رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی باید اصلاحات ساختاری را در اقتصاد ما به دنبال داشته باشد گفت: ۱۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد مقاومتی در استان در حال انجام است. ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳ استانها کرمان نظرات - اخبار استانها -

جعفر رودری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی در استان سه سرفصل پیگیری می‌شود اظهار داشت: یکی از این سر فصل‌ها رشد اقتصادی استان است و در این حوزه فعالیت‌هایی دنبال می‌شود که به افزایش تولید و رفع موانع واحدهای تولیدی در استان منجر شود.

وی با اشاره به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده است افزود: در این راستا حل مشکلات واحدهایی تولیدی موجود استان در برنامه است که این اقدامات با محوریت ادارات کل صنایع و معادن استان کرمان دنبال شده و موانع این واحدها شناسی و آسیب‌شناسی می‌شود. 

تعداد پروژه اقتصاد مقاومتی استان کرمان از 250 پروژه گذشتاستاندار کرمان: دلیل عدم اجرای کامل پروژه‌های اقتصاد مقاومتی مشخص شودپیشنهاد مدیران استان کرمان برای رسیدن به صدر جدول

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با بیان اینکه در بخش دوم سرمایه‌گذاری‌های جدید در استان پیگیری می‌شود گفت: در این حوزه تاکنون 273 پروژه مهم و تاثیرگذار در استان شناسایی شده که این پروژه‌ها حجم بالای سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با عنوان اینکه با اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی 17 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان انجام می‌شود بیان کرد: با اجرای این پروژه‌ها زمینه اشتغال حدود 15 هزار نفر در استان فراهم می‌شود.

رودری با اشاره به اینکه در سرفصل دوم اقتصاد مقاومتی تحقق اهداف سند چشم‌انداز را در برنامه داریم گفت: در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان تاکید ما بر این که این برنامه‌ها صرف یک برنامه کوتاه مدت نباشد و اهداف بلند مدت و اصلاحات ساختاری را در اقتصاد ما به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه نگاه ما در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی استان افق بلند مدت 1404 و حتی 1415 است افزود: در این بازه زمانی و در آمایش بلند مدت باید وضعیت استان کرمان بررسی و برای اهداف استان برنامه‌ریزی شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه مسئله آب به طور مشخص یکی از مسائل مهم ما در استان است بیان کرد: سازگاری با مسئله کم آبی از جمله مهمترین مواردی است که توجه ویژه‌ای به آن شده است.

وی با اشاره به اینکه سرفصل سوم ما افزایش توان مقاومت اقتصادی در استان است افزود: برای رسیدن به این منظور به سمت شناسایی آسیب‌هایی که متوجه اقتصاد ما بوده رفتیم.

رودری با بیان اینکه در این راستا چیزی حدود 11 برنامه شناسایی شده است که این برنامه‌ها اولویت‌های اصلی و متنابه استان هستند گفت: این برنامه‌ها عمدتا در حوزه رونق تولید، ایجاد اشتغال، تورم و معیشت خانوارها و رفع فقر مطلق است.

وی با اشاره به اینکه توسعه پایدار روستایی و استفاده متوازن از امکانات استان از دیگر اولویت‌های استان است عنوان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت بخش غیردولتی و مشارکت آنها در برنامه‌های توسعه اقتصادی استان، ارتقای بهره‌وری، گفتمان‌سازی و اطلاع‌رسانی در حوزه اقتصاد مقاومتی، سازگاری با مسئله کم آبی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، توسعه اقتصاد دانش بنیان و تحول در ساختار اداری استان هم در جهت بهبود فضای کسب و کار دنبال می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده در استان در دو حوزه کوتاه مدت و بلند مدت انجام می‌شود گفت: در پروژه‌های بلند مدت استان افزایش توان مقاومتی استان بیش از هر چیز مد نظر است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 294 پروژه اقتصاد مقاومتی را در استان آغاز کردیم که 90 درصد اهداف این پروژه‌ها در سال 97 محقق شده است عنوان کرد: 7 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها انجام شده و برای 9 هزار نفر اشتغالزایی جدید در استان ایجاد شده است که تاثیر پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان را در این پروژه‌ها بهتر می‌توان مشاهد کرد.

انتهای پیام/ ت

R7860/P/S6,67/CT15

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جهانگیری: با مردم صادقانه گفتگو کنیم

معاون اول رئیس جمهور بر اهمیت گفت‌وگوی صادقانه با مردم تأکید کرد و گفت: باید مردم احساس کنند که مسئولان به دنبال حل مسائل کشور و مشکلات معیشتی جامعه هستند.  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ضمن تبیین شرایط اقتصادی کشور در مقطع کنونی، بر اهمیت بهره‌گیری از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برای عبور از این برهه حساس تأکید کرد و گفت: عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ تعیین کننده است و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید بیش از گذشته در بخش‌ها و شئونات مختلف اداره کشور نمایان و متبلور شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تصویر کلی اقتصاد در سال ۹۷ و برخی گزارش‌ها از رشد منفی اقتصادی کشور، گفت: گزارش عملکرد‌ها و اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف نظیر نفت و گاز، رسیدگی به مناطق محروم و روستایی و اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی که در اولویت دستگاه‌های اجرایی بوده، نشان می‌دهد که پیشرفت‌ها و اقدامات انجام شده مناسب بوده است و با توجه به مشکلات و فشار‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها عملکرد دولت قابل دفاع است.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور در سال ۹۸ با مشکلات جدیدی روبرو شده است و زندگی مردم تحت فشار قرار دارد، بر اهمیت گفت‌وگوی صادقانه با مردم تاکید کرد و گفت: معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت در سال ۹۸ هستند و باید مردم احساس کنند که مسئولین به دنبال حل مسائل کشور و مشکلات معیشتی جامعه هستند تا بتوانند بخشی از آلام و دغدغه‌های آن‌ها را مرتفع کنند.

جهانگیری با بیان اینکه حل مسائل اقتصادی کشور در شرایطی که دشمنان به تعبیر خودشان جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداخته اند، نیازمند تمرکز ویژه و ایستادگی است، خاطر نشان کرد: این پیام باید به تمام مدیران کشور ابلاغ شود که سال ۹۸ به لحاظ اقتصادی سالی ویژه است و برای اداره مناسب کشور نیازمند آن هستیم که جدی‌تر پای کار باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که در سال جاری با محدودیت منابع و بودجه روبرو هستیم، افزود: با وجود آنکه اتکاء بودجه کشور به درآمد‌های نفتی کاهش یافته، اما بودجه کشور همچنان تحت تأثیر این درآمد‌ها است و باید برای جبران کسری بودجه به دنبال راهکار‌ها و ظرفیت‌های دیگر باشیم.

وی با تأکید بر اینکه مسئولین اقتصادی کشور باید در سال ۹۸ جدی‌تر پای کار باشند و نشان دهند که مرد روز‌های سخت وشرایط پیچیده و دشوار هستند، گفت: باید در بخش هزینه‌ها صرفه جویی جدی صورت گیرد و این جهت گیری به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود تا دستگاه‌ها مکلف باشند هزینه‌های خود را کاهش دهند.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت توجه به بخش تولید و به خصوص واحد‌های تولیدی که نقش پیشران در تولید کشور را ایفا می‌کنند، تصریح کرد: باید با حمایت از بخش‌های تولیدی و پیشران نظیر خودرو و مسکن شرایطی مهیا شود تا بخش‌ها وصنایع پایین دست آن‌ها نیز فعال‌تر شده و با رکود مواجه نشوند.

وی با تأکید بر اینکه باید به هر نحو ممکن ارز مورد نیاز بخش تولید را فراهم کنیم، به برنامه دولت برای ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس با هدف صرفه جویی ارزی اشاره و خاطر نشان کرد: ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس علاوه بر صرفه جویی ارزی مانع از ایجاد دوگانگی در جامعه و جلوگیری از نمایش شکاف طبقاتی می‌شود و این در حالی است که ایجاد شکاف طبقانی و نارضایتی اجتماعی یکی از اهداف تحریم کنندگان ایران است که خودشان به این موضوع در کتاب هنر تحریم اذعان کرده اند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به پیشنهاد دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر تشکیل کارگروه مقابله با تحریم ذیل دبیرخانه، گفت: وظیفه این کارگروه باید ایجاد فرصت برای تولید داخلی باشد و با برنامه ریزی دقیق، شرایطی را مهیا کند تا با استفاده از ظرفیت‌های داخلی کمبود‌های ناشی از تحریم مرتفع شود.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر تشکیل کارگروهی برای شناسایی محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند تاکید کرد و گفت: دولت از تولید کنندگانی که کالا‌های خود را در داخل و بدون وابستگی تولید می‌کنند حمایت می‌کند.

وی با اشاره به طرح ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی خاطر نشان کرد: دولت تاکنون ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال در روستا‌ها پرداخت کرده است و لازم است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم گزارش عملکرد این برنامه را اطلاع رسانی کنند.

جهانگیری همچنین خواستار تفویض اختیارات بیشتر به استان‌های کشور شد و بر لزوم هماهنگی هر چه بیشتر میان جانشینان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان‌ها با استانداران در جهت اجرای هر چه بهتر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، سخنگوی دولت و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه ستاد گزارشی از عملکرد سال ۹۷ دستگاه‌ها و استان‌های کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی و نیز عملکرد جانشینان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و نمایندگان معین دولت در استان‌های کشور ارائه کرد.

در این گزارش مهم‌ترین اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ۱۶ جلسه برگزار شده در سال ۱۳۹۷ تشریح شد که اجرای ۲۷ پروژه جدید اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۷ و استمرار اجرای ۱۳۶ پروژه اولویت‌دار و برنامه اجرایی اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۶ در سال ۱۳۹۷ بخشی از این گزارش بود.

بر اساس گزارش دبیرخانه ستاد برخی از مهمترین نتایج و دستاورد‌های پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۷ عبارتند از:
* افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس
* تولید گاز خام از فاز‌های میدان گازی پارس جنوبی معادل ۵۸۶.۵ میلیون متر مکعب در روز
* تولید ۲۸۰ هزار بشکه در روز نفت خام از میدان مشترک غرب کارون
* گازرسانی به ۹۲۱۰۶۹ مشترک جدید شهری و روستایی
* تولید ۱۳.۴ میلیون تن گندم و خرید تضمینی حدود ۹.۵ میلیون تن گندم
* احداث ۲۶۵۴ هکتار گلخانه
* تکمیل و تحویل ۱۳۳۶۴۶ واحد مسکونی مهر در سراسر کشور
* احداث، تکمیل و بهره برداری از ۵۲۴ کیلومتر خط راه آهن (شامل ۲۲۱ کیلومتر خط دوم و سوم) در کریدور‌های شمالی-جنوبی و شرقی-غربی
* احداث، تکمیل و بهره برداری از ۳۲۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی
* توسعه و نوسازی ناوگان ریلی کشور با محوریت و مشارکت بخش خصوصی (۱۶ دستگاه لکوموتیو؛ ۴۵ دستگاه سالن مسافری؛ ۹۰۹ دستگاه واگن باری)
* افزایش ظرفیت ترانزیت مرز به مرز بین الملل از ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه در پایان سال ۹۶ به ۴۴۸۴ گیگا بیت بر ثانیه در پایان سال ۹۷.
* ارتقاء ۲۰ رتبه‌ای در شاخص توسعه دولت الکترونیک EGDI
* تدوین برنامه‌های تولید و اشتغال ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه با هدفگذاری حدود یک میلیون فرصت شغلی با تأمین منابع مالی حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان
* آغاز فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نیرو‌های مسلح
* واگذاری ۵۵ درصد از دارایی‌های مازاد بانک‌ها و موسسات اعتباری
* افزایش شاخص کل بورس از ۹۶۲۵۰ در انتهای سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۷۲۵۲۲ واحد در انتهای سال ۱۳۹۷
* تامین آب شرب ۱۵۱۱ روستا با جمعیت حدود ۱۱۷۰۰۰۰ نفر
* آبگیری و یا افتتاح ۸ سد مرزی، با ظرفیت تنظیم آب ۳۲۸ میلیون مترمکعب
* احداث ۴۸۴۰۵ هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی مرزی و ۱۱۳۳۹ هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی غیرمرزی
* احداث ۹۳۶۰۰ هکتار شبکه فرعی آبیاری و زهکشی
* اجرای ۱۴۵۷۸۴ هکتار سامانه‌های نوین آبیاری
* پر و مسلوب المنفعه نمودن ۱۵۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز و یا فاقد پروانه مضر به مصالح عمومی
* نصب ۶۳۴۳ دستگاه کنتور حجمی بر روی چاه‌ها
* بهره‌برداری از ۱۲۱۵ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۲۳۶ مگاوات نیروگاه تولید پراکنده و احداث ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

در ادامه جلسه، نماینده دبیرخانه ستاد، گزارشی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای سال ۱۳۹۸ ارائه کرد و گفت: کارگروه‌هایی ذیل دبیرخانه ستاد در تحقق منویات مقام معظم رهبری فعال شده اند تا موضوع رفع موانع و چالش‌های مهم اقتصادی کشور (رفع عیوب ساختاری)، موضوع رونق تولید و بیانیه گام دوم انقلاب را با جدیت دنبال کنند.
ساز و کار‌های تجهیز منابع مالی برای رونق تولید ملی، تشریح برنامه‌های در دست اجرا برای تولید و اشتغال و نیز عملکرد اجرایی قانون ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از دیگر موضوعاتی بودند که گزارش آن از سوی دبیرخانه ستاد ارائه شد و اعضای جلسه در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۲۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳ اولویت اول اقتصادی دولت در سال ۹۸
 • جهانگیری: باید با مردم درباره مشکلات صادقانه گفتگو کرد/ ایجاد شکاف طبقاتی و دوگانگی در جامعه از اهداف تحریم کنندگان ایران است
 • باید با مردم درباره مشکلات صادقانه گفتگو کرد/ همه دستگاه‌ها مکلف به صرفه‌جویی هستند
 • جهانگیری: با مردم صادقانه گفت‌وگو کنیم
 • جهانگیری به مدیران دولتی: باید جدی‌تر پای کار باشیم /برای جبران کسری بودجه باید راهکار بیابیم
 • اهتمام دولت به ضرورت تامین نیازهای معیشتی مردم و کسب و کار
 • برنامه دولت برای ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس با هدف صرفه جویی ارزی
 • معیشت مردم، رونق تولید و اشتغال مهم ترین اولویت های اقتصادی دولت هستند
 • معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم ترین اولویت های اقتصادی هستند
 • 10 روز از پایان مهلت رهبر معظم انقلاب برای اصلاح ساختار بودجه گذشت/ حاجی دلیگانی: هنوز لایحه اصلاح ساختار بودجه کشور به مجلس نرسیده است
 • اقتصاد مقاومتی به معنای فشار به مردم نیست
 • مراحل ترک اعتیاد نفتی
 • اصلاح ساختار بودجه در دستور کار فراکسیون مستقلین مجلس
 • منابع مالی اقتصاد مقاومتی از کجا تأمین می‌شود؟
 • رمزگشایی از درآمدهای جایگزین نفت با اصلاح ساختار بودجه
 • گزارشی ویژه از نویسنده ساختار اصلاح بودجه
 • نویسنده گزارش «اصلاح ساختار بودجه» کیست؟
 • ماهیت نویسنده گزارش «اصلاح ساختار بودجه»
 • احکام جدید وزارت بهداشت در راستای اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی