رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین در نشست خبری بسیج ملی کنترل فشار خون گفت: تا ۶۰درصد مردم از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند از این رو در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اطلاع بخشی به مردم در مرتبه نخست اهمیت قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  صبح قزوین، علیرضا مهرعلیان امروز(چهارشنبه) در نشست اطلاع رسانی بسیج ملی کنترل فشار خون که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: رسانه نقش بی بدیلی در انتقال مفاهیم و فرهنگ و مسائل اجتماعی مدنظر ما دارد، از این رو می‌توان از این عامل برای افزایش فرهنگ در حوزه سلامت و بسیج ملی کنترل فشار خون بهره برد.

وی ادامه داد: هزینه‌های حوزه درمان برای مردم افزایش یافته و نیازهای آنها نیز در حوزه درمان افزایش یافته است، از سوی دیگر ظرفیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در حال تکمیل است.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین ابراز کرد: با توجه به آمار و ارقام، اطلاعات مردم از فشار خون در سطح پایینی قرار دارد، بنابراین باید دنبال راهکار اساسی و حرکت طبق پیشگیری عمل کنیم.

وی ادامه داد: باید برای آگاهی دادن به مردم اقدام کنیم که این موضوع از ابعاد مهم "بسیج ملی فشار خون" است، با وجود اهمیت فشار خون و تبعات آن هنوز تعداد، افراد شرکت کننده در این طرح قابل پذیرش نیست و لازم است از ظرفیت رسانه‌ها استفاده کرد.

 

این مسئول عنوان کرد: مرحله ابتدایی بسیج ملی کنترل فشار خون از 27اردیبهشت با حساس سازی و اطلاع رسانی به مردم آغاز شد و مرحله عملیاتی آن از 17خرداد ماه تا 15تیرماه ادامه دارد.

40تا 60 درصد مردم از فشار خون خود بی‌اطلاعند

وی اذعان کرد: افراد می‌توانند از طریق مراجعه به تیم و گروه سیار مستقر در مراکز پرتردد، ایستگاه‌های ثابت در تمام مراکز جامع سلامت در شهر و روستاها و با استفاده از بخش خوداظهاری و به‌صورت غیر حضوری نسبت به ثبت فشارخون خود اقدام کنند.

مهرعلیان اذعان کرد: 40تا 60درصد مردم از فشار خون خود بی‌اطلاعند و 50درصد افراد دارای فشار خون یا درمان نشده و یا  بصورت ناقص درمان می‌شوند؛ همچنین میزان ابتلای مردان به فشار خون بیشتر است اما خانم‌ها بیشتر از آقایان از فشار خون بالای خود مطلع هستند.

وی ادامه داد: تا روز گذشته 130 هزار نفر در کل استان نسبت به ثبت فشار خون خود اقدام کرده‌اند که 50هزار نفر مربوط به شهرستان قزوین بوده و شامل 44هزار و 813نفر در مراکز جامع و 6هزار نفر نیز در ایستگاه‌های سلامت است و 30درصد جمعیت مشمول را دربرمی‌گیرد.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان عنوان کرد: در استان قزوین 600هزار نفر افراد بالای 30سال وجود دارند و ما موظفیم 50درصد مشمولین در شهرها و 100درصد مشمولین روستایی را سنجش کنیم.

وی اضافه کرد: در مجموع مشارکت مردم در بحث سلامت کمرنگ است و حتی از تست قند و چربی که بصورت رایگان انجام می‌شود، نیز استقبال خوبی صورت نمی‌گیرد.

این مسئول تاکید کرد: شیوه زندگی فعلی، ما را با انواع بیماری‌های غیرواگیر درگیر کرده به همین دلیل توجه به تغییر نگرش و سبک زندگی دارای اهمیت است.

ایرانی‌ها 10سال زودتر به فشار خون مبتلا می‌شوند

وی ادامه داد: متوسط میزان استفاده از نمک برای افراد زیر 50سال زیر 5گرم و افراد بالای 50سال 3گرم است، اما در ایران 11گرم مصرف می‌شود که با کاهش این میزان، 18 درصد سکته‌های قلبی و 20درصد سکته‌های مغزی کاهش می‌یابد.

 

مهرعلیان تصریح کرد: هر 5دقیقه یک نفر دچار سکته مغزی می‌شود و سالانه 100هزار نفر به فشار خون و عوارض آن دچار می‌شوند و 97هزار نفر در سال 96بر اثر فشار خون دچار مرگ شدند که رقم بالایی است.

وی ادامه داد: 15درصد از افرادی که سکته مغزی می‌کنند دچار مرگ می‌شوند؛ 82مرگ به دلیل بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان‌ها است و ایرانی‌ها 10سال زودتر از متوسط دنیا دچار سکته مغزی می‌شوند.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان اظهار کرد: 25درصد مردم دارای فشار خون هستند و جعبه، کمدها و یخچال‌های ما از دارو و آزمایش‌ها پر شده است؛ بنابراین توجه به تغییر سبک زندگی و ارتقای سطح آگاهی اهمیت می‌یابد.

وی افزود: توجه به نمک پنهان در تغذیه از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز به مدیریت دارد؛ معمولا بسیاری از غذاها و خوراکی‌های مصرفی دارای نمک هستند که باید میزان و نحوه استفاده از آن‌ها مدیریت شود و موادی همچون سبزیجات، آب لیمو و آب نارنج به عنوان جایگزین نمک استفاده کرد.

مراجعه فوری به پزشک نیاز ضروری مبتلایان به فشار خون

این مسئول عنوان کرد: در بسیج ملی کنترل فشار خون مراقبت کامل و مجموعه‌ای از تخصص‌ها قرار دارند و آگاهی در درجه نخست اهمیت است، بنابراین مراجعه به در منازل در این طرح وجود ندارد و پیگیری‌ها در مراکز  خدمات جامع سلامت امکان پذیر است.

وی درباره علایم فشار خون گفت: فشار خون یک بیماری پنهان بوده و مهم‌ترین علامت آن بی علامتی است؛ در مرحله‌ای که این بیماری عارضه بر جای گذاشته، درد پشت سر، قفسه سینه و تنگی نفس شبانه از علامت‌های آن به شمار می‌آید.

مهرعلیان تاکید کرد: پس از آگاهی از فشار خون مراجعه فوری برای درمان از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است و همچنین کاهش وزن، اصلاح شیوه زندگی در سبک غذایی،نیز مواردی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. 

وی عنوان کرد: علمی بودن مباحث از جایگاه بالایی برخوردار است، درباره مصرف نمک، صرفا نمک‌های دارای سیب سلامت مورد تایید ما است و نمک دریا به دلیل داشتن فلزات سنگین مورد تایید نیست.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان ادامه داد: لازم است ذائقه سازی مناسب از بدو تولد و برای کودکان اتفاق بیفتد، زیرا تغییر در سبک زندگی و نحوه عادت‌های غذایی در این دوران بهتر انجام می‌شود.

فشار بالای 14نیازمند مراجعه فوری به پزشک است

وی درباره میزان فشار خون مناسب گفت: فشارخون ماکسیمم 12 و مینیمم 8 میزان مناسب فشارخون است و تا 14افراد دارای پیش فشارخون هستند و بالاتر از آن فشارخون بالا به شمار می‌آید و نیازمند درمان و توجه است.

 

این مسئول ابراز کرد: در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در سطح شهرستان 16مرکز جامع، 18پایگاه سلامت، 20مرکز جامع سلامت روستایی، 107خانه بهداشت و 34واحد سیار مشغول به انجام فعالیت هستند.

وی در پایان تاکید کرد: آگاهی از فشارخون دارای اهمیت بالایی است، اما متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به آن بی اطلاع هستند تا جایی که حتی در سنجش فشارخون در ارگان‌ها برخی مسئولین به اورژانس نیاز داشتند، از این رو باید فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صورت گیرد و نقش رسانه‌ها در این زمینه مهم است.

آگاهی و درمان از نتایج بسیج ملی کنترل فشار خون است

در ادامه این نشست خبری محمدحسن ارداقیان اظهار کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون از دو بعد دارای اهمیت است؛ در مرتبه اول مردم از سطح فشار خون خود آگاه شده و برای درمان به کلینیک‌های ویژه و پزشکان ارجاع داده می‌شوند.

وی افزود: در مرتبه بعدی با استفاده از آمار به دست آمده و جمع بندی اطلاعات از وضعیت فشار خون در استان و کشور آگاه شده و بر مبنای آن برنامه ریزی صورت خواهد گرفت.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ابراز کرد: در برخی موارد شاهد این بودیم که افراد پس از سنجش فشار خون و بالا بودن میزان آن برای ارجاع به پزشک مقاومت داشتند.

وی افزود: حل این مشکل نیازمند آگاهی بخشی و فرهنگ سازی است که رسانه‌ها در این زمینه از نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

این مسئول در پایان گفت: کنترل دیابت برنامه بعدی در بخش سلامت است که استان در این زمینه نیز در وضعیت خطرناکی قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند| تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین| عبور و مرور در استان‌ها آزاد

نماینده اصولگرا: در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی کسی بازداشت نشد/ هواپیما تحت کنترل آمریکا قرار گرفته بود/ نیروهای نظامی وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌‌اند!

نخست وزیر انگلیس به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد

خبر بعدی:

آذربایجان غربی تا ۷ درجه سردتر می شود

ایسنا/آذربایجان غربی رئیس واحد پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: دمای استان ۷درجه کاهش می یابد.

مهدی صابری در گفت وگو با ایسنا افزود : هماهنگونه که الگوهای دمایی نشان می دهند روند کاهشی دمای استان از امشب ۱۹ فروردین شروع می شود و دمای استان بین ۵ تا ۷ درجه کاهش می یاید.

وی یاد آورشد: کاهش دما در تمامی مناطق استان به ویژه در مناطق شمال و ارتفاعات محسوس تر خواهد بود.

صابری بااشاره به اینکه سامانه بارشی که از آغاز هفته جاری وارد استان شده اغلب نقاط استان را دربرگرفته است، تصریح کرد: در ۲۴ساعت گذشته بیشترین بارندگی در ماکو با ۱۱میلی متر ثبت شده است.

رئیس واحد پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: تا اواخر وقت امروز وضعیت ناپایدار دراستان ادامه خواهد داشت و در اغلب مناطق به ویژه شمال استان شاهد رعد وبرق و رگبار باران خواهیم بود واز فردا از میزان ناپایداری ها کاسته می شود.

صابری درخصوص سردترین وگرم ترین شهرهای آذربایجان غربی در ۲۴ساعت گذشته نیز افزود: تکاب با۳درجه بالای صفر سردترین و مهاباد با ۲۱ درجه بالای صفر گرم ترین  شهر استان گزارش شد.

وی با اشاره به اینکه در۲۴ ساعت گذشته میزان بارندگی در ارومیه ۲میلی متر ثبت شده است، اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته دمای ارومیه در سردترین ساعات ۸درجه بالای صفر و در گرم ترین ساعت ۱۶ درجه بالای صفر گزارش شده است. 

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • بارش 70 ميليمتر باران از شب گذشته دررامسر/ تاکنون خسارتي ناشي از بارندگي گزارش نشده است
 • باران و برف در راه آذربایجان شرقی/ کاهش محسوس دمای استان تا آخر هفته
 • پهلوگیری کشتی‌های تجاری با ظرفیت بالای ۳۰ هزار تن در بندر بوشهر فراهم می‌شود
 • ابتلای استاندار قزوین به کرونا تکذیب شد
 • شناسایی ۲۰۸۹ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور / کاهش آرام ابتلای کرونا در ایران و سرعت تعداد بالای بهبود یافتگان
 • شناسایی ۲۰۸۹ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور / کاهش آرام کررونا در ایران سرعت بالای بهبود یافتگان
 • ایران عزیز در موقعیت پنجره طلایی جمعیتی، بلحاظ تعداد بالای جوانان است
 • ۷۰ میلی متر باران در رامسر بارید
 • گزارش وزیر بهداشت از کرونا به نمایندگان/ بعضی دوستان توصیه کردند قبل از انتخابات اعلام ویروس کرونا درست نیست/باید در جلسه غیر علنی مسائل را مفصل توضیح دهم/آنچه در گیلان و قم اتفاق افتاده دو مقوله متفاوت است/هنوز به مرحله مهار و کنترل نرسیده ایم بعضی دچار
 • چگونه بفهمیم که دچار چربی خون شده‌ایم؟
 • ابتلای بیماران ضربه مغزی به کرونا در کشتی-بیمارستان‌های ارتش آمریکا
 • بیماران ضربه مغذی به کرونا مبتلا شدند
 • ابتلای بیماران دچار ضربه مغزی به کرونا در کشتی-بیمارستان‌های ارتش آمریکا
 • موسوی: روزهای حساسی در انتظار عراق است/ شانس بالای مصطفی الکاظمی برای نخست‌وزیری
 • کووید ۱۹ به مغز آسیب می‌رساند
 • قصه بهت انگیز سوگواری صاحبان عزای قربانیان کرونا ؛ از ما می‌ترسند | گفتند بیمار شما با دیدن لباس کادر پزشکی سکته کرد!
 • کووید ۱۹به مغز آسیب می‌رساند
 • خوراکی خوش رنگ و خوش مزه‌ای که فشار خون را کاهش می‌دهد
 • کووید ۱۹ به مغز آسیب می رساند