وقتی مسئولان از مردم خواسته‌ای دارند باید دید که چه میزان خودشان در این حوزه عملکرد درستی دارند، نگاهی به سطح درآمد و نوع زندگی خانواده اردکانیان آنچنان که خود پیشتر درباره این موضوع صحبت کرده است نشان از واقعیت‌هایی دارد.به گزارش بلاغ،جهان نیوز نوشت: «رضا اردکانیان، وزیر نیرو، به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با یکی از خبرگزاری های اصلاح طلب با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است: علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

چند نکته مهم درباره صحبت‌های اردکانیان می توان متذکر شد. 
در نگاه اول وقتی مسئولان از مردم خواسته‌ای دارند باید دید که چه میزان خودشان در این حوزه عملکرد درستی دارند. نگاهی به سطح درآمد و نوع زندگی خانواده اردکانیان آنچنان که خود پیشتر درباره این موضوع صحبت کرده است نشان می دهد که فرزندانش در خارج از کشور که قطعا هزینه هنگفتی می طلبد تحصیل و بخشی از زندگی خود را گذرانده‌اند. 

اردکانیان خود در این باره می گوید: «دخترم در رشته عمران در دانشگاه یو سی ال (کالیفرنیا، آمریکا) تحصیل می کند. پسرم فوق لیسانش را در دانشگاه فرایبورگ آلمان تمام کرد. اینها هم مثل هر جوان ایرانی باید تحصیل خود را ادامه می دادند، البته هزینه تحصیل در خارج از کشور هزینه فوق العاده سنگینی است به نسبت آنچه در داخل است اما شرایطی که من داشتم و حقوقی که از سازمان ملل می‌گرفتم تقریبا می‌توانست این را پوشش دهد.» 

حالا این موارد را در کنار صحبت‌های اخیر اردکانیان در مورد زندگی مردم کشورش که به طور عادی بایستی روزانه سه وعده غذایی جهت ایجاد توان برای کار و تلاش روزمره‌شان مصرف کنند، قرار بدهید. جالب اینجاست که برخی از مسئولان زندگی و نگاه اشرافی نسبت به خانواده خود دارند اما وقتی به زندگی مردم عادی می رسند به نوعی این نگاه با خست و تنگ چشمی همراه است و حتی سه وعده عادی روزانه را برای آنان زیاد می بینند! اینجاست که دوگانگی زندگی مسئولان و مردم آشکار می شود و نوع نگاه آنان به مردم که به نوعی ارباب و رعیتی است افکارعمومی را به واکنش منفی وامی‌دارد. 

از سوی دیگر باید پرسید که وزیر نیرو با چه نیت و هدفی در زمانه‌ای که گرانی‌های سرسام آور مردم را با مشکلات زیادی روبرو کرده و خود به خود سفره مردم کوچکتر شده از آنها می خواهد که از وعده‌های غذایی‌شان کم کنند؟ مشکل اینطور مطالبه های طلبکارانه این است که مردم نگاهی از سر راستی‌آزمایی به زندگی مسئولانشان می اندازند و وقتی به عینه می بینند که آنان واعظ غیرمتعظ و عالم بی عمل هستند نه تنها این سخنان طلبکارانه آنان را قانع نمی کند بلکه معترض و دلگیر هم می شوند.

باید پرسید که این نوع سخنان در زمانه تحریم کشورمان چه مشکلی از مشکلات کشور جز خون به دل مردم کردن و ناامید کردن آنان از مسئولان دولتی دارد؟ جالب اینجاست که این وزیر در دولت تدبیر و امید با این طرز نگاه با مردم صحبت می کند. بدین سبب بیشتر دولتمردان در مقابل آن چیزی که شعار داده در حال حرکت هستند و خصوصا در شرایطی که امیدواری به مسئولان مهم است اقدامی معکوس انجام می دهند. نگاهی به زندگی برخی از مسئولان هم همین رویه و فاصله زیاد زندگی مردم و دولتمردان را نشان می دهد و از این روست که نگاه منفی به دولت شکل می‌گیرد.

از سوی دیگر موضوعی که اردکانیان درباره چینی‌ها مطرح کرده است ظاهرا نمی‌تواند واقعیت خارجی داشته باشد. چه از لحاظ علم تغذیه و چه از لحاظ زندگی واقعی چینی‌ها، خوردن یک وعده غذا در شبانه روز اصلا عملی نیست و باعث تحلیل رفتن قوت انسان می‌شود پس از چند ماه فرد مذکور قطعا به سوء تغذیه مبتلا می شود. اینکه از کجا و چه منبعی وزیر نیرو اینگونه با یقین چنین مطلبی را بیان کرده است، جای بسی سئوال دارد. این سخنان بیشتر عوامانه تلقی می شود تا اینکه از زبان یک مدیر بالادستی دولت در سطح وزیر شنیده شود. این سخنان وزیر نه تنها در دوران تحریم کمکی به مقابله با جنگ اقتصادی دشمن می کند بلکه بیشتر باعث تخریب روحیه و انگیزه جامعه می شود و وزیر مذکور بایستی درباره بر زبان آوردن چنین سخنانی به افکارعمومی پاسخ دهد.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اردکانیان: درخواست ما از مصرف‌کنندگان برق بخش‌های تجاری و بخش‌های خانگی این است که رعایت کنند

وزیر نیرو گفت: با توجه به برنامه‌ریزی که صورت داده‌ایم می‌توان بعد از ۱۱ سال، برای کشت تابستانه رهاسازی آب را داشته باشیم. ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: برای سال 98 پیش‌بینی می‌کردیم 8000 مگاوات کمبود تولید برق خواهیم داشت که نیمی از این عدد به علت کاهش بارندگی در سال گذشته بود که به لطف خداوند با بارش‌های امسال، این نگرانی رفع شد.

ربیعی: فروش نفت را به بیشتر از دوره قبل تحریم رساندیم/ صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کندبررسی چارچوب اصلاحات ساختار بودجه با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفتپاسخ زنگنه به انتقادات: دوستان وقت ما را نگیرند

وی افزود: برای 4000 مگاوات دیگر باید برنامه‌ریزی برای تولید و مدیریت مصرف می‌کردیم و در این راستا تعداد قابل توجهی نیروگاه به مدار اضافه شدند و برنامه‌های مدیریت مصرف هم آغاز شده است. باید حدود 3000 مگاوات مدیریت مصرف صورت گیرد که این اقدام را از مجموعه دولت آغاز کردیم و تغییر ساعت کار ادارات در راستای مدیریت مصرف برق است. برای مدیریت مصرف برق، فقط روی افزایش تعرفه‌ها حساب نکرده‌ایم.

وزیر نیرو در ادامه گفت: سال گذشته از 57 هزار مگاوات اوج بار مصرف، 23 هزار مگاوات مربوط به دستگاه‌های سرمایشی بود که 4500 هزار مگاوات از آن هم برای دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های عمومی بود. امسال افزایش دما نسبت به سال گذشته هم زودتر شروع شد و هم نسبتاً فراگیر می‌باشد، یعنی این‌طور نیست که یک نقطه گرم و نقطه دیگر گرم نباشد.

اردکانیان تصریح کرد:ما برای هر یک درجه افزایش دما در سطح کشور، باید 1390 مگاوات تولید برق بیشتری داشته باشیم. درخواست ما از همه مصرف‌کنندگان بخش‌های تجاری و بخش‌های خانگی این است که رعایت کنند. اساس ما این است که امسال بتوانیم به خوبی مصرف برق را مدیریت کنیم. خوشبختانه امسال بخش عمده سدهای ما وضعیت خوبی دارند. سال گذشته حدود 340 شهر کشور تحت تنش آبی بود و مشکل آب شرب داشت ولی امسال قطعاً شرایط بهتر است.

وی اظهار کرد: امسال با توجه به وضعیتی که مخزن سد زاینده‌رود دارد، با توجه به برنامه‌ریزی که صورت داده‌ایم می‌توان بعد از 11 سال، برای کشت تابستانه رهاسازی آب را داشته باشیم. این کار نقش مهمی در معیشت کشاورزان خواهد داشت.

وزیر نیرو ادامه داد: البته به استاندار اصفهان اعلام شده که ما باید تا پایان تابستان 450 میلیون متر مکعب ذخیره آبی برای کشت پاییز داشته باشیم.

انتهای پیام/

R1531/P/S1,15/CT12 واژه های کاربردی مرتبط جلسات هیئت دولت دولت دوازدهم وزارت نیرو

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۲۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۱۳ پروژه وزارت نیرو در لرستان افتتاح و کلنگ زنی می شود
 • تصفیه بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب آب شبانه روز/۱۴ تصفیه خانه بزرگ آب وارد مدار می‌شود/ احتمال آبگیری سد کمندان
 • ۵۳۶ طرح برق، آب و فاضلاب در لرستان در حال اجرا است
 • وزیر نیرو: سدهای چند منظوره به اندازه کافی آب دارند
 • دولت برای بازگشت آرامش به سیل زدگان تلاش می کند
 • ساخت پست ۲۳۰ کیلو ولت بروجرد آغاز شد
 • عملیات ساخت پست 230 کیلو ولت بروجرد آغاز شد
 • یک عقب ماندگی در پیگیری طرح های لرستان وجود دارد
 • مهار آب های سطحی اولویت وزارت نیرو در لرستان
 • اولویت وزارت نیرو در لرستان مهار آب های سطحی است
 • تعداد قابل توجهی از نیروگاه تا ابتدای فصل گرم به مدار آمده‌اند/ شرط دولت برای استمرار رهاسازی آب در زاینده رود
 • اردکانیان: برای مدیریت مصرف برق روی افزایش تعرفه‌ها حساب نکرده‌ایم
 • رونق تولید داخل به معنای حمایت از هر دارو و کالای پزشکی بی‌کیفیتی نیست
 • وزیر نیرو امروز به لرستان سفر می‌کند
 • اردکانیان فردا به لرستان می‌رود
 • وزیر نیرو به لرستان سفر می‌کند
 • وزیر نیرو فردا چهارشنبه به لرستان سفر می‌کند
 • سفر وزیر نیرو به لرستان
 • سفر وزیر نیرو به استان لرستان