با انتخابات برگزار شده ترکیب رئیس و نواب‌رئیس کمیسیون‌های تسهیل تجارت و توسعه صادرات، انرژی و محیط‌زیست، کشاورزی و صنایع تبدیلی، اقتصاد سلامت، کمیسیون حمایت قضائی و مبارزه با فساد، صنعت‌ومعدن، بازار پول‌وسرمایه، بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید و کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال مشخص شدند.

کمیسیون‌های ده‌گانه اتاق تهران برای مدت دو سال نخست دوره نهم هیأت نمایندگان اتاق تهران فعالیت می‌کنند.

کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات

در انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات، محمد لاهوتی با کسب اکثریت آرا به عنوان رئیس این کمیسیون برگزیده شد. همچنین مهدی شریفی نیک نفس و افروز بهرامی بر کرسی نواب رئیس تکیه زدند.

کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در این دوره به یکی از کمیسیون‌های پرطرفدار در میان اعضای هیأت نمایندگان تبدیل شد، چنانکه ۱۵ عضو هیأت نمایندگان برای عضویت در این کمیسیون اعلام آمادگی کرده بودند.

در این نشست پیشنهاد حضور لاهوتی به عنوان رئیس کمیسیون صادرات در ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد که نمایندگان این وزارتخانه از آن استقبال کردند. بنابراین مقرر شد او در این نشست‌ها حضور یابد یا به فراخور موضوعات مطرح شده، نمایندگانی را از سوی بخش خصوصی معرفی کند.

لاهوتی پیش از این در دوره هفتم و دوره هشتم نماینده اتاق ایران و تهران بوده و در حال حاضر ریاست کنفدراسیون صادرات ایران را به عهده دارد.

کمیسیون انرژی و محیط‌زیست

رضا پدیدار برای دومین دوره پیاپی به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب شد. او تنها نامزد ریاست بود که با ۱۲ رأی، اکثریت آرا برای نشستن بر کرسی ریاست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران را به دست آورد. وی در دوره هشتم هیأت نمایندگان اتاق تهران نیز ریاست این کمیسیون را برعهده داشت.

همچنین حمیدرضا صالحی با ۱۲ رأی و بهزاد حضرتی با ۶ رأی به ترتیب به عنوان نایب رئیس اول و نایب رئیس دوم کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران انتخاب شدند.

کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی

در انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران کاوه زرگران برای یک دوره دو ساله به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب شد.

زرگران که در دوره قبل نیز ریاست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران را برعهده داشت، با ۹ رأی اعتماد دوباره نمایندگان بخش خصوصی برای هدایت این کمیسیون را به دست آورد.

همچنین محمدرضا فرشچیان و مهدی معصومی اصفهانی به ترتیب به عنوان نایب رئیس اول و دوم کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران انتخاب شدند.

کمیسیون اقتصاد سلامت

اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران محمود نجفی‌عرب را به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب کردند.

او که دور هشتم نیز ریاست این کمیسیون را برعهده داشت، با کسب ۹ رأی مجدداً به کرسی ریاست نشست. همچنین ابوالفتح صانعی و هاله حامدی‌فر به ترتیب به عنوان نایب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.

کمیسیون حمایت قضایی

حسن فروزان‌فرد به عنوان رئیس کمیسیون حمایت قضایی اتاق بازرگانی برگزیده شد. او ۹ رأی از ۱۰ عضو حاضر در این جلسه را کسب کرد و با اکثریت آرا بر کرسی ریاست این کمیسیون تکیه زد. آتش‌هوش و مهراد عباد نیز هر یک ۷ رأی کسب کردند که پس از قرعه کشی، آتش‌هوش به عنوان نایب رئیس اول و عباد به عنوان نایب رئیس دوم انتخاب شدند. این کمیسیون برای نخستین بار است که در اتاق تهران تشکیل می‌شود.

کمیسیون صنعت‌ومعدن

در انتخابات کمیسیون صنعت‌ومعدن که حدود ۲۹ نفر برای عضویت در آن ثبت نام کرده بودند، محمدرضا زهره‌وندی به عنوان رئیس این کمیسیون برگزیده شد. همچنین کرسی‌های نایب رئیسی این کمیسیون به ترتیب با ۱۸ و ۱۲ رأی به علیرضا کلاهی صمدی و احمد صادقیان رسید.

کمیسیون بازار پول

در انتخابات کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران نیز فریال مستوفی که تنها نامزد ریاست بود با کسب ۱۲ رأی به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب شد. همچنین افروز بهرامی و عباس آرگون به عنوان نواب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه انتخاب شدند.


کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار

اعضای کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق تهران به ابقای محمدرضا نجفی‌منش بر جایگاه رئیس رأی دادند. او که در چهار سال گذشته ریاست این کمیسیون را برعهده داشت، تنها کاندیدای ریاست بود و توانست با کسب ۱۰ رأی از ۱۰ عضو حاضر در این جلسه، صندلی ریاست را برای دو سال دیگر از آن خود کند.

همچنین با رأی اعضای این کمیسیون علی نقیب و محمدمهدی فنایی به عنوان نواب رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار فعالیت خواهند داشت.

کمیسیون اقتصاد نوآوری

در انتخابات این کمیسیون که با حضور ۱۱ عضو برگزار شد، سید مجید صدری با ۱۱ رأی به عنوان رئیس کمیسیون انتخاب شد. همچنین فرزین فردیس با کسب ۱۱ رأی نایب رئیس اول و شهاب جوانمردی با ۹ رأی کرسی کرسی نایب رئیس دوم این کمیسیون را به دست آوردند.

کمیسیون گردشگری

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون گردشگری اتاق تهران نیز صبح امروز (چهارشنبه) برگزار شد و مجید حسینی نژاد با رأی اعضای این کمیسیون بر کرسی ریاست تکیه زد.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این کمیسیون‌های تخصصی باید هر ۱۵ روز یک بار جلسه تشکیل دهند. آن‌ها از از هفته آینده فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز می‌کنند.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

«امید»؛ در برزخ شکست و پیروزی/ فراکسیونی که مجلس را ناکارآمد کرد

خبرگزاری مهر، گروه سیاست: زمزمه‌های برگزاری آخرین انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در حالی آغاز شد که محمدرضا عارف عزم خود را برای کاندیداتوری ریاست مجلس جزم کرده بود و مخالفت‌های پزشکیان و مطهری دو سهمیه این فراکسیون در هیئت رئیسه مجلس و بخشی از بدنه فراکسیون هم نتوانست عارف را از سودای ریاست مجلس منصرف کند.

به گفته احمد بیگدلی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید، شخص آقای عارف تصمیم جدی برای ورود به انتخابات ریاست مجلس داشت.

پیش از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه مجلس بیگدلی در گفتگو با مهر پیش بینی کرد: «در صورت نامزدی آقای عارف برای ریاست مجلس بالای ۹۰ درصد جایگاه آقای مطهری در هیئت رئیسه مجلس به خطر می‌افتد.»

امیدِ امیدی‌ها به ریزش آرا لاریجانی در فراکسیون نمایندگان ولایی بود، ارزیابی آنها این بود که بخشی از بدنه فراکسیون ولایی از عملکرد لاریجانی در ریاست مجلس ناراضی است و به همین دلیل در انتخابات ریاست هیئت رئیسه مجلس یا رأی سفید می‌دهند یا به عارف رأی می‌دهند. ارزیابی فراکسیون امید از تعداد این نمایندگان ۲۵ تا ۳۰ نفر بود اما این حدس و گمان اشتباه از آب درآمد و آرزوی آرا سفید نتوانست کرسی ریاست را سهم عارف کند. نه تنها عارف نتوانست در آخرین سال دوره دهم به کرسی ریاست مجلس تکیه بزند بلکه مطهری هم کرسی نایب رئیسی را از دست داد.

وزن کشی سیاسی فراکسیون‌ها در مجلس؛ امیدی‌ها علی رغم اکثریت باختند

اما اصلاح‌طلبان سناریوی دیگری را نیز آماده کرده بودند، رضا انصاری عضو کمیته انتخابات فراکسیون امید پس از شکست این فراکسیون در انتخابات هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: «معرفی نامزد برای ریاست مجلس برای اصلاح‌طلبان بازی دو سر برد بود زیرا اگر عارف رئیس می‌شد ریاست مجلس را در اختیار داشت و می‌توانست اعتماد را به بدنه اصلاح‌طلب بازگرداند، با عدم پیروزی ایشان در انتخابات هیئت رئیسه هم مشخص شد اصلاح طلبان اقلیت را در مجلس دهم در اختیار دارند و عملکرد ضعیف مجلس دهم به پای اصلاح‌طلبان و حامیان دولت نیست.»

اما عبدالرضا هاشم زائی عضو دیگر فراکسیون امید دیدگاهی مخالف نظر انصاری دارد.

او معتقد است: «فراکسیون امید نسبت به سایر فراکسیون‌ها، تعداد بیشتری عضو دارد اما هر زمان که فراکسیون ولایی و فراکسیون مستقلان با هم ائتلاف کردند، امید نتوانسته اکثریت را کسب کند.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «با ائتلاف فراکسیون نمایندگان ولایی و مستقلان، فراکسیون امید، آقای مطهری را از دست داد و با از دست دادن مطهری، وزن سیاسی فراکسیون در مجلس کاهش یافت.»

در این میان نمی‌توان تأثیر پیام‌های پنهان و آشکار دولت در حمایت از علی لاریجانی را کتمان کرد. به گفته برخی اعضای فراکسیون امید دولت تمایل داشت لاریجانی بر کرسی ریاست تکیه بزنند؛ شاید ترس روحانی از تلاش اصلاح‌طلبان برای جدا کردن راه‌شان از اعتدالیون در صورت قدرت یافتن در بدنه حاکمیت، موجب این حمایت شد.

به گفته بیگدلی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید، «با توجه به روندی که دولت در ۳ سال گذشته داشته است به نظر می‌رسد به ریاست لاریجانی بر مجلس تمایل بیشتری دارد. شخص روحانی گرایش بیشتری به لاریجانی دارد تا به عارف»

پس از باخت اصلاح‌طلبان در انتخابات هیئت رئیسه مجلس نوبت به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌ها رسید.

انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌ها تحت تأثیر انتخابات هیئت رئیسه مجلس قرار گرفت. مهدی شیخ عضو فراکسیون امید در تحلیل این موضوع به مهر گفت: «تغییراتی که در کمیسیون‌های مجلس در مورد ریاست اعضای فراکسیون امید رخ داد، ناشی از اتفاقات در انتخابات هیئت رئیسه مجلس بود. عده‌ای از نمایندگان با جریان‌های سیاسی همراهی می‌کنند که در مجلس قدرت و قوت بیشتری دارند.»

انصراف عارف از نامزدی برای ریاست کمیسیون آموزش برای جلوگیری از تَکرار شکست علنی

به گفته محمدجواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش مجلس، محمدرضا عارف که در اجلاسیه سوم به عنوان رئیس کمیسیون آموزش انتخاب شده بود، «تا ظهر روز یکشنبه ۲۶ خرداد در حال رایزنی با نمایندگان برای کسب ریاست کمیسیون آموزش بود اما دو ساعت مانده به انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون، از نامزدی برای ریاست این کمیسیون انصراف داد تا خاطره شکست در انتخابات هیئت رئیسه مجلس برای او تَکرار نشود.»

بدین ترتیب رئیس فراکسیون امید کرسی ریاست کمیسیون آموزش را نیز از دست داد و محمدمهدی زاهدی عضو فراکسیون ولایی مجداد ریاست کمیسیون آموزش را برعهده گرفت.

فراکسیون امید همچنین ریاست کمیسیون فرهنگی را نیز واگذار کرد و احمد مازنی جای خود را به جمشید جعفرپور عضو فراکسیون ولایی داد.

اما انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، هماوردی دیگر میان دو فراکسیون ولایی و امید بود؛ نبردی که با شکست سنگین امید به پایان رسید. حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و نامزد مورد حمایت فراکسیون امید برای ریاست کمیسیون امنیت جای خود را به مجتبی ذوالنور عضو فراکسیون ولایی داد.

رمضانعلی سبحانی‌فر عضو فراکسیون امید و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در مورد علل این شکست به مهر می‌گوید: «به اعتقاد من، نامزدی آقای عارف در انتخابات هیئت رئیسه و سناریویی که در بحث هیئت رئیسه تعریف شد، خطای استراتژیک بود؛ این خطای استراتژیک در انتخابات کمیسیون‌ها نیز تأثیرگذار بود.»

سیاسی‌ترین عضو فراکسیون امید، رئیس اقتصادی‌ترین کمیسیون مجلس

در این میان همه شکست‌های امید، ریاست کمیسیون اقتصادی به سیاسی‌ترین عضو فراکسیون امید یعنی الیاس حضرتی رسید و محمدرضا پورابراهیمی استاد اقتصاد دانشگاه تهران جای خود را به قائم مقام حزب اعتماد ملی که هیچ سابقه اقتصادی در رزومه او وجود ندارد، داد.

ماجرای انتخاب حضرتی برای ریاست کمیسیون اقتصادی این بود که فراکسیون ولایی و مستقلان لیستی را برای انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون انتخاب کرده بودند اما با وعده‌های حضرتی این لیست زمین خورد و وی هم به وعده‌های خود عمل نکرد.

از سوی دیگر علی نوبخت عضو فراکسیون امید هم توانست ریاست کمیسیون بهداشت را در رقابت با حسینعلی شهریاری عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، تصاحب کند.

توهم پیروزی یا سناریویی برای جلوگیری از شکست تَکرار

در این میان تیتر روزنامه‌های اصلاح طلب پس از شکست‌های بزرگ فراکسیون امید در مجلس جالب بود. روزنامه اعتماد تیتر «بازگشت امید» را برای این باخت بزرگ انتخاب کرد و توهم پیروزی را به اوج خود رساند.

این روزنامه‌ها در مورد عدم ریاست عارف بر کمیسیون آموزش ترجیح دادند سکوت کنند و برخی از سایت‌های اصلاح‌طلب نیز تیتر زدند «عارف نیامد».

برخی اعضای فراکسیون امید علت از دست دادن جایگاه‌های استراتژیک در مجلس دهم را ناشی از خطای استراتژیک عارف در نامزدی برای ریاست مجلس می‌دانند.

اما سید حسین نقوی حسینی عضو فراکسیون ولایی در گفتگو با خبرنگار مهر علت شکست فراکسیون امید در انتخابات هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی را «حمایت بیش از حد این فراکسیون از دولت و ناکارآمد کردن مجلس» می‌داند و معتقد است: «این فراکسیون حتی در مواردی که انتقادات نمایندگان به دولت را به حق و درست می‌دانست، از دولت حمایت کرد و وجهه دولتی گرفت.»

وی می‌گوید: «دخالت دولت در انتخابات کمیسیون‌ها و تلاش برای رأی آوردن اعضای فراکسیون امید موجب شد این فراکسیون جایگاه قبلی خود را در میان نمایندگان از دست بدهد.»

کد خبر 4647765

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۵۵۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ذوالنوری: کف تکنولوژی ایران بر قله تکنولوژی آمریکا غلبه کرد
 • کف تکنولوژی ایران بر قله تکنولوژی آمریکا غلبه کرد
 • نامه اعتراضی نهضت آزادی به صداوسیما درباره مستندی باموضوع مهدی بازرگان
 • امیر حسین بی رشک نماینده اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان روغن نباتی در هیات نمیاندگان اتاق ایران :
 • محمد شیرزادگان نماینده انجمن تولیدکنندگان اتانول در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران
 • اعتراض نهضت آزادی به صداوسیما برای پخش یک مستند در باره مهدی بازرگان
 • راه اندازی شعبه اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس
 • عبدالله: کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان مستقل عمل کنند
 • برگزاری انتخابات شورایاری ها در1800 شعبه اخذ رأی با 8 هزار صندوق رأی در 352 محله
 • جمع‌آوری اطلاعات از درون ایران جدی‌ترین کار مجاهدین خلق است/ براندازان به خودشان و ملت ضربه می‌زنند و نتیجه‌ای هم نمی‌گیرند
 • روایت لطف‌الله میثمی از توصیه ویژه هاشمی به امام درباره مجاهدین/شهید رجایی هم عضو سازمان مجاهدین بود/کمک‌های بازرگان به زندانیان سیاسی
 • آیا استراتژی «سکوت» همان حفظ حضور در قدرت است؟
 • روایت لطف‌الله میثمی از توصیه ویژه هاشمی به امام درباره مجاهدین، اشتباهات سازمان و ...
 • دو هزار و ۴۰۰ بازرگان در حوزه صادرات به افغانستان فعال هستند
 • ‌ رفتار غیردیپلماتیک ترامپ در تحریم ظریف
 • نگاهی به تحرکات انتخاباتی طیف های سیاسی
 • «امید»؛ فراکسیونی که مجلس را ناکارآمد کرد
 • برخی بیرون مجلس نشسته و می‌گویند لنگش کن
 • اما و اگرها بر سر رأی دادن مستقلین به ذوالنوری برای ریاست کمیسیون امنیت