آژانس فضایی اروپا اعلام کرد، شرکت‌ها می‌توانند درخواست خود برای شرکت در حمل و نقل فضایی را ارائه دهند.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، ناسا نه تنها امکان پرواز فضایی خصوصی را برای شرکت‌ها و انجام فعالیت‌های تجاری فضایی را فراهم کرده است بلکه آژانس فضایی اروپا (ESA) نیز برنامه تجاری فضایی خود را شروع می‌کند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا سفر به مدار زمین را تجربه کنند.

بنا به اعلام آژانس فضایی اروپا برنامه خدمات حمل و نقل و پشتیبانی تجاری فضایی موسوم به "C-STS" اواخر سال جاری در نشست شورای فضایی ESA ارائه خواهد شد. این برنامه با هدف کسب و کار‌های اروپایی تدوین شده است. می‌خواهند خدمات حمل و نقل فضایی یا خدمات ماهواره‌ای را اجرا کنند.

آژانس فضایی اروپا از طریق دسترسی به امکانات خود، کمک مالی و سرمایه‌ گذاری خارجی، از شرکت‌های تجاری در این مسیر پشتیبانی می‌کند.

آژانس فضایی اروپا گفت: پیش‌بینی می‌شود که این برنامه به یک سرویس تجاری قابل اعتماد با یک طرح تأمین مالی مبتنی بر سرمایه‌ گذاری‌های خصوصی منجر شود. از کشور‌های اروپایی که مایل به ساختن پایگاه فضایی در کشورخودشان هستند، پشتیبانی و حمایت خواهیم کرد. بریتانیا در حال حاضر قصد دارد تا پایگاه فضایی خود را که اولین پایگاه فضایی در اروپا خواهد بود، در اسکاتلند ایجاد کند. تا شرکت‌هایی مانند شرکت هوافضای «لاکهید مارتین» از آن استفاده کنند. همچنین برنامه‌هایی برای ساخت پایگاه‌های فضایی دیگر در کورن‌ وال، آرگیل و ولز وجود دارد.

بسیاری از کسب و کار‌ها به دنبال تست ایده‌های خود در خدمات حمل و نقل فضایی هستند. سال گذشته آژانس فضایی اروپا درخواست ارائه پیشنهادات را مطرح و سه طرح مفهومی را برای نشان دادن امکان اجرای برنامه‌های تجاری فضایی انتخاب کرد. طرح اول، فضاپیمایی بود که می‌توانست مدار ماهواره‌ها را با استفاده از نیروی الکتریکی جا به جا کند. دومین طرح، فضاپیمای نابود کننده زباله‌های فضایی است و سومین طرح، پرتابگر  مخصوص پرتاب ماهواره‌های کوچک به نام «میورا ۵» (Miura ۵) است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بهره‌برداری از فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور


رویداد۲۴ شهرام آدم‌نژاد معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مطالعات طرح جامع حمل و نقل کشور در دو فاز و با زمانبندی دو ساله برنامه‌ریزی شده و فاز اول آن در ۹ ماه با مشارکت هفت دانشگاه معتبر کشور به انجام شده است، اظهار داشت: فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل به ساخت مدل­‌های پیش‌بینی تقاضای سفر در شیوه‌های مختلف حمل‌و‌نقل اختصاص داشت که مطالعات آن از تابستان ۹۷ آغاز و طبق برنامه زمانبندی در انتهای سال ۹۷ به اتمام رسید.

مدل جامع برنامه‌ریزی حمل‌ونقل، دستاورد فاز اول مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در فاز اول مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل مدل‌های پیش‌بینی تقاضای سفر برای تمامی شقوق و شیوه‌های حمل‌و‌نقل و در بر دارنده همه تبادلات بار و مسافر از هر نقطه کشور به سایر نقاط طراحی شده و هم اکنون برای اولین بار در کشور یک مدل جامع برنامه‌ریزی حمل‌و‌نقل شامل مدل‌های تولید، جذب، توزیع، تفکیک سفر برای تحلیل سفر‌های مسافری و تبادلات باری بین ۴۱۸ شهرستان کشور ایجاد شده است، افزود: با استفاده از این مدل می‌توان هر بخش از شبکه حمل‌و‌نقل را به دقت تحلیل و پیش بینی کرد؛ زیرساخت‌های موجود در سال‌های آتی با چه میزان تقاضا مواجه خواهند شد و ظرفیت‌های موجود تا چه افقی پاسخگوی نیاز‌ها خواهند بود و برای جلوگیری از کاهش سطح سرویس برنامه‌های توسعه آن‌ها از چه مقطع زمانی باید آغاز شود.

اولویت‌بندی تخصیص منابع بر مبنای اثربخشی طرح‌ها

وی همچنین امکان ارزیابی توجیه‌پذیری احداث و میزان جذب بار و مسافر طرح‌های جدید زیرساختی را یکی دیگر از دستاورد‌های فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور دانست و گفت: تا کنون به دلیل نبود امکان تحلیل اثرات احداث هر طرح جدید بر بخش‌های مختلف شبکه حمل‌ونقل، مطالعات توجیه فنی و اقتصادی بر هر طرح زیرساختی به صورت جزیره‌ای و با تمرکز بر همان طرح خاص انجام می‌شد که فاقد دقت و کارایی مورد نیاز بود. در صورتی که اکنون می‌توان با استفاده از مدل جامع برنامه ریزی حمل‌و‌نقل که دستاورد فاز اول طرح جامع حمل ونقل است، اثرات احداث یک طرح جدید یا توسعه هر بخش موجود از شبکه حمل‌و‌نقل را بر سایر بخش‌ها و همچنین سایر شقوق و شیوه‌های حمل‌و‌نقلی رقیب، مدل‌سازی انجام داد و نیز بر مبنای تاثیرات هر طرح بر بهبود شاخص‌های کل شبکه در مورد توجیه‌پذیری و اولویت طرح‌ها اظهار نظر کرد.

آدم نژاد در ادامه بیان داشت: در نظر داریم با همکاری سازمان برنامه‌و‌بودجه برای اولین بار در کشور طرح‌های بودجه سال آتی را بر مبنای این مدل، ارزیابی و جهت تخصیص اعتبارات اولویت‌بندی کنیم تا طرح‌هایی که اثربخشی بیش‌تری بر بهبود شبکه حمل‌ونقل و امکان جذب بار و مسافر بالاتری را دارند در اولویت تخصیص اعتبارات و اتمام هرچه سریع‌تر برای آغاز بهره‌برداری قرار گیرند.

ویژگی‌های مدل جامع تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل

وی در تشریح ویژگی‌های مدل جامع تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل موجود در فاز اول مطالعات طرح جامع اظهار داشت: این مدل جامع دارای قابلیت انعطاف‌پذیری در پیش‌بینی‌ها با توجه به شرایط مختلف در سنوات آتی است.

به گفته آدم نژاد، این مدل پویای پیش‌بینی و تحلیل تقاضا، شامل ۱۱۱ زیرمدل اختصاصی است که به تفکیک هفت هدف سفر و ۱۰ گروه کالا پیش‌بینی تقاضا برای ۱۴ شیوه مختلف حمل‌ونقل در سراسر کشور را مهیا می‌کند. البته برای ساخت این مدل‌ها از ۱۱۸ متغیر اقتصادی، اجتماعی و فنی بخش حمل و نقل استفاده شده است تا پیش‌بینی‌ها با توجه به شرایط هر منطقه از کشور و تغییرات احتمالی در سنوات آتی دارای انعطاف و پویایی لازم باشد.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی همچنین دقت پیش‌­بینی و تحلیل تقاضای حمل‌و‌نقل بار و مسافر در مدل جامع طراحی شده را در سطح شهرستان­‌های کشور برشمرد و گفت: بر اساس این مدل پیش‌بینی بار و مسافر از هر یک از ۴۱۸ شهرستان کشور به سایر شهرستان‌­ها با هر یک از ۱۴ شیوه حمل‌و‌نقل در نظر گرفته شده در این مدل امکان‌پذیر خواهد شد.

بهره‌برداری از سامانه ملی تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی جامع حمل‌و‌نقل (سامت)

وی همچنین بیان کرد: تمامی مدل‌های پیش‌بینی تقاضای ساخته شده در فاز اول مطالعات طرح جامع در یک سامانه نرم‌افزاری تجمیع شده و کلیه اطلاعات شبکه موجود حمل‌و‌نقل شامل شبکه راه‌ها، شبکه و ایستگاه‌های راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور نیز در این سامانه نرم‌افزاری وارد شده است و با استفاده از قابلیت‌های پیش‌بینی شده در زیرساخت این سامانه نرم‌افزاری هم‌اکنون یک سامانه ملی برای تحلیل و برنامه‌ریزی جامع حمل‌و‌نقل در کشور در اختیار و آماده بهره‌برداری است.

آدم‌نژاد افزود: از این‌پس کلیه برنامه‌های توسعه زیرساختی در بخش حمل‌و‌نقل باید پس از ارزیابی و تحلیل برای سپری کردن مراحل بعدی شامل تخصیص بودجه، مطالعات تفصیلی و طراحی و ... در این سامانه ملی معرفی شوند که در این زمینه مذاکرات و برنامه‌ریزی‌های خوبی با سازمان برنامه و بودجه کشور داشته‌ایم.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی افزود: باتوجه به اتمام مراحل ساخت مدل‌ها و تجمیع آن‌ها در سامانه «سامت» بزودی و در یک مراسم رسمی از مدل جامع تحلیل تقاضا و برنامه‌ریزی جامع حمل‌و‌نقل و سامانه سامت رونمایی شده و بهره‌برداری رسمی از آن‌ها آغاز خواهد شد.

انتشار رسمی گزارش دستاورد‌های فاز اول طرح جامع و ارسال برای دولت و سایر مراجع ذیربط

وی با بیان این‌که «قصد داریم گزارش نتایج و دستاورد‌های مطالعات فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل را در قالب یک سند رسمی منتشر کرده و علاوه بر قراردادن در وب سایت وزارت راه و شهرسازی برای تصویب و ابلاغ به همه مراجع ذیربط به دولت ارسال نمائیم، اظهار داشت: در این سند علاوه بر نتایج مطالعات و خروجی نهایی مدل‌ها، آئین‌نامه حاوی فرآیند و رویه جدید پیشنهادی برای تحلیل و ارزیابی طرح‌های زیرساختی بخش حمل‌و‌نقل مبتنی بر استفاده از مدل جامع حمل‌و‌نقل و سامانه «سامت» پیش‌بینی شده است که به زودی برای تصویب و ابلاغ به همه دستگاه‌های ذیربط به دولت ارسال خواهد شد.

آدم نژاد اضافه کرد: همچنین اولویت‌بندی طرح‌های موجود در قانون بودجه با استفاده از نتایج مدل جامع حمل‌ونقل و سامانه «سامت» یکی دیگر از بخش‌های این سند خواهد بود که هم‌اکنون در حال تدوین و انجام مراحل نهایی آماده‌سازی می‌باشد.

طرح جامع حمل و نقل نمونه­ای موفق از اعتماد به جوانان متخصص

آدم ن‍‍ژاد با بیان اینکه مجموع مطالعات طرح جامع حمل و نقل کشور در مدت زمان دو سال برنامه‌ریزی شده و هم اکنون طبق برنامه زمانبندی پیش می‌رود، انجام مطالعات طرح جامع حمل و نقل در چنین مدت زمان محدودی را بی نظیر و ثبت یک رکورد در کشور دانست و افزود: در تجارب مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل در کشور که تاکنون در مقیاس شهری انجام شده است به ندرت تجربه‌ای زمان کوتاه‌تر از سه سال برای انجام این مطالعات مشاهده می‌شود حال آنکه مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل در مقیاس ملی نیازمند جمع‌آوری اطلاعات بیش‌تر و در بردارنده مُدها و شیوه‌های حمل‌و‌نقل متنوع‌تری است که خود بر پیچیدگی این مطالعات می‌افزاید.

وی یادآور شد: در مطالعات قبلی طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور که از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و با مشارکت شرکت مشاور خارجی «EGIS» انجام شد نیز مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل در مدت شش سال و تا سال ۱۳۸۸ ادامه داشت که متاسفانه در انتها نیز به دلیل اختلافات به‌وجود آمده بین کارفرما و مشاور طرح مطالعات نیمه کاره رها شد.

انجام مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل فعلی با یک سوم زمان و یک بیستم هزینه طرح قبلی

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مطالعات طرح جامع حمل و نقل فعلی از نظر زمان در یک سوم زمان طرح جامع قبلی و از نظر هزینه با کمتر از یک بیستم مطالعات قبلی برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درآمده است، وی عامل این موفقیت را در اعتماد به نیرو‌های جوان و مستعد داخلی بر شمرد و تصریح کرد: هر زمان و در هر زمینه‌ای به نیرو‌های جوان و مستعد خود اعتماد کرده و کار را به آن‌ها سپرده‌ایم از این اعتماد ضرر نکرده ایم که انجام مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل نیز یکی دیگر از نمونه‌های این موفقیت است.

آدم نژاد ادامه داد: ما علاوه بر ایجاد یک گروه جوان و با انگیزه برای هدایت طرح جامع حمل‌ونقل در بدنه وزارت راه و شهرسازی، در دانشگاه‌های کشور نیز اساتید جوان و متخصص را شناسایی کرده و با تقسیم کار و ایجاد یک تیم هماهنگ متشکل از اساتید برجسته و جوان هفت دانشگاه کشور، کار را بین این دانشگاه‌ها تقسیم و با مدیریت خوب توانسته‌ایم مطالعات را در مدت زمان ۹ ماه با مشارکت این ۷ دانشگاه کشور به اتمام برسانیم.

آغاز مطالعات فاز دوم طرح جامع حمل‌ونقل از ابتدای تابستان سال جاری

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه فاز دوم طرح جامع حمل‌و‌نقل به طراحی شبکه بهینه حمل‌و‌نقل کشور و زیرساخت‌های مورد نیاز آن در هر شیوه و مود حمل‌و‌نقل تا افق ۱۴۰۴ اختصاص دارد، از آغاز این مطالعات از ابتدای تابستان ۹۸ خبرداد و ابراز امیدواری کرد این مطالعات تا انتهای سال ۹۸ به اتمام برسد. برچسب ها: رویداد24 ، شهرام آدم نژاد ، حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ، وزارت راه و شهرسازی ، معاون وزارت راه و شهرسازی سرگرمی

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: آژانس فضایی اروپا خدمات ماهواره ای ساخت پایگاه فضایی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۹۸۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هفتمین نشست؛ ادعا، همراهی، تکذیب
 • فرانسه: پایان برجام عقب‌گردی خطرناک خواهد بود/ انگلیس: به ایران توصیه می‌کنیم از محدودیت‌ها برجام فراتر نرود/ روسیه: جزء تاریخی‌ترین دستاوردهای جهان دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی بود/ نماینده ایران:دیگر نمی‌توان به تنهایی بار حفظ برجام را به دوش کشید
 • برجام در شورای امنیت؛ از کنایه نماینده روسیه به آمریکا تا اعلام آمادگی واشنگتن برای توافق جدید با تهران
 • فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطابق برجام است/ آن‌ها در بازرسی تاسیسات هسته ای، همکاری مناسبی با بازرسان آژانس داشتند
 • سقوط آزاد کپسول بوئینگ با موفقیت انجام شد / تحقق سفر‌های فضایی با کپسول فضایی استارلاینر
 • اولین زون فناوری فضایی در جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی ایجاد شود
 • درگذشت خلبان آژانس شیشه‌ای و سریال در چشم باد
 • بازگشت سه فضانورد ایستگاه بین‌المللی فضایی به زمین
 • ورود صنعت فضایی به فاز تولید
 • سه فضانورد ایستگاه بین‌المللی فضایی به زمین بازگشتند
 • نگرانی آژانس بین‌المللی انرژی از تامین انرژی در جهان
 • تولید به صنعت فضایی وارد می شود/سهم استارت‌آپ‌ها در تحقق شعار سال
 • رفع چالش‌ها به کمک فناوری فضایی
 • تهیه اولین شیرینی پخته شده در ایستگاه فضایی بین المللی/ فضانوردان هم آشپز می‌شوند
 • فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی عوض شد
 • واحد یادگار امام خمینی (ره) به قطب شبکه های ارتباطی و حمل و نقلی کشور تبدیل می شود
 • ایجاد یکسری استارتاپ‌ها در حوزه فناوری با همکاری دانشگاه آزاد واحد یادگار امام / دنبال افزایش بهره‌وری در حوزه حمل و نقل هستیم
 • تفاهم‌نامه دانشگاه یادگار امام (ره) و پژوهشگاه نیرو منعقد شد / طرح‌های مشترک در راستای حل مسائل کشور
 • پیاده‌روی‌های فضایی