به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دو هفته آینده یعنی هفته پایانی خرداد ماه و هفته نخست تیر ماه ۱۳۹۸ بهترین روز‌های امسال برای حجامت است و بکوشید یکی از برنامه‌های سالیانه حجامت در سال جاری را در همین ایام قرار دهید.

در تشخیص ایام مناسب سالانه برای حجامت باید به پنج مقوله توجه داشت:

نخست؛ از منظر صور فلکی و تحولات نجومی

در هر ماه قمری، چند روزی را ماه، با برج «عقرب» قرار دارد؛ در این ایام بهتر است از انجام حجامت و هر کار مهم دیگری پرهیز کنید و در صورت ضرورت برای انجام کار مهم، با پرداخت صدقه و توکل به خداوند متعال، اقدام کنید.

با اینکه خرداد ماه، وقت خوبی برای حجامت است، اما در ایام آتی از روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ساعت ۸:۳۵ صبح تا روز شنبه ۲۵ خرداد ماه ساعت ۱۳:۳۵ دقیقه ظهر، قمر در برج عقرب است بنابراین، در این زمان، حجامت را در دستور کار خود قرار ندهید.

دوم؛ از منظر سال شمسی

ایام انقلاب سیفی (تابستانی) یعنی روز‌های گذر از بهار به تابستان، از منظر سال شمسی بهترین روز‌ها برای حجامت است؛ خوب است ساکنان تهران و شهر‌های بزرگ که خون‌سازی کافی دارند، حداقل در یک سال، ۳ مرتبه حجامت انجام دهند؛ از منظر فصول، بهترین فصل برای حجامت بهار و پس از آن فصل پائیز است؛ خوب است ۲ مرحله حجامت در بهار (یک بار اوائل و یک بار اواخر بهار) و یک مرحله حجامت در پائیز در برنامه سالیانه خود داشته باشید.

سوم؛ از منظر ماه قمری

ماه، همانگونه که بر روی امواج دریا‌ها اثر می‌گذارد و ایجاد «مد» می‌کند، روی خون آدمی نیز اثر دارد؛ شب‌های مقمره یا همان شب‌هایی که ماه بدر و کامل است، خون، غلیان و جوشش بیشتری دارد و فضولات و زائدات خونی را به کانون اصلی سیاه‌رگ‌ها می‌کشاند بنابراین انجام حجامت پس از روز‌های میانی ماه قمری بهتر است و بهترین روز‌ها در این ایام «ربع سوم ماه قمری» است که می‌شود چهاردهم تا بیست و یکم ماه قمری.

چهارم؛ از منظر ماه رومی

روایات ائمه هدی (س) به انجام حجامت در برخی از ماه‌های رومی و نیز پرهیز از آن در ماه «کانون» توصیه کرده‌اند؛ از میان ماه‌های رومی، بهترین ماه برای حجامت ماه «حزیران» است و در این ماه، بهترین ایام «هفتم» و «چهاردهم» حزیران برای حجامت بهتر است.

پنجم؛ از منظر روز‌های هفته

طبق روایاتی که در کتب اهل سنت و به نقل از حضرت ختمی مرتبت (ص) آمده است، حجامت در روز‌های چهارشنبه و جمعه، خوب نیست و بر اساس روایات نقل شده از ائمه هدی (س) در شرایطی که برای انجام حجامت در روز جمعه، ضرورتی پیش آمد، برای پرهیز از حجامت ناگوار روز جمعه، آیت الکرسی خوانده شود؛ غیر از این ۲ روزه، همه روز‌های هفته، برای حجامت خوب است و البته روز‌های دوشنبه و پنجشنبه را در اولویت قرار دهید.

بر چه اساس از روز ۲۵ خرداد وارد بهترین ایام حجامت می‌شویم؟

بر اساس آنچه در بالا اشاره کردیم، از ساعت ۱۳:۳۵ روز شنبه ۲۵ خرداد، وارد بهترین روز‌های سال برای حجامت می‌شویم زیرا:

ـ هم قمر، از برج عقرب خارج می‌شود

ـ هم در آستانه انقلاب سیفی (آغاز تابستان) هستیم

ـ هم در ماه حزیران رومی قرار داریم

ـ هم در میانه ماه قمری قرار می‌گیریم.

از میان ۱۴ روز از این دو هفته اگر روز‌های چهارشنبه ۲۹ خرداد، جمعه ۳۱ خرداد، چهارشنبه ۵ تیر و جمعه ۷ تیر، را نادیده بگیریم ۱۰ روز بسیار مناسب، برای حجامت داریم؛ از این ۱۰ روز، ۶ روز بهتر است، زیرا در تلاقی با شب‌های مقمره و گذر از بدر کامل هستیم بنابراین، روز‌های سه‌شنبه ۲۸ خرداد؛ مصادف با ۱۴ شوال، پنجشنبه ۳۰ خرداد مصادف با ۱۶ شوال و سپس از شنبه ۱ تیر ماه مصادف با ۱۸ شوال تا سه‌شنبه ۴ تیرماه مصادف با ۲۱ شوال، به لحاظ گذر از شب‌های بدر کامل و انطباق با «ربع سوم ماه قمری» روز‌های بهتری برای انجام حجامت هستند.

باز از این ۱۰ روز در انطباق با ماه رومی حزیران، روز پنجشنبه ۳۰ خرداد مصادف با هفتم حزیران بیشترین اولویت را دارد؛ با توجه به روایت حضرت امام صادق علیه‌السلام که فرمودند: «در روز هفتم از ماه حزیران حجامت کن و اگر نتوانستی در روز چهاردهم.» (طبرسى، حسن بن فضل، مکارم الأخلاق - قم، چاپ: چهارم، ۱۴۱۲ ق / ۱۳۷۰ ش.)، چون چهاردهم حزیران، با چهارشنبه انطباق دارد، ما به جای این روز، برای کسانی که نتوانستند هفتم حزیران (۳۰ خرداد) حجامت کنند، روز‌های سه‌شنبه ۴ تیر مصادف با سیزدهم حزیران یا پنجشنبه ۶ تیر، مصادف با پانزدهم حزیران، را پیشنهاد می‌کنیم.

حکیم حازق می‌داند که برخی افراد به دلیل کم‌خونی نباید حجامت کنند همچنین حجامت در ایام قاعدگی برای بانوان، مناسب نیست؛ به علاوه فرد داوطلب حجامت باید یک روز، پیش از حجامت از همبستری، ضعف شدید یا خستگی مفرط، فاصله گرفته باشد بنایراین ممکن است برخی با غفلت از برنامه‌ریزی مناسب، این ۱۰ روز طلائی حجامت در سال ۱۳۹۸ را از دست بدهند؛ پس پشنهاد می‌کنیم پیش از ورود به این ۱۰ روز طلائی، با مشورت حکیم و مطلع به احوال مزاجی‌تان، از اکنون روز‌های مناسبی را برای انجام حجامت خود بر اساس آنچه گفته شد، انتخاب کنید.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

۲ هفته طلائی "حجامت" در سال ۹۸

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی/ ترافیک نیمه‌سنگین در هراز

به ‌‌گزارش فارس، بر اساس‌ اطلاعات سامانه‌‌ هوشمند تردد شمار بر‌خط‌ و دوربین‌های نظارت تصویری، ‌در حال حاضر غیر از محورهای مسدود و ممنوع ذکر شده، در این گزارش، بقیه محورهای مواصلاتی کشور باز است و تردد در آنها به‌ روال عادی ‌جریان دارد.‌‌

کل تردد ثبت ‌شده در شبانه‌روز گذشته براساس‌ آخرین اطلاعات حاصل از رصد‌ 2169 دستگاه تردد‌شمار فعال در محورهای برون‌ شهری، نسبت به روز قبل 4.5 درصد افزایش نشان می‌دهد؛ در همین مدت همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین در ترافیک راه‌ها 11.3 درصد، اوج تردد بین ساعات 19 الی 20 و کمترین تردد بین ساعات 4 الی 5 صورت پذیرفت؛ هموطنان ‌با آگاهی از این موضوع می‌توانند ساعات مناسب‌تری را برای سفر انتخاب کنند‌.‌

‌‌*آخرین وضعیت جوی و ترافیکی برخی جاده‌ها

در حال حاضر ‌ترافیک نیمه سنگین در محور هراز مسیر (رفت و برگشت) محدوده سه راهی چلاو همچنین در آزادراه قزوین-کرج-تهران حدفاصل محمدشهر تا پل کلاک گزارش شده است.

هم‌اکنون تردد روان در محورهای چالوس، فیروزکوه و آزادراه رشت-قزوین (رفت وبرگشت) بدون هیچ‌گونه‌  مداخلات جو در محورهای شمالی گزارش شده است.

*‌محورهای دارای بیشترین  تردد در 24 ساعت گذشته‌

*ممنوعیت تردد به دلیل مداخلات جوی و شرایط نامناسب فیزیکی راه‌

محور رامیان -اولنگ-شاهرود ‌واقع در استان‌های گلستان و سمنان‌ به دلیل نبود ایمنی کافی، فعلاً مسدود ‌است.

‌محور فرعی شمشک – دیزین، واقع در استان‌های البرز و تهران، ‌تا اطلاع بعدی به دلیل نبود ایمنی کافی  مسدود  است.

‌محور قدیم خرم آباد-پل دختر، واقع در استان لرستان، از مورخ 5 فروردین 98 تا اطلاع بعدی‌، به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

‌محور اهرم-فراشبند‌، واقع در استان بوشهر‌، از ساعت 19 الی 7 صبح روز بعد  از مورخ 6 فروردین 98 تا اطلاع بعدی ، به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

‌محور شوشتر-چغازنبیل‌ واقع در استان خوزستان‌، از مورخ 10 فروردین 98 تا اطلاع بعدی‌، به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

‌محور پلدختر - کوهدشت‌، واقع در استان لرستان‌ از مورخ 12 فروردین 98 تا اطلاع بعدی‌، به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

محور کمربندی بستان‌-سوسنگرد، واقع در استان خوزستان، از مورخ 13 فروردین 98 تا اطلاع بعدی‌، به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود ‌است.

‌محور شهداد – اندوهجرد، واقع در استان کرمان‌، از مورخ 25 فروردین 98 تا اطلاع بعدی‌، به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

‌محور شهداد – نهبندان، واقع در استان کرمان، از مورخ 26 فروردین 98 تا اطلاع بعدی‌، به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود ‌است.

*‌محدودیت تردد به دلیل عملیات کارگاه جاده‌ای

د‌ر آزاد‌راه قم – تهران (مسیر جنوبی) از مورخ 2 اردیبهشت لغایت 20 شهریور 98، روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 8 الی 18 و همچنین روزهای سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 8 الی 14 هر هفته، به غیر از  ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به دلیل اجرای عملیات تهیه حمل و نصب حفاظ مفصلی، حدفاصل کیلومتر 60 تا 500+48، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

در آزادراه تهران– کرج– قزوین (باند جنوبی)، واقع دراستان البرز، از مورخ 15 اردیبهشت لغایت 13 شهریور 98، از ساعت 23:00 الی 04:00، روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته غیر از ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌ دلیل اجرای عملیات بهسازی و لکه‌گیری، حد فاصل امام زاده طاهر (کیلومتر 31‌) تا گرمدره ‌(کیلومتر 13)، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

‌آزاد راه تهران– کرج– قزوین (باند جنوبی)، واقع دراستان البرز، از مورخ 15 اردیبهشت لغایت 13 شهریور 98، روزهای شنبه  از ساعت 14:00 الی 18:00، روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه از ساعت 08:00 الی 18:00 و روزهای چهارشنبه از ساعت 08:00 الی 14:00 هر هفته ‌غیر از روزهای پنجشنبه، جمعه، ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌ دلیل اجرای عملیات بهسازی و لکه گیری، حد فاصل تیر شماره 1180 (ابتدای حوزه محدوده آبیک) تا تیر شماره 200 (محدوده گرمدره) تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

در محور کرج– چالوس، محدوده تونل امیر کبیر (تونل شماره 5)، واقع دراستان البرز، از مورخ 8 اردیبهشت لغایت 20 اسفند 98، از ساعت 09:00 الی 16:00، روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 09:00 الی 12:00 و روزهای چهارشنبه هر هفته ‌غیر از ‌ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌ دلیل اجرای عملیات عمرانی مرمت فیبر نوری، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

در آزاد راه قم – تهران، واقع در استان تهران، از مورخ 15 اردیبهشت لغایت 20 شهریور 98، روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه از ساعت 9 الی 16 و همچنین روزهای سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 9 الی 14 هر هفته، ‌غیر از‌ ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌ دلیل اجرای عملیات نصب نیوجرسی مفصلی، حدفاصل کیلومتر 0 تا 64، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

در آزادراه ری – ورامین، واقع در استان تهران، از مورخ 15 اردیبهشت لغایت 20 شهریور 98، روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه از ساعت 9 الی 16 و روزهای سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 9 الی 14 هر هفته، غیر از ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات نصب نیوجرسی مفصلی، حدفاصل کیلومتر 0 تا 24، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

در آزادراه تهران – کرج، واقع در استان تهران، از مورخ 15 اردیبهشت لغایت 20 شهریور 98، روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه از ساعت 9 الی 17 و همچنین روزهای چهارشنبه از ساعت 9 الی 15 هر هفته، ‌غیر از‌ ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به دلیل اجرای عملیات نصب نیوجرسی مفصلی، حدفاصل کیلومتر 0 تا 500+13، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

د‌ر محور دماوند – فیروزکوه (پل دلیچائی)، واقع در استان تهران، از مورخ 31 اردیبهشت تا 19 تیر 98، روزهای شنبه از ساعت 12 تا 18، روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت 7 الی 18 و همچنین روزهای چهارشنبه از ساعت 7 الی 12 هر هفته، به غیر از ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به‌دلیل اجرای عملیات ایمن‌سازی هندریل‌های پل دلیچائی، حدفاصل کیلومتر 150+44 تا 320+44 ، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

در محور مشهد –سرخس، واقع دراستان خراسان رضوی، از مورخ 4 اردیبهشت تا 4 مرداد 98، ساعت 7 الی 19، به‌ دلیل اجرای عملیات عملیات لکه‌گیری روکش آسفالت در کیلومتر 300+7 الی 600+69‌، تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

در کمربندی بومهن (رفت و برگشت – لاین سرعت)‌ واقع در استان تهران، از مورخ 19 خرداد لغایت 20 شهریور 98، روزهای شنبه از ساعت 14 الی 19، روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت 8 الی 19 و همچنین روزهای چهارشنبه از ساعت 8 الی 14 هر هفته، ‌غیر از ‌ایام تعطیلات رسمی و همچنین روزهای قبل و بعد از تعطیلات چند روزه، به دلیل اجرای عملیات نصب نیوجرسی مفصلی، حدفاصل کیلومتر 22 تا 500+31 ، تردد همزمان با اجرای عملیات و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

ساناز کریمی درگذشت

کلیدواژه: حجامت اخبار سلامت

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۸۴۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعلام برنامه‌های ایام وفات حضرت عبدالعظیم (ع)
 • برنامه های کمیته های هشت گانه «دهه کرامت» در فارس تشریح شد
 • اعلام برنامه‌های ایام وفات حضرت عبدالعظیم (ع)/ تعویض پرچم گنبد
 • آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی کشور
 • بررسی تفاوت‌ بین پولیش و واکس خودرو
 • برگزاری دوره تفسیر سوره غافر در مؤسسه پویش حافظان گلستان
 • چه زمانی خارش پوست خطرناک است؟ + عوامل خارش پوست
 • امشب ساعت ۲۲ تماشای این صحنه را در آسمان از دست ندهید
 • استان مرکزی در شاخص «اهدای خون بانوان» رتبه دوم کشوری را دارد
 • تجهیز باشگاه‌های ورزشی برای ایام تابستان در شهرستان مهاباد
 • پیش‌بینی افزایش زائران کربلا در ایام عرفه در پی حذف هزینه ویزا
 • معروف همچنان بهترین پاسور لیگ ملت‌های والیبال
 • آمادگی کامل خراسان رضوی برای پذیرایی از مسافران در تابستان
 • محدودیت تردد در برخی راه‌های کشور
 • افزایش ۴.۵ درصدی تردد در محور‌های برون شهری نسبت به روز قبل
 • جشن روز ملی گل را از دست ندهید
 • ۲ هفته طلایی "حجامت" در سال ۹۸ را از دست ندهید!
 • قدوس در رده پنجم بهترین‌های سال آمیان
 • قدوس در رده بهترین‌های سال آمیان فرانسه