بزداری‌های صنعتی جایگزین دامداری سنتی در مراتع خشکیده قلعه گنج شده است.
مجری طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه گنج در گفتگو با خبرنگار تابناک گفت: با گذشت بیش از دو دهه خشکسالی، مراتع حاشیه تالاب جازموریان جوابگوی دامداری به روش‌های سنتی نیست، از این رو بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان، در راستای اجرای طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه گنج، با جایگزینی بز‌های شیری نژاد مورسیا در فضای بسته می‌کوشد تا شغل آباء و اجدادی مردم این منطقه حفظ شود و در عین حال به مراتع حاشیه تالاب نیز ضربه‌ای وارد نشود.
مسعود حیدروند با بیان اینکه ۳ هزار راس از این نوع بز، از منطقه مورسیا در اسپانیا انتخاب و به قلعه گنج آورده شده است
گفت: اکنون جمعیت این گله، به ۶ هزار راس رسیده و کم کم این بز‌ها به مردم واگذار میشود تا آن‌ها بتوانند در گام اول بزداری‌های کوچک ۲۵ راسی و در گام دوم بزداری ۵۰ راسی تشکیل دهند.
مجری طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان قلعه گنج ادامه داد: تاکنون ۴۱ نفر برای ایجاد بزداری‌های کوچک از بنیاد علوی تسهیلات گرفته اند و ۶۸ نفر دیگر نیز با تشکیل پرونده در نوبت اخذ تسهیلات هستند.
وی میزان پرداخت تسهیلات برای تشکیل بزداری‌های محلی در شهرستان قلعه گنج را تاکنون ۴ میلیارد و ۶۸۴ میلیون تومان اعلام کرد و گفت:: همه کسانی که تمایل داشته باشند میتوانند از تسهیلات کم بهره بنیاد علوی برای تشکیل بزداری‌های محلی استفاده کنند.
مسعود حیدروند همچنین از ایجاد کارخانه فرآوری شیر، در شهر قلعه گنج خبر داد و افزود: این کارخانه در حال حاضر روزانه ده تن شیر بز مورسیا را از بزداری مادر و همچنین بزداری‌های کوچک محلی، دریافت می‌کند و فرآوری پنیر و دوغ را انجام میدهد.
وی از اعطاء وام یارانه دار بنیاد علوی به روستائیان خبر داد و گفت:: آن‌ها میتوانند خودشان به تنهایی نیز این نژاد را وارد کنند و بنیاد نیز در این زمینه به آن‌ها کمک می‌کند.
حیدروند همچنین در خصوص تضمین تسهیلات نیز گفت: بنیاد در این خصوص ساده سازی کرده و از متقاضیان چاه آب با پروانه و سند خانه روستایی را نیز قبول میکند تا راحتتر بتوانند تسهیلات دریافت کنند.
در راستای واگذاری بز مورسیا به مردم قلعه گنج، آقای خواستگاری اولین کسی است که در روستای چاه شاهی، دامداری محلی تشکیل داده است و معتقد است در گذشته دام منطقه صحراگرد بود و به مراتع ضربه میزد و با خشکسالی‌های دو دهه اخیر به نظر می‌رسید دامداری در این منطقه به پایان رسیده است، اما با اجرای این طرح، دامداری منطقه دوباره زنده شد و به علاوه دامداری در فضای بسته، نگهداری آن را برای مردم قلعه گنج راحت کرده است.
آقای احمدی یکی دیگر از دامداران منطقه که سال‌ها دامداری سنتی داشته می‌گوید: بز نژاد مورسیا، روزانه ۳ تا ۵ لیتر شیر می‌دهد در حالی که در این منطقه گاو وجود دارد که روزی یک لیتر هم شیر نمی‌دهد.
مدیرعامل هولدینگ کشاورزی و دامپروری بنیاد مستضعفان نیز در خصوص دلیل انتخاب نژاد مورسیا گفت: شرایط اقلیمی شهرستان قلعه گنج شرایط سختی است، زیرا هم استرس گرمایی در این منطقه از کشور وجود دارد و هم استرس ناشی از کمبود آب، بنابراین ما باید دامی را انتخاب می‌کردیم که هم بتواند شرایط اقلیم گرم و خشک را تحمل کند و هم در این شرایط به ما تولید مطلوب تری بدهد.
عظیم رجایی افزود: نژاد‌های مختلفی از کشور‌های فرانسه / ترکیه / آلمان و اسپانیا برای مطالعه کاندید شدند و پس از کار کارشناسی و فنی و با در نظر گرفتن شاخص مقاومت به شرایط اقلیمی، تولید و قدرت باروری، نژاد مورسیا متعلق به منطقه مورسیای اسپانیا در نزدیکی آفریقا انتخاب شد.
وی با بیان اینکه در برخی کشور‌ها سرانه تولید شیر ۸ برابر کشور ماست تاکید کرد: ما با محدودیت منابع آبی چاره‌ای نداریم جز اینکه نژاد‌هایی را پرورش بدهیم که ظریب تولید مطلوب تری داشته باشند.

شهرستان قلعه گنج یکی از محرومترین مناطق ایران، در سال ۹۳ به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور انتخاب و بنیاد علوی، با اجرای طرح ملی آبادانی و پیشرفت در این شهرستان، تلاش میکند با ایجاد مشاغل مختلف برای مردم، وابستگی آن‌ها را به نهاد‌های امدادی کم کند تا بتوانند به یک معیشت پایدار دست یابند.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عملکرد هفت ساله بنیاد تعاون زندانیان کشور

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور عملکرد هفت ساله این بنیاد را تشریح کرد. 

رحیم مطهرنژاد در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضائیه و مصادف شدن این هفته با هفتمین سال فعالیت بنیاد تعاون زندانیان درباره عملکرد این بنیاد، گفت: مهمترین اقدام بنیاد در این هفت سال بحث آموزش و توانمندسازی زندانیان بوده که ۵۰۰ هزار نفر زندانی در طی این هفت سال آموزش فنی و حرفه‌ای را پشت سر گذاشته‌اند.

وی افزود: بخشی از این آموزش‌ها توسط بنیاد تعاون و بخشی از آن با مشارکت سازمان فنی و حرفه‌ای و سازمان زندان‌ها انجام شده است که یکی از دستاوردهای مهم بنیاد تعاون زندانیان است.

مطهرنژاد با بیان اینکه اشتغال زندانیان بحث مهمی است، ادامه داد: توانسته‌ایم اشتغال حدود ۴۵ الی ۵۰ هزار نفر زندانی را نگه داریم که ۳۵ هزار شغل آنها شغل مولد بوده است و زندانیان از این مشاغل کسب درآمد می‌کردند.

وی با اشاره به کمک به توسعه اشتغال زندانیان گفت: ما ۵۰۰ واحد تولیدی در زمینه‌های مختلف کشاورزی و باغداری و دامپروری و توسعه باغ‌ها و گلخانه‌ها و فعالیت‌های صنعتی و زراعی و فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی را برای زندانیان ایجاد کرده‌ایم و این امر باعث شده ظرفیت‌های جدیدی را برای اشتغال زندانیان ایجاد کنیم.

مطهرنژاد گفت: در این ۷ سال بنیاد تعاون زندانیان موفق شده سه هزار نوع کالا تولید کند که این کالاها در حال عرضه در بازار است و بخش‌هایی از آن برای شهرداری‌ها و بخش‌هایی برای خودروسازها و بخش‌هایی از آن برای نیروهای مسلح و بخش‌هایی نیز برای محصولات دامی و کشاورزی است که به بازار عرضه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در این ۷ سال ۷۰۰ باغ جدید به مجموعه باغ‌های بنیاد تعاون اضافه شده است گفت: تعداد گلخانه‌های بنیاد از ۱۰ واحد به ۴۰ واحد افزایش یافته است. در این مدت ۱۰۰ هزار مترمربع فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی داشتیم و ۳۰ واحد فروشگاهی برای عرضه محصولات زندانیان ایجاد کرده‌ایم.

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور با بیان اینکه یکهزار شغل برای جوانان ایجاد کردیم گفت: حدود ۲۵۰ میلیارد تومان برای سرمایه گذاری در اشتغال زندانیان هزینه کردیم. حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای حقوق و دستمزدشان پرداخت کردیم که نیمی از آن به خانواده‌ها و نیمی به خود زندانیان پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه به سازمان زندان‌ها کمک کردیم، گفت: حدود ۴۰ میلیارد تومان در ساخت و ساز زندان‌ها و خرید خودرو و خرید تجهیزات فنی کمک کردیم و به انجمن‌های حمایت زندانیان نیز حدود ۲۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض کردیم تا این مبالغ را به صورت کارت هدیه در اختیار خانواده زندانیان قرار دهند. همچنین یکهزار نفر زندانی با منابع مالی بنیاد آزاد کردیم.

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور افزود: بنیاد تعاون زندانیان طراحی و سرمایه گذاری روی پابند الکترونیک را انجام داده است که تا الان ۱۳۰۰ دستگاه پابند تولید کردیم و این پابندها در ۱۰ استان حال استفاده است.

مطهرنژاد در پایان گفت: سیستم HSE (ایمنی و بهداشت حرفه‌ای و حفاظت از محیط زیست) با هدف کاهش آسیب‌های جانی و مالی و مخاطرات زیست محیطی و تحت پوشش قرار دادن بیمه عمر و حوادث کلیه زندانیان شاغل را قرار دادیم، برای اینکه جان زندانیان را از خطرات محفاظت کنیم و بهداشتشان را تقویت و حفاظت از محیط زیست کنیم‌. آموزش‌های فراوانی هم در سطح زندان‌های کشور در ارتباط با زندانیان در حوزه‌های کاری بنیاد صورت گرفته است.

انتهای پیام

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: دامداری سنتی قلعه گنج مراتع ملی شینزو آبه حیات شبانه ژاپن نزار زاکا آیت الله محقق کابلی جولیان آسانژ هادی حق شناس تروریسم اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۷۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری دوره های مهارتی دامپروری برای مددجویان کمیته امداد
 • رفع تصرف ۴۱ هکتار از اراضی ملی شهرستان قلعه گنج
 • تصادف خونین با ۶کشته در قلعه‌گنج
 • 6 کشته براثر تصادف پژو با کامیونت در کرمان
 • تصادف خونین با 6 کشته در قلعه‌گنج
 • گنج یابی در مجالس عروسی/قتل زوج میانسال در فال/سقوط مرگبار فلای برد در مازندران/صیاد قشمی از صید آمریکایی اش می گوید
 • از فریاد مربیان تا سکوت قلعه نوعی
 • تصادف مرگبار در جنوب کرمان جان ۶ نفر را گرفت+ عکس
 • برخورد 2 خودرو 6 کشته برجای گذاشت
 • اتوبان یکطرفه استقلال و قلعه‌نویی
 • برخورد پژو با کامیونت در قلعه گنج ۶ کشته برجا گذاشت
 • بنیاد برکت ۴۰ میلیارد ریال در بیجار سرمایه گذاری کرد
 • برگزاری یادواره شهدای گمنام قلعه‌رئیسی
 • گنج یابی سارقان طلا در مجالس عروسی
 • ترامپ به سیم آخر زد/ بازگشت خزنده صفرهای نجومی/ پشتیبانی حقوقدانان از مرزبانان/ نیمی از قیمت گوشت سهم دلالان/ گنج‌یابی در مجلس عروسی!
 • گنج یابی در مجالس عروسی!
 • شناسایی و ابلاغ اخطاریه به واحدهای دامپروری در مسیر فرودگاه‌ امام(ره)
 • آلودگی"بو"ناشی از دامپروری در تهران
 • ۱۳۵ دامپروری آلاینده در اطراف فرودگاه امام(ره) شناسایی شد