به گزارش به گزارش امتداد به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، نگوین مان هی ین سفیر ویتنام در تهران، با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس و مدیر کل بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با تأکید بر نگاه به شرق جمهوری اسلامی ایران و اهمیت آسیا در جهان کنونی و ضمن استقبال از گسترش روابط تهران -هانوی گفت: روحیه تاریخی مقاومت ملت ویتنام بارز و قابل تقدیر بوده و توسعه بیشتر روابط دو کشور حائز اهمیت است. مجلس شورای اسلامی از ارتقاء روابط پارلمانی در همه سطوح استقبال می کند.

وی با انتقاد شدید از رفتار یکجانبه گرایانه آمریکا و تاریخ سیاه کاخ سفید در قبال ملت های جهان و بویژه جنایت تاریخی علیه مردم ویتنام، ضمن اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از عضویت غیردائم ویتنام در شورای امنیت سازمان ملل متحد آنرا فرصت خوبی برای حرکت بسوی تقویت روند صلح و امنیت پایدار دانست.

امیرعبداللهیان روابط پارلمانی و سیاسی دو کشور را خوب ارزیابی کرد و آمادگی تهران برای تقویت رفت و آمدهای پارلمانی – سیاسی – اقتصادی را مورد تأکید قرار داد.

نگوین مان هی ین سفیر ویتنام نیز در این دیدار با اشاره به دیدگاهها و مواضع مشترک دو کشور در بسیاری از مسائل از جمله صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی، نسبت به برداشتن گامهای عملی در راستای تقویت مواضع مشترک و توسعه روابط فیمابین ابراز امیدواری کرد.

وی همچنین با توجه به در پیش بودن ریاست دوره ای ویتنام در آ.س.آن ۲۰۲۰، مسئولیت ویتنام در قبال تحولات جهانی را حائز اهمیت خواند.

سفیر ویتنام در تهران در پایان گفت: «با توجه به روابط سیاسی خوب دو کشور باید از ظرفیت های بازرگانی – اقتصادی و تجاری فی مابین بهره برد.

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

منبع: امتداد نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رفتار دوگانه سلبریتی ها، زندگی در اتاق شیشه ای

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رفتارهای دوگانه ی چهره های شناخته شده و مشهور، منصوب به سلبریتی ها، در روزها و ماه های اخیر حواشی و حرف و حدیث های متعددی را ایجاد کرده است؛ حواشی ای که بعضاً باعث واکنش‌هایی تند شده و نمودش را به بارزترین شکل آن می توان در فضای مجازی و بازتاب هایی که در این فضا نسبت به سلبریتی ها وجود دارد، دید.

بازخوردهایی که از ساده‌ترین شکل آن به صورت قضاوت و اظهار نظر در فضای مجازی تا هتاکی در فضای حقیقی نمود یافته است.

مساله‌ای که حتی باعث ورود چهره های حقوقی به این بحث شده و بازخوردهایی را از جانب چهره های مختلف برانگیخته است.

اما سوال اینجاست که دلیل و سرچشمه این واکنش‌های تند چیست؟

«علی سیف زاده» استاد دانشگاه و دکترای جامعه‌شناسی مسائل اجتماعی ایران در توضیح دلیل این واکنش‌ها، در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا بیان داشت: سلبریتی پدیده جدیدی است؛ که با رسانه‌ها ساخته شده است و سلبریتی ها نیز از همین طریق، به خانه‌ها و اذهان مردم راه پیدا می‌کنند. شاید بتوان بر اساس نظریه‌های جامعه‌شناسی، سلبریتی‌ها را با مفهوم اقتدار کاریزماتیک «وبری «(جامعه شناسی آلمانی) تطابق داد، ولی خود وبر نوع امروزی سلبریتی را پیش‌بینی نکرد. مفهوم سلبریتی مبتنی بر عنصر برجسته‌سازی است. سلبریتی ها عنصر متمایزی دارند که دیگران آن را برجسته می‌کنند و باید به این نکته توجه داشت که طبقه سلبریتی‌ها، طبقه متزلزلی است که در جامعه مدرن به وجود آمده و وجود دارد، اما ساکنان آن دائمی نیستند.

«زمانی که نهادهای رسمی نمی‌توانند گروه‌های مرجع معرفی کنند و پاسخگویی ناقص و کندی دارند و نتایج عملکرد آن‌ها ضعیف است، مردم از آن‌ها روی‌گردان می‌شوند و به طبقات ضعیف و متزلزلی همچون سلبریتی‌ها رو می‌آورند».

وی افزود: اگر بخواهیم از دیدگاه «رابرت مرتون» جامعه‌شناس آمریکایی کارکردگرا موضوع و تأثیر سلبریتی‌ها را بر جامعه بررسی کنیم. این افراد و این طبقه جدید شکل‌گرفته می‌توانند در کنار کارکردهای مثبت همچون ایجاد و تقویت حس وطن‌پرستی و کمک‌رسانی در موقعیت‌های حساس (مانند سیل و زلزله) می‌توانند کارکردهای منفی نیز داشته باشند و زمینه کاهش اعتماد اجتماعی مردم را فراهم نمایند.

«در واقع کاهش اعتماد اجتماعی کژ کارکرد امروزه سلبریتی‌ها است. مردم اعتماد اجتماعی بالایی به چهره‌های مطرح و سلبریتی‌ها دارند. بالا بودن سطح محبوبیت آن‌ها در افزایش اعتماد اجتماعی به این افراد تأثیرگذار است. هرگاه مقبولیت‌های که مردم از این سلبریتی‌ها دارند بنا به دلایلی از جمله پوشش متفاوت سلبریتی‌ها در داخل و خارج از کشور از بین برود، به‌طور حتم شاهد کاهش اعتماد اجتماعی و افزایش انزجار اجتماعی خواهیم بود؛ البته امروزه این محبوبیت و توجه بیشتر در سایه شبکه‌های اجتماعی محقق می‌شود. بر اساس دیدگاه اجتماعی نیز خشونت در جامعه، از طریق مشاهده رفتار دیگران یاد گرفته می‌شود».

زندگی در اتاق شیشه‌ای

این جامعه شناس در ادامه خاطرنشان شد: با کاهش سطح اعتماد اجتماعی افراد جامعه با کوچک‌ترین اتفاق، نسبت به سلبریتی‌ها خشم و خشونت نشان می‌دهند. خشونت مردم جامعه نسبت به این رفتارهای سلبریتی‌ها به‌عنوان یک پدیده، طبیعی است، چراکه آن‌ها به‌عنوان گروه مرجع در جامعه عمل کرده و مردم از سلبریتی‌ها الگوبرداری و در جزئی‌ترین نمودهای زندگی از آن‌ها تقلید می‌کنند؛ و این یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های جوامع امروز است.

«زمانی که این افراد با توجه به شغل و حرفه‌شان مشهور می‌شوند و تمام ابعاد و زوایای زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را با طرفداران خود در میان می‌گذارند باید بدانند که دیگر متعلق به خودشان نیستند و کوچک‌ترین رفتار درست یا اشتباه شان روی طرز فکر و زندگی هواداران شان تأثیر دارد. در این حالت طبق تئوری «مرتون» این‌ها تبدیل به گروه مرجع منفی می‌شوند؛ مرتن معتقد است ما دو گروه مرجع داریم: گروه مرجع استاندارد ساز: که به ایجاد و تقویت استانداردهای شخص یاری می‌رسانند؛ و گروه مرجع هنجار ساز: این هنجارها می‌تواند اعم از مثبت و منفی باشد. گروه مرجع مثبت: که هنجارهای آن‌ها پذیرفته می‌شود. گروه مرجع منفی: که هنجارهای آن طرد می‌شود».

سیف زاده در اشاره به چرایی اهمیت زندگی شخصی سلبریتی ها تصریح کرد: درواقع به دلیل محبوبیت و مشهور بودن این افراد، زندگی خصوصی‌شان نیز برای مردم دارای اهمیت بوده و حتی اگر به‌عنوان نماینده کشور در خارج از کشور حضور پیدا نکرده باشند و صرفاً به‌صورت شخصی و خصوصی برای مقاصد تفریحی و غیره مسافرت نموده باشند، نوع رفتار اجتماعی آن‌ها ازجمله نوع پوشش شان برای مردم مهم می‌شود و رفتار دوگانه آن‌ها در داخل و خارج منجر به کاهش سطح اعتماد و افزایش خشونت خواهد شد.

«بنابراین آنومی اجتماعی باعث کاهش سرمایه اجتماعی و افزایش خشونت از طریق تضعیف هنجارهای مسلط بر رفتارها می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر این تناقض رفتاری سلبریتی‌ها موجب ایجاد و افزایش خشونت مردم جامعه نسبت به آن‌ها می‌شود».

ریاکاری سلبریتی

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: این سؤال که چرا برخی از سلبریتی‌ها در جامعه به یک‌شکل رفتار می‌کنند اما هنگامی‌که به خارج از کشور سفر می‌کنند رفتار و حتی نوع پوشش خود را تغییر می‌دهند، دلایل فرهنگی دارد. اگر معیارهای منطقی در انتخاب سلبریتی‌ها رعایت نشده باشند، اتفاقی که می‌افتد این است که اگر این افراد به خارج از کشور نیز سفر کنند خودشان را به این معیارها پایبند ندانسته و رفتاری از خود نشان می‌دهند که مخالف و در تعارض با باورها و ارزش‌های گذشته آن‌هاست و اینجا مساله اجتماعی به وجود می‌آید؛ مساله اجتماعی وضعیتی است که توسط تعدادی از افراد به‌عنوان تخلف از برخی هنجارهای اجتماعی مورد احترام آنان، تعریف شده و در اینجا تضاد ارزشی به وجود آمده است.

«در فرهنگ دینی و اسلامی ما، صداقت و عدم ریاکاری، جایگاه مهمی دارد؛ انتظار این است که سلبریتی‌ها نیز مانند سایر افراد جامعه خط قرمزهای ملی و اسلامی را رعایت کنند. متأسفانه برای برخی از این سلبریتی ها، شهرت برابر با مصونیت است تا مسئولیت الگو بودنشان در جامعه؛ و دیده شدن هدف اصلی این گروه شده است و بقیه چیزها وسیله محسوب می‌شود. چرا که برای فراموش‌نشدن نیاز دارند به شکل‌های متنوع، در عرصه‌های مختلف خود را به طرفدارانشان یادآوری کنند».

این جامعه شناس اضافه می‌کند: از دید گافمن (جامعه شناس آمریکایی) در نظریه نمایشی، این گروه، رأی جمع کن هایی هستند که با توسل به همه روش‌های علامت دهی اجتماعی، سعی دارند تا نظر دیگران را به خود جلب کنند؛ این رفتارها منجر به این می‌شود که مسائل مهمی مانند حجاب، متأسفانه برای آن‌ها در اولویت نباشد، در حالی‌که حجاب یک ارزش مهم و اساسی در جامعه اسلامی ایران است و نظام اسلامی بدون حجاب معنایی ندارد.

«این تضاد ارزشی ایجادشده موجب خشم و خشونت نسبت به این افراد می‌شود. نوع پوشش و لباس از مباحث مهم جامعه‌شناسی می‌باشد، جامعه‌شناسان از «زیمل» و «تورشتاین وبلن» (جامعه شناسان آلمانی) گرفته تا متفکران پست‌مدرنی چون «بوردیو» (جامعه شناس فرانسوی) و گیدنز (جامعه شناس انگلیسی)، به بحث از پوشش و لباس و اهمیت آن در جامعه پرداخته‌اند».

سیف زاده تصریح کرد: مطابق تئوری مرتون، زمانی که اهداف از حمایت فرهنگی بالایی برخوردار باشد، در حالی‌که ابزارهای هنجاری کنترل‌کننده، پیوسته نیرو و تأثیر خود را از دست بدهد، شرایط برای فعالیت‌های نادرست مهیا می‌شود. در یک محیط آنومیک، کنشگران بیشتر با نتایج و بازدهی کنش درگیر می‌شوند نه با مشروعیت ابزارهایی که رفتارها را تنظیم می‌کند. در نتیجه تضعیف کنترل هنجاری، احتمالاً به افزایش میزان رفتارهای نادرست منتهی می‌شود.

«البته باید به این نکته توجه داشت که طبق نظر نظریه‌پردازان جامعه‌شناسی، سلبریتی بودن در جامعه معاصر لزوماً به این معنی نیست که یک فرد در مقایسه با میانگین افراد جامعه از استعداد، مهارت و غیره برخوردار است، بلکه در بیشتر موارد شرایط و اجتماع و رسانه‌ها موجب مشهور شدن آن‌ها شده است و ضعف جامعه در معرفی گروه‌های مرجع مثبت و با کارکردهای مثبت زمینه الگو شدن آن‌ها را فراهم می‌کند که سلبریتی‌ها به گروه‌های مرجع جوانان و نوجوانان تبدیل شوند. در نهایت به نظر می‌رسد بایستی به سلبریتی هایی که برای هنجارهای اخلاقی و اسلامی جامعه و کشورمان مانند حجاب ارزش قائل‌اند، بهای بیشتری بدهیم و به سلبریتی هایی که در این زمینه همکاری کمتری دارند و رفتارهای هنجار شکن دارند، بها داده نشده و گروه‌های مرجع مناسبی برای شهروندان از سوی نهادها و سازمان‌ها معرفی گردد».

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

منبع این خبر، وبسایت www.emtedadnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۸۴۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امیرعبداللهیان: تنها راه نجات ترامپ تغییر رفتار مقابل منطق رهبری است
 • روسیه تمامی اختیاراتش در مجمع پارلمانی شورای اروپا را بار دیگر بدست آورد
 • امیرعبداللهیان: تنها راه نجات ترامپ تغییر رفتار در مقابل منطق محکم رهبری است
 • رایزنی‌های بین المللی پارلمانی در مسکو
 • فرانسه: پایان برجام عقب‌گردی خطرناک خواهد بود/ انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌ها برجام فراتر نرود/ روسیه: جزء تاریخی‌ترین دستاوردهای جهان دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی بود/ نماینده ایران:دیگر نمی‌توان به تنهایی بار حفظ برجام را به دوش کشید
 • تخت روانچی: برجام را یکجانبه اجرا نمی‌کنیم
 • برجام در شورای امنیت؛ از کنایه نماینده روسیه به آمریکا تا اعلام آمادگی واشنگتن برای توافق جدید با تهران
 • ایران برای تحقق امنیت و صلح عادلانه در آسیا آماده همکاری با تمامی کشورهاست
 • ترامپ به تصمیم سازی واقع گرایانه نیازمند است
 • خرید بلیط هواپیما از سایت دلتابان
 • مجیدی: دیپلماسی پارلمانی نقش مهم و مکملی در روابط بین‌المللی دارد
 • امیرعبداللهیان: طرح آمریکایی معامله قرن دستاوردی برای رژیم صهیونیستی نخواهد داشت
 • مجمع پارلمانی شورای اروپا حق رای روسیه را به آن بازگرداند
 • اوکراین همکاری در مجمع پارلمانی شورای اروپایی را به حال تعلیق در می آورد
 • توازن موجود بین تکالیف و حقوق ایران در برجام اکنون از بین رفته/ دلیلی برای اجرای تعهدات یکجانبه ایران باقی نمانده است
 • بنر جنجالی درباره ظهور و برجام، جمع‌آوری شد/ رفتار مأموران نیروی انتظامی با دختر جوان، ناقض اصل کرامت انسانی است/ روحانی: بعضی‌ها یک حالت مادر شوهری به خود گرفتند
 • بازگشت روسیه به مجمع پارلمانی شورای اروپا
 • انتقاد آذری جهرمی از یکجانبه گرایی کمیته بین‌المللی به نفع آمریکا
 • نخستین دیدار روسای جمهور چین و برزیل