هاشمی گفت: بخشی از مشکلات توسعه نامتوازن تهران، ناشی از در نظر نگرفتن مطالعات ترافیکی در بارگذاری، ساخت و تعریف پروژه هاست و برای جبران این موضوع ما به بازنگری در اقدامات خود و پرهیز از تصمیمات سیاسی یا هیجانی در مدیریت شهری نیاز داریم.

به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، «محسن هاشمی» رییس شورای شهر تهران در همایش ترافیک با موضوع اهمیت مطالعات اثرسنجی ترافیک در توسعه متوازن شهری است گفت: ترافیک یکی از معضلات اصلی شهر تهران است و در نظرسنجی های 93 درصد از شهروندان تهرانی ترافیک وآلودگی هوا را بعنوان دو معضل اصلی وعامل نارضایتی خود عنوان کرده اند.رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: این در حالی است که در دوره گذشته، بیشترین منابع مالی شهر، صرف توسعه شبکه بزرگراهی یا به اصطلاح روانسازی ترافیک وگشودن گره های ترافیکی شده است اما شاهد هستیم که حجم ترافیک بیشتر و گره های ترافیکی کورتر شده است.هاشمی با طرح این سوال که باید ببنیم مشکل کورتر شدن گره های ترافیکی کجاست؟ گفت: نکته اول اینکه طرح جامع شهر تهران عمدتا رویکرد شهرسازی دارد و پیوست ترافیکی دقیقی ندارد و باید مورد بازنگری واقع شود و پس از تصویب طرح جامع با کمیسیون ماده 5 و طرح تفصیلی آن را دور نزنیم نیاز ب به هوشمند سازی و کاهش سفرهای غیر ضروری داریم، نیاز به مطالعات مبدا ومقصد داریم تا براساس آن کرویدورهای پرظرفیت را طراحی کنیم.


وی ادامه داد: به نظر می رسد یکی از ریشه های اصلی تشدید و کندی ترافیک در تهران، فقدان مطالعات اثرسنجی ترافیکی در توسعه شهر است، بطور نمونه من به یک پروژه اشاره می کنم، تونل نیایش و پل صدر، که گران ترین پروژه عمرانی تاریخ تهران است و برآورد می شود حدود 6 هزار میلیارد تومان به قیمت سال 1392 ، یعنی حدود 3 میلیارد دلار هزینه تمام شده این پروژه است، البته نباید به گونه ای موضع بگیریم که پروژه های بزرگ را نفی کنیم، هدف من، آسیب شناسی و بهبود عملکرد و کارامد کردن سیستم است، در عین حالیکه باید قدر زحمات مدیران گذشته را دانست.


هاشمی افزود: منابع تامین مالی این پروژه بزرگ از کجا تامین شده است؟، طبیعی است که فروش تراکم و اراضی، مهمترین منبع تامین مالی این پروژه بوده است که یکی از موارد مشهور آن، تبدیل ایستگاه مترو و پارکینگ نیاوران به مجتمع تجاری اطلس مال برای همه شناخته شده است.

رییس شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: به زبان ساده، ما برای آنکه ترافیک را روان کنیم، تونل و بزرگراه دوطبقه می سازیم، اما هزینه آن را از فروش تراکم وبرج در شمال تهران، یعنی منطقه ای متراکم واشباع شده و تبدیل ایستگاههای مترو و کاربری های خدمات شهری به مجتمع های تجاری بدست می آوریم و نتیجه چنین سیاستی نیز مشخص است، تراکم منفی ایجاد شده در مناطق اشباع شده شمال شهر، موجب تشدید ترافیک می شود، نکته قابل توجه آنکه همین مجتمع اطلس مال که حدود 170 هزار متر مربع بنا در منطقه ای اشباع شده نیاروان را ایجاد کرده است فاقد مطالعات اثرسنجی ترافیکی قبل از پروژه است. هاشمی با یادآوری این نکته که البته الان روزانه بیش از صد هزار شهروند از این تونل وپل استفاده می کنند که خود اقدام مثبتی است تاکید کرد: اما برای آینده ما باید به گونه ای عمل کنیم که با هزینه کمتر، نتیجه بهتری را بدست بیاوریم.


وی افزود: در سایر پروژه ها نیز باید به همین شکل عمل می کنیم، اصل احداث بی آر تی ، اقدام مثبتی و یکی از اجزا سیستم حمل ونقل عمومی تهران است، اما آیا در مسیریابی بی آر تی، نمی توانستیم بهتر عمل کنیم، تا بعضا روی کریدورهای مترو احداث نشود و ناگزیریم برای تامین استانداردهای آن ، پروژه های نظیر پلهای روگذر بزرگ ، یا تعریض گرانقیمت معابر را اجرا کنیم، یا در مسیرهایی مانند بزرگراه امام علی بدون مطالعات ترافیکی ، مسیر بی ار تی ایجاد می کنیم که بازدهی پایین ونقش پررنگی در افزایش تصادفات دارد.

به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران، این مساله نباید به صوری کردن مطالعات ترافیکی مانند وضعیت فعلی مطالعات خاک در پروژه ها بیانجامد وصرفا با عددسازی ، مطالعات ترافیکی درست شود.وی تاکید کرد: ما باید دقیقا بفهمیم به چه علتی زمانی که دوخط جدید مترو اضافه شده است ، مسافران مترو اندکی کاهش یافته، آیا سرفاصله حرکت قطارها بایستی کم شود؟، در چه مسیرهایی تقاضا وجود دارد، خطوط مترو و اتوبوس و ون دقیقا چه هم افزایی و هم پوشانی با یکدیگر دارند؟، بصورت تجربی و تخمینی ما می توانیم به این پرسشها پاسخ دهیم اما برای پاسخ دقیق وعلمی نیاز به مدلهای ریاضی ومطالعات میدانی دارای روایی وپایایی داریم.رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در مجموع می خواهم به این نکته اشاره کنم که بخشی از مشکلات توسعه نامتوازن تهران، ناشی از در نظر نگرفتن مطالعات ترافیکی در بارگذاری، ساخت و تعریف پروژه هاست و برای جبران این موضوع ما به بازنگری در اقدامات خود و پرهیز از تصمیمات سیاسی یا هیجانی در مدیریت شهری نیاز داریم.

 

پایان پیام/47

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تمهیدات ویژه برای بافت‌های ناکارآمد شهری

محله‌های فرسوده شهر اصفهان در چند دهه گذشته یکی از دغدغه‌های مهم متولیان و برنامه‌ریزان امر مدیریت شهری بوده است؛ این اراضی که بخش قابل توجهی از مساحت شهر را به خود اختصاص داده و ۲۳ درصد جمعیت شهر اصفهان در این محلات ساکن هستند، یکی از کانون‌های نگران کننده در حوزه ایمنی شهری به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، این عرصه‌های شهری که با مشکلات متعدد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، حقوقی، زیرساختی، حمل ونقل، زیست محیطی و ... دست به گریبان است، بستری از مشکلات و مسایل را در شهر به وجود آروده که منجر به کاهش کیفیت زندگی برای شهروندان شده است.

مرور تجارب حاصل از اقدامات صورت گرفته در نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری باعث شده تمام صاحب‌نظران علم مدیریت و برنامه‌ریزی شهری به این نکته پی ببرند که دیگر نمی‌توان با اتخاذ رویکردهای صرفا کالبدی و با غلبه نگاه اقتصادی به مداخله مستقیم در محلات و بافت‌های فرسوده شهر اقدام کرد.

البته در سال‌های اخیر سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان رویکرد جدیدی با هدف جلب مشارکت واقعی مردم در راستای ارتقاء کیفیت زندگی ساکنان بافت‌های فرسوده را در دستور کار خود قرار داده که در این رویکرد تا حد امکان اقدامات با هماهنگی مردم محلی اولویت‌بندی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

شرط اصلی برای تحقق نوسازی، وجود مدیریت یکپارچه شهری ذیل نهادهای اصلی مدیریت شهر یعنی شورای اسلامی شهر و شهرداری با اتکا به ساکنان بافت است.

در ارتباط با مبحث مهم بافت‌های فرسوده و موانع موجود در مسیر بازآفرینی آنها گفت و گویی را با «محمد فیض»، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان انجام داده‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

مهمترین راهکار برای بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری چیست؟

امروزه یکی از مهم­ترین معضلات گریبان‌گیر شهرها بافت‌­های ناکارآمد و فرسوده شهری است. بافت­‌هایی که زمانی مرکز تمرکز جمعیت و اقتصاد بوده، رفته رفته به نقاط کم بازده و بی‌بازده اقتصادی در شهر و مناطق ناامن و مراکز جرم‌­خیز تبدیل می‌­شوند که خود پیامدهای عمده­‌ای از قبیل ناهنجاری‌­های اجتماعی، مشکلات فرهنگی را به همراه دارد که همگی در فرسودگی و ناکارآمدی بافت‌­های فرسوده شهری ریشه دارند و متاسفانه نمود آن را در کالبد بافت شهری شاهد هستیم.

کلانشهر اصفهان نیز از این شرایط حاکم بر بافت‌های شهری در کل کشور مستثنی نبوده است، به گونه­‌ای که طبق آخرین مصوبات اخذ شده از کمیسیون ماده پنج، شهر اصفهان دارای دو هزار و ۳۸۰ هکتار بافت ناکارآمد است که معادل ۱۲ درصد از مساحت کل شهر و در قالب ۲۳۷ لکه است که ۴۴۹ هزار و ۹۴۷ نفر معادل ۲۳ درصد از جمعیت کل شهر در این بافت‌ها ساکن هستند.

این ۲۳۷ لکه در مناطق ۱۵ گانه شهر اصفهان و در قالب چهار گونه بافت ناکارآمد با پیشنیه روستایی، اسکان غیررسمی، میانی و بافت ناکارآمد تاریخی پراکنده شده‌­اند. موضوع مهم و قابل تأمل، مقابله با گسترش اینگونه بافت‌ها و رفع مسائل و مشکلات موجود در آن، همواره دغدغه­‌هایی را بین مدیران شهری و دست اندرکاران مدیریت بحران شهری ایجاد کرده که در این راستا قوانین، دستورالعمل و شیوه نامه‌های متعددی تدوین شده است.

چند مورد دستورالعمل‌های تدوین شده را ذکر کنید.

از جمله آنها می‌­توان به سیاست‌­های کلی نظام در بخش شهرسازی و مسکن، قوانین برنامه پنج‌ساله چهارم، پنجم و ششم توسعه کشور در حوزه حمل و نقل و مسکن و قوانین ویژه بافت‌های ناکارآمد اشاره کرد.

علی‌رغم اقدامات انجام شده در حوزه‌­های مختلف، شاهد روند کند نوسازی و احیاء در بافت‌های ناکارآمد در شهر اصفهان هستیم، البته در سال‌های اخیر و با طرح و فراگیر شدن موضوع بازآفرینی پایدار بافت‌های ناکارآمد شهری، صرفاً مداخله مستقیم در بافت کالبدی به عنوان راه حل این گونه بافت‌ها مطرح نیست و باید برای رفع معضلات و مشکلات این بافت‌ها به تمامی ابعاد حاکم بر بافت شهری اعم از کالبدی، اجتماعی، اقتصادی به صورت همزمان پرداخت.

در این بین مبحث مشارکت تمامی ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان در تهیه و اجرای طرح حائز اهمیت است و این مهم از طریق شکل‌گیری نهادهای توسعه محلی امکان پذیر خواهد بود در واقع جهت تحقق اهداف بازآفرینی و پاسخگویی به مشکلات مختلف اجتماعی، اقتصادی و کالبدی در بافت­‌های ناکارآمد، شهرداری اصفهان در راستای دستیابی به ماموریت و رسالت خود در این بافت‌ها اقدام به راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری و خدمات نوسازی در بافت‌های ناکارآمد مناطق شهرداری اصفهان کرده که اولین دفتر در سال ۹۱ در محله زینبیه راه‌اندازی و اقدام به فعالیت کرد.

دفاتر تسهیل‌گری در کدام مناطق شهرداری اصفهان راه‌اندازی شده است؟

در سال‌های گذشته نیز دفاتر تسهیل‌گری در پنج منطقه دیگر شهرداری اصفهان (مناطق شش، هفت، ۱۱، ۱۴ و ۱۵)  تسری پیدا کرد در برنامه سال ۹۸ نیز پیش‌­بینی شده که علاوه بر فعالیت مجددا دفاتر قبلی، دفاتر دیگری در سایر مناطق نیز راه‌­اندازی شود.

همچنین ذیل ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، برنامه جامع اقدام مشترک محدوده‌ها و محلات هدف بازآفرینی در شهر اصفهان برای ۲۸ محله دارای بافت ناکارآمد که بر اساس شاخص‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و کالبدی برای تحقق اهداف بازآفرینی در طول برنامه ششم توسعه کشور برگزیده شده، توسط شهرداری اصفهان تهیه و تدوین شده است.

درباره زوایای مختلف برنامه جامع اقدام مشترک محدوده‌ها و محلات هدف بازآفرینی شهر اصفهان بیشتر توضیح دهید.

در این برنامه هفت محله زینبیه، حصه، قائمیه، همت‌آباد، شهشهان، ابن‌سینا و دردشت از جمله محله‌هایی است که در اولویت قرار داشت و مورد هدف بازآفرینی در سال ۹۷ انتخاب شد البته اولویت‌بندی مابقی محلات نیز به تفکیک سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ مشخص شده است.

در هر کدام از این محلات پروژه‌های از نوع خدمات روبنایی، خدمات زیرساختی، توسعه و ارتقاء فضاهای عمومی و باز شهری، ارتقاء توانمندی‌های اقتصادی ساکنان، نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن و تهیه طرح‌ها و برنامه‌های بازآفرینی (مطابق با ماده دو آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار مصوبه هیئت وزیران مورخ۹۷/۰۳/۱۰) با توجه به عمده مسائل و مشکلات و فرصت‌ها و تهدیدهای محله شناسایی و تعریف شده است. نهایتاً در ۲۸ محله مورد نظر ۳۰۰ پروژه استخراج شده است که باید با همکاری تمامی دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی شهری اجرا شود.

در این برنامه مطابق با تبصره دو ماده پنج آیین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار مصوبه هیئت وزیران مورخ ۹۷/۰۳/۱۰ سهم دستگاه‌های دولتی (۷۰ درصد) و شهرداری ها (۳۰ درصد) به تفکیک مشخص شده است.

همچنین برنامه جامع اقدام مشترک در سایر شهرهای شهرستان اصفهان با راهبری سازمان نوسازی و بهسازی دبیر این ستاد، تهیه شده است این برنامه‌ها در جلسات و کمیته‌های ستاد شهرستان اصفهان بررسی و با سایر دستگاه‌های عضو ستاد هماهنگ و در نهایت در جلسه ستاد شهرستان اصفهان مورخ ۹۷/۰۶/۰۶و در جلسه ستاد استان اصفهان مورخ ۹۷/۱۰/۱۹ به تصویب رسید.

علاوه بر اقداماتی دیگری همچون تهیه بسته تشویقی جامع ویژه بافت­‌های ناکارآمد غیرتاریخی در چهار حوزه تخفیفات مالی، ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی، هزینه خدمات نظام مهندسی و هزینه تأسیسات زیربنایی، اجرای پروژههای عمرانی در بافت فرسوده مناطق ۱۵گانه نیز در دستور کار این سازمان و شهرداری اصفهان قرار گرفته است.

در مسیر بازسازی بافت‌های فرسوده چه موانع و مشکلاتی وجود دارد؟

مطابق تبصره الف ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه باید سالانه حداقل ۲۷۰محله با اختصاص تسهیلات و اعتبارات مورد نیاز ارائه شده توسط دولت احیا شود.

متاسفانه به دلیل وجود موانع و مشکلات متعدد بر سر راه نوسازی این امر تاکنون به درستی محقق نشده است که از آن جمله می‌­توان به شرایط دریافت و بازپرداخت وام و ودیعه مسکن مطابق با مصوبات موجود (بالابودن نرخ بهره وام بانکی، تضامین اخذ وام و ودیعه که با شرایط اقتصادی ساکنان بافت فرسوده همخوان نیست)، اجرا نشدن تعهدات دولتی در پرداخت ۹درصد بهره بانکی وام ساخت مسکن، نبود ضوابط مشوق و ویژه در نوسازی بافت‌های ناکارآمد در حوزه ضوابط ساختمانی، تاسیسات زیربنایی و... نداشتن سند رسمی شش دانگ قریب به ۶۰ درصد از پلاک‌های موجود در بافت، ضعیف بودن توان اقتصادی ذی‌نفعان، نداشتن جذابیت برای ورود سرمایه گذاران به محله و ... اشاره کرد.

باتوجه به اینکه پلاک‌های ریزدانه محله زینبیه از شرایط خوبی برخوردار نیستند و هیچ تمایلی نیز به آپارتمان نشینی نیز ندارند، برای نجات بافت قدیمی زینبیه چه راهکاری باید اندیشید؟

مبحث بازآفرینی پایدار بافت‌های ناکارآمد شهری دیدگاهی جامع به تمامی ابعاد بافت شهری دارد و صرفا دید کالبدی و ساخت مسکن به عنوان تنها اقدام بازآفرینی تفکری منسوخ شده است و متناسب با شرایط هر بافت و مشکلات غالب در آن بافت باید به فکر یافتن راه حل مناسب بود؛ اما آنچه امروزه در محله همت آباد شاهد آن هستیم، حاصل بیش از ۱۰ سال تجربه و فعالیت شهرداری اصفهان و همکاری با تعاونی محلی و همکاری مستمر و متقابل نمایندگان و معتمدین محلی با مجموعه مدیریت شهری را در برداشته است و اکنون شاهد اجرای پروژه ساخت مسکن هستیم.

البته بافت ناکارآمد محله زینبیه بیشتر از مشکلات و مسائل کالبدی گریبانگیر مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی است که در مرحله نخست باید از این منظر بهبود یابد و همچنین به موازات از طریق اجرای پروژه‌­های محرک توسعه و خرد مقیاس در فضاهای شهری نسبت به توانمندسازی اقتصادی اجتماعی ساکنان بافت و بهبود کیفیت بافت اقدام تا از این طریق زمینه جذب سرمایه‌گذاران به منظور ورود به این محله میسر شود.    

ضمنا بهره­‌گیری از پتانسیل بخش خصوصی و رویکرد مشارکتی در راستای بازآفرینی بافت فرسوده زینبیه مد نظر قرار گرفته و موضوع فروش اوراق مشارکت برای اجرای طرح بافت فرسوده پیرامون حرم حضرت زینب(س) در دستور کار و در حال بررسی است.

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: اردبیل وهابیت خبرگزاری شبستان نیروی انتظامی فارس استان بوشهر تشییع شیراز اشتری حسین اشتری فرمانده ناجا همایش ترافیک محسن هاشمی شورای شهر تهران

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۳۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الزام مدیریت واحد شهری در بحران‌ها
 • اعمال محدودیت ترافیکی در جاده کرج - چالوس
 • دنبال رفع گره ترافیکی باشیم
 • حرکت نقدینگی به سوی سهام‌های کوچک/سرمایه گذاران از رفتار هیجانی پرهیز کنند
 • ◄ ارزیابی توان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و آشنایی با نگرش‌های ترافیکی جهان
 • نباید مرکز مطالعات تهران را در حد یک مرکز پژوهشی تقلیل دهیم
 • کارکرد مرکز مطالعات را در حد یک مرکز پژوهشی تقلیل ندهیم
 • فرماندار دماوند: جاده‌های شهرستان ظرفیت بار ترافیکی کنونی را ندارد
 • مشکلات ترافیکی دوربرگردان محله «جیلارد» دماوند رفع شود
 • همه چیز درباره طرح ترافیک سال ۹۸
 • تعیین مشاور توانمند و ذی‌صلاح برای بازنگری زهکش الله آباد آبیک
 • ترافیک نیمه سنگین در بزرگراه کرج - چالوس و کرج - قزوین
 • بررسی شیوه بازنگری در پرونده زندانیان مهریه
 • ترافیک در محدوده تونل شماره ۶ کرج-چالوس /کرج به قزوین شاهد بار ترافیکی هستیم
 • نژادبهرام: کارکرد مرکز مطالعات را در حد یک مرکز پژوهشی تقلیل ندهیم
 • ترافیک نیمه سنگین در کرج - چالوس و کرج - قزوین
 • «بحران مهریه» و نقدی بر شیوه بازنگری در پرونده زندانیان مهریه
 • نیاز به بازنگری لیست سیاه بانک مرکزی در خصوص شرکت های دارویی/ نظارت دولت مانع ورود داروهایی شده که مشابه داخلی دارند/ شرکت های داروسازی برای ورشکست نشدن باید به هم وصل شوند
 • اتاق فکر پایش نقاط پرحادثه منطقه 20 فعال شد