به گزارش وانانیوز، 

کشورهای عضو سازمان ملل قصد داشتند که تا سال ۲۰۲۵ میلادی شمار کودکان کار را به صفر برسانند. با وجود کاهش تعداد این کودکان اما هنوز ۱۵۲ میلیون کودک کار می‌کنند.

"دویچه‌وله" در گزارشی به مناسبت این روز به نکات قابل ملاحظه‌ای اشاره کرده که به شرح زیر است:

از هر ۱۰ کودک یک نفر کار می‌کند

به گزارش یونیسف، صندوق کمک به کودکان سازمان ملل، در حال حاضر ۱۵۲ میلیون کودک در سراسر دنیا کار می‌کنند تا به بقای خانواده‌شان کمک کنند. بیشتر این کودکان در آسیا و آفریقا زندگی می‌کنند. بنابر آمار در مجموع شمار کودکان کار در جهان کاهش یافته است. در سال ۲۰۰۰ حدود ۲۴۶ میلیون کودک کار می‌کردند. با این حال روند کاهش شمار این کودکان آهسته است.

کودک کار کیست؟

یونیسف کسانی را کودک کار می‌خواند که به کارهایی مشغولند که کودکان برای انجام آن‌ بسیار جوان‌ هستند یا برایشان خطرناک است یا استثمارگرانه است و جلوی پیشرفت فکری و روانی آن‌ها را می‌گیرد یا مانع تحصیل آن‌ها می‌شود. این تعریف در کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل نیز آمده است.

افزایش کودکان کار در مناطقی از آفریقا

شمار کودکان کار بخصوص در آسیا و پاسیفیک و آمریکای جنوبی کاهش یافته است. برعکس بر تعداد آنان در مناطقی از آفریقا افزوده شده است. یونیسف علت این امر را وضعیت بد اقتصادی این مناطق و افزایش کشمکش‌های مسلحانه و بلایای طبیعی می‌داند.

کار حین فرار

شمار کودکان خانواده‌های پناهجو که مجبور به کار کردن هستند هم افزایش یافته است. هر چه دوره آوارگی خانواده‌ای طولانی‌تر باشد، امکان اینکه فرزندان آن مجبور به کار شوند بیشتر است، چون بسیاری از خانواده‌ها در راه فرار و آوارگی هست و نیست خود را از دست می‌دهند و باید راه‌های تازه‌ای برای ادامه حیات بیابند.

خیاطی به جای تحصیل در مدرسه

شمار زیادی از کودکان خانواده‌های پناهجو در ترکیه گاه تا ۱۰ ساعت در روز یا حتی بیشتر کار می‌کنند. یونیسف می‌خواهد با برنامه‌های آموزشی ویژه در مناطق بحرانی با کار کودکان پناهجو مقابله کند.

چه باید کرد؟

سازمان‌های امدادگر معتقدند برای آنکه بتوان به طور اساسی با کار کردن کودکان مقابله کرد باید دولت‌ها را ملزم ساخت تا تحصیل در مدرسه را اجباری کنند و سن قانونی برای اشتغال را به گونه‌ای تعیین کنند که برابر با زمان پایان تحصیل در مدرسه باشد. یک سازمان کمک به کودکان در این باره می‌گوید که در ضمن بازرسان دولتی باید تقویت و کارفرمایانی که کودکان را استثمار می‌کنند جریمه شوند.

آموزش به عنوان راه حل اصلی

یونیسف می‌گوید برای حفاظت کودکان از استثمار باید شرایط زندگی آنان را تغییر داد و بودجه بیشتری را به آموزش و پرورش کودکان و نظام‌های بهداشتی و اجتماعی اختصاص داد.

لزوم مقابله شدیدتر با کار کودکان

اگر کاهش شمار کودکان کار به همین آهستگی پیش برود، تا سال ۲۰۲۵ هنوز ۱۲۱ میلیون دختر و پسر کوچک در سراسر جهان مشغول کار خواهند بود. بدین ترتیب سازمان ملل باید تاریخ جدیدی را برای به صفر رساندن تعداد کودکان کار تعیین کند.

انتهای پیام

 

منبع: وانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نوزادربایی نخستین گام پایمال شدن حقوق کودک

فرشید یزدانی رئیس انجمن حمایت از حقوق کودکان  اخیراً خبری در خصوص ربودن کودکی در یکی از بیمارستان‌ها در رسانه‌ها آمده بود، خبری که قبلاً نیز مواردی از آن را شنیده بودیم. گرچه می‌توان آن را به یک عمل مجرمانه فردی تقلیل داد و خواهان پیگیری پلیس برای یافتن کودک ربوده شده شد که قطعاً امری است واجب و لازم به پیگیری. اما در کنار این پیگیری توجه به ابعاد اجتماعی و حقوقی این مسأله نیز حائزاهمیت است. مطابق ماده 35 پیمان نامه جهانی حقوق کودک، که به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسیده است و بدین واسطه در حکم قانون داخلی است، «کشورهای طرف کنوانسیون تمام اقدامات ضروری ملی، دو یا چند جانبه را برای جلوگیری از ربوده شدن، فروش یا قاچاق کودکان به هر شکل و به هر منظور عمل خواهند آورد.» بنابراین دولت‌ها وظیفه دارند که شرایط حفاظت از کودکان در مقابل ربوده شدن را فراهم آورند و در مقابل این جرم پاسخگو باشند. در این مورد خاص لازم است مسئولان بیمارستان نیز در چارچوب وظایف خود در این خصوص پاسخگو باشند و فرآیندهای اجرایی در بیمارستان در جهت پیشگیری از تکرار چنین اتفاقاتی مورد بازنگری قرار گیرد.  از نظر دیگر مفاد مرتبط با حقوق کودک نیز این مسأله قابل توجه است؛ مواردی مانند حق کودک از زندگی با خانواده، ثبت تولد بلافاصله بعد از تولد و برخورداری کودک از امکانات رفاهی مناسب و.... مواردی که حداقل در وهله اول به نظر می‌رسد این حقوق از کودک ربوده شده سلب می‌شود اما انگیزه‌های این ربودن می‌تواند بر این مسأله اثر‌گذار باشد گرچه به‌طور قطع خود این اقدام (ربودن کودک و جدا کردن او از خانواده) گام نخستین بر پایمال شدن حقوق آن کودک به شمار می‌رود. از نظر تبیین دلایل این ربایش بواسطه نبود پژوهشی مشخص در این زمینه حتی به‌صورت مورد کاوی(مطالعه موردی) به نظر می‌رسد گمانه‌های زیادی برای این مسأله می‌توان در نظر گرفت. نخست آنکه کودکان توسط باندهای خلافکار برای سوء استفاده از آنان در اقدامات مجرمانه ربوده می‌شوند. این بدبینانه‌ترین نگاه به این مسأله است. دلیل دیگر این ربودن که احتمال بیشتری بر آن متصور است ربودن و فروش کودکان به خانواده‌هایی است که بچه دار نمی‌شوند و برای داشتن فرزند حاضر به چنین معامله‌ای هستند. گرچه ممکن است از شرایط پیشینی آن کودک خبر نداشته باشند. مثلاً به آنها گفته می‌شود که خانواده‌ای امکان نگهداری کودک را ندارند و حاضرند در قبال وجهی کودکشان را به ایشان بسپارند. البته وجه دیگری نیز ممکن است که به وجه دوم بسیار نزدیک است؛ ربودن کودک توسط خانواده بدون کودک به‌طور مستقیم. گرچه در مورد اول حقوق کودک ربوده شده به وجه شدیدتری مورد تعرض قرار می‌گیرد اما در هر دو صورت خود ربودن کودک و جدا کردن او از خانواده اصلی کاملاً مغایر با حقوق کودکان است. اگرچه این منطق را نیز می‌توان در نظر داشت خانواده‌ای که بچه را تحویل گرفته‌اند تمامی تلاش خود را برای زندگی بهتر کودک به‌کار می‌برند و شاید بتوان آینده خوبی برای آن کودک متصور شد اما مبنای این زندگی خود در مغایرت با حقوق اولیه آن کودک به‌شمار می‌رود. در پایان ذکر این نکته ضروری است که باید آگاهی و آموزش‌های لازم به خانواده‌ها داده شود که در مراقبت بیشتر از فرزندانشان در هر سنی بتوانند نقش مؤثرتری بازی کنند. این آموزش‌ها در کنار آموزش‌های فرزند پروری می‌تواند در آغاز تشکیل خانواده توسط نهادهای مرتبط ارائه شود و در کنار آن رسانه‌های مختلف نیز بنا به وظیفه‌ای که در این زمینه دارند در بسط این آموزش‌ها اقدام لازم را به عمل آورند.

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: کودک کار

منبع این خبر، وبسایت vananews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۹۲۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فضای مجازی روز به روز کودکان را از لحاظ تربیتی از دست ما می‌گیرد رتبه دوم کودک همسری شایسته آذربایجان شرقی نیست
 • روایتی دلخراش از شکنجه‌ کودک ٥ساله در کارواش
 • ‌کودکان خط قرمز جوامع هستند
 • سیاوشی: فرصتی به طرح لایحه ممانعت از کودک همسری داده نمی‌شود چون گفته می‌شود حساسیت‌برانگیز است
 • حقوق کودک نیز جزو حقوق بشر است
 • برنامه راهبردی اصفهان برای شهر دوستدار کودک مشخص شد
 • موضوع کودکان کار با نگاه قضایی و سیاسی غیرقابل حل است
 • رتبه دوم کشوری آذربایجان شرقی در زمینه کودک همسری
 • کودکان کار و مسوولیت اجتماعی ما
 • دیوار کشی بین مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی نادرست است
 • ترکیه طرفدار کودک شو است
 • استعداد هنری کودک بداهه کشف نمی شود
 • طرح «کودک کتابدار»؛ تصمیم گیری کودکان برای کودکان
 • وضعیت کودکان کار در ایران چگونه است؟ + اینفوگرافیک
 • شورای نگهبان اجازه تصویب و اجرای لایحه حمایت از حقوق کودکان را نمی‌دهد/ باید فقر کودکی را ریشه‌کن کنیم/48 هزار کودک، شناسنامه ندارند
 • وضعیت کودکان کار در ایران
 • شمار مجلدات المعجم به ۶۰ خواهد رسید
 • با کنوانسیون جهانی حقوق کودک فاصله زیادی داریم
 • شیراز و مرودشت بیشترین تعداد کودکان کار را در استان فارس دارند