پول‌نیوز - مدیرعامل بانک رفاه گفت: بانک رفاه به عنوان بانک حوزه سلامت از تمامی فرصت های اکوسیستم نوآوری برای نیل به اهداف خود که همانا خدمت رسانی باکیفیت، چابک و امن به مشتریان است استفاده می کند.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، دکتر محمد علی سهمانی مدیر عامل این بانک در حاشیه مراسم رفاتک پیچ در هشتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری – اینوتکس ۲۰۱۹ – با تاکید بر حمایت این بانک از اکوسیستم استارتاپی کشور اظهار داشت: شروع فعالیت در حوزه استارتاپی و کسب وکارهای اینترنتی همواره با برخی ملاحظات همراه است و بانک رفاه برای گام نخست بودجه ای را برای حمایت از استارتاپ های حوزه سلامت در نظر گرفته که البته آمادگی دارد در صورتی که استارتاپ ها، نیازها و ملاحظات این بانک را با استفاده از توان نوآوری و خلاقیت خود برآورده کنند این بودجه را افزایش دهد.

مدیر عامل بانک رفاه با بیان اینکه این بانک در سال97 برای بهره برداری بهتر از دنیای فناوری های نوین اقدام به تأسیس و استقرار مرکز نوآوری موسوم به رفاتک کرده است، افزود: رسالت اصلی این مرکز، توسعه فعالیت های فناورانه در حوزه های مختلف فعالیت بانک رفاه است. رفاتک پیچ نیز که امروز شاهد برگزاری آن بودیم یکی از رویدادهایی است که توسط این مرکز برای حمایت از استارتاپ های حوزه سلامت و فین تک ها برنامه ریزی و اجرا شده است.

وی با تصریح اینکه برگزاری رویدادهایی همچون رفاتک پیچ، کسب و انباشت تجربه خوبی برای فعالیت های آتی رفاتک محسوب می شود، اظهار داشت: با حمایت از فین تک ها می توانیم مشکلات و چالش های حوزه سلامت را با هزینه بسیار کمتر از روش های سنتی برطرف کنیم.

دکتر سهمانی با تاکید بر این که بانک رفاه بانکی اجتماعی است، تصریح کرد: پرتفوی سرمایه گذاری های بانک رفاه متنوع و شامل بخش های صنعت، خدمات، بازرگانی و … است، اما یکی از عمده فعالیت های این بانک در حوزه سلامت است. استارتاپ ها می توانند با رصد نیازها و کمبودهای حوزه سلامت در جهت رفع این نیازها، راهکارها و ایده های نوآور و خلاقانه خود را ارائه دهند؛ بانک رفاه نیز به منزله یکی از مهم ترین تامین کنندگان مالی این حوزه، از این راهکارها و ایده‌ها حمایت خواهد کرد.

منبع: پول نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هر ایرانی صاحب یک پرونده الکترونیک سلامت شد/آغاز اجرای سراسری با حضور رئیس جمهور

خبرگزاری آریا- بر اساس وعده مسئولان وزارت بهداشت پرونده الکترونیک سلامت از امروز و با حضور رئیس جمهور در کشور مستقر و اجرایی شد.
به گزارش خبرگزاری آریا،در راستای ایجاد دولت الکترونیک و بر اساس ماده 35 قانون برنامه پنجم توسعه و به منظور یکپارچه سازی اطلاعات سلامت شهروندان، ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی و توزیع عادلانه منابع سلامت، استقرار پرونده الکترونیک سلامت در کشور آغاز شد.
12خردادماه بود که وزیر بهداشت در پاسخ به خبرگزاری آریا درباره پرونده الکترونیک سلامت اعلام کرد: در سه ماه گذشته من و همکارانم به شدت وقت گذاشتیم و تمام سازمان‌های ذی‌ربط از جمله سازمان تأمین اجتماعی در آن مشارکت داشته‌اند و بر سر قولم برای به سرانجام رساندن پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار هستم و این پرونده با حضور رئیس‌جمهوری برای افراد ایرانی و غیرایرانی که مجاز به زندگی در ایران هستند، سراسری خواهد شد که این امر امروز با حضور حسن روحانی رئیس جمهور در وزارت بهداشت محقق شد و مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت ضمن بیان جزئیات استقرار پرونده الکترونیک اظهار داشت: از امروز ایرانیان صاحب پرونده الکترونیک سلامت می‌شود.
دکتر کیانوش جهانپور، از رونمایی پرونده الکترونیک سلامت با حضور رئیس جمهور در محل وزارت بهداشت، خبر داده و عنوان کرد: طبق وعده وزیر بهداشت عملاً امروز استقرار پرونده الکترونیک سلامت در سراسر کشور با حضور رئیس جمهور آغاز می‌شود و امیدواریم که بعد از این مرحله، توسعه پرونده الکترونیک سلامت و به کارگیری آن در حوزه‌های مختلف سلامت اعم از حوزه‌های بهداشت، نظام ارجاع الکترونیک و حوزه پزشکی خانواده و سایر حوزه‌های خدمات سلامت را شاهد باشیم.


پرونده الکترونیک سلامت چیست؟
پرونده الکترونیک سلامت یک مجموعه جامع و سازماندهی شده الکترونیکی داده‌ها و اطلاعات بالینی، دموگرافیکی، اجتماعی و مالی است که مراقبت‌های بهداشتی و درمانی،  ارایه شده به یک فرد را مستند می‌کند.در واقع پرونده الكترونیك سلامت یعنی  پیاده سازی سامانه اطلاعاتی به صورت كاملا یكپارچه كه قابلیت كاربری و استفاده در طیف گسترده ای از مراكز بهداشتی و درمانی را داشته باشد.
به گفته مسئولان وزارت بهداشت ، یكی از عمده‌ترین اهداف اجرای پرونده الكترونیك سلامت، توسعه و پیاده سازی یك سامانه اطلاعاتی موثر، كارا و منطبق بر استانداردهای خاص، اطلاعاتی، پویا و انعطاف پذیر در راستای مواجهه با نیازهای جدید، و كاهش هزینه‌ها در همه ابعاد حوزه سلامت است.


84 درصد مردم  پرونده الکترونیک سلامت دارند
به گفته دکتر کیانوش جهانپور اقدامات زیرساختی پرونده الکترونیک سلامت در گام اول از سوی وزارت بهداشت و با کمک تنگاتنگ وزارت فناوری اطلاعات، سازمان ثبت احوال، مرکز آمار ایران، سازمان بیمه سلامت، سازمان تأمین اجتماعی و… اجرا شده و ادامه و توسعه پرونده الکترونیک سلامت مستلزم کمک‌های بین بخشی و به ویژه مشارکت بخش‌هایی است که به نوعی در خدمات رسانی در حوزه سلامت درگیر هستند. به طور اخص بخش خصوصی سلامت نیز می‌تواند توسعه و به کارگیری پرونده الکترونیک سلامت در سایر حوزه‌های مرتبط با سلامت را تضمین کند.
به گفته مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت از امروز حدود 84 درصد از مردم کشور به نوعی صاحب پرونده الکترونیک سلامت هستند. سایر افراد نیز به راحتی و به سهولت با یک مراجعه به مراکز خدمات سلامت یا پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت محل سکونتشان می‌توانند در عرض چند دقیقه پرونده الکترونیک سلامت شأن را افتتاح کنند، اما مسئله مهم این است که علاوه بر حوزه بهداشت کلیه خدمات سلامت در حوزه درمان و سایر حوزه‌های سلامت نیز بر پایه پرونده‌های الکترونیک سلامت ارائه شوند و تمام اطلاعات این حوزه‌ها نیز در پرونده الکترونیک سلامت ثبت شود تا نهایتاً بتوانیم با فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم موضوع ارجاع الکترونیک و در گام بعد پزشکی خانواده را فعال کنیم. در این صورت در آینده‌ای نزدیک همه گایدلاین ها و دستورالعمل‌های بالینی به نوعی در پرونده‌های الکترونیک سلامت به صورت هوشمند مورد رعایت و نظارت قرار خواهند گرفت. در عین حال در گام‌های بعدی، پرونده الکترونیک سلامت در حوزه درمان، داروخانه‌ها، نسخه نویسی الکترونیک و … نیز اجرا می‌شود.


مزایای پرونده سلامت الكترونیك

در بیان مزایای پرونده الکترونیک سلامت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*سهولت دسترسی به اطلاعات سلامت:
پرونده سلامت الكترونیك، سبب افزایش دسترسی به اطلاعات یکپارچه بیماران، بهبود دسترسی مناطق دور افتاده و روستایی به مراقبت‌های سلامت می‌شود.

*صرفه جویی در زمان :
پرونده الکترونیکی سلامت با تسریع انجام خدمات بهداشتی درمانی و جلوگیری از اقدامات تکراری و مراجعات بی‌مورد، سبب صرفه جویی در زمان بیماران و پرسنل درمانی و پزشكی، می‌شود.

*کاهش خطاهای پزشکی و صرفه جویی در هزینه:
پرونده الکترونیکی سلامت، باعث کاهش خطا در نسخه نویسی، کاهش خطا در تفسیر نتایج آزمایش‌ها و تصاویر تشخیصی، کاهش آزمایش‌ها و نسخه‌های تکراری و بدنبال آن كاهش هزینه‌های درمانی می‌شود.

*موثر در درمان بیماران:
بهبود نتایج درمان، افزایش مشارکت بیمار در مراقبت بیمار از خودش در منزل از دیگر ویژگی‌های پرونده سلامت الكترونیك است.

 *سهولت انجام فعالیت‌های  آموزشی  و پژوهشی:
گفته می‌شود كه پرونده سلامت الكترونیك، سهولت در انجام پژوهش‌های حوزه سلامت را هم سبب خواهد شد.

*مدیریت و نظارت:
بهبود مدیریت منابع انسانی و فیزیکی در حوزه سلامت، بهبود مدیریت بیماری‌های مسری،بهبود نظارت بر خدمات بهداشتی و درمانی از دیگر ویژگی‌های پرونده سلامت الكترونیك است.

ریل‌گذاری سیستم ارجاع و پزشکی خانواده
وزیر بهداشت در خصوص اجرای پرونده الکترونیک سلامت می گوید: در این راستا زحمت بسیاری صرف شد تا بتوانیم این گام را به سرانجام برسانیم. در همین راستا هم نسخه‌نویسی الکترونیک را آغاز کرده‌ایم. در فاز اول پرونده الکترونیک سلامت تمام فعل و انفعالات سلامت را با کد ملی ثبت خواهیم کرد.
وی تاکید می کند که این پرونده ریل‌گذاری سیستم ارجاع و پزشکی خانواده است.

از سوی دیگر دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشتن پرونده الکترونیک کارآمد را اولویت و زمینه اجرای مناسب برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده برشمرد و تصریح می کند: در قالب این پرونده می‌توان با ایجاد راهنماهای بالینی، برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع را اجرایی کرد.وی با اشاره به اینکه تکریم و رضایت‌مندی گیرندگان و ارائه‌دهندگان خدمت باید در برنامه نظام ارجاع مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در این راستا باید ضمن ایجاد سیستم نوبت‌دهی مناسب در مراکز درمانی، نتایج این برنامه برای مردم و ارائه‌دهندگان خدمت قابل لمس باشد.
رییسی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تکریم ارباب رجوع در دانشگاه علوم پزشکی در حوزه سیستم نوبت‌دهی و در نظر گرفتن بخش‌های پاسخگویی برای ارجاع شدگان، می گوید: همچنین می‌توان با راه‌اندازی سامانه پیامکی، به گیرندگان خدمت زمان مراجعه و نوبت شان را اطلاع‌رسانی کرد.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در اجرای برنامه نظام ارجاع، خاطر‌نشان کرد: می‌توان ضمن جلوگیری از ایجاد محدودیت برای گیرندگان خدمت و افزایش رضایت‌مندی آنها، از ازدحام و افزایش بار مراجعه بیماران به مراکز دولتی نیز پیشگیری کرد.

تجهیز مطب ها به پرونده الکترونی
کاز طرفی قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان اینکه  اکنون پرونده الکترونیک سلامت نیز در تمام مراکز بهداشت، درمانگاه ها و بیمارستان ها اجرایی و تمام اطلاعات بیماران در این پرونده ثبت و بارگذاری می شود اظهار کرده که تبادل اسناد بیمار نیز با سازمان های بیمه گر از اول تیرماه آغاز و تمام امور بیماران به صورت الکترونیکی در سیستم نظام سلامت ثبت خواهد شد.
وی در مورد مجهز شدن مطب ها به پرونده الکترونیک سلامت نیز گفته که به مطب ها برای مجهز شدن به این پرونده اعلام شده تا نرم افزار الکترونیکی در اختیار آنها قرار گیرد.
 
اجرای پرونده الکترونیک سلامت در گام اول در حوزه بهداشت
به گفته مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت پرونده الکترونیک سلامت قطعاً پیامد بسیار مثبتی برای نظام سلامت چه در حوزه مدیریت اطلاعات سلامت و چه در حوزه مدیریت بهینه منابع سلامت دارد و قطعاً می‌تواند ما را به سمت هزینه کرد بهینه در حوزه سلامت سوق دهد. به علاوه اینکه طیف گسترده‌ای از اطلاعات فنی و علمی را هم برای مدیران، تصمیم سازان و محققین حوزه سلامت در سراسر کشور فراهم می‌کند.
جهانپور با بیان اینکه بنابراین پرونده الکترونیک سلامت در گام اول در حوزه بهداشت انجام می‌شود، گفت: با استقرار پرونده الکترونیک سلامت در حوزه بهداشت کلیه بسته‌ها و خدمات بهداشتی افراد در پرونده الکترونیک سلامت ثبت می‌شود و قابلیت ورود به حوزه درمان را هم در سراسر کشور دارد. بر همین اساس به زودی با پیوستن مراکز ارائه خدمات درمانی در سراسر کشور شاهد شکل گیری نظام ارجاع الکترونیک در قالب همین پرونده‌های الکترونیک سلامت خواهیم بود. به طوری که هر ایرانی از امروز یک پرونده الکترونیک سلامت دارد که با شماره شناسه‌ای که کد ملی آن فرد است، شکل می‌گیرد و شناخته می‌شود.
وی همچنین گفت: در عین حال کلیه افراد خارجی و اتباعی که به صورت مجاز در ایران زندگی می‌کنند هم از پرونده الکترونیک سلامت و خدمات آن بهره مند خواهند بود. به هر حال وزیر بهداشت وعده داده بودند که پرونده الکترونیک سلامت تا آخر دولت دوازدهم مستقر شود که گام اول آن طبق زمان‌بندی اعلام شده، محقق شد و ان‌شاالله گام‌های بعدی نیز تا قبل از پایان دولت دوازدهم محقق خواهد شد.

اجرای پرونده الکترونیک سلامت در سه سطح
به گفته دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت ، بر اساس برنامه‌های وزارت بهداشت، پرونده الکترونیک سلامت در سطح یک خدمات و برای پزشکان عمومی اجرایی می‌شود  و در سطح دو برنامه نیز تشخیص بیماری، نوع تجویز و تعیین تکلیف بیماران باید مشخص و مورد توجه قرار گیرد.
رییسی اجرای کامل نظام ارجاع در سه سطح در بخش‌های خصوصی و دولتی را گام مهمی برشمرده که به طور حتم با توجه به ظرفیت‌های دانشگاه علوم پزشکی قابل اجرا خواهد شد.

 پرونده سلامت الكترونیك در كشورهای دیگر

در برخی از کشورهای پیشرفته مانند امریکا، كانادا و انگلیس، هر فرد دارای یک پرونده الکترونیکی است که در این پرونده تمام سوابق پزشکی بیمار ذکر شده است. در این كشورها، راه اندازی پرونده سلامت الكترونیك سبب شده تا بیماران برای تهیه دارو هم با مشكل مواجه نشوند و الکترونیکی، داروی خود را از خریداری کنند.

وقتی كسی پرونده الکترونیک سلامت دارد، دیگر نیاز نیست چند بار آزمایش دهد یا برای گرفتن آزمایش‌های خود به بیمارستان مراجعه كند چراکه جواب آزمایش یا عکس‌ها به صورت اسکن به پست الکترونیکی بیمار و پزشك فرد ارسال می‌شود.

براساس قوانین برنامه چهارم و پنجم توسعه، وزارت بهداشت موظف به اجرای پرونده الكترونیك سلامت برای همه افراد جامعه شده است.

الكترونیكی كردن پرونده سلامت ایرانی‌ها، علاوه بر اینكه نیاز به زیر ساخت‌های مخابراتی ، ارتباطاتی و اطلاعاتی دارد، نیازمند همكاری همه وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و مراكزی است كه به نوعی با حوزه سلامت مرتبط هستند.

 

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: بانک رفاه

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۵۵۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اولین زون فناوری فضایی در جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی ایجاد شود
 • ریس جدید اداره امور شعب بانک رفاه استان لرستان معرفی شد
 • راه اندازی حداقل ‌شش مرکز نوآوری در حوزه های مزیت دار استان
 • اتمام کار کمیته داوری اولیه فستیوال ملی نوآوری های صنایع کاشی، سرامیک و لعاب
 • اعطای بیش از 64.000 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در بانک رفاه
 • بانک رفاه و بیمارستان خاتم الانبیاء تفاهم نامه همکاری امضا کردند
 • عملکرد بانک رفاه کارگران مطلوب بوده است
 • گیجی ترامپ پس از سیلی سخت ایران/ تحریم ظریف بر سفرهای وزیرخارجه تاثیر دارد؟
 • اجلاس نمایندگان ۱۷ کشور آسیایی در اصفهان؛ شیوه‌های پارلمانی برای رفاه در آسیا بررسی می‌شود
 • خدمات حمایت از مالکیت فکری به دانش‌بنیان‌ها ارائه می‌شود / حمایت ۱۷۰ میلیون تومانی برای ثبت پتنت در اروپا
 • بدهی دانش‌آموختگان به صندوق رفاه ۸۰۰ میلیارد ریال است
 • زدا مشاور وزیر رفاه و عضو هیئت مدیره تامین اجتماعی شد
 • ۱۹۶ نماینده مجلس از عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقدیر کردند
 • بیانیه ۱۹۶ نفر از نمایندگان مجلس در قدردانی از عملکرد وزارت کار و رفاه اجتماعی
 • تناقض گویی آمریکا بر سر دوراهی فشار حداکثری و درخواست حداقلی
 • افزایش رفاه هواداران مورد توجه باشگاه تراکتور است
 • لزوم اعلام وضعیت سرا‌های دانشجویی به صندوق رفاه تا ۱۲ تیرماه
 • وضعیت سرا‌های دانشجویی باید تا ۱۲ تیرماه به صندوق رفاه اعلام شود
 • بدهی میلیاردی دانش‌آموختگان و اظهارات رئیس صندوق رفاه