این در حالی است که فدراسیون جهانی فوتبال می‌گوید درآمد ناشی از جام جهانی زنان نمی‌تواند جدا از سایر رقابت‌های فیفا باشد، به این دلیل که حق پخش تلویزیونی معمولا به صورت مجموعه‌ای از مسابقات فروخته می‌شود.

به گزارش فرارو، جام جهانی فوتبال زنان به سرعت محبوب می‌شود و پیشبینی شده است که تعداد بیننده‌های جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه به یک میلیارد نفر برسد.

اما بازیکنان حاضر در این رقابت از حقوقی که می‌گیرند و میزان جایزه‌ها در مقایسه با فوتبال مردان ناراضی هستند.

هوپ سولو، فوتبالیست آمریکایی که سابقه قهرمانی در جام جهانی را نیز دارد، معقتد است تفاوت جایزه مادی بین زنان و مردان نشانه‌ای از نهادینه شدن "برتر پنداری مردان" در فیفا است.

این مطلب نگاهی دارد به آمار و ارقام فوتبال زنان و جایزه‌هایی که بازیکنان می‌توانند بگیرند.

به دلیل مشکلات مربوط به برابری جنسیتی آدا هگربرگ برنده توپ طلای ۲۰۱۷ برای نروژ در جام جهانی بازی نمی‌کند

قهرمان جام جهانی فرانسه ۴ میلیون دلار جایزه می‌گیرد؛ دو برابر جایزه‌ای که در تورنمنت قبلی در سال ۲۰۱۵ پرداخت شد.

جایزه‌ای که به سایر تیم‌ها تعلق می‌گیرد بستگی به میزان پیشرفتشان در تورنمنت دارد. کمترین جایزه (۷۵۰ هزار دلار) برای حضور در دور گروهی است.

کل جایزه‌ای که فیفا به تیم‌های حاضر در جام جهانی زنان می‌دهد ۳۰ میلیون دلار است. این در حالی است که کل جایزه‌ای که پارسال فیفا به تیم‌های حاضر در جام جهانی مردان داد ۴۰۰ میلیون دلار بود؛ بیش از ده برابر.

گذشته از جایزه مادی، هریک از تیم‌ها کمی بیش از ۸۰۰ هزار دلار برای اردو‌های آماده‌سازی و همچنین پرداخت پول به باشگاه‌های بازیکنان می‌گیرند. مبلغی که تیم‌های مردان پارسال برای این مورد گرفتند یک و نیم میلیون دلار بود.

بار‌ها این نظر مطرح شده است که دلیل این تفاوت، میزان درآمدی است که از رقابت‌های مردان و زنان حاصل می‌شود.

این در حالی است که فدراسیون جهانی فوتبال می‌گوید درآمد ناشی از جام جهانی زنان نمی‌تواند جدا از سایر رقابت‌های فیفا باشد، به این دلیل که حق پخش تلویزیونی معمولا به صورت مجموعه‌ای از مسابقات فروخته می‌شود.

بازیکنان تمام مبلغ جایزه را می‌گیرند؟

مگان راپیونه، بازیکن تیم ملی زنان آمریکا می‌گوید که سال‌هاست سرمایه‌گذاری مناسب در فوتبال زنان انجام نشده است

فیفا پول جایزه را نه به ملی‌پوشان که به فدراسیون فوتبال کشور‌ها می‌دهد. به این ترتیب فدراسیون‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند چقدر از این پول را به بازیکنان بدهند و چقدر در سایر بخش‌های فوتبال سرمایه‌گذاری کنند.

میزان این پول معمولا به دنبال توافق با اتحادیه بازیکنان مشخص می‌شود و اطلاعات آن به بیرون درز نمی‌کند.

اما برای مثال تیم فوتبال زنان استرالیا می‌گوید که ۳۰ درصد از جایزه مادی هر تورنمنتی به اعضای تیم تعلق می‌گیرد. سایر تیم‌ها گفته‌اند که علاقه ندارند در مورد چگونگی تقسیم جایزه مادی صحبت کنند.

کاتلین ماری، که نویسنده کتابی در مورد فوتبال زنان آمریکا است، می‌گوید: "در پایان، پولی که به بازیکنان زن می‌رسد در مقایسه با مردان بسیار ناچیز است و ما می‌بینیم که بازیکنان خیلی به اسپانسرها، حقوق باشگاه و حقوق فدراسیون وابسته هستند. "

به گفته "فیفپرو"، اتحادیه جهانی بازیکنان، حقوق ماهانه فوتبالیست‌های زن در کشور‌های غربی شاید ماهانه به ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو برسد. آن‌ها زمانی که برای تیم‌های ملی بازی کنند هم از فدراسیون روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ یورو می‌گیرند.

فوتبالیست‌های کشور‌های فقیرتر به احتمال زیاد پول کمتری از فدراسیون کشورهایشان می‌گیرند.

کاتلین ماری می‌گوید که فاصله بین جایزه مادی تورنمنت‌های مردان و زنان در واقع بیشتر هم شده، اما دو برابر کردن جایزه مادی جام جهانی امسال "گامی بزرگ در مسیر درست" است.

فیفا معتقد است که توانسته تاثیری قابل توجه در فرآیند جلب توجه به فوتبال زنان داشته باشد. سارا بیرمن، مسئول فوتبال زنان فیفا می‌گوید: "جایزه مادی فقط بخش کوچیکی از سرمایه‌گذاری فیفا در گسترش فوتبال زنان در سراسر جهان است. "

در سه سال آینده فیفا قصد دارد به طور مستقیم ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار در فوتبال زنان سرمایه‌گذاری کند. آخرین گزارش فیفا نشان می‌دهد که این سازمان ۲۸ میلیون دلار برای گسترش فوتبال زنان هزینه کرده است.

به دنبال قرارداد‌های منصفانه‌تر

فرن کیربی، ستاره تیم ملی فوتبال زنان انگلیس، می‌گوید این تیم "باید قهرمان جام جهانی شود" قبل از این که بتواند راجع به حقوق برابر صحبت کند

در آمریکا، تیم ملی زنان دست به اقدام قانونی علیه فدراسیون فوتبال این کشور در مورد پرداخت دستمزد برابر زده است.

اتحادیه بازیکنان فوتبال استرالیا خواهان جایزه مادی برابر بین مردان و زنان شده است.

اعضای تیم ملی نیجریه سال ۲۰۱۶ در اعتراض به دستمزدهایشان پس از قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا در هتل تحصن کردند.

سال ۲۰۱۸ توافق شد که اعضای تیم‌های ملی فوتبال مردان و زنان نیوزیلند حقوق و جوایز یکسان بگیرند.

بازیکنان تیم ملی مردان و زنان نروژ از سال ۲۰۱۷ به این سو برای دوره‌ای که در خدمت کشورشان هستند، حقوق یکسان می‌گیرند.

فدراسیون فوتبال هلند اخیرا با افزایش پرداخت به بازیکنان زن موافقت کرده و قصد دارد میزان حقوق و جوایز زنان را بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ به اندازه مردان برساند.

ویوین میدما، از جانب اتحادیه بازیکنان هلند گفت: "ما از توافق جدید بسیار راضی هستیم. این قدمی بزرگ در راه برابری حقوق زنان و مردان است. "

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۳ جایزه جشنواره آمریکایی برای فیلم ایرانی

به گزارش ایسنا، جشنواره بین‌المللی «Queen Palm» در کالیفرنیای آمریکا در حالی به کار خود پایان داد که مهدی رحمانی برای ساخت فیلم «کارت پرواز» موفق به دریافت جایزه طلایی بهترین کارگردانی و امیر عربی، مهدی رحمانی و بابک میرزاخانی موفق به دریافت جایزه طلایی بهترین فیلمنامه در بخش مسابقه اصلی فیلم‌های سینمایی این جشنواره شدند.

همچنین ندا جبرئیلی بازیگر زن اصلی فیلم «کارت پرواز» موفق به دریافت جایزه نقره بهترین بازیگر زن از این جشنواره شد و جایزه طلایی بهترین بازیگر زن این جشنواره به «سارا بوث» برای فیلم «آخرین تماس» تعلق گرفت.

فیلم سینمایی «کارت پرواز» به تهیه‌کنندگی مهدی رحمانی و بهمن کامیار در پنج رشته اصلی این جشنواره نامزد دریافت جایزه شده بود.

اکران فیلم سینمایی «کارت پرواز» اخیراً در گروه سینمایی هنر و تجربه آغاز شده و منصور شهبازی، ندا جبرئیلی، محمدعلی نجفی، اصغر رفیعی جم، شیرین یزدانبخش، طلا معتضدی، امین قوامی و علی کلانتری بازیگران این فیلم هستند.

عوامل این فیلم عبارتند از: کارگردان: مهدی رحمانی، نویسنده: امیر عربی، مهدی رحمانی و بابک میرزاخانی، مدیر فیلمبرداری: محمد رسولی، تدوین: محمدرضا موئینی، آهنگساز: بابک میرزاخانی، طراح صحنه و لباس: ویدا روشنی، طراح گریم: محسن دارسنج، صدابردار: امیر نوبخت حقیقی، صداگذار: امیرحسین قاسمی، طراح جلوه‌های بصری: امیر سحرخیز، مدیر تولید: سعید شرفی‌کیا، مشاور رسانه‌ای: مریم قربانی‌نیا، تهیه‌کننده: مهدی رحمانی و بهمن کامیار

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: فوتبال زنان

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۳۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیلد: عدم توافق در مورد دستمزد، دلیل تمدید نشدن قرارداد سانه با منچسترسیتی است؛ پیشنهاد بایرن مونیخ 13میلیون یورو در سال است
 • بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آمریکا: اگر قهرمان جام جهانی شویم، پایم را در آن کاخ سفید لعنتی نمی‌‌گذارم!
 • مذاکره نهایی دلیخت با یووه/گام آخر درباره دستمزد
 • لئو مسی، همان تفاوت همیشگی آرژانتین!
 • برای اولین بار یک اثر داستانی جایزه جورج اورول را گرفت
 • «کارت پرواز» ۳ جایزه از جشنواره آمریکایی گرفت
 • نسخه رییس کمیته فنی فدراسیون برای فوتبال زنان
 • از تراژدی برزیل تا اتهام نژادپرستی به فیفا در مرحله دوم جام جهانی زنان
 • برخی کارگران کرمانی زیر حداقل‌ها دستمزد می‌گیرند
 • جام جهانی زنان ؛ هلند 2-1 ژاپن؛ با لاله‌های نارنجی، جمع 8 تیم نهایی کامل شد
 • جام جهانی فوتبال زنان/صعود ایتالیا با غلبه بر چین
 • جام جهانی زنان 2019؛ چین 0-2 ایتالیا؛ صعود آتزوری به یک چهارم نهایی
 • واکنش ترامپ به نابرابری دستمزد در فوتبال زنان و مردان
 • در کمپین اعتراض به تبعیض در دستمزد بازیکنان زن و مرد فوتبال، به درآمد سالانه لیونل مسی اشاره شده است
 • دونالد ترامپ: رونالدو دستمزد بالایی دارد اما ...
 • فیفا استفاده از داوران مرد در جام جهانی زنان را رد کرد
 • مقایسه درآمد سالیانه مسی با بازیکنان زن فوتبال آمریکا
 • اشاره به مسی برای اعتراض به دستمزد فوتبالیست‌های زن
 • جام جهانی زنان 2019؛ سوئد 1-0 کانادا؛ وایکینگ ها رقیب آلمان در یک چهارم نهایی