار خواهد شد، مرتکب اشتباه شدند و با توجه به اینکه وزارت امور خارجه ازبکستان آمادگی برای چنین دیداری بدون توجیه فرآیند را نداشت، این اطلاع نادرست را تکذیب می‌کند.

به هر ترتیب قریب به یک سال از آن حوادث و تکذیبیه‌ها می‌گذرد و پیوستن ازبکستان به طرح کریدور ازبکستان- ترکمنستان- ایران- عمان و توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های دیگر، زمینه‌هایی را برای توسعه بیش از پیش روابط تاشکند و تهران فراهم آورده است. در این زمینه دومین دیدار روحانی و میرضیایف می‌تواند یک نقطه عطف برای روابط دو کشور محسوب شود. همچنان مشخص نیست این دیدار چه زمانی و در کجا صورت می‌گیرد و این که آیا به ریاست جمهوری دکتر روحانی می‌رسد یا خیر، اما امید آن می‌رود با تحرک دستگاه‌های دیپلماسی دو کشور، در مقاطعی همچون اجلاس سازمان همکاری شانگهای در بیشکک و نشست سیکا در دوشنبه، این دیدار مهم صورت بگیرد.

ازبکستان در شرف انتخاب نهایی برای جایابی نیروگاه هسته‌ایازبکستان و قرقیزستان به دنبال پروژه مشترک صدور روادیدظرفیت‌های گردشگری اسلامی در ازبکستان

انتهای پیام/

R7650/P/S8,1414/CT4 واژه های کاربردی مرتبط آسیای میانه اخبار "تاجیکستان" ازبکستان

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تهران آماده گسترش همکاری‌ها با دوشنبه در همه عرصه‌ها است/ روابط دو کشور باید در راستای منافع دو ملت تعمیق یابد

به گزارش گروه سیاسی برنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید تاجیکستان در تهران با اشاره به اینکه ایران و تاجیکستان برای قرون متمادی دوستی و علاقه ویژه ای نسبت به یکدیگر داشته اند، افزود: روابط دو کشور باید در راستای منافع دو ملت تعمیق یابد و باید از فرهنگ مشترک بین دو ملت به عنوان پایه ای برای توسعه روابط بهره برد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تهران آمادگی دارد در همه زمینه ها با دوشنبه همکاری کند، گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران از همکاری با دولت تاجیکستان در همه عرصه های اقتصادی، فرهنگی و بین المللی استقبال می کند و این روابط را به نفع دو ملت و منطقه می داند.

روحانی با اشاره به اهمیت بندر چابهار برای توسعه منطقه و از جمله کشورهای آسیای مرکزی، تاکید کرد: با توسعه کریدورهای ارتباطی و بویژه حمل و نقل ریلی، زمینه توسعه روابط گسترده تر اقتصادی نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه رفت و آمد های بازرگانان و مردم ایران و تاجیکستان می تواند به ارتقای روابط کمک کند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری ها بین دو کشور در بخش های کشاورزی، انرژی، هنری، فرهنگی، دانشگاهی و فن آوری استقبال می کند.

دکتر روحانی همچنین از میزبانی و برگزاری شایسته اجلاس سران سیکا توسط دولت تاجیکستان تقدیر کرد.

"نظام الدین زاهدی"  سفیر جدید تاجیکستان در کشورمان نیز با تاکید بر اینکه اشتراکات زبانی، فرهنگی و تاریخی ایران و تاجیکستان زمینه خوبی برای توسعه روابط همه جانبه است، تاکید کرد: تحکیم و توسعه مناسبات بین ایران و تاجیکستان اهمیت اساسی دارد و سفر شما به تاجیکستان فصل نوینی از مناسبات فی مابین دو کشور دوست و برادر است.

 

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: آسیای میانه ازبکستان آسیای میانه ازبکستان

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۵۵۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اظهارات رئیس‌‎جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفرای جدید فرانسه، چین و تاجیکستان
 • تذکر برجامی روحانی به سفیر جدید فرانسه
 • شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد
 • همایش بررسی میراث فرهنگی اسلامی ازبکستان
 • دستاوردهای روحانی از بیشکک تا دوشنبه
 • الحاق ایران به پیمان شانگهای در گرو حل مشکلات دو جانبه است
 • اهمیت دیدارهای دیپلماتیک روحانی در آسیای مرکزی
 • برگزاری اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در رشت
 • اهمیت سفر روحانی به بیشکک، بعد از دیدار قاطع رهبر انقلاب با آبه چیست؟
 • مهم‌ترین دستاورد سفر دوم روحانی در آسیای مرکزی چه بود؟
 • بررسی میراث اسلامی ازبکستان در استانبول
 • گزارش تسنیم|بازسازی روابط با تاجیکستان، مهم‌ترین دستاورد سفر دوم روحانی در آسیای مرکزی
 • محورهای اصلی دیپلماسی روحانی در «بیشکک» و «دوشنبه» چه بود؟
 • محور‌های دیپلماسی روحانی در «بیشکک» و «دوشنبه»
 • نماینده ایران مقابل ازبکستان به پیروزی رسید
 • اهمیت سفر روحانی به بیشکک، بعد از دیدار قاطع رهبر انقلاب با آبه چیست؟/ آیا جمهوری اسلامی وارد فاز «فعال» دیپلماسی شده است؟
 • تاکید روسای جمهور ایران و تاجیکستان بر گسترش روابط دو جانبه
 • روحانی: روابط تهران -دوشنبه بیش از پیش تقویت خواهد شد
 • روابط تهران – دوشنبه باید در مسیر منافع دو ملت بیش از پیش گسترش یابد