در حالی خبر اقامت فرهاد نیلی در آمریکا با سکوت وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دولتی‌ها همراه شد که جامعه عمومی از دولت این سوال را دارند که چرا باید یک مسئول چندین ساله جمهوری اسلامی در کشوری اقامت گزیند که طبق اذعان مردان همین دولت، با آن در جنگ هستیم. ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷ اقتصادی پول | ارز | بانک نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اقامت فرهاد نیلی در آمریکا خبری بود که در هفته های اخیر در رسانه‌ها مطرح شد آنهم درحالی که اسناد خرید خانه 2500 متری نماینده سابق ایران در بانک جهانی به ارزش 705 هزار دلار نیز منتشر شد.

فرهاد نیلی برادر مسعود نیلی مشاور ویژه روحانی است؛ نیلی ها جزو اقتصاددانان لیبرال و نولیبرال موسوم به «حلقه نیاوران» هستند که اتفاقاً نقش مهمی در سیاستگذاری‌های اقتصادی کشور، دست‌کم از دوران ریاست جمهوری مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی داشتند. حلقه نیاورانی ها دست‌کم 3 دهه است بر نهادهای مهم اقتصادی چون سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و… سلطه دارند.

«فرهاد نیلی» برادر کوچکتر مسعود نیلی، یکی از چهره‌های آکادمیک به شدت تاثیرگذار بر سیاست‌های اقتصادی دولت است و مانند برادر عضو حلقه نیاوران است. این دو برادر به اقتصاد لیبرالی و تئوری «دست نامرئی» آدام اسمیت، برای همه بسیار دلداده هستند و خود این دو برادر در سخنرانی‌های متعدد، سمینارها و مقالات و کتب خود برای ترویج اقتصاد لیبرالی تلاش بسیار کرده‌اند.

فرهاد نیلی سال‌هاست در سطوح بالای مدیریتی در بانک مرکزی فعالیت می کرده و بعد بعنوان نماینده ایران در بانک جهانی از سوی وزارت اقتصاد منصوب شد. از سال 94 فرهاد نیلی به بانک جهانی رفت ولی پایان دوره ی 4 ساله حضور نیلی کوچک در آمریکا با خبر سوال برانگیزی همراه شد.

خانه لاکچری فرهاد نیلی در آمریکا+عکس

 

اسناد منتشر شده نشان میدهد که فرهاد نیلی قصد اقامت طولانی مدت در خانه اش در آمریکا را دارد. برخی می گویند اگر فرهاد نیلی پول این خانه را نقدی پرداخت کرده است باید از او سوال کرد که این حجم دلار را چطور تهییه کرده و اگر با دریافت وام بانکی خانه را خریداری کرده پس حتماً دیگر قصد بازگشت به کشور را ندارد چراکه دوره اقامات در آمریکا باید بیشتر از دوره بازپرداخت وام باشد.

سایت مشرق همزمان با انتشار این خبر نوشت: در بررسی عملکرد نیلی در طول چهار سال گذشته، اطلاعاتی به دست آمده است که آقای دکتر فرهاد نیلی منزلی را در ایالت مریلند آمریکا، شهر مونت‌گُمری خریداری کرده‌اند. شهری که در زمره مکان‌های ثروتمندنشین کشور آمریکا محسوب می‌شود. راستی‌آزمایی این موضوع، کار دشواری نیست. این منزل واقع در بخش چهارم و در منطقه 27 آن، در اواسط سال 2016 میلادی صورت گرفته است. از این رو باید به سایت دولتی داده‌های املاک و مستغلات ایالت مریلند رفت.

طبق این اسناد، آقای فرهاد نیلی در سال 2016 این خانه را به مبلغ 705 هزار دلار خریداری کرده است. در صورت صحت این موضوع، کسانی که آمریکا دیده‌اند اذعان می‌کنند که خرید خانه آن هم با این کیفیت، نشان دهنده تمایل صاحب آن به اقامت دایم در آمریکاست. در غیر اینصورت اقتصادی است که به اجاره خانه روی آورده شود. لذا به نظر می‌رسد آقای فرهاد نیلی تمایل دارد که در آمریکا اقامت طولانی مدت داشته باشد. البته هر فردی این حق را دارد که محل اقامت خود و خانواده خود را تعیین کند اما آیا این چنین فردی می‌تواند کشوری به عظمت جمهوری اسلامی ایران را در نهادهای بین‌المللی نمایندگی کند؟

حال مناسب است که مسئولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی توضیح دهند که چرا کسی که تمایل اصلی‌اش ماندن و اقامت در آمریکاست، چهار سال به عنوان نماینده ایران در بانک جهانی بوده است؟ عملکرد ایشان در دفاع از منافع ملی و معیشت مردم چه بوده است؟

هرچند  با گذشت دو هفته از انتشار خبر اقامت دائم فرهاد نیلی در آمریکا هنوز نه تنها واکنشی از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مطرح نشده است بلکه نزدیکان به حلقه ی نیاورانی ها که همواره داعیه وطن پرستی داشتند نیز اظهارنظری در این باره نداشته اند.

انتظار می رود افرادی که سال‌هاست در سطوح بالای کشور فعالیت کرده اند توضیحی درباره این انتصاب جنجالی آنهم با این پایان تلخ ارائه دهند.

به گزارش تسنیم، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی دو نهادی هستند که پس از جنگ جهانی دوم با هدایت آمریکا تاسیس شدند و نقش مهمی در نظم جدید ایجاد شده به رهبری آمریکا دارند. طبیعی است که حضور فعال ایران در این دو نهاد برجسته برای دولتمردان مختلف ایرانی اهمیت ویژه داشته باشد.

اما در طول سال‌های مختلف که جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی در این نهادها داشته است، گزارشی از عملکرد و فعالیت نمایندگان ایران در این نهادها منتشر نشده است.

انتهای پیام/

R1012123/P/S7,77,79/CT1

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شرط اقامت ۵ ساله اتباع خارجی در ایران اعلام شد؛ سرمایه‌گذاری ۲۰۰.۰۰۰ دلاری

آفتاب‌‌نیوز :

محمد نهاوندیان در نشست با فعالان اقتصادی و مدیران اداری شهرستان و منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: اصل ۴۴ مورد تاکید مقام معظم رهبری است و باید با بازتعریف وظایف و راهبردها در این زمینه تسهیل شود.

وی بیان کرد: مناطق آزاد پیشران توسعه هستند و می‌توانند به توسعه بخش خصوصی کمک کنند.معاون رئیس‌جمهوری در ادامه گفت: ستاد تجارت با افغانستان راه‌اندازی شده و به زودی ستاد تجارت با پاکستان نیز راه‌اندازی می‌شود تا بتوان بخشی از مشکلات صادر کنندگان و واردکنندگان را برطرف کرد.

نهاوندیان اظهار کرد: باید در مناطق آزاد شاهد تسهیل و توسعه تجارت باشیم تا سبب برقراری ثبات اقتصادی شود.وی ادامه داد: واردات در برابر صادرات طرح بسیاری خوبی است که در استان سیستان و بلوچستان تجار می‌توانند با پاکستان و افغانستان مبادلات تجاری داشته باشند و نیازهای مصرف کنندگان دو طرف را برطرف کنند.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی رئیس جمهوری گفت: باید منافع همسایه‌ها را نیز در تجارت و اقتصاد در نظر بگیریم تا به توسعه اقتصادی و امنیت پایدار منجر شود.نهاوندیان تصریح کرد: تجار و سرمایه‌گذاران افغانستان تمایل زیادی برای حضور در ایران دارند که باید زمینه حضور آنان را فراهم کرد.وی با اشاره به اعطای مجوز اقامت پنج ساله به اتباع خارجی در کشور خاطرنشان کرد: چنانچه فردی ۲۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری کند از این مزایا بهره‌مند می‌شود.

وی گفت: تمام موارد مطرح شده از سوی تجار و سرمایه گذاران بر اساس اولویت پیگیری می‌شود و تصمیمات خوبی برای حل مشکلات این استان در مرکز کشور گرفته خواهد شد.نهاوندیان بر رفع موانع تولید و صادرات در منطقه آزاد چابهار نیز تاکید و خاطرنشان کرد: توجه به تجارت و ترانزیت موجب توسعه این منطقه می‌شود.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی رئیس جمهوری همچنین یادآور شد: نوسان‌های ارزی مشکلات زیادی را برای کشور و تجار ایجاد کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۸۷۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استخراج بیت کوین، قاچاق انرژی الکتریکی است/ هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین، صنعت برق را به چالش کشاند
 • شرط اقامت ۵ ساله اتباع خارجی در ایران اعلام شد
 • شرط اقامت ۵ ساله اتباع خارجی در ایران
 • اقامت مسافران در مدارس، به نفع گردشگری یا به ضرر آن
 • ۲۰۰ هزار دلار در ایران سرمایه‌گذاری کنید اقامت ۵ ساله بگیرید
 • تورم ظالمانه ترین مالیات علیه فقرا/ درآمدزایی از سیاستهای تورمی یک توهم است
 • در محل اقامت خود کد بورسي بگيريد
 • ساماندهی بیش از ۱۰۰ خانه مسافر در گلستان؛ ۱۵۰ واحد بوم‌گردی میزبان گردشگران
 • عارف: دولت و مجلس با فساد و رانت مبارزه کنند
 • عارف: دولت و مجلس هیچ مصلحتی را بالاتر از مبارزه با فساد و رانت قرار ندهند
 • دولت و مجلس با فساد و رانت مبارزه کنند
 • چالش و درگیری؛ چاشنی دولت روحانی
 • حذف سیستم کدینگ در بخش بازرگانی به معنای ایجاد رانت برای وارد کننده است
 • دولت شک و تردید
 • رضا آذری: نمی‌گذاشتند در تیم شفر بازی کنم/ یک ساعت پیش از بازی ترکیب استقلال عوض می‌شد! / فرهاد مجیدی ایران را به المپیک می‌برد
 • فرهاد قائمی و سیدمحمدموسوی به تیم والیبال شهرداری ارومیه پیوستند
 • خارجي ها با 200.000 دلار سرمايه گذاري يا سپرده گذاري در ايران، اقامت 5 ساله مي گيرند
 • ائمه جماعت مساجد را موروثی نکنند/ رانت‌خواران به بدنه دولت نفوذ پیدا کردند
 • بحران اقتصادی ما با برخورد جزیره‌ای جواب نمی‌دهد/ سود ۳۰ میلیارد دلاری ایران از پذیرش نفس برجام