به گزارش وانانیوز، 

 فرهاد قلی نژاد با اشاره به اهمیت محیط زیست افزود: خوشبختانه در ماه‌های اخیر ائمه جمعه استان ورود خوبی را به مسائل زیست محیطی به ویژه در بحث آلایندگی‌ها داشته اند.

وی با اشاره به بخش محیط زیست انسانی استان بوشهر: به دلیل برخورداری از سواحل و دریا یک جغرافیای حساس از لحاظ آلودگی‌های زیست محیطی اعم از آب، خاک، هوا، زباله و پسماند داریم که نیاز است تحت نظارت جدی قرار داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر با تاکید بر ضرورت نظارت جدی بر آلودگی‌های زیست محیطی عنوان کرد: در بخش صنایع شاهد استقرار تعداد زیادی از صنایع سنگین نفت و گاز در جنوب استان بوشهر بوده ایم. استقرار واحدهای متعدد پتروشیمی، میدان گازی و منطقه ویژه اقتصادی پارس که موجب ورود حجم فراوانی از آلاینده‌های متعدد به هوای استان، دریا و سایر اکوسیستم‌ها شده است.

قلی نژاد خاطرنشان کرد: شهرستان‌هایی چون عسلویه، کنگان، جم و دیّر که متأسفانه به دلیل عدم وجود امکانات پایش در سالهای گذشته پایش های زیست محیطی از این مناطق دقیق نبوده است و امیدواریم با وارد مدار شدن دستگاه‌های محیط زیست در این مناطق، پایش های زیست محیطی واقعی‌تر و جدی تر شود.

وی با اشاره به فعالیت دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا در عسلویه و کنگان بیان کرد: این دستگاه‌ها تنها ذرات و بعضی از گازهای آلوده مثل ناکس ها و ترکیبات سولفور را اندازه گیری می‌کند که اینها کافی نیست و به دلیل نقصی که در این ایستگاه‌ها و سایر پارامترهای آلودگی داشتیم، پیشنهاد کردیم که مرکز پایش زیست محیطی کنگان و عسلویه در جنوب استان فعال شود و خوشبختانه این موضوع جزو پروژه‌های تصویب شده در سفر ریاست جمهوری به استان بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر یادآور شد: استقرار هر صنعت محیط زیستی در استان باید مطابق با طرح آمایش سرزمین باشد و تاکید ما بر این است که پروژه‌ها و طرح‌های صنعتی و صنایع بزرگ حتماً دارای گزارش ارزیابی یا پیوست‌های زیست محیطی باشند.

فرهاد قلی نژاد با بیان اینکه در سه سال اخیر سازمان محیط زیست اجازه نداده هیچ صنعتی بدون مطالعات زیست محیطی در استان بوشهر آغاز به کار کند، گفت: این موضوع در سال ۹۷ از سوی ما جدی تر شده و حتی صنایعی که بدون ارزیابی‌های زیست محیطی و مطالعات و اخذ مجوز از سازمان محیط زیست شروع به کار کردند را متوقف کردیم و تاکید ما بر ادامه فعالیت صنایع پس از دریافت مجوزهای زیست محیطی از سازمان حفاظت زیست محیطی بوده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از پروژه‌های متوقف شده در این راستا، مخازنی بود که استحصال دریا انجام می‌دادند، افزود: هم‌اکنون سه پروژه در این حوزه متوقف شده است، دو پروژه مربوط به شهرداری‌های جنوب استان که با حکم قضائی متوقف شده اند، همچنین یک پروژه صنعتی که با استقرار خود سبب تخریب و استحصال دریا شده بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر عنوان کرد: متأسفانه برخی از پروژه‌های صنعتی استان در عسلویه و کنگان پس از استقرار دست به استحصال هکتارهای فراوانی زده‌اند که موجب تخریب اکوسیستم دریا شده است. در پیگیری یکی از این موارد در شهرستان دیر، رأی قطعی مبنی بر تخلف صادر شده و پرونده در مرحله اجرای احکام قرار دارد.

قلی نژاد تصریح کرد: این قول را می‌دهیم که هیچ پروژه‌ای در استان بوشهر بدون دریافت مجوز زیست محیطی آغاز به کار نکند و ما هر پروژه‌ی بزرگی را که بدون مطالعات ارزیابی زیست محیطی باشد ابتدا با اعلام اخطاریه از فعالیت آن ممانعت کرده و در صورت سرپیچی از طریق قضائی اقدام می‌شود.

وی تاکید کرد: بخشی از مصیبت ایجاد شده در جنوب استان بسیاری از پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های مستقر در عسلویه و کنگان هستند که در مرحله استقرار مجوزهای زیست محیطی را دریافت نکرده اند و عملاً فاقد پیوست‌های زیست محیطی هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر اظهار کرد: مهمترین مشکل ما در عسلویه و کنگان اول با بخش پالایشگاه‌های گازی و بعد پتروشیمی‌ها است. چون بسیاری از پتروشیمی‌ها با تاکید سازمان محیط زیست در راستای استانداردسازی خروجی‌ها حرکت کردند، به طوری که تعدادی از این پتروشیمی‌ها در سال‌های پیش به عنوان صنعت سبز موفق به اخذ استانداردها شده اند.

این مقام مسئول بیان کرد: مشکل امروز ما در جنوب استان آلودگی هوا توسط ترکیبات سولفور (دی اکسید سولفور) است که موجب بحرانی شدن وضعیت بعضی از مناطق شهرستان عسلویه شده است. عمده ترکیبات سولفور از پالایشگاه‌های گازی تولید می‌شود و حتماً نیاز به اقدامات فوری در این زمینه وجود دارد.

فرهاد قلی نژاد ادامه داد: فقدان تصفیه خانه فاضلاب مرکزی پالایشگاه‌ها یکی دیگر از مشکلات عسلویه و کنگان می‌باشد که اکوسیستم دریایی را در معرض خطر قرار داده است.

بدسوزی فلرها در عسلویه

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر گفت: فلرینگ ها و بدسوزی فلرها در عسلویه موضوع مهم دیگری است که پالایشگاه‌های گازی بیشترین حجم فلرها را به خود اختصاص داده اند، هر چند که بعضی از پتروشیمی‌های ما هم آلوده هستند.

وی افزود: بر این اساس وزارت نفت راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا در کنگان و عسلویه و جلوگیری از آلودگی دریا و کنترل بو در منطقه ارائه کرده که ما نپذیرفته و به دنبال پشتوانه قانونی، حقوقی و اجرایی برای این راهکارها بودیم. خوشبختانه با پیشنهادی که از سوی استان بوشهر شد، تشکیل کارگروه ملی کنترل آلودگی هوای شهرهای جنوبی استان به تصویب ریاست جمهوری و هیأت دولت رسید و هم‌اکنون استان بوشهر دارای تصویب نامه در این خصوص است.

قلی نژاد تصریح کرد: کارگروه ملی کنترل آلودگی هوای عسلویه و کنگان و شهرهای جنوبی استان در محورهای کاهش یا حذف فلرها در جنوب استان بوشهر، تعیین تکلیف جمعیتی و بحث شهرهای شدید، فاصله صنعت از جمعیت و پسماندها تصمیم گیری می‌کند که تا الان جلساتی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شده و در فروردین ماه از مناطق جنوبی استان بازدید داشته اند.

وی گفت: با تشکیل اولین جلسه رسمی کارگروه در هیئت دولت، راهکارهای اجرایی تدوین شده در این سه ماه در حوزه هوا، آب، تصفیه خانه‌های فاضلاب را ارائه خواهیم کرد که امیدواریم با تصویب این راهکارها در هیئت دولت وزارت نفت اقدامات مطلوبی در راستای کاهش آلودگی‌ها در عسلویه انجام بدهد.

اخطاریه مهلت دار محیط زیست برای انبارهای روباز گوگرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر عنوان کرد: در بحث انبارهای روباز گوگرد اخطاریه مهلت دار از سوی محیط زیست صادر شده است و اعلام شده که اگر بعد از اخطاریه و اتمام مهلت‌های قانونی انبارهای سرپوشیده و مکانیزه گوگرد در منطقه احداث نشود حتماً موضوع را پیگیری قضائی خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون ۱۳ پرونده قضائی در عسلویه و کنگان علیه واحدهایی که ضوابط محیط زیست را رعایت نکرده اند، تشکیل داده و همگام با کارگروه ملی کنترل آلودگی موضوع تخلفات زیست محیطی و جرایم آلودگی را در مراجع قضائی پیگیری می‌کنیم.

فرهاد قلی نژاد خبر داد: یک سایت تخلیه و بازیافت پسماندهای ویژه صنعتی عسلویه در مرحله اخذ مجوز است و ان شاءلله با آغاز به کار این سایت بازیافت و ذخیره سازی، شاهد مدیریت مطلوب پسماندهای ویژه صنایع در عسلویه خواهیم بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر بیان کرد: اعلام شده مجوز بهره برداری برای هیچ پتروشیمی در منطقه تأیید و صادر نخواهیم کرد مگر اینکه واحد تصفیه خانه فاضلاب پتروشیمی دماوند به عنوان حمایت کننده پتروشیمی‌های فاز ۲ وارد مدار شود.

وی گفت: در حال حاضر دو پتروشیمی درخواست راه اندازی پروانه بهره برداری داشته اند که ما متوقف کرده و صراحتاً اعلام نمودیم که به دلیل اهمیت دریا و بوی ناشی از این فاضلاب‌ها حتماً باید قبل از بهره برداری از پتروشیمی‌های فاز ۲ تصفیه خانه فاضلاب دماوند مورد بهره برداری قرار بگیرد.


انتهای پیام

منبع: وانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دستگاه قضایی با حمایت خود باعث تداوم تولید واحدهای صنعتی شده است

مهدی زاده مقدم با تأکید بر فراهم‌سازی فضای کسب و کار برای صنعتگران در جنگ اقتصادی، حمایت دستگاه قضایی را عامل تدوام تولید واحدهای صنعتی و تولیدی تملک شده برشمرد که با همراهی بانک‌ها صورت پذیرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از مشهد، «مسعود مهدی‌زاده‌مقدم» امروز(چهارشنبه ۵ تیر) در جریان بازدید از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی چرمشهر اظهار داشت: اهداف دستگاه قضایی در رابطه با واحدهای صنعتی بسیار ویژه بوده و هدفگذاری صحیحی با نظر به صحت، دقت و سرعت به واحدهای صنعتی انجام داده‌اند و در مسیری حرکت می‌کنند که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی هست و این موضوع رویکردی مهم و بی‌نظیر بوده که پشتوانه واحدهای صنعتی در حل مسائل مختلف شده است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی افزود: دستگاه قضایی با صیانت از سرمایه‌گذاری مشروع و بر اساس قانون در کنار سایر مسئولان استانی از تعطیلی واحدهایی که مشکلاتی در رابطه با مسائل خود داشتند جلوگیری کرده و همین امر موجب شده که صنعتگران با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو نشوند و طرح‌های اقتصادی را به پیش ببرند.

 

وی با بیان اینکه بازدید قضات از شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حمایت از واحدهای صنعتی در حال انجام است، خاطرنشان کرد: در راستای حمایت دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع و به‌منظور رونق تولید و اشتغال،ه از ابتدای امسال ۱۹ بازدید از شهرک‌ها و نواحی صنعتی انجام شده که منجر به حل مسائل مختلف واحدها شده است.

 

مهدی‌زاده‌مقدم با بیان اینکه تعامل دستگاه قضایی با صاحبان صنایع در شهرک‌ها و نواحی صنعتی بسیار مطلوب است، تصریح کرد: رسالت اصلی همگان حفظ و توسعه تولید و اشتغال بوده و بعد از آن خلق فرصت‌های جدید برای تولید و اشتغال بیشتر که با همکاری دستگاه قضایی، فرصت‌ها افزون شده است.

 

وی با اشاره به راه‌اندازی دفاتر کمیسیون حمایت قضایی از تولید و سرمایه‌گذاری مشروع، بیان کرد: تعداد قابل توجهی واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی بدون تشکیل پرونده قضایی و بدون شکایت و پرداخت هزینه‌های مختلف با فعالیت این دفاتر مشکلاتشان رفع گردیده است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال ۶۳ نشست کمیسیون حمایت قضایی برگزار شده که ۱۴۳ مصوبه داشته و مشکل ۲۵ واحد صنعتی را بدون تشکیل پرونده قضایی رفع کرده و از اشتغال ۱۳۰۰ نفر صیانت شده است.

 

مهدی‌زاده‌مقدم، گفت: تشکیل کمیسیون‌های حل اختلاف و حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع به منظور رفع مشکلات حقوقی و حفظ اشتغال پایدار و تامین امنیت اقتصادی در ۱۳ شهرک صنعتی با حمایت ویژه دادگستری استان مستقر شده است.

پایان پیام/483

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: تشکیل پرونده قضایی

منبع این خبر، وبسایت vananews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۹۲۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زوال اقتصادی و زیست‌محیطی با مصرف انرژی‌های فسیلی/ مواد ترموالکتریک به کمک انرژی پاک می‌آید
 • محیط زیست تهران: واحدهای مستنکف از قانون خاک جز صنایع آلاینده قرار می گیرند
 • آلودگی‌های زیست‌محیطی شناگاه‌های دیّر ناشی از چیست؟
 • حق آبه زیست‌محیطی زاینده‎‌رود، گمشده در هیاهو
 • اعلام شماره تلفن شخصی برای گزارش تخلفات زیست محیطی
 • هر فعالیت دستگاه های اجرایی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد
 • معمای تبلیغات محیطی در فوتبال/ ۸۵ میلیارد تومان به جیب چه کسی رفت؟
 • از دستگیری سارق دوچرخه در عالیشهر تا توقیف محموله قاچاق در کنگان
 • دادگاه کالپوش احداث می‌شود/ مقابله با جرائم زیست‌محیطی در میامی
 •  ۲ هزار وسیله نقلیه متخلف در جاده های برون شهری هرمزگان توقیف شد
 • دستگاه های اجرایی فارس برای فعالیت های خود مکلف به تهیه پیوست زیست محیطی هستند
 • هر فعالیت دستگاه های اجرایی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد/ لزوم جا به جایی صنایع آلاینده از شهر شیراز
 • هر فعالیت دستگاه های اجرایی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد ضرورت جا به جایی صنایع آلاینده از شهر شیراز
 • ملاحظات زیست محیطی طلای سقز ظرف ۲۰ روز آیندە پایان یابد
 • محموله قاچاق در"کنگان"متوقف شد
 • مطابقت فرآیند بازیافت پسماند‌های پتروشیمی در لوشان با ضوابط زیست‌محیطی
 • شناسایی ۲۱۰ واحد آلاینده آب در شهرستان ری
 • فرآیند بازیافت پسماند پتروشیمی در گیلان با ضوابط زیست‌محیطی مطابقت دارد
 • ◄ وضعیت جاده کنگان به عسلویه قبل و بعد از ترمیم + فیلم