«فوتبال زنان را دوست ندارم. برابری… برابری را رها کنید. حتما بعد از این از من می‌خواهید که مسابقات راگبی زنان یا بوکس زنان را نگاه کنم.» این‌ها جملات آلن فینکلکروت، فیلسوف جنجالی فرانسوی است که چندی پیش از آغاز جام جهانی زنان در فرانسه در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی عنوان شد.

به گزارش تابناک ورزشی، مجری برنامه که در پایان مصاحبه به فینکلکروت گفته بود سخنان شما ارتجاعی است، دلیل سوال فوتبالی پرسیدن از این فیلسوف را علاقه شخصی فینکلکروت به فوتبال عنوان کرد. بعد از اظهارات عجیب این فیلسوف بحث‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت و موافقان و مخالفان این نظریه با یکدیگر به بحث پرداختند.

آلن فینکلکروت در ایران با کتاب «شکست اندیشه» که سال ۱۳۷۵ با ترجمه عباس باقری منتشر شد شناخته می‌شود، اما در فرانسه او با اظهارنظر‌های جنجالی‌اش در حوزه مهاجران، زنان و مسائل نژادی چهره و شهره شده است. فینکلکروت از لحاظ مشی سیاسی راست افراطی به حساب می‌آید. او چند ماه پیش در جریان تظاهرات جلیقه‌زرد‌ها نیز درگیری‌هایی با آنان پیدا کرد. این فیلسوف که در رسانه‌ها مواضع تندی علیه جلیقه‌زرد‌ها گرفته بود، به‌طور اتفاقی با یکی از اجتماعات اعضای این جنبش مواجه شد و جلیقه‌زرد‌ها نیز حسابی از خجالت او درآمدند و با الفاظی رکیک او را راندند. این ماجرا به‌حدی داغ شد که حتی پای ماکرون را نیز به دعوا کشاند و او در سخنرانی خود با دفاع از فینکلکروت، او را نه تنها یک چهره درخشان ادبی که نماد آن چیزی که جمهوری به هر کس امکان رسیدن به آن را می‌دهد، توصیف کرد. با این حال کلود الخال، روزنامه‌نگار چپ‌گرای فرانسوی-لبنانی با بازنشر یکی از سخنرانی‌های فینکلکروت علیه بچه‌دار شدن ساکنان نوار غزه، نوشت: «سرنخ جنجالی را که منجر به توهین غیر قابل‌قبول به آلن فینکلکروت شد پیدا کردم.» در آن سخنرانی، فینکلکروت در سال ۲۰۰۷ گفته بود: «نوزادانی که در نوار غزه متولد می‌شوند، هیچ جایی در جهان ندارند و ثمره تولید لجام‌گسیخته آدم‌های مازاد هستند.»

در پی رسانه‌ای شدن ماجرای دشنام‌گویی به آلن فینکلکروت از سوی چند تن از جلیقه‌زردها، آلن بدیو، فیلسوف چپ‌گرای فرانسوی در مقاله‌ای با عنوان «کمدی حوصله‌سر بر یک نژادپرست در جامه یک ضد نژادپرست» در واکنش به این ماجرا نوشت: «مردی که گفته است سیاهپوستان و عرب‌ها در حاشیه شهر‌ها سفیدپوستان را به خلاف می‌کشانند، مردی که می‌گوید اختلاط نژاد‌ها تهدیدی برای اروپاست، مردی که گفته است هرگز نباید از ایالات‌متحده امریکا بد گفت: جز برای ایجاد یک فاجعه تمدنی، مردی که امروزه نیز می‌گوید استعماری (که میلیون‌ها کشته، بی‌خانمان، شکنجه شده و به بردگی گرفته شده از آثار آن است) که به آفریقا برده شد انتقال «تمدن» بوده است، چنین آدمی، روشنفکر سفیدپوست و مرتجع، آکادمیسین برتری‌جوی غربی، بهانه‌ای پیدا کرده تا تبدیل به نماد یک قربانی بیچاره شود.» از دیگر جنجال‌هایی که این فیلسوف در عرصه سیاسی فرانسه به وجود آورده است، اظهارنظر او
در رابطه با دو وزیر زن در کابینه نیکولا سارکوزی بوده است. فینکلکروت در سال ۲۰۱۴ در گفتگو با روزنامه لوپاریزین، از حضور برخی زنان در کابینه فرانسه اظهار تعجب کرده و گفته بود: «چه کسی باور می‌کند که راما یاد یا رشیده داتی به‌خاطر هوش سیاسی خود انتخاب شده باشند؟» یکی دیگر از اظهارنظر‌های عجیب این فیلسوف هم که رابطه مستقیمی با فوتبال دارد، برمی‌گردد به ایام جام جهانی روسیه؛ جایی که فینکلکروت گفته بود: «وجود این همه سیاهپوست در تیم ملی فرانسه مایه تمسخر ما در اروپاست.»

در مورد آلن فینکلکروت بحث‌های زیادی مطرح است. اولین سوالی که در مواجهه با او پدید می‌آید این است که چگونه یهودی بودن و راست افراطی بودن در وجود او جمع شده است، چراکه یهودیان همیشه خودشان را قربانیان نژادپرستی دانسته‌اند و راست‌گرایان افراطی هم، از هیتلر گرفته تا دونالد ترامپ، همواره تمایلات نژادپرستانه داشته‌اند. از طرف دیگر می‌توان گفت: این فینکلکروت یهودیت و لهستانی بودن را به شکل شناسنامه‌ای یدک می‌کشد و قرابت فکری‌ای با آموزه‌های یهودیت ندارد. گرچه بسیاری از رسانه‌ها او را نزدیک به رژیم صهیونیستی دانسته‌اند. فارغ از چنین تناقضاتی در شخصیت فینکلکروت، می‌توان به استدلال ضعیف او در رد فوتبال زنان اشاره کرد. در واقع می‌توان گفت: اصلا استدلالی از سوی این فیلسوف برای رد جذابیت یا مقبولیت فوتبال زنان ارایه نشده که قابل بحث باشد. صرف اینکه یک نفر «خوشش نمی‌آید» ولو اینکه آن شخص نام فیلسوف را یدک بکشد، دلیل نمی‌شود که تلاش میلیون‌ها انسان نادیده گرفته شود، کما اینکه در بسیاری از کشور‌های پیشرفته یا کشور‌های صاحب فوتبال، مثل برزیل، فوتبال بازی کردن زنان ابتدا مورد تمسخر قرار گرفته بود، اما با گذشت زمان، زنان فوتبالیست نشان دادند که توانایی‌های بزرگی دارند. لیگ قهرمانان اروپای زنان در فصل گذشته که با قهرمانی لیون به پایان رسید، به نسبت هم از لحاظ پخش تلویزیونی و هم میزان تماشاچی رشد قابل‌توجهی را نشان داد.

با این حال آنچه در مورد فینکلکروت جلب‌توجه می‌کند، تنها نبودن او در چنین اظهارنظر‌هایی است. به این معنا که این فیلسوف از پایگاه اجتماعی نسبتا قدرتمندی در عرصه جامعه برخوردار است. طبق نظرسنجی‌هایی که سال‌های اخیر در سطح اروپا انجام شده است، بسیاری از مردم اروپا از دموکراسی ناامید شده‌اند و به جناح‌های راست‌گرا روی آورده‌اند. قدرت گرفتن احزاب راست‌گرا مخصوصا راست افراطی در کشور‌هایی نظیر هلند، دانمارک، سوییس، اتریش و همچنین حضور پررنگ احزاب راست‌گرا در پارلمان اتحادیه اروپا و موفقیت آنان در تصاحب کرسی‌های این پارلمان، موید همین مدعاست. افرادی که برخلاف روند تاریخ که از تضعیف روزافزون دولت‌های ملی در جهان کنونی حکایت دارد، امروزه با تاکید بر دولت‌های ملی و ضرورت فروپاشی اتحادیه اروپا، در حال تقویت نظریه دولت‌ملت هستند و با کثرت‌گرایی فرهنگی در سرزمین‌های‌شان مبارزه می‌کنند. فینکلکروت نیز جزو کسانی است که بار‌ها در نظراتش هرگونه کثرت‌گرایی را رد کرده است. او در اظهارنظری گفته است: «جریان کثرت‌گرایی و چندفرهنگی که پست‌مدرن‌ها به پیش می‌برند، جریانی است که از منظر التقاط صورت می‌گیرد.»

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ساوه شمشکی: تغییر تاریخ جام جهانی اسکی امکان پذیر نیست/ هفته‌ی آینده نحوه تامین اعتبار جام جهانی مشخص می‌شود

بهرام ساوه شمشکی دبیر فدراسیون اسکی کشورمان در گفتگو با  خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: در شهریور ماه مسابقات اسکی روی چمن را به میزبانی دیزین پیش رو خواهیم داشت. تاریخ جام جهانی اسکی روی چمن تغییر نخواهد کرد و قطعا امکان جا به جایی تاریخ میسر نیست چرا که تاریخ آن از دو سال قبل مشخص شده است. دعوت نامه حضور در جام جهانی اسکی روی چمن را برای کشور‌های مختلف ارسال کردیم و مهلت ارسال اسامی بازیکنان ۲۰ روز قبل از برگزاری مسابقات در دیزین است. کشور‌های صاحب نام همچون همچون اتریش، چک، اسلواکی، آلمان، ایتالیا و چندین کشور دیگر است. حضور تعداد کشور‌ها در جام جهانی دیزین بستگی به شرایط موجود دارد و احتمالا بین ۳۰ تا ۵۰ مهمان خارجی خواهیم داشت.

او افزود: با توجه به اینکه ملی پوشان اسکی امتحانات را پشت سر می‌گذارند از اواخر هفته اردوی آقایان در اردبیل آغاز و همچنین مرحله‌ی دوم اردو‌های بانوان نیز آغاز می‌شود. با توجه به اینکه بانوان به تمرینات بیشتری نیاز دارند یک دوره اردوی سه هفته‌ای در اردیبهشت ماه برای آن‌ها برگزار شد.

پیش از مسابقات جام جهانی تیم به سوئیس اعزام می شود

دبیر فدراسیون اسکی ادامه داد: قرار است یک هفته قبل از برگزاری مسابقات جام حهانی اسکی با قبولی وزارت ورزش و جوانان تیم ملی اسکی روی چمن در مسابقه‌ای به میزبانی سوئیس شرکت کند تا آمادگی آن‌ها برای جام جهانی کامل شود. امیدواریم با توجه به تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد ملی پوشان کشورمان بتوانند در جام جهانی اسکی روی چمن بر روی سکو بروند.

ساوه شمشکی بیان کرد: احتمالا با توافقی که با شرکت توسعه و تجهیز و بهره بردار پیست دیزین که در جلسه هفته‌ی آینده برگزار، مشخص می‌شود که مسابقه به بهره بردار پیست یا خود فدراسیون واگذار می‌شود. همچنین احتمالا این مسابقه به مجموعه‌ی دیزین واگذار شود. با توجه به میزبانی که داریم می‌توانیم با تعداد شرکت کننده‌های بیشتری در این رقابت بزرگ شرکت کنیم. در بخش آقایان با حدود ۸ بازیکن و در بخش بانوان حدود ۴ تا ۶ بازیکن است.

برای تیم ملی به دنبال مربی خارجی هستیم

دبیر فدراسیون اسکی در پایان عنوان کرد: برای رشته‌ی کوهستان یک مربی اسپانیایی آوردیم و تیم با این مربی تمرین کرد.  با توجه به اینکه در این رشته سهمیه المپیک جوانان ۲۰۲۰ را کسب کردیم در تلاشیم برای رشته‌های حاضر در المپیک جوانان و استعداد یابی سنین بین ۸ تا ۱۱ سال آلپاین مربی خارجی بیاوریم و با چند مربی اروپایی در این راستا مذاکره شده است. در اسکی صحرانوردی و کوهستان با مربی‌های خارجی مختلفی در حال مذاکره هستیم. تلاش می‌کنیم بتوانیم تامین اعتبار  مربی خارجی  را به ایران بیاوریم. با توجه به سیاست‌های وزارت ورزش باید از سفر‌های خارجی غیر ضروری پرهیز کرد. تعدادی از مسابقات برون مرزی وجود دارد که برای آماده سازی ملی پوش اهمیت دارد و باید تلاش کرد با تامین اعتبار آن‌ها را به این مسابقات اعزام کرد.

بیشتر بخوانید:

برگزاری شورای فنی المپیک زمستانی جوانان 

عملکرد فدراسیون اسکی در سال

کلهر: به گذشته برگردم باز هم اسکی را انتخاب می‌کنم/ عاشق برف هستم/ سیزده بدر را دوست ندارم

انتهای پیام/

اظهارات ساوه شمشکی در خصوص رقابت های جام جهانی اسکی

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: فیلسوف فرانسوی شینزو آبه حیات شبانه نزار زاکا یوکیا آمانو جولیان آسانژ هادی حق شناس تروریسم اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۲۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قانون عجیب تیم ملی زنان آرژانتین، رییس جمهورشان را هم جریمه کرد
 • برگزاری قرعه‌کشی مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در مالزی
 • قرعه‌کشی مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در مالزی برگزار می‌شود
 • بازخوانی سخنان شرکای خودروسازان فرانسوی در ایران
 • تاریخ فلسفه غرب
 • ملی پوش وزنه برداری زنان: برای کسب مقام در پیکارهای جهانی ناامید نیستیم
 • تردید درباره همکاری دوباره با خودروسازان فرانسوی
 • فوتبال جهان| تخریب ورزشگاه جام جهانی ۲۰۱۸
 • رشد روزافزون راست گرایی افراطی در اروپا و آمریکا؛ زنگ خطر برای از هم گسستگی جوامع اروپایی و آمریکایی به صدا درآمد
 • جام جهانی زنان 2019؛ آمریکا 3-0 شیلی؛ صعود آسان ایالات متحده به دور دوم
 • تاکید فرانسوی زبانان برای مقابله با استبداد زبان انگلیسی
 • نشان دادن امر بیان‌نشدنی
 • هابرماس فیلسوف گفت‌وگو
 • جام جهانی زنان 2019؛ کانادا 2-0 نیوزلند؛ کانادا با کسب دومین پیروزی، همراه با هلند از گروه E صعود کرد
 • کره جنوبی قهرمان جام جهانی فوتبال جوانان نشد
 • برترین های جام جهانی فوتبال زیر 20 سال مشخص شد
 • اوکراین قهرمان جام جهانی فوتبال جوانان شد
 • فوتبال جهان|اوکراین قهرمان جام‌جهانی زیر ۲۰ سال شد
 • عکس جالب فوق‌ستاره فرانسوی با پیراهن استقلال+ عکس