به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در همایش ارزیابی ۴ دوره فعالیت شورایاری‌ها و مشارکت اجتماعی در شهر تهران که امروز (چهارشنبه بیست و دوم خرداد ماه) برگزار شد، اظهار کرد: ارزیابی به هر صورتی که بخواهد انجام شود، لازم است شاخصه و پارامتر‌های مشخصی داشته باشد که من امروز در بحث ارزیابی عملکرد شورایاری‌ها پارامتر مشخصی را نمی‌بینم.

وی افزود: حس خوبی به من دست می‌دهد زمانی که از محله‌ها بازدید می‌کنم و می‌بینم شورایاران عملکرد مثبتی دارند و در راستای حل مشکلات محله از خود جنب و جوش خاصی نشان می‌دهند.

رفسنجانی ادامه داد: با این وجود شاهد هستیم که ارتباط شورایاران با شورای شهر بسیار کم است و ما تا به امروز شاهد نبودیم که شورایاری محله به شورای شهر تهران بیاید و گزارشی از عملکرد خود به ما ارائه کند و از ما برای حل مشکلات محله یاری بخواهد.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در گذشته شاهد بودیم که تعدادی از شورایاران برای مشکل خود به شورای شهر تهران مراجعه می‌کردند، اما امروز شاهد هستیم که شورایاران برای حل مشکلات، شهرداری نواحی و مناطق را ارجح‌تر می‌دانند و برای مشکلات خود به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

وی بیان کرد: این اقدام شورایاری‌ها نشان می‌دهد شاید در مدیریت بالادستی مشکلی وجود دارد که شورایاران مدیران پایین دست را برای حل مشکلات خود انتخاب می‌کنند و این مشکل باید حل شود.

رفسنجانی اضافه کرد: باید توجه کنیم علت آن که شورایاران برای حل مشکلات خود به مدیران پایین دست مراجعه می‌کنند، شاید این باشد که مدیران پایین دست عملکرد مثبت‌تری نسبت به مدیران پایین دست دارند و مصداق بارز این صحبت من بازدید‌هایی است که من از کلاته انجام می‌دهم و شاهد هستم شهرداران این نواحی و مناطق بسیاری از مشکلات را حل می‌کنند.

رئیس شورای شهر تهران گفت: در قانون اساسی بحث شورا‌ها در بند ۷ مطرح شده و در آئین نامه نوشته و به تصویب رسیده است که انجمن شورایاری باید به صورت قانونی تشکیل شود، اما متأسفانه دولت و وزارت کشور که باید لایحه را به مجلس ارائه می‌کرد، این اقدام را انجام نداده و فعالیت شورایاری‌ها را قانونی نکرده است.

وی با اشاره به نامه‌ای که از سوی سازمان بازرسی به دست رئیس شورای شهر تهران رسید، گفت: پس از برگزاری ۴ دوره انتخابات شورایاری‌ها شاهد هستیم که یک دفعه از سازمان بازرسی نامه می‌آید که انتخابات و فعالیت شورایاری‌ها غیرقانونی است و تا زمانی که آئین نامه آن تصویب نشود، انتخابات در تشکیل شورایاری نباید برگزار شود و کسانی که این اقدام را انجام دهند و در بحث انتخابات شورایاری هزینه کنند، مرتکب عمل خلاف شده‌اند و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

رفسنجانی ادامه داد: بعد از دریافت این نامه به سراغ آقای سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور رفتیم و به ایشان اعلام کردیم که چطور تا به امروز ۴ دوره انتخابات شورایاری‌ها برگزار شده است و امروز که شورای شهر پنجم یک دست اصلاح طلب می‌خواهد انتخابات شورایاری‌ها را برگزار کند، انتخابات آن ممنوع شده است؟

رئیس شورای شهر تهران گفت: در پاسخ آقای سراج به بنده اعلام کرد که در ۴ دوره انتخابات شورایاری‌ها من تمام ایرادات را مطرح کردم و آن‌ها قول رسیدگی دادند، اما تا به امروز رسیدگی در بحث رفع ایرادات موجود در انتخابات شورایاری‌ها انجام نشده است.

وی عنوان کرد: پس از اعلام نظر سازمان بازرسی کل کشور من بررسی‌های خود را به شکل جدی انجام دادم و متوجه شدم که مباحث و ایرادات مطرح شده در حیطه اختیارات شورای شهر تهران نبوده و این اقدام باید از سوی شورای عالی استان‌ها انجام می‌شد، یا در کنار آن‌ها معاونت مربوطه استانداری در دولت مباحث را مطرح می‌کرد و نه به صورت لایحه در مجلس تصویب می‌شد که در ۴ دوره فعالیت قبل شورایاری انجام نشده است.

رفسنجانی افزود: با ایرادات مطرح شده با آقای الویری رئیس شورای عالی استان‌ها جلسه‌ای برگزار کردم و قرار شد شورای عالی استان‌ها با استانداری جلسه‌ای داشته باشد و در این جلسات مشترک تمام ایرادات انتخابات شورایاری‌ها برطرف شود.

رئیس شورای شهر تهران گفت: امیدواریم که آقای الویری نامه‌ای را که به کمیسیون کلانشهر‌ها داده است، اجرایی و عملیاتی شود و پس از ۱۶ سال انتخابات شورایاری‌ها قانونمند شود.

وی تأکید کرد: امیدوارم دولت و شورای عالی استان‌ها این مسائل را پیگیری کنند که امیدوارم در انتخابات بعد شورایاری‌ها با مشکل یا منعی مواجه نشویم.

رفسنجانی بیان کرد: سوالی که امروز در این همایش مطرح شده این است که آیا شورای محله باید سیاسی باشد یا خیر و در سوال بعدی مطرح می‌شود که اگر شورای محله به صورت احزابی اداره شود موثرتر است یا اینکه به شکل نخبه پروری؟

رئیس شورای شهر تهران گفت: در پاسخ به این ۲ پرسش باید بگویم که من تا به امروز جمع‌بندی نکرده‌ام که بتوانم پاسخ دهم شورایاری‌ها اگر به صورت حزبی عمل کنند، موثرترند یا نخبه‌ها و دانش آموخته محله‌ها در انتخابات شرکت کنند و در رأس امور محله قرار گیرند.

وی بیان کرد: حس می‌کنم اگر انتخابات شورایاری‌ها سیاسی نشود، بهتر است. علت این حرف من این است که اگر انتخابات به صورت جزب و جناحی برگزار شود، موجب اختلاف بین اصلاح طلبان و اصول گرایان می‌شود و ممکن است با حزبی و سیاسی شدن انتخابات شورایاری‌ها در بین خود ما که در شورای شهر تهران مشغول به فعالیت هستیم نیز دو دستگی به وجود آید.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شورایاری مطالبه امروز جامعه است

به گزارش خبرنگار مهر، اولین گردهمایی اعضای هیات های اجرایی مناطق ۲۲ گانه پنجمین دوره انتخابات شورایاری های شهر تهران با حضور احمد مسجد جامعی رییس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها، محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران، محمد سالاری عضو و رییس کمیسیون شهرسازی شورا، عیسی فرهادی فرماندار تهران و معاونان شهردار تهران برگزار شد.

احمد مسجد جامعی در ابتدای این گردهمایی سخنان خود را با بیتی از اشعار حافظ آغاز کرد و گفت: شهر یاران بود خاک مهربانان این دیارمهربانی کی سرآمد شهر یاران را چه شد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و ضرورت وجود شورایاری ها در محله ها گفت: مهربانی زمینه شکل گیری هر گونه حرکت، نهادی، سازمانی و ساختاری است و ما هم باید برای یک شکل گیری شهر مهربان تلاش کنیم.

مسجد جامعی افزود: در مهربانی نکته ای که وجود دارد این است که همه باید احساس کنند در فضا سهم و نقش دارند، هیچ چیز مهمتر از این نیست که افراد حس کنند موثرند و حس کنند در سرنوشت خود و جمعشان نقش دارند.

رییس ستاد هماهنگی شورایاری ها گفت: این برنامه شورایاری و نهادهای اجتماعی و مدنی به نوعی زمینه مهربانی را در جامعه فراهم می کند و در ساختار اجرایی مدیریت شهری این مجموعه به هم پیوسته می توانند در اداره امور کمک کنند و موجب شکوفایی و خلاقیت شوند. این در حالی است که امروزه درآمد حاصل از صنایع خلاقیت در رتبه پنجم در دنیا قرار دارد و لذا اهمیت این امر بیش از پیش نمایان شده است.

این عضو شورای شهر گفت: این خلاقیت ها در فضاهایی به ثمر می رسد که بتوانیم فعالیت ها را اجتماعی کنیم و از این ظرفیت سازی استفاده کنیم. لذا در این مسیر شورایاری ها یکی از وظایفی که داشتند حل مسایل و مشکلات منطقه بود به عنوان مثال اگر روشنایی محل مشکل داشته باشد اینها بودند که به اداره برق مراجعه می کردند و مشکل برطرف می شد.

مسجد جامعی ادامه داد: وقتی سیاست کاهش مصرف انرژی ابلاغ شد به کار گیری لامپ های کم مصرف به خصوص در مغازه های میوه فروشی و ابمیوه فروشی که لامپ های پرمصرف نصب می کردند، از طریق همین شورایاری ها شروع و به محلات بسط داده شد.

وی افزود: یا وقتی سندی برای فاضلاب شهری تنظیم کردیم بنده این موضوع را منوط کردم به اظهار نظر شورایاری ها چرا که اینها در محل ساکن هستند و ملاک سخنان آنان بود. به عنوان مثال در شهر ری مثلاً همه ی گزارش ها حاکی از خوب اجرا شدن فاضلاب بود اما در صحبت با شورایار ها معلوم شد قطر لوله ها و شیب لوله ها به نحوی نیست فاضلاب به جاهایی که باید سرازیر شود و لذا در مواقع بارندگی حجم آب پس می زد. این ظرفیت شورایاری ها ست که ما از آن غافل بودیم و می توانستیم با استفاده از ظرفیت آنان این نقیصه را جبران کنیم. اینها مواردی است که شورایار ها می توانند نقش و تاثیر داشته باشند.

مسجد جامعی در ادامه خاطر نشان ساخت: از جمله اثر گذاری شورایارها می تواند نقش آنان در تدوین بودجه محلی باشد، ما می توانیم این محمل را برای آنان آماده کنیم و حتی به آنان آموزش دهیم که بودجه نویسی چیست و چه تفاوتی بین بودجه نویسی محلی و ملی و منطقه ای وجود دارد. این کاری بود که در دوره سوم به آن تاکید داشتیم. لذا واضح و مبرهن است که نقش شورایاری ها به هیچ عنوان تشریفاتی نیست و آنان می توانند منشا اثر باشند.

رییس ستاد شورایاریها در ادامه سخنانش تاکید کرد: در جلسات شورایاری ها معنای کار جمعی تجلی می یابد همچنانکه نمایندگان نیروی انتظامی و آموزش و پرورش در این جلسات حضور دارند و به عنوان مثال برای امنیت یک نقطه تصمیم گرفته می شود. پلیس کیوسک می گذارد، شهرداری هزینه را تقبل می کند و اداره برق روشنایی محل را تا می ن می‌گرداند. این یعنی همان کار جمعی.

مسجد جامعی تصریح کرد: هیچکس به تنهایی نمی تواند مشکلات تهران را حل کند اگر ادعایی شد. بدانید از اصول اولیه مدیریت بی بهره است. البته در چند سال قبل افرادی بودند که ادعا می کردند در ۶ ماه مشکلات تهران را حل می کنند و از این ۶ ماهه زیاد داشتیم و داریم.

رییس ستاد هماهنگی شورایاری ها با بیان اینکه ما باید بستر ساز ظرفیت نظارت معتمدین باشیم گفت: ما تجربه انتخابات دو مرحله ای شورایاری ها را داشتیم که در آن زمان از معتمدین به عنوان هیات نظارت بهره گرفتیم کاری که در دوره سوم انجام شد ولی در دوره چهارم شوراها اقدامی در این جهت صورت نگرفت هر چند که هیات نظارت در دوره چهارم هم خوب اقدام کرد.

عضو شورای شهر تهران یاد آور شد: با شورایاری ها می توان مدیریت شهری را تمرین کرد چرا که زمانی می توانیم موفق شویم که ادبیات مشترک بین ما ایجاد شود و این ادبیات مشترک هم با آموزش و برگزاری کلاس به طور ۱۰۰ درصدی محقق نمی شود بلکه با فعالیت مشترک کارگاهی است که محقق می شود.

وی در ادامه افزود: با شورایاری ها می توان دموکراسی، مردم سالاری و کار کردن با هم دیگر را تمرین کرد. با شورایاری می توان تمرین حل مسئله با کمک یکدیگر، افزایش مشارکت سطح عمومی در حل مشکلات را می توان تمرین کرد و این دستاورد های نهاد شورایاری است.

مسجد جامعی در ادامه سخنان خود گفت: شورایاری ها کار سیاسی نمی کنند و نباید اقدامات خود را بر محور کارهای سیاسی بنا بگذارند همانطور که کار سیاسی نمی کنیم.

مسجد جامعی در ادامه با اشاره به وظایف شورای شهر در انتخابات شورایاری ها گفت: نخستین وظیفه ما برگزاری انتخابات پرشور و سالم و با مشارکت حداکثری است.

وی ادامه داد: در شرایط اقتصادی و اجتماعی که سبب شده احساس خستگی درفضای عمومی گسترش یابد می توانیم با برگزاری انتخابات مشارکت پذیر با حداکثر مشارکت این را سامان دهیم و این مهم هم داوطبین و هم رای دهندگان را در بر می گیرد.

رییس ستاد هماهنگی شورایاری ها گفت: در مرحله دوم ما باید فضا را برای مشارکت همه اقشار فراهم کنیم. هیچکس نباید فکر کند در انتخابات برای نامزد شدن یا رای دادن فضا برای او تنگ می شود. ما باید به واقع از حقوق انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان دفاع کنیم. هیچکس نباید فکر کند که رای اش واقعی و تاثیر گذار نیست.

مسجد جامعی اضافه کرد: درست برگزار کردن انتخابات نیز وظیفه دیگر ما است، در حقیقت آنچه از گفتمان اصلاحات انتظار می رود این است که انتخابات درست برگزار شود و شرایط برای حضور همه افراد محیا شود.

به گفته مسجد جامعی تبیین و تبلیغ کار اصلی ما است. این انتخابات باید با شمارکت حداکثری برگزار شود و اینگونه نباشد که مانند دوره قبل از شهرک اکباتان که ۱۴۰ هزار نفر سکنه دارد شورایار با ۴۰۰ رای اعتبار نامه بگیرد. لذا تبیین و تبلیغ نهاد شورایاری یک وظیفه مهم برای ما است. شرایط انتخابات باید به نوعی باشد که شوق برانگیز باشد.

مسجد جامعی افزود: ببینید در موضوع تببین شورایاری مثال بارزی وجود دارد به عنوان نمونه همه مناطق اعتباری دارند در راستای لکه گیری آسفالت و هر ساله هم این اعتبار تخصیص می یابد اما این در حالی است که در خیلی محلات مشکلات اصلی از جنس دیگر است به عنوان نمونه در یک محله مشکل اصلی حیوانات موذی هستند. این مهم هم توسط شورایاری است که به گوش مدیریت محله و منطقه می رسد. لذا باید جایگاه شورایاری به درستی تبیین شود.

مسجد جامعی همچنین ابراز امیدواری کرد حضور زنان و جوانان در این انتخابات پر شور تر از گذشته باشد. گرچه در دوره چهارم حضور زنان از دوره سوم کمتر بود و امیدواریم در این دوره از انتخابات حضور زنان افزایش یابد.

وی یاد آور شد: البته در این مسیر نباید از کنار حضور پیشکسوتان نیز به سادگی گذشت. به یاد داریم که در دوره سوم شوراها و در قانون مربوط به شوراها بند ایجاد انجمن های محلی از سوی مجلس شورای اسلامی در معرض تهدید قرار گرفته بود و همین پیشکوستان مورد اعتماد نمایندگان مجلس بودند که این تهدید را مرتفع نمودند. لذا باید از ظرفیت جوانان در کنار پیشکسوتان توامان بهره برد.

مسجد جامعی در ادامه با تشکر از مسئولان دولتی در راستای فراهم آوردن مقدمات انتخابات گفت: ما توانستیم مصوبه برگزاری انتخابات در دوره چهارم را تجدید و تمدید کنیم که جای تشکر از مقامات دولتی دارد و امیدواریم همه دستگاه ها که موظف به همکاری در برگزاری این انتخابات شده اند به نحو احسن به وظایف خود عمل کنند و شاهد برگزاری یک انتخابات سیالم و پر شور باشیم.

مسجد جامعی همچنین از شهرداران مناطق و نیروی انتظامی نیز تشکر به عمل آورد و گفت: هر چند در دوره سوم ما انتخابات را بدون حضور نیروی انتظامی و فرمانداری برگزار کردیم ولی امروز با حضور این عزیزان امیدواریم شاهد برگزاری انتخابات با حداکثر مشارکت باشیم. امروز شورایاری تبدیل به یک مطالبه برای جامعه شده و وقتی جامعه چیزی را طلب کند راه خود را باز خواهد کرد.

کد خبر 4651930 نورا حسینی

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: شورای شهر تهران شورایاری ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۹۱۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لزوم دعوت ازنخبگان وسرشناسان محلات برای شرکت در انتخابات شورایاری
 • مدیریت محله سیاسی نیست/ درگیری جناحی شورایاری را تضعیف می‌کند
 • هاشمی: برای انتخابات شورایاری‌ها نباید لیست داد
 • محسن هاشمی: احزاب به انتخابات شورایاری‌ها نگاه سیاسی نداشته باشند
 • احزاب سیاسی در موضوع شورایاری مستقیما مداخله نکنند
 • درگیری‌های سیاسی از آسیب‌های شورایاری‌هاست
 • انتخابات شورایاری ها سیاسی نشود
 • احزاب سیاسی در موضوع شورایاری مستقیما مداخله نکنند/ مدیریت محله وشورایاری را سیاسی و لیستی نکنیم
 • رأی گیری انتخابات شورایاری‌ها به صورت الکترونیک برگزار می‌شود / فرآیند ثبت نام کاندیداها غیر حضوری است
 • جزئیات برگزاری الکترونیکی انتخابات شورایاری‌ها اعلام شد
 • ضرورت ارائه گواهی عدم سوء پیشینه از سوی نامزدهای انتخابات شورایاری‌ها
 • آمادگی استانداری و فرمانداری تهران برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها
 • انتخابات شورایاری‌ها ۴ مرداد در ۳۵۲ محله پایتخت برگزار می‌شود
 • چرا اصلاح طلبان به انتخابات شورایاری‌ها پیله کرده‌اند؟/ تهران اسیر مشکلات؛ شورای شهر دنبال شورایاری‌!
 • برگزاری انتخابات شورایاری‌ها؛ ۴ مرداد
 • برگزاری انتخابات شورایاری ها در1800 شعبه اخذ رأی با 8 هزار صندوق رأی در 352 محله
 • برگزاری انتخابات شورایاری ها ۴ مرداد ماه
 • تهران| بودجه ۶ میلیارد تومانی برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها
 • 4 مرداد زمان برگزاری انتخابات شورایاری