به گزارش گروه نشریات خبری، بررسی امروز ۲۲ خرداد ماه روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و تارنماهای دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب نشان از آن دارد که این دو طیف رسانه‌ای در اخبار و گزارش‌های خود درباره تنش ها بین ایران و آمریکا به تحلیل‌های گوناگون درباره موضوع اینستکس و تهدیدها و عملیات روانی دولت ترامپ در این زمینه پرداختند.

رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب علاوه بر موضوع تهدید آمریکا در خصوص اینستکس، به محورهای دیگری همچون اتهام زنی آمریکا به ایران درباره نقض برجام؛ ادعای ترامپ درباره تأثیر تحریم‌ها بر تغییر رفتار ایران؛ خروج آمریکا از برجام با هدف براندازی؛ جلب اعتماد ایران، با بازگشت آمریکا به برجام و مناسبات ایران و آمریکا پرداخته است.

رسانه‌های منتسب به جریان اصولگرا نیز ضمن بررسی دلایل و تبعات تحریم اینستکس، درباره عملیات روانی آمریکا و شرطی سازی افکار عمومی؛ ادعای جدید ترامپ درباره شعار مرگ بر آمریکا و ارسال پیام به ایران با فروش سلاح به کشورهای حاشیه خلیج فارس مطالبی را منتشر کرده‌اند.

رسانه‌های اصلاح طلب

برخی گزاره‌های به کار رفته در گزارش‌های این جریان رسانه‌ای از این قرارند: بدعت ترامپیسم یک قلدری در جامعه بین‌المللی به شمار می‌رود؛ ایالات متحده تنها به علت قوی‌ترین کشور جهان بودن، به دنبال باج ستانی از سایر کشورهاست؛ کشورهای اروپایی قطعاً تهدیدهای آمریکا را بر نمی‌تابند؛ تحریم اینستکس اروپایی‌ها را به شکایت از آمریکا در سازمان ملل متحد ناگزیر می‌سازد؛ بازی آمریکایی‌ها پس از خروج از برجام، بازی براندازی بود؛ ایرانی‌ها اکنون بسیار بیشتر از قبل به آمریکا احترام می‌گذارند.

تحریم احتمالی اینستکس از سوی آمریکا

آفتاب یزد در گزارشی با اشاره به اعلام آغاز به کار ساز و کار مالی اروپا از هفته آینده نوشت: سازو کار مالی اروپا از همان زمان تثبیت تا به امروز همواره با تردیدهای بسیاری رو به رو شد. اما پس از اینکه ایران در مهلتی ۶۰ روزه به طرف‌های مقابل اعلام کرد که باید به تعهدات خود در حوزه‌های اقتصادی و بانکی مطابق با برجام عمل کنند، شاهد تحرکات تازه‌ای از سوی اروپایی‌ها بودیم. تحرکاتی که البته بیشتر در چارچوب سخن خلاصه شد تا عمل. با این همه، هشدار اخیر ایران، اروپایی‌ها را بر آن داشت که حسن نیت خود را نسبت به برجام به ایران اعلام کنند و بگویند در اجرای اینستکس آن هم با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا و مبادله با ایران جدی هستند.

به همین دلیل هم وزیر خارجه آلمان به تهران سفرکرد تا هم اظهارات طرف ایرانی را بشنود و نیز تاکید کند که اروپایی‌ها در تلاش برای به اجرا در آوردن اینستکس هستند. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان حتی پس از بازگشت به برلین بر اجرای سازوکار مالی تاکید کرد و افزود که نخستین تراکنش مالی اینستکس در هفته آینده انجام خواهد گرفت.

اما این اظهارات آلمان واکنش آمریکا را در پی داشت تا آنجا که سخنگوی وزارت خارجه این کشور از بررسی تحریم "نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی" توسط مقامات آمریکایی خبر داد.

واکنش احتمالی اروپا به تحریم اینستکس

آفتاب یزد در این باره می‌نویسد: «فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره تهدید آمریکا مبنی بر تحریم نهاد متناظر ایرانی اینستکس و قابلیت تحریم این ساز وکار مالی به آفتاب یزد گفت که آمریکا غذا و دارو را از تحریم‌های یکجانبه خود مستثنی کرده بود. با این همه باید دید که آیا نخستین گشایش اعتبار اروپایی‌ها، مشمول غذا و دارو هم می‌شود و یا شامل مسائل دیگری هم خواهد شد. او افزود: بدعت ترامپیسم یک قلدری در جامعه بین‌المللی به شمار می‌رود. در حالی که اگر واشنگتن ادعایی دارد باید آن از روش‌های بین‌المللی مورد بررسی قرار بگیرد و نباید جهان را تحت فشار مالی و سیاسی قرار دهد. ایالات متحده تنها به این علت که قوی‌ترین کشور جهان است به دنبال باج ستانی از سایر کشورهاست. مجلسی ادامه داد: کشورهای اروپایی علیرغم برخی اختلافات با ایران، قطعاً تهدیدهای آمریکا را بر نمی‌تابند. چراکه کسب اجازه شرکت‌ها و نهادهای متناظر اینستکس از آمریکا تحقیرآمیز است.

تهدید آمریکا یک مانور سیاسی آمریکا

«پیروز مجتهدزاده» تحلیلگر مسائل بین‌الملل هم درباره تهدید آمریکا مبنی بر تحریم نهاد متناظر ایرانی اینستکس و قابلیت تحریم این ساز وکار مالی به آفتاب یزد گفت: آمریکا معمولاً تهدیدهایش را اجرایی می‌کند، اما در این مورد خاص مسئله متفاوت است. زیرا این ابهام به وجود می‌آید که آمریکا با کدام مجوز حقوقی، قانونی و دموکراتیک در سیستم آمریکایی می‌خواهد نهادهای متناظر اینستکس را تحریم کند.

او ادامه داد: واکنش آمریکا به نخستین تراکنش مالی اینستکس یک رویارویی تاکتیکی است و باید دید که نخست اروپایی‌ها پس از ماه‌ها وعده و سخن سرانجام ساز و کار مالی خود را به مرحله اجرا در می‌آورند؟ سپس اینکه اساساً واشنگتن توان اجرای تحریم نهادهای متناظر را دارد؟

مجتهدزاده افزود: درصورتی که آمریکا بخواهد نهادهای متناظر اینستکس را مورد تحریم قرار دهد در این صورت با دولت‌های اروپایی وارد خواهد شد. زیرا این اقدام ایالات متحده، تعرض به نهادهای ذیربط اینستکس محسوب می‌شود که اروپایی‌ها را به شکایت از آمریکا در سازمان ملل متحد ناگزیر می‌سازد.

واکنش بعیدی نژاد به تهدید آمریکا علیه اینستکس

به گزارش روزنامه مردم سالاری، «حمید بعیدی‌نژاد» سفیر ایران در لندن در صفحه توئیتر خود با اشاره به گزارش خبرنگار بلومبرگ مبنی بر اینکه آمریکا در حال بررسی تحریم نهاد مالی متناظرِ ایرانیِ اینستکس است و با این تحریم اینستکس عملاً نابود شده و دیپلماسی اروپا به شکست کامل می‌رسد، نوشت: امیدواریم حالا همه متوجه شوند بزرگترین تهدید علیه برجام و امنیت منطقه سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران است. بنابر گزارش شبکه خبری بلومبرگ یک مقام آگاه آمریکایی به این رسانه گفته است که آمریکا در حال ارزیابی احتمال تحریم‌های جدیدی ضد ایران است که یکی از اقدامات ممکن است شرکت ایرانی متناظر با اینستکس را هدف قرار دهد. به گفته این منبع، اینستکس ایرانی نهادی موازی با بانک مرکزی ایران است که پیش‌تر در فهرست تحریم آمریکا قرار گرفته است. وی همچنین ادعا کرده است که بانک مرکزی ایران استاندارهای جهانی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را رعایت نکرده است.

اتهام زنی آمریکا به ایران درباره نقض برجام

خبرگزاری ایسنا به نقل از رویترز، نوشت: آمریکا در بیانیه خود در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران در حال نقض توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان است.

آمریکا روز سه‌شنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای با طرح این ادعا که ایران با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته، برجام را نقض کرده؛ بار دیگر اعلام کرد که خواهان مذاکره با تهران است.

در این بیانیه آمده است: تسریع غنی‌سازی اورانیوم ایران باعث نخواهد شد که آمریکا از سیاست خود مبنی بر منزوی کردن ایران دست بکشد.

«جکی ولکات» نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه خود آورده است: ایران مدعی پایبندی به برجام شده است، اما حال گزارش‌ها حاکی از آن هستند که جمهوری اسلامی در حال نقض این توافق است. این مسئله باید مایه نگرانی همه ما باشد.

وی در ادامه در این رابطه اظهارکرد: آمریکا از ایران می‌خواهد که فوراً به تعهدات خود بازگردد. ما می‌دانیم که کمیسیون برجام با جدیت با این موضوع برخورد خواهد کرد. ما همچنین از طرفین برجام می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر به این موضوع بپردازند.

نماینده آمریکا در حالی چنین ادعاهای واهی را مطرح می‌کند که آمریکا خود با خروج از برجام نشان داد نه تنها به تعهدات خود در قبال معاهدات بین‌المللی پایبند نیست، بلکه حتی مصوبات شورای امنیت را هم اجرا نمی‌کند.

ادعای ترامپ درباره تأثیر تحریم‌ها بر تغییر رفتار ایران

ایسنا نوشت: رئیس جمهور آمریکا مدعی شده است که ایران رفتار خود را در نتیجه تأثیر تحریم‌های آمریکا و خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای تغییر داده است.

آر تی روسیه گزارش داد، ترامپ روز سه‌شنبه در کاخ سفید و در حضور جمعی از خبرنگاران درباره ایران مدعی شد: «ایران اکنون به خاطر تحریم‌ها و بقیه چیزهای دیگر، کشوری متفاوت از آن چیزی هست که من به اینجا [کاخ سفید] آمدم».

ترامپ در ادامه درباره تفاوتی که از آن یاد کرد بر ادعای خود افزود: «وقتی من به اینجا آمدم آن‌ها در همه جا بودند، ایجاد ترور کرده و مشکلاتی به بار می‌آورند».

رئیس جمهور آمریکا با استناد به ادعای خود این اظهارات را نیز مطرح کرد: «آن‌ها اکنون بسیار بیشتر از قبل به آمریکا احترام می‌گذارند».

ایسنا افزود: ترامپ که استدلالی برای هیچیک از این اظهاراتش نداشت سعی کرد توجه را به فعالیت‌های یاد شده این کشور [ایران] جلب کرده و استدلال کند که دلیل تغییر رفتار ایران به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و «اعمال تحریم‌های فلج‌کننده» بر اقتصاد ایران انجام شده است.

خروج آمریکا از برجام با هدف براندازی

روزنامه آرمان در گزارشی نوشت: یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل اظهار کرد که شکی وجود ندارد که بازی آمریکایی‌ها پس از خروج از برجام، بازی براندازی بود. ممکن است آنها امروز منکر این مسأله باشند ولی استفاده از عناصر به شدت ضدایرانی در مجمع همیاران آقای ترامپ، تحریم‌های ناجوانمردانه و حرف‌ها و تبلیغاتی که علیه ایران به راه انداختند نشان می‌دهد که هدف آنها چیزی جز براندازی نبوده است.

«احمد شیرزاد» با بیان اینکه از همان اول مشخص بود که آمریکایی‌ها در این بازی به نتیجه نمی‌رسند، گفت: شاید آنها موفق به آزار ما شده باشند اما بدون شک با نتیجه مطلوب خود فاصله زیادی دارند. امروز مشخص شده که تحلیل‌های بسیاری از کارشناسانی که در گذشته به آقای ترامپ تذکر می‌دادند، به واقعیت نزدیکتر بوده و کاملاً واضح است که سیاست آمریکا دیگر در قبال ایران به نتیجه نخواهد رسید. از این رو، دیر یا زود آمریکایی‌ها باید روش خود را تغییر دهند و به نظر می‌رسد که در همین راستا با آنکه حرف از اصلاح راهبردها به میان آمده اما اخیراً ترامپ و یارانش به کلی عقبگرد کردند.

جلب اعتماد ایران، با بازگشت آمریکا به برجام

به گزارش ایلنا، "راجارام پاندا" استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ریتاکو در گفت وگو با ایلنا با تاکید بر اهمیت سفر شینزوآبه به تهران، بازگشت آمریکا به برجام را عامل مهم برای راضی کردن ایران به مذاکره دانست و گفت: آمریکا با خروج از برجام تنش میان واشنگتن و تهران را بالا برده است و با اعمال تحریم‌ها بر ایران باعث شده که ما شاهد کاهش برخی تعهدات برجامی از سوی ایران باشیم. بنابراین برای مذاکره و جلب اعتماد ایران به پیشنهادهای ترامپ، لازم است آمریکا به برجام بازگردد. چرا که در صورت تداوم تهدیدهای لفظی هر دو طرف علیه یکدیگر و خروج کامل ایران از برجام، احتمال همکاری ایران و کره شمالی علیه آمریکا بالا می‌رود، این اتفاقی است که آمریکا باید از آن بترسد.

مناسبات ایران و آمریکا

تارنمای انصاف نیوز نیز با اشاره به سفر شینزو آبه به تهران در گفت و گو با «قاسم محبعلی» مدیرکل پیشین خاورمیانه‌ی وزارت امور خارجه به نقل از وی می‌نویسد: ژاپنی‌ها از جمله کشورهایی هستند که از صلح میان ایران و آمریکا نفع می‌برند و می‌توانند با ایران وارد مبادلات اقتصادی شوند و به همین علت تلاش دارند میان ایران و آمریکا صلح برقرار شود. محبعلی میزان موفقیت آبه را بسته به نوع سیاست و برخورد ایران می‌داند.

«حشمت الله فلاحت‌پیشه» رئیس کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه‌ی مجلس در این باره به انصاف نیوز می‌گوید: ایران و آمریکا نیازی به میانجی ندارند و اگر به این نتیجه برسند که مذاکره کنند مانعی برای آن وجود ندارد اما آمریکا فقط حرف مذاکره را می‌زند و گام عملی برنمی‌دارد باعث شده که در ایران مذاکره نوعی برگ بازنده تلقی شود.

رسانه‌های اصولگرا

برخی از عبارات کانونی استفاده شده در این رسانه‌ها عبارتند از: دولت ترامپ در حال بررسی تحریم بخش مالی ایرانی رابط مبادلات بشردوستانه ایران با اروپاست؛ سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی (STFI) در اصل امتداد بانک مرکزی ایران است که قبلاً تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته؛ یکی از اهداف اصلی اتاق جنگ آمریکا، انجام عملیات روانی و شرطی‌سازی مردم ایران است؛ ایرانی‌ها دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهند؛ یکی از اهداف فروش سلاح به کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال پیام به ایران است.

تلاش آمریکا برای تحریم نهاد متناظر با اینستکس در ایران

روزنامه جوان در مطلبی با عنوان "خیز امریکا برای نابودی اینستکس" درباره تلاش آمریکا برای تحریم «سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا» (STFI) نهاد متناظر با اینستکس در ایران است.

در بخشی از گزارش جوان آمده است: به گزارش بلومبرگ به نقل از منابع ارشد آمریکایی دولت ترامپ در حال بررسی تحریم بخش مالی ایرانی رابط مبادلات بشردوستانه ایران با اروپاست؛ اقدامی که احتمالاً باعث پایان یافتن حیات اقتصادی و بشردوستانه‌ای خواهد شد که فرانسه، آلمان و انگلیس به دنبال ایجاد آن برای ایران هستند.

جوان به نقل از فارس ادامه می‌دهد: به گفته یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، اقدامات امریکا سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی (STFI) را که ایران به عنوان نهاد متناظر اینستکس ایجاد کرده است، هدف خواهد گرفت. این مقام آگاه توضیح داد سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی (STFI) در اصل امتداد بانک مرکزی ایران است که قبلاً تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و حداقل تضمین‌های جهانی در برابر پولشویی و تأمین مالی تروریسم را اجرا نکرده است. کشورهای اروپایی در ماه ژانویه اینستکس را برای کمک به حفاظت از مبادلات تجاری محدود با ایران از تحریم‌های امریکا ایجاد کردند. این تحریم جدید اگر اجرا شود، احتمالاً تلاش‌های با تردید اروپا برای حفظ برخی مبادلات تجاری با ایران از طریق عدم استفاده از دلار امریکا یا سیستم مالی امریکا را از بین خواهد برد.

«الی گرانمایه» یکی از کارشناسان ارشد شورای روابط خارجی اروپا با اشاره به این بخش ایرانی گفت: «اگر آن‌ها به دنبال تحریم STFI هستند، در اصل تلاش می‌کنند اینستکس را از در پشتی از بین ببرند. اگر آمریکا این اقدام را انجام دهد که اینستکس را در بدو ورود بکشد، احساس من این است که حمایت سیاسی در اروپا در مخالفت با آمریکا وجود داشته باشد.»

عملیات روانی آمریکا و شرطی سازی افکار عمومی

"شرطی‌سازی افکار عمومی؛ راهبرد جنگ اقتصادی آمریکا" عنوان گزارشی در روزنامه کیهان است که به اهداف آمریکا در جهت فشار حداکثری به ایران می‌پردازد.

در بخشی از این گزارش آمده است: یکی از اهداف اصلی اتاق جنگ آمریکا، انجام عملیات روانی و شرطی‌سازی مردم ایران است. اتاق جنگ اقتصادی آمریکا در پی آن است تا این‌گونه القا کند که اگر ایران به باج‌خواهی واشنگتن پاسخ مثبت دهد، قیمت دلار کاهش یافته و مشکلات اقتصادی رفع می‌شود و اگر در مقابل زیاده‌خواهی واشنگتن مقاومت کند، قیمت دلار افزایش یافته و به دنبال آن مشکلات اقتصادی نیز تشدید می‌شود.

این روزنامه می‌افزاید: ۲۰ خرداد- در گزارشی با عنوان «از آلمان چه انتظاری داریم وقتی یک باک بنزین هم به ظریف نداد» نوشت: «در روزهای اخیر و همزمان با سفر مقامات ژاپنی و آلمانی به تهران، یک جریان سیاسی خاص با فضاسازی کاذب اینگونه وانمود کردند که این دو سفر موجب شده تا دلار سیر نزولی به خود گرفته و همچنان در حال کاهش است. این جریان سیاسی در پی آن است تا در ادامه اینگونه القا کند که سفر واسطه‌های آمریکا به ایران، قیمت دلار را اینگونه کاهش داد، حالا ببینید اگر با ترامپ مستقیم مذاکره کنیم، چه شود!».

اقدامات اخیرآمریکا برای رسیدن به اهداف مغرضانه ضد ایرانی

"پازل‌های آمریکایی برای تسلیم مقاومت ایرانی" عنوان مطلبی در روزنامه سیاست روز درباره اقدامات اخیر آمریکا علیه ایران است.

"سیدرضا صدرالحسینی"کارشناس مسائل سیاست خارجی در این خصوص می‌گوید: با نگاه دقیقی به اقدامات اخیر آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران که به نظر می‌رسد بهترین لفظ برای این اقدامات بازی بی‌ثمر وی می‌باشد؛ این است که با سردرگم کردن مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری جمهوری اسلامی ایران خطای محاسباتی بزرگی در قوه عاقله ایران ایجاد شود تا بر اساس آن بتواند به هدف واقعی خویش که همان براندازی به شیوه‌های آمریکایی است نائل آید.

وی افزود: در توضیح این موضوع باید گفت بازی‌های اخیر آمریکا که تعدادی از آنان شامل خروج از برجام، ایجاد شروط دوازده گانه برای مذاکراتی جدید به منظور رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید، افزایش تهدیدهای نظامی به همراه تبلیغات گسترده در مورد حرکت ناو آبراهم لینکلن و اعزام هواپیماهای سی ۵۲ و اف ۳۵.... و… و. فشار مضاعف به طرف‌های اقتصادی ایران به منظورافزایش فشار اقتصادی بین المللی به ملت ایران، اظهارخارج بودن تولیدات پتروشیمی ایران از محدوده تحریم‌ها و تغییر موضع در کمتر از یک هفته و بیان اینکه مواد تولیدی پتروشیمی ایران شامل تحریم‌ها خواهد شد و بالاخره چنگ و دندان نشان دادن به کشورهایی که مایل هستند نقش میانجی را بین ایران و آمریکا بازی نموده و از قضا واسطه خود کشور آمریکا می‌باشند از جمله این بازی‌هایی است که رژیم سیاسی آمریکا به منظور تأثیرگذاری بر قدرت محاسباتی بر مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر ایران و شرطی نمودن اقتصاد کشور و مهندسی نمودن افکار عمومی ملت ایران انجام داده است و بعید نخواهد بود این بازی‌ها برای رسیدن به اهداف پلید این کشور تداوم داشته باشد.

ادعای جدید ترامپ درباره شعار مرگ بر آمریکا

به گزارش خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهورآمریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) در سخنانی در جمع هوادارانش در ایالت «آیووا» مدعی شد ایرانی‌ها دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهند.

او بار دیگر «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» را «توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران» خواند و یادآوری کرد که آمریکا را از این توافق خارج کرده است. او بار دیگر مدعی شد دولت قبلی آمریکا در چارچوب این توافق ۱.۸ میلیارد دلار به ایران پول نقد تحویل داده است.

فارس افزود: ترامپ در سخنانش بامداد چهارشنبه درباره خروج از برجام گفت: «ما این توافق را خاتمه دادیم. آنها (ایرانی‌ها) وقتی داشتند این توافق را امضا می‌کردند فریاد مرگ بر آمریکا سر می‌دادند. یادتان می‌آید؟ [می‌گفتند] مرگ بر آمریکا!»

دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و تحریم‌های معلق‌شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. این تحریم‌ها از مردادماه و آبان‌ماه سال گذشته اجرایی شده‌اند.

تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی به مخالفت با آن برخاسته است.

دولت آمریکا ادعا می‌کند هدف از تحریم‌ها اعمال فشار بر حکومت ایران است، اما ترامپ ساعاتی قبل‌تر، هنگام سوار شدن به هواپیما برای عزیمت به ایالت آیووا اعتراف کرد که هدف اصلی تحریم‌ها نشانه گرفتن معیشت مردم ایران است.

ارسال پیام به ایران با فروش سلاح به کشورهای حاشیه خلیج فارس

به گزارش فارس، دستیار وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که قرار است در یک جلسه استماع کنگره قرائت کند گفته که یکی از اهداف فروش سلاح به کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال پیام به ایران است.

«کلارک کوپر»، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و نظامی قرار است ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه به وقت محلی (۱۸:۳۰ به وقت تهران) در یک جلسه کمیته امور خارجی حاضر شود. محور جلسه، اقدام دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در دور زدن کنگره آمریکا برای تسریع فروش سلاح به عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای منطقه است.

دولت آمریکا سوم خرداد ماه سال جاری با بهانه کردن «تشدید تنش‌ها با ایران» و اعلام وضعیت اضطرار در رابطه با ایران روند فروش چندین میلیارد دلار سلاح به این کشورها را تسریع کرد.

**گروه نشریات خبری

**پژوهشم **۹۰۵۴**۱۰۲۵

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کارشناسان سیاسی: موضع رهبری، نمایشی از پیروزی منطق مقاومت بود/ دیدار با نخست وزیر ژاپن، غرور ملی ایرانیان را برانگیخت

موضع رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نخست وزیر ژاپن، به عنوان فرستاده آمریکا، همچنان با تحلیل های جدی مواجه است و عموم کارشناسان، مقاومت و منطق جمهوری اسلامی ایران را باعث عقب نشینی آمریکا از مواضع قبلی خود عنوان می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رهبر انقلاب، رئیس جمهور امریکا را شایسته مبادله هیچ نوع پیامی ندانستند و همین موضوع، باعث شد که نخست وزیر ژاپن حتی نتواند پیام ترامپ را تسلیم رهبری کند. کارشناسان عرصه های سیاسی معتقدند منطق مقاومت جمهوری اسلامی ایران نتیجه داده و ترامپ هر طور شده دنبال راه مذاکره ای با ایران است.

 

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه: دیدار رهبری با شینزو آبه کاملا منبعث از مواضع اسلامی و قرآنی بود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: دیدار رهبری با شینزو آبه کاملا منبعث از مواضع اسلامی و قرآنی بود به گونه ای که این دیدار أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ را کاملا توانست نشان دهد.

حمید رضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با نخست وزیر ژاپن گفت: این دیدار یک مشق و درس دیپلماسی برای دیپلمات های کشور ما بود که توسط معظم له انجام شد.

وی ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب با ارائه این شیوه مذاکره با طرف های مقابل نشان دادند که چگونه می شود از طریق دیپلماسی عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی را حفظ و تقویت کرد تا هیچ گونه انفعال و سستی در مواضع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نسبت به استکبار جهانی وجود نداشته باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: دیدار رهبری با شینزو آبه کاملا منبعث از مواضع اسلامی و قرآنی بود به گونه ای که این دیدار أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ را کاملا توانست نشان دهد.

ترقی ابراز کرد: یکی از بندهای توصیه های رهبری در گام دوم انقلاب در خصوص سیاست خارجی بود؛ مقام معظم رهبری با این شیوه نشان دادند که  مسئولین دیپلماسی کشور ما با استفاده از این متد و الگو در مذاکرات و تعاملاتشان با کشورهای دیگر برخورد داشته باشد ؛ آنان می توانند شأن و جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران را در عرصه و مناسبات بین المللی ارتقاء دهند و آن را تقویت نمایند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اینکه آثار و تبعات برخورد رهبری در دیدار با نخست وزیر ژاپن درکشور موجب غرور و عزت مندی مردم شد، ابراز کرد: همچنین تمامی جناح های سیاسی به این شیوه دیپلماسی احسنت گفتند و آن را مورد تقدیر قرار دادند و این نشان می دهد که این شیوه دیپلماسی با فرهنگ، تمدن و اقتدار انقلاب اسلامی هم خوانی بیشتری دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه این دیدار در عرصه بین المللی موجب عقب نشینی دشمن و تحقیر بیشتر آمریکا در این عرصه شد، تصریح کرد: این مسئله نشان می دهد که ایران نه از تهدیدات دشمن هراسی دارد و نه فریب حیله های دشمن را می خورد و کاملا هوشیارانه در برابر دسیسه های دشمن عمل می کند.

وی ادامه داد: دیدار رهبر حکیم انقلاب با نخست وزیر ژاپن نشان داد که ایران از اقتدار، ثبات و انسجام برخوردار است و در برابر دشمن همه متحد و مقاوم ایستاده اندو اجازه تحمیل خواسته ها و نظرات آمریکا را در کشور نمی دهند؛ این دیدار موجب تقویت جایگاه ایران در عرصه های بین الملل شد؛ به گونه ای که ترامپ گفت الان وقت مذاکره نیست.

 

زارعی: کارشناس مسائل بین الملل :ترامپ به دنبال برگ برنده ای در انتخاب آتی است

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه رهبری در دیدار خود با شینزوآبه مذاکره با آمریکایی ها را به این علت که این مذاکره نوعی سرگرمی است رد نمودند افزود: آنچه که آمریکایی ها بیان می کنند مذاکره سرگرم کننده است که هیچ نتیجه ای برای جمهوری اسلامی ندارد و اتلاف وقت و بازی در زمین آمریکایی ها هست.

سعدالله زارعی در گفتگو با خبرنگار نافع، با  توجه به دیدار اخیر رهبر انقلاب با نخست وزیر ژاپن  گفت:  برخلاف ظاهر قضیه که آمریکایی ها درخواست مذاکره می دهند و طرف ایرانی رد میکند در واقع این آمریکایی ها هستند که عملا مذاکره را رد می کنند .

وی با بیان اینکه ایران در مذاکره با امریکای ها تعهداتی داده و به طور کامل به انها عمل کرده است افزود:  پایبندی ایران به تعهداتش  را بارها  بازرسان بین الملللی انرژی اتمی که داوربرجام به حساب می آیند اعلام کرده اند .

کارشناس مسائل بین الملل  تصریح کرد: حتی خود آمریکایی ها هم چندین نوبت اعلام کردند  که ایران به تعهداتش عمل کرده و این آمریکایی ها بودند که به مذاکره  پایبند نبودند  و عملا  آن را نقص کردند.

وی ادامه داد:  بنابراین مذاکره واقعی اگر وجود داشته مبتنی بر تعهد طرفین بوده  که از طرف آمریکایی ها نقص شده نه از طرف ایران وهمین الان هم ایران در حال اجرای تعهداتش  می باشد و آمریکا در حال  نقص تعهداتش است.

زارعی اظهار کرد:  اگر مذاکره یک سرگرمی باشد که یک طرف نه برای توافق بلکه برای یک سری اهداف سیاسی شخصی دنبال کلمه مذاکره باشد دلیلی ندارد که جمهوری اسلامی  به عنوان یک دولت وارد بازی سیاسی شخصی آمریکایی ها بشود.

وی با بیان اینکه رهبری در دیدار خود با شینزوآبه مذاکره با آمریکایی ها را به این علت که این مذاکره نوعی سرگرمی است رد نمودند افزود: آنچه که آمریکایی ها بیان می کنند مذاکره سرگرم کننده  است که هیچ نتیجه ای برای جمهوری اسلامی ندارد و اتلاف وقت و بازی در زمین آمریکایی ها هست.

کارشناس مسائل بین الملل  تصریح کرد: در واقع پذیر ش مذاکره از سوی جمهوری اسلامی امتیاز جدیدی است که ایران به آقای ترامپ  میدهد و این منطقی نیست  چرا که آنها در حالی بودند که اولا مذاکره را  نقص و ثانیا عظم خودشان را برای یک  مذاکره واقعی نشان ندادند.

 

هانی زاده: ترامپ فرد قابل اطمینانی نیست

هانی زاده، دیگر کارشناس سیاسی گفت: تجربه نشان داده است که دونالد ترامپ فرد قابل اطمینانی نیست و مذاکراتی هم که با کره شمالی داشته با شکست مواجه شده زیرا این فرد تصمیم های ناگهانی و غیر منطقی اتخاذ می کند.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص دیدار آبه شینزو نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری گفت: این دیدار از چند زاویه اهمیت بسیار بالایی داشت. از یک سو جایگاه ژاپن به عنوان یک کشور مهم اقتصادی در جهان و از سوی دیگر اینکه آقای آبه حامل پیامی از سوی دونالد ترامپ برای مقامات جمهوری اسلامی ایران بودند. همچنین اتفاقی که همزمان با دیدار آقای آبه با رهبر معظم انقلاب اسلامی در دریای عمان رخ داد و هدف هایی پشت سر آن نهفته بود بر اهمیت این دیدار افزود.

هانی زاده افزود: شخص دونالد ترامپ و تیم وی تمام ابزارهای تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران از جمله تهدید نظامی، اعمال تحریم های سنگین و منع صادرات نفت ایران را در طول ماه های اخیر به کار گرفتند تا شاید ایران را وادار به تسلیم کنند اما در جریان دیدار آبه شینزو و رهبر معظم انقلاب، رهبری به صورتی صریح و با اعتماد به نفس بسیار بالایی اعلام کردند که دونالد ترامپ شایسته پاسخ دادن نیست.

وی ضمن تأکید بر غیرقابل اطمینان بودن مقامات آمریکا تصریح کرد: حتی روسای جمهور سابق آمریکا نیز قابل‌اطمینان نیستند. به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ برای اینکه بتواند از ایران با عنوان برگ برنده‌ی انتخاباتی خود استفاده کند دست به ارسال پیام برای ایران زد که شکست خورد.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: دلیل این امر هم این است که دونالد ترامپ دو برگ برنده برای انتخابات ۲۰۲۰ در اختیار داشت که یکی مسئله معامله قرن بود که عملاً با شکست مواجه شد و اخیراً مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در برابر رهبران لابی صهیونیستی ایلات متحده اعلام کرد که امکان اجرایی شدن طرح معامله قرن وجود ندارد و دلیل این امر هم این است که ایران و جریان ها و جنبش های فلسطینی و محور مقاومت با این طرح مخالف هستند و گزینه دیگر و برگ برنده دیگری که می توانست در دست دونالد ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۰ باشد مسئله مذاکره با ایران بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی با پاسخ قاطع خودشان این برگ برنده را از دست دونالد ترامپ و تیم وی گرفتند و ثابت کردند که ایران کشوری نیست که با تهدید آمریکا تسلیم شود و ایران امکاناتی دارد که می تواند با تکیه بر این امکانات همه تحریم ها را پشت سر بگذارد.

وی ضمن بیان اینکه تجربه نشان داده است که دونالد ترامپ فرد قابل اطمینانی نیست و مذاکراتی هم که با کره شمالی داشته با شکست مواجه شده زیرا این فرد تصمیم های ناگهانی و غیر منطقی اتخاذ می کند، اظهار کرد: اختلافاتی که در حال حاضر بین ترامپ، چین و روسیه وجود دارد نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا از قدرت تعقل و منطق برخوردار نبوده و قابل اطمینان نیست.

هانی زاده گفت: این پاسخ کوبنده و منطقی ای که  رهبر معظم انقلاب دادند نشانه هوشمندی بالا و توان تحلیل بالای رهبر معظم انقلاب اسلامی است که اجازه ندادند ترامپ از ایران به عنوان برگ برنده انتخاباتی خود استفاده کند.

 

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛ رهبر انقلاب جواب بد عهدی آمریکا را داد

در همین باره معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که مواضع رهبر انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن قاطع، عزت مندانه و شجاعانه بود، گفت: رهبر انقلاب در این دیدار جواب بد عهدی آمریکا را داد.

پ  حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا آشتیانی در گفتگو با خبرنگار  قم فردا، با اشاره به دیدار اخیر نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب، اظهار داشت: رهبر انقلاب در این دیدار نشان دادند که انقلاب اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی بر اساس عزت و حکمت عمل می کند.

وی ادامه داد: حقیقتا ایشان در این دیدار عزت و غرور ملی ایران اسلامی را بار دیگر نشان دادند و علاوه بر این جواب قاطعی به خروج یک طرفه ترامپ از برجام دادند.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: رهبر انقلاب قاطعانه به نخست وزیر ژاپن فرمودند که من ترامپ را شایسته نمی دانم و هیچ پیامی برای ایشان ندارم اما به شما نکاتی راعرض می نمایم که نشان دهنده پشتوانه عظمیی مردمی و نظامی که از رهبر انقلاب پشتیبانی می کنند.

وی ادامه داد: در واقع این پشتوانه مردم است که رهبر انقلاب شجاعانه و قاطعانه در برابر یک کشور قدرتمند می ایستد و می گوید هیچ پیامی هم برای آن ندارد.

آشتیانی به قدرت نظامی و مردمی کشور اشاره کرد و ابراز داشت: نیروی های نظامی و مردم پشت سر مقام معظم رهبری هستند و همین پشتیانی موجب شده کشورمان در برابر ابرقدرت های جهان بایستد و قاطعانه گستاخی های آن ها را جواب دهد.

وی وجود رهبر معظم انقلاب را افتخاری برای نظام برشمرد و بیان داشت: باید قدردان هدایت های رهبر انقلاب باشیم و همواره آماده حرکت در مسیری باشیم که ایشان به ما نشان می دهند.

 

استاد دانشگاه گرگان:منطق مقاومت به فرستاده ژاپنی دیکته شد

رئیس بسیج اساتید گلستان هم گفت: در دیدار نخست وزیر ژاپن و مقام معظم رهبری «منطق مقاومت» و «اقتدار به فرستاده ژاپنی دیکته و نشان داده شد که جمهوری اسلامی ایران در مسیر عزت قرار دارد و امریکای بدعهدد قابل اعتماد نیست که حتی نامه اش خوانده شود.

به گزارش گلستان ما؛ غلامرضا منتظری اظهار کرد: قلمرو نگاه مردم به مواضع روشن  تصمیمات الهام گرفته از عنایات خداوندی رهبری معظم انقلاب ملت را در مسیر عزت و سر بلندی  قرار داده است.

وی افزود: بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری  آغازی بود برای گام دوم انقلاب که  باردیگر پرچمداری عزت و انقلاب و حفظ ارزش های اسلامی دوباره به جهانیان نشان داده و تاکید شد اگر منافع ما توسط امریکا به خطر بیفتند مقابل آن می ایستیم  و این رمز پیروزی ماست .

رئیس بسیج استانید گلستان به دوبع مذاکرات اشاره وتصریح کرد: از یک طرف رئیس یک قدرت استکباری  سعی می کند با واسطه های مختلف باب مذاکره را باز کند که یک صورت دارد و یک سیرت. صورت قضیه این طوراست که انها خود را صلح جو، صلح طلب، نشان بدهند اما سیرت و ماهیت این مذاکره ها کاملا برای ما آشکار است و ازموده را آزمودن خطاست

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری هم به صورت و هم به سیرت این مذاکرات واقفند، بیان کرد:  ممکن است شماری از افراد در سیرت این مذاکره خیلی وقوف نداشته، سطح آگاهیشان کم باشد و یا نخواهند بپذیرند و حرف هایی هم شاید دارند که ای کاش این مذاکره را می پذیرفتیم که خیلی از مشکلات و موانع اقتصادی و صنعتی ما برطرف می شود اما سیرت این مذاکره در طول تاریخ نشان داده است که به تعبیر حضرت امام (ره)  امریکا و سیاست مداران امریکایی قابل اعتماد نیستند.

 

علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان: تجربه تلخ مذاکره با آمریکا تکرار نشدنی است

مولوی عنایت اله رسولی زاده، امام جمعه شهرستان سرباز هم در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با نخست ‌وزیر ژاپن افزود: آمریکا این شیطان بزرگ غیر قابل اعتماد و دروغگو است به گونه ای که تاریخ گوای عدم پایبندی آنها به قول ها، توافق ها و مذاکرات است.

وی با بیان اینکه مذاکره با آمریکا نفعی برای هیچ کشوری در بر ندارد، گفت:  به فرموده رهبر انقلاب ترامپ شایسته هیچ پیام و پاسخی نبوده و نخواهد بود؛ و از آنجایی که در مذاکره با ایران هم پایبند به تعهداتش نبود این تجربه تلخ را ملت ایران دوباره تکرار نخواهند کرد.

رسولی زاده رمز پیروزی ملت ایران را اتحاد، همدلی و لایت پذیری عنوان کرد و ادامه داد: سخنان رهبر انقلاب فصل الخطاب و چراغ راه هدایت است بر این اساس هیچ فرد عاقلی با کشوری که پایبند به تعهدات و توافق هایش نیست مذاکره و سازش نخواهد کرد.

مولوی مجیب الرحمن رئیسی، امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق نیز در گفت و گو با شستون با اشاره به دید وسیع و نگاه بلند و صراحت مقام معظم رهبری در دیدار با نخست وزیر ژاپن، بیان کرد: برخی از مسئولین کوته فکر هستند که دید آنها تا مقابل پایشان است و مانند رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دید وسیع ندارند.

وی افزود: رهبر انقلاب نقشه ها و ترفند های دشمن که در پس مذاکره نهفته شده را می دانند و درک می کنند که آمریکا قصد دارد با انجام مذاکره چه برنامه هایی را اعمال کند.

امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق گفت: ملت ایران هوشیار و آگاه هستند و هیچ وقت فریب لبخند دشمن و اظهار دوستی و محبت مذاکره را نمی خورد.

مولوی رئیسی ادامه داد: با توجه به جنایت های ددمنشانه متعدد و مختلفی که از آمریکا در جهان اسلام به طور عام و در ایران اسلامی مشاهده کرده ایم، فریب مذاکره با وی را نخواهیم خورد.

وی با بیان اینکه آزموده را آزمودن خطاست و فرد عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود، خاطر نشان کرد:  اگر آمریکا در باطن صداقت داشت، در همان وهله اول تمامی تحریم هایی که به صورت ناجوانمردانه علیه ایران اسلامی وضع کرده بود را لغو می کرد نه اینکه هر بار به شدت تحریم ها علیه مردم ایران بیافزاید.

همچنین مولوی بلال مقدسیان،امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان نیز  در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ با اشاره به دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب، بیان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: «کشورمان هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد»، سران این کشور ثابت کرده اند که به تعهداتشان عمل نمی کنند.

امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان گفت: برجام آخرین امتحان و آزمونی بود که سران آمریکا در مقابل ملت مسلمان ایران در آن مردود شدند.

وی عنوان کرد: ترامپ رئیس جمهور آمریکا دروغگو و غیرقابل اعتماد است، قطعا مذاکره با چنین شخصی خلاف عقل است.

مولوی بلال مقدسیان ادامه داد: مذاکره با سران آمریکا و غربی ها برای کشورمان نه تنها چاره ساز نبوده که بلکه تحریم و فشار عاید ملت ما شده است.

 

شکاری، کارشناس سیاسی: آیندگان خواهند فهمید که به واسطه برجام چه بلاهایی بر سر کشور آمده است

 یک کارشناس سیاسی گفت: ترامپ همه چیز در حوزه مدیریتی خود را در اقتصاد و پول می بیند.

حامد میرشکاری در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز، افزود: ترامپ همه چیز در حوزه مدیریتی خود را در اقتصاد و پول می بیند و سیاست خارجی خود را نیز بر همین اصل بنا نهاده و پیگیری می کند.

وی ادامه داد: وقتی چند کشور و دولت در کنار هم می نشینند و توافقی بین المللی می کنند و یک رئیس جمهور این توافقی که چندین کشور در تصویب آن نقش داشتند را به هم می زند، مطمئنا آن رئیس جمهور و کشور دیگر قابل اعتماد نخواهد بود.

وی تاکید کرد: ترامپ تمام سیاست خارجی خود را در پول می بیند، در صورتی که سیاست خارجی همه چیزش پول نیست، ممکن است که طبق سیاستی که آمریکا دارد همواره تمامی دولتمردان آمریکا به دنبال تامین شدن منافع آمریکا باشند اما همیشه این منافع قرار نیست مالی باشد.

وی اضافه کرد: همیشه منافه یک کشور، پول نقد نیست ولی متاسفانه در دولت آقای ترامپ، سیاست خارجی منافع آمریکا براساس پول نقد برنامه ریزی شده است.

میرشکاری تصریح کرد: شاید برخی از مواقع بعضی از سیاست ها در کوتاه مدت به نفع آمریکا نباشد و جنبه اقتصادی نداشته باشد ولی در بلند مدت بتواند به سیاست های آنان کمک کند، نمونه بارز آن سیاست دولت اوباما می باشد که با سیاست خود توانست برنامه انرژی هسته ای و صنعت هسته ای ایران اسلامی را مدتی به عقب بیندازد.

وی گفت: دولت ترامپ به دنبال امتیاز گرفتن از ایران، کشورهای عربی و غیره است و برهمین اساس سیاست ها و برنامه های دولت خود را دنبال می کند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با نحست وزیر ژاپن، تاکید کرد: مذاکره با کشوری که در طول تاریخ پایبند تعهداتش نبوده و نیست، هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند.

 

صدرالحسینی، تحلیلگر سیاسی: هبر انقلاب محاسبات پمپئو و بولتون را نقش برآب کرد

دیگر کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این‌که فرمایشات رهبر انقلاب در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن عاقلانه‌ترین و منطقی‌ترین جملات بود گفت: با این سخنان رهبر انقلاب محاسبات پمپئو و بولتون در تقابل باقدرت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران نقش بر آب شد.

 سید رضا صدرالحسینی در گفتگو با خبرنگار قم فردا  با اشاره به دیدار اخیر رهبر انقلاب و نخست وزیر ژاپن، اظهار داشت: همه ناظران و تحلیل گران سیاسی اعتقاد دارند فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن بسیار قاطع و بسیار راهبردی و با پشتوانه های کاملاً قرآنی و دینی و انقلابی بود ، رهبر معظم انقلاب یک‌بار دیگر اثبات کردند که یک فرد انقلابی هستند و از الفاظ دیپلماتیک استفاده نکردند تا دیگر کشورها را راضی کنند.

وی گفت: صحبت‌های رهبر انقلاب ضمن ارزشی و انقلابی بودن، عاقلانه‌ترین و منطقی‌ترین جملات را بیان کردند به این دلیل که ایشان به تجربیاتی که جمهوری اسلامی ایران درگذشته در گفتگو با نمایندگان آمریکا داشتند اشاره کردند و این گفتگوها را به روز کردند و فرمودند که گفتگو با اوباما در خصوص برجام که چند سالی بیشتر از آن نمی گذرد را فراموش نکردیم.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: در حقیقت جمع فرمایشات مقام معظم رهبری را می توان جمع مصالح ملی منافع ملی و ارزش‌های دینی و اسلامی قرارداد در حقیقت ایشان فرمایشات خودشان را با صراحت قاطعیت و اقتدار تمام بیان کردند.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: واقعیت امر این بود که در شرایط کنونی ضرورت بیان صریح سیاست خارجی جمهوری اسلامی از جانب ایشان بسیار موردتوجه قرار گرفت و این ضرورت،  یک نیاز در شرایط کنونی جامعه ما و جامعه بین الملل است.

وی گفت: این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که با توجه به شناخت عمیق رهبر معظم انقلاب از سیاست خارجی و شرایط اقتصادی ایشان با عنایت به اشراف به این دو موضوع نخواستند مسئله اقتصادی کشور به گونه ای به بیرون از مرزها متصل شود.

 

معافی، کارشناس مسایل راهبردی: رهبر انقلاب اقتدار ولایی و انقلابی را به بهترین نحو به نمایش گذاشتند

 کارشناس ارشد مسائل راهبردی و سیاسی گفت: رهبر انقلاب اقتدار ولایی و انقلابی را به بهترین نحو به نمایش گذاشتند، عزت، حکمت و مصلحت حکومت علوی را یکجا به رخ جهانیان کشیدند و هوش راهبردی و نکته‌سنجی رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار نخست وزیر ژاپن را غافلگیر کرد.

 میثم معافی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، با اشاره به سفر اخیر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با وی، اظهار کرد: شینزو آبه نخست‌وزیر چشم‌بادامی ژاپن درحالی چهارشنبه برای یک دیدار دو روزه وارد تهران شد که ۳۶ سال پیش پدرش درحالیکه او در20 سالگی او را همراهی می‌کرد در قامت وزیر خارجه ژاپن به ایران آمد و امروز خود او به عنوان اولین نخست‌وزیر این کشور بعد از انقلاب به تهران آمده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ژاپنی‌ها در این سال‌های بعد از انقلاب به ایران نیامدند، افزود: دلیل این که چرا در این ۴۱ سال نخست‌وزیران ژاپن به ایران نیامده‌اند، پرواضح است چراکه روابط توکیو با تهران بعد از انقلاب اسلامی همواره تابع متغیر آمریکایی بوده و در این چهار دهه تحت تاثیر آن سیر نزولی داشته است.

کارشناس مسائل استراتژیک درمورد دستاوردهای احتمالی اقتصادی و تجاری سفر آبه به تهران، خاطرنشان کرد: علی‌رغم خوش‌بینی برخی‌ها نسبت به این سفر باید گفت که ژاپن به لحاظ سیاسی، استقلال لازم را هنوز کسب نکرده و مانند بسیاری از کشورهای غربی دیگر، پیرو سیاست‌های آمریکا است یعنی هر وعده‌ای که نخست‌وزیر ژاپن دهد حتما باید تابعی از سیاست‌های آمریکا را با خودهمراه کند وگرنه اعتبار عملیاتی نخواهد داشت.

این کارشناس اضافه کرد: وجود پایگاه‌های متعدد نظامی آمریکا در ژاپن، همواره هزینه‌هایی برای توکیو داشته و این کشور با وجود تقاضاهای زیاد مردمی، هرگز نتوانسته آمریکایی‌ها را از این کشور بیرون کند که این ناتوانی حتی بعضا باعث سقوط رهبران این کشور شده، همان طور که گاهی شعار علیه حضور نظامی آمریکا، باعث روی کار آمدن رهبرانی در این کشور شده است.

 

آصفری، نماینده ادوار: آمریکا رفتار دو گانه ای علیه کشورمان اتخاذ کرده است

کارشناس مسائل سیاسی گفت: رئیس جمهور آمریکا سیاست درستی را در خصوص ایران دنبال نمی کند و همواره در گفتمان و رفتار آمریکایی ها را در تضاد جدی با ایران می بینیم.

محمد حسن آصفری کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با راه آرمان؛ گفت: با نگاه با سوابق گذشته ارتباط ایران با ژاپن مشاهده می کنیم این دو دولت روابط خوب و تعامل سازنده بدون دخالت داخلی در امور یکدیگر دارند.

وی ادامه داد: دیدار شینزو آبه و سفر او به ایران پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی برای اولین بار شکل گرفته است و لذا از جهات مختلف دارای اهمیت است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به ملاقات ترامپ با نخست وزیر ژاپن پیش از سفر او به ایران اظهار کرد: رئیس جمهور آمریکا سیاست درستی را در خصوص ایران دنبال نمی کند و همواره در گفتمان و رفتار آمریکایی ها را در تضاد جدی با ایران می بینیم؛ به این صورت که از یک سو دولت آمریکا صحبت از مذاکره با ایران می زند و از سوی دیگر در هر زمان سیاست های فشار خود را علیه کشورمان افزایش می دهد.

آصفری افزود: آمریکایی ها از ابتدای پیروزی شکوهند انقلاب اسلامی ایران سعی داشتند تا مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند؛ از حمایت از رژیم طاغوت و ایستادگی در مقابل ملت ایران تا بلوکه کردن اموال و پول های ایران در بانک های آمریکایی، سرنگونی هواپیما مسافربری و حمایت از جریان منافقین مجاهدین خلق که همه این موارد نشان از سیاست خصمانه آمریکا علیه ایران دارد.وی بیان کرد: پیش از حضور آبه در ایران؛ روسای جمهور قبلی آمریکا نیز از طرق مختلف سعی در ارتباط با کشورمان بوده اند و در این راستا با اعمال فشار، دخالت در امور داخلی و محکوم کردن کشور در مجامع بین المللی اقداماتی را انجام می دادند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه این اقدامات نشان از رفتار دو گانه آمریکا دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد، تصریح کرد: دیدار رهبر معظم انقلاب با شینزو آبه در حالی انجام شد که رئیس جمهور آمریکا پیام مذاکره مستقیم با ایران را مطرح می کند.

آصفری افزود: این در حالی است که ترامپ و دولت او نسبت به تعهدات خود در برجام هیچ اقدامی را انجام ندادند و از اعمال فشار و دخالت در امرو داخلی کشورمان کوتاه نمی آیند و رئیس جمهور آمریکا پس از سفر خود به ژاپن تحریم ها را علیه جمهوری اسلامی ایران تشدید می کند.

وی با تأکید بر اینکه اقدامات رئیس جمهور آمریکا در سال هایی است که زنگ انتخابات به صدا در آمده است، گفت: سطح اقبال عمومی ترامپ در بین ملت آمریکا کاهش یافته است و او تحت فشار از ناحیه سیاستمداران، سناتورها، نخبگان و فرهیختگان آمریکایی است.

 

کارشناس مسائل سیاسی هرمزگان: با اعمال فشار نمی توان هیچ ملت آزاده ای را به زانو در آورد

کارشناس مسائل سیاسی هرمزگان با تاکید بر اینکه که مذاکره با آدم دروغگو خلاف عقل است، گفت: آمریکایی ها همواره دروغ سر لوحه کارشان بوده و با بوق تبلیغاتی و رسانه ای خود تلاش کرده اند که افکار عمومی را با خود همراه سازند.

حجت الاسلام و المسلمین بیرانوند، کارشناس مسائل سیاسی هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز با اشاره به دیدار اخیر رهبر انقلاب با نخست وزیر ژاپن اظهار کرد: صراحت ویژه رهبر انقلاب در مقابل نخست وزیر ژاپن به خوبی نشان می دهد که موضع ایران اسلامی در طول این چهل سال همواره مبنی بر صداقت در تعهدات، عمل و رفتار بوده است.

کارشناس مسائل سیاسی هرمزگان با بیان اینکه در طول چهل سال بعد از انقلاب همواره ایران دنبال ساخت سلاح هسته ای نبوده، گفت: بنابر فرمایش وفتوای حضرت آقاساخت سلاح هسته ای حرام شرعی است ودر طول این چهل سال ایران ثابت کرده که با تکیه بر توانایی های خود می تواندبه پیشرفت خود ادامه دهد.

بیرانوند با تاکید بر اینکه کشور آمریکا در طول این چهل سال همواره از هیچ کوششی برای تغییر حکومت در ایران کوتاهی نکرده است، گفت: در حال حاضر نیز نه تنها کوتاه نیامده اندبلکه ازهیچ کوششی علیه نظام جمهوری اسلامی کوتاه نخواهند آمد اما باید بدانند با اعمال فشار و تحریم نمی توانند هیچ ملت آزاده ای را به زانو در بیاورند.

کارشناس مسائل سیاسی هرمزگان خاطر نشان کرد: کسی که تعهدات خودش را قبول ندارد چگونه می توان دوباره به او اعتماد کرد و این خلاف عقل است و یک انسان عاقل همچین چیزی را نمی پذیرد و اینها در خیلی از مواضع خود در قبال ایران در طول انقلاب اسلامی صداقت نداشته اند بلکه همواره دروغ سر لوحه کار آنها بوده وبا بوق تبلیغاتی و رسانه ای خود تلاش کرده اند که افکار عمومی را با خود همراه سازند.

 

قناد باشی، کارشناس مسائل سیاسی: بیانات رهبری فضا را بر ایجاد برجام های بعد بست

قناد باشی گفت:آمریکایی ها به نخست وزیر ژاپن گفته بودند که خواستار تغییر سیستم و انقلاب ایران نیستند و این عقب نشینی آنها نوعی ضربه سنگینی به موقعیت آمریکا و جامعه آمریکا محسوب می شود.

به گزارش صبح زاگرس  جعفر قناد باشی بیان کرد: دیپلماسی مقاومت  یک نقطه عطف در جهان سوم محسوب می شود و تاکنون هیچ کشوری در برابر ابرقدرت های جهان با این بیان و با این لفظ و  جملات، برخورد نکرده است این موضوع ناشی از انقلاب اسلامی بوده و همچنین از شخصیت رهبر انقلاب به عنوان یک شخصیت نمونه در جهان و با تجربه های زیادی  که ایشان در عرصه سیاسی دارد، بیان شده است.

وی افزود: منطق مقاومت به عنوان سرفصلی جدید بوده که یک مقوله مردمی نیز محسوب می شود زیرا مردم کشور ما همواره خواستار قدرت مسئولان در برابر دولت‌های استکباری خصوصا آمریکا بوده و در این شرایط زمانی در برابر شخص ترامپ خواستار مقاومت هستند و این ایستادگی را مردم به عنوان بالاترین مرتبه موضع‌گیری می دانند یعنی ما می توانیم مردم کشور خود را از فرهنگ عاشورایی بشناسیم در این فرهنگ ایستادگی در برابر قدرت های بزرگ مطرح می شود.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: در فرهنگ عاشورایی پذیرفتن ظلم و فشار قابل قبول نبوده و مبتنی بر عقل است، در شرایط حاضر در افکار مردم موضوعی به نام منطق مقاومت، یک غرور مبتنی بر واقعیت محسوب می شود و دشمنان کوشش میکردند کشور  را از طریق نمایش قدرت نظامی و اقتصادی خود  تحقیر کنند اما ناکام ماندند، از طرفی بعد از صدسال سیاست های استعماری،  سعی کردند از طریق فرستاده خود ایران را پای میز مذاکره بکشانند ولی این موضوع محقق نشد که برای آنها نوعی ذلت و شکست  محسوب می شود.
 

خلیلیان کارشناس مسائل سیاسی: هیچ اعتمادی به آمریکا و هیات حاکمه اش نداریم

منوچهر خلیلیان کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز اظهار کرد: تجربه تاریخی روابط سیاسی دو کشور آمریکا و ایران نشان می دهد که کشور آمریکا بعد از انقلاب اسلامی متاسفانه در غالب های مختلف و در رنگ های مختلف شیطنت ها و فتنه هایی را علیه نظام جمهوری اسلامی داشته است .

وی با اشاره به اینکه از همان ابتدای پیروزی جمهوری اسلامی آمریکا جنگ های متفاوتی در غالب جنگ سخت ، نیمه سخت، جنگ نرم برای براندازی جمهوری اسلامی ایران راه انداخته است بیان داشت: هدف آمریکا از راه انداختن این جنگ ها از بین بردن نظام جمهوری اسلامی ایران است.

خلیلیان تصریح کرد: ما بارها از طرف آمریکا تهدید و تحریم شده ایم که البته اینها حکم جدیدی نیست و از اول انقلاب تا کنون این مسئله ادامه داشته است.

وی افزود: آنچه برای ما مهم بوده این است که اعتمادی به کشور آمریکا و هیئت حاکمه آمریکا چه در دوران دموکرات ها و چه در دوران اوباما و چه الان  نداریم .

انتهای پیام/

 

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: آمریکا برجام

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۸۴۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای مانور اضطرای در فرودگاه شهر یاسوج +تصاویر و فیلم
 • مانور طرح اضطراری دوسالانه فرودگاه یاسوج برگزارشد
 • تهدید جدید ترامپ؛ این بار علیه مهاجران
 • مانور طرح اضطرای در فرودگاه یاسوج برگزار شد
 • آخرین خبرها از همکاری های «اینستکس» و «ساتما»/مذاکره رییس کمیسیون بازار پول اتاق تهران با رییس اینستکس
 • آغاز مانور گروه تذکر لسانی و امر به معروف و نهی از منکر در خراسان رضوی
 • آتش و ترس این روزهای مراتع همدان/ ۷۰ منطقه مستعد حریق شناسایی شد
 • فری بیکن مدعی تحریم اینستکس از سوی آمریکا شد
 • رسانه آمریکایی مدعی شد:تلاش‌های تیم ترامپ برای بستن نهاد متناظر با اینستکس
 • کاربرد ارز دیجیتال ملی در حد مانور آمادگی!/ باید مردم را برای استفاده از ارزهای دیجیتال بین‌المللی آماده کنیم
 • تصویب نشدن FATF به اینستکس لطمه می زند
 • وزارت ارتباطات عملاً فیلترینگ تلگرام را اجرا نکرده است/ برگزاری بیش از ۹۰۰ مانور در سال ۹۸
 • نکاتی که درباره «تهدید کردن» و «تهدید شدن» باید بدانید!
 • برگزاری مانور مدیریت مصرف برق در تبریز
 • تهدید ایران برای خروج از برجام منطقی است
 • قطار اهواز هنگام مانور‌ از خط خارج شد
 • مرگ هژمونی آمریکا/ تحقیر آمریکا، مقاومت ملت!/ چهره کریه بازماندگان ناپلئون!
 • تاثیر مثبت نیروی مردمی در مواقع بحان و آتش سوزی
 • FATF را باید کنار برجام دید