این روزها بازار ارز و طلا رو به کاهش گذاشته است ، اگرچه این کاهش ارقام دربازار طلا و سکه مشهود تر است ولی دربازار دلار تنها میتوان به کاهش های کوچک ومقطعی طی روز اشاره کرد که البته انهم با مقاومت بازار درهمان حوالی 13هزارتومان میچرخد.

درعین حال طی روزهای اخیر اتفاقات خوبی درعرصه برخی بازارهای دیگر از جمله خودرو رخ دادکه باعث شدتا بخشی از حباب بزرگی که اطراف این بازارها شکل گرفته بود خالی شود وقیمتها با ریزش مواجه شود. همین ریزش قیمتها حتی اگر مقطعی با واکنش مثبت مردم مواجه شد و تاثیر بسزایی درافکار عمومی گذاشته به گونه ای که ترس کاهش بیش از پیش قیمتها سبب شد تا بخشی از کالاهای احتکار شده وارد بازار شود.

همین افزایش عرضه که در بازار خودرو و موتورسیکلت کاملا مشهود و درسایر بازارها تاحدودی به چشم میخورد سبب شده تا دومینوی سقوط قیمتهای غیر واقعی وحبابی ، هرچند با شیبی بسیار ملایم کلید خورده و زمینه ساز رسیدن بازار به قیمتهای واقعی شود.

مساله اینجاست که آیا این کاهش قیمتها دربازار طلا وارز دلایل اقتصادی دارد؟ واقعیت این است که این ریزش قیمت که دلاررا درمرز 15 هزارتومان متوقف و تا 13 هزار تومان عقب راند و سکه را از بالای 5 میلیون به زیر کشید، هیچ مبنای اقتصادی ندارد. طی روزهایی که این کاهش ها رقم خورد نه تنها هیچ گشایشی در اقتصاد کشورمان رخ نداده بلکه اتفاقات به ظاهر منفی هم رقم خورده که از جمله انها میتوان به تحریم هلدینگ خلیج فارس به عنوان یکی از صادرکنندگان محصولات پتروشیمی اشاره کرد. درداخل کشورهم اتفاقی که باعث شود تا این مقدار بر بازار تاثیرگذار شود رخ نداده است .بنابراین شاید اگر روال عادی شاخصهای اقتصادی وتاثیر انها بر بازار را درنظر بگیریم باید قیمت ارزوطلا درهمان حدود باقی میماند یا حتی اندکی هم افزایش میافت.

اما یک شاخص سیاسی باعث شد تا قیمت ارز و طلا درکشورمان برخلاف جهت حرکت کرده ورو به کاهش بگذارد وآنهم چیزی جز اخبار حول محور سفر نخست وزیر ژاپن به ایران نیست . خبرهایی که اگر چه بیشتر بر گمانه زنی ها استوار است اما از میانجیگری وی میان ایران وآمریکا حکایت دارد. مطالبی از این دست  که دیروزدرفضای مجازی به اوج خود رسید و حتی با گمانه هایی از کاهش تحریمها همراه بود.

امروز آبه وارد کشورمان شد و تا سه روز دیگر مهمان ایرانیان خواهد بودو دیدارهای مهمی با مقامهای عالیرتبه ایرانی خواهد داشت که به نظر میرسد حداقل در روابط دوکشور تاثیر بسیار مهم و شگرفی برجای خواهد گذاشت . با این حال این سفر بسیار مهم وتاثیرش بر روابط دوکشور نمیتواند تا این اندازه بازار را تحت تاثیر قراردهدو آنچه که بر بازار کشورمان تاثیرداشت ، خبرهای غیر رسمی و شایعاتی بود که درحوالی میانجیگری و کاهش تحریمها چرخ میزد.

اما عناصر تاثیر گذار بر بازار دلار از این فضای مبهم و گل الودهم ماهی مقصود خودرا صید کرده و تله دلاری خودرا برای کسانی پهن کردند که این روزها برای درامان ماندن ازکاهش ارزش ریال به خرید دلار پناهنده شده اند.

افزایش قیمت دلار طی روزهای اردیبهشت ماه مانند کاهش قیمت آن طی روزهای اخیر هیچ دلیل اقتصادی نداشت و صرفا برخی مهره های تاثیر گذار بر بازار با دمیدن درتنور توقع افزایش قیمت ابتدای سال قیمت ارز را از حوالی 13هزارتومان به 15هزارتومان رساندند.

ابتدای هرسال مردم انتظار افزایش قیمت برخی کالاها وخدمات را به دلیل افزایش هزینه دستمزدها دارند، همین امر باعث شدتا قبل از افزایش حقوق و دستمزد برخی کالاها افزایش قیمت را تجربه کنند، از دیگرسو تب تند افزایش قیمت خودرو تمام بازارها را تحت تاثیر قرارداده وتورم انتظاری بیش از انچه واقعیت داشت رقم بخورد و قیمتها سرسام اور افزایش یابد.

دراین میان و درحالی که طی روزهای پایانی سال گذشته و روزهای ابتدایی امسال برخی ، واردات کالا و مواد اولیه با  دلار 13هزارتومانی را فاقد صرفه عنوان کرده و این رقم را سقف افزایش قیمت دلار میدانستند ، همین رشد سرسام اور قیمت خودرو و برخی کالاهای دیگر باعث شد تا گرانی دلار توجیه یافته و به سمت 15هزارتومان حرکت کند.حتی اگر تنها خریدارانش مردمی باشند که درپی حفظ ارزش اسکناس ریالی خود هستند.

با سفر شینزو آبه و کاهش قیمت خودرو اگرچه دلار به بازه قیمتی قبل برگشت اما تحلیلگران بازار انتشار گمانه زنی ها و شایعات قبل از این سفر و حواشی انرا را تله ای میدانند که فعالان بازار ارز و دلار برای مردمی چیده اند که طی این روزها دربازار دلار وارد میشوند.

تحلیلهای غیر واقعی مرتبط با سفر نخست وزیر ژاپن پالسهایی مبنی بر میانجیگری ورفع تحریمها مخابره میکند که میتواند زمینه ساز کاهش هرچه بیشتر قیمت ارز شود، به گونه ای که برخی آگاهانه دربازار از رسیدن دلار به زیر 10 هزارتومان دراینده خیلی نزدیک خبر میدهند.  با این ترفند بخشی از حاضران غیر حرفه ای بازار که عموما مردم هستند بخاطر ترس از کاهش قیمت و ضرربیشتر دلارهای خودرا تحویل دلالان میدهند.

این درحالی است که تحلیلهای واقع بینانه احتمال میانجیگری شینزو آبه را بسیار کمتر ازآنچه در فضای مجازی مطرح شده ، ارزیابی میکنند. این بدان معنی است که نباید توقع داشت پس از این سفر اتفاق فاحشی درسیاستهای ظالمانه امریکا علیه کشورمان در تحریم اقتصادی شاهد باشیم .

شاید بتوان همین مساله را تله استفاده آگاهانه دشمنان وناآگاهانه سودجویان دانست، هردو این اقشار تلاش کردند تا توقع مردم از این سفررا انقدر بالا ببرند که هردستاورد دیپلماتیک حاصل از این سفر ، غیر ازمیانجیگری برای مذاکره ایران وامریکا ، شکست تلقی شود و اینگونه تلقین کنند که اقتصاد ایران به بن رسیده وباید منتظر روزهای سخت بود.

این شگرد دشمن که برخی سودجویان هم همراه با آن خواهند بود منجر به افزایش شدید قیمت دلار و هجوم دوباره مردم به بازارها شده و گرانیهای شدیدی را رقم خواهد زد که تنها منفعتش به جیب دلالان ارز ومحتکران میرود.

این درحالی است که واقعیت ؛ شکسته شدن کمر تحریمهای امریکا علیه کشورمان است . اقتصادایران اکنون راه خودرا یافته وحتی درصورت تداوم تحریمهای ظالمانه آمریکاهم بخوبی میتواند به راهش ادامه دهدو چه بسا با ترفندهای آتی دلار ازگردونه اقتصاد ایران خارج شود.

اما از واقعیت دیگری هم نمیتوان چشم پوشید وآنهم چیزی جز کمکاری واهمال نهادهای تبلیغاتی واطلاع رسانی کشورمان درباره سفر نخست وزیر ژاپن نیست . درسایه این کمکاریهاست که بازار شایعه و خبرهای غیر موثق حاکم شده و توقع مردم کشورمان را مهندسی میکند.

انتهای پیام

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اهمیت راهبردی سفر آبه

سعید شریعتی در یادداشتی درروزنامه اعتماد، نوشته است: ژاپن یکی از ۵ کشور قدرتمند اقتصاد دنیاست و تأثیر زیادی در سیاست بین‌الملل دارد. اگرچه مشی تاریخی و فرهنگی ژاپن همیشه این بوده است که از منازعات تند سیاسی در سطح روابط بین‌الملل فاصله داشته باشد اما این کشور در بزنگاه‌هایی در مناسبات بین‌المللی، نقش‌آفرینی‌های جدی و مؤثری از خود نشان داده است. سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران پس از سفر ترامپ به توکیو و گفت‌وگوهایش با آقای آبه اتفاق افتاد. به همین خاطر این تلقی در افکار عمومی جهان به وجود آمده بود که سفر آقای آبه به ایران نوعی واسطه‌گری بین ایران و ایالات متحده پس از منازعات تندی است که با خروج امریکا از توافق بین‌المللی برجام رخ داد. کسانی که خبرها را در روزهای منتهی به این سفر دنبال کردند، می‌دانند که تا چند روز مانده به انجام این سفر هم هنوز قطعیت سفر در هاله‌ای از ابهام بود و مذاکرات و پیش‌مذاکرات انجام این سفر بین دیپلمات‌ها جریان داشت.

سفر آقای آبه به ایران- به هر دلیلی- از انتظاری که در جریان مسائل ایران و امریکا برایش ایجاد شده بود، تهی شد. طبیعی بود که ایران هم پاسخ قابل توجهی به آقای آبه ارائه نکند. محتوای گفت‌وگوهایی هم که مقام رهبری با نخست‌وزیر ژاپن داشتند، این بود که ایران با کسی که تا این اندازه بدعهد است و به هیچ توافق و قول و قراری پایبند نیست، نمی‌تواند وارد توافق شود. با این وجود سفر آقای آبه را فقط از این منظر نباید دید. مناسبات فی‎مابین ایران و ژاپن به نظر من ابعاد استراتژیک دارد. ما در غرب آسیا یک قطب هستیم و ژاپن در شرق آسیا قطبی دیگر. ما باید بتوانیم مناسبات ایران و ژاپن را بر اساس حسن نیتی که پس از سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران در هر دو طرف تقویت شده، تحکیم کنیم و روابط خود با ژاپن را پررنگ‌تر کنیم. آقای روحانی در این سفر پیشنهاد توسعه همکاری ایران و ژاپن در منطقه استراتژیک و مهم چابهار و مکران را ارائه کردند. معنایش این است که ایران می‌تواند این همکاری‌ها را پایه‌ای قرار دهد برای ائتلافی که در منطقه دریای عمان و چابهار به عنوان یکی از نقاط استراتژیک جهان بین ایران، هند، افغانستان، ژاپن و به طور غیرمستقیم ایالات متحده...

در حال رخ دادن است. این ائتلاف می‌تواند با حضور ژاپن جدی‌تر شود. ما می‌توانیم مناسباتمان با شرق و جنوب شرقی آسیا را بر پایه توسعه چابهار و مکران بگذاریم. ژاپن اگر بتواند در آنجا نقش جدی ایفا کند، ما با نگاه جدی‌تری به شرق آسیا می‌توانیم توازنی بین مسائل و پیچیدگی‌های سیاست در غرب آسیا و خاورمیانه به وجود بیاوریم و از فرصت‌‎ها و زمینه‌هایی که برای توسعه سیاست‌ها، تجارت و توسعه اقتصادی از ناحیه شرق آسیا و جنوب شرقی آسیا وجود دارد، استفاده کنیم. این فرصتی است که باید هوشمندانه از آن استفاده شود.به هر حال فارغ از اینکه مأموریت آقای آبه برای ورود به مسائل ایران و ایالات متحده چه نتیجه‌ای داشته، ایران و ژاپن روی تقویت روابط فی‌مابین به طور جدی حساب کرده‌اند. سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران از این منظر اهمیت بسیار زیادی دارد.

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: سفر شینزو آبه به تهران شینزو آبه

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۹۲۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاربران خبرآنلاین سفر آبه را پیشبینی کرده بودند: ترامپ قابل اعتماد نیست
 • بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش مصرف برق در دستور کار بانک ملت
 • انفجار نفتکش ها، توطئه آمریکا علیه دیپلماسی راهبردی ایران
 • برخی از خدمات سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی به دفاتر مهندسی واگذار شد
 • سناریوی دیگری از سفر شینزو آبه
 • آیا سفر آبه موفق بود؟
 • رهبرانقلاب کدام فرضیات ذهنی نخست وزیر ژاپن را باطل کردند؟/ دیداری که برای روحانی از «آبه شینزو» درس‌آموزتر بود!
 • بورس تهران در پی جایگزینی برای هسته معاملات/ دفتر آمار چین: ایجاد ۶ میلیون شغل در پنج ماه/ زنگنه: بازار نفت، شکننده و ناپایدار است/ نماینده مجلس: مردم حاضرند، خودروی ناقص تحویل بگیرند
 • قیمت دلار؛ دگرگونی رویه بازارساز ارز؟
 • کاهش ۱۵۰ تومانی قیمت دلار در بازار تهران/ کاهش بهای ۱۶ واحد پولی در بانک مرکزی
 • الزامات سیاسی و اجرایی تحقق سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت
 • هدفمند کردن آموزش کشاورزی، مهم‌‌ترین راهبرد معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد است
 • هشدار مصباح‌یزدی درباره دست‌های پنهان برای ترویج فساد/ نباید توقع داشت که همه کارها یک شبه صورت بگیرد
 • «اپلیکیشن مهندسی سوه‌های قرآن» گامی مهم در اجرای طرح ملی حفظ
 • کارشناسان سیاسی: موضع رهبری، نمایشی از پیروزی منطق مقاومت بود/ دیدار با نخست وزیر ژاپن، غرور ملی ایرانیان را برانگیخت
 • آموزش نرم‌افزار «مهندسی سوره‌های قرآن» از سوی مکتب نور هدایت همدان
 • سفر ناتمام آبه شینزو به ایران: پندارها و دلالت‌ها
 • مرگ هژمونی آمریکا/ تحقیر آمریکا، مقاومت ملت!/ چهره کریه بازماندگان ناپلئون!
 • ادعای حمله ایران به پهپاد امریکایی/ 150 هزار موشک در انتظار نابودی اسرائیل/ چرا سفر شینزو آبه محکوم به شکست بود؟!