به گزارش جام جم آنلاین، محمدعلی کرونی در گفتگو با مهر با بیان اینکه برابر الزامات سازمان ملی استاندارد، بهره‌برداری از خودروهای گازسوز و همچنین اخذ تأییدیه معاینه فنی خودروهای مزبور منوط به انجام طرح تست ادواری مدار سوخت‌رسانی و مخازن CNG پرفشار توسط بازرسین واجد شرایط (مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران) است گفت: مرحله اول طرح انجام تست و ایمن سازی اتوبوس‌های گازسوز از اسفندماه سال ۱۳۹۲ اجرایی شد و با توجه به‌ضرورت تکرار آن در هر سه سال یکبار؛ اجرای دور دوم آن از ابتدای سال ۹۶ در دستور کار شرکت واحد اتوبوسرانی تهران قرار گرفته است، اما از آنجا که به عنوان هدف اصلیِ اجرایِ استاندارد مورد نظر باید نسبت به تعویض آن دسته از مخازن سی ان جی و اتصالات گازسوز که مردود شناخته شده یا عمر مفید کاری آنان به اتمام رسیده اقدام شود، در حال حاضر برای بخش قابل توجهی از اتوبوس‌های گازسوز بر اساس نتایج واصله از بازرسان، باید نسبت به تأمین تجهیزات جایگزین اقدام شود.

وی ادامه داد: تاکنون پیگیری‌های مکرر انجام شده پیرامون ضرورت ایمن‌سازی ناوگان گازسوز شهری از وزارت کشور مثمر ثمر واقع نشده و نهایتاً وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) اجرای این طرح خطیر ملی را با دریافت هزینه از مالکان خودروها متوجه شهرداری‌ها کرده است که با توجه به وضعیت معیشتی اتوبوسرانان، تحقق آن بالطبع غیرممکن خواهد بود.

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تاکید کرد: این درحالیست که جهت دستیابی به اهداف زیست‌محیطی، کاهش آلودگی هوا و جلوگیری از بروز حوادث ناخوشایند، در حال حاضر از ۲۳۱۰ دستگاه اتوبوس گازسوز در حال بهره‌برداری شهر تهران تعداد (۴۴۸) دستگاه با توجه به اتمام عمر کاری مخازن متوقف شده و تعداد (۱۹۴) دستگاه اتوبوس دیگر نیز تا انتهای سال ۱۳۹۸ در صورت تأمین نشدن مخازن، از چرخه خدمت‌رسانی خارج می‌شوند، بنابراین باید در اسرع وقت نسبت به تأمین هزینه‌های تجهیزات جایگزین مورد نیاز اتوبوس‌ های گازسوز از محل اعتبارات وزارت کشور و یا سایر اعتبارات در اختیار سازمان برنامه و بودجه اقدام لازم بعمل بیاید تا زمینه بهره‌برداری ایمن و توسعه بهره‌گیری از خودروهای گازسوز در حمل‌ونقل عمومی شهر تهران فراهم شود.

منبع: جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

زنگنه، مقصر از دست رفتن بازارهای نفت و گاز ایران

نماینده مردم تبریز گفت: امروز مطالبات مردم و انتظارشان از دولت آن است که بتواند وضعیت بحرانی و سخت کشور که بخش عمده آن ناشی از سوء مدیریت وزیر نفت است را به درستی مدیریت کند.

به گزارش مشرق، احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، گفت: منتقدین در دولت آقای روحانی همواره این مشکل را داشتند که وقتی موضوعات مختلف را براساس دلسوزی و خیرخواهی به دولت اعلام می‌کنند با مقاومت‌های از سوی دولت مواجه می‌شوند.

وی افزود: انتقادات جدی به آخوندی در وزارت راه و شهرسازی و قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت داشتیم و پیش‌بینی می‌کردیم که چه اتفاقی رخ خواهد داد.

بیشتر بخوانید: آقای زنگنه! خانم «ال…» کیست؟ زنگنه: کاهش فروش نفت دروغ است دردسرهای نامه زنگنه برای وزیر نفت!

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفت: نگاه دولت به اقدامات دلسوزانه مجلس و انتقادات برآمده از نیت خیر نمایندگان از سوی دولت با تقابل مواجه شده و دولت و شخص آقای روحانی با نگاه جانب‌دارانه توجهی به این مسائل نداشته است.

وی گفت: گذشت زمان در مورد وزرا بسیاری از واقعیت‌ها را روشن کرده است چرا که وقتی این وزرا از دولت خارج شدند یک لگد هم به دولت زدند که مصداق این مطلب مربوط به آقای پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی است.

علیرضا بیگی افزود: مدارک و اسناد زیادی در خصوص تخلفات آقای پوری حسینی وجود دارد و بسیاری از این مسائل کاملاً مشخص است که تخلف وجود دارد اما شخص آقای روحانی در مقابل این امر مقابله و مقاومت کرده است.

وی گفت: در مورد آقای زنگنه هم چنین وضعیتی وجود دارد چرا که امروز مطالبات مردم و انتظاراتشان از دولت آن است که بتواند وضعیت بحرانی و سخت کشور را که بخش عمده آن ناشی از سوء مدیریت وزیر نفت است به درستی مدیریت کند.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس خاطرنشان کرد: در شرایطی که در تحریم قرار گرفته‌ایم ما نیازمند ابتکار عمل فوق‌العاده از طرف وزارت نفت هستیم و این در حالی است که تجربه چنین وضعیتی را قبلاً داشته و از سر گذرانده‌ایم و در شرایطی که تحت تحریم‌های سازمان ملل، ‌ شورای امنیت و اتحادیه اروپا و آمریکا بوده‌ایم اما امروز تنها نقطه مقابل ما ایالات متحده است.

نماینده مردم تبریز گفت: بارها تذکرات لازم را به دولت در این خصوص داده‌ایم که باید تغییر روش بدهد.

وی با اشاره به ارسال نامه‌ای به سران سه قوا درخصوص اهتمام لازم وزارت نفت در وضعیت فعلی و تغییر روش و اقدامات آنها با امضای ۷۲ نماینده مجلس یادآور شد: این نامه هفت ماه پیش نوشته شده بود و در آن اعلام کردیم که شرایط موجود کشور می‌طلبد تغییر اساسی در راس وزارت نفت رخ دهد که باید بر مبنای یک بررسی دقیق تمامی فرصت‌های ایران در طول تصدی مدیریت آقای زنگنه از دست داده‌ایم.

وی افزود: درباره قراردادهای نفت و گاز و برخی اقدامات در این خصوص با کشورهای منطقه می‌توانستیم با مدلی که با ترکیه ایجاد کرده ایم با برخی کشورهای پیرامونی هم داشته باشیم یعنی همین روش ترکیه را می‌توانستیم با افغانستان، پاکستان، عراق برقرار کنیم.

وی گفت: علی‌رغم زیرساخت‌هایی که با پاکستان فراهم کرده بودیم و خط لوله گاز تا چابهار رسیده بود و بنا داشتیم تا از طریق پاکستان گاز را به هند و سپس به چین برسانیم و یکی از منابع انحصاری تامین انرژی دو ابرقدرت اقتصادی می‌شدیم اما این کار با سیاست خاصی از دستور کار وزارت نفت خارج شد.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفت: همین کار را روسیه با اتحادیه اروپا انجام داد چرا که وقتی مسکو تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت و اروپا نیازمند شدید به انرژی روسیه بود عملاً تحریم روسیه با شکست مواجه شد و آنها با منت فراوان پول را دو دستی تقدیم روسیه کردند.

وی با بیان اینکه برمبنای یک سناریوی نوشته شده و با اینکه تمام نرم‌افزارهای لازم برای این کارها از سوی جمهوری اسلامی انجام شده بود تا مبادلات نفت و گاز ایران با کشورهای همسایه و ابرقدرت‌های اقتصادی جهان فراهم شده بود اما آقای زنگنه تمامی آنها را بر هم زد. چرا که زنگنه در میز گاز پاکستان به این بهانه که حاضر نیستم گاز رایگان به پاکستان بدهم میز معامله را بر هم زد.

علیرضابیگی خاطرنشان کرد: حتی اگر ما گاز را زیر قیمت به پاکستان می‌دادیم این امر معامله هوشمندانه‌ای برای آیندگان محسوب می‌شد چرا که دو ابر قدرت بزرگ اقتصادی نیازمند گاز ایران بودند. این در حالی است که ما بازار را از دست داده و ترکمنستان در تامین پاکستان، ‌ هند و چین جایگزین ایران شد و متاسفانه عین همین قضیه با عراق رخ داد.

* ماجرای اشتباه توتال

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس افزود: در مورد برداشت از منابع نفتی و تامین گاز عراق با وجود اینکه زیرساخت‌ها از قبل فراهم شده بود اما آقای زنگنه در این باره تعلل به خرج داده و به واسطه دلدادگی به غرب موضوع توتال را در کشور مطرح کرده و در موضوع انعقاد قرارداد IPC با توتال، دوستان قدیمی که در روزهای سخت پشتیبان جمهوری اسلامی بودند از جمله چین را جواب کردیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: نتیجه تمامی اقدامات آقای زنگنه آن شد که توتال یک بسته حقوقی را با جمهوری اسلامی امضا کرد که هیچ گاه نفهمیدیم مفاد آنچه بود و چه شد و هر آنچه از وزیر نفت خواستیم که بگوید با توتال چه مفادی را امضا کرده است او با این بهانه که آنچه قطر در حال برداشت از منابع گاز است و چیزی به ایران نمی‌دهد جمهوری اسلامی سالی ۱۰ میلیارد دلار از توتال دریافت خواهیم کرد.

علیرضا بیگی گفت: اطلاعات ذی‌قیمتی که توتال از منابع نفت و گاز ایران با وجود هشدارهای لازم به آقای زنگنه داده بودیم اما او با جمع‌آوری این اطلاعات میز مذاکره با تهران را ترک کرد و هیچ خسارتی هم به جمهوری اسلامی پرداخت نکرد در حالی که توتال برداشت کننده منابع گازی قطر هم بود. در حالی که با این اقدام زنگنه دوستان قدیمی خود را جواب کردیم و این امر سبب موضع‌گیری‌هایی شد که دولت چین انجام داده و بخشی از آنها را مشاهده می‌کنیم.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفت: در نامه هشدارآمیزی که به سران سه قوا با امضای ۷۲ نماینده مجلس مبنی بر اینکه باید راس وزارت نفت تغییر کند نوشته بودیم و گویا بنا بوده که تا جمهوری اسلامی ایران را در برابر تحریم‌های آمریکا به زانو درآوردند و در شرایطی که کشور نیازمند منابع مالی است و زیر نفت بر مبنای سوء تدبیرهایی که داشته است نتوانسته آینده پیش رو را پیش‌بینی کند و شرایط امروز را مدیریت کند.

منبع: فارس

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: خودروهای گازسوز معاینه فنی اتوبوس های گازسوز

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۸۳۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صدور بیش از ۷۸۰۰ کارت معاینه فنی در مهاباد
 • صادرات سیستم‌های انرژی کثیف گروه ۲۰ به کشورهای در حال توسعه
 • بهرمندی سه هزار و ۶۲ روستای جدید از نعمت گاز
 • افزایش تحویل گاز به نیروگاه شهیدرجایی
 • عکس نوشته/ داغدار شدن ده ها هزار خانواده در راه مبارزه با مواد مخدر
 • کشف حدود ۷ میلیون لیتر سوخت قاچاق
 • کاهش حجم مخازن ذخیره آب البرز
 • خریداران آسیایی گاز طبیعی عقب نشستند/ رشد لاک پشتی تقاضای چینی‌ها برای LNG
 • سد جلوی سیل را نمی‌گیرد، فکر دیگری کنید
 • راهنمای خرید بلیط اتوبوس تهران مهران برای مسافران کربلا
 • توقف تولید سریال‌ها به دلیل مشکلات مالی فرافکنی است/ صدا و سیما به جای لمیدن در آغوش اسپانسرها، به مردم نزدیک شود
 • تغییرات قیمت محصولات ایران خودرو سال ۹۸
 • الحوثی: عملیات‌های بازدارنده تا توقف حملات ائتلاف متجاوز ادامه دارد
 • ◄ راننده اتوبوسی که منجی سرنشین پژو شد
 • گاز می‌زنم پس هستم
 • تمامی جمعیت شهری ۲۱ استان کشور از گاز طبیعی برخوردارند
 • ۹۶ درصد جمعیت استان کردستان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند
 • طرحی که کسری مخازن را در سال ۱۴۰۵ به صفر خواهد رساند
 • طرح گاز رسانی به شهر آلاشت مازندران به بهره برداری رسید