خبرگزاری میزان- بیست و دومین روز از خرداد ماه ۱۳۹۸ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به اظهار نظر دو تن از نویسنگان برجسته درباره بحران کاغذ اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، بیست و دومین روز از خرداد ماه ۱۳۹۸ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به اظهار نظر دو تن از نویسنگان برجسته درباره بحران کاغذ اشاره کرد.

حضور سلبریتی‌ها ضربه مهلکی به بدنه تئاتر زده است/ستاره‌های پوشالی عرصه نمایش را فرا گرفته‌اند

بازیگر عرصه تئاتر گفت: همان طور که پیش‌تر گفته شد حضور چهره‌ها خواه و ناخواه ضربه مهلکی بر بدنه تئاتر زده چرا که پول و تجارت با ماهیت تئاتر ضدیت دارد. علت این است که تمامیت یک اثر تحت تاثیر شهرت و چهره بودن یک بازیگر قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، این روزها تئاتر بیش از گذشته شاهد حضور چهره های سینمایی، ورزشی و موسیقی در قامت بازیگر هنرهای نمایشی است. افرادی که شاید گیشه را برای خود و تهیه کننده اثر تضمین کنند اما به همین نسبت فضا و فرصت کافی برای ظهور و بروز جوانان را از آنها می گیرند.

سالانه تعداد زیادی از جوانان در رشته‌های مختلف هنرهای نمایشی از قبیل ادبیات نمایشی، بازیگری، طراحی صحنه، کارگردانی و سایر شاخه‌ها، فارغ التحصیل می‌شوند اما نکته مهم آنجاست که زیرساخت‌های تئاتر به هیچ عنوان نتوانسته در قیاس با تعداد هنرمندان جوان بستر اجرایی فراهم آورد.

به همین مناسبت خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، با یکی از هنرجویان، فارغ التحصیلان و هنرمندان جوان عرصه تئاتر به گفت و گو نشسته و جویای دغدغه‌ها و مشکلات وی برای حضور در عرصه هنرهای نمایشی شده است. امیرعلی گودرزی بازیگر جوان تئاتر از جمله بازیگرانی است که سال‌ نسبتاً پرکاری را پشت سر گذاشته و هم اکنون سه نمایش را در شرف اجرا می بیند.

میزان: از نظر شما در حال حاضر تئاتر در مسیر رشد قرار دارد و آیا می توان تئاتر امروز را تئاتری پویا دانست؟

گودرزی: متاسفانه در حال حاضر تئاتر ما در ورطه رخ دادن ایده‌های تکراری و یا کپی‌های دست چندمی از کار‌های موفق گذشته گرفتار شده که صرفا با هدف پول سازی به اسم هنر و در حوزه تئاتر صورت می‌گیرند و همچنین به طرز وحشتناکی شاهد نادیده گرفتن گروه‌هایی هستیم که بدون داشتن پشتوانه‌ای مالی و فقط به شوق اتفاق افتادن تئاتر حقیقی در پوچی حل می‌شوند.

میزان: با آمدن تماشاخانه‌های خصوصی امید بها دادن به نسل جوان به شدت قوت گرفت، اما بعد از چند سال این تماشاخانه‌ها تغییر رویه دادند. آیا به نظرتان تماشاخانه‌های خصوصی امروزه برای نسل جوان وقتی می‌گذارند و یا اینکه باعث رشد آنها شدند؟

گودرزی: ماهیت پول باعث تغییر در ماهیت اصول تمامی همین تماشاخانه هایی است که حرف و عملشان به طرز غریبی متضاد از آب در می‌آید. در اینجا تماشاخانه‌های خصوصی به جای حمایت از تئاتر مستقل و تجربی مسیر تئاتر تجاری را می‌پیمایند.

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

وزارت ارشاد جلوی احتکار کاغذ را بگیرد/برای خروج از بحران کاغد به ناشران یارانه دهند

نویسنده کتاب «تو تمام نمی‌شوی» گفت: متصدیان امور، مسئولین فرهنگی و وزارت ارشاد باید جلوی احتکار کاغذ را بگیرند و با متخلفین برخورد جدی‌تری نمایند، یارانه‌هایی برای کاغذ در نظر گرفته شود و قیمت تمام‌شده کاغذ در بازار را پایین بیاورند.

سهیلا راجی کاشانی نویسنده کتاب در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در مورد اثر جدید خود با نام «تو تمام نمی‌شوی» گفت: این کتاب به همت انتشارات روایت فتح به چاپ رسیده و شامل خاطرات «سید اسدالله میر محمدی» است، وی پیش از انقلاب سرگرد ژاندارمری بوده و بعد از انقلاب اسلامی ایران نیز جزو اولین افرادی بود که به جرگه‌ انقلابیون پیوست.

وی در همین راستا ادامه داد: «سید اسدالله میر محمدی» بعد از شروع جنگ تحمیلی بااینکه در مخابرات مشغول به کار بود، به‌صورت داوطلب وارد جبهه می‌شود و در قسمت عملیات و فرماندهی عملیات نقش داشت و حتی با «شهید چمران» نیز همکاری نزدیکی داشت، وی در اوایل جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ در جریان یک عملیات شناسایی متأسفانه به اسارت برده شد و جزو ۵۷ اسیری بود که به مدت ۱۰ سال یعنی تا آخر جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۹ در اسارت ماند.


راجی کاشانی تصریح کرد: «سید اسدالله میر محمدی» همچنین جزو افسرانی بود که به دستور صدام حتی بعد از صدور قطعنامه نیز بدون اینکه کسی اطلاعی از اسارت وی داشته باشد به‌صورت مخفی نگهداری می‌شد که اگر می‌خواستند برای معاوضه‌ای از افسران ارشد استفاده کنند از وی استفاده کنند و سرانجام وی در سال ۱۳۶۹ آزاد شد و به ایران بازگشت.

این نویسنده در خصوص انگیزه خود از نگارش کتاب «تو تمام نمی‌شوی» افزود: «سید اسدالله میر محمدی» در سال ۱۳۷۰ خاطرات خود را در محافل مختلف مخصوصاً خانواده‌های شهدا عنوان می‌کرد و دریکی از این محافل با دیداری که با «شهید آوینی» داشت، شهید اهل‌قلم از وی پرسید که چرا خاطرات خود را مکتوب نمی‌کنی که میرمحمدی در جواب پاسخ داد، هر موقع زمانش برسد این کار را انجام می‌دهم و بعد‌ها خاطرات وی در مجموعه روایت فتح ثبت و ضبط  شد.

وی ادامه داد: چند سال قبل این افتخار نصیب بنده شد، پیشنهاد نگارش این کتاب به من داده شد و من هم باکمال میل پذیرفتم و نگارش آن را انجام دادم که امیدوارم کار خوبی شده باشد.

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

با تخصیص ۱۰ درصدی بلیت کنسرت‌ها به شدت مخالفم/باید مردم را با موسیقی آشتی دهیم

خواننده قطعه "کجا می روی" گفت: به نظر من این قانون که به تازگی تصویب و اجرا شده به شدت خام دستانه و سرسری بوده و ایرادات بسیار زیادی دارد که اگر رفع نشود جبران ناپذیر است، مشخصاً در طرح اجرای این قانون هیچ تمهید و تصمیم گیری درستی در کار نبوده و هیچ فکری پشت آن نبوده است.

محمد معتمدی خواننده موسیقی پاپ در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص طرح تخصیص ۱۰ درصد از فروش بلیت‌های کنسرت به وزارت ارشاد گفت: من به شدت با این طرح مخالفم، زیرا معتقدم این طرح مخالف جریان موسیقی اصیل ایران بوده و در آینده تاثیرات جبران ناپذیری بر موسیقی دارد.

وی در همین راستا ادامه داد: به نظر من این قانون که به تازگی تصویب و اجرا شده به شدت خام و سرسری بوده و ایرادات بسیار زیادی دارد که اگر رفع نشود جبران ناپذیر است، مشخصاً در طرح اجرای این قانون هیچ تمهید و تصمیم گیری درستی در کار نبوده و هیچ فکری پشت آن نیست.

 

این خواننده موسیقی سنتی با اشاره به دریافت مالیات از خوانندگان اضافه کرد: در حال حاضر خوانندگان بابت کنسرت‌های خود ۹ درصد مالیات می‌دهند و مشخص نیست چرا باید باز هم ۱۰ درصد از فروش خود برای وزارت ارشاد در نظر گیرند، من با این طرح مخالفم و بار‌ها هم مخالفتم را بسیار واضح با مسئولین مطرح کرده ام.

وی ادامه داد: در اینکه این طرح اتفاق ضربه زننده ای به موسیقی است که شکی نیست اما حال باید با مشورت و گفتمان به دنبال راهی بود تا بتوان مشکلات حاضر را حل کرد و پشت سر گذاشت.

خواننده قطعه "کجا می روی" درباره عدم تمایل اکثریت جامعه برای تماشای کنسرت اضافه کرد: بدون شک وضعیت اقتصادی باعث می شود که فرهنگ اولین چیزی باشد که از سبد خرید خانوار حذف می شود، در حال حاضر اگر یک خانواده چهار نفری بخواهد یک کنسرت ببیند باید بخش اعظمی از در آمد یک ماه حقوق خود را کنار بگذارد که طبیعتاً ممکن نیست.

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

قرار بود کتاب جزو کالای اساسی خانواده‌ها باشد/گرانی کاغذ به ناشران صدمه جدی می‌زند

نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» گفت: قرار بود کتاب جزء کالای اساسی خانواده‌ها باشد، اما در حال حاضر و با توجه به گرانی ها، خانواده‌ها خرید کتاب را در اولویت‌های بعدی خود قرار می‌دهند. این مسئله باعث ایجاد جامعه‌ای خالی از اطلاعات می‌شود.

احمد یوسف زاده نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری میزان اظهار داشت: به زودی و پس از پایان پایان نامه دکتری، نوشتن جلد سوم کتاب خاطراتم را که به دوره پنج ساله پایانی اسارتم متعلق است را آغاز می‌کنم.

این نویسنده کتاب با اشاره به اکران فیلم سینمایی آن بیست و سه نفر» تصریح کرد: من در ساخت این فیلم سینمایی به عنوان مشاوره نویسنده و کارگردان حضور داشتم و این فیلم پس از تایید این فیلم به جشنواره فیلم فجر راه یافت و بنا بر اخباری که شنیده ام این فیلم اواخر تابستان اکران می‌شود.


وی خاطرنشان کرد: «آن بیست و سه نفر» پاسخ منطقی و قانع کننده‌ به کسانی است که مخالف حضور دانش آموزان و نوجوان در جنگ هستند. در این فیلم شاهد سطح شعور و درک نوجوانان و انگیزه‌شان برای حضور در جبهه‌ها و عشقی که به دفاع از وطن دارند، خواهیم بود.

یوسف زاده اظهار کرد: فیلم سینمایی «آن بیست و سه نفر» همچنین در یونسکو نیز برگزیده اعلام شد، بنابراین امکان اکران آن در سایر کشور‌ها نیز وجود دارد.

این نویسنده کتاب با اشاره به معضل گرانی کاغذ بیان کرد: این مشکل عمدتا متوجه انتشارات است نه نویسندگان، اما می‌تواند انگیزه نویسندگان برای نوشتن را را نیز کاهش دهد.

برای مشاهده ادامه این خبر اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: سینما تئاتر تلویزیون موسیقی کتاب کاغذ

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۸۳۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

نتایج انتخابات مجلس یازدهم| شکست سنگین اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

تصاویر| خانه ۸.۵ میلیون دلاری جاستین بیبر

واکنش پزشکی‌ قانونی به اظهارات روحانی درباره کشته‌شدگان اعتراضات آبان: وظیفه‌ای برای اعلام آمار نداریم

ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر جهان ‌

خبر بعدی:

بارسا ۵- ۰ ایبار؛خط و نشان جدی لئو مسی برای ناپولی

دقایقی پیش بارسلونا موفق شد با ۵ گل ایبار را شکست دهد تا موقتاً به صدر جدول رقابت های لالیگا صعود کند.

به گزارش "ورزش سه"، بارسلونا امروز در چهارچوب دیدارهای هفته بیست و پنجم لالیگا میزبان در نهایت موفق شد با نتیجه پر گل حریف خود را شکست دهد تا موقتاً و پیش از بازی امشب رئال مادرید مقابل لوانته به صدر جدول صعود کرده باشد.


در لحظات آغازین بازی ایبار نمایش بهتری ارائه داد و در دقیقه ۴ توسط انریش به گل رسید که البته داور به درستی آفساید اعلام کرد تا بازی با همان نتیجه بدون گل دنبال شود.

 

در ادامه شرایط مسابقه تغییر کرد و بارسا مطابق انتظار توپ و میدان را در اختیار گرفت و در دقیقه ۱۴ روی حرکت استثنایی مسی به گل دست یافت. فوق ستاره آرژانتینی بعد از عبور از سد چند بازیکن ایبار و با یک ضربه بی نظیر گل اول تیمش را به ثمر رساند.

 

 

در دقیقه ۱۹ گریزمان پاس فوق العاده ای از نلسون سمدو دریافت کرد اما در مصاف تک به تک با دروازه بان ایبار موفق نبود. بلافاصله و در دقیقه ۲۰ آرتور ویدال دو ضربه متوالی روانه دروازه دیمیتروویچ کرد که این دروازه واکنش خوبی نشان داد و مانع از گلزنی ستاره شیلیایی شد.

در دقیقه ۳۷ لیونل مسی باز هم روی همکاری با ویدال و با یک ضربه دقیق دروازه ایبار را باز کرد و گل دوم بارسا را هم خودش به ثمر رساند.

 

در دقیقه ۴۰ مسی با دروازه ایبار تک به تک شد اما ترجیح داد که به آنتوان گریزمان پاس بدهد اما توپ ستاره فرانسوی توسط بازیکن حریف زده شد اما بعد از آن به مسی رسید و او هم دروازه تقریبا خالی را باز کرد تا در همان نیمه اول هت تریک کرده باشد.

در ادامه نیز توپ و زمین اختیار بارسلونا بود اما بازی در نیمه اول با همان نتیجه ۳-۰ به سود بارسلونا خاتمه یافت.

بازی در نیمه دوم اما متعادل آغاز شد اما در دقیقه ۶۰ ایبار پشت محوطه جریمه بارسا به یک ضربه ایستگاهی دست یافت که ضربه بازیکنان این تیم توسط مارک آندره تراشتگن مهار شد.

در دقیقه ۶۳ روی حرکت زیبای تاکاشی اینوی موقعیت خوب برای ایبار ایجاد کرد که توپ بازیکن ژاپنی بعد از برخورد به فرانکی دی یونگ و تغییر جهت راهی کرنر شد. کرنری که منجر به گل ایبار شد اما داور بازی به شکل مشکوکی خطا را روی جرارد پیکه اعلام کرد.

 

 

در دقیقه ۷۶ دو مدافع میانی بارسلونا یعنی کلمنت لنگله و ساموئل اومتیتی همکاری جالبی ترتیب دادند که در نهایت منجر به گل دارد اما گل اومتیتی توسط کمک داور آفساید اعلام شد.

در دقیقه ۷۹ ضربه آزاد زیبای مسی توسط دروازه بان ایبار یعنی دیمیتروویچ به کرنر فرستاده شد تا این گلر مانع از به ثمر رسیدن گل چهارم ستاره آرژانتینی شود.

 

مارتین برایثویت که به جای آنتوان گریزمان وارد زمین شده بود در دقیقه ۸۸ حرکت فوق العاده انجام داد و در دهانه دروازه لیونل مسی را صاحب توپ کرد. او نیز بعد از چند سر توپ فوق العاده گل چهارم خود و تیمش را به ثمر رساند.

 

 

این پایان کار نبود و بارسا باز هم توسط برایثویت صاحب یک موقعیت گلزنی شد اما دروازه بان ایبار توپ این مهاجم تازه وارد را مهار کرد. با این وجود توپ در دهانه دروازه خالی در اختیار آرتور ملو قرار گرفت و او نیز گل پنجم بارسلونا را به ثمر رساند

 

در ادامه نیز بارسا بازی را کنترل کرد مسابقه تا بازی با همان نتیجه ۵-۰ به سود بارسا خاتمه پیدا کند.

لیونل مسی بارسلونا

دیگر خبرها

 • قیمت کتاب حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است/حذف کتاب از سبد خانوار غیر عادی نیست
 • قیمت کتاب حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است/حذف شدن کتاب از سبد خانوار اتفاقی غیر عادی نیست
 • هنرمند واقعی به دنبال هنر است/ گرایش بیش از پیش جوانان به عرصه هنر
 • سنگ، کاغذ، قیچی سردار آزمون با هم‌تیمی روس خود
 • بارسلونا ۵ - ۰ ایبار؛ خط و نشان جدی مسی برای ناپولی
 • تولید کاغذ از گلبرگ زعفران توسط گروه شرکت‌های سحر خیز
 • تولید کاغذ با استفاده از دور ریز زعفران
 • نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان افتتاح شد
 • پشت پرده گرانی برنج
 • صدای نویسندگان شهرستانی به جایی نمی‌رسد/ شیوع کتاب سازی برای برخی ناشران معضلی مهم است
 • تأمین محتوای یکپارچه مراکز کانون در سراسر کشور کلید خورد
 • بیست و یکمین نمایشگاه کتاب در زاهدان گشایش می‌یابد
 • چهارمین همایش چالش‌های امروز کتاب کودک و نوجوان
 • برپایی چهارمین همایش چالش‌های امروز کتاب کودک و نوجوان
 • طرحی خیال‌انگیز با کاغذدیواری سه‌بعدی
 • منع حضور ناشران و بورسیه‌های چینی در نمایشگاه کتاب تهران/ فعلاً تصمیمی به تعویق نیست
 • اعتراض به رویه حاکم بر مدیریت نمایشگاه کتاب
 • مشکلاتی در استعلام شماره حساب ناشران نمایشگاه کتاب
 • بیست و یکمین نمایشگاه کتاب در زاهدان گشایش می یابد
?>