این روزها بازار ارز و طلا رو به کاهش گذاشته است ، اگرچه این کاهش ارقام دربازار طلا و سکه مشهود تر است ولی دربازار دلار تنها میتوان به کاهش های کوچک ومقطعی طی روز اشاره کرد که البته انهم با مقاومت بازار درهمان حوالی 13هزارتومان میچرخد.

درعین حال طی روزهای اخیر اتفاقات خوبی درعرصه برخی بازارهای دیگر از جمله خودرو رخ دادکه باعث شدتا بخشی از حباب بزرگی که اطراف این بازارها شکل گرفته بود خالی شود وقیمتها با ریزش مواجه شود.

همین ریزش قیمتها حتی اگر مقطعی با واکنش مثبت مردم مواجه شد و تاثیر بسزایی درافکار عمومی گذاشته به گونه ای که ترس کاهش بیش از پیش قیمتها سبب شد تا بخشی از کالاهای احتکار شده وارد بازار شود.

همین افزایش عرضه که در بازار خودرو و موتورسیکلت کاملا مشهود و درسایر بازارها تاحدودی به چشم میخورد سبب شده تا دومینوی سقوط قیمتهای غیر واقعی وحبابی ، هرچند با شیبی بسیار ملایم کلید خورده و زمینه ساز رسیدن بازار به قیمتهای واقعی شود.

مساله اینجاست که آیا این کاهش قیمتها دربازار طلا وارز دلایل اقتصادی دارد؟ واقعیت این است که این ریزش قیمت که دلاررا درمرز 15 هزارتومان متوقف و تا 13 هزار تومان عقب راند و سکه را از بالای 5 میلیون به زیر کشید، هیچ مبنای اقتصادی ندارد. طی روزهایی که این کاهش ها رقم خورد نه تنها هیچ گشایشی در اقتصاد کشورمان رخ نداده بلکه اتفاقات به ظاهر منفی هم رقم خورده که از جمله انها میتوان به تحریم هلدینگ خلیج فارس به عنوان یکی از صادرکنندگان محصولات پتروشیمی اشاره کرد. درداخل کشورهم اتفاقی که باعث شود تا این مقدار بر بازار تاثیرگذار شود رخ نداده است .بنابراین شاید اگر روال عادی شاخصهای اقتصادی وتاثیر انها بر بازار را درنظر بگیریم باید قیمت ارزوطلا درهمان حدود باقی میماند یا حتی اندکی هم افزایش میافت.

اما یک شاخص سیاسی باعث شد تا قیمت ارز و طلا درکشورمان برخلاف جهت حرکت کرده ورو به کاهش بگذارد وآنهم چیزی جز اخبار حول محور سفر نخست وزیر ژاپن به ایران نیست . خبرهایی که اگر چه بیشتر بر گمانه زنی ها استوار است اما از میانجیگری وی میان ایران وآمریکا حکایت دارد. مطالبی از این دست  که دیروزدرفضای مجازی به اوج خود رسید و حتی با گمانه هایی از کاهش تحریمها همراه بود.

امروز آبه وارد کشورمان شد و تا سه روز دیگر مهمان ایرانیان خواهد بودو دیدارهای مهمی با مقامهای عالیرتبه ایرانی خواهد داشت که به نظر میرسد حداقل در روابط دوکشور تاثیر بسیار مهم و شگرفی برجای خواهد گذاشت . با این حال این سفر بسیار مهم وتاثیرش بر روابط دوکشور نمیتواند تا این اندازه بازار را تحت تاثیر قراردهدو آنچه که بر بازار کشورمان تاثیرداشت ، خبرهای غیر رسمی و شایعاتی بود که درحوالی میانجیگری و کاهش تحریمها چرخ میزد.

اما عناصر تاثیر گذار بر بازار دلار از این فضای مبهم و گل الودهم ماهی مقصود خودرا صید کرده و تله دلاری خودرا برای کسانی پهن کردند که این روزها برای درامان ماندن ازکاهش ارزش ریال به خرید دلار پناهنده شده اند.

افزایش قیمت دلار طی روزهای اردیبهشت ماه مانند کاهش قیمت آن طی روزهای اخیر هیچ دلیل اقتصادی نداشت و صرفا برخی مهره های تاثیر گذار بر بازار با دمیدن درتنور توقع افزایش قیمت ابتدای سال قیمت ارز را از حوالی 13هزارتومان به 15هزارتومان رساندند.

ابتدای هرسال مردم انتظار افزایش قیمت برخی کالاها وخدمات را به دلیل افزایش هزینه دستمزدها دارند، همین امر باعث شدتا قبل از افزایش حقوق و دستمزد برخی کالاها افزایش قیمت را تجربه کنند، از دیگرسو تب تند افزایش قیمت خودرو تمام بازارها را تحت تاثیر قرارداده وتورم انتظاری بیش از انچه واقعیت داشت رقم بخورد و قیمتها سرسام اور افزایش یابد.

دراین میان و درحالی که طی روزهای پایانی سال گذشته و روزهای ابتدایی امسال برخی ، واردات کالا و مواد اولیه با  دلار 13هزارتومانی را فاقد صرفه عنوان کرده و این رقم را سقف افزایش قیمت دلار میدانستند ، همین رشد سرسام اور قیمت خودرو و برخی کالاهای دیگر باعث شد تا گرانی دلار توجیه یافته و به سمت 15هزارتومان حرکت کند.حتی اگر تنها خریدارانش مردمی باشند که درپی حفظ ارزش اسکناس ریالی خود هستند.

با سفر شینزو آبه و کاهش قیمت خودرو اگرچه دلار به بازه قیمتی قبل برگشت اما تحلیلگران بازار انتشار گمانه زنی ها و شایعات قبل از این سفر و حواشی انرا را تله ای میدانند که فعالان بازار ارز و دلار برای مردمی چیده اند که طی این روزها دربازار دلار وارد میشوند.

تحلیلهای غیر واقعی مرتبط با سفر نخست وزیر ژاپن پالسهایی مبنی بر میانجیگری ورفع تحریمها مخابره میکند که میتواند زمینه ساز کاهش هرچه بیشتر قیمت ارز شود، به گونه ای که برخی آگاهانه دربازار از رسیدن دلار به زیر 10 هزارتومان دراینده خیلی نزدیک خبر میدهند.  با این ترفند بخشی از حاضران غیر حرفه ای بازار که عموما مردم هستند بخاطر ترس از کاهش قیمت و ضرربیشتر دلارهای خودرا تحویل دلالان میدهند.

این درحالی است که تحلیلهای واقع بینانه احتمال میانجیگری شینزو آبه را بسیار کمتر ازآنچه در فضای مجازی مطرح شده ، ارزیابی میکنند. این بدان معنی است که نباید توقع داشت پس از این سفر اتفاق فاحشی درسیاستهای ظالمانه امریکا علیه کشورمان در تحریم اقتصادی شاهد باشیم .

شاید بتوان همین مساله را تله استفاده آگاهانه دشمنان وناآگاهانه سودجویان دانست، هردو این اقشار تلاش کردند تا توقع مردم از این سفررا انقدر بالا ببرند که هردستاورد دیپلماتیک حاصل از این سفر ، غیر ازمیانجیگری برای مذاکره ایران وامریکا ، شکست تلقی شود و اینگونه تلقین کنند که اقتصاد ایران به بن رسیده وباید منتظر روزهای سخت بود.

این شگرد دشمن که برخی سودجویان هم همراه با آن خواهند بود منجر به افزایش شدید قیمت دلار و هجوم دوباره مردم به بازارها شده و گرانیهای شدیدی را رقم خواهد زد که تنها منفعتش به جیب دلالان ارز ومحتکران میرود.

این درحالی است که واقعیت ؛ شکسته شدن کمر تحریمهای امریکا علیه کشورمان است . اقتصادایران اکنون راه خودرا یافته وحتی درصورت تداوم تحریمهای ظالمانه آمریکاهم بخوبی میتواند به راهش ادامه دهدو چه بسا با ترفندهای آتی دلار ازگردونه اقتصاد ایران خارج شود.

اما از واقعیت دیگری هم نمیتوان چشم پوشید وآنهم چیزی جز کمکاری واهمال نهادهای تبلیغاتی واطلاع رسانی کشورمان درباره سفر نخست وزیر ژاپن نیست . درسایه این کمکاریهاست که بازار شایعه و خبرهای غیر موثق حاکم شده و توقع مردم کشورمان را مهندسی میکند.

انتهای پیام

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: سفر شینزو آبه به تهران شینزو آبه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۹۲۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مخاطرات یک قرارداد؛ آیا شگرد چین برای تصاحب بنادر دنیا در قرارداد ۲۵ ساله ایران تکرار می‌شود؟

اظهارات احمدی‌نژاد درباره شجریان، حبیب، معین، افتخاری، شادمهر، یگانه و هیچکس: ترانه «تفنگ‌‌‌ات را زمین بگذار» آرمان من است/ قانونی برای ممنوعیت آواز زنان نداریم

اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم واریز شد؛ ۲۳۱ میلیون در یک ماه

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

افزایش شمار مبتلایان به کرونا طلا را گران کرد

خبر بعدی:

قیمت برنج تایلندی کاهش یافت

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  نرخ برنج تایلند با پنج درصد شکستگی پنج شنبه گذشته ۴۵۵ تا ۴۸۵ دلار در هر تن بود که پایین‌ترین قیمت از اوایل مارس و پایین‌تر از قیمت ۵۱۴ تا ۵۲۰ دلار در هفته پیش از آن بود.یک بازرگان برنج مقیم بانگوک گفت: تقاضا در هفته های اخیر راکد بوده و این مسئله باعث شده است قیمتها پایین‌تر رود.

 

قیمتهای صادرات با وجود کاهش ارزش بات تایلند به پایین‌ترین رکورد یک ماهه در برابر دلار آمریکا نزول کرده‌اند. با این حال در پی خشکسالی شدیدی که اوایل امسال پیش آمد، برنج تایلندی همچنان گرانتر از رقیبان ویتنامی و هندی است.

 

بارندگیهای شدید و نگرانیها نسبت به وضعیت برداشت محصول باعث شده است قیمت برنج ویتنام با پنج درصد شکستگی به حدود ۴۲۵ تا ۴۵۷ دلار در هر تن افزایش پیدا کند که بالاترین قیمت در سه هفته اخیر بوده است.

 

یک بازرگان مقیم شهر هوشی مینه گفت: استمرار بارندگی در دلتای مکونگ مانع برداشت تابستانه و پاییزه می شود و روی تامین برنج تاثیر منفی خواهد گذاشت.در هند نرخ برنج با پنج درصد شکستگی هفته گذشته ۳۷۷ تا ۳۸۲ دلار در هر تن بود که در مقایسه با نرخ ۳۷۳ تا ۳۷۸ دلار در هفته پیش از آن افزایش داشت.

 

به گفته یک صادرکننده هندی، خریداران آفریقایی در بحبوحه افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در این قاره، خرید را افزایش داده اند تا تامین مواد غذایی اساسی را تضمین کنند. عامل دیگری که باعث افزایش قیمتها شده، صعود ارزش روپیه در برابر دلار آمریکا به بالاترین حد سه ماه اخیر بوده است.تولید برنج در هند به دلیل بارندگیهای موسمی فراوان و افزایش قیمت خرید از سوی دولت، احتمالا به رکورد بالایی خواهد رسید.

 

اقتصادنیوز

2025

دیگر خبرها

 • ساخت و ساز سالم، در سایه تعامل نظام مهندسی و شهرداری است
 • 2 استاد دانشگاه آزاد اسلامی قم عضو کمیته تخصصی شهر هوشمند و توانبخشی شدند
 • جدیدترین قیمت‌ها در بازار ارز
 • قیمت طلا پایین آمد
 • تثبیت قیمت نفت در کانال ۴۰ دلاری
 • امسال میانگین نرخ دلار کمتر از ۲۱ هزار تومان نیست
 • استفاده از آب‌های خاکستری به بحران ۱۰ ساله آب اصفهان پایان می‌دهد
 • ارز ملی، گزینه برتر در برنامه همکاری‌های ایران و چین
 • تولید مسکن باعث کنترل قیمت‌ در بازار می‌شود/ طرح مسکن مهر به‌دلیل نگرش‌های سیاسی تعطیل شد
 • ملی‌پوش فوتبال زنان: با پنج اردوی یک هفته‌ای توقع قهرمانی نداشته باشید
 • ارز ملی، گزینه برتر در برنامه همکاری های ایران و چین
 • مسیر کنترل قیمت ارز از قوه قضائیه می‌گذرد/ «دعوت» یا «جبر»؛ کدام راه حل کنترل بازار پرتلاطم ارز است؟
 • مسیر کنترل قیمت ارز از قوه قضائیه می‌گذرد/ «دعوت» از متخلفان ارزی راه حل بازار پرتلاطم دلار نیست
 • برگزاری کنفرانس ملی محاسبات نرم و علوم شناختی به‌صورت مجازی
 • اطلاعیه ترم تابستانی دانشگاه صنعتی اصفهان منتشر شد / آغاز ترم از ۱۱ مرداد
 • مردم از مجلس یازدهم توقع دارند انقلابی و سنجیده عمل کند
 • از «جنرال موتورز» تا «الستون»؛ اینجا چرخ صنعت خوب می‌چرخد/ خودکفایی در تولید ترمز لوکوموتیو
 • از «جنرال موتورز» تا «الستون» اینجا ترمز قطارها کشیده می‌شود/ خودکفایی در تولید ترمز لوکوموتیو
 • دلار باید تک نرخی شود