سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اروپایی‌ها اگر خیلی نگران حفظ برجام هستند باید از همه طرف‌ها بخواهند بدان عمل کنند و بیش از همه خودشان به تعهداتشان پایبند باشند.

به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آلمان در استکهلم اظهار داشت: با سخنان وی درباره اهمیت برجام برای جامعه جهانی و اروپا هم نظریم‌؛ اما تاکید وی مبنی برای اجرای تعهدات یکجانبه توسط ایران در یک توافق چند جانبه را خیلی درک نمی کنیم.

وی گفت: اگر این توافق چند طرف دارد همه اطراف آن بطور یکسان باید به تعهدات شان عمل کنند و اگر نمی توانند باید درک کنند ما هم با استفاده از سازو کارهایی که برجام در اختیار ما گذاشته نسبت به برجام و تعهدات مان بازنگری داشته باشیم.

موسوی تصریح کرد: دوستان اروپایی اگر خیلی نگران حفظ برجام اند باید از همه طرف ها بخواهند بدان عمل کنند و بیش از همه خودشان به تعهدات شان پایبند باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: به وزیر خارجه آلمان و دیگرانی که از تصمیمات اخیر برجامی ایران ابراز نگرانی می کنند پیشنهاد می کنیم ماده ۳۶ توافق برجام و مقدمات علم حقوق را یک بار دیگر با دقت مطالعه کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند

 بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی که در مجتمع آب سنگین خنداب اراک حضور یافته است در نشست خبری گفت:‌ درباره بحث تصمیماتی که شورای امنیت گرفته است، دو اقدام را سازمان انرژی اتمی به‌عهده گرفت. درباره اینکه به مرحله دوم ورود خواهیم کرد نمی‌دانیم و بستگی به اقدام طرف مقابل دارد.

اخبار سیاسی- کمالوندی در ادامه گفت: ما تولید را در نطنز افزایش دادیم. امروز شمارش معکوس شروع شده و از امروز به‌مدت 10 روز ما از سقف 300 کیلو عبور خواهیم کرد و افزایش تولید بالا خواهد رفت و سرعت افزایش اورانیوم غنی‌شده 3.67 بالا خواهد رفت. ما در زمینه آب سنگین به مصرف‌کننده تبدیل شده‌ایم که در یکی از موارد تا 57 نوع بیماری را می‌توان تشخیص داد. ممکن است در سنوات آینده نیازی به صادر کردن آب سنگین نباشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتم ی در ادامه گفت: اگرچه ما نمی‌خواهیم تعهداتی را که در گذشته داشته‌ایم و بازارهایی را که پیدا کرده‌ایم کنار بگذاریم، ممکن است با یک روندی، با رفتن به 130 به بالاتر، مزیت‌های اقتصادی را کنار نگذاریم و آن را به‌عنوان مواد اولیه صادر نکنیم و با ارزش افزوده آن را صادر کنیم.

درباره مرحله دوم منتظر تصمیم مقامات هستیم

وی درباره مرحله دوم اقدام ایران برای کاهش تعهدات به برجام گفت: درباره مرحله دوم ما منتظر تصمیم مقامات هستیم. هنوز برای اروپایی‌ها وقت باقی است. آنها در گذشته هم فرصت داشتند که یک سال صبر استراتژیک بود و دو ماه هم فرصت دادیم. اروپایی‌ها اظهار عجز کرده‌اند، اما این موضوع به وزارت خارجه مربوط هست. اگر دو اقدامی که در مرحله اول زمانبر بود و ما داشتیم در مرحله بعدی به‌ویژه برای رفتن بالاتر از 3.67 نیاز به زمانی نخواهد بود. فکر نکنند که بعد از 60 روز، بار دیگر فرصت 60روزه خواهند داشت. اقدامات ایران در راستای بندهای 26 و 36 برجام است. درباره بند دیگری که در رابطه با مرحله دوم هست، امروز در خدمت متخصصین بودیم. آنچه دستور گرفته‌اند این است که هر دو رآکتور را با هم به‌پیش ببرند.

کمالوندی همچنین افزود: ما درباره افزایش 3.67 هم سناریوهای مختلف را در نظر گرفته‌ایم. این می‌تواند از 3.68 باشد تا شرایط دیگری. بر اساس نیازهای فنی سناریوهای مختلف در خدمت مسئولین نظام قرار گرفته و در انتهای 60 روز اول تصمیم گرفته خواهد شد. با همین روندی که رو به جلو می‌رویم، ما فکر می‌کنیم در دو ماه و نیم آینده اگر بازار جدیدی برای عرضه تولیدات جانبی آنها نداشته باشیم، این (آب سنگین) می‌‌تواند از 130 تن عبور کند. در ذهن ترامپ این است که اگر کسی از ما آب سنگین نخرد به‌صورت خودکار کارخانه تعطیل می‌شود، در صورتی که این‌طور نیست، ما هم مصرف داخلی داریم و هم بازار داریم. ما تعهدی برای مازاد 130 تن آب سنگین داریم و فقط باید آن را عرضه کنیم. اگر کسی خرید، ما می‌فروشیم، اگر کسی نخرید، بالاتر می‌رویم. طرف مقابل می‌گوید "مازاد 130 تن را به ما بدهید"، ما می‌گوییم "اگر خواستیم می‌دهیم و اگر نخواستیم نمی‌دهیم".

آخرین وضعیت تأسیسات هسته‌ای فردو و نطنز

وی درباره تأسیسات هسته‌ای فردو نیز گفت: فردوی فعلی با فردوی سابق خیلی فرق دارد. تنها چیزی که نداریم، فقط غنی‌سازی است. ما الآن در فردو مرکز خلأ هم داریم. در نطنز واحد اختلاط هست، زیرساخت‌های لازم مونتاژ را برای غنی‌سازی هسته‌ای هم دیدید. در شرایط بسیار خوبی قرار داریم همه امکانات برای حرکت باشتاب را داریم و اگر محدودیت‌ها برداشته شود خواهیم دید که به‌سرعت برای پیشرفت و تأمین رفاه کشور حرکت خواهیم کرد. با شرایطی که کشور به‌لحاظ صنعت هسته‌ای دارد، نوید این را می‌دهم که در زمینه‌های مختلف این صنعت پیشرفت‌هایی داشته باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از طرف متخصصان صنعت هسته‌ای گفت: همه گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند و نخواهند گذاشت که این صنعت صدمه ببیند.

وی در خصوص اینکه "آیا پس از بررسی اروپا که قرار است انجام شود، ایران تصمیم جدیدی خواهد داشت یا نه؟"، گفت: درباره اقدام طرف مقابل ما منتظر هستیم که اقدامی انجام دهند، جلسه و نشست کفایت نمی‌کند. به‌محض اینکه آنها اقدام عملی انجام دهند، این امکان هست که تعهدات به شرایط قبلی برگردد. اگر من آن موقع عرض کردم 4 برابر، الآن دو برابر آن 4 برابر قبلی (سرعت تولید اورانیوم غنی‌شده درصد پایین) است و در آینده هم نمی‌توان گفت چند برابر است.

تعهد برگشت‌نکردن به راکتور قبلی را بر اساس مرحله دوم کنار می‌گذاریم

کمالوندی اضافه کرد: راکتور دوم و مدت زمان مورد نیاز، نیاز به جلسه و ارائه است اما بدانید که با سرعت انجام خواهد شد. ما شنیدیم که از 6 ماه تا یک سال و نیم است، مسئله اصلی کالندریا است، چون اجزای کالندریای قبلی را داریم می‌تواند سریعتر باشد. به هر حال هم طراحی قبلی رآکتور اراک مدنظر است و هم بازطراحی آن، و تعهدی را نمی‌پذیریم. ما تعهد برگشت نکردن به راکتور قبلی را بر اساس مرحله دوم کنار می‌گذاریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره سناریوهای این سازمان برای افزایش غنی‌سازی اورانیوم نیز در توضیحاتی گفت:‌ یک سناریو این است که 3.67 را برای نیازی مانند نیروگاه بوشهر تعریف می‌کنیم که می‌شود 5 درصد یا اگر برای نیاز راکتور تحقیقاتی تهران تعریف می‌کنیم که می‌شود 20 درصد، سناریوهای مختلف دیده شده است.

باید بین تعهدات طرف‌ها در برجام توازن وجود داشته باشد

کمالوندی در پاسخ به سؤال تسنیم که "اگر اروپا بخشی از تعهدات را انجام دهد آیا ایران هم تعلیق برخی تعهدات را به‌صورت نسبی متوقف خواهد کرد یا اینکه تعلیق کاهش تعهدات به‌ازای انجام کامل تعهدات طرف مقابل خواهد بود؟"، گفت: ما باید بدانیم ارزش اقدامات طرف مقابل چقدر است. مسئول اصلی وزارت خارجه است، ضمن آنکه محل شورای امنیت ملی است، هیئت نظارت بر برجام هم هست. تا الآن ایران صبر کرده تا حجت به‌ویژه برای خارج از کشور تمام شود. هیچ‌کس ایران را به‌خاطر اینکه برجام تعلیق می‌شود، مقصر نمی‌داند. باید بین تعهدات توازن وجود داشته باشد. تشخیص توازن نیاز به اطلاعات دارد. ما در سازمان انرژی اتمی ده‌ها گزینه و انتخاب را در اختیار گذاشته‌ایم. این آزمایش مهمی برای اروپا است. اروپا اگر تعلل کند، یعنی یا نمی‌خواهد به تعهدات خود عمل کند یا اینکه نمی‌تواند انجام دهد، "پس اگر نمی‌توانید ما با یک موجود کم‌توان مواجه هستیم". اروپا هم به‌خاطر منافع خودش هم که شده حتماً باید اقدامی انجام دهد و اگر انجام ندهد ما حتماً اقدام خواهیم کرد.

می‌توانیم روی 270هزار سو حساب کنیم

وی درباره نوع همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت:‌ آژانس نظارت سه‌گانه دارد که یکی پادمانی است، یک نظارت پروتکلی است، ایران این را بر اساس تصمیم مجلس به‌صورت داوطلبانه پذیرفته است. یک سری هم نظارت‌های برجامی است که تعدادشان زیاد نیست، مثل نظارت بر انتقال مواد. وقتی به‌سراغ کار با آژانس بیاییم، باید سمت نظارت‌های برجامی و پروتکلی برویم. نظارت پادمانی اجباری است اما پروتکلی اختیاری است، بنابراین نظارت پادمانی برای کشور هسته‌ای که ان‌پی‌تی را قبول دارد اجباری است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: اگر به این سبک ادامه یابد عملاً خروج از برجام اتفاق می‌افتد. ممکن است به‌تدریج با عدم اجرای تعهدات از طرف اروپایی و تعلیق تعهدات از این طرف این محبت بین زوج (دو طرف) پایان یابد. ما یک برنامه‌ای داشتیم که برای 270 هزار سو بود که حدود یک و نیم برابر آنچه مقام معظم رهبری فرمودند است. آنچه امروز در جیبمان داریم و می‌توانیم روی آن حساب کنیم 270 هزار است که آن هم در برجام است و می‌تواند از آن هم فراتر باشد.

 

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: برجام سید عباس موسوی وزارت خارجه هایکو ماس

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۳۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش آلمان و انگلیس به کاهش تعهدات ایران به برجام
 • واکنش آلمان به اظهارات امروز سخنگوی سازمان انرژی اتمی
 • شمارش معکوس ایران برای پایان مهلت به اعضای برجام / کدام تعهدات هسته‌ای امروز کاهش می‌یابد؟
 • نظر کارشناسان بین‌المللی در مورد کاهش تعهدات برجامی ایران
 • سخنگوی سازمان انرژی اتمی: شمارش معکوس به مدت ۱۰ روز آغاز شد؛ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰ کیلوی تعیین شده در برجام عبور خواهیم کرد/ به محض آنکه اروپا تعهداتش را انجام دهد، تعهدات به سطح قبل باز خواهد گشت
 • ایران امروز چه تعهدات هسته‌ای را کاهش می‌دهد؟
 • کاهش تعهدات برجامی طبیعی‌ترین اقدام جمهوری اسلامی ایران است/ اقدام متقابل ایران باید برای اروپا یک درس جدی باشد/ از ابتدا قرار بود جاده برجام دو طرفه باشد
 • هشدار سخنگوی وزارت خارجه به آمریکا و اروپا
 • گزارش کاهش تعهدات برجامی در مجتمع آب سنگین خنداب با حضور سخنگوی سازمان انرژی اتمی
 • برجام در کانون توجه نشست سران و وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا
 • آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای کاهش تعهدات هسته‌ای اعلام می شود
 • اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای «کاهش تعهدات هسته‌ای» در اراک
 • آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"/ بازدید رسانه ها از روند تولید در کارخانه آب سنگین اراک
 • جدیدترین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"
 • کاهش تعهدات ایران در چهارچوب برجام یک شوک جدی به اروپایی‌ها وارد کرد
 • اینستکس؛ آزمونی برای روسیاهی قاره سبز
 • دستاوردهای سفر «ماس» و «آبه»
 • اینستکس؛ آزمونی برای اروپا/ کارنامه قاره سبز، سیاه می‌شود؟
 • رهاورد سفر ماس و آبه