تین‌نیوز | 

رئیس اداره حمل ونقل مسافر اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: با راه اندازی سامانه سپهتن (سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومی) در این استان، شکایت ها و تخلفات حمل و نقل عمومی استان کاهش یافته است.

به گزارش تین نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خراسان‌شمالی، علی شرفی اظهار کرد: با استفاده از سامانه سپهتن، رسیدگی به شکایات مسافران تسهیل شده است از طرفی، این سامانه تخلفات رانندگان را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

وی افزود: رویکرد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، توسعه سامانه‌های هوشمند در حمل و نقل عمومی است تا رفاه مسافران بیشتر و ایمنی سفرها ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه اکنون تمام ناوگان اتوبوسی به سامانه سپهتن متصل است گفت: ۱۶۰ دستگاه اتوبوس در تمام محورهای استان به سامانه مزبور متصل است و تردد آن در جاده ها رصد می شود.

رئیس اداره حمل ونقل مسافر اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی درباره مزایای راه اندازی سامانه سپهتن اظهار کرد: سامانه سپهتن برای کمک به ارتقای ایمنی ترددها در جاده ها راه اندازی شده است و در تلاش است تا سفرها با ناوگان عمومی با کمترین مشکل انجام شود.

وی افزود: این سامانه قادر است تمام رفتار راننده را در مسیر حرکت رصد کند و تخلف هایی چون سرعت غیرمجاز و یا ساعت کار غیرمجاز را شناسایی و به پاسگاه ها مخابره کنند.

وی تصریح کرد: با راه اندازی این سامانه دیگر نیازی به توقف رانندگان در پلیس راه ها و بررسی مدارک راننده نیست و بر این اساس زمان سفر ها نیز به میزان محسوسی کاهش پیدا می کند. شرفی گفت: تجهیزاتی در داخل اتوبوس نصب شده است که اطلاعات مختلف همچون میزان سرعت، زمان توقف، زمان فعالیت، ساعت کار راننده و... به پاسگاه ها منعکس می شود.

رئیس اداره حمل ونقل مسافر اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: این تجهیزات در مرحله نخست در اتوبوس هایی که در محورهایی به مقصد کلان شهرها فعالیت دارند نصب شد و اکنون تمام اتوبوس ها ی فعال در مسیرهای برون شهری فعالیت دارند به این سامانه متصل شده اند. 

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نهمین نشست پویش حمل‌ و نقل پاک برگزار می‌شود

مدیرکل دفتر حمل‌ و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از برگزاری نهمین نشست پویش ملی حمل‌ونقل پاک شهرداری‌های سراسر کشور فردا (سه‌شنبه) در وزارت کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مرضیه حصاری با اعلام این خبر اظهار کرد: در این نشست پنج تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین سازمان شهردارها و دهیاری‌های کشور و ارگان‌های مرتبط، امضا و تبادل می‌شود.

وی در خصوص تاریخچه این رویداد گفت:: از مهرماه سال ۱۳۹۷ و با توجه به بیانیه پایانی نشست معاونان و مسئولان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری‌های کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور در مشهد مقدس، پویش ملی حمل ‌و نقل پاک شهرداری‌های سراسر کشور آغاز به کار کرد.

حصاری اضافه کرد: در این بیانیه حضار اذعان داشتند تنها راه نجات شهرها از اثرات مخرب توسعه حمل ‌و نقل، پایان دادن به نگاه عرضه‌محور و حرکت به سمت توسعه شهری زیست‌محور بوده و شهرداران ناگزیرند به توسعه پایدار اندیشیده و منافع بلندمدت شهروندان و محیط‌زیست را به منافع کوتاه‌مدت ناشی از تصمیم‌گیری‌ها و اجرای پروژه‌های سیاست‌زده ترجیح دهند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: بر همین اساس با حمایت‌های جمالی‌نژاد، رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، پویش با عضویت شهرداری‌های تهران و قزوین و سمن‌ها و فعالان محیط‌زیست آغاز به کارکرد و پس از تهیه نقشه‌راه و تبیین اهداف و راهبردها در ۱۲ بند، اجرای توسعه زیرساخت‌ها، فرهنگ‌سازی و آموزش، رایزنی با ارگان‌های ذی‌ربط و بررسی و اصلاح قوانین و مقررات در دستور کار پویش قرار گرفت.

وی افزود: با حضور بی‌شائبه شهرداری‌های اصفهان، تبریز، قم، اراک، شیراز، یزد، نیشابور، گرگان و زنجان، پلیس راهور و فدراسیون دوچرخه‌سواری، پویش نقش مهمی در تشویق سایر شهرداری‌ها ایفا کرد که ماحصل آن پیوستن مناطق ۵، ۶، ۱۱، ۱۷، ۲۲ شهر تهران، شهرداری‌های رشت، کرج، یاسوج، بناب، تکاب، خرمدره، اردکان، اسدآباد و ... همچنین حضور مستمر و اثربخش تمامی اعضا در جلسات پویش و اجرای مصوبات توسط آن‌ها بود.

حصاری گفت: این نخستین‌بار بود که بدون تخصیص اعتبارات دولتی، شهرداری‌ها و سمن‌های فعال با یک وفاق ملی با محوریت سازمان در کنار یکدیگر قرارگرفته و هم‌پیمان شدند شعار "حرکت از خودرو محوری به انسان‌محوری" را عملیاتی سازند. قبل از آغاز به کار پویش نیز، اقدامات اثربخشی توسط برخی از شهرداری‌ها در این زمینه انجام‌شده بود و در کنار فعالیت فدراسیون دوچرخه‌سواری و بسیاری از سمن‌ها در کشور، کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو توانسته بود به‌عنوان یکی از موفق‌ترین سمن‌های مردمی، تاثیر شگرفی در تغییر نگرش مسئولان و شهروندان داشته باشد؛ در واقع ایجاد پویش آغاز کار در این عرصه نبود، اما توانست با تشکیل جلسات مستمر و هدفمند و ایجاد همدلی و امید، نقش مؤثری در هماهنگی و ارتباط مؤثر ارگان‌ها، تبادل تجربیات، شناسایی موانع و مشکلات، ارائه راهکارهای اثربخش و جلوگیری از اجرای طرح‌های غیراصولی ایفا کند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره عکاسی با موضوع حمل ‌و نقل پاک، تقدیر وزیر کشور از شهرهای فعال و اهدای جایزه به دانش‌آموزان دوچرخه‌سوار در همایش روز ملی حمل ‌و نقل، حضور جمالی‌نژاد در همایش‌های دوچرخه‌سواری، اولویت‌بندی اثربخشی راهکارها، نحوه توسعه زیرساخت‌ها و تدوین و ابلاغ دستورالعمل لاغرسازی معابر و تقویم ملی توسعه حمل ‌و نقل پاک به شهرداری‌ها، تهیه کلیپ آموزشی توسط شهرداری‌ها و پخش رایگان در رسانه ملی برای نخستین‌بار در کشور، انجام مطالعات فضاسازی شهری و اجرا در برخی شهرها، احداث پیاده‌راه و مسیرهای ایمن دوچرخه‌سواری در تعداد زیادی از شهرها، تشکیل ستاد مرکزی سمن‌های فعال و برگزاری جلسه با آن‌ها، طراحی و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی یکسان در شهرها، برگزاری جدی‌تر همایش‌های دوچرخه‌سواری و نصب رک‌های دوچرخه بر روی تعدادی از ناوگان اتوبوسرانی در چند شهر از جمله فعالیت‌های انجام‌ شده در سال ۹۷ است.

وی اظهار کرد: از مهم‌ترین دستاوردهای پویش، ایجاد همبستگی و عزم ملی بین تمامی نهادهای دولتی، عمومی و مردم‌نهاد بود که با امضا پنج تفاهم‌نامه در جلسه نهم پویش در روز ۲۸ خردادماه می‌توان امید بیشتری به جلب حمایت‌های مالی و معنوی بیشتر در این خصوص داشت.

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: سامانه سپهتن تخلفات جاده ای

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۳۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتصاب سرپرست جديد مديريت حمل و نقل عمومي کيش
 • پلمب شرکت‌های متخلف حمل و نقل در جنوب کرمان
 • دولت وظیفه خود را در زمینه حمل و نقل عمومی انجام داده است
 • نرخ کرایه حمل و نقل عمومی درون شهری در شهرستان مهاباد ۲۰ درصد افزایش یافت
 • افزایش ۲۰ درصدی ناوگان نرخ کرایه حمل و نقل عمومی درون شهری در مهاباد
 • 80درصد آلودگي هواي تهران مربوط به خودروهاي با سوخت فسيلي/ حمل و نقل عمومي ما متناسب با درخواست مردم نيست
 • حناچی: دولت برای نوسازی و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی همراه شهرداری است
 • ناوگان حمل و نقل عمومی نوسازی می‌شود
 • باید برای نبود حمل و نقل عمومی مناسب از شهروندان عذرخواهی کنیم
 • تأسف حناچی از بیشتر بودن تبلیغ سردوش نسبت به حمل و نقل عمومی
 • تشکیل صندوق برای خرید وسایل حمل‌و‌نقل عمومی از محل عوارض طرح ترافیک
 • حناچی: تبلیغات «سردوش» از حمل و نقل عمومی بیشتر است
 • نياز فوري ناوگان حمل و نقل عمومي به بازسازي
 • 80 میلیون نفر بستر مناسبی برای استفاده از حمل و نقل عمومی ندارند/ 60 درصد اتوبوس‌های کشور فرسوده است
 • تشکیل صندوق خرید وسائل حمل و نقل عمومی از محل عوارض طرح ترافیک
 • ◄ پاسخگویی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران در مرکز پاسخگویی به شکایات
 • ◄ توسعه همکاری‌حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان
 • ◄ بررسی 68پرونده تخلف شرکت های حمل و نقل کالا و مسافر در مازندران
 • ورود ١٣ دستگاه اتوبوس دوکابین به چرخه حمل و نقل عمومی پایتخت