دو نماینده تهران در واکنش به انتشار خبر رفع پاره‌ای از محدودیت‌های ارتباطی برای محصوران گفتند: اینکه تلفن همراه و ماهواره در اختیار محصوران قرار گیرد مسکن موقتی است و داروی اصلی نیست.

به گزارش ایلنا، قاسم میرزایی نیکو درباره کاهش محدودیت‌ها برای محصوران و در اختیار گذاشتن برخی امکانات به آن‌ها، گفت: ظاهراً گفته شده است برخی از محدودیت‌ها برداشته خواهد و امکاناتی به این افراد خواهند داد، اما معتقدم رفع حصر یعنی این‌که فرد بتواند مانند من و شما آزادانه رفت و آمد کند، جلسه بگذارد و زندگی کنند.

این عضو کمیته رفع حصر خاطرنشان کرد: شاید بگویند که خطراتی از لحاظ امنیتی این افراد را تهدید می‌کند که قابل قبول نیست. آقای رئیسی ریاست قوه را امروز بر عهده دارند و امیداواری ما این بود که با وجود ایشان فضای نوینی در قوه قضائیه ایجاد شود و مشکلات این چنینی را رفع کند.

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع این نیست که با رفع حصر چه مشکلاتی حل خواهد شد، مهم این است که این مبحث دغدغه جمع کثیری از مردم است. برای رفع حصر یک اراده و کمک لازم است تا هرچه زودتر صورت گیرد.

وی با اشاره به در اختیار قرار دادن برخی از امکانات به محصوران، گفت: متوجه شدم قرار است که تلفن همراه و ماهواره در اختیار این افراد قرار گیرد، اما باید گفت: همه این‌ها مسکن موقتی است و داروی اصلی نیست.. داروی اصلی رفع حصر است و امروز هم چیزی ندارد که بخواهد ممنوعیتی داشته باشد.

شورای امنیت باید تصمیمات خودش را بگیرد و آن را خدمت رهبری ببرد
علی مطهری هم اقدامات صورت گرفته در خصوص کاهش محدودیت برای میرحسین موسوی، کروبی و رهنورد، گفت: نمی‌دانم این کار‌ها دیگر چیست، یک دفعه حصر را تمام کنند.

وی درخصوص این‌که آیا می‌توان این اقدامات را به مثابه این در نظر گرفت که حصر به صورت پلکانی تا عید قربان در حال رفع است، بیان کرد: خیر، من امیدوار نیستم. رفع حصر بستگی به نظر رهبری دارد و این ایشان باید تصمیم‌گیری کنند.

نماینده تهران تاکید کرد: متاسفانه شورای امنیت هم خودش به طور مستقل وارد عمل نمی‌شود. شورای امنیت باید ابزار و مشاور خوبی برای رهبری باشد. شورای امنیت باید تصمیمات خودش را بگیرد و آن را خدمت رهبری ببرد، ایشان در نهایت در این باره تصمیم می‌گیرند.

مطهری گفت: باتوجه به شرایط کشور بهتر است، رفع حصر به طور کامل صورت گیرد. ما بار‌ها گفته‌ایم، اما فعلا اراده‌ای برای این کار نیست.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گشایش در روابط با کانادا

یونس زنگی‌آبادی در یادداشتی در روزنامه اعتماد، نوشته است: طی هفته گذشته دو رویداد مهم باعث شد که موضوع روابط پیچیده ایران و کانادا به تیتر خبرگزاری‌ها بازگردد. در وهله اول شاهد بودیم که هلن لاوردیه، نماینده پارلمان و مسؤول سیاست خارجی حزب نیو دموکرات کانادا درخواست نامه رسمی کنگره ایرانیان کانادا برای تجدید روابط دیپلماتیک بین کانادا و ایران و بازگشایی سفارت‌ها را در صحن علنی مجلس قرائت کرد. این درخواست نامه در مدت کوتاهی توسط بیش از ۱۵۷۰۰ نفر از سراسر کانادا امضا شد تا خواست بخش بزرگی از ایرانیان کانادا را به گوش دولتمردان کانادایی برساند. روز بیست و سوم خرداد در طول سفر معاون وزیر خارجه ایران سیدعباس عراقچی به سوئیس قراردادی میان دو کشور امضا شد که طبق آن از این پس سوئیس حافظ منافع ایران در کانادا خواهد بود.

هر چند می‌شود این توافق را به عنوان قدمی مثبت در مسیر بهبود روابط بین دو کشور تلقی کرد اما در واقعیت این توافق مشکلات ایجاد شده برای جامعه ۳۰۰ هزار نفری ایرانیان کانادا که به دلیل نبود سفارت و عدم دسترسی به خدمات کنسولی از آن رنج می‌برند را حل نخواهد کرد.

پس از قطع روابط دیپلماتیک از جانب کانادا و بسته شدن سفارت‌های دو کشور در سال ۲۰۱۲ ایرانیان کانادا همواره با مشکلات عدیده کنسولی مواجه بوده‌اند. این مسائل کنسولی پس از تصویب قانون ممنوعیت سفر به امریکا که شامل ایرانیان نیز می‌شود، شرایط را برای ایرانیان مقیم و دانشجویانی که از طریق دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن امور کنسولی خود را انجام می‌دادند به مراتب سخت‌تر کرده است. سوال اصلی اینجاست که چرا دولت‌های کنونی دو کشور با وجود اظهار تمایل برای برقراری روابط دیپلماتیک تا به حال قادر نبوده‌اند، روند گام به گام از سرگیری روابط بین ایران و کانادا را تکرار کنند؟ چه موانعی بر سر راه تجدید رابطه کانادا و ایران وجود دارد که توانسته تقریباً یک دهه از عادی‌سازی روابط جلوگیری کند؟

به طور خلاصه می‌توان ۳ عامل اصلی را در ایجاد این بن‌بست دیپلماتیک مطرح کرد:

در درجه اول، دولت لیبرال جاستین ترودو به ناچار وارث سیاست‌های خصمانه دولت محافظه‌کار علیه ایران شد که برای تغییر این سیاست‌ها باید هزینه سیاسی هنگفتی را متحمل می‌شد. برای مثال تصویب «قانون عدالت برای قربانیان تروریسم» و اعمال تغییراتی در «قانون مصونیت کشورها» که به طور مشخص ایران را هدف قرار می‌دهد این بستر را فراهم کرد که هر کسی از هر کشوری با هر ادعایی حول محور «تروریسم» امکان شکایت قانونی و مصادره دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران را از طریق دادگاه‌های کانادا داشته باشد. تا به حال بیش از ۱۲ پرونده از سوی امریکایی‌ها به استناد این قانون روانه دادگاه‌های کانادایی شده و موجب شده که حساب‌های بانکی و املاک متعلق به ایران در کانادا به نفع شاکیان مصادره شود. در این مورد خاص، دست دولت لیبرال عملاً بسته است و ترودو به دلیل هزینه سنگین سیاسی چنین کاری و فشار لابی‌های مخالف ایران تا به حال اقدامی برای معلق کردن این قانون انجام نداده و بعید است که در شرایط کنونی نیز انجام دهد. اما در صورت تجدید روابط و با تعامل سازنده بر پایه احترام مشترک بین دو کشور می‌توان به حل این مسائل و تغییر قوانین نیز امیدوار بود.

ثانیاً مسائل کنسولی سال‌های اخیر از جمله بازداشت برخی از دوتابعیتی‌ها نیز موجب شده که فضای حاکم علیه ایران در کانادا به طور حیرت‌انگیزی تقویت و در نهایت منجر شود که دولت لیبرال تصمیم بگیرد ادامه مذاکرات برای تجدید روابط را منوط به حل مشکل پرونده‌های کنسولی کند. ثالثاً روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور امریکا و سیاست فشار حداکثری علیه ایران از یک سو و مشکلات کانادا با ترامپ در رابطه با توافق تجاری نفتا از سوی دیگر، اولویت موضوع تجدید روابط برای دو کشور را به طور قابل توجهی کاهش داده است. به صورتی که آخرین دیدار وزرای خارجه برمی‌گردد به دو سال پیش که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اتفاق افتاد. با اینکه چندین جلسه دیگر هم در رده‌های پایین‌تر بین دیپلمات‌های دو کشور برگزار شده ولی هنوز نتیجه‌ای از آن حاصل نشده است. با وجود اینکه موانع اصلی برای تجدید روابط باید اول از طرف کانادایی‌ها برداشته شود ولی ایران باید تمام تلاش خود را برای دایر کردن حداقل بخش کنسولی برای شهروندان مقیم خود در این کشور انجام دهد تا آنها نیز بتوانند مانند هموطنانشان در کشورهای دیگر مثل امریکا که با ایران نیز روابط دیپلماتیک ندارند از حقوق شهروندی خود مانند امور کنسولی در کشورهای خارجی بهره‌مند شوند. در واقع انتظار می‌رفت در قراردادی که بین سوئیس و ایران امضا شد، مسائل کنسولی نیز گنجانده شود که در عین ناباوری به آن هیچ اشاره‌ای نشده بود.

با توجه به نزدیکی انتخابات فدرال کانادا، انتظار می‌رود بار دیگر موضوع رابطه دیپلماتیک کانادا و ایران از طریق جامعه ایرانیان کانادا به عنوان یکی از خواسته‌های اساسی آنان مطرح شود. در آخرین انتخابات فدرال کانادا در سال ۲۰۱۵ حزب لیبرال جاستین ترودو برای جذب رأی جامعه ایرانی قول تجدید رابطه با ایران را داد و این وعده انتخاباتی نقش بسزایی در شرکت و حمایت ایرانیان از این حزب در تعدادی از حوزه‌های مهم انتخاباتی و به ویژه انتخاب شدن دو نماینده پارلمان ایرانی‌تبار داشت. دستگاه دیپلماسی ایران نیز باید به خواست جامعه بزرگ ایرانی مقیم کانادا اهمیت دهد و از طریق مذاکره و گفت‌وگو به تلاش‌های خود برای حل موانع موجود از جمله حل مسائل کنسولی ادامه دهد و به جای مطرح کردن خواسته‌های حداکثری به صورت گام به گام گشایشی را در روابط دو کشور ایجاد کند.

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد+ جزئیات عملیات

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد

مشخصات و تصویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد

کلیدواژه: علی مطهری رفع حصر موسوی کروبی

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۵۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نمایشگاه آثار تصویرگری براتیسلاوا در قم گشایش یافت
 • نمایشگاه بین‌المللی اکو در اردبیل با محوریت گردشگری سلامت گشایش یافت
 • لیگ ملت‌های والیبال - اردبیل| محدودیت‌های ترافیکی در روزهای برگزاری مسابقات والیبال در اردبیل اعمال می‌شود
 • مهمترین خبرهای حقوقی در هفته‌ای که گذشت
 • گشایش شانزدهمین نمایشگاه ملی صنعت ساختمان در رشت
 • شانزدهمین نمایشگاه ملی صنعت ساختمان در رشت گشایش شد
 • علی مطهری: تاکنون در یک مورد هم قانون جرم سیاسی اجرا نشده است
 • مذاکره خطیبی و ماشین سازی با مطهری
 • علی مطهری و ناآگاهی از فرآیند قانونگذاری
 • واکنش همتی به حذف ارز نیمایی
 • پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید
 • گاف وحشتناک علی مطهری
 • پاسخ یک حقوق‌دان به شبهه جدید علی مطهری درباره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری
 • علی مطهری: شیرمحمدعلی متهم امنیتی نبود، سیاسی بود
 • انتقاد علی مطهری از امنیتی خواندن جرم زندانی کشته شده در فشافویه /کسی که انتقاد می‌کند متهم امنیتی نیست
 • اظهارات علی مطهری زنگ خطری برای حقوق عمومی در کشور است
 • انتقاد علی مطهری از امنیتی خواندن جرم زندانی کشته شده در فشافویه/چرا قانون جرم سیاسی اجرا نمی‌شود؟/کسی که انتقاد می‌کند متهم امنیتی نیست
 • ورود بی حد و حصر خودرو به بکرترین ساحل بندرعباس/ اهتمام جدی برای جلوگیری از آن وجود ندارد
 • مطهری مستندات خود را به کمیسیون قضایی ارائه کند